Jlmcudt - Cafoiöle-ts BEZOEKT ONZE SHOWROOM DE BILT 1 EEN KEURCOLLECTIE VAN W. KUIPERS ZN. Opticiens IJMUIDEN DE AVONTUREN PROFESSOR NIMBUS. ZATERDAG 20 APRIL 1935 HAARLEM-S DAGBLAD 2 Vereeniping van School hoofden in Nederland. De 37ste algemeene vergadering. De 37ste algemeene vergadering van de Vereeniging van Hoofden van Scholen in Ne derland wordt heden. Zaterdag, gehouden in café-restaurant Brinkmann aan de Groote Markt. De heer A. G. Boes, wethouder van Onder wijs alhier, en de heeren Weustink en v. d. Weyer gaven van hun belangstelling blijk. De heer F. H e 11 i n g a, voorzitter van de afd. Haarlem sprak om 9 uur een begroetings woord, waarna de heer A. J. vanGoethem, voorzitter van het Hoofdbestuur een openings rede uitsprak. Hij gaf een kort overzicht van de voornaamste gebeurtenissen in het afge- loopen jaar. Hij gewaagde van de moeilijk heden der wachtgelders, van de salarisver- mindering. van den zwaarder geworden arbeid op school door zeer groote klassen. Spr. was van meening, dat de salarissen veilig gesteld moeten worden. Dankbaar was spr. voor het terugnemen door de regeering van de her classificatie. Hij waardeerde vooral de komst der jongeren. De jaarverslagen werden onder dankzegging goedgekeurd. Als plaats voor de volgende algemeene ver gadering werd Arnhem aangewezen. De heer C.van der Mooren uit Arnhem hield een inleiding over het rapport betref fende de positie van de hoofden van scholen. Dit rapport is door hem samengesteld naar aanleiding van een vragenlijst aan de leden aangeboden. De macht van het hoofd dei- school, waaraan getornd is, moet nu vastge steld worden. Het kan met steun van autori teiten en wetgevers, een behoorlijk salaris is noodig. Op de conclusies van het rapport waren amendementen ingekomen. Het amendement Haarlem: Aan het hoofd behoeft niet het onderwijs eener vaste klasse te worden opge dragen, werd na eenige bespreking aangeno men. Ook de amendementen Amsterdam op punten 4a en 4c werden aangenomen, terwijl rekening gehouden zal worden met wat Lei den hieromtrent opmerkte. Aangenomen werd het amendement Haar lem op conclusie 4b: indien het hoofd am bulant is, dan is hij verplicht een bepaald aantal lessen te geven in de verschillende leerjaren. Bij ontstentenis van een lid van het personeel valt het hoofd der school in, echter niet langer dan een bepaald aantal schooltijden, opdat hij niet aan zijn leiders- taak worde onttrokken. De conclusies over de wettelijke positie werden aangenomen. Om half twaalf werden de deelnemers aan de vergadering op het gemeentehuis ontvan gen. Wethouder Roodenburg begroette hen namens het gemeentebestuur bij ontstente nis van den burgemeester, wat hij met ge- noegen deed omdat hij bijna 5 jaar wethou der van onderwijs geweest is. Spr. zei, dat de deelnemers er in zouden slagen de goede stemming en opgewektheid in de scholen te bewaren, dank zij hun aller streven en pogen den druk der tijden het hoofd te bieden. Met een wensch voor goede resultaten sloot spr. De heer v. Goethem dankte het gemeente bestuur. De hoofden van scholen worden dik wijls in verkeerde kleuren geschilderd. Er is een tijd geweest, dat een schoolhoofd dacht: l'école c'est moi. Die tijd is voorbij. De school moet rekening houden met de verlan gens der ouders en spr. is verheugd over het geschapen contact tusschen ouders en school. Het moet niet zijn l'école c'est moi noch l'école c'est nous (van de overzijde) doch: l'école c'est la nation. FIRMA CRAMA 60 JAAR. Zondag 21 April hoopt de firma P. Crama en Zonen. Kleine Houtstraat, den dag te herden ken, dat haar zaak zestig jaar geleden dooi den oudsten firmant P. Crama"werd opge richt. A.s. Maandag van twee tot vijf uur houdt de firma receptie. Onze gelukwenschen! HAARLEM'S SALON ORKEST. Haarlem's Salon Orkest zal op Woensdag 24 April zijn tienden amusements-avond geven in den Haarlemschen Kegelbond. Het pro gramma vermeldt o.a. optreden van de Rot- terdamsche humorist John Kloos, John Bos, saxophone-solist, Robert Speakman, confe- rencier-feestarrangeur en het volledige salon orkest onder leiding van Jack Stoffer. Een bal zal den avond besluiten. post- en telegraafdienst op de paaschdagen De directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te Haarlem brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de dienst op den len Paaschdag geheel zal worden uitgevoerd als op Zondagen. Op den 2en Paaschdag is de openstelling van het hoofdkantoor geregeld als op Zonda gen, met dien verstande, dat van 8.30—9.30 u, tevens gelegenheid bestaat tot het aanbie den van aangeteekende stukken. Op den 2de n Paaschdag zal één brief- en één pakketpostbestelling in de morgenuren worden uitgevoerd. In eerstgenoemde bestel ling zal ook aangeteekende correspondentie worden opgenomen. In verband hiermede wordt op dien dag geen gelegenheid gegeven tot het afhalen van gewone correspondentie, busrechthouders uit gezonderd. De openstelling van de bijkantoren Bloe- mendaal. Overveen en Heemstede, van de hulpkantoren Bennebroek, Santpoort-dorp. Santpoort-Station en Spaarndam is op den 2en Paaschdag gelijk aan die op Zondagen. De bijkantoren Aerdenhout, Frans Hals straat en Tempeliersstraat, het Post-station Vogelenzang en de postagentschappen zijn op dien dag gesloten. KENNEMER FOTOKRING. De Kennemer Fotokring houdt Woensdag avond 24 April een vergadering in het ge bouw van de Sociëteit „Vereeniging" aan den Zijlweg. Op de agenda staat o.a.: Voordracht en demonstratie door den heer Van Wijngaar den, vertegenwoordiger van Ilford-Selo N.V. te Amsterdam, met Ilford-Infra-Red-mate- riaal. R.K. REDERIJKERSKAMER „ALBERDINGK THIJM". Donderdag 25 April geeft deze Rederijkers kamer haar tweede donateursuitvoering in dit seizoen. Opgevoerd wordt: Freule ken, eomedie van H. Roelvink, onder regie van Herman Moerkerk. alwaar wij van 20 tot en met 28 april op chassis: MONAQUATRE PRIMAQUATRE VIVASPORT exposeeren N.V. AMSTERDAMSCHE RIJTUICMAATSCHAPPIJ, HAARLEM plein 21 telefoon 10338 11198 (Adv. Ingez. Med.) Coöperatie „De Eendracht". Dividend 10 en 4 In de vergadering der Coöperatieve Ver- bruiksvereeniging „De Eendracht", U. A.. welke 29 April a.s. gehouden wordt, zal het verslag over 1934, het 30e boekjaar, worden uitgebracht. Wij ontleenen er het volgende aan. Kan men thans nog tevreden zijn over de uitkomsten van 1934, het is wel zeker, dat nu magere jaren, met beslommeringen en zorgen, voor de deur staan. In de economische chaos raakt de wereld, steeds meer verward, hoewel er steeds naar een uitweg wordt gezocht; ook de werkloosheid grijpt steeds meer om zich heen. De koopkracht der massa vermindert voortdurend." Ondanks alle belemmerende invloeden heeft „de Eendracht" niet-slechts een vermeerdering van haar goederen-omzet te boeken, maar ook van den geldelijken omzet, ten bedrage van f 23.199,37 1.2 voor brood- en kruideniers waren. Ook de gemiddelde omzet per lid is nog iets gestegen. Jammer is het, dat de vermin derde geldelijke omzet van brandstoffen en dekens deze vermeerdering weer gedeeltelijk te niet deed. Na de kostbare, verbouwing is een zeer voor zichtig beleid geboden. Het bedrijf is goed en gezond, maar heeft thans meer dan ooit den steun van alle leden noodig. Hierop doet het bestuur een beroep. Het aantal leden was op 1 Januari 1934: 3403 en op hét eind van het jaar: 3505. In deze dagen wordt er steeds meer gevergd van het Hulpfonds. Indien het in deze lijn voortgaat, is binnen eenige jaren het fonds uitgeput. Aan de leden de taak om dit te voor komen De totaal-omzet van de brood-, beschuit en koekbakkerij bedroeg f 275.596.85 en het netto overschot f 34.547,29. Rekening houdend "met het feit, dat over een deel van den omzet reeds korting is uitgekeerd, geeft "dit resul taat aanleiding, het dividend wederom op 10% over het verbruik van deze afdee,ling voor te stellen. De totaal-omzet der afd. kruidenierswaren, brandstoffen enz. was f 280.730,641/2. Er kan 4dividend worden uitgekeerd. Ernstige brand te Leiden. Agenten onder vallend puin bedolven. LEIDEN, 20 April. (Reuter). Hedenmorgen omstreeks vijf uur is brand uitgebroken in het perceel Beschuitsteeg 3, een voormalig dubbel heerenhuis, waarin in het eene deel is gevestigd de manufacturenhandel van de firma Witters en Linman met er boven het woonhuis van de familie Witters. De bewoners, man, vrouw en een 19-jarige dochter zagen zich den weg naar beneden afgesneden, maar konden zich door middel van een ladder, die op hun hulpgeroep werd aangedragen, redden. De brandweer moest herhaalde malen wor den gealarmeerd. Op den hoofdpost (kreeg men aanvankelijk geen gehoor, doordat waarschijnlijk de brandwacht, die alleen de wacht hield, onwel was geworden. Met groote moeite heeft men hem na geruimen tijd kunnen bereiken. De brandweer was nog maar even ter plaatse, toen de gevel van het gebouw instortte en op de straat terecht kwam. Drie politie-agenten werden onder het puin bedolven. Twee van hen, Uitendaal en Stibbe. konden gemakkelijk worden be vrijd en weggedragen, maar de derde Smale moest worden uitgegraven. Uitendaal en Smale werden ernstig gewond, Stibbe min der ernstig. Alle drie zijn naar het Acade misch Ziekenhuis overgebracht. Het huis brandde geheel uit. De tegenover liggende perceelen, een woonhuis, annex kaaspakhuis, van den heer Van Vliet en een uitdragerij van den heer Ouwerkerk kregen ernstige brand- en waterschade. De ooi-zaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. doodelijk ongeluk in de staatsmijn emma. HEERLEN. 20 April (V.d.) Hedennacht omstreeks half twee is de houwer H. g. van een laadplaats in de staatsmijn Emma op 325 Meter diepte gelegen in een schacht gevallen en verongelukt. meldt: Hoogste barometerstand 766.8 m.M. te Isa fjord. Laagste barometerstand 746.6 m.M. te Valentia. en voorspelt: Zwakken tot matigen Oostelijken tot Zui delijken wind. Licht tot half bewolkt. Later wellicht toenemende bewolking. Aanvankelijk droog weer. Later eenige kans óp regen of onweer. Aanvankelijk iets warmer. Uit het Buitenland Vooreerst zacht weer verwacht. Sinds gisteravond is de weerstoestand ge heel veranderd. Nadat de maritime luchttoe voer tot gisteravond nog buiig weer had ver oorzaakt deden sterke barometerdalingen in Zuid-Frankrijk de wind in den nacht naar Zuid-Oost omslaan en werd de aanvoer van vochtige en koele zeelucht vervangen door warmere en drogere continentale lucht uit Zuidelijke streken. Over het geheel vasteland werd het war mer. De bergstations in de Alpen en in de Middelgebergten gaven 5 tot 7 graden hooger temperatuur dan eergisteren. Over het Noord westen op den Oceaan handhaaft zich een arctische luchtstrooming, die nog vorst op IJs land geeft en zich tot ver naar het Zuiden voortzet. Zoolang de as van het depressiestelsel ver in het Westen blijft valt op zacht weer met Zuidoosten winden te rekenen. Later zijn sto ringen met koeler weer en regen en wellicht onweer niet uitgesloten. Barometer Stand hedenmorgen 757 m.M. Vorige stand 757 m.M. Neiging: Stilstand. Opgave van: FA. KUIPERS EN ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 Thermometer 20 April. Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 10 uur 58 F. 45 F. 59 F. UW BRIL STUK? Zijlstraat 97 (Adv, Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 220 April. Ondertrouwd 19 April: A. Aarts en G. No- wak: D. van Geenen en A. M. E. Feuerriegel. Bevallen 17 April: J. t. de Nijsv. d. Mei, d.; 18 April: J. F. C. BuschmanNordsiek, z.; W. v. d. Reep—Esveldt, d.; 19 April: J. t. A. van HoofPrijden,. d. Overleden 17 April: M. M. L. v. d. Berg Erdfcsieck, 53 j„ Schalkwijkerstraat. nagekomen predikbeurten VEREENIGING TOT STICHTING EENER EVANGELISCHE GEMEENTE, aan te sluiten bij den Bond van V. E. Gem. in Nederland. Gebouw Parklaan 106. Eerste Paaschdag. V.m. 10 uur: Ds. J. M. de Lange. Nam. 5.30 uur: Dezelfde. Tweede Paaschdag. Geen dienst. Dinsdag nam. 8.15 uur: Zangrepetitie, Parklaan 106. IJmuiden: Eerste Paaschdag. VER. v. VRIJZ. HERV., V.m. 10.30 uur: Dr. H. Faber. Onderwerp: Levensbehoud. LAATSTE BERICHTEN Fransch-Russische bespre kingen uitgesteld. Litwinof plotseling naar Moskou teruggeroepen. PARIJS, 20 April (Reuter). De voorge nomen Fransch-Russische besprekingen be treffende de sluiting van een verdrag zijn voor onbepaalden tijd uitgesteld, doordat de Russische volkscommissaris van Buitenland- sche Zaken Litwinoff zijn bezoek aan Parijs plotseling heeft afgezegd en ven Genève naar Moskou is vertrokken. De Quai d' Orsay heeft direct officieel me degedeeld, dat Litwinof naar Rusland is te ruggeroepen voor diplomatieke verplichtingen en dat er nog geen definitief ontwerp voor het verdrag is opgesteld. hitler S antwoord aan de mogendheden. BERLIJN, 20 April. (V.D.) Naar verluidt zal Hitier er in zijn antwoord op de resolutie op van den Volkenbondsraad! betreffende de Duitsche herbewapening een beroep op doen, dat de vroegere geallieerde mogendheden zelf schuldig zijn aan schending van het Verdrag- van Versailles, doordat zij niet zijn nagekomen hun belofte om te ontwapenen. Van andere zijde wordt echter verklaard dat het antwoord meer verzoenend zal zijn en dat er slechts in zal worden betoogd, dat Duitsch- land zich in zijn recht voelt. Starhemberg's conferentie met Mussolini. Een leger van 80.000 man voor Oostenrijk verlangd. ROME, 20 April (Reuter). Bij de be sprekingen, die de Oostem-ijksche vice-kan- selier Starhemberg met Mussolini heeft ge had, heeft Starhemberg er op aangedrongen, dat de Oostem-ijksche regeering zal worden toegestaan een leger te houden van tenmin ste 80.000 man. Bovendien verlangde hij, naar verluidt, dat de Heimwehr intact zou blijven. Gezegd wordt dat Starhemberg geen toe stemming heeft verzocht voor het houden van een leger van dienstplichtige recruten, om dat hij inziet, dat dit zijn eigen positie moei lijker zou maken en hem wellicht zou beroo- ven van het commando over de Oostenrijk- sche troepen. vredesboodschap van den paus. ROME. 20 April (V.D.) Paus Pius XI heeft gisteren de plechtigheid in de Sixtijn- sche kapel bijgewoond. Hij heeft het voorne men om Zondag a.s. een Paaschtoespraak van „vrede en goeden wil" te houden, die over de geheele wereld zal worden uitgezonden. „Haarlem" in Duitschland. ArminiaHaarlem (54). De roodbroeken, die een Paaschtournée door Duitschland maken, hebben Vrijdag te Elberfeld den eersten wedstrijd tegen Ar minia gespeeld. De Duitschers wonnen met 54. In ons nummer van Dinsdag komen we hierop nader terug. UIT DE OMSTREKEN OVERVEEN rembrandt in het kennemer lyceum. Door de goede zorgen van Mr. D. A. Kosol, secretaris van het bestuur der Ver. Kennemer Lyceum, is in de bovenzaal van het Kennemer Lyceum een tentoonstelling georganiseerd van reproducties van Rembrandt betreffende het lijden en sterven van Christus. Deze tentoonstelling is geopend van 1017 uur op 23, 24, 25 en 26 April. BEVERWIJK marktberichten. Vereenigde veilingen Kennemerland en Vrije Veiling. Prijsnoteering: Spinazie per kist 751.45 Sla per kist 3080 Andijvie per kist 60—70 Wortelen per bos 1725 Rabarber per bos 817 Raapstelen per bos 45 Radijs per bos 69 Peterselie per bos 23 Selderie per bos 3—6 Prei per bos 614 Bloemkool le soort per stuk 2230 Bloemkool 2e soort per stuk 1015 Uien per K.G. 45 Witlof per K.G. 12—24 Wortelen per K.G. 12 Knollen per stuk 24 Roode kool per stuk 1416 Gele kool per stuk 37 Aaardbeien (doosje) 3040 VOGELENZANG auto tegen lantaarnpaal gereden. In den afgeloopen nacht te één uur is op de Leidschevaart een luxe-auto, bestuurd door J. K. uit Noordwijkerhout, tegen een lantaarn paal gereden. Deze paal werd vernield. De be stuurder, die niet gekwetst werd, verklaarde oververmoeid te zijn geweest. Hij zal de schade vergoeden. HEEMSTEDE NAAR de bollenvelden! Was Heemstede vroeger het centrum der bloemendrukte, nu wordt ieder jaar een deel van het bloembollenland voor het bouwen van huizen gebruikt. Zoo zijn dit jaar verdwenen de fraaie hoekjes aan de Heemsteedsehe Dreef. Wie bloembollen wil zien en niet naar Flora kan gaan, moet het verder op zoeken. Toch is ook Heemstede nog wel een bezoek waard. Hier is immers het mooie Groenendaal waar nu het jonge groen begint te ontluiken, en de Vogelkers en andere vroegee heesters in bloei staan. Wel missen wij dit voorjaar de Belverdère, die op het Flora-terrein staat, maaa- er blijven toch nog genoeg mooie plekjes over. Wil men dan nog van bloembollen velden ge nieten, dan make men de volgende wande ling: Van den uitgang Heerenweg Zuid in de richting Bennebreok. Dan den len weg links „de Kadijk", langs welken weg men prachtige hyacinten, tulpen en narcissenvelden ziet. Langs den Glipperweg heeft men dan nog een fraai gezicht over een veld tulpen. Verder heeft men aan de Van Merlenlaan nog een aardig gezicht over de tuinen van de firma C. Nelis en Zn. en van den heer Van den Eyken. EEN LIJST-KWAK. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van vele kiezers, bij de aanstaande gemeente raadsverkiezingen uit te komen met een af zonderlijke lijst voor een candidatuur Corns. L. Kwak. HAARLEMMERMEER Een duistere zaak". Lijk gevonden aan den Buiksloterdijk. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag, te ongeveer 12 uur, wei'd aan de politie te Haar lemmermeer kennis gegeven, dat het lijk van een man lag aan den Buiksloterdijk in Nieuw Vennep, nabij de Oude Wetering. De politie stelde onmiddellijk een uitgebreid onderzoek in. Vermoedelijk betreft het hier een geval van moord. Het lijk bleek te zijn dat van Klaas Duijser^ 52 jaar oud, graanhandelaar te Leimuiden. Het onderzoek van de politie duurde den ge- héelen nacht. Bjj informatie onzerzijds bij den burge meester van Haarlemmermeer en bij de politie werd ons medegedeeld dat op het oogenblik van deze zaak in het belang van het onder zoek niets meer dan het bovenstaande kon worden gezegd. Nader vernemen wij, dat het lijk is gevonden te ongeveer 10 uur door den heer Knibbe, een landbouwer, die daar dicht in de buurt woont. Het Parket uit Haarlem is aanwezig en de deskundige, Dr. Hulst, uit Leiden, Jieeft de sectie op het lijk verricht. BESOMMINGEN. Trawlers; Sumatra IJM 253 210 manden f 2060. Stoombeugers: VI 195 f 1240. Motorloggers: i Sch 261 f 560; Sch 116 f 3.50; Sch 285 f 560; KW 89 f 230; KW 162 f 510: KW 47 f 320; KW 57 f 280; KW 68 f 150; KW 151 f 760; KW 43 f 390; KW 96 f 230; KW 62 f 350; KW 22 f 350; KW 173 f 600; KW 124 f 270; KW 95 f 310; KW 158 f 300; KW 31 f 190; KW 45 f 280; KW 42 f 450; KW 161 f 560; KW 29 f 470; KW 49 f 370; KW 147 f 270; KW 14 f 330; KW 177 f 350; KW 28 f 290; KW 18 f 210; KW 56 f 280; KW 52 f 310; KW 172 f 180 Sch 133 f 510; Sch 247 f 420.— marktprijzen van zaterdg 20 april. Tarbot per K.G. f 1,80—f 1.40 Griet per 50 K.G. f 28—f 11- Tongen per K.G. f 1,45—f 0,85 Zetschol per 5 0K.G. f 18 Kleine schol per 50 K.G. f 12f 5 Schar per 50 K.G. f 4f 3 Kleine poon per 50 K.G. f 6f 4,70 Kleine schelvisch per 50 K.G. f 21 Kabeljauw per 125 K.G. f36f 18 Wijting per 50 K.G. f 6f3 Heilbot per K.G. f 1,30 Leng per stuk f 3,10f 1,60 verwachte vischaanvoer. Thuisstoomende voor de Dinsdagmarkt Claesje RO 46 met 15 m. knappe hake, 50 m. lichte hake, 35 m. makreel, 80 m. gul en aal, 10 m. wijting, 20 m. platvisch, 100 m. varia, 8 m. roode poon, 8 m. diverse, totaal 326 manden en 200 st. stijve leng en 200 st. stijve kabeljauw. Amsterdam IJM 58 met 20 m. schelvisch, 40 m. piepers, 60 m. wijting, 80 m. kabeljauw, gul en platvisch, 450 m. makreel, 250 m. koolvisch, 20 m. varia, totaal 920 m. en 130 st. stijve kabeljauw.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2