HET SURPRISE El Brusselsche wereldtentoonstelling. ZATERDAG 20 APRIL 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Forsch Nederlandsch paviljoen. BRUSSEL, (V. D.) In toenemende spanning verbeidt België zijn hoogtijdag van het jaar 1935, den 27sten April a s., wanneer Koning Leopold III zich zal opmaken naar de uit- f:estrekte complexen van de algemeene Wereld entoonstelling van Brussel (Laeken) om de fesultaten van zoo veel noeste vlijt en hersen arbeid, van organisatietalent en doorzettings vermogen in oogenschouw te nemen en open te stellen voor de belangstellende blikken van alle landen ter wereld. Uiteraard gaat onze interesse in de aller eerste plaats uit naar het Nederlandsche pa viljoen, dat den 30sten April a.s. op plechtige wijze door minister Steenberghe geopend zal worden. Wel nu, de Hollandsche pers heeft zich bij haar voorbezoek aan de tentoonstel ling in wording kunnen overtuigen, dat Hol land op waardige wijze vertegenwoordigd be looft te worden. Komt men den hoofdingang binnen dan behoeft men slechts een eind- weegs den monumentalen toegangsweg, welke naar de groote paleizen leidt, te gaan, .om dan links afslaande de toren van ons pavil joen te zien oprijzen in de onmiddellijke na bijheid van de inzendingen van Roemenië en Chili. Hoewel de opzet van het Hollandsche paviljoen aangepast is aan de tijdsomstandig heden en de relatief nog gulden tijden van de Antwerpsche en Parijsche tentoonstelling met hun imposante Hollandsche tentoonstellings gebouwen tot een betreurd verleden behooren, maakt het met bescheiden middelen opgetrok ken paviljoen voor Parijs was een vijf maal zoo groot bedrag uitgetrokken een forschen en degelijken indruk. De gevel en de 45 meter hooge toren zijn opgetrokken in sobere rustige lijnen, terwijl, als hoofdmateriaal gebruikt zijn zeer in 't' oog springende vierkante witte platen van ge perste en onbrandbaar gemaakte houtwol. Men heeft ons verteld, dat de totaalindruk van het volgens de bekroonde plannen van architect Roosenburgh opgetrokken gebouw wat al te streng en sober bleek te zijn, zoodat men besloot den toren te bekronen met een hoog oprijzende luchtige driedeelige toren trans in den vorm van bladerkransen, ver vaardigd van uiterst licht door den wind be wogen materiaal. Het is de vraag of het mid del in zekeren zin niet erger is geweest dan de kwaal. Langs een monumentale trap bereikt men het groote terras voor den hoofdingang. Op advies van onzen vol-ijverigen Consul-gene raal den heer van Romburgh, die de onmis bare schakel vormt tusschen de Belgische ten toonstellingsautoriteiten en de Nederlandsche commissie onder leiding van oud-minister Ver schuur heeft Prof. H. Rosse de facade en een deel van de anders misschien wat eentonige zijgevel verlevendigd met allegorische kïeur- schilderingen van.fier optrekkende jongeman nen, met zich dragend de vlaggenemblemen van onze provinciën. In het landschap, waar in deze elf figuren geplaatst zijn worden onze belangrijkste industrieën, nijverheid, land bouw en visscherij op rake wijze schetsmatig gekarakteriseerd. De zijwand toont een bonte schildering van figuren, die onze overzeesche gewesten representeeren. Charles Eyck zorgde voor een enorm tableau aan den achtergevel, dat een zeer merkwaardig Oostersch effect maakt. Waar de opening voor tentoonstellingsbe grippen nog in een betrekkelijk verre toekomst ligt nog ruim een week scheidt ons van den 30sten April heerscht in het paviljoen zelf nog de gebruikelijke chaos, ofschoon ge zegd moet worden, dat onze menschen de andere landen aanzienlijk vooruit zijn. Er be hoeft dan ook geen moment aan getwijfeld te worden, dat Nederland op den vastgestelden datum kant en klaar voor den dag komt. Ten aanzien van de andere paviljoens was het de heer Fonck, secretaris-generaal van de ten toonstelling die ons een gelijke verzekering gaf. Bij het binnentreden van het paviljoen treft onmiddellijk de aangename lichtverdeeling, door middel van in den vorm van een har monica geplaatste bovenramen. De groote zaal is verdeeld in drie af deelingen, waarbij men voor de onderlinge afscheiding dankbaar gebruik heeft gemaakt van het glooiende ter rein. De eerste afdeeling is bestemd voor een expositie van de groote Nederlandsche open bare werken, waarbij natuurlijk de droogleg ging van de Zuiderzee en den Wieringermeer- polder de voornaamste plaats innemen. In de vloer is een uitholling aangelegd, welke met water gevifid een getrouwe nabootsing van een Hollandsche sluis te zien geven. Verder vindt men hier o.a. een maquette van de Holland sche badplaatsen. De tweede afdeeling is ge wijd aan den land- en tuinbouw. Een twaalf tal wandschilderingen, voor welker artistiek gehalte de namen van de schilders, die hier voor uitgenoodigd zijn, borg staan en die alle gehouden 2/ijn in een bepaald kleurengamma, zorgt voor een passende rustige omgeving. In het middenvak van deze afdeeling is een kleine ruimte uitgespaard die steeds opnieuw gevuld zal worden met de voor de maand van het jaar karakteristieke bloemen, een miniatuur- Flora dus. Statistische en grafische voorstel lingen zullen helpen om den bezoeker een beeld te geven van Nederland's agrarisch leven. Veeteelt- en zuivelbedrijf zijn hier niet vertegenwoordigd. De zuivelbond die deze in zending onder zijn dirècte leiding heeft is op het aardige idee gekomen hiervoor een model Wieringermeer-boerderij te laten bouwen, welke in ieder geval een onmiskenbaar vader- landsch baken is in deze zee van paleizen, ge bouwen en paviljoens. De derde afdeeling eindelijk geeft een beeld van het cultureele peil onzer Indische gewes ten en de banden met het moederland. Zeer aanschouwelijk zijn hier op een electrisch ver licht tableau de voortreffelijke verbindingen in beeld gebracht, die Indië in de laatste tien jaar zooveel dichter bij het moederland heb ben gebracht. In een aparte cel zal gelegen heid bestaan te telefoneeren met Indië. Het behoeft geen betoog, dat, wilde men slagen in het omvangrijke werk, dat men op zich ge nomen had, de eigenlijke werkzaamheden ge splitst en overgedragen dienden te worden aan speciale sub-commissies. Zoo heeft de heer Weiter de afdeeling Koloniën onder zijn leiding terwijl de heeren Britzei, Geluk en Mensing als voorzitters van de sub-commissies voor de onderdeelen der agrarische inzending fungeeren. Joep Nicolas heeft de decoratie van de ach terwand op zich genomen. Ten tijde van ons bezoek waren zijn gebrandschilderde glazen in verre-murail-techniek, allegorische voor stellingen van Nederland en zijn gewesten, nog niet aangebracht. De industrie, zoo verried ons Mr. Verschuur, was aanvankelijk het zorgenkind van de Hol landsche inzending. Men was moedeloos en bleek niet te overtuigen van het nut van eeni- ge buitenlandsche tentoonstelling. Wat zou dat kunnen baten zoo redeneerde men, wan neer de tentoongestelde producten door tarief muren en contingenteeringen toch geen afzet zouden kunnen vinden in het buitenland! Het DOOR PIET VAN DER HEM Een halve eeuw geleden. Uit Haarlem's Dagblad van 1885. heeft veel energie en doorzetting gekost, voor men tenslotte vermocht in te zien, dat de Ne derlandsche industrie het reeds alleen tegen over zichzelf verplicht was op behoorlijke wijze voor den dag te komen. Maar toen ging het dan ook van een leien dakje, zoo zelfs dat men thans met de beschikbare ruimte moet woekeren. Prof. van Royen is de man, die zich door den aanvankelijken tegenstand heeft heengeslagen en deze afdeeling in een van de ruime zijgangen tot een representatieve in zending van de Nederlandsche industrie heeft weten te maken. In tegenstelling tot de an dere afdeelingen, waar men geprofieerd heeft van de bestaande organisatie der bedrijf s- corporaties, is de industrie-inzending meer dank zij individueele medewerking tot stand gekomen. De wandschilderingen hier zijn het werk van leerlingen van de teeken-academie te Arnhem. In een tegen den toren aange bouwd afzonderlijk gedeelte is de kunstnijver heid ondergebracht. Ten overvloede zij vermeld, dat alle mate rialen, welke voor den bouw en inrichting van het Nederlandsch paviljoen noodig zijn ge weest, van Nederlandsch fabrikaat zijn. België zelf komt natuurlijk zeer groot scheeps voor den dag. Een enkel imponeerend cijfer: er zijn 140 paleizen en paviljoenen, de een meer de andere minder geslaagd. Rondom de centrale vijver met electrisch verlichte wa terwerken scharen zich de geweldige paleizen, het feestpaleis, het paleis gewijd aan het ver voerwezen, waar reeds geweldige locomotieven uit velelanden opgesteld staan en dat met zijn ontzaglijkë boogspanten van 60 meter hoogte tevens een prachtig staaltje bouwtechniek is, het paleis der oude en dat der moderne kunst en, onnoodig te zeggen een wel zeer getrouwe nabootsing van Oud-België. De grootste firma's maken de grootste reclame. En zij benutten allen het adverteeren in dagbladen. U vindt ze in de kolommen Haarlem's Dagblad „Wilde bussen" rijden niet meer. Het dezer dagen gevallen besluit van den Hoogen Raad, dat de politie bevoegd is de bussen in beslag te nemen en te houden, heeft een einde gemaakt aan de z.g. wilde busdiensten tusschen Amsterdam, den Haag en Rotterdam. De politie kan thans immers de bussen zoolang vasthouden als zij wil en geeft ze niet eerder vrij dan na van den eigenaar de belofte te hebben gekregen, dat hij zijn dienst zal staken. Deze risico is voor de ondernemers te groot en daarom hebben zij hun consequenties al getrokken. Ook tegen het vervoer per luxe auto kan en wil men thans van politie-zijde optreden. Honswijk is weer verlaten. De drie laatste communisten, die nog in fort Honswijk verbleven, zijn thans vertrok ken. Zij zijn zeer waarschijnlijk naar België gegaan. Zooals men zich zal herinneren, is het de bedoeling der regeering geweest de geinterneerde vreemdelingen gelegenheid te geven, indien zij zulks wenschen, ons land te verlaten. Zeer waarschijnlijk zullen Dinsdag weer enkele communisten uit het Huis van Bewaring te Amsterdam naar het werkkamp worden overgebracht. ONVERWACHTS OVERSTEKEN IS LEVENSGEVAARLIJK. Vrijdagmiddag te kwart voor drie heeft te Leeuwarden op de Mr. P. J. Troelstra- straat. hoek Spanjaardslaan een doodelijk ongeval plaats gehad. De 60-jarige M. Me- merda, wonende bij de Kleine Bonte Koe, be gaf zich per fiets van de woning van zijn schoonzoon naar huis. De man stak plotse ling den weg over en werd gegrepen door een auto uit Cornjum, bestuur door den heer J. K. en op slag gedood VOORTVLUCHTIG MISDADIGER BLIJFT ZOEK. De politie blijft nog steeds zoeken naar den beruchten en voortvluchtigen inbreker R. M., die vorige week des nachts in een hevig vuurgevecht met de Ossche politie ge wikkeld is geweest. Vrijdag is een groote klop jacht op hem in de Herpensche bosschen gehouden. Verschillende menschen meenden he mdaar te hebben gezien, doch zonder succes. 20 April: De Nederlandsche boekhandel zal op de den 2en Mei a.s. te openen Antwerp sche tentoonstelling goed vertegenwoor digd worden; een veertigtal uitgevers, waaronder de voornaamsten, nemen er aan deel, en door de goede zorgen der Commissie belooft de vaderlandsche pers een goed figuur te maken in de Nederlandsche afdeeling. Reeds is de heer Leendert Hansma. aan wien dooi de Commissie het doorloopend toezicht is opgedragen, naar Antwerpen ver trokken om al het voor de tentoonstel ling bestemde in ontvangst te nemen, en zal spoedig door de commissie van onze Vereeniging worden gevolgd, ten einde een en ander in de doelmatig ingerichte étalages te rangschikken en aan het geheel een zoo aantrekkelijk mogelijk uiterlijk te geven. Het daarvoor ingerichte salon is 15 meter lang en 7 meter breed. Door onze lens gesnapt. I'. Doek. De heer S. P. Doek bezocht te Zaandam de Rijksnormaallessen en was daarna als onder wijzer werkzaam te Hoofddorp, Amsterdam en sedert 1926 te Haarlem. Gedurende de laatste 4 jaar is hij voorzit ter van de Federatie der S. D A. P., daarvóór was hij bestuurslid der Federatie. Ook is hij voorzitter geweest van de A. J. C. De heer Doek vervult nog de functie van penningmeester der St. Nikolaascommissie van den Bond van Ned. Onderwijzers alhier. Het saneeringsplan-1935 voor Bloembollencultuur. Op spoedige bekendmaking aangedrongen. Het Hoofdbestuur der Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur heeft, naar wij in het Weekblad voor Bloembollencultuur lezen, den volgenden brief gericht aan den Regeerings- commissaris voor de Groenten-, Fruit- en Sier teelt te 's-Gravenhage: „Tot nu toe is het saneeringsplan voor de bloembollenteelt voor 1935 nog niet bekend emaakt. Dit brengt voor de beoefenaren van het bloembollenbedrijf ernstige nadeelen mede. In het voorjaar worden bij de buitenland sche afnemers een groot deel der orders ge boekt, wat dit jaar echter bezwaren onder vindt omdat men niet weet, op welken grond slag de handel in het binnenland zal plaats hebben. Door het niet tijdig publiceeren van het nieuwe saneeringsplan wordt de export dus ernstig belemmerd en zullen, tot schade van het geheele bloembollenbedrijf verkeerde praktijken in de hand gewerkt worden. Om deze reden roepen wij uw medewerking in om tot een spoedige publicatie van het sa neeringsplan-1935 te komen." Nederlandsche Kabelfabriek. Uit de balans en winst- en verliesreke ning der Nederlandsche kabelfabriek blijkt, dat de bruto-winst f 1.433.654 (1.476.482) be draagt. Voor het doen der statutaire afschrijvin gen op gebouwen, machinerieën enz., is een bedrag noodig van f 196.563 (194.905'. na af trek waarvan een som van f 1.237 091 (1.281.577) ter verdeeling beschikbaar komt. Het bedrag ad f 402.917. dat na de winst- verdeeling per 31 Dec. '33 voor aandeelhou ders bleef gereserveerd, hebben wij met f 18.131 (16.176) aan rente verhoogd, zoodat dit thans f 421.048 375.510beloopt. Commissarissen stellen op grond van het bovenstaande voor over het boekjaar 1934, behalve de statutaire 6 pet. nog een sper- dividend van 10 pet. (onv.) te declareeren, waarna een bedrag van f 421.763 '402 917) op nieuwe rekening voor aandeelhouders be schikbaar blijft. Uit de winstverdeeling resulteert dan voor de 130 oprichtersbewijzen een som van f91.121 (95.535), inclusief het onverdeelde saldo over 1933. Dit bedrag is toereikend om per oprichtersbewijs f 642 uit te keeren. terwijl een onverdeeid saldo, groot f 108, voor deze bewijzen op nieuwe rekening overgaat.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5