De roofmoord bij Lei muiden. Hei Belan$tijkste Napraatje. HAARLEM'S DAGBLAD Het Bloemenfeest. 52e Jaargang No. 15898 Verschijnt 'dagelijks, behalve öp Zon- en Feestdagen Dinsdag 23 April 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, p. maand ƒ0.22, p. 3 mnd. ƒ0.65, franco p. post ƒ0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENT»ëN 15 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim 75.-. Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DU NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 23 April. Bloemenland. Eens reed ik in mijn eentje door het bollen land. De hemel was hoog bewolkt, wit en grijs maar vol leven, met zilveren plekken erin. Soms brak de zon erdoor, dan joeg een helle lichtbundel over een rood hyacintenveld, en het straalde in vuurof over de narcissen, en de zon werd erin weerkaatst. Er woei een vaste, pittige bries: die joeg de sterke bloemen geur naar binnen in mijn wagentje. Het is goed te leven in een land van bloemen, van wonderen-van-kleur die stralen en juichen als de zon komt. In dat zacht-heuvelend duinland zijn de huis jes klein en ook kleurig, en de menschen een voudig en sober, maar niet zulke nuchtere Hollanders als gij meent, zoolang ge niet met hen.gepraat hebt over hun bloemen. De weg is smal.een donker lint dat slin gert door al die wijdheid en kleuren. En in een bocht, ver voor mij uit, zag ik een stoet van auto's gaan. Zeven of acht waren het, dacht ik, en toen sloot er zich weer eén bij aan. Was 't een bruiloftstoet? Niet veel verderop haalde 'k hem in, en moest me er wel bijvoegen, want een enkele auto komend van den anderen kant, of een paar fietsers, beletten telkens op dien smal- len weg het voorbijrijden. Zoo reden we lang voort. Het ging heel langzaam, maar er zijn dagen waarop techniek en snelheid niet kun nen triomf eeren. Tot tenslotte op een weg- verbreeding de voorste auto'door ons allen werd voorbij gereden. Wij deden het voorzich tig. De voorste .auto scheen ons nauwelijks op te merken. Want daar leidde maar één mannenarm naar 't stuur, en in den andere rustte, verzaligd met liem, het meisje Misschien waren wij alle acht of negen wel ■jaloersch. Niemand had een booze klaxon- kreet geuit, niemand, denk ik, heeft bij 't pas seer en kwaad opzij gekeken. Wij hadden als voorbarigen bruiloftsstoet gediend. Maar wij hadden ook meer kleur, en meer licht, en meer wollcenspel gezien dan ooit anders. Wij waren eraan herinnerd hoe mooi dit land is. Wij hadden het weer eens gezien. Want in dezen haastigen tijd bezoeken we niet alleen onze musea slecht, en hebben geen tijd tot lezen, en kennen muziek slechts „in blik". De handelsreiziger in auto nr. 5 bleel' heel lang zaam rijden. Ik haalde hem in, schrikte hem •merkbaar op. Misschien had hij, sinds jaren, voor 't eerst weer eens Holland gezien. Gezien en gevoeld. Misschien had het zich aan hem geopenbaard zooals aan een vreemdeling, of liever nog: aan een man die lang weg is ge weest. Dat laatste herinner 'k mij ook En moeten we nu weer nuchter worden? Moet ik verzekeren dat het niet mijn bedoe ling is, te pleiten voor een zoo .gevaarlijke ver keersovertreding als het rijden met één hand en een meisje in den anderen arm? Moet ik er morgen een ingezonden stuk over beantwoor den? Dat het dan maar kome! Maar liever zeg ik tot den schrijver: besteed den tijd om dat te componeeren liever aan een bezoek aan de Groote Jaarlijksche Buitententoonstelling! Want die is er ook. Die is prachtig en wijd als immer, fonkelend van kleuren en licht. Hoog erboven jagen de wolken in wit-en-grijs spel, en de zon breekt erdoor en zet velden in vuur, in warm-geel en in trillend diep blauw. Ér is weer die groote, wijde Flora van altijd, die Flora die zoovelen van ons aan jongensjaren herinnert en die dan ook de eeuwige, telkens-vernieuwde jeugd is van dit land-om-Haarlem. Vergeet die niet. En mis schien zult u, evenals i-k, in een bruiloftsstoet meerijden. Het zal een blijde gedachte temeer zijn. Aanvaard het lot dat u toelacht, dat u wil laten zien en beleven, dat uw jagen stuit. En erken het symbool als een bruilofts stoet van de Lente. R. P. De dader een 19-jarig man uit Haarlemmermeer is te Lochem aangehouden. De gestolen auto van den vermoorde te Haarlem opgespoord. Ontploffing in een lunchroom. Twee gewonden naar het ziekenhuis gebracht. In ons nummer van Zaterdag hebben wij reeds medegedeeld, dat Vrijdagavond bij de Ringvaart bij Leimuiden het lijk gevonden is van den 52-jarigen graanhandelaar Klaas Duyser uit Leimuiden. Reeds dadelijk bestond het vermoeden, dat men hier met moord te doen had. Het na dere onderzoek heeft dit bevestigd. Vrijdag is het slachtoffer opgebeld door iemand die zich bekend maakte als advocaat. Hij vroeg den heer Duyser, in verband met een echt scheidingsproces, naar Amsterdam te komen, in het bezit van een belangrijk bedrag aan geld, om dan de zaak in orde te kunnen maken. De heer Duyser heeft dien dag een bedrag opgenomen bij een Boerenleenbank. Met dit geld is hij in zijn auto vertrokken. Later is gebleken, dat de advocaat die in dit echtscheidingsproces optreedt van dit telefoneeren niets af wist. De auto is ook niet bij het lijk gevonden. Het was een twee persoons Ford. Het vermoeden rees, -dat dit telefoneeren door den bedrijver van den moord heeft plaats gehad. Onderweg is de heer Duyser, naar verondersteld wordt', door den telefo- neerder aangehouden met het verzoek of hij mocht meerijden. Zoo is hij in staat geweest om den aanval op zijn slachtoffer te vol voeren. Na de daad is hij met de auto gevlucht, het lijk bij Leimuiden achterlatend. Het ligt dus voor de hand, dat de dader bekend moet zijn geweest met de huiselijke omstandigheden van den heer Duyser. De burgemeester van Haarlemmermeer heeft reeds Zaterdag de opsporing van de auto (nummer H 58377) verzocht. Ook vroeg' de burgemeester in kennis gesteld te worden als een bankbiljet van f-500 werd betaald. Dit biljet is in het bezit geweest van het slachtoffer. De nummers zijn niet bekend. De Haarlemsche politie heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag, ongeveer half twee, in het Florapark te Haarlem de a-uto van het slachtoffer gevonden. De wa gen stond daar onbeheerd. De papieren, ten name van Klaas Duyser te Leimuiden, wa ren in de auto aanwezig. Op de zitting en aan den binnenkant van het linkerportier werden bloedvlekken geconstateerd. Evenzoo op de linkertreeplank. De auto werd in beslag genomen en werd ter beschikking gesteld van de politie te Haarlemmermeer. Zaterdag te omstreeks half zes had in de kelderruimte van Heck's lunchroom aan den Coolsingel te Rotterdam een ernstige ont ploffing plaats, waardoor een monteur, die daar werkzaam was, zoo ernstig gewond werd dat hij naar het ziekenhuis moest 'worden overgebracht. Verschillende diensters liepen builen en schrammen op; de materieele schade was zeer groot. In de kelderruimte, gedeeltelijk gelegen onder de lunchroom, bevond zich een koel- inrichting met ammoniak-mstalla-fie. Een flens hiervan was stuk, en de 40-jarige mon teur G. Langeveld was bezig met de reparatie Hij kon niet voorkomen, dat een groote hoe veelheid van het samengeperste amoniak. gas ontsnapte, de reuk van het gas was ook boven in de lunchroom duidelijk waarneem baar. Op dat oogenblik waren vele bezoekers aanwezig en men begon met het oog op het ontsnapte gas de zaal reeds te ontruimen. Plotseling weerklonk een hevige knal, die tot ver in den omtrek te hooren was. Een wild gedrang naar de deur veroorzaakte een paniek: stoelen en tafeltjes werden omver geworpen, hoeden, jassen en mantels lagen her- en derwaarts. De ruïne werd nog ver groot door het gebroken glaswerk: de spie gelruiten waren al gebroken evenals het glaswerk van het buffet. Binnen korten tijd was de zaal ontruimd. Wat persoonlijke ongelukken betreft, is het beter afgeloopen, dan men aanvankelijk vreesde. Een aantal dienstertjes en eenige bezoekers en bezoeksters hebben builen en schrammen opgeloopen. Een der diensters moest naar het ziekenhuis worden overge bracht. De dader bekent. Lochem vertrokken. De inspecteur ging daar op ook naar Lochem. Bij een familielid werd R. aangetroffen, waarop het eerste verhoor plaats had. Dit was voor den inspecteur aan leiding om R. voorloopig te arresteeren en naar Hoofddorp over te brengen. Maandagavond werd daar een uitvoerig verhoor afgenomen. Daarbij bekende R. zijn misdaad. Hij had den heer Duyser eerst in een café in Amsterdam opgebsld om hem te vragen daarheen te komen in verband met de echtscheidingsprocedure. Eerst zijn Duy ser en R. naar Amsterdam per auto gegaan, waarna zij weer teruggeaaan zijn naar Lei muiden. R. wist. dat zijn slachtoffer een be drag van ruim f 10G0 bij zich had. Hij heeft hem voorgespiegeld, dat hij bij zijn vrouw gebracht zou worden, die genegen zou zijn weer bij hem in huis te komen en van de echtscheiding af te zien, als hij f 1000 zou betalen. Gedurende ^en autorit heeft R. den geheelen tijd zitten den-ken: hoe krijg ik die f 1000 in handen? Het misdrijf is tenslotte volvoerd nabij de woning van de ouders van R. onder Abbenes. De heer Duyser had daar de auto al verlaten. R. is toen met een ge opend knipmes op hem toegesprongen en heeft hem bü een worsteling verschillende wonden toegebracht, wat tenslotte zijn dood ten gevolge had. Een broertje van R. dat thuis was heeft tijdens het gevecht gegil gehoord, maar daaraan is geen aandacht geschonken. Na den moord heeft R. zijn slachtoffer be roofd. Daarop is hij met de auto naar Haar lem gegaan, waar hij den wagen in het Florapark heeft laten staan. Bij de worsteling is het costuum dat R. droeg geheel met bloed bevlekt geworden. Toen hij te Lochem aangehouden werd. had hij een nieuw pak aan. Het bebloede pak was al gewasschen. Dit is door den inspec teur in beslag genomen. Op R. zijn de twee briefjes van f 500 ge vonden die Duyser voor het regelen der echt scheidingsprocedure bü de Boerenleenbank had opgenomen. Het onderzoek in de moordzaak wordt nog voortgezet. Verwae'-' w'-dt dat R. Donder dag aan de Justitie te Haarlem zal worden overgegeven. De arrestatie van R. heeft veel opschud ding in Haarlemmermeer, veroorzaakt. De ouders van R staar- zeer gunstig bekend. Eerst deden de bloedvlekken in de te Haar lem gevonden auto vermoeden, dat het slacht offer in de auto vermoord was. Nu is even wel gebleken, dat die bloédvlekken ontstaan zijn oandat de kleeren van R. met bloed be spat waren. BIJKANTOOR VAN HAARLEM'S DAGBLAD SOENDAPLEIN 37 Naar wii vernemen is on Tweeden Paasch- dag te Lochem een 19-jarig inwoner van Haarlemmermeer aangehouden, die er van verdacht wordt. Vrijdagavond den moord op den graanhandelaar KI. Duyser te hebben gepleegd. Volgens mededeeling van de politie te Haarlemmermeer staat het wel vast, dat de aangehoudene de dader is, Het is de 19-jarige landbouwerszoon C. R. uit Abbenes. De arrestatie geschiedde door den inspecteur van politie Jelsma uit Hoofd dorp die den dader op het spoor was geko men en hem was nagereisd. Nog Maandag is R. naar Hoofddorp overgebracht, waar hij aan een verhoor werd onderworpen. R. be kende den moord te hebben gepleegd en na den moord zijn slachtoffer te hebben be roofd. Bij fouilleering werd op R. een bedrag van ruim f 1000 gevonden, waarbij de twee bankbiljetten van f 500, die de heer Duyser bij de Boerenleenbank heeft gehaald. Hoe wel alle bijzonderheden van het misdrijf niet bekend zijn, kan worden medegedeeld, dat de jeugdige dader den moord heeft ge pleegd in de onmiddellijke nabijheid van de woning van zijn ouders. Met de auto van D. is de jongeman naar Haarlem gereden waar hij het voertuig in het Florapark liet staan. Daar werd de auto Zaterdagnacht door de politie gevonden. De politie had aanwijzingen gekregen, da' R. de vermoedelijke dader van het misdrijf was. Sinds Vrijdag was R. niet meer thur geweest. De politie kwam er achter, dat hi na in Haarlem de auto te hebben later staan, naar het Oosten van het land wa' gegaan, waarschijnlijk met de bedoeling or te trachten over de grens te komen. Maar dag slaagde inspecteur Jelsma er in R. i Lochem te vinden en hem aan te houder R. bevindt zich thans nog te Hoofddorp voo' de verdere verhooren. waarna hij naar Haar lem zal worden overgebracht, om ter be schikking van de justitie te worden gesteld Men had in Hoofddorp niet verwacht, dat de nog jeugdige man zich aan een dergelijk misdrijf zou kunnen schuldig maken. Hoe de moordenaar gevonden werd. (Van onzen eigen verslaggever). Wij hadden nog een onderhoud met de'- burgemeester van Haarlemmermeer Mr. A Slob. Deze deelde ons mede, dat bij het eer ste onderzoek reeds het vermoeden rees, da: de landbouwerszoon C. R. iets meer van den dood van Duyser af wist. Het bleek, dat deze jongeman naar Appingedam naar zijn meisje vertrokken was. De inspecteur reisde hem achterna. Toen. hij evenwel daar aan kwam. was R. al, in gezelschap van zijn meisje, naar „Het adres voor bewoners van Haarlem-oNoord voor hun abonnementsopgaven, adver tentieopdrachten, brieven op advertenties in Haarlem's Dagblad." Telefooncel gratis ter schikking. SOENDAPLEIN 37 Misschien hebt u 't Paaschhazenpad gekozen. Wellicht ook bleef u liever in de stad, Mooglijk hebt u in keuze van verpoozen, Nog wel een heele andre keus gehad. Wellicht dat g' u aan Paaschbrood hebt verzadigd, Misschien ook koost gij eieren voor uw geld. Mooglijk uw maag op andre wijs beschadigd Wellicht is 't nu niet best met u gesteld. Misschien deedt gij aan kilometervreten, Per auto of per motor of per fiets. Mooglijk hebt g' in een vliegmasjien gezeten. Of deedt gij ook weer van dit alles niets. Wellicht hebt gij heel rustig zitten schaken. Misschien staan juichen bij een voetbalstrijd, Mooglijk hebt gij getobd over uw zaken, Of over uw gedwongen werkloosheid. Wat mij betreft, ik zocht het Paaschfeest buiten. En, laat ik dankbaar zeggen, vond het daar. Ik zag de hei. ik hoorde vogels fluiten. Ik was weer vrij voor d' eerste maal dit jaar. Helaas, 't -is uit en ik zit alweer binnen, Ik wil bekennen in het diepst geheim: Het valt me zwaar, me nu weer te bezinnen, In 't dwangbuis van het dagelijksche rijm. P. GASUS. Een oudheidkundige vondst? Bij opgravingen aan den Zijlweg. In den Zijlweg ongeveer ter hoogte van de kweekerij van den heer C. Sipkes worden opgravingen verricht omdat in verband met de asphalteering van dit weggedeelte een nieuwe rioleering wordt gelegd. Deze opgra vingen hebben plaats waar vroeger een veen- moeras was, waaraan Overveen haar naam dankt. Er worden verschillende hoornen en kaken en andere resten van dieren-ge- raamten gevonden die zeer vermoedelijk uit het begin onzer jaartelling dateeren. Deze vondsten zij n aan den Geo'logischen dienst ge zonden voor onderzoek. Een ontzettende aardbeving heeft op het eiland Formosa circa drieduizend dooden geëischt. pag. 4 De Duitsche rcgcering heeft geprotesteerd te gen het jongste besluit van den Volken- bondsraad. pag. 4 De Bulgaarsche kabinetsformateur Tosjev heeft een ministerie gevormd. pag. 4 Drie menschen zijn verdronken doordat hun auto in het Winschoterdiep reed. pag. 3 Het S. D. A. P. Paaschcongres te Amsterdam. pag. 3 S. D. A. P. en N. V. V. bespreken het plan van den arbeid. pag. 3 De dader van den roofmoord bij Leimuiden is gearresteerd. pag. 1 Velocitas verliest van P. S. V. pag. 6 Bekende Haarlemmers: de heer K. dc Jong. pag. 3 De avonturen van professor Nimbus. pag. 3 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Bloemenland. pag. 1 Jhr. dr. B. de Jong van Beek en Donk: Onpo litieke indrukken uit Slresa. pag. 4 A. Steup: Een belangrijk instrument in het vliegtuig. pag. 9 Dr. Tjcbbo Franken: De bloembollen. pag. 9 A. Meilink over de bloem van den dag: Vibur num Carlesi. pag. 9 A. J. C. VI.: Van Flora 1935. pag. 17 Inbraak in het Kleverpark. Buit ongeveer honderd gulden. be- TELEFOON 12230 Tijdens de afwezigheid va# de bewoners is Zondagmiddag of avond ingebroken in het perceel Kleverparkweg 2, ten huize van den makelaar -V. De inbreker is binnengekomen door overklimming van een poortdeur aan den tuinkant. Op de binnenplaats werd door een openstaand bovenlicht van een deur een slaap kamer bereikt. De kamers, alsook het kantoor werden door den indringer doorzocht. Vermist worden een metalen spaardoos met f35, die in een der kaamers stond, een geld kistje met f 60 en papieren en een geldkistje met stuivertjes. Deze beide geldkistjes ston den in hét kantoor. De dader heeft het perceel door de poort deur verlaten. De politie stelde na de ontdekking Zondag nacht een onderzoek met een politiehond in. Een geldkistje en de spaarpot werden door den •hond aan den waterkant van den Schotersin gel gevonden. Het geld was evenwel verdwenen. MEISJE UIT HET RAAM GEVALLEN. Het slachtoffer overleden. In de Pieter Nleuwlandstraat te Amsterdam is Zondagmiddag een ernstig ongeluk gebeurd. Een meisje van dertien jaar is door onvoor zichtigheid uit de vierde verdieping van een huis gevallen. In zeer ernstigen toestand wei-d het kind naar het Onze Lieve Vrouwe Gast huis vervoerd, waar het in den loop van den avond aan de bekomen verwondingen is be zweken. De bloemententoonstelling „Flora" te Heemstede boekte Tweeden Paaschdag een record aantal bezoekers. In lange files schuifelden de duizenden over het tentoonstellingsterrein. Bollendagen op Paschen. De veelkleurige schoonheid der bollenvelden heeft met de Paaschdagen weer duizenden naar buiten gelokt. Op de wegen rondom Haarlem zag men weer het schouwspel, zooals dat ieder jaar op de Bollen-Zondagen die dit jaar met de Paaschdagen samenvielen te zien is: onafgebroken rijen auto's, waaron der veel bitenlandsche, autobussen, motor fietsen en fietsers, de meesten getooid met kleurige slingers narcissen of hyacinten. Het prachtige," warme weer van Zaterdag middag hield een schoone belofte in voor de beide feestdagen, welke helaas niet geheel in vervulling is gegaan. Zondagmorgen en Maan dagmorgen waren de donkere lucht en de re gen spelbrekers, maar Maandagmiddag won de zon het, zoodat toen nog zeer velen genoten hebben van de kleuren- en geurenrijkdom der in vollen luister pralende bloemenvelden. In Haarlem, waar de politie op de drukste punten speciale verkeersmaatregelen had ge troffen. hebben zich nergens ongevallen van ernstigen aard voorgedaan. De op dergelijke drukken dagen gebruikelijke kleine aanrij dingen e.a. bleven ook nu natuurlijk niet achterwege, doch zij waren geen van alle van eenige beteekenis. In Heemstede Nog wel nimmer zal Heemstede zulk een groot bezoek gehad hebben van vreemdelingen als deze Paaschdagen en dan vooral op den tweeden Paaschdag. Flora had daarin natuur lijk een zeer groot aandeel, maar ook en vooral langs den Heerenweg was het den geheelen dag~ een file van auto's en fietsers. Groenendaal heeft ook niet over bezoek ta klagen gehad. Zoo in den middag kon men tusschen het Molentje en het Ververschings- huis wel over de hoofden loopen. En er viel al volop ta profiteeren van het jonge groen. De autobussen in Groenendaal waren niet te tellen. Groote en kleine, uit alle provincies en van verschillende nationaliteiten. Dank zij de zeer goede verkeersregeling en de onvermoede ijver der politie bleven ernsti ge ongelukken uit. In Hillegom Zoowel den eersten als den tweeden Paasch dag heeft hier een gezellige drukte geheerscht, ofschoon niet kan gesproken worden van een massalen intocht der bloemenbewonderaars. Uit den aard der zaak was de drukte den twee den dag het grootst en opmerkelijk was het groote aantal fietsers. Behoefde Zondag het verkeer niet omgelegd te worden, des Maan dagmiddags geschiedde dit wel. Onze zuidelijke naburen, cie Belgen, waren vertegenwoordigd met een flink aantal toerwagens, terwijl wij ook vele Fransche wagens zagen doorkomen. Vooral Maandag na den middag had de tram het druk. op de tusschenhaltes kon niemand meer opgenomen worden en reed men eenvou dig door. Op de verschillende knooppunten, fungeerden politie en marechaussee als ver keersagent; de E. H. B. O. had haar hulpposten betrokken. Naar wij vernemen behoefde zij slechts bij eenige onbeteekenende ongevallen dienst te doen. De eenige verkeershindernis op den grooten weg was de verbouwing «verbreeding) van de brug onder Sassenheim. Op een druk oogen blik op Maandag hebben daar niet minder dan zes a zeven honderd auto's in een file ge staan.! De ziekenauto, die Maandagmiddag door Heemstede reed, was bestemd om oen zieke van Flora te vervoeren.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1