CK-BOy HONIG'S SOEP/ De bloem van den dag. WOENSDAG 24 APRIL' '195'? n A A R C IvfS DAGBLAD 5 Leeraren en onderwijzers in de Lichamelijke Opvoeding. Algemeene vergadering te Haarlem. De Vereeniging van leeraren en onderwij zers in de lichamelijke opvoeding in Neder land, heeft ditmaal haar algemeene vergade ring de 73e te Haarlem gehouden. Nadat eerst huishoudelijk was vergaderd en een bezoek aan Flora, te Heemstede, was gebracht, werd Dinsdagmiddag in café-res taurant Brinkmann. Groote Markt, een ver gadering gehouden, waar verschillende spre kers het woord voerden. De vergadering werd bij gewoond door ver schillende onderwijsautoriteiten, als Dr. S. Elzinga. vertegenwoordiger van den Minister van Onderwijs. Prof. Boltje. voorzitter van den onderwijsraad. Dr. van Andel. namens het College van Inspècteurs V. H. M. O. Openingsrede van den voorzitter. De voorzitter, de heer J. M. J. Kor pers- hoek. sprak een openingswoord uit. dat hij noemde ..Van ontwikkeling en teruggang, van divergentie en convergentie tusschen in zicht en praktisch handelen inzake de licha melijke opvoeding". Spr. had dezen titel gekozen omdat alleen juiste kennis van de werkelijke situatie op dit gebied, kan voeren tot juist handelen in de toekomst. Ook de lichamelijke opvoeding heeft ge leden door den ernst des tijds en is in de naaste toekomst, nog lang niet veilig gesteld. Zeer noodzakelijk is het dat zij. die leiding geven, betrokken zijn bij en belangstelling hebben voor de opvoeding van de jeugd, zich onnieuw bezinnen omtrent, de waarde der als offer gezochte objecten, omtrent de plaats en waarde ook der lichamelijke onvoeding. omdat opvoeding deze laatste in zich sluit, althans in zich moet sluiten. Stemt de terugblik on de activiteit, mede werking. steun en voorlichting, die ten be hoeve der lichamelijke onvoeding is verkre gen, tot vreugde en dankbaarheid, van ge heel anderen aard zijn de gevoelens die ge wekt worden wanneer nagegaan wordt, wat al de strijd voor verbetering, consolideering. inschakeling en uitbreiding der lichamelijke opvoedine in het totale oovoedinesverband aan reëele resultaten heeft opgeleverd en ■wat daarvan reeds weer verloren is gegaan of dreigt te gaan. Spr. gaf een korte historische schets van een ontwikkelinasgang, die zich over bijna 130 jaren uitstrekt. In 1916 kwam een nieuw Kon. besluit tot stand inzake de lichaamsoefening en wel een ..Besluit ter bevordering van de lichamelijke opvoeding van de manneliike en vrouwelijke jeugd buiten de scholen". Overal ontstonden gesubsidieerde cursussen die moesten ..vol doen aan de eischen eener doeltreffende li chamelijke vorming". Inzicht, activiteit en offervaardigheid waren groeiende en er was een convergentie in de lijnen van het stij gend inzicht en de stijgende wetgevende en praktische werkzaamheid. In 1921 werd op de gymnasia het vak van facultatief tot verplicht léervak gemaakt voor alle leerjaren. In tal van steden ontwikkelde het"grm-< nastiekonderwijs zich. Amsterdam breidde het uren tal, dat gemeenlijk 2 per klasse per week was zelfs uit tot 3 uur per week per klasse. Het geheel stond onder leiding van een Gemeentelijk Inspecteur voor de Licha melijke Opvoeding. En thans zijn de toestanden weer geheel anders! Er is een leger van wachtgelders ontstaan en van nooit aangestelde bevoegden en de lichamelijke onvoeding van de schooljeugd wordt gelegd in handen van klasse-onder- wiizers, die hiertoe niet de geschiktheid be zitten en hiertoe geen of onvoldoende op leiding genoten hebben. Dit alles geschiedde terwiil bijna alle betrokken onderwijs-orga- nisaties tegen deze maatregelen waarschu wen. Indien elk levens- en arbeidsgebied iets op 't crisis- en bezuinigingsaltaar offeren moet, kan men toch niet ontkennen, dat hier veel, te veel geofferd is en dat er nu dus van verder opofferen geen sprake mag zijn, wel vr>n herbouw. Veel blij'ft dan nog te doen over daarna en daarnaast: de gymnastiek in de kweekschoolopleiding de regeling der bevoegdheden aldaar, het urental: de gymnastiek bi,i het u. 1. o. de rege ling der bevoegdheid aldaar en het urental bij dit onderwh's voor lich. oef. uit te trek ken: nijverheidsonderwijs en de lich. opv.; universiteit en hch. opv.: lichamelijk oefe ning der buitenschoolsche jeugd. enz. enz. Daarnaast staat dan nog de arbeid aan de leeraren zelf de verbetering van de doel-voorstelline. de -werkmiddelen, de me thode de arbeid aan zich zelf als mensch, a7s opvoeder, als technisch-onderwijs-des- kundige. Mogen alle betrokken autoriteiten en in stanties zich geroepen voelen, hetgeen ver loren ging beter op te bouwen en mede te -werken aan verdere evolutie. Rede Prof. R. Casimir. Prof. R. Casimir. buitengewoon hoog leeraar in de Paedagogiek aan de Rijksuni versiteit te Leiden hield daarna een rede over het onderwerp: ..De beteekenis der gymnastiek voor de psychische vorming". '"Er is een sterke tegenstelling, aldus spr.. tusschen lichaamsoefeningen als vak van onderwijs en de intellectueele vakken. Zij geven geen „dingen", als resultaat: zij ope nen geen geheel nieuwe cultuurgebieden: zij wortelen daarentegen in primaire levensbe hoeften, uitdrukkingswil. speeldrift en heb ben een sterk finaal karakter. Toch staan zij niet buiten het psychische. Als vak van onderricht is er een sterk pa rallelisme met wijsgeerige en psychologische stroomingen. De veritteldinssgedachte. men.' sa na in corpore sano. leidde eenerziids tot negatieve, voorkomende, opvoedkunde (school hygiëne, sedert 1850 strijd tegen de overla ding! anderzijds tot oefeningen, die het na tuurlijk materiaal (biiv. brug en paard) m 'choolvorm bracht. Nieuwe stroomingen van totaliteitspsvchologie voor onderscheid van freest en leven worden uitdrukking, b.v. in Bode en de moderne psychologie, die graag alles tot een drift terug brengt., vond in Ro- thenburg's ademgymnastiek weerklank. De aesthetische strooming in de opvoeding is zichtbaar in Dalcroze. zoowel als in Mensen dieck. Dit. alles wijst op sterke verbonden heid aan het psychische. Zien wij nu de intelligentie-onderzoekingen over achterlijke kinderen, dan missen wij vele motorische stroomingen: begaafde kin deren zijn in de gymnastiek in den regel iets boven het gemiddelde, zwakzinnigen schieten daarentegen te kort. Over den bijzonderen invloed van de licha- 1 melijke oefening op het psychische is in exacten zin nog niet veel te zeggen, maar iets toch wel. Allereerst geeft de Adlersche leer der overcompensatie hier eenig uitsluit sel. Zij doet ons zien, dat bij lichamelijke te kortkomingen een overcompensatie kan op treden op een ander gebied. Zoo kunnen orthopaedisehe patiënten bij voorbeeld, door dat zij willen, uitstekende fietsers en zwemmers worden. Moderne gymnastiek is zoo gebouwd, dat elke leerling iets kan doen; het onderwijs dient zoo te zijn. dat het zelfgevoel wordt- opgeheven, want juist op het sportveld kan bijv. een slechte speler die ziet dat anderen het beter kunnen dan hij. ontmoedigd wor den. Dit moet worden voorkomen. Voorts heeft men gezocht naar een aesthe- tisch element en de oude rei- en volksdansen kwamen meer en meer in zwang. Zoo werd gemeenschapszin gekweekt, gebonden aan een zeker individualisme. Er is wel eens beweerd, zoo eindigde prof. Casimir, dat de Christelijke godsdienst vijandig zou staan tegenover lichamelijke opvoeding, doch dit is onjuist: het menschelijk lichaam als Tem pel des Heiligen Geestes dient men immers rein te houden en te vermooien! Dr. S. Elzinga, inspecteur van het gymna siaal en middelbaar onderwijs in de 3de in spectie, hield een rede over: ..De functie van den leeraar in de lichamelijke opvoeding in het verband van het voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs". Spr. begon met te verklaren, waarom hij juist dit onderwerp had gekozen. Een on- derwijsinspecteur ziet gaarne de verbindings schakels tusschen de deeien van de opleiding en moet ieder vak beschouwen in zijn waar de tusschen andere vakken. Hij schetste ver volgens de plaats der lichamelijke opvoeding in het geheel van het V.H.M.O., de taak, die de leeraar daarbij heeft te vervullen en de voorwaarden, waaraan hij moet voldoen, om hiertoe in staat te zijn. De denkbeelden over de lichamelijke opvoeding hebben zich in den loop der tijden j gewijzigd van het begin der 19de eeuw af. toen Jahn en Ling het initiatief namen tot ontwikkeling van het vak tot in onze dagen, nu dit als deel der algemeene menschvorming wordt beschouwd, althans door de theoretici. Zoo beschouwd wordt de waarde er van dui delijk ten opzichte van de geestelijke vor ming. Het voortgezet onderwijs is ten opzichte van de natuurlijke ontwikkeling reeds eeuwen in gebreke gebleven. En terwijl het z.g. ter wiile van het intellect de spieren, de adem haling en de stofwisseling verwaarloosde, verstopte het de levensbronnen van het ver stand en benam het aan de leerlingen de geschiktheid zich de aangeboden kennis vol ledig ten nutte te maken. Nog steeds duurt de strijd tusschen de nieuwe en de oude denkbeelden voort. Nog steeds staat de lichamelijke opvoeding op een afzonderlijke plaats in de opleiding in stede er een essentieel deel van uit te maken. Ook de leeraar van dit vak behoort een ge heel andere plaats in de schoolgemeenschap in te nemen. Hij dient overal en voortdurend de lichamelijke belangen der leerlingen in het oog te houden en met.de andere leeraren samen te werken om bij de leerlingen een zoo harmonisch mogelijke ontwikkeling te bevorderen. Om dit te bereiken, moet de leeraar echter zijn leerlingen goed kennen. Glanzend, donker, taai en stevig Is de inhoud van zoo'n pak; Lekker sappig en ook pittig Het is BLACK-BOY Pruim-tabak. GESAUSDE ZWARE PRUIMTABAK (Adv. Ingez. Med.) En hiervoor is een geregelde controle van de lichamelijke ontwikkeling noodig, zooals reeds aan een enkele school geschiedt. Van de gegevens behoort aanteekening gehouden te worden. In dit verband hield spreker een pleidooi voor het instituut schoolarts bij het V.H.M.O., waarvan de invoering zeker niet minder noodig is dan bij het lager onder wijs. Door een geregelde controle van de licha melijke ontwikkeling leert de docent het al gemeene van het bijzondere onderscheiden en krijgt op deze wijze gelegenheid, de indi- vidueele belangen van zijn leerlingen te ver zorgen. Om dit alles goed te doen, is een verbeter de theoretische en practische opleiding van den leeraar in de lichamelijke opvoeding noodig'. Deze verbetering is ook te verwachten eensdeels door de stichting van de Aca demie voor Lichamelijke Opvoeding te Am sterdam en anderdeels door nieuwe eischen van algemeene ontwikkeling, die gesteld wor den aan hen. die een examen voor het ver krijgen van een akte M.O. wenschen af te leggen. Ook de instituten voor practische vorming van jonge leeraren te Haarlem en te Utrecht doen in dit opzicht goed werk, Zoo zullen, zeide spreker, de voorwaarden worden geschapen voor een harmonische op leiding, waarin de lichamelijke opleiding ver bonden is met de geestelijke tot een alge meene menschvorming. door terug te grijpen tot de diep in den mensch verankerde een heid van lichaam en geest. Met een woord van dank aan de inleiders en aan de afd. Haarlem voor de ontvangst sloot de voorzitter de vergadering. PROF. G. GONGGRIJP SPREEKT OVER „JAPANSCHE CONCURRENTIE" Voor het „Mereurius"-instituut voor alge meene en vakontwikkeling te Haarlem zal Vrijdagavond 26 April in 'hotél „De Leeuwe rik" Prof. G. Gonggrijp een lezing houden over het onderwerp „Japansche concurrentie". FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen op 23 April uitgesproken. 1. J. Michel, timmerman en aannemer, wo nende te Haarlem, Vergierdeweg 190. Curator Mr. Julius Hoog, alhier. 2. P. W. Michel, aannemer, wonende te Haarlem, Vergierdeweg 190. C Curator mr. Julius Hoog, alhier. 3. de handelsvennootschap onder de firma „Janssen en Verwer", transportbedrijf, ge vestigd en kantoor houdende te Haarlem, Burgwal 58 en hare vennooten: J. A. Janssen, expediteur, Linschotenstraat 70 te Haarlem en W. G. Verwer, expediteur Burgwal 58 te Haarlem; Curator mr. W. G. J. Veenhoven, alhier. 4. P. J. van Raamsdonk, meubelmaker, vroe ger wonende te Wijk aan Duin, Rijksstraat- .weg 256, thans te Beverwijk, Vondellaan 1. Curator Mr. W. de Rijke alhier. 5. S. Aptroot, meubelhandelaar, wonende te IJmuiden, Huygensstraat 41. Curator mr. S. Groen, alhier. 6. De N.V. Eerste Bloeir.bollenpreparatie en Cultuurmij., gevestigd te Heemstede, kantoor- houdende te Bennebroek, Leidschevaart 2 a. Curator mr. C. Blankevoort, alhier. 7. J. N. Langendijk, koopman, wonende te Wijk aan Zee en Duin. Arendsweg 90. Curator mr. L. Ali Cohen, alhier. 8. P. Seldenrijk, koopman, wonende te IJmui den. Fazantenlaan 37. Curator mr. F. J. D. Theyse. alhier. 9. L. van Dijk, veehouder, wonende te Vel- sen. Rijksweg 238. Curator mr. J. A. P. C. ten Bokkel, alhier. Rechter-Commissaris mr. A. L. M. van Berckel.. Opgeheven zijn wegens gebrek aan actief de faillissementen van: 1. K. Eling, schilder, wonende te IJmuiden. Huygensstraat 32. Curator mr. E. van Tuinen, te Beverwijk. 2. C. Slof, boterhandelaar, wonende te Heemstede, Zandvoortschelaan 52. Curator mr. J. H. J. Simons, alhier. Geëindigd zijn wegens het verbindend worden der uitdeelingslijst de faillissementen van: 1. de N.V. Glasfabriek „Albert", gevestigd te Haarlemmerlieae en Spaarnwoude. Curator mr. M. A. van Eek, alhier. 2. de N.V. Algemeene Exploitatie Maat schappij van Onroerende goederen. Curator mr. S. Groen, alhier. 3. P, van Elsivijk, brandstoffenhandelaar te Haarlem. Curator mr. K. van Giffen, alhier. UITVOERING VAN „POSTAAL GENOEGEN" De tooneelvereeniging „Postaal Genoegen' zal Zaterdagavond 27 April in den schouw burg Jansweg een uitvoering geven van het tooneelstuk „Een halsbrekend huwelijk". Na afloop van deze voorstelling zal tot 3 uur ge danst worden. Medewerking aan dezen avond verleent het „Haarlemsch Dans Orkest", lei der B. J. Stoete. ORANJE GARDE. De afdeeling Haarlem van de Oranje Garde zal op Vrijdag 26 April een propaganda- avond houden in Gebouw St. Bavo, Smede- straat De voorzitter, Ds. Foeken, van de Chr. Oranje Vereeniging zal een inleidend woord spreken, De leden van de Oranje-Garde zullen voor drachten houden, een Lentespel en tableaux opvoeren. Ook zal een zangkoor zich laten hooren. De commandant van de Garde in Ne derland zal een rede houden. (Adv. Ingez. Med.) Sen ttofnan van Ideucen en yewcen door TJEBBO FRANKEN. XXXIV. Wie lid van dit comité is, heeft zich ver plicht om 2 cent per RR. met bloembollen en aanverwante artikelen beplant oppervlak af te dragen in het „Fonds voor Wetenschappelijk Onderzoek en Onpersoonlijke Reclame". Zoo geeft dit fonds ongeveer jaarlijks 25.000 gul den aan het Phytopathologisch Instituut te Lisse, dat. als onderafdeeling van de Rijksland bouwschool te Wa-geningen een rijksinstelling is, terwijl het overige deel evenzoo ongeveer 25000 gulden wordt aangewend voor de on persoonlijke reclame. Eens schonk men o.a. aan Parijs eenige tienduizenden bollen ter beplanting van de gazons der Tuileriën. Mooi. we schieten al aardig op met den wa gen, hier is de Haarlemmerhout, nog wat ver der rijden naar links af, langs Zwanenburg, dan komen we voorbij den Kathedraal op de Leidschevaart. Nog wat verder, ho, hier is het Krelagehuis. Ach. voordat we binnengaan moet ik nog iets zeer belangrijks vertellen. Het zal u duidelijk zijn, dat bij den. uitgebreiden handel onderling er menigmaal aanleiding kan ontstaan tot klachten, of vermeend on recht. Er waren gewoonten in den handel ge slopen, welke men weliswaar niet oneerlijk kon noemen, doch welke op den duur aanlei ding zouden kunnen geven tot misbruik. Het hoofdbestuur der Algemeene Vereeniging voor Eloembollenbollencultuur meende nu door het instellen van een commissie, een scheids gerecht, als het ware voorbehoedend te wer ken. In dit opzicht vergiste men zich deex-lijk, want sedert de installatie van dit scheids gerecht, 27 Mei 1907 zijn er duizenden ge schillen aan de orde gekomen. In den loop der jaren werd de bevoegdheid van het scheidsgerecht aanmerkelijk uitgebreid, reeds in 1908 werden zijn uitspraken bindend ver klaard, ook indien slechts één der partijen bij een geschil de uitspraak van het scheids gerecht wenscht, de andere zich aan dit on derzoek moet onderwerpen, behoudens in dien van te voren anders werd bepaald. De uitspraken van deze instelling worden steeds vermeld in het orgaan der vereeniging, dat den leden tweemaal per week wordt toe gezonden Dit Weekblad voor Bloembollencultuur is langzamerhand een blad geworden niet alleen met de nieuwtjes der Vereeniging", doch ook bevattende een schat van nuttige wenken en besch'ouiwingen, vooral van beteekenis voor den nog jongeren, minder ervaren kweeker. En nu het Krelagehuis! Ziet, het bevat in de eerste plaats een aantal administratie-lokali teiten, dan een groote zaal, waar iederen Maandag beurs, gehouden wordt En hier, dit is de zaal voor de bloemenkeuringen. Bloemenkeuringen? Ja sedert Januari 1908 is er^voor de leden gelegenheid hun nieuwe aanwinsten ten toon te stellen. De commissie voor de nomenclatuur kent daar dan eventueel getuigschriften en diploma's voor medailles toe. Er zijn echter voor de verschillende bol gewassen bizondere bepalingen gemaakt. No menclatuur? Ja, dat de bolgewassen een schat van namen dragen, dit weet gij nu wel. Dat er dus verwarring mogelijk is, zal u duidelijk zijn Men doet daarom veel moeite de nomen clatuur te regelen en te vereenvoudigen. In het gebouw is verder een kamer aanwezig voor het scheidsgerecht Achter het gebouw ligt de proeftuin, waartoe ook de monster- tuin behoort. Waarvoor die tuin dient? Wel, de kweekers planten daar bollen op'ter keu ring en op naamstelling, terwijl in den zoo even genoemden monstertuin de bollen wor den opgekweekt, tot de monstex-s behoorexxde, getrokken bij handelsgeschillen, welke ter be- oox'deeling staan van 't scheidsgerecht. Als gij nu nog weet, dat er in 't gebouw een restaurant aanwezig is en buiten een groote garage en parkeerterrein voor de auto's welke op den beursdag een levendig beeld geven van het aantal bezoekers, dat er geregeld komt, dan hebt gij 't voornaamste gezien. Dus dan gaan we nu huiswaarts zegt ge, om alles nog eens te overdenken, wat wij vandaag gehoord heb ben. Ja, maar gij hebt nog wat vergeten, komt gij xrog eens mee in de hal, kijkt eens naar boven, daar, die buste, daar staat immers de gelijkenis van J H. Krelage, den man, die tot dit alles den eersten stoot heeft gegeven en die veertig jaren onvermoeid gewerkt heeft, met het idealisme van den dichter, met den praktischexx zin van den vooruitzienden kwee ker en handelaar, met de onkreukbare dege lijkheid van den waarachtigen vadei'lander, die voor zijn opvolgers, eerst J. H. Wentholt gedurende 5 jaren, en later Ernst H. Krelage, den weg gebaaxid heeft ter steeds verdere voltooiing eix volmaking van zijn levenswerk, dat den bloei tot stand bracht van een natio nale cultuur, dat de kleine bol over den groo- ten bol deed rollen naai" de verste uithoeken der wereld tot glorie van Holland! Kom, wij gaan huiswaarts en eeren de na gedachtenis van dien grootexi Nederlander, J. H. Krelage! Apotheose van de bollenrevuc. Hollaxxd greeit weex*. Holland bloeit weer, Holland's bollen op het veld! Holland geurt weer, Holland kleurt weer, Heel het volk komt toegesneld! Variatie naar Bilderdijk. Flora, Godin der bloemen, eeuwig jeugdige, moeder der boll en familie, die mij reeds in zoo vele gedaanten tot schutsvrouwe zijt geweest, treed nog eenmaal naar buiten, verlaat uw kristallenpaleis als de vroege voorjaarszonne- larnp ontstoken is boven die oneindig in kleu rige vakken verdeelde velden, welke daar te zamen neerliggen als Holland's bloemenraam, aaneengevoegd als ze schijnen tot een wonder van glas-in-loodkunst. Koxn, Godin Flora, kleed u ixi het gewaad vaxi crocus en narcis, van hyacixxten en tulpen bestrooid met de paarlen van den ochtend dauw; waag u gerust naar bui-ten, waar zoo aanstoixds het spel der bollenrevue zal be ginnen. Reeds zijn de kleine kelkjes der cro- cussen tot een voetlicht ontstoken, het don kere gordijn van den nacht wijkt voor den zilveren schemer van den morgen exi het orkest der vogelen stemt zijn vroolijk lied. Och, hoe schoon is het décor van uw too- neel, ginds staat een molen, het kruis dei- wieken nog onbewogen op den stoeren romp en een vracht van wolken hangt over de velden, schuimend wit met da-ar doorheen het dreigend grijs van Pluvius Vrees niet Godinne, want de zonnelamp stijgt al hooger in het oosten en smelt de grauwe nevelen in haar gouden vuur en doet uit violet en paars en purper het klare blauw geboren worden. Nu moet het spel beginnen gaan, snel stuift de wind, bedrij vig naar den aard van Zephy- rus en wekt de bloemen, die nog knikkebollen in den morgeii, doet heur kronen z-ich ontvou wen, mengt zijn adem met den honingzoeten geur. Van bloem tot bloem gaat tijding rond van velerlei gevleugeld volkje, dat is een zoemen, snorren en gebrom, een rusteloos gelispel en gefluister, o kom dan toch Godin" Flox-a, gij die de ster zijt van dit Holland's bloemfestijn! Luid blazen de narcissen de trompet en langs de wegen van Noord en Zuid, van Oost en West stuwt de drom der menschen nadei'bij. Ha, nu moet gij als de vroolijke rijkgetooide commère der revue u aarx den volke toonen en over de wonderen spreken van uw werk. Stil dan toch. gij allen, wat knalt ge met mo toren en gilt exx toetert en doet de snelle wie len flitsen in het licht, en koopt daar langs den weg met kwinkslag en geschx-eeuw de bloemen, gewonden tot guirlandes, of saam gedrongen tot een bonten tuil? Het stoom- beest van de tram zucht en puft er tusschen- door. het spuwt een dikken damn, welke 't wild bedrijf van 't volk omnevelt. Maar Zephyrus blaast de stoomwolk weg en ziet. de dolle wie len wentelen weer voort, dat draait en davert, dat jaagt en jacht, één lange drift van on uitputtelijk nerveus verkeer. Ginds snijdt de trein met volle vaart de velden en schrijft een ruige lijn van witten rook. welke tot de wolken rijst. Zoo zijn de menschen! Stil, stil dan toch gij allen, daar komt ze, de Godinne. stil, stil, zij zal het spel vei-klaren. millioenen kop en schotels staan gereed voor uw ontvangst, ge vuld met zoet aroom. Weer schallen de trom petten. en hyacintenklokskens klingelen, zij prevelen een praeludium van geur en kleur. Malus Scheideckert. In de collectie lenteplanten, ingezonden door de firma P. van Nes, vinden we een aar dige groep van lage struiken, die behalve met een teer groen van jonge blaadjes ook geheel overdekt zijn met zacht wit-rose bloemen en knoppen. En als ik u nu zeg. dat die mooie heester luistert naar den hiex-boven genoem den term, dan zegt die misschien niet veel. In onze taal overgezet zouden we zeggen: de „appel van Scheideck'', want het geslacht Ma lus is de appel in 't algemeen. In dit verband mag ik er ook wel even aan herinneren, dat Acer de wetenschappelijke naam is voor esch- doorn. Overal tusschen de Azalea's, Rhododen- dx-ons en rozen staan op de tentoonstelling de mooie Japansche eschdoorns of Acers, die met hun fijn ingesneden loof zoo goed voor on derbreking zorgen. De herfsttinten dezer soorten, zooals Acer palmatum en dissectum moeten bijzonder mooi zijn. Om tot Malus terug te keeren, onze gewone appel heet Malus sylvestris, dié hier en daar in ons land verwilderd (of wild?), voorkomt. Maar 'het aantal siei'appels, ge kweekt om deix mooiexi bloei of om de roode vruchten, zooals de Kersappel of Malus bac- cata, is enorm groot. Alle appels zijn te ken nen aan de vijftallige bloemen met veel meel draden en een vijftallig onderstandig vrucht beginsel', waarop vijf stijlexi zitten. De Malus- soorten, die vooral om de bloemexx worden ge kweekt zijn o.a. Malus spectabilis met pisach tig roode bloemknoppen, die na het open- bloeierx in rose overgaan, Malus coronaria ruikt naar viooltjes en Malus floribunda is gewoonweg in het vooi-jaar één zee van wit- rose bloemen. Deze bloemenweelde is ook al aan de inzending in het tentoonstellingsge bouw op te merken, vooral omdat het effect der lichtrose bloemen zoo wordt verhoogd door het fijne, glinstei-ende blad, dat we bij Azalea mollis feitelijk wel iets missen. A,: MELLINK. Een roman van geuren en kleuren. Wilt U geheel op de hoogte zijn van alles wat aan het bloembollenbedrijf verbonden is? Wilt U hierover ingelicht worden op een onderhoudende en boeiende wijze? Wilt U het vertelde gaarne toegelicht zien met prachtige gekleurde foto-illustraties? Wilt U van de kleurenpracht der velden opnieuw ge niéten? Wilt U een practische handleiding hebben voor de kweek in huis en in Uw tuin? Wilt U bovendien een fraai prachtwerk bezitten? Gaat dan bij Uw boekhandelaar en vraagt naar „Het Bloembollenboek" door Tjebbo Franken. Het kost slechts .f2.90 in prachtband. Het werd uitgegeven door Andries Blitz te Amsterdam. (Adv. Ingez. Med.) AMOR IN DE PASTORIE ALS VOLKS VOORSTELLING De N.V. Ver. Rott. Hofstad-Tooneel, Direc teur Cor van der Lugt Melsert, geeft Donder dag 25 April in den Stadsschouwburg als Volks voorstelling een vertooning van het successtuk „Amor in de Pastorie", het blijspel, dat inder daad door geheel Nedex-land bijzonder goed ontvangen is, om zijn gezonden humor en geestige karakterschildering, die ook door het jongere geslacht zoo gewaardeerd wordt. De hoofdrollen worden gespeeld door Jo- han Elsensohn, Anton Roemer, Fie Carelsen, Jan van der Linden, Piet Bron. Enny Meu nier, Hélène Berthé, Toni van Otterloo Jr. WIE HELPT COLLECTEEREN? Voorbereiding voor den „Zonne- straal"-dag De voox-bex-eidingen van de „Zonnestraal"- collecte, die Zaterdag 4 Mei a.s. hier ter stede zal worden gehouden, zijn thans in vollen gang. Ijverige typistes en belanglooze mede werkers zijn in het Roode Kruis-gebouwtje, dat welwillend door de plaatselijke afdeeling van het Roode Kruis beschikbaar is gesteld, bezig met het voeren van actie voor het werven van een zoo groot mogelijk aantal collectan ten. Reeds vele personen hebben aan de eerste oproeping gehoor gegeven en zich als collec tant beschikbaar gesteld. Om Zaterdag 4 Mei een goed financieel resultaat te verkrijgen is het echter noodzakelijk, dat dien dag minstens 800 personen cr met de bus op uit trekken om een beroep op de offervaardigheid der Haar- lemsche burgerij te doen. In dit vex-band deelen wij mede. dat het plaatselijk comité voor de „Zonnestraal"- collecte gaarne opgave ontvangt van personen boven de veertien jaar. die zich als collectaxxt beschikbaar willen stellen. Aanmelding kan geschieden op het kantoor der „Zonnestraal"-collecte, Jansstraat 40, tel. 16189, iederen dag van tierx tot vijf uur. Het comité zou ook gaarne zien. dat een aantal personen zich bereid verklaart om de speldjes op de kussens te prikken en roept hiertoe diegenen op, die hiervoor lust hebben. Het opprikken van de speldjes kan geschie den iederen dag van 10 tot 5 uur en des avonds van 8 tot 10 uur op bovengenoemd adres.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10