De nachtegaal. Hei Bdangeijksle 52e Jaargang No. 15899 Verschijnt dagelijks, behalve op Zori- en Feestdagen Woensdag 24 April 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 4 Hoofdredactie 15054 4 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 4 Administratie: 10724, 14825 4 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTïëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ2 - Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verhes van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Ver Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare vc 50.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.— lies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger ƒ.75.-, Verlies andere vinger 30.-. orwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. Flora 1935 Heemstede. De Vierde Tijdelijke. De Vierde Tijdelijke Tentoonstelling' in het Bloemenpaleis op Flora 1935 Heemstede zal Vrijdagmorgen' om 11 uur worden geopend door den burgemeester van Heemstede, jhr. J. P. W. van Doorn. Om 12 uur zal het Bloemenpaleis worden opengesteld voor het publiek. Zooals we reeds eerder gemeld hebben zal Flora Vier de Voorjaarskeuring inhouden der Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde (kasplanten, orchideeën, azalea's en snijbloemen). Autobotsing op den Haarlemmerweg. Een ernstig- gewonde. Op den Rijksstraatweg ter hoogte van de Vinkebrug heeft Dinsdagmiddag omstreeks vier uur een ernstig ongeluk plaats, gehad. In de richting Haarlem reed een personen auto, welke werd bestuurd door dokter S. uit Amsterdam. In dezelfde richting reed vóór hem een vrachtauto, die van rechts naar links den weg wilde oversteken en daartoe tijdig het noodige teeken gaf. De heer S. trachtte aanvankelijk de vrachtauto links te passeeren doch toen dit niet meer kon, wilde hij deze rechts voorbijrijden, met het gevolg, dat hij vastliep tegen een betonnen paaltje van de trambaan. Dokter S. werd bij deze botsing ernstig aan het hoofd gewond. Dokter J. P. Baumann uit Halfweg, die spoedig aanwezig was, ver leende de eerste hulp, waarna de gewonde per ziekenauto van Mathot uit Haarlem naar zijn woning te Amsterdam werd overgebracht. Van de beide bij deze aanrijding betrokken auto's werd alleen die van den heer S. ern stig beschadigd; deze moest per kraanwagen worden weggesleept. Ongeluk bij onbewaakten overweg te Hillegom. Meisje gedood. Hedenmorgen omstreeks tien uur is het 13-jarig meisje H. E. A. uit Hillegom toen zij per fiets boodschappen ging doen op den onbewaakten overweg Nieuwe Weg door den juist passeerenden D-trein uit Parijs ge grepen en enkele tientallen meters meege sleurd. Het slachtoffer was onmiddellijk dood. Het lijkje werd onherkenbaar ver minkt aan den kant van de spoorbaan ge vonden. De machinist van den trein schijnt van het ongeluk niets te hebben bemerkt. Doch niet lang daarna merkte hij dat de remmen niet op dé gewone wijze werkten. Met eenige' vertraging is de D-trein te Am sterdam aangekomen. Hier kon worden ge constateerd dat het niet normaal functio- neeren van de remmen nabij Hillegom aan het ongeluk te wijten moet zijn. Omwonen den hebben het lijkje van het meisje op den spoorbaan gevonden en nadat de politie was gewaarschuwd werd het naar het St. Jozef gesticht overgebracht. Verkiezing Provinciale Staten De heer Noordewier (communist) als lid aangewezen. In de hedenochtend gehouden zitting van het Centraal Stembureau is medegedeeld, dat de kiesdeeler bij de verkiezingen voor de 36 Provinciale Staten 9837 bedroeg. 77 Als zesde communistisch Statenlid is bij loting aangewezen de heer D. Noordewier (Haarlem). De slahandel op Duitschland. De Ned. Groenten- en Fruitcentrale heeft aan de groentenveilingen bericht gezonden, dat de thans bestaande gang van zaken ten opzichte van den export naar Duitschland niet langer vol te houden is door de zeer beperkte bedragen en tot de eene mislukking- na de andere moet leiden. Dientengevolge zijn zeer ingrijpende en ordenende maatregelen noodig, zoowel in het •belang van den handel, als in het belang van den tuinbouw, daar anders de exportmoge lijkheid van het eene product na het andere in den kortst mogelijken tijd zal zijn uitge put. Ten einde nu met de beschikbare gelden den grootst mogelijken export naar Duitsch land te bereiken, zal een vaste prijsbasis voor de te exporteeren producten moeten worden vastgesteld. Op deze wijze zal het be talingscontingent tot geen hooger bedrag per eenheid worden belast, dan voor ieder product per eenheid is vastgesteld en wordt het totale beschikbare bedrag reeds bij voor baat „überwacht". Door deze methode kan een grooter kwantum producten naar Duitschland worden verzonden en kan een betere stabilisatie van den handel op andere landen worden verkregen. Deze prijsbasis zal telkens voor de ver- schille- producten en voor de verschillen de perioden warden vastgesteld. Voor het artikel sla is deze prk-«hasis thans reeds vast gelegd. De nachtegaal is er alweer, Men hoorde hem reeds hier en daar, En overigens hij niet alleen, Men meldt ook weer den ooievaar En tal van andren zijn terug, Nu onze zomer weer ontwaakt, Waarvan 'k dien ee.nen zwaluw noem, Die, zegt men, nog geen zomer maakt. Ik groet den braven nachtegaal, Erathicus luscinia, Van zijn verblijf teruggekeerd In 't warmere Noord Afrika. De vogel, dien men dikwijls hoort, Maar nooit, of uiterst zelden,- ziet, De onvermoeide zanger van Het schoonste vogel-levenslied. O scepticus, o cynicus! De wereld is in barren nood, Gij ziet geen uitweg, waar gij spiedt, Uw stemming drukt u zwaar als lood. Maar wanhoop niet, schep nieuwen moed, Er is genezing voor uw kwaal, In 't stille schemerdonker bosch, Ga heen en hoor den nachtegaa-l. P. GASUS. Cocaïne-smokkelaars gearresteerd. Zij verkochten aan een rechercheur. In de afgeloopen week verkocht een ver dacht persoon uit Beek een K.G. cocaïne aan iemand uit Heerlen, die de functie bekleedde van rechercheur bij de politie. Deze heeft den verkooper weten over te halen hem een nieuwe hoeveelheid cocaïne van 2 K.G. te verkoopen, hetgeen zou geschieden in het café van zekeren C. ie Geleen, die niets met de zaak uitstaande had. Zaterdagavond zijn in het café tezamen gekomen zekere F. S. 31 jaar oud, wonende te Sittard en M. G. bakkersknecht, 31 jaar oud, wonende te Geleen en nog twee andere personen, waarvan een te Maastricht en' de andere te Sittard woont. De rechercheur, die zich natuurlijk als zoodanig niet bekend had gemaakt, legde f 700 voor de mannen neer, op welk moment zijn collega, die zich in een ander vertrek verscholen had, tezamen met hem de man nen arresteerde en voor de marechaussee te Sittard bracht, waar zij een volledige beken tenis aflegden. In den nacht van Zaterdag op Zondag is nog een vijfde persoon gear resteerd. De politie zet het onderzoek voort, daar men vermoedt, dat er eenige personen zijn geweest, die dit zaakje gefinancierd heb ben. Reorganisatie der Rijkspolitie. Commissie zal samenvoeging van Rijks- veldwacht en marechaussee bestudeeren. Het Nederlandsch Correspondentiebureau te Den Haag meldt ons: Bij gemeenschappelijke beschikking van de ministers van justitie en defensie is een com missie ingesteld aan welke is opgedragen: Ten eerste, na te gaan op welke wijze de dislocatie en de iaakverdeeling van de rijkspolitie ware te herzien, teneinde, zoolang de gewenschte totstandkoming van een eenheidscorps nog niet heeft plaats gehad, een zoo doeltreffend en economisch mogelijk gebruik van het thans nog tweeledig gezagsinstrument te ver krijgen, waarbij als richtlijn is aan te nemen dat het militaire karakter, hetwelk thans meer bepaaldelijk de koninklijke marechaus see bezit, dit wapen voorshands nog in het bij zonder geschikt maakt om te worden gebruikt op plaatsen waar krachtdadig moet worden opgetreden met name bij onlusten en bij het beteugelen van smokkelarij en voorts ter be waking van kunst- en andere werken, welke mede uit een defensie-oogpunt van bijzonder belang zijn, terwijl voorts in aanmerking zal moeten worden genomen de door art. 225 van de Gemeentewet geopende mogelijkheid van overneming der gemeentelijke politiezorg door de rijkspolitie; ten tweede, na te gaan op wel ke wijze tusschen de beide deelen van de rijkspolitie, zijnde de koninklijke marechaus see en de rijksveldwacht, tot een nauw verband en een vruchtdragende samenwerking kan worden gekomen, waarbij het verkrijgen van eenheid in den vorm van een corps rijkspolitie wordt gesteld als einddoel, hetwelk spoedig ware'te bereiken. In deze commissie zijn benoemd tot lid, te vens voorzitter: mr. dr. J. Donner, raadsheer Ui den Hoogen Raad der Nederlanden, oud minister van justitie te Den Haag, tot lid mr. II. H. A. Sluis, procureur-generaal bij het ge rechtshof en fungeerend directeur van politie te Leeuwarden, G. J. M. van Weel, majoor van den generalen staf, hoofd der tweede afdee- ling B. van het departement van defensie te Den Haag, tot lid, tevens secretaris, mr. J. R. M. van Angeren, referendaris, chef der vijfde afdeeling bij het departement van justitie te Den Haag. Toegevoegd als deskundigen aan wie wordt opgedragen haar van technische voorlichting te dienen en die door haar met plaatselijk onderzoek kunnen worden belast zijn D. van Voorst-Evekink, kapitein van den generalen staf, werkzaam bij de tweede afdee ling B van het departement van defensie te Den Haag en mr. E. J, Wicherlink, inspecteur van politie te Utrecht. Neen, Mevrouw MOOI BEHANG is niet duur meer. Wij hebben een pracht sorteering. Vraagt eens onze staalboeken. Eerste Schotensche Papierhandel H. M. BAKKER, Gen. Cronjéstr. 135,'Haarlem, Tel. 11657. (Adv. Ingez. Med.) Wethouder Mr. J. Gerritsz. Een nieuw reglement van dienst voor de Locaalspoorwegen. Bewaking alléén vereischt op door den Minister aan te wijzen plaatsen. De parafeering van het Fransch Russische verdrag zal vandaag of morgen geschieden. pag. 4 Gevreesd wordt voor herhaling der malaria epidemie op Geylon. pag. 4 De Nationale Jeugdluchtvaartdag trok groote belangstelling. pag. 3 In den Haag is de pauselijke internuntius mgr. Scliioppa overleden. pag. 3 De indexcijfers geven een daling van de kos ten voor het levensonderhoud aan. pag. 3 Minister Sleenberghe acht den verkoop van schepen naar het buitenland niet veront rustend. pag. 3 De algemeene vergadering van leeraren en onderwijzers in de Lichamelijke Opvoeding. pag. 6 Op een onbewaakte overweg te Hillegom is he denmorgen een meisje gedood. pag. 1 .Commissaris Lovink te Zandvoort zal eervol ontslag aanvragen. pag. 9 Damrubriek. pag. 8 Bekende Haarlemmers: Jhr. J. P. W. van Doorn pag. 3 ARTIKELEN. ENZ. Mr. E. Elias: Stilte en herinnering. pag. 3 Van onzen Londenschen correspondent: Een weldoener der menschheid. pag. 4 Van onzen Londenschen correspondent: Nieu we Engelsche films. pag. 4 A. Meilink: Orchideeën, de kleurrijke bloemen van Flora IV. pag. 7 A. Meilink over de bloem van den dag: Malus Scheideckeri. pag. 6 Dr. Tjebbo Franken: De bloembollen. pag. 6 J. B. Schuil-over Ghetto door Palvu te IJmui- den. pag. 11 J. B. Schuil: Henri Morriën. pag. 11 J. H. de Bois: Overpeinzingen eens voorzitters pag. 11 Mr. J. H. v. Gelderen: De fietser en het ver keer. pag. 11 Bolivia meldt een „beslissenden slag". Paraguay zou 2000 man verloren hebben. BUENOS AIRES, 24 April (V.D.) Van Boliviaansche zijde wordt medegedeeld dat na een gevecht van zes dagen de Bolivianen, die thans teruggedrongen zijn tot hun eigen grondgebied in een beslissenden slag het Paraguaansche leger een groote nederlaag zouden hebben toegebracht. De Paraguanen- zouden 2000 man hebben verloren. Van Bo liviaansche zijde wordt medegedeeld, dat de stad Paragua heroverd is, waardoor den Pa raguanen den verderen toegang van tot de provincie Santa Cruz is afgesloten, terwijl zij bovendien moeten terugtrekken naar 6p Parapetirivier De ramp op Formosa. Hoeveel slachtoffers de aardbeving eischte. TOKIO. 24 April (V.D.) Het oprui- mingswerk op het geteisterde eiland Formosa is krachtig aangepakt en gisteren tegen den middag waren de meeste lijken uit de puin- hoopen gehaald en was op het geheele eiland de eerste hulp aan de gewonden verleend. Volgens de te Tokio officieel ontvangen rap porten van Formosa, bedroeg het aantal doo- den 3158, het aantal zwaargewonden 9215. Het aantal vernielde huizen bleek 15,292 te bedragen, het aantal gedeeltelijk vernielde huizen 15.457, het aantal beschadigde hui zen 7816. De ex-keizer naar de bloembollenvelden. DOORN, 24 April De Duitsche ex- keizer is vanmorgen uitgereden om een bezoek te brengen aan de bloembollenstreek. STAKING BI.T DE CHEVROLET- FABRIEKEN. TOLEDO, 24 April (V. D.) Bij de Chevrolet fabrieken te Toledo in Ohio hebben 2300 arbeiders het werk neergelegd wegens niet inwilliging van hun eischen tot loonsverhoo- ging, verkorting van den werktijd en erken ning van de organisatie van arbeiders in de automobielindustrie. Naar aanleiding van de onderhandelingen, die tusschen de autofabrikanten in Ohio en de vakvereenigingen gaande zijn over erken ning van de vakvereenigingen en het ver plichte lidmaatschap van de arbe'ders van een vakverbond verklaarde de president van de General Motor Corporation dat geen enkele overeenkomst zou worden geteekend zoolang de staking bij Chevrolet voortduurde. In de Boerhaavekliniek opgenomen. Zooals wij reeds meldden is de wethouder van Openbare Werken en Volkshuisvesting. Mr. J. Gerritsz, reeds geruimen tijd onge steld. Naar wij vernemen, is de heer Gerritsz Dinsdag in de Boerhaavekliniek te Amster dam opgenomen. Hij zou daar heden een operatie ondergaan. Het zal geruimen tijd duren eer Mr. Ger- ritsiz zijn werkzaamheden zal kunnen her vatten. Drie millioen crediet aan Werkspoor? Kamerleden vragen inlichtingen. Door de heeren Van Poll en Suring zijn tot den Minister van Waterstaat de volgende schriftelijke vragen gericht: Is het den Minister békend, dat, krachtens acte van credietopening en hypotheekstelling van 30 December 1933, voor notaris L. G. van Roosendaal te Amsterdam verleden, de N.V. Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij te Utrecht aan de te Amsterdam gevestigde naamlooze vennootschap: Werkspoor N.V. een crediet van drie millioen gulden voor den tijd van vijf jaren heeft verstrekt, welke som cre- dietgeefster op haar beurt van de Coöpera tieve Vereeniging „Centraal Beheer" G. A. te Amsterdam heeft geleend en dat Werkspoor N.V. daartegenover een hypotheek op haar fabrieksgebouwen enz. te Zuilen heeft ge geven? Heeft deze credietverstrekking op verzoek of althans onder goedkeuring dan wel met medeweten van de Regeering plaats gevonden? Zoo ja, wil de Minister dan mededeelen, op welke gronden het verantwoord werd. geacht, dat een met groote verliezen werkend semi- overheidsbedrijf aan een eveneens met ver liezen werkende particuliere onderneming een crediet van drie millioen gulden verstrekt? Een raadselachtig geval. Jeugdig chauffeur onder Alphen aan den Rijn verdwenen. ALPHEN A/D RIJN. 24 April (V.D.) Sinds gisterochtend wordt vermist de 20-jarige chauffeur Van der Water uit Leiden, die op zeer zonderlinge wijze is verdwenen. De jongeman was in dienst van de A.P.C. en bestuurde een der benzineautos van deze maatschappij. Gisterochtend werd hij als gewoonlijk ver wacht hij den vertegenwoordiger der maat schappij te Alphen aan den Rijn, doch toen hij tegen den middag nog niet was aangeko men, werd een onderzoek ingesteld. Het bleek toen, dat de wagen waarop Van der W. dienst deed, reeds sinds 's morgens tien uur onbe heerd aan den Rijksstraatweg onder deze ge meente stond. De jas van den vermiste lag in den wagen evenals de portemonnaie met het geïnde geld. Hieraan ontbrak slechts het be drag van een kwartje. De politie heeft daar op, geassisteerd door eenige vertegenwoordi gers der maatschappij, bij wie Van der W. als een zeer oppassend jongmensch bekend stond, per auto de geheele omgeving afgezocht. Daar bij kwam aan het licht, dat Van der W. gis terochtend bij 's Molenaarsbrug per pontveer den Ouden Rijn was overgestoken. Daar was hij nog 's middags in een weiland gesignaleerd waar hij lag te slapen. Den geheelen avond heeft men alle omlig gende gemeenten afgezocht, doch tot heden ochtend zonder eenig resultaat. Men vreest dan ook, dat hem een ongeluk is overkomen. Klachtenboeken overbodige luxe. Met ingang van 1 Juni e.k. komt te vervallen i het Algemeen Reglement Dienst voor de Lo caalspoorwegen en van dat tijdstip af wordt van kracht een nieuw reglement, waaraan wij het volgende ontleenen: Met afwijking van art. 33 der Spoorwegwet wordt de spoorweg alleen afgesloten op de door den Minister van Waterstaat aan te wij zen plaatsen. De w ij z e van afsluiting op die gedeelten zal door den minister worden be paald. Ook wat bewaking van den spoorweg betreft, zal deze in tegenstelling met de thans geldende bepalingen voortaan alléén vereischt zijn op die plaatsen, welke door den minister worden aangewezen, en slechts zoo lang er treinen worden verwacht. Wat betreft spoorwegen of spoorweggedeel- tèn, aangelegd op openbare wegen (zooals zij op verschillende plaatsen in ons land nog wor den aangetroffen) bepaalt het nieuwe regle ment, dat op die spoorwegen niet van toepas sing zijn de artikelen 34 en 35 der Spoorweg wet. Dat wil zeggen, dat degenen wier landen of erven door een dergelijken spoorweg van den „gemeenen weg of van de gemeene vaart'' worden gescheiden, in tegenstelling met het bepaalde bij de Spoorwegwet, géén recht van uitweg kunnen laten gelden. Voorts is het verbod om langs of op den spoorweg te loopen of te rijden, op die spoor wegen niet van kracht. Wel is het verboden, met of zonder voertuig op den spoorweg te verblijven of paarden, vee of andere dieren daarover te drijven, wanneer een trein in aan tocht is, en deze daardoor op eenigerlei wijze in zijn loop belemmerd zou kunnen worden. Nog is de verbodsbepaling opgenomen, dat een dergelijke spoorweg niet bereden mag worden met voertuigen, welke niet tot den spoorweg dienst behooren, doch welke er wel op inge richt zijn, om een of meer der wielen langs of op de spoorstaven te doen' loopen. Van de. thanS als algemeen voorschrift gel dende bepaling', dat in de hoofdsporen geen „verzonken" sporen en geen draaischijven worden toegelaten kan voortaan de inspecteur generaal ontheffing verleenen. Nieuw is ook de bepaling, dat op locaalspoor wegen geen hectometerpalen, geen hoogwij zers en, wanneer de helling niet sterker is dan 1 op 200, geen hellingwijzers aanwezig behoe ven te zijn. Ten aanzien van de thans algemeen gelden de bepaling, dat de komst van eiken trein ten minste 3 minuten tevoren aan de wachters moet worden aangekondigd, is thans een restrictie ingesteld, n.l., dat zij alleen van kracht zal zijn op de baanvakken, waar de inspecteur-generaal, nadat hij de bestuurders van den spoorwegdienst heeft gehoord, zulks noodig zal achten. Klachtenboekenbehoeven op locaal spoorwegen niet meer aanwezig te zijn. Of zij op die baanvakken nimmer gevraagd worden, of dat er zooveel noodig waren, dat de aan schaffing te kostbaar werd, wordt niet ver meld. Ten aanzien van de snelheid der locaal spoorwegen, welke tot nu toe algemeen op 60 kilometer was gesteld, gelden ook nieuwe voorschriften. De minister stelt n.l. voor eiken locaalspoorweg de grootst toegelaten snelheid van vervoer vast, welke niet overschreden mag worden. De vaststelling van de snelheid houdt verband naar ons van deskundige zijde ver zekerd werd - met den bouw van de spoorbaan. Voor reizigers-treinen is de grootst toegelaten snelheid voor locaalspoorwegen vastgesteld op 75 kilometer per uur. Voor treinen, samenge steld uit tramwegmaterieel, op 45 kilometer per uur. Tenslotte kan ook door den inspecteur-gene raal ontheffing verleend worden van het aan tal beambten dat (op grond van art. 79 van het Algemeen Reglement Dienst) op eiken trein verplichtend is. De beroemde speelbank te Monte Carlo heeft zwaar onder de crisis te lijden en de mogelijkheid schijnt zelfs te bestaan, dat tot sluiting van deze gelegenheid zal worden overgegaan. Voor het eerst sinds haar bestaan zal de bank dit jaar g%en dividend uitkeeren.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1