Oliebolland. Flora IV geopend. Hel Be&atqtijksie 52e Jaargang No. 15901 Verschijnt dagelijks, behalve öp Zon- en Feestdagen Vrijdag 26 April 1935 HAARLEM'S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72ï4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTïëN 1—5 regels 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclamea ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50,-, Arm-of Beenbreuk 30— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden /-600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400 -, Verlies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 26 April. Het Volprop-Systeem. Onlangs heb ik onder den titel „Gymna sium en H.B.S." een onderhoud weergegeven met prof. dr. Jan de Vries te Leiden, waarin deze hét volproppen-met-kennis, dat tegen woordig bij het Middelbaaren Voorbereidend Hooger Onderwijs overheerscht, scherp hekelde. Hij verzekerde mij o.a., dat in uni versiteitskringen de studenten beschouwd wo'den als onvoldoende voorbereid. In het algemeen hebben zij geen logisch en con structief denken geleerd, zij kunnen geen verband leggen tusschen de ingepropte ken nis van verschillenden aard, zij zijn vaak eenvoudige beginselen vergeten, zij missen de capaciteit om zelf te werken. Prof. de Vries acht een ingrijpende reorganisatie van dit onderwijs noodzakelijk. Er is veel en lang over gepraat in onderwijskringen, maar men komt niet tot daden. Hij is van meening dat het publiek in de zaak geïnteresseerd moet worden en zijn aandrang gaan uitoefenen, wil inen tot de hoog noodige verbeteringen komen. Het is mijn bedoeling het oordeel van velen, zoowel deskundigen op onderwijsgebied als belangstellenden uit „het publiek", over dit belangrijke onderwerp te vragen. En daarom heb ik het oordeel van den rector van ons Gymnasium, dr. C. Spoelder, ingewonnen. Hij is het in hoofdlijnen met prof. de Vries geheel eens. Er moet verandering komen, en dr. Spoelder ziet niet op tegen ingrijpende veranderingen, ofschoon hij een plotseling hevig ingrijpen in het onderwijs verkeerd zou achten. Het is door de eeuwen heen his torisch gegroeid, het moet zich telkens bij de maatschappelijke veranderingen aanpas sen en dat zal het naar zijn overtuiging ook in deze phase gaan doen. Het is ontwikkeld door mensehen, die geen domooren waren- Ruw ingrijpen in zoo'n ontwikkelingsproces is verkeerd, voortdurende evolutie noodzake lijk. Maar we evolueeren in den laatsten tijd te traag, al is een verbetering ontstaan door de instelling der Lycea, die nog steeds in geen enkele wet bestaan en er niettemin zijn. Een klein poortje in de bestaande wet geving, opgericht met heel andere bedoelin gen, heeft er de gelegenheid toe geopend en is tot een hoofdpoort geworden, waardoor de Lycea in ons onderwijs zijn toegelaten. Dat de wet achteraan komt is niet erg; dat zul len we nog wel vaker zien. Maar die instelling der Lycea is niet genoeg. Dr, 'Spoelder is een warm voorstander van. beperking van het leerprogramma door de schepping van on derscheid tusschen kern- en keuze-vakken. Hij heeft daar indertijd al voorstellen over ingediend in het Genootschap van Leeraren. iEn hij durft de zaak aan. Op de Gymnasia zou hij b.v. Grieksch tot een keuze-vak wil len maken, en ook een of zelfs twee mo derne talen. In beide gevallen raakt men aan heilige huisjes. Hij is zich dat wel be wust. Maar in wélke richting men ook gaat bij de beperking van het leerprogramma, men zal er altijd hevig verzet ontmoeten. Niettemin is het stelsel van keuize-vakken in andere landen met blijkbaar succes toege past, en we zullen dien kant uit moeten om dat we te overvoerd ziin met leerstof. Redenen van dit laatste? Als ik het Gym nasium vergelijk met dat van mijn jeugd, zegt dr. Spoelder, dan moet ik constateeren dat het leerprogramma is vergroot, dat de eischen zijn uitgebreid, dat het huiswerk dientenge volge ook is toegenomen. Wat de leerlingen betreft ik ben een enthousiast voor de tegenwoordige jeugd. De tegenwoordige jeugd is ijveriger en ook „fijner afgestemd", minder primitief dus in allerlei levensvraagstukken, dan haar voorgangster van 'n dertig jaar ge leden. Ook had je vroeger in iedere klas een stel luiaards. Tegenwoordig komen die spo radisch voor. Maar de tegenwoordige jeugd kan zich niet concentreeren zooals wij in onzen tijd. Zij mist er de kans toe. Vergelijk dat rustige stille stadje Haarlem-van-vroeger maar eens met den huidigen toestand. Wij hadden geen radio, geen bioscoop, er reed hier en daar een enkele auto.... het heele levenstempo was veel lager, de afleidingen waren schaarsch, het gezinsleven was on eindig rustiger. Men ging veel minder uit. Bij een kleiner leerprogramma dan nu, bij min der zware eischen voor elk vak, hadden wij de gelegenheid tot een concentratie, die de hui dige jeugd niet kan bereiken.... behoudens dan enkele uitzonderingen uit bepaalde ge zinnen waarin men ouderwetsch-geworden opvattingen heeft gehandhaafd. Ik ben het met prof. de Vries eens dat de sport geen bezwaar oplevert. Die heeft zelfs groote voordeelen en die was er dertig jaar geleden onder dezelfde categorieën leerlingen trouwens ook al. Maar het gansche complex van „tempo" en onrust, dat in die dertig jaar nieuw ontstaan is, belemmert concentratie in hooge mate. Daar komt dan bij, dat het gehalte van de tegenwoordige leeraren in het algemeen veel hooger is dan dat van die van dertig jaar ge leden. Zij weten meer, zijn sterker gespeciali seerd in hun vak en hebben allemaal de be grijpelijke neiging, er zooveel mogelijk van te maken. Maar dit alles bijeen heeft tot over lading geleid. Er moet dus gehandeld worden. De evolutie van het onderwijs in ons land is vertraagd, achterop geraakt. Ik geloof dat wij daarbij in Nederland deze tekortkoming hebben, dat we te bang zijn voor experimenbeeren. De Hol lander voelt zich daar blijkbaar te „solide" voor. Maar naar mijn vaste overtuiging zal die durf, die men bv. in Amerika en Duitschland wél getoond heeft, moeten komen. Het zal van boven af dienen te gebeuren. Een minister van Onderwijs zal het experimenteeren met kern en keuze-vakken moeten wagen. Ik hoop op een dergelijk initiatief in de naaste toekomst. Als men experimenteert komt men tot goede dingen en maakt men ook fouten. Laat men nu eens eenige jarpn van fouten doormaken (Na Rotterdam gaat nu ook Den Haag een oliebollendag voor het ■Haagsche Crisis Comité houden, loaarvoor 200.000 oliebollen zullen worden gebakken) Het oliebolwerk tegen crisis Kwam als een Rotterdamsch idee, Het is er smeuïg ingevallen Nu doet den Haag er ook aan mee. Naar 't hart leidt, volgens oude leuze De naaste route door de maag. Dat bleek al bij de Rotterdammers, Dat toont men straks ook in den Haag. Men zou in deze stad eer denken Aan roomtaart, schuimgebak en zoo, En niet bepaald aan oliebollen, Toch koos men dit gerecht bravo! Men eet er tot men zelve bol is, Voor slanke lijn wordt niet gewaakt, Zoo'n olie op de crisisgolven, Is waard, dat m' er zich dik voor maakt. Als 't werk der oliebolleboozen Daar ruime opbrengst heeft gehad, Wordt nog eens Holland Oliebolland, Dan volgt straks elke andre stad. Maar 't is pas werklijk voor den bakker Als door die oliebollensport De allerarmste crisisstakker Er ook een beetje vet van wordt. P. GASUS. dat is niet erg. als er een betere toestand uit groeit dan de huidige. Het is geen eenvou dige zaak, ze is zeker moeilijk en ingewikkeld, en de actie ervoor moet voortgezet worden. Met evolutie bedoel ik natuurlijk niet: af wachten. Dit is de heldere en zakelijke meening van dr. Spoelder, die zeker de instemming van velen zal hebben. Van ouders, en vermoed ik ook van vele leerlingen. R. P. Verkiezing Gemeenteraad. De candidaatstelling. De Burgemeester der gemeente Haarlem brengt ter kennis dat op Dinsdag 14 Mei a.s. de candidaatstelling voor de verkiezing van de leden van den Raad dezer gemeente zal plaats hebben. Op dien dag kunnen van des voormiddags negen tot des namiddags vier uur bij de Voorzitters van de Hoofdstembureaux ter se cretarie dezer gemeente (Raadhuis) lijsten van candidaten worden ingeleverd. Iedere lijst moet worden onderteekend door ten minste 25 personen, die volgens de kie zerslijst 19351936 kiezers zijn voor den Ge meenteraad en bevoegd zijn te stemmen bin nen den Kieskring waarin de lijst wordt inge leverd. Op dezelfde lijst ten hoogste 18 candidaten mogen worden geplaatst. De Raadsverkiezingen. Candidatenlijst Kath. Dem. Partij. De candidatenlijst van de Kath.-dem. Partij voor de a.s. raadsverkiezingen is als volgt vastgesteld: 1 P. G. v. Engelen, 2 J. Bakker, 3 G. J. Brouwer, 4 O. J. Pieren, 5 A, Devilé, 6 mevr. S. Nolet geb. van Eis, 7 Jac. de Weyer, 8 P. L. A, Castenmiller, 9 J. Bouman, 10 A. Blok land, 11 A. Dam, 12 A. Commissaris, 13 N. J. v. d. Meel, 14 I-I. M. Hoff, 15 J. P. Oosterveer en 16 J. v. d. Pol. Crisiszaken" bij Koloniën. Prof. J. van Gelderen krijgt de leiding. Door den minister van Koloniën is bij het Comissariaat voor Indische Zaken is een nieu we tijdelijke afdeeling „Crisiszaken" ingesteld. Met de leiding van deze afdeeling is belast prof. J. van Gelderen. De taak dezer afdeeling zal zijn voorbereiding en uitvoering hier te lande van de Indische contingenteeringen. licentieeringen en Sul tuur-restricties, alsmede van. tijdelijke handels- en clearingverdragen en -overeenkomsten. Voorts zal deze afdeeling zich bezig houden met de aangelegenheden van economische samenwerking tusschen Nederland en Ned.- Indië en het houden van aanraking met de commissie van contact voor economische aan gelegenheden van beide gebiedsdeelen, als mede met economische documentatie en sta tistiek. Correspondentie over al deze onderwerpen zal voortaan ook moeten worden gevoerd met de afdeeling „Crisiszaken" bij het commissa riaat voor Indische Zaken KONINGIN EN PRINSES NAAR HET LOO. De Koningin is voornemens zich Vrijdag namiddag a.s. per auto naar het Loo te be geven. De Prinses wordt Zaterdag op het Loo verwacht. GEZELLIGE KAMERS krijgt U met B. B. C.-BEHAMG. B. B. C.-behang is van prima kwaliteit, terwijl de prijs uiterst laag is. Ruim 1000 soorten uit voorraad leverbaar. EERSTE SCHOTENSCHE PAPIERHANDEL Gen. Cronjéstraaï 135 Telef. 11657 (Adv. Ingez. Med.) Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. Buitengewoon Hoogleeraar te Amsterdam. Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysin- ga, predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Santpoort is, naar el ders in dit blad reeds is gemeld, benoemd tot buitengewoon Hoogleeraar aan de Gem. Universiteit te Amsterdam. Prof. van den Bergh van Eysinga werd 27 Juni 1874 te 's-Graven- hage geboren. Hij be zocht het gymnasium te Sn eek en studeerde daarna aan de Leid- sche Universiteit, waar hij in 1901 promoveer de tot doctor m de theologie. In hetzelfde jaar werd hij predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Oss en in 1904 privaat-docent aan de Universiteit van Utrecht voor de wordings geschiedenis van het Christendom. In 1911 nam hij een beroep aan naar Helmond en sedert 1915 is hij predikant te Santpoort. In 1924 werd Prof van den Bergh van Eysinga bijzonder Hoogleeraar aan de Uni versiteit van Utrecht, vanwege het Haagsch Genootschap, in de wordingsgeschiedenis van het Christendom. Hij is medeoprichter en voorzitter geweest van de Internationale School voor Wijsbegeerte te Amersfoort. Prof. van den Bergh van Eysinga is thans nog eindredacteur van het Nieuw Theologisch Tijdschrift; lid van Teyler's Godgeleerd Ge nootschap en van het Prov. Utrechtsch Ge nootschap. Prof. v. d. Bergh kon ons nog niet mede- deelen of hij predikant bleef en of hij te Santpoort bleef wonen. Dit alles is nog niet geregeld. Naar de Bollenvelden Hyacinten en vroege tulpen in vollen bloei. Hoewei met de Paaschdagen reeds veel van kleur en geur der bolgewassen viel te genieten, waren er in de bollenstreek toch nog vele velden, die nog groen waren. Vooral in Hil- legom en Lisse verwacht men nu, dat het a.s. Zondag de bollendag zal zijn; de dag waarop weer vele duizenden Haarlemmers en Amster dammers naar de velden komen kijken, om, getooid niet slingers van tulpen en hyacinten, huiswaarts te keeren. A.s, Zondag zullen de hyacinten en vroege tulpen in vollen bloei staan. Wie daartoe dus maar eenigszins in de gelegenheid is, moet Zaterdagmiddag of Zondag de jaarlijksche bloemenreis gaan maken, want men gaat ver moedelijk weer gauw beginnen .met het af plukken der bloemen. AANBESTEDING. Hedenmorgen werd door den Rijkswater staat alhier aanbesteed: het verlengen van de oeververdediging langs het Zuiderstrand van Vlieland met bijkomende werken. Raming 12.000. Het laagst werd ingeschreven door P. de Regt te Schoorl, voor 9990. DEZE WEEK MAAR TWEE! 'n Prettig bericht: In de afgeloopen week zijn hier maar twee rijwielen gestolen. Voorjaarskeuring der Kon. Mij. van Tuinbouw en Plantkunde. Weer is het Bloemenpaleis gevuld met een ■schat van bloemen. Weer is het opengesteld voor het publiek dat ditmaal o.a. de wondere schoonheden van orchideeën kan aanschouwen. En weer klinken van alle zijden de woorden van waardeering en lof voor deze schitterende inzendingen. Hedenmorgen om 11 uur is deze Flora IV geopend. In tegenwoordigheid van vele be langstellenden op het rechterbordes van het Bloemenpaleis sprak eerst de heer J. L, Bouwer, voorzitter der afd. Haarlem dei- Kon. Maatschappij van Tuinbouw en Plant kunde de volgende rede uit. Namens d;e Commissie van voorbereiding voor de thans te openen 4e tijdelijke ten toonstelling dank ik u voor uw belangstel ling. Toen het uitvoerend comité van de inter nationale tuinbouwtentoonstelling „Flora" aan het Hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en plantkunde voorstelde, om de Voorjaars- keuring op. het terrein van Flora te houden, was het de afdeeling Haarlem van voornoem de Maatschappij een groote eer de opdracht te verkrijgen deze keuring verder voor te bereiden. Ik wii echter, alvorens het woord te geven aan den onder-voorzitter van de Maatschap pij een woord van oprechten' dank uitspre ken voor de groote welwillendheid van het uitvoerend comité ondervonden. Ik heb thans de eer het woord te geven aan den heer Mr. Noyon, die zal spreken, namens de Koninklijke Nederlandsche Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Mi-. T. J. T. Noyon, ondervoorzitter van de Maatschappij, begon met te wijzen op de energie, die noodig was in deze moeilijke omstandigheden een tentoonstelling als de onderhavige op te stellen. Hij las een telegram voor van den voorzitter der Kon. Maatschappij jhr. van Tets van Goidschalck, die voor herstel van gezondheid in het buitenland vertoeft. Deze sprak zijn beste wenschen uit voor het succes van de keuring, bracht hulde aan de medewerkers, uitte be wondering voor het prachtige werk van de gastvrouw en betuigde zijn spijt voor zijn afwezigheid. Mr. Noyon zei, dat de opening van de voorjaai'skeuring steeds belangrijk is, daar zij kan medewerken aan den goeden naam, dien de Maatschappij in den lande heeft. Toen hij Flora II zag, vreesde hij een oogen- blik. dat er voor Flora IV niets meer zou overblijven, maar een kweeker en een bezoek aan het Paleis hebben hem gerustgesteld. Het is z.i. ondoenlijk een oordeel uit te spreken over de kwestie welke der verschil lende tijdelijke tentoonstellingen de mooiste is, omdat er voor elke Tijdelijke speciale bloemen zijn. Hij sprak zijn dank uit namens de Maatschappij aan de inzenders die nog niet zoo lang geleden als quantité négligeable werden beschouwd, doch die nu op de eerste plaats zijn gesteld waar zij hooren. Dank bracht hij voorts aan de jury (de vaste keuringscommissie), aan de arrangeurs (ner gens kan men zoo goed arrangeeren als hier in Nederland) en aan de Vereeniging voor Bloembollencultuur. Dankbaar is de Mij. voor het feit, dat zij van die vereeniging de gast is, want nergens ter wereld komen de bloe men beter tot haar recht dan op deze ter reinen. Jhr. J. P. W. van Doorn, burgemeester van Heemstede opende daarna Flora IV, waarbij hij zijn spijt betuigdoe over de ziekte van jhr. van Tets, wien hij beterschap toe- wenschte. Het zou geen gemakkelijke taak zijn na de voorgaande Tijdelijke Tentoon stellingen weer opnieuw woorden te vinden waren het niet, dat de voorjaarskeuring een bijzondere waarde en beteekenis heeft. In het Bloemenpaleis zal men zeker getrof fen worden door de schat van kleuren en De opening van Flora IV. De burgemeester van Heemstede, Jhr. J. P. W. van Doorn (links) en de heer J. L. Bouwer, voorzitter van het Uitvoerend Comité voor Flora IV. Prof. v. d. Bergh van Eysinga tot buitengewoon hoogleeraar te Amsterdam benoemd. pag. 3 Flora IV is hedenmorgen geopend. pag. 1 Flora trok reeds meer dan 250.000 bezoekers. pag. 3 De tulpen bloeien op Flora. pag. 3 Bekende Haarlemmersde heer A. J. Prinsen- berg. pag. 3 Japan streeft naar een handelsovereenkomst. pag- 3 Frankrijk stelt een „luchtbewaking" aan de noordoostgrens in. pag. 4 Ex-koning George zou op den Griekschen troon terug keeren. pag, 4 De balans van fle Groote Slachting. pag. 4 Zwemrecords duikelen opnieuw. pag. 13 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Het volpropsysteem. pag. 1 J. II. de Bois: Emile Erens zeventig jaar. pag. 4 J. B. Schuil: „Freuleken" door Alberdingk Thym. pag. 4 A. Meilink over de bloem van den dag: Pri mula Acaulis. pag. 3 H. v. W.: een huisvrouw vloog naar Indië. pag. 6 Dr. Tjebbo Franken: De bloembollen. pag. 6 Voor de Jeugd. pag. 9 en 10 variëteiten, daar bijeengebracht. Waar deering heeft spr. voor de kweekers en ar rangeurs en woorden van lof, al vaak uit gesproken voor de betoonde durf en wils kracht, zijn hier nóg op hun plaats. Hierbij koestert hij een gevoel van erkentelijkheid voor het werk der Maatschappij. Hij is ge troffen door o.a. één harer doelstellingen n.l. in alle lagen der bevolking op te wekken de liefde voor planten en bloemen, Overtuigd, dat de aanblik van bloemen zooveel cul- tureele waarde heeft, houdt de Mij. steeds de propaganda voor oogen om bloemen te kweeken en te hebben. Deze doelstelling is nu ook weer op den voorgrond getreden. Met den wensch, dat deze Tijdelijke moge bijdragen tot voortdurend succes van Flora en moge strekken tot het verkrijgen van bovengenoemd veredelend doel der Maat schappij, sloot spr. zijn rede. Hierna werd een wandeling door het Bloemenpaleis gemaakt dat om 12 uur voor het publiek werd opengesteld. WEER EEN ONBETROUWBARE AUTO. De motorbrigade der Haarlemsche politie heeft Donderdagmiddag proces-verbaal opge maakt tegen den 33-jarigen chauffeur L., wo nende alhier, die op den Rijksstraatweg met een auto reed, die noodig naar een garage moest. De handrem was heelemaal buiten werking. En met de voetrem was bij een snel heid van slechts 30 K.M. een afstand van 28 M. noodig om den wagen tot stilstand te bren gen. Bovendien zat er in het stuur een speling van 130 graden. De 1 Mei-demonstratie van S. D. A. P. enH.B.B. De stoet trekt dit jaar door de Leidschebuurt. De avonddemonstratie op 1 Mei van de 5.D.A.P. en van den H.B.B, zal dit jaar dooi de Leidsche buurt trekken. De stoet zal te half zeven worden opgesteld op de Nassau- laan, met den kop naar de Nassaubrug, waar van precies om 7 uur zal worden vertrokken langs de volgende route: Kenaupark. Pieter Kiesstraat, Garenkokerskade, Duvenvoorde- straat, Gasthuislaan, Leidschestraat. Jan Nieuwenhuizenstraat. Westergracht, Leidsche- vaart, Emmaplein, Karei van Manderstraat, van Oosten de Bruijnstraat, Zonnebloem straat, Ampzingstraat, Schreveliusstraat, Ka- rel van Manderstraat, Emmaplein, Koningin neweg, Singels, Turfmarkt, Spaarne, Dam straat. De stoet zal als volgt worden opgesteld: 1. Vlaggestoet, 2. Meicomité, 3 Muziekvereen. „Excelsior", 4. Spoor en Tram, 5. Onderwijzers, 6. Verzekeringsagenten, 7. Cent-r. Ned. Ambte- naarsbond. 8. Ned. Litho-, Foto- en Chemi- grafenbond, 9. S.D.A.P., 10. Meubelmakers- bond, 11. Typografen, 12. Bond van Huisper soneel. 13. Kappers, 14. Muziekvereen. „Kunst na Arbeid" (IJmuiden), 15. Bakkersgezellen, 16. Fabrieksarbeiders, 17. Stucadoors, 18. Han dels- en Kantoorbedienden, 19. Zangvereen. „De Stem des Volks", 20. Soc. Dem. Vrouwen Club. 21. Schildersgezellen, 22. Slagers, 23. Bouwvakarbeiders, 24. Ned. Arbeiders Sport bond, 25. Muziekvereen. „Apollo", 26. Sigaren makers, 27. Kleermakers, 28. Bond van Tech nisch en Opzichthoudend personeel, 29. Land en Tuinbouwarbeiders. 30. Moderne Werkloo- zenorganisatie. 31. Particuliere Chauffeurs, 32. Transportarbeiders, 33. Overheidspersoneel, 34. Hotel-, café- en restaurantpersoneel, 35. Mu ziekvereen. „Kunstgenot", 36. Metaalbewer kers, 37. Esperantisten, 38. V.A.R.A., 39. Man dolineclub „Apollo", 40. Instituut voor Arbei dersontwikkeling, 41.' Religieus Socialistisch. Verbond, 42. Tooneelvereen. „Vooruitgang". 43. Tooneelvercen. „Herman Heijermans", 44. Plaatselijke Jeugdraad, 45. Ned. Vereen, tot Afsch. van Alcoholhoudende dranken, 46. Ar beiders Jeugd Centrale.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1