MAANDAG 29 APRIL 1935 HAARLEM'S DAGBLAD .IJ, HAARLEMMERMEER DE CRISIS IN DEN LANDBOUW. ,'De afdeeling Haarlemmermeer van den Na- £iOnalen Bond „Landbouw en Maatschappij" hield in de Beurs te Hoofddorp een propa ganda vergadering, waarvoor de belangstel ling- niet bijzonder groot was. Na het openingswoord van den voorzitter den 'heer A. Br-eure, waarbij hij in het bijzon der een woord van welkom richtte tot den burgemeester van deze gemeente, trad spreker op de heer Jac. Welleman uit Krab- bendijke. Deze begon met te zeggen, dat hij den toestand van het platteland donker in ziet. Het dringt zoo langzamerhand tot ons door dat wij geheel afhankelijk zijn van de regeering en daardoor een onzeker bestaan hebben. Volgens de heeren Valstar en Ir Lou- wers wordt nu van de vrijkomende gelden de tuinbouw geholpen maar wij blijven met het huidige steunsysteem-hr de misère zitten, Wij hebben den strijd te voeren tegen bewe ringen als zoude de ontevredenheid der boe ren niet goed of misplaatst zijn. Zes crisisja ren hebben we nu achter den rug en alleen 1933 en 1934 zijn voor de boeren gunstiger geweest, dank zij de prachtige oogsten. On der onze tegenstanders moeten wij ook noe men den werkgeversbond en de Kamer vair Koophandel van Rotterdam. Aan deze licha men wordt naar sprekers oordeel te veel ge hoor gegeven. Spreker behandelde verder no; eenige z.i. verkeerde toestanden en maatrege len oa. ten aanzien van het 60 millioen plan, het aantal op departementen werkzaam zijn de gepensionneerde ambtenaren, den boter uitvoer, enz. TE WATER. Doordat er een kar aan den verkeerden kant van den weg reed, had de he-er V. en dochter op den Spieringerwe-g alhier, bij het uitwijken het ongeluk per fiets te water te geraken. Aan de overzijde wisten beide behouden aan wal 'te komen. Een handtaschje met geld, dat bij dit onverwachte bad was verloren gegaan, werd 's morgens terug gevonden. AUTO-BOTSING. Terwijl de heer S. met zijn auto, waarin ook zijn echtgenoote was gezeten, op den Hoofd weg in Haarlemmermeer reed, stopte plotse ling een vlak voor hem rijdende auto van den heer S., zoodat een botsing onvermijdelijk was. De schok was zoo hevig, dat de vrouw door de voorruit schoot en zoodanig verwond werd, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Beide auto's werden ernstig beschadigd. AANBESTEDING. Bij de gehouden aanbesteding van het bou wen van een dubbel .woonhuis voor den heer P. J. Nijssen te Hoofddorp, waren van een 25- tal aannemers inschrijvingen ingekomen. Het werk werd gegund aan den laagsten inschrij ver in massa den heer C. P. Laan te Haar lem, voor f 4844. HILLECOM FEESTAVOND „HILLINEN". Zaterdagavond herdacht de V.V. „Hillineh in Hotel „Flora" op feestelijke wijze het 15- jarig bestaan. De voorzitter, de heer F. van Waveren, feliciteerde de juniores.met hét be haalde kampioenschap en hoopte'dat. de ware, clubgeest en kameraadschap van de overige" elftallen in de aanstaande competitie betere resultaten zou werpen. Het gezelschap Kees Pruis en Stella Seemer verzorgde op prettige en vroolijk-e wijze het feestelijke gedeelte van den avond, zoodat de gulle lach geregeld- uit de zéér goed bezette zaal opklonk. TER AARDEBESTELLING. Zaterdagmiddag had onder zeer groo'te be langstelling op de algemeene begraafplaats de teraardebestelling plaats van het door den trein oven-eden meisje Riekje Alders. Een schat van bloemen dekte de baar. Aan het graf werd gesproken door Ds. Eerhard en het hoofd der openbare school te Bennebroek, den heer Van Beek. Klassegenootjes strooiden bloemen in de groeve. ZANDVOORT „KOMEDIE". Zaterdagavond werd in gebouw „Monopole1 op het Stationsplein door de tooneelveroeni ging „Phoenix" de laatste uitvoering van dit seizoen gegeven. De groote zaal was geheel gevuld. Opgevoerd werd „Komedie" een spel in drie bedrijven door Henk Bakker en Jan van Ees. Na afloop volgde een gezellig bal, met mu ziek van ,The Harlem Boys". BLOEMENDAAL VREDESTENTOONSTELLING VAN DEN VROUWENVREDEBOND. In het leege perceel naast de Bloemendaal- sehe apothoek wordt gedurende een week een vredestentoonstelllng gehouden, die- georga niseerd is door de afdeeling Bloemendaal van den Vrouwen vredebond. Zaterdag had de officieele' opening plaats door de presidente, mevr. A. Nolthenius, die allen, die aan de totstandkoming hadden meegewerkt, dankte. Zij hoopte op een druk bezoek van belang stellenden; een beter inzicht van hen, dié nog onverschillig staan tegenover de vredes beweging, opdat betere toestanden zich kuiv- n-en ontwikkelen Verschillende vereenigingen, I.A.M.V., I.V.A., Volkenbond en Vrede enz. hebben materiaal afgestaan. De Schutte vroeg speciaal de aandacht voox' het officieel rapport van den Volkenbond en van de commissie te Washington. De expositie geeft, zoo eindigde hij, een al gemeen beeld van dat we nog kunnen doen op pacifistisch en anti-militaristisch terrein. In klein bestek is veel studiemateriaal bij eengebracht w.o. grafische voorstellingen, ta- tëfellen over oorlog en oorlogsindustrie, de illustratie van „Nooit meer oorlog", enz. KINDERKOOR „ZANG VEREDELT". Het Kinderkoor „Zang Veredelt" dat nog immer binnen de muren van het Provinciaal Ziekenhuis zijn uitvoering-en heeft gegeven, trad Zaterdagavond voor het eerst in het openbaar op. Aanleiding hiertoe was het eerste lustrum der vereeniging. Onze vrees, dat de jeugdige zangers en zange ressen door plankenkoorts bevangen zouden zijn, verdween zoo -gauw we het eerste -lied' hadden gehoord: „Heyen" van N. v. d. Linden, inkomstenbelasting. Frisch en "zuiverklonk het lied door de zaal en wat ons opviel, ook in de volgende liederen: Op het IJs, Wiegelied, Kleppermarsch en Ons lied, was de duidelijke uitspraak, die woord voor woord gevolgd kon worden. Alle hulde aan den leider den heer Jac. D. Cozijnsen, die ook aan dit onderdeel voldoen de aandacht had gewijd. Evenveel zorg verraadde het hoofdpunt van den avond, het kinderzangspe! Jantje in Mod- derstad van N. v. d. Linden van Snelrewaard -Boudewijns. De zaal lachte uitbundig om de uitbundig vuile jeugd, die lustig rondsprongen op het aardig marktplein. Jantje en de kooplui waren goed getypeerd en wisten door goede mimiek kleur aan hun rol te geven.. Jammer, dat de zaal in Vreeburg niet beter bezet-,was. Een goede band de Harry Highton and his Raj Players, zorgde voor de muziek.' Een bal besloot dezen gezelligen avond. Vermelden wij ten slotte dat Rie Meerkerk zeer verdienstelijk; op de piano begeleidde. AANRIJDING OP DEN KENNEMERWEG. Zaterdagmiddag te vier uur had op den Kennemerweg een aanrijding plaats. Een luxe auto, bestuurd door A. J. L., wonende te Bloe mendaal, kwam van dé richting Bloemendaal en wilde den .Joh. Verhulstweg inrijden. Uit de lichting Jan Gijzen Vaart kwam een vrachtauto, bèstuurd door F. J., wonende te Krommenie, L. wilde nog vóór de vracht auto óm rijden. Dit kon echter niet. De vrachtauto greep de rechter-voorzijde van de luxe-auto. Beide auto's werden ernstig be schadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. FIETSER BREEKT EEN RIB. Zaterdag is een 15-jarige jongen uit Rot terdam, die tijdelijk in Haarlem woonde, op de Hooge Duin en Daalscheweg ongeveer ter hoogte' van de waterleiding, de macht over zijn stuur kwijt geraakt, gevallen tegen het trottoir en een hek waardoor hij waar schijnlijk een rib heeft gebroken. Per politieauto is hij naar het tijdelijk adres in Haarlem gebracht. AFLOSSING VAN GELDLEENINGEN. Er is een spoedvergadering van den Raad der-gemeente Bloemendaal uitgeschreven op Dinsdag 3-0 April des namiddags 3 uur in het raadhuis te Overveen.' Op de agenda staat, als eenig punt: aflos sing en aangaan van;'geldleeningen. BEVERWIJK 25.JARIG JUBILé. Den 2en Mei herdenkt de heer H. J. Kruys- wijk- den dag, waarop hij vóór 25 jaren in dienst trad van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort. De jubilaris is in Bloemendaal geen onbe kende, Sedert 20 jaar maakt hij deel uit van het béstuur' der afdeeling' Bl-oem-endaal Santpoort van den Nederl. Bond van Perso neel in Overheidsdienst, terwijl hij sinds 14 'aar voorzitter der afdeeling is. Als vertegen woordiger van deze afdeeling heeft hij zit ting- in de Dienstcommissie voor het Pro vinciaal'Ziekenhuis nabij Santpoort. Verder - is de heer Kruyswijk bestuurslid van de Wo'ningbouwvereeniging „Bloemen daal Noord" en bekleedt van de oprichting af (N-ov. 1918) ,de functie van penningmeester. Mede onder zijn leiding stichtte de Bouw- -vereeniglng;.-'' 129 woningen, waarvan het ra'atsté' cöMplpx, bestaande uit 65 perceelen gelegen atih de '-NooidTaan té: Bloemendaal wat ligging en uitvoering betreft, tot een dei- mooiste complexen van ons .land mag ge rekend. worden. MUZIKALE WANDELING OP JULIANADAG. De R.K. Harmonie. Euphonia is voornemens s. Dinsdag 30 April des avonds van 8 tot 10 uur een muzikale wandeling te maken. De route is als volgt: Vertrek Huize Domi Zant- voorterpad naar het Tuindorp, van daar Zijl- Julianalaweg en Bloemendaalsche weg. UITSLAG BRIDGE-DRIVE. Zaterdagavond hield de Beverwiiksche Bridgeclub de laatste open drive in dit sei zoen. De uitslagen waren: Eerste groep: NZ lijn 1: de-heeren Lan gendijk en Post, 2 de heer en mevr. Douglas. OW lijn: 1 de heer en mevr. Vermeulen 2 mevr, Becker en de heer Polderman. Tweede groep: NZ lijn: 1 de heeren Ha- bers en Heine; 2 dames Teer en Post. OW lijn: 1 mej. Meijer en de heer v. Ploeg; 2 de heer v d. Laan en Haen. FEESTAVOND VAN D. O. K. Zaterdagavond heeft de Krachtsportvereeni- ging D. O. K. in de bovenzaal van Hotel „Oud Meerenstein" haar jaarlijkschen feestavond gehouden. De voorzitter, de heer P. Schelvis, sprak tot de talrijke feestgangers een wel komstwoord, waarin hij herinnerde aan den huldigingsavond van vorig jaar, toen D. O. K. het clubkampioenschap van Nederland be haalde. Maar al kon -in 1934 dit kampioenschap niet worden behaald, toch nam D. O. K. een zeer eervolle tweede plaats in. De feestviering- van dezen avond is bovendien gerechtvaar digd, omdat de gewichtheffers reeds voor de derde maal achtereen het Nederlandsche kampioenschap gewichtheffen behaalden. PERSONALIA Onze plaatsgenoot de heer S. Schelvis slaagde te Utrecht voor het diploma koor directeur van de R.K. Organisten- en Directeu- renvereeniging, De heer Schelvis is reeds vele jaren organist van de St. Ag-athakerk en di recteur van het R.K. Jongenskoor. GASLEVERING AAN LIMMEN GOED- GEKEURD. De gemeenschappelijke regeling omtrent de levering van gas aan de. gemeente Limmen is door Ged. Staten goedgekeurd. R.K. DRANKBESTRIJDING. Dinsdagavond houdt het Kruisverbond „St. Bonifacius" in het K.S.A.-gebouw een leden vergadering. In deze bijeenkomst zal de heer Jac. Bakker uit Amsterdam, secretaris der Noord-Holiandsche propaganda-commissie, een propaganda-rede houden. DRIEHUIS VELSEN HET JOHEZ VOETBALTOURNOOI. V. G.~S.Ï verliest haar wïsselprijs. Zaterdagmiddag werden te Heemstede op het R. C. H. terrein de wedstrijden gespeeld uitgeschreven door Johez. te Haarlem. Hieraan namen deel de volgende elftallen; G S. I, Johez, G. H. B. en W. V. A. Het elftal van Van Gelders Sportvereeniging hetwelk verleden jaar in het bezit kwam van den wïsselprijs, bestaande uit een zilveren Laurens Coster bleed, heeft het ditmaal niet tot hetzelfde resultaat kunnen brengen, daar Johez in de finale door een 31 overwinning in het bezit kwam van den wisselprijs. V. G. S. ontving een keurige gedenkpenning als pleister op de wonde. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD. Er wordt een openbare vergadering van den Raad dezer gemeente gehouden op Dinsdag 7 Mei 1935, des namiddags 7 uur, ten gemeente huize. Agenda: 1. Belastingzaken. 2. Inaekomen stukken 3. Wijziging gemeente-begrooting 1933 er .•aststelling van de'5de suppletoire begrooting der gemeente, dienst 1934. 4. "Vaststelling van peusionsgrondslagen. 5. Adres inzake begrafenissen voor rekening van de Instellingen van Maatschappelijk Hulpbetoon. 6. Wijziging van de overeenkomst met Hoog- 'ovens inzake gaslevering. 7.- Advies omtrent het beroepschrift van H. M, Troupin te Haarlem, tegen de weigering vah een bouwvergunning. 8. Wijziging en verlenging van de huurover eenkomst met het Rijk betreffende het kam peerterrein te IJmuiden. 9. Advies op het adres van H. Ellens e.a. te Santpoort, inzake demping van een gedeelte der Jan Gijzenvaart aldaar. 10. Verlaging van den huurprijs van per ceelen weiland. 11. Verhuur van een woning te Santpoort. 12. Herziening van het tarief voor het ver huren van de tennisbaan in het park „Velser- beek". 13. Vergrooting van de begraafruimte op de algemeene begraafplaats. 14. Aanvulling der verordening op de hef fing der begrafenisrechten en vaststelling op nieuw der verordening op de invordering dier 'echten. 15. Vaststelling van een Verordening op de algemeene begraafplaats. 16. Benoeming van: a. Voorzitters, leden en plaatsvervangende leden van de Hoofdstembu- reaux'en Van de stembureaux voor de verkie zing van leden van den Gemeenteraad; b. Ie-, den der schattingscommissiën voor de Rijks- Hetteling prijzen Ver. van Bewoners in de Buurtschap Driehuis. De jaarvergadering-. In „het Huis te Velsen" hield bovengenoem de vereeniging, onder voorzitterschap van den heer W. Bruggeman, haar jaarvergade ring, die in verband met het feit, dat de ver eeniging dezen zomer 5 jaar zal bestaan, een eenigszins feestelijk karakter droeg. Nadat de notulen van de vorige jaarverga dering waren goedgekeurd,' 'Pracht de secreta resse haar jaarverslag uit. Hieruit stippen we aan, dat het ledental van 190 tot 164 was te- ruggeloopen. Het bestuur was het echter een groote voldoening te weten, dat het motief tot bedanken slechts deels verhuizing, deels bezuiniging Was. Met diep leedwezen memoreerde de secre taresse het heengaan van burgemeester Ram- bonnet, die een gewaardeerde steun der ver eeniging was en wiens nagedachtenis men h hooge eere zou houden., Dan werden eenige successen gememo reerd. welke de vereeniging mocht boeken, verbetering der straatverlichting, verdwij ning van den vluchtheuvel aan den Zeeweg, het snoeien van de het uitzicht belemme rende haag voor de R. K. kerk, de lezing van Dr. Van der Sleen over Java, de feest avond in „De Prins",, het kinderfeest enz. Het jaarverslag sloot met den hartewenscli van het bestuur: „Wanneer alle leden in het lustrumjaar 1935 nu eens elk één nieuw lid aanbrachten!" Het jaarverslag werd door den voorzitter onder dankzegging aanvaard, evenals dat van den penningmeester, dat hierna werd voor gelezen. Tot leden van de kascommissie werden aan gewezen de heeren M. J. Hetteling Jr., Leyse- naar en Mooi. Bij 't punt bestuursverkiezing bleek, dat de heeren Bode, Men tink én Hülsman geen hei- benoeming wenschten, terwijl mevrouw Van Rooyen wenschte af te treden als secretaresse, doch eventueel bereid was een andere functie te aanvaarden. De heer Bruggeman dankte de aftredende heeren voor hun prettige samenwerking en memoreerde het feit dat de heer Mentmk van de oprichting af bestuurslid was geweest. Van de heeren Bode en Mentink kreeg de voorzit ter de belofte, dat zij door zouden gaan de vereeniging zooveel mogelijk te steunen. Hierna vond een kleine huldiging plaats van de dames-bestuursleden, t.w. mevrouw Vreugdenhil en mevrouw Van Rooyen, die beiden nu, 5 jaar bestuurslid waren: De heer Bruggeman schetste hoe beide da mes van de oprichting af haar beste krachten aan de vereeniging gegeven hadden. „Ik ben" zoo zeide hij, „de mogelijk wat ouderwetsche meening toegedaan, dat de vrouw het best uitkomt in haar huishouding. Des te meer waardeering moeten wij dus hebben voor goe de huisvrouwen, die tijd en lust hebben zich op vereenigingsgebied te bewegen. Onder ap plaus bood hij beiden dames bloemen aan. In de vacatures werden vervolgens be noemd de heeren Van 't Kaar, Schols en Bijl De bestaande propaganda-commissie werd onder .dankzegging ontbonden verklaard. Daar voor een propagandacommissie 1935 on der de aanwezigen- geen belangstelling be stond, werd het bestuur gemachtigd dit on derdeel zoo goed mogelijk te regelen. Vervolgens werden van de bestuurstafel verschillende mededeelingen gedaan. O.a, werd meegedeeld, dat een comité in wording was om te ageer en togen de hooge P. E. N.-ta rieven en werd aandacht gevraagd voor de handenarbeidcursus van den heer Bijl. Een groot aantal producten door nijvere kinder handen vervaardigd, stond opgesteld en gaf een duidelijk beeid van wat onder be kwame leiding kan worden bereikt. - Bij de rondvraag zwaaiden de heeren Mooi en Van Heijst den voorzitter lof toe en deel de het bestuur nog mee, welke plannen het voor de toekomst had: Een lezing over bijen, de bezichtiging van een conservenfabriek en een groot passagiersschip, een wandeling dooi de duinen naar zee. Hierna sloot de voorzitter het zakelijk ge deelte van den avond en begon men onder leiding van den heer Van 't Kaar met de af werking van het genoeglijke deel. Er werd door een dame en twee heeren met. veel succes een éénacter opgevoerd, terwijl een strijkje er de stemming in bracht en in hield. Ook een loterij waarvoor o.a. door het bestuur firma Bode en de heeren Van Heijst en geschonken waren, werkte- hiertoe mee. IJMUIDEN R.-K. Tooneelvereeniging Kunstkring. Jubileumvoorstelling met ,,'t Cafétje". Den 13den Mei a.s. herdenkt de R.K. Too neelvereeniging „Kunstkring" haar 12 j£-jarig bestaan. 12 J4 jaar tooneelspelen, dat is voor dilettan ten een heele prestatie! Kunstkring heeft me- nigen genoegelijken avond geschonken en over belangstelling over 't geheel genomen niet te klagen gehad. Ook Zondagavond was de zaal van het R.K. Vereeniglngsgebouw geheel gevuld, toen het scherm voor het eerste bedrijf van Tristan Bernard's Fransch blijspel ,,'t Cafétje" opging. Tevoren had de heer J. N. Osendarp namens de jubilaresse een openingswoord gesproken en de Weleerw. Heeren pastoor J. C. de Moll en kapelaan Coelen in 't bijzonder welkom ge- heeten. Pastoor de Moei wenschte als geestelijk toe ziener de vereeniging met haar jubileum op recht geluk. Spr. hoopte, dat ze haar zilveren en daarna haar gouden feestdag zou mogen vieren, De intrige van het spel zullen we ditmaal niet behandelen, omdat we Vrijdag j.l. in ons blad aan den opzet van het werk een uitvoe rige bespreking gewijd hebben in verband met de voorstelling van een andere tooneelvereeni ging, die toen hetzelfde thema behandelde. De introductie van I liep al dadelijk vlot van stapel. Knap werk had de Kunstkring-secreta ris, de heer A. Somes, geleverd, die voor sug gestieve tooneeldécors naar eigen ontwerp had zorg gedragen. Wat hier met bescheiden mid delen tot stand gebracht werd, verdient alle lof. Het Cafétje wordt gedragen door den speler die de rol van den kellner Albert te vervullen heeft. Deze was bij den heer A. Koene in ver trouwde handen; met entrain werden door hem de lotgevallen van Albert vóór en na zijn erfenis ten tooneele gebracht. Met weinig moeite wist hij zijn publiek een gullen lach te ontlokken. In 't bijzonder was zijn houding na het bezoek aan den wijnkelder „passend". Philibert (Jungbacker Sr.) was „le patron", zooals we hem in IJmuiden gedacht hadden. Na de scène in I tusschen hem en Bigreden (A. Gomes), die niet overtuigde, stelde deze oude tooneelrat zich op z'n medespelers in en wist deze zoodoende tot grooter actie op te voe ren. De geheele sfeer was, hoe verdienstelijk werk alien ook leverden, toch nog te weinig Fransch en te veel oer-Hollandsch. Mevr. v. d. Kolk gaf een temperamentvolle Edwige; een speelster, die tot een belangrijke kracht van Kunstkring kan uitgroeien, als ze zich met nog meer distinctie weet te geven. De artiste in het stuk vraagt een opvatting, die boven het gelijkvloersche uitgaat. In elk geval zat er actie in haar spel en behoorde zij met Albert tot degenen, die nog eenig vuur in het geheel brachten. Berengëre werd door mej. N. Mooij gere produceerd, die als jonge kracht van Kunst kring haar intrede deed en het hare tot het succes van 't Cafétje bijdroeg. Bigreaon had zijn „nummer" in II, toen de oesters hem minder goed bekwamen. Yvonne (mej. Fr. Klaassen) trachtte het onaannemelijke slot zoo acceptabel mogelijk te maken. Onder de derde-plan spelers waren enkelen, die in grootere rollen een beter figuur geslagen hadden.. Met alle waardeering voor Kunstkring is men in het weergeven van het pétillante van een Fransch blijspel wel even te kort gescho ten. Als vermakelijk hoorspel heeft het allen geamuseerd. En dat was hoofdzaak. De entreacte- en balmuziek vond in Don- ker's Band haar verzorging. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Dinsdagmarkt Christine IJM 2, vangst 85 m. schelvisch, 175 m. braadschelvisch, 65 m. gul én leng, 80 m. wijting, 30 m. poon, 120 m. gestripte radio, 50 m. koolvisch, totaal 605 manden, benevens 140 st. kabeljauw. Alma IJM 44, vangst 110 m. kabeljauw, 35 m. platvisch, 50 m. wolf, 45 m. poon, 25 m. braadschelvisch en wijting, 15 m. radio, totaal 280 manden benevens 850 st. stijve kabeljauw. Afscheid D. Moerman. Zaterdagmorgen heeft de heer D. Moer man, walkapitein van- Bureau Wijsmuller, die zooals wij Zaterdag reeds hebben gemeld, belast is met de leiding van het bedrijf dei- firma in den Helder, afscheid genomen van directie en personeel alhier. Het was een intieme plechtigheid, waarbij aanwezig waren de directeur de heer J. Boon, kantoor- en walpersoneel alsmede de staf van de bemanningen der sleepbooten. Ook was aanwezig de heer D. J. van Mourik, chef-machinist van Bureau Wijsmuller, vroeger bedrijfsleider van de werf te Vlaar- dingen en opvolger van den heer Moerman. De heer Boon sprak eenige hartelijke woor den van afscheid tot den scheidenden func tionaris. Hij zeide, dat de heer Moerman, na tien jaren in IJmuiden werkzaam te zijn ge weest, door omstandigheden plotseling was overgeplaatst naar den Helder. De heer Moerman heeft in IJmuiden veel voor de zaak gedaan, waarbij hij werd gesteund dooi de andere leden van het personeel, die een drachtig met den heer Moerman, in het be lang der zaak hebben samengewerkt. De heer Moerman laat niet alleen collega's maar ook vrienden achter. Nu plotseling de functie van leider van het bedrijf in Nieuwediep open kwam was er niemand, die beter dan de heer Moerman met deze taak belast kon worden. Spreker vertrouwt, met den opvol ger van den heer Moerman op dezelfde wijze te kunnen samenwerken en dat ook het per soneel met den nieuwen baas voor de maat schappij eendrachtig zal samenwerken. Herinnerende aan het spreekwoord: „Schei den is een beetje sterven" wees de heer Boon er op. dat de heer Moerman dagelijks met behulp van de telefoon bereikt kan worden, zoodat er van een scheiding eigenlijk niet gesproken kan worden Spreker bedankte den heer Moerman voor alles wat hij voor Bureau Wijsmuller heeft gedaan. De heer Moerman dankte den heer Boon voor de vriendelijke woorden. Hij dankte eveneens het personeel voor zijn medewer king en sprak den wensch uit, dat ook zijn opvolger op dezelfde wijze aller medewer king zou mogen ondervinden. Met een stevigen handdruk namen allen daarop afscheid van den sympathieken chef. TOONEELVEREENIGING „DE DILETTANT' In de zaal van het Wapen van Velsen heeft de tooneelvereeniging „de Dilettant" Zater dagavond een uitvoering gegeven. Opgevoerd werd een drie acter blijspel van Louis Chris- pijn getiteld: Een halsbrekend huwelijk. CONGRES N. B. A. S. De Nederlandsche Bond van Abstinent Studeerenden, gewest Noord-Holland hield Zaterdag en Zondag zijn Paaschcongres in deze gemeente; dit congres was goed bezocht, Zaterdagmiddag werd in het Vereeniglngs gebouw in de Kalverstraat dé openingsbij eenkomst gehouden, welke geleld werd door de gewestelijke voorzitster Janny Westmyse, die de afgevaardigden hartelijk jyelkom heette en het woord gaf aan den heei" Ver- weij uit Amersfoort. Deze hield een causerie over Vogels, ver duidelijkt met zeer goede lantaarnplaatjes. Na gezamenlijken broodmaaltijd heeft een 4-tal meisjes uit Haarlem de congressisten op kwartetzang vergast. In de avondbijeen komst sprak drs. Jan de Voogd over „Het drama in de Middeleeuwen". Spr. behandelde het ontstaan van het dra matisch tooneel in die tijden en al zijn sym bolische gebruiken, ontleend aan den katho lieken kerkdienst. Werden oorspronkelijk de spelen in de kerk opgevoerd, later kwamen aan de uitvoering zooveel personen te pas, dat het gebouw te klein werd. Toen werden deze drama's op het marktplein opgevoerd. Later staan ze met ds kerk in los verband. Spr. vertelde van de verschillende soorten drama's, mysterie- en mirakelspelen. Een dier laatste is „Maryke van Nim- wegheir", waarvan drs. de Voogd den inhoud in het kort vertelde. De afdeeling Amsterdam voerde dit mira kelspel na de rede van den heer de Voogd voor een aandachtig gehoor uit. De opvoe ring oogstte terecht grooten bijval. Vooral de JVIarijke-figuur werd door de speelster dezer rol mooi getroffen, gespeeld. De hulpmidde len waren door de medewerkenden zelf ver vaardigd, doch daarom niet minder sugges tief. 's Zondagsmorgens hebben de congres sisten een strandwandeling gemaakt; 's mid dags vond een huishoudelijke vergadering plaats. Gesproken werd over het N.B.A.S.-bonds- huis en -Jeugdherberg te Oldebroek, finan- cieele aangelegenheden en het bondsorgaan „Jonge Kracht". George Wansbeek heeft daarna dit geani meerde congres der jongeren, die zich in de N.B.A.S. krachtig georganiseerd hebben, met een opwekkend woord gesloten. Aan deze Paaschbijeenkomst hebben meer dan 100 leden en belangstellenden deelgeno men. MARKTPRIJZEN VAN MAANDAG 29 APRIL. Tarbot per K.G. f 0.95—f 0.75. Griet per 50 K.G. f 25—f 20. Tongen per K.G. f 0.75f 0.56, Groote schol per 50 K.G. f 26—f 25. Middclschol per 50 K.G. f 27.50—f 22. Zetschol per 50 K.G. f 27—f 22. Kleine schol per 50 K.G. f 18.50—f 2. Schar per 50 K.G. f 14—f 6. Tongschar per 50 K.G. f 27—f 18. Kleine poon per 50 K.G. f 5.50—f 2.40. Groote schelvisch per 50 K.G. f 25. Middelschelvisch per 50 K.G. f 26. Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 22— f 18.50. Kleine schelvisch per 50 K.G. f 16—f 8. Kabeljauw per 125 K.G. f 33—f 8. Groote gullen per 50 K.G. f 10—f 6,50. Kleine gullen per 50 K.G. f 11f 7. Wijting per 50 K.G. f 9f 5.40. Makreel per 50 K.G. f 2.45f 1.65. Heilbot per K.G. f 1.20—f 0.80. Leng per stuk f 1.15f 0.55. Koolvisch per stuk f 0.60f 0.10. BESOMMINGEN. Trawlers: Bloemendaal IJM. 71 175 manden f 2170. Gezina Catharina IJM. 50 90 m. f 1110. Maria M. Ommering IJM. 7 300 m. f 1710. Utrecht IJM. 73 820 manden f 3430. Clasina Luther IJM. 59 400 m. f 2270. Rotterdam IJM. 112 415 manden f 2760. Dolfijn IJM. 103 150 manden f 1240. Zeemeeuw IJM. 29 100 manden f 880. Maria Elizabeth IJM. 114 120 m. f 950. Raaf IJM. 432 90 manden f 8.50. Adelante IJM. 19 915 manden f 2650. Beuger: VI. 114 f 920. Kotter: E 19 f 540. Loggers: SCH 210 f 320, KW 159 f 1450, kW 9 f 410. Heden overleed onver wachts onze lieve Man, Vader, Behuwd- en Groot vader, Doctor Gerard Christiaan van Walsem ourt-Hooglceraar a. tl. Rijks Universiteit te Lelden, oud-Directeur v. h, Provin ciaal Ziekenhuis nabij Santpoort, in den ouderdom van 71 jaar. Haarlem: H. J. VAN WALSEM- BRANS5' Heemstede: J. G. M. VAN TV ALSEM B. F. VAN WALSEM- KAPLA N Almelo: M. L, D. VAN WALSEM A. M, E. VAN WALSEM - SCHUTTE en kleinkinderen Haarlem, 27 April 1935 Lorentzplein 7 De begrafenis zal plaats vinden op Dinsdag 30 April u.s. des middags 12 uur op de Alg. Begraafplaats aan den Bergweg te Bloemen daal. Geen bloemen Volstrekt eenige kennis geving In plaats van kaarten Heden overleed in den ouderdom van 72 Jaren, on ze lieve Zuster Susanna Margaretha Bornwater Overveen, 27 April 19 35 J. TH. BORNWATER J. C. BORN WATER— ELDERING De begrafenis zal plaats hebben op Woensdag 1 Mei a.s. op de Nieuwe Algemee ne Begraafplaats te Bloe mendaal des morgens te 11 uur. Verzoeke van rouwbeklag verschoond te blijven Volstrekt eenige kennis geving

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 3