75m MP; WEEKABONNEMENTEN SITTERSekvdKAR DINSDAG 30 APRIC 1935 H A' A' R L- E M'S DAGBLAD 6 Horecaf vergaderde te Haarlem. Personeele belasting o.m. aan de orde. I Dezer dagen is te Haarlem in restaurant Brinkmann de jaarlijksche algemeene be stuursraadsvergadering van Horecaf gehou den. Nadat verschillende punten, de huishou ding van den bond betreffende, waren afge daan, werden de voorzitter, de heer v. d. Sticht, de vice-voorzitter, de heer A. W. Fol- mer en het hoofdbestuurslid, de heer O. Bouw man, die volgens de statuten moesten aftre den, bij acclamatie herkozen. Het hoofdbe stuur heeft ter vergadering een uiteenzetting gegeven van het werkprogramma ter verkrij ging van verlaging van lasten en saneering van het bedrijf. Speciaal de hooge personeele belasting en het feit, dat er nog eenige groo- te gemeenten zijn, welke niet van haar be voegdheid hebben gebruik gemaakt deze be lasting met een derde te verlagen, maakte een punt van langdurige bespreking uit. Op uit- noodiging van de afdeeling Leeuwarden zal de jaarlijksche bondsdag in September in Leeuwarden worden gehouden. Na afloop dei- vergadering werd een bezoek aan de Flora ge bracht, waar ook de maaltijd werd gebruikt. PERSONALIA. Geslaagd voor het examen voor het di ploma van het Nederlandsch Genootschap voor Heilgymnastiek en Massage, te 's-Gra- venhage gehouden: de heeren H. G. Akker- mans, Joh. van Pareren, H. F. Kok, M. Nol, Amsterdam. W. Marsman. K. Boersma, Haar lem en F. E. Spiering, Overveen. R.-K. MIDDENSTANDERS. Het bestuur van de R.-K. Middenstandsver- eeniging heeft Woensdag 1 Mei een groote propaganda-vergadering belegd bij „Brink mann", Groote Markt, des avonds 8 12 uur, alwaar de heer H. E. v .d. Brule uit Rotter dam. lid van het hoofdbestuur der Haarl. Hanze, lid van den Rotterdamschen Gemeen teraad en lid van de Staten van Zuid-Holland, zal spreken over „Geen woorden, maar daden kunnen den Middenstand redden". Padvindersdemonstratie in den Hout. Zaterdagmiddag hebben ongeveer 500 pad vinders uit de afdeeling Haarlem van „De Nederlandsche Padvinders" een demonstratie gegeven op het vroegere speelveld bij de Pa viljoenslaan. Omstreeks half drie verzamelden de verken ners (dit zijn padvinders van 1217 jaar) bij het oude groephuis aan de Rolhuizen, daarna ging het in optocht naar het terrein. Int.usschen waren de welpen (padvinders van 8—12 jaar) daar reeds aangekomen. Op het terrein werd de Padvinderswet voor gelezen: de vlag werd geheschen, terwijl de band van de Haagsche Archipelgroep het groot saluut speelde. De welpen deden hun horderoep en hun spelen. De welpenbeweging is grootendeels geba seerd op de wolvenver halen uit de junglebooks van Ru'dyard Kipling. Welpen zijn jonge wol ven, die in de rimboe jagen onder leiding van Akeela, den ouden grijzen wolf. Alle bijeen komsten worden in deze sprookjessfeer ge houden, de jongens gaan er blijkbaar geheel in op. Zij spreken niet van hun groep, hun groephuis, hun uniform en hun speelterrein, maar van hun horde, hun hordehol, hun vacht en hun rimboe. Onder de welpenspelen, die we op deze de monstratie te zien kregen, trok vooral de aan- kleedrace de aandacht van het publiek. Het was ook z-eer vermakelijk, de vlugge welpjes met een hooge hoed. een paraplu en een veel te groote regenjas over het terrein te zien rennen. Aan dez-s spelen werd ook deelgeno men door een horde van lichamelijk gebrek kige welpen. intusschen hadden de verkenners ook niet stil gezeten; op verschillende hoeken van het terrein kon men een indruk krijgen van de veelzijdigheid van de padvindersbeweging. In een oogwenk werd een volledig zomerkamp met toegangspoort en patrouillekeukens inge richt. Zoo n keuken in een padvinderskamp is iets zeer merkwaardigs. Van stokken en tak ken, zooals die overal te vinden zijn, werden op het terrein rekken gemaakt voor borden, pannen en kroezen. In een van opgestapelde steenen gemaakte stookplaats werd een klein houtvuurtje gestookt om er den kampmaaltijd op klaar te maken.TJit alles bleek, dat in 'n pad vinderskamp orwde en netheid heerschen in tegenstelling met wat vaak door oningewijden verondersteld wordt. Padvinders doen veel aan pionierswerk. Op een hoek van het terrein werd een brug over een denkbeeldige rivier in elkaar gesjord. Nadat de verkenners de deugdelijkheid van deze brug beproefd hadden, konden ook be langstellenden er gebruik van maken. Op het middenterrein werkte een groep verkenners aan een uitkijktoren. Toen na ongeveer drie kwartier hard werken het 15 meter hooge ge vaarte overeind geheschen werd. kreeg deze groep een welverdiend applaus. Bij dit pionierswerk vertoonden de verkenners een groote vaardigheid in het maken van be trouwbare knoopen en sjorringen. Op een ander terreingcdeelte was een ern stig ongeluk gebeurd, Het slachtoffer werd door verkenners geholpen. Het spalken van de gebroken ledematen en het vervoer van den gewonde ging zóó voorzichtig en serieus en zóó geheel volgens de regelen der kunst, dat het oefenen wel onder zeer bekwame lei ding geschied moet zijn. Behalve het hierboven genoemde konden we nog zien hoe snel een patrouille verkenners een trekkampje kan opslaan en wat voor spe len er door verkenners gedaan worden. Na de verkennersdemonstratie kondon we nog het vendelzwaaien van de voortrekkers bewonde ren. Dat ook het publiek dit nummer op prijs stelde, bleek uit het hartelijke applaus. Den geheelen middag heerschte er een vroo- lijke, prettige sfeer; het was aan alles te mer ken. dat de jongens hier in hun element wa ren, dat zij hun aandeel in de werkzaamhe den met plezier en niet toewijding verrichten, Het was een uitstekend geslaagde demon stratie. Ondanks het wij ongunstige weer wa ren er heel wat toeschouwers. Onder de be langstellenden merkten we oa. op den heer A. G. Boes, wethouder van onderwijs, den heer W.a J. B. v. Liemt, wethouder van Bedr. en Werkloosheidszorg en den heer A. H. Tenckinck, commissaris van politie. Bij den Vrijheidsbond. De heer W. Lubberink over fascisme en nat.-socialisme. Maandagavond had in de bovenzaal van het Gem. Concertgebouw een bijeenkomst plaats van de afdeelingen Haarlem van den Bond van Jonge Liberalen en van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond", waarin de heer W. Lubberink een critische analyse gaf van de geestelijke grondslagen van het fascisme en het nationaal socialisme. De voor zitter, Mr. A. J. R. Mauritz, deelde mede dat. zooals bekend, de N. S. B. een debatavond heeft geweigerd. Daarvoor in de plaats werd nu deze avond gehouden. Na een opwekkend woord van Mr. Mauritz begon de heer Lubberink zijn rede. Spr. begon met te zeggen, dat hij gaarne Ds. van Duyl dezen avond aan zijn zijde had gezien, maar dit heeft niet zoo mogen zijn. Misschien heeft Ds. van Duyl wel niet den degen durven kruisen, met iemand die meer van de N. S. B. weet dan hij. Deze tijd lijkt op die van 1871, toen een golf van nationalisjne over ons land sloeg. Het was toen de jonge liberaal Sam van Houten, die zich schoor zette voor het liberalisme. Ook n u moet weer het liberalisme beschermd worden. Er moet gestreden worden voor de vrije Euro- peesche gedachte. Mussert nu staat aan het hoofd van een anti-liberale beweging. Spr. behandelde thans eerst het Italiaan- sche fascisme. Mussolini was aanvankelijk In ternationalist en pacifist, zooals Ds. van Duyl nu. Maar in 1914 was hij vóór den oorlog, was hij nationalist. Hij zag de gelegenheid open om zijn heerschersnatuur uit te voeren: heden oorlog, morgen revolutie, dacht hij. Elke leer, die uitgaat van den vrede, is vreemd aan het fascisme. Dat had 3 punten in zijn program: strijd tegen Oostenrijk, bestrijding van de macht der priesters en bestrijding van het socialisme in al zijn vormen. Het fascisme is in politieken zin macchia- vellisme en aan de Italiaansche staatsgren zen gebonden. In economischen zin is het eensdeels crisispolitiek en andersdeels doelbe wuste organisatie van in het Italiaansche volk aanwezige productieve krachten. Binnen- en buitenlandsche krachten hebben Mussolini ge dwongen tot een politiek, die ons geheel vreemd is. Tot 1933 droomde hij, drager te zijn van een zending: aan Italië de hegemo nie te geven over de landen waarover Caesar heerschappij had. Corporatisme is het middel, waarmede de massa nu gevangen en bedwelmd moet worden. Maar hierin is niets van ^Mussolini. Het corpo ratieve stelsel is al méér aangeprezen. Het fascisme is het totaal ondergeschikt maken van heel het economisch leven aan het staats gezag. En Mussolini streeft naar het stichten vau een sterken militairen staat Italië, te be reiken door de corporaties. Heel het corpora tisme is niets dan een schoone gevel, waar achter de Italiaansche machtsstaat bezig is, zich op te bouwen. Het Italiaansche nationa lisme leeft van de Europessche verdeeldheid. Laten wij afwachten wat zich in Italië ont wikkelt. Mogelijk zal men later Mussolini dankbaar zijn, omdat hij Italië's economischen achterstand heeft, ingehaald. Het nationaal-socialisme in Duitschland kon aan de macht komen door algemeene ontevre denheid. den druk van het verdrag van Ver sailles, de communistische bedreiging, de al gemeene wereldcrisis, de geldpolitiek der soc. gemeentebesturen en de politieke onmondig heid van het Duitsche volk. De leiders hebben meesterlijk gewerkt mét de toepassing der massa -psychologie. Het volk van Duitschers heeft zich blinde lings aan de leiders overgegeven. Het natio naal-socialisme is de mede door de na-oorlog- sche internationale politiek bevorderde herle ving van het 19e eeuwsche „Preussentum", dat, nu'het tot heerschappij is gekomen, ter be reiking van zijn doel, het individu opeischt voor den staat. De liberalen, in de geheele Westersche wereld, hebben hiertegenover te zorgen, dat de klok geen seconde terug wordt gezet. Spr. beschuldigde de N.S.B. er van. dat die speelt in de kaart van een politieke ver houding, waarvan de consequentie is de on dergang van het Nederlandsche volk. In ons land zal de N. S. B.-dwang geen wor tel mogen schieten; ieder vrij man zal vrij zijn opinies of zijn leer moeten kunnen verkon digen. Na de pauze stelde spr. zich tot taak, aan te toonen, dat noch de macchiavellistische, noch de Pruisische staatsvorm zich in een o n- afhankelijke Nederlandsche volksge meenschap zal kunnen handhaven, noch in phraseologie, noch in symboliek. Wij moeten blijven wat wij zijn. „Nederland kan alleen groot zijn in dingen waarin een klein land groot kan zijn". Sor. blijft bouwen op schipper Colijn. De toestanden in Duitschland en Italië zijn veel slechter dan bij ons. De schuld in Mussolini's staat wordt steeds grooter en de loonen zijn er laag. Het geweten van den vrijen mensc'n wordt ia den machtstaat vermoord; de pers is er de slaaf van den heerscher. Spr. heeft de begrooting voor 1934 van Ber lijn" in handen gekregen. De schulden zijn 1 milliard 150.n0o.000 mark. Op deze schuld die niet geheel aan haar te wijten is hoopt de tegenwoordige regeering af te lossen: 11 millioenOok Berlijn moet leenen, tegen 4 pCt. en drastische bezuinigingen zullen WOT" den ingevoerd. Precies wat ónze regeering óók doet! Het Duitsche volk heeft het arm, wat ook brallende leiders mogen beweren. Wie nu aan Colijn's gezag in ons land wil tornen, zonder zelf te weten, hoe hij het beter zal doen. doet volk en vaderland geen dienst. Het is de taak van Colijn het te hoog levens niveau te verlagen en ons volk te organisee- ren. In ons volk ontwikkelen zich drie strqo- mingen: er is een kleine groep van menschen, die bereid zijn achter de regeering te staan. Dat zijn de helpers. Verder zijn er de onver schilligen, die misschien niet onder de crisis lijden. En tenslotte is er de breede groep van ontevredenen. Wéé het volk, als die groep in handen valt van een bende daemagogen! Onze regeering heeft tot zware taak ons volk aan te passen aan een moeilijken tijd. Dit is veel moeilijker dan met gebral den held uit te hangen. De Nederlander zal niet bukken voor een tyran. Wij willen stand houden voor den vrijen mensch. De Nederlanders moeten zich scharen rond de drie dragende zuilen van ons nationale bouwwerk: vrijheid, vrede en verdraagzaam heid. Na de rede van den inledier klonk luid ap plaus. Hierna volgde een korte gedachtenwisseling. waarna de voorzitter de vergadering sloot met een woord van dank aan den spreker voor zijn gedegen rede. PalUVS RADIO U SVOORUITBETALING j KRUISWEG 60Ta..16659>) (Adv. Ingez. Med.) Het Montessori-onderwijs. Advies van het N. O. G. De afd. Haarlem van het Nederlandsch On derwijzers Genootschap heeft, naar aanlei ding van het voorstel van den heer Brants om tot- opheffing van de Montessorischool aan de Bakkerstraat over te gaan, aan het Col lege van B. en W. geadviseerd deze school niet op te heffen, noch de methode Montessori in gewijzigden vorm toe te passen. De afd. is van meening, dat het wenschelijk is de proefneming met een ongewijzigde leer methode voort te zetten tot de zevenjarige leergang is geëindigd om eerst daarna een positief oordeel over het slagen of mislukken der proef te vormen. Voor Haarlem's Politierechter. GOEDKOOP GAS. De burgerij tracht in deze zorgelijke tijden de kosten der huishouding te verlagen en zoo tracht men het op den post verwarming te vinden door gas door petroleum te vervangen, wat niet ten bate der gasfabriek is, maar waar niets ongeoorloofds in zit. Er zijn echter ook menschen, die de hierdoor verkregen bespa ring te gering vinden en op middelen zinnen om genoemden begrootingspost afdoende te doen zakken. Zij schaffen de petroleum af en maken om den gasmeter heen een leidinkje, dat hen in staat stelt te stoken zonder dat de gasmeter noteert, zoodat zij niets te betalen hebben. Het spreekt, dat de gasfabrikant dit met leede oogen aanziet en tracht die verborgen gasleidinkjes op te sporen, wat niet altijd even gemakkelijk is, maar toch nu en dan gelukt en dan moeten de gebruikers van goedkoop gas ondervinden, dat gas iets is, dat waarde ver tegenwoordigt en eigendom is der gasfabriek, zoodat het gebruiken van het eigen leidinkje diefstal is. Een man en een vrouw hadden zich voor zoodanigen diefstal te verantwoorden en het bleek, dat er geen weelde in het gezin was. De rechter hield er rekening mee en ofschoon de officier tegen den man, die al eens veroordeeld geweest was, onvoorwaardelijk eischte, gaf de rechter man en vrouw ieder een maand voor waardelijk. NOG EEN VALSCHE LEIDING. De mannen, die zich eveneens voor een on wettige leiding hadden te verantwoorden, kon den niet met het excuus komen, dat de fraude in verband stond met hun eerste levensbe hoeften, want een radioinstallatie kan daar nog niet toe gerekend worden. Zij hadden een loodkabeltje gelegd waardoor zij eleetriciteit van een radiocentrale konden aftappen om zoodoende de muziek door die centrale gedis tribueerd te kunnen genieten zonder aan die centrale geldelijk bij te dragen. De eene verdachte had dat al heel luchtig opgevat, want toen hij betrapt was en kans had er met een voorwaardelijke veroordeeling af te komen, had hij de vrijheid genomen om tijdens het onderzoek door de reclasseering, opnieuw het frauduleuze leidinkje aan te leg gen. Dit getuigde niet van een juist begrip omtrent wat mag en niet mag en het is be grijpelijk, dat de polietierechter nu niet voor een voorwaardelijke veroordeeling was te vin den, zoodat een week onvoorwaardelijk werd opgelegd; de ander, die bij de tweede operatie niet behulpzaam was geweest, kwam er met een week voorwaardelijk af. EEN ZORGZAAM MENSCH. Een bewoner van IJmuiden wandelde graag langs den kanaaldijk; hij vond, dat hij daartoe alle recht had, want het was openbare weg en niemand was er, die hem dat recht betwistte. Het* was echter niet alleen de behoefte aan frissche lucht, die hem naar den kanaaldijk dreef, maar ook een zekere zucht naar avon tuur. want het schijnt, dat hij er een zeker ge noegen in vond te zien of zich minnekoozende paartjes op dien dijk bevonden. Het geval wilde, dat hij er een paar jongelui zag staan en dat was voor hem reden om zich tot hen te richten. Hij beweerde, dat hij dit alleen deed om hen te wijzen op het gevaar, dat zij er liepen, want, zoo zei hij. er wordt daar dikwijls met steenen en graszoden door onbekenden gegooid en tegen dat gevaar wilde hy de jongelui waarschuwen. Die goede bedoeling werd biykbaar miskend en het schijnt, dat de man toen de anderen met geweld uit de gevaarlijke zone wilde ver wijderen. Het kwam toen tot een vechtpartij, waarbij de zorgzame wandelaar den jongen man een slag op het gezicht gaf en het meisje met een leeren riem over het gezicht striemde. Daarvoor moest hij zich thans verantwoor den en ondanks zijn recht op de vrije wande ling en zijn goede bedoelingen ten opzichte van de steenen en graszoden, zag hij zich tot f 15 boete veroordeeld; de officier had f 25 boete gevraagd. DE ZENUWACHTIGE WINKELIER. Een winkelier in IJmuiden ging het niet voor den wind en de wind was zelfs zoover tegen hem, dat hij het gebruikte gas niet kon be talen. Dit maakte hem zenuwachtig, zei hij en de rechter vond het begrüpelijk. Maar de gas fabriek kan van onbetaalde rekeningen ook niet bestaan en daarom kreeg een der ambte naren opdracht den meter weg te nemen. Het verschijnen van dien ambtenaar deed de zenuwachtigheid zoo toenemen, dat de winke lier den ambtenaar een paar tanden uit den mond sloeg en dat vond de politierechter nu weer niet begrijpelijk en allerminst verschoon baar. Die ambtenaar toch heeft niet anders te doen dan volvoeren wat hem is opgedragen en deze opdracht was heel niet vreemd, waar het gas niet betaald was. Het beroep op de zenuwachtigheid ging dan ook niet op en de officier, die er een aanval op een ambtenaar in zag eischte voor de stukgeslagen tanden een maand gevangenisstraf. De onfortuinlyke winkelier stond overigens goed bekend en de rechter vond hierin aan leiding om een reclasseeringsrapport te vra gen; misschien komt er dus nog voorwaarde: lijk van. dienen uiterlijk Dinsdagsavonds betaald te zyn daar de bezorgers op Woensdag af rekenen. DE ADMINISTRATIE. R.-K. Haarlem's Gemengd Tooneel Thalia". Het eerste lustrum. Het R. K. Haarlems Gemengd Tooneel ..Thalia" viert haar eerste lustrum, met de opvoering van „Een moeder", tooneelspel in drie bedrijven door Cor Hermus, op Zondag, Maandag en Dinsdag 5, 6 en 7 Mei in den schouwburg, Jansweg. Het ensemble „Nibbering" verleent zijn mu zikale medewerking. De hoogeerw. heer H, C. J. Sondaal, deken van Haarlem, de geestelyke leider der ver- eeniging, schryift in de feestgids: „Thalia" bestaat vijf jaar Hier past een woord van hulde en een wensch voor de toekomst! By de viering van dit eerste lustrum mag met voldoening worden geconstateerd dat deze vereeniging de zeer moeiiyke jaren, welke iedere vereeniging in de eerste periode van haar bestaan moet door maken, door de activiteit van haar bestuur en de toegewijde werkzaamheid van haar leden uitstekend is doorgekomen. Naast deze samenwerkng van bestuur en le den geeft echter de meeste hoop voor een goede toekomst van deze vereeniging het feit dat er hier een goede geest" heerscht, een geest van flink aanpakken-en hard doorwer ken, maar, en vooral een geest van volg zaamheid aan het door deze vereeniging vol ledig aangenomen toeziend wakend gezag. Het getuigt van wijs beleid van dit bestuu1- dat men inziet dat deze houding voor de toe komst van zeer groot belang is. Moge het bestuur en leden dit blijven begrij pen, dan „Thalia"naast mijn geluk- wensch.een oprecht „nog vele jaren!" Mart. Bynsdorp, de oprichter der vereeni ging schryft in de feestgids een artikel over het ontstaan van „Thalia" Verder schrijft de heer Tom Assendelft, voorzitter, een kort ar tikeltje, terwyl ook bijzonderheden zijn op genomen over het tooneelspel „Een moeder". KINDERVOEDING. De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare afdeelingen: Zoetestraat 715 porties; Overtonstraat 851 porties; Byzantiumstraat 477 porties HET TOONEEL De heer Wim Paauw te Heemstede zal het volgende seizoen geen deel meer uitmaken der N.V. Amsterdamsche Tooneelvereeniging. Dir. van Dalsum en Defresne. doch van 1 Sep tember af verbonden zijn aan de NV. „Het Centraal Tooneel', Dir. D. Sluizer, Artistiek leider Cees Laseur. DE PRINSES BESCHERMVROUWE VAN AGRICULTURA. De Prinses heeft het beschermvrouwschap aanvaard in de plaats van wijlen de Ko ningin-Moeder van de Koninklijke Nederland sche Vereeniging Agricultura. TOONEELVEREENIGING „POSTAAL GENOEGEN". De Tooneelvereeniging „Postaal Genoegen" gaf Zaterdagavond in den schouwburg aan den 'Jansweg een uitvoering. Opgevoerd werd „Een halsbrekend huwe lijk", blijspel in drie bedreven door Louis Ch.rispi.jn Sr. Vóór dat de voorstelling begon hield de voorzitter der vereeniging een kortetoe spraak, waarin hij de aanwezigen (de zaal was flink bezet) welkom heette en hun een genoegeyikep avond wenschte. Deze wensch is zeer zeker in vervulling gegaan. Er is braaf gelachen om de eigenaardige si tuaties die in dit stuk voorkomen. De uit voerenden en de regisseur, de heer G. H. Pollé, kunnen dus met voldoening op dezen avond terug zien. Het doel toch was bereikt: de leden der vereeniigng hebben zich uitste kend geamuseerd en de balpret, die tot 3 uur duurde, met muziek van „Haarlem's Dans orkest" onder leiding van den heer B. J. Stoete. sloot zich uitstekend aan bij de door de opvoering gewekte vroolijke stemming. Wij weten allen wat „halsbrekende toeren" zijn. maar wat is nu een „halsbrekend huwe lijk?" zy, die Zaterdagavond in den schouw burg aan den Jansweg waren, weten nu ook wat Chrispyn onder zulk een huwelijk ver stond. Zoo'n trouwerij komt maar niet een- twee-drie tot stand. Dat ondervindt in dit blijspel de kunstschilder Max Ligthart Cvlot gespeeld door den heer Prang) wien het angstzweet eenige malen uitbreekt voordat hij zijn Klara (voor 'het heden) en daar mede het niet gering aantal „duiten" van zijn oom, den ouden rentenier Peters, (voor de toekomst) de zijne kan noemen. Als oom nl de oogen gesloten zal hebben, zal zijn geld zijn voor zijn neef Max. maar dan moet Max zich „gerangeerd" en een gezin opgebouwd hebben. Om nu vast de zekerheid te hebben dat hü in oompjes testament als universeel erfge naam zal worden vermeld, heeft de jonge penseelkunstenaar den rentenier geschreven dat hij getrouwd is en zielsgelukkig met zijn lieve vrouw, die hem ook al een stamhouder schonk. Onnoodig te zeggen dat vrouw en kind slechts in de verbeelding van den schil der bestaan. Eveneens is het haast onnoodig te vermelden dat oom op visite komt, om kennis te maken met het lieve vrouwtje, dat zijn neef zoo gelukkig maakt. Nu is om zoo te zeggen., de boot aan". Maar er wordt raad geschaft. Een collega van den schilder. Frits Rosenberg, die zich de weelde kan veroor loven van een mooi buitenverblijf, een kijf achtige vrouw en een baby, komt Max te hulp, Hü staat hem een deel van zijn woning en als het noodig mocht blijken ook zijn baby af. terwijl zijn schoonzuster, de vlotte vrooliike Klara, zoolang voor „me vrouw Ligthart" zal spelen. Zooals wij zeiden: alles komt tenslotte in orde, maar niet dan nadat de jonge schilder menig 'benauwd oogenblik heeft doorge maakt. Hier zijn vele gegevens aanwezig voor een klucht en „blijspel" is dan ook voor dit stuk een te weidsche benaming. Maar wat doet het er toe? Als er maar gelachen wordt! En dat is er: om de wijze, waarop de looze Klara (aardig voorgesteld door mej. Schmöc- kel) zoowel oom als neef wist in te pakken: om de kijfachtige Alida van mej. Pieke en om den zoo vreeselijk onder haar plak zit tende kunstschilder Rosenberg, goed voox-ge- steld door den heer de Hilster. De heer de Graaf speelde den ouden heer. die zoo deerlijk in 't ootje wordt genomen, zeer verdienstelijk en de heer Toeset gaf een vermakelijke creatie van den atelierknecht Prikkel. Bij een volgende voorstelling zullen taal en uitspraak meer verzorgd moeten worden. „Ken" en „heb" voor kan en heeft klinken leeiyk; evenzoo „immereel" voor immoreel Nederlandsche Tuinbouwraad HAARLEM, 29 April. In een te Haarlem gehouden vergadering van het Centx-aal Be stuur van den Nedeiiandschen Tuinbouw- i-aad wees de voorzitter, de heer J. C. Men- sing er in zijn openingswoord op. dat al was een gedeelte van het werk van den Raad in het jaar 1934 overgedragen aan de in het le ven geroepen crisisinstellingen, toch bij her haling door het Dagelijksch Bestuur belang rijke beslissingen genomen moesten worden, meestentyds van spoedeischend karakter. Mededeeling werd gedaan van een verzon den adhaesie-betuiging op het schryven van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur aan den Minister van Economische Zaken, betreffende wateronttreteking aan de bloembollengronden. "Besloten werd geen afgevaardigde te zen den naar de vergadering der Stichting Land- bouw-Crisis-Organisatie voor Zeeland. In de vacature, ontstaan door het bedan ken van den heer N. L. A. Roozen te Heem stede als Plaatsvervangend Lid-Werkgever van den Ledenraad van de Bedrijfsvei'eeni- ging voor Ziekengeldverzekering voor het Tuinbouwbedrijf zal zoo spoedig mogelyk worden voorzien. De rekening en verantwoording over het financieele beheer in 1934 werd goedgekeurd. Besloten werd een verzoek in te dienen om ontheven te worden van de betaling van per soneele belasting. De ingediende concept- begrooting 1935 werd, na enkele wijzigingen, goedgekeurd. Op een daartoe gedaan verzoek is aan den Minister van Economische Zaken een voor dracht ingediend voor het zitting nemen in de commissie voor de Grisis Tuchtrecht spraak. Voor de Centi-ale Commissie werden aanbevolen de heeren E. H. Krelage en J. Lefeber. voor de Commissie in Zuid-Holland Th. v. Rijn en W. A. Philippo en voor de Commissie in Noord-Holland J. Valkering' en Jac. Nijssen. LIJST VAN MAIL- EN LUCHTPOSTVERZEN- DINGEN T M. 5 MEI 1935. Nederlandsch-Indië, zeepost via Rotterdam s.s. „Indrapoera" 1 Mei gewone stukken 2.15; mail via Genua per s.s. „Chr. Huygens" 2 Mei gew. st. 3.25; luchtpost Amsterdam—Ban doeng 2 Mei gew. st. 3.25: luchtpost London- SingaporeAustralië 4 Mei gew. st. 2.15. Suriname, luchtpost New YorkParamaribo 30 April gew. st. 19.10 Aruba, Bonaire, Curacao, zeepost en mail via - Amsterdam 3 Mei gew. st. 3.25: luchtpost New YorkCuracao 3 Mei gew. st. 18.15. Vereenigdê Staten van Amerika, Canada en Mexico, via Chei-bourg 3 Mei gew. st. 18.15; via Southampton 1 Mei gew. st. 8.55; via Rot terdam 3 Mei gew. st. 18.15. Argentinië. Brazilië. Chili, Uruguay, via Lis sabon 3 Mei gew. st. 16.45; via Lissabon 4 Mei gew. st. 16.45; luchtpost DuitschlandZuid Amerika 4 Mei gew. st. 7.25; via MarseilleZd Amerika 4 Mei gew. st. 7.25. China, Hongkong, Philippijnen. Japan, Mantsjoerye en Jehol, via Siberië 2 Mei gew. st. 18.15; luchtpost Amsterdam—Bandoeng 2 Mei gew. st. 3.25. Irak (Mesopotamië) via IstanbulAdana— Damaskus 3 Mei gew. st. 3.25; via Napels 3 Mei gew. st. 10.40. Luchtpost als Britsch-Indië. Britsch-Indië, via Marseille 2 Mei gew. st. 9.25; luchtpost Amstei-damBandoeng 2 Mei gew. st. 3.25; luchtpost LondonCalcutta Singapore 4 Mei gew. st. 2.15. Ceylon, via Genua 2 Mei gew. st. 3,25; via Napels 3 Mei gew. st. 13.15. Luchtpost als Britsch-Indië. Singapore, via Genua-2 Mei gew.'st. 3,25; via Marseille 2 Mei gew. st. 12.30. Luchtpost als Nederlandsch-Indië. Penang, via Genua 1 Mei gew. st. 22. Luchtpost als Nederlandsch-Indië. Egypte, via Genua 2 Mei gew. st. 3.25; via Napels 3 Mei gew. st. 5.45; luchtpostCaïro Kaapstad 1 Mei gew. st.- 2.15; luchtpost Am sterdam—Bandoeng 2 Mei gew. st. 3.25; lucht post LondonCalcuttaSingapore 4 Mei gew. st, 2.15; luchtpost LondenCaïro—Johannes burg 4 Mei gew. st. 16.45. Oost-Afrika. luchtpost LondonCaïro Kaapstad 1 Mei gew. st. 2.15; luchtpost Lon donCaïroJohannesburg 4 Mei gew. st. 16.45. Zuid-Afrikaansche Unie, via Marseille 1 Mei gew. st. 5.45; via Southampton 2 Mei gew. st. 16.45. Luchtpost als Oost-Afrika. Australische Statenbond, via Napels 3 Mei gew. st. 13.15; luchtpost Amsterdam—Ban doeng 2 Mei gew. st, 3.25luchtpost London SingaporeAustralië 4 Mei gew. st. 2.15. Nieuw-Zeeland. via Napels 3 Mei gew. st. 13.15. N.V. ALG. NOORD-HOLLANDSCHE MAAT SCHAPPIJ VAN LEVENSVERZEKERING Bovengenoemde Maatschappij hield haar jaarlijksche vergadering van aandeelhoudei's. Aan het door directeuren uitgebrachte ver slag ontleenen wij het 'volgende: Het verzekerd kapitaal, vermeerderd met de verzekerde rente, steeg tot f 19.257 398. De rekening „Premiën en Koopsommen" wyst als saldo een bedrag aan vaxi f 582.292.70. De sterfte onder de verzekerden had een zeer gunstig verloop; de waargenomen sterfte bedroeg 65.1 pet. van die, welke berekend was. De uitkeeringen, eigen risico beliepen dit jaar f 211.090 06 1 2. De pre mie-reserve moest een verhooging ondergaan van f 83.553.71. Door deze verhooging komt de premie-re serve op de Balans voor met een bedrag van f 3.629 072.76, onder welk bedrag niet begre pen is de premiereserve voor posten, welke bij andere Maatschappijen in herverzekering werden gegeven en die voor rekening van de herverzekeraars komt. De rente-ontvangst bedroeg dit jaar f 191.641.20. De gemiddelde gekweekte rente in 1934 be droeg 4.83 pet., hetgeen aanmerkelijk hooger is, dan de voor de reserve-berekening aange nomen rentevoet van 3 1/2 pet. en 4 pet. Des niettegenstaande wordt voor de toekomst re kening gehouden met de steeds voortgaande rentedaling, waartoe een nieuwe „Reserve voor rentedaling'' is gevormd, waaron uit de winst over 1934 een bedrag van f 40.000 is overge- schreven. Van 1 Januari 1935 af wordt de ver laagde rentevoet van 3 1/2 pet. reeds voor de nieuwe portefeuille toegepast. De onkosten bedroegen totaal f 230.754 38. De effectenportefeuille, gewaardeerd vol gens den Ultimo December Koers, wees eeix winst aan van f 20.461.38. Op vaste goederen werd f 16.191.60 afge schreven. Door bijschrijving uit de winst van f 66.200 op de extra reserves, komen deze op de balans voor met eeix bedi'ag van f 357.600. Aan het pensioenfonds voor personeel werd uit de winst f 10.000 toegevoegd, dat daardoor tot f 90 000 klom. De vergadering hechtte, na prae-advies van Commissarissen, haar goedkeuring aan de overgelegde Balans en Winst- en Verliesre kening. de directie déchargeerend voor het gevoerde beheer. De verschillende voorstellen omtrent bij- en afschrijvingen en winstverdeeling werden aangenomen. Het dividend bleef onveranderd, gel'jk aan dat van het vorige jaar.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10