Het bezuinigingsplan en de H. B.S. en het Gymnasium. Haarlem's Dagblad Kieviten. Hel Behutftijkste 52e Jaargang No. 15904 Verschijnt dagelijks, behalve öp Zon- en Feestdagen Dinsdag 30 April 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post f 0.72J-S. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames 0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-. Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400 .-, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. Feest in Oost-Haarlem. Kramen op de Zomervaart, wedstrijden en nog meer. In het Oosten van de stad is vandaag ook feest. De inwoners weten het hoe de kinde ren genieten den geheelen dag van de kra men en tenten en doolhoven, vlooien-theater, muizengeschiedenis, en ander heerlij k-grie- zelig-moois dat de Zomervaart in beslag heeft genomen. Ja, het is wel een beetje koud, maar wat hindert dat als er een zweefmolen is, en een draaiapparaat en wie weet wel wat nog al niet meer voor verrukkelijks? Doch er is nog veel meer dan kramerij 'en zoo. Er was een muzikale optocht van morgen die al heel vroeg klanken rond strooide, en de Eerste Haarlemsche Harmo niekapel onder leiding van den heer Pen- narts heeft er voor gezorgd, dat het een beetje op luilakmorgen leek: niemand bleef te lang in bed. Alles geschiedde onder de goede zorgen van den Oranjebond Prinses Juliana die op den verjaardag van de prinses natuurlijk extra goed voor den dag dient te komen. Zoo is dan ook geschied. De wedstrijden die tusschen tien en twaalf uur werden gehouden trokken ook veel kij kers en mededingers. Er was zaklooperij. zak- ploffen. spijkers in balken slaan, vlaksteken, een bord met knikkers dragen, touwtje sprin gen kortom allemaal dingen die alleen voor jongeren geschikt zijn. Vanmiddag zouden de kinderen in optocht naar de bioscoop gaan en in het voorbijgaan de zieke kinderen in het St. Elisabeths gast huis gedenken en vanavond zou op de Zo mer ka de een openlucht-filmvoorstelling zijn. Oostelijk Haarlem weert zich vandaag wel goed en daarmee is alle lof gebracht aan den Oranjebond Prinses Juliana, die de kinderen doet genieten, zoodat de ouders feest heb ben tevens. Want wie is niet gelukkig als de kinderen pret hebben? Oranjevereeniging Haarlem-Noord Majoor W. G. de Bas spreekt. Ter gelegenheid van de viering van den ver jaardag van Prinses Juliana werd Maandag avond door de Oranjevereeniging Haarlem- Noord een gewijde feestelijke bijeenkomst ge houden in de Julianakerk. Door de Kon. Liedertafel „Zang en Vriend schap" onder leiding van Frits Schuurman en door mevr. Helena LudolphGeysen werd me dewerking verleend. Nadat de voorzitter de bijeenkomst had ge opend en het koor twee oud-Nederlandsche liederen, (muziekzetting van Duvosel), had gezongen, hield majoor W. G. de Bas een toe spraak. Op den vooravond van Rrinsessedag, zeide spreker zijn wij saamgekomen, omdat we er toe worden gedreven door éénzelfde liefde tot het vorstenhuis en in het bijzonder tot het koningskind. De verjaardag bekleedt een bijzondere plaats in ons volksleven. Wij allen vieren mor gen den zes en twintigsten verjaardag van onze kroonprinses Juliana. Spr. schetste in levendige bewoordingen den gelukkigen levensloop van de Prinses, haar jeugd, haar opgroeien en haar studietijd. Wij allen kennen prinses Juliana als de toegewijde presidente van het Crisiscomité en als de op volgster van haar vader in het bestuur van het Roode Kruis. Aan haar is de schoone taak toebedeeld de verheven voorbeelden van haar onvolprezen grootmoeder in naastenliefde en van haar jovialen vader in eenvoud en min zaamheid na te volgen. Nederland kent, zoo zeide spr. geen jaar lijks terugkeerenden nationalen feestdag, ter herinnering aan een nationaal-historisch gebeuren, zooals andere landen. Wij kennen alleen den feestdag van den verjaardag dei- Koningin. Deze mag niet onopgemerkt voorbij gaan, vooral niet in de tegenwoordige jaren, waarin men dankbaar gestemd is bij het be sef dat de troon der Nederlanden geschraagd wordt door het volk in tegenstelling tot de toestanden in andere landen, waar onrust heerscht. Het goede „thuis", dat wij Nederlanders kennen danken we naast God aan Oranje. Wanneer wij naar de toekomst zien, dan moeten wij met alle mogelijkheden rekening houden. Wanneer wellicht eens op den 31sten Augustus niet meer alom de nationale vlag zal wapperen, dan zal ultimo grasmaand worden wat ultimo oogstmaand was. Door de mogelijkheid dat de vier eeuwen oude band Oranje-Nederland binnen een halve eeuw tijds in den oceaan der vergankelijkheid kan verzinken, wordt Nederlands kostbaarst bezit een wankel bezit. Moge deze band be stendigd blijven. Dan zal ultimo April worden tot het nationale lentefeest bij uitnemend heid. Dan moge, zoo eindigde spreker, op den vooravond van eiken 30en April, door heel ons volk van Prinses of koningin Juliana worden getuigd: Zij was ons volk ten zegen! Zoo zij het Mevr. Ludolph zong Largo van Handel, Arie van Bach en Pie Jesu van Fauré, waarna het koor Psalm XIII van Schuurman en „Die Nacht" van Schubert ten gehoore bracht. Vier Nederlandsche liederen werden vervolgens gezongen door mevr. Ludolph. Hierna eindigde het koor het muzikale gedeelte met Bede van Roeske. De voorzitter van het hoofdbestuur Ko ninginnedag, Mr. Th. A. Wesstra sloot de bij eenkomst met een korte toespraak, waarin hij de verdiensten van de medewerkers prees. Hoe in vakkringen daarover gedacht wordt. Een onderhoud met Dr. C. Spoelder. In ons vorige nummer hebben wij uitvoerig medegedeeld welke offers In het bezuinigings plan der regeering gevraagd worden van het Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onder wijs. Wat zullen zoo vroegen wij aan den heer C. Spoelder rector van ons Gymnasium, de gevolgen voor ons onderwijs zijn als dat plan wordt doorgevoerd? Het antwoord was: U treft het, want ik kan u niet alleen mijn eigen meening zeggen, maar ook die van al mijn collega's Er is namelijk Maandag een vergadering gehouden van rectoren en con rectoren van gymnasia in ons land. waarbij ook de inspecteurs en prof. Woljer, de voorzitter van den Onderwijsraad tegenwoor dig waren, in welke bijeenkomst het bezuini gingsplan besproken is. Onze indrukken wa ren evenwel nog vaag, daar het wetsontwerp niet op alle punten even duidelijk is. Naar de toepassing van enkele onderdeelen konden wij slechts gissen. De algemeene indruk was evenwel dat deze bezuiniging niet met ruwe hand is ontworpen. De noodzakelijkheid om tot beperking van uitgaven te komen werd gevoeld. Er zullen offers gebracht moeten worden die ongetwijfeld pijnlijk zijn, maai de overtuiging bestond, dat getracht is die in hun gevolgen zooveel mogelijk te beperken. In academische kringen was men er voldaan over, dat aan de universiteiten zoo min mo gelijk schade toegebracht zal worden. Nu wat de onderdeelen betx-eft voor zoover die voor onze omgeving van beteekenis zijn. Op den post salarissen van rijkpersoneel zal 10 millioen gulden bezuinigd moeten wor den. De vergadering had geen indx-uk welke offers de leeraren zullen moeten brengen. Wel werd de vex-wachting uitgesproken, dat nu de jaarwedden blijkbaar opnieuw geregeld zullen worden deze gelegenheid aangegrepen zal worden om een einde te maken aan de eigen aardige omstandigheid dat de leeraren nog steeds op uurloon wei-ken. (Alleen de rectoren en directeuren hebben een vaste jaarwedde). Gehoopt werd dat in de toekomst ook voor de leeraren jaarwedden zullen vastgesteld worden. De quaestie der eindexamens is zeer be langrijk. In het bezuinigingsplan wox-dt voorgesteld het x-echt tot afleggen van academische exa mens alleen te verbinden aan het bezit van een einddiploma met bepaalde cijfei-s voor de in vei-band met de gekozen studierichting be langrijkste vakken. Een der meest sprekende voorbeelden van het geen hiermede wordt beoogd, is het stel len van den eisch van het bezit van een eind diploma met bepaalde cijfers voor de wiskun dige vakken voor hen, die aan de Technische Hoogeschool te Delft examens wenschen af te leggen. Deze regeling zal wat de Hoogere Burger Scholen betreft, misschien uitvoerbaar zijn, want deze scholen leiden immers op voor de maatschappij en voor de studie aan de uni versiteit. Maar met de Gymnasia staat het heel anders, die leiden immers uitsluitend op voor de universiteit. De leerlingen die het einddiploma van 't gymnasium halen krijgen een bewijs dat toegang geeft tot de universi teit. Dit diploma kan alleen verleend worden als de leerling bij het eind-examen aan ver schillende voorwaarden voldoet in een ko ninklijk besluit omschreven. Nu kan men wel zwaardere eischen voor het eindexamen stel len, maar als de rijksgecommitteerden bij het eindexamen eenmaal liet diploma uitreiken, dan moet dit ook toegang geven tot de univer siteit. Het Gymnasium kent 2 soorten diploma's; diploma A geldt voor de studie in de god geleerdheid, letteren - rechten, diploma B voor geneeskunde, pharmacie. ingenieur en militaire academie. Voor het diploma A wor den reeds bepaalde eischen gesteld wat de hoofdvakken Latijn en Grieksch betreft en voor diploma B wat wiskunde aangaat. Een leerling die een eind-diploma gehaald heeft dat bij de nieuwe be- oordeeling toch geen recht zou geven aan een universiteit te gaan studeeren, zou voor zijn geheele leven gedupeerd zijn, wantmen kan immers slechts één keer eindexamen doen! Als deze opvatting van de voorstellen in het bezuinigingsplan wat het einddiploma betreft inderdaad juist is. dan werd dit detail sterk afgekeurd. Zelfs het woord o n- gehoord werd gebruikt. Het is blijkbaar de bedoeling om ook nieuwe bepalingen te maken over het school geld der buiten-leerlingen. Voor Haarlem en de omliggende gemeenten zou dit evenwel alleen van beteekenis worden als Haarlem rijkssubsidie voor het Middelbaar Onderwijs krijgt en daarop bestaat voorloopig weinig kans. Tenslotte is er nog een quaestie van be lang. Er is ook een wijziging van de Ge meentewet aangekondigd De bedoeling daar van is het mogelijk te maken, dat gemeen ten tot samenwerking bij de behartiging van eenig belang worden verplicht, ook als geen enkel gemeentebestuur den wensch tot sa- menwerking heeft geuit, evenwel met deze restrictie, dat door de samenwerking bespa ring van kosten kan worden vei-kregen. en onder de waarborgen, waarmede de verplich- te samenwerking op verzoek van een ge meente in de wet reeds is omringd. Voor tal van vraagstukken, welke aan de zuiver locale sfeer zijn ontgroeid, maar niet tot oplossing komen, omdat de belangen der gemeenten niet parallel loopen, zal nu een oplossing mogelijk worden. Men denke aan belangen, samengeweven met het belang van streek- of gebied der gemeente (gx-oote stad, havengebied). Indien de voorgestelde wijziging er toe zou kunnen leiden, dat de gemeenschappelijke belangen, welke rijp zijn voor een gemeenschappelijke verzorging, ook inderdaad zulk een verzorging zullen beko men, zal aan veel onderlingen strijd een eind kunnen komen, juist omdat het element van dwang dan niet van de zijde van één der par tijen uitgaat. Dit kan zoo merkte de heer Spcelder tenslotte op van beteekenis zijn voor Haarlem als centrum op het gebied van Mid delbaar en Voorbereidend Hooger Onderwijs. Men weet dat in Bloemendaal den laatsten txid gesproken is over de mogelijkheid om een eigen school voor Middelbaar en Voor bereidend Hooger Onderwijs op te richten. De salarissen van het Rijks personeel. Wat de nieuwe korting van 10 millioen beteekent. In het Bezuinigingsplan der regeering is op genomen een post van 10.000.000 gulden die op de rijkssalarissen bezuinigd moet worden Het is niet de bedoeling een gelijke korting toe te passen, maar wel een verlaging der sa larissen in te voeren. Om die voor te bereiden is een commissie benoemd. Om eventueel een indruk te geven met hoe veel de salarissen vei'laagd zullen moeten wor den, hebben wij op het departement geinfor- meerd, hoeveel thans in totaal door het rijk aan salarissen betaald wordt. Ons werd mede gedeeld, dat dit bedrag ongeveer 200 mil lioen bedraagt. Het komt dus neer op een sa larisverlaging die in totaal ongeveer 5 pet. van het thans uitbetaalde bedrag beloopt. Voor den een zal het dus vermoedelijk iets meer, voor den ander iets minder bedragen. NEDERLANDSCHE VEREENIGING VOOR RADIOTELEGRAFIE. Voor radio-technicus slaagden de heeren: A. J. C. A. Tott te Driehuis: P. C. de Bruijn te Santpoort; De Zuidhof te Heemstede: J. C. Rijkeboer en E. Timmermans te Haarlem. Celd maken zonder adverteeren kan alleen de Nederlandsche Munt. Voorll is hef adverteeren in de aangewezen weg. (Het nieuwste Douglas vliegtuig der K.L.M. de Kievit is uit Frank rijk naar ons land gevlogen.) Een kievit aan den rand der sloot Vernam een dreunend zoemen. En zag het vliegtuig, snel en groot, Dat wij de Kievit noemen. Het dier beschouwde met ontzag De machtige machine, Die zich ook vogel noemen mag, Bij gratie der benzine. Het keek naar boven en het dacht: Om 't eerlijk te verklaren, Zoo'n snelheid en zoo'n reuzekracht Kan ik niet evenaren. Ik ben ook niet zoo glad en fraai, Al kan de smaak verschillen. En ik maak niet zooveel lawaai, Ik hoor meer tot de stillen. Ik maak ook niet zoo'n lange vlucht, Ik kan geen menschen dragen, Ik blijf veel lager in de lucht, 'k Durf me zoo hoog niet wagen. O, naamgenoot in 't firmament, 'k Bewonder en benijd je. Maar leg nu. machtig als je bent. Eens zoo'n gespikkeld eitje! P. GASUS. LICHTWEDSTRIJD HAARLEM-V.S. V. om het KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM DONDERDAGAVOND a.s., 8.15 uur. (Adv. Ingez. Med.) De Gemeenteraads verkiezingen. De stemming over de R.-K. groslijst. Bij de stemming over het politiek advies in zake de R.K. groslijst voor de aanstaande ver- kiezingen voor den Haarlemschen Gemeente raad. was de uitslag als volgt. Stembureau St. Bavo: uitgebrachte stem men 107; van onwaarde 2; joor het P. A. 97; tegen het P. A. 8 R.K. Schoolgebouw Westergracht: uitgebr. st. 52; van onwaarde voor het P. A. 50; tegen het P A. 2. Catechismuskamer Kleverpark: uitgebrachte stemmen 23; van onwaarde 1; voor het P.A. 21; tegen het P. A. 1. Jeugdgebouw Teylerplein: uitgebx-achte stem men 57; van onwaarde voor het P A. 43; tegen het P. A. 14. Catechismuskamer Gen. La Reijstraat: uit gebrachte stemmen 40; van onwaarde 1; voor het P. A. 29; tegen het P. A. 10. Gebouw naast R.K. Kerk, Schoten: uitge brachte stemmen 33; van onwaarde voor het P. A. 22; tegen het P. A. 11. Clubhuis Raadhuisstraat: uitgebrachte stem men 57; van onwaarde 1; voor het P. A. 48; tegen het P. A. 8. Totaal: uitgebrachte stemmen 369; van on waarde 5; voor het P. A. 310; tegen het P.A. 54 Het politiek advies luidde als volgt: 1. W. J B. v. Liemt, 2. M. L. A. Klein, 3. J Ph. H. Castricum. 4. Mr. A. F. Bijvoet, 5. H. J Kuiper, 6. H. J. L. Klein Schiphorst. 7. Ch. C Wolff, 8. G. H. Weustink, 9. J. G. v. Kessel. 10 P. J. M. van Tetering. 11. A. v. d. Veldt. 12 Mr Dr. A. F. M. Schreurs. 13. Th. S. J. Hooij, 14 Mevr. H. Weber-Stxick, 15. J. A A. v. Dux-en, 16 H. J. Nelissen. 17. G. Alders, 18. J. H. A. Been- ders, 19. J. J. van Schie, 20. L. L. M. Geers. KONINGIN ASTRID OP FLORA. - Maandag, tegen den middag, bracht de Koningin van België, Astrid, een bezoek aan de wereldbloemententoonstelling Flora, te Heemstede. Zooals wij gisteren reeds meldden wilde de Koningin geheel onopgemerkt blijven, hetgeen echter niet gelukte, daar men haar in het bloemen- paleis herkende. Bovenstaande foto toont de Koningin (met zwarten hoed en gebogen hoofd) in gezelschap van o.a. den heer E. H. Krelage op het tentoonstellingsterrein. De Duitsche regeering heeft Londen van den duikboolenbouw op de hoogte gesteld. pag. 4 Een Duitscher is uit Tsjecho-Slovakije met behulp van de Gestapo over de grens ge voerd. pag. 4 Een mislukte aanslag is op de spoorlijn Ant werpenBrussel gepleegd. pag. 4 Oss laat geheimen los. pag. 3 De dreigende mijnstaking. pag. 3 De K XVIII is uit Kaapstad vertrokken. pag. 3 Te Rotterdam heeft een zware brand ge woed. pag. 3 De gevolgen van het bezuinigingsontwerp voor H. B. S. en Gymnasium. pag. 1 De viering van Prinses Juliana's verjaardag. pag. 2 De avonturen van professor Nimbus. pag. 3 ARTIKELEN. ENZ. Georg Bernhard: „Gestapo, de geheime we- reldpolitie." pag. 4 Onze Brusselsche correspondent over de we reldtentoonstelling. pag. 9 A. Steup: Een luchtverbinding om de aarde. pag. 3 J. H. de Bois over den schilder Th. Groene- veld. pag. 11 H. G. Cannegieter: De eereavond van J. B. Schuil. pag. 11 K, de Jong: Haarl. Gemengd koor. pag. 11 A. Meilink over de bloem van den dag: Euphor bia splendeus. pag. 9 Schilder valt van 4 M. hoogte. Geen levensgevaar aanwezig. Maandagmorgen verrichtte de 52-jarige schilder B uit Zandvoort werkzaamheden aan een perceel in de Tempeliersstraat. Toen hij van een ladder op het 4 M. hooge dak van een veranda wilde stappen, viel hij en kwam te recht op een ijzeren tuinhek. Na voorloopig behandeld te zijn door den Ongevallendienst en een dokter, werd hij door een ziekenauto naar het St. Elisabethsgasthuis vervoex-d. Hij had ernstige vleeschwonden aan rechterarm en -schouder opgeloopen, doch verkeert niet in levensgevaar. Het conflict in de sigaren- industrie. Arbiters aangewezen. De organisaties van werkgevers en werkne mers in de sigarenindustrie, welke zijn over eengekomen het loongeschil aan arbitrage te onderwerpen, hebben gezamenlijk tot arbiters in het te vormen scheidsgerecht benoemd prof. mr. P. S. Gerbrandy, hoogleeraar in de rechts geleerdheid aan de Vrije Universiteit en Dr. J. H. van Zanten, directeur van het Gemeente lijk Bureau voor de Statistiek, beiden te Am sterdam. Deze heeren hebben hun benoeming aange nomen en zullen nu een derde lid. tevens voorzitter van het scheidsgerecht aanwijzen. Gratie voor een vonnis wegens meineed. Het einde van een geruchtmakende huurkwestiezaak. Zooals men zich herinneren zal, is eenigen tijd geleden een ongeveer 25-jarige juffrouw veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf wegens meineed in een strafzaak naar aan leiding van een huurkwestie. Een zaakwaarnemer had de juffrouw be wogen, valsche verklaringen af te leggen. Deze man is wegens uitlokking van meineed tot 11/2 jaar veroordeeld ,welke straf hij thans uitzit. De sti-af van de juffrouw is in hooger be roep voor het Amsterdamsche Gerechtshof tot 4 maanden. Mr. B. w. Stomps heeft een gratieverzoek ingediend voor de juffrouw, die geen voor arrest heeft gekregen. De Koningin heeft op dit gratieverzoek gunstig beschikt, zoodat de 4 maanden ge vangenisstraf nu ook zijn vervallen. Gratie wegens meineed is een unicum ln de rechtspraak. MR. T.T. DIJKSTRA HEEFT AFSCHEID GENOMEN ALS GRIFFIER. Hedenmorgen heeft Mr. Tj. Dijkstra af scheid genomen als griffier van de Haarlem sche rechtbank. Hij werd toegesproken door den president Mr. G. Sluis, den officier van justitie Mr. L. H. Roeters van Lennep. den bureelchef der griffie Mr. A. W. Baron Sloet, den heer K. H. Kerkhoff en Mr. J. H. J. Si mons namens de balie. De heer Dijkstra dankte daarna voor de belangstelling in een rede waarin hij zijn werkzaamheden gedurende den loop der ja- ren schetste.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1