IERS. DINSDAG 30 APRIL 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Daarna een inter-planetaire verbinding? Men behoeft waarlijk niet voor profeet te worden uitgemaakt indien men, steunend op de thans reeds verkregen resultaten, het waagt te voorspellen dat binnen 4 jaren een geregelde luchtverbindmg zal bestaan om de geheele aarde. De laatste maal mocht ik reeds een onder deel van de toekomstige wereldverbinding aan een bespreking onderwerpen n.l. het traject tusschen Amerika en Europa, Ik heb er toen op gewezen dat de Amerikanen nog dit jaar een geregelde luchtverbindmg tus schen het oiv.de en het nieuwe werelddeel dachten in te stellen. De vliegtuigen die zij zich voorstelden voor dezen dienst te gebrui ken zijn de vliegbooten Sikorsky S 42 en de Glenn Martin, type 150. Beide toestellen zijn voorzien van 4 lichtgekoelde motoren en wel ,.Hornet"-motoren a 700 P.K. in de Sikorsky, terwijl van dezelfde motorenfa- briek motoren van 800 P.K. zijn gemonteerd in het Martin-vliegtuig. Bij een totaal ge wicht van 17 ton voert de „Sikorsky 48 pet. van zijn gewicht aan nuttigen last mede. In reëele getallen komt het hierop neer dat behalve een vliegtuigbemanning van 5 man, nog 32 passagiers benevens een gewicht van 1.160 K.G. aan goederen kunnen worden medegenomen. Met de „Glenn Martin" kunnen bij onge veer gelijke gemiddelde snelheid als de „Sikorsky", n.l. 250 K.M. per uur, 48 passa giers worden vervoerd, terwijl bij dit toestel het gewicht van de nuttige lading bedraagt 12.700 K.G. En het zijn waarlijk niet alleen de Ameri kanen, die de verbinding over den Grooten Oceaan als praktisch uitvoerbaar wenschen aan te toonen. Ik heb reeds gewezen op het groote succes dat Duitschland met zijn Graf Zeppelin heeft gehad. Al vond deze verbin ding dan ook plaats met Zuid-Amerika, zij kon in ieder geval van hier uit directe aan sluiting verkrijgen met een der vele lijnen welke door de groote Amerikaansche lucht vaartmaatschappij de „Pan American Air ways", zoowel over IJJoord- als naar Midden- en het verdere deel van Zuid-Amerika wordt geëxploiteerd. En zoo juist heeft de directeur der Deutsche Lufthansa, Wronsky, in een uiteenzetting voor de buitenlandsche pers, nog een overzicht gegeven van de toekomstige ontwikkeling van het vliegverkeer Duitsch landZuid-Amerika. Hij gaf hierbij te ken nen, dat van 30 Maart j.l. af de reisduur StuttgartRio de Janeiro nog maar 3 dagen in plaats van 5 dagen zal bedragen en van Stuttgart naar Buenos Aires 3 1/2 dag. Een proefvlucht over de noordelijke route van den Atlantischen Oceaan zou nog dit jaar worden genomen, terwijl het in de bedoeling ligt om de verbinding met Zuid-Amreika in de toekomst zonder Katapult-installatie te onderhouden. Ook Frankrijk werkt met volle kracht aan het. tot stand komen van een geregelden Oceaandienst. Haar nieuwste vliegboot, de „Lieutenant de Vaisseau Paris" mag zeer zeker getuigen van den ernst waarmede dit land genoemden dienst onder de oogen ziet. Dit vliegtuig, de Latécoère 521 vliegboot, is voorzien van 6 Hispano-Suiza motoren van 890 P.K. elk ,en is in staat om bij het ver keer over den Zuid-Atlantischen Oceaan 30 passagiers te vervoeren, terwijl dit aantal voor de noordelijke route bedraagt 24. Men ziet dat de teekenen er maar al te duidelijk op wijzen dat binnen niet al te langen tijd de vliegbooten in een geregelde luchtverbin dmg over den Oceaan hun nuttige diensten zullen bewijzen. Beginnen wij in gedachten eens onze reis rondom de aarde uit Amerika, dan zal de reiziger in Europa aankomende, reeds aanstonds een lijn kunnen uitkiezen die hem zijn tocht verder kan doen vervol gen. Met de thans reeds bestaande Neder- landsche, Fransche of Engelsche lijn kan de wereldreiziger over Cairo en Britsch.Indië den Indischen Archipel en Australië bereiken of wel hij kan zijn route over Berlijn naar Moskou nemen, waar de Russische lucht vaartmaatschappij reeds omstreeks 1931 zorgde voor geregelde verbindingen met de afgelegen districten Turkestan. Kaukasus en Siberië, terwijl de ver verwijderde steden als Wladiwostok, Tasjkent en Archangel, verbonden waren met het centrum Moskou. In Mantsjoerije zorgen maatschappijen met Duitsch en Engelsch kapitaal voor een ver der vervoer naar de verschillende belangrijke plaatsen aan de kusten van den Stillen Oceaan. Hier zijn wij aangekomen aan een punt, dat zoowel uit een politiek als uit een economisch-aviatisch standpunt bekeken zeer interessant is. Het behoeft nauwelijks her haald dat tusschen de landen gelegen aan beide zijden van den Stillen Oceaan en de andere belanghebbende rijken in deze stre ken, reeds geruimen tijd een politieke span ning is ontstaan. In dit verband verdient het wel eenige aandacht wanneer wij zien dat de P.A.A. in October 1934 enkele 32-per- soons watervliegtuigen bestelde voor het nemen van proeven voor een verbinding over den Stillen Oceaan naar het Verre Oosten. De in dezen Oceaan gelegen strategische punten n.l. de Hawaii-eilanden en Guam en verder de Philippijnen, zouden in deze uit gestippelde route worden opgenomen. Deze lijn zou bovendien nog gunstig zijn voor een verdere verbinding met Hongkong en Shanghai. De mededeeling door Amerika reeds in September 1934 gedaan, dat in het voorjaar van 1935 met 48 vliegtuigen een tocht over den Stillen Oceaan zou worden ondernomen, kan in tweeërlei opzicht op onze verbeelding en ons inzicht in den poli- tieken toestand aldaar werken. Dat Engeland in dit gebied voor haar belangen op de bres staat, mag blijken uit het aanleggen van verscheidene vliegvelden in Britsch N.-Borneo en Sera.wak. in verband met de geprojec teerde luchtlijn van Singapore naar Hong kong, via Borneo en de Philippijnen. Deze lijn naar Singapore zal het mogelijk maken, aansluiting te krijgen op de reeds bestaande lijnen tusschen verschillende eilanden van de Philippijnen en bovendien op de lijn die Amerika, zooals boven gezegd, over den Stillen Oceaan dacht- in te stellen. En indien tenslotte ook deze wereldzee eenmaal is be dwongen door vliegtuigen die met hun ron kende motoren hun machtig overwinnings lied doen hooren, ja, dan is de keten om de aarde gesloten en zullen over 4 jaren de ver schillende afstanden op onze planeet niet meer zoo op onze verbeelding werken als dit tot nu toe het geval is geweest. Dan zal .er practisch geen oord op dit ondermaan- sche meer bestaan, dat men niet binnen redelijken tijd zal kunnen bereiken. Stoute fantasieën. Op een vermeerdering van snelheid, ver kregen door het vliegen in de stratosfeer, heb ik reeds gewezen. Ofschoon hieraan nog enkele moeilijkheden en bezwaren kleven, zullen deze zeer zeker door de nog steeds voortschrijdende - techniek eenmaal worden overwonnen. De bekende Amerikaansche vlieger Wiley Post, die een recordvlucht om de aarde op zijn naam heeft staan en be gin December van het vorige jaar met zijn „Winnie Mae" een hoogte bereikte van 14.630 M. heeft onlangs met zijn vluchten op 8000 M. willen aantoonen dat het ver keer in de naaste toekomst nog sneller kan gaan. Ook deze tijd zal eens aanbreken en dan zal tevens ook blijken dat onze aarde te klein is geworden voor de beoefening van de luchtvaart. De aviatiek, bewust van haar groote macht, zal deze nog verder wil len ontplooien en tenslotte haar begeerige blikken werpen op de haar omringende pla neten. En hoe ongeloofwaardig het op het oogenblik ook moge klinken, men zal dan voor het feit komen te staan dat, behalve de trans-continentale verbindingen van het oogenblik, intensief zal worden gewerkt aan de inter-planetaire verbinding. Dan zal het laatste brokje Jules Verne-fantasie tot wer kelijkheid zijn gebacht. Met een groote mate van accuratesse heeft de Fransche ingenieur Ary J. Sternfeld dit vraagstuk bestudeerd, waarvoor hem door de Société Astronautique de France de „Prix d'Astronantique 1934" werd toegekend. Na eerst alle methodes welke tot het doel zou den kunnen leiden zeer critisch onder de loupe te hebben genomen, komt hij tenslotte tot de conclusie dat een van de belangrijk ste toepassingen van het „raketten"-beginsel n.l. het rakettenvliegtuig haar practische bruikbaarheid zal kunnen bewijzen. Wij hebben vroeger bij de bespreking van de stratosfeervluchten reeds er op gewezen dat de luchtweerstand vermeerdert met het kwadraat aan de snelheid van het voorwerp en met de luchtdichtheid en dat de snelheid van een vliegtuig voorzien van een constante voortstuwingskracht van de schroef dus ook grooter wordt met den wortel uit de dicht heid van de lucht. Dit was dan ook de reden waarom werd voorgestaan het vraagstuk van de stratosfeervluchten aan een ernstige studie te onderwerpen. Het aanwenden van een compresseur voor het toevoeren van het be- noodigde luchtgewicht gaat noodwendig met gewichtsvermeerdering gepaard. Bovendien zal in de lagen met vermindeden luchtdruk de schroef zoo snel moeten draaien dat de middelpuntvliedende kracht ten slotte de weerstandsgrens van de schroef kan over schrijden. Het vuurpijl-systeem blijkt dan het eenige middel te zijn om het probleem van de voortstuwing op te lossen. Bij dit principe kan men de kracht van de uitgestooten gassen bij het verminderen van den luchtdruk ver- grooten, waardoor de snelheid van het vlieg tuig vanzelf ook verhoogd wordt. Op deze wijze zouden snelheden van 12001600 K.M. kunnen worden bereikt. En dat deze getallen geen imaginaire waarden beteekenen, blijkt wel uit het bericht dat in Nov, 1934 in Triëst een door den Duitsohen ingenieur Zucker uitgevonden vuurpijltoestel voor postvervoer een reis volbracht had met een snelheid van 1200 K.M. per uur. Het met 1600 brieven ge laden projectiel viel, na een hoogte van 600 M. te hebben bereikt, 3 mijl verder in een vallei waarbij de brieven volkomen onbe schadigd waren teruggevonden. Doch al dit soort proeven had tot nu toe betrekking op projectielen, die over betrekkelijk ge ringe afstanden werden afgeschoten. De grootste afstand op deze wijze verkregen be draagt 18 K.M. en werd bereikt bij de proe ven die door den sedert overleden Ir. Tiling in 1931 werden gehouden. Uit de berekenin gen schijnt toch afgeleid te zijn dat het mo gelijk wordt geacht, met behulp van raket ten, op de aarde een afstand van 10.000 K.M. af te leggen in 32 seconden. Dit zou dus be teekenen dat Batavia in zegge 1 uur zou kunnen worden bereikt. Doch Sternfeld kwam bij zijn studie voor grooter moeilijkheden te staan, daar hij met zijn passagiersvliegtuig in staat moest zijn om buiten den dampkring van de aarde te komen om dan verder zijn weg naar een andere planeet te kunnen vervolgen. Wij zullen den heer Sternfeld bij zijn inge wikkelde berekeningen niet volgen, doch 'n oogenblik onze aandacht schenken aan en kele resultaten waartoe hij is gekomen. De planeet Mercurius zou op deze wijze in pl.m. 3 maanden kunnen worden bereikt. Venus in 5 maanden. Mars in 9 maanden. Jupiter in 2 jaar en 10 maanden .terwijl voor een bezoek aan de ringen van Saturnus en terug op een vacantietijd van 12 jaren moet worden gerekend. En waarom zou de techniek in de toekomst ons niet in staat, stellen deze „cosmonefs" te bouwen, waar mede wij voor geruimen tijd de aarde met al haar zorgen en moeilijkheden kunnen ontvluchten om dan daarna, bij terugkomst en nog in het bezit van de machtige indruk ken van het heelal, met des te meer deernis te aanschouwen al de twisten en plagerijen waarmede de menschen elkaar het leven op aarde onaangenaam maken en die wij dan slechts als klein gedoe zullen beschouwen. A. STEUP. Kapt.vl. Oss Iaat geheimen los. Zestienjarige De Bie zou bekend hebben. Roofmoord geheel opgehelderd? Wij vernemen, dat de zestienjarige W. M. de Bie, verdachte in de roofmoordzaak-Oyen op aanraden van zijn vader in het Huis van Be waring te 's Hertogenbosch een bekentenis zou hebben afgelegd, den moord op den land bouwer A. Verhoeven te Oyen te hebben ge pleegd. Door deze bekentenis zou aan het licht gekomen zijn, dat de beide verdachten van Orsouw en de Bie nog twee medeplichtigen hebben gehad. Wij hebben gepoogd van dit bericht een be vestiging te verkrijgen doch de justitie kan zich daaromtrent nog niet uitlaten. Met weet, dat de Bie wegens diefstal, ver gezeld van geweldpleging den dood ten gevolge hebbende tot 7 jaar en 6 maanden gevange nisstraf en ter beschikkingstelling van de re geering veroordeeld is, terwijl aan den 24- jarigen F. van Orsouw deswege vijftien jaar gevangenisstraf is opgelegd. Volgens geruchten zouden de beide mede daders een jongere broer van Toon de Soep zijn en de Rut, de bekende figuur uit het pro ces tegen P. de Bie zijn. Verder zouden nog vele dingen omtrent andere misdaden bekend zijn geworden. O.a. zou thans nieuw licht zijn gekomen in de moordzaak-Van der Pas en in overval len te Mariaheide. Maen, Veghel, Heesch en Oss. Voorts zou zijn gebleken, dat er een complot bestond om Boeyen. een getuige uit de zaak-P. de Bie, om het leven te brengen. Men had hiervoor de hulp van Boeyen's vrouw gevraagd, doch deze had tenslotte haar medewerking geweigerd. De dreigende staking in de mijnen. Organisaties nemen maatregelen. Maandag hebben de besturen der vier. mijnwerkersbonden vergaderd ter bespreking van de eventueele situatie. Behoudens de goedkeuring der betrokken instanties zijn voorloopige maatregelen getroffen, welke noodzakelijk zijn. indien 6 Mei a.s. de staking zal moeten ingaan. Ten opzichte van de financieele regeling bestond volkomen overeenstemming. Een comité voor de dagelij ksche leiding bij het eventueel conflict werd aangewezen. KONINGIN EN PRINSES JULIANA AANVAARDEN BESCHERMVROUWSCHAP DER NOORD- EN ZUID-HOLLANDSCHE REDDING MAATSCHAPPIJ. Naar wij vernemen, hebben de Koningin en Prinses Juliana het Beschermvrouwschap der Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Maatschappij aanvaard. OUD-HOOFDADMINISTRATEUR DOODT ZIJN HUISHOUDSTER. BANDOENG, 29 April (Aneta). Heden morgen heeft de heer W. F. I. oud-hoofd administrateur van Koloberes Singkoeb, secre taris van de vereeniging Bandoeng Vooruit, zijn huishoudster met een hamer doodgesla gen. Na zijn daad begaf hij zich naar een vriend en daarna naar de politie. Dit bericht verwekte veel beroering. De heer I. is 55 jaar oud en leefde gescheiden van zijn vroegere vrouw. Hij was zeer onder den indruk en kon nog niet worden gehoord. De dader had zich bij zijn vriend vervoegd om bescherming te vragen voor zijn negenjarige dochtertje. A. N. W. B. en K. N. A. C. De samenwerking geëindigd. De Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. meldt ons: Op 1 Mei 1935 eindigt de samenwerking, welke sinds 1 Januari 1924 bestaan heeft tus schen den A.N.W.B. en de K.N.A.C. Deze sa menwerking betrof aanvankelijk alleen het werk der Wegen-Commissie, welke reeds sinds 1898 bij den A.N.W.B. bestond, en de plaatsing van waarschuwingsborden, waarmede de A. N.W.B. zich reeds sinds 1892 bezig hield. De K.N.A.C. werd in 1924 in deze Wegen-Commis sie opgenomen en de waarschuwingsborden (later cok de plaatsnaam- en richtingsbor den) werden sindsdien door den A.N.W.B. ge plaatst voor gemeenschappelijke rekening. De bekende A.N.W.B.-wegwijzers bleven buiten deze overeenkomst en werden steeds alleen door den A.N.W.B. geplaatst en betaald, Thans is deze samenwerking geëindigd, aan gezien door de K.N.A.C. wijzigingen der over eenkomsten werden verlangd, waarin de A.N. W.B. wel grootendeels, maar niet volledig meende te mogen toestemmen. Dientengevolge zal de A.N.W.B., evenals vóór 1924, dit werk voortaan wederom onder eigen naam en voor eigen rekening verrichten. De plaatsing van de verschillende borden en het werk op wegengebied zal de A. N. W. B. op de oude wijze voortzetten; de weggebruiker zal van het ophouden der samenwerking geen na- deelige gevolgen ondervinden. Nationaal Herstel wil zelf standig blijven. Het dagelijksch bestuur van het verbond van Nationaal Herstel deelt in verband met de in de dagbladen verschenen berichten mede, dat er geen verkiezingsafspraak noch gentle mens agreement met eenigerlei partij of be weging door het verbond is gesloten, noch overwogen om zich aan eenigerlei partij of beweging te binden. PATRIMONIUM VERGADERDE Te Apeldoorn is onder voorzitterschap van den heer C. Smeenk, lid der Tweede Kamer de 51ste jaarlijksche algemeene vergadering van het Nederlandsch Werkliedenverbond Patri monium geopend. De voorzitter merkte in zijn uitvoerige ope ningsrede op, dat er alle reden is om bezorgd te zijn over de toekomst van de Westersche landen, en dat de eenige uitkomst hiervan te verwachten is. dat de geheele wereld zich buigt onder het Evangelie. Het jaarverslag van den secretaris, den heer W. J. Bossenbroek (Amsterdam), meldde dat het ledental van het verbond op 1 Januari 1934 13.352 bedroeg en op 31 December j.l. 12.793. Het jaarverslag van den penningmees ter, den heer M. H. Lutter (Groningen* wees uit. dat de ontvangsten en uitgaven over 1934 in totaal f 41.019.14 bedroegen, met een batig saldo op 31 December j.l. van f 6099 66. De ba lans heeft een eindcijfer van f 39.014.64. met een voordeelig saldo van f 6044.44. Het effec tenbezit vertegenwoordigde een waarde van f 16.342.50. De begrooting sluit met f 28.856. Bij de bespreking van het jaarverslag pleit ten verscheidene afdeelingen voor meer pro paganda onder de jonge menschen voor aan sluiting bij het verbond. Het bestuur juichte dit toe. De jaarverslagen werden goedgekurd. De heeren R. Hagoort, C. Goote en M. H. Lutter werden herkozen als leden van het hoofdbestuur. Een luchtdienst op IJsland? Volgens de Tel. zou de K. L. M. voornemens zijn, in de toekomst een luchtlijn Nederland, Engeland, de Faröer-eilanden en IJsland te openen. Huiselijke twist met nood lottige gevolgen. Man levensgevaarlijk gewond. In de Planciusstraat te Amsterdam heeft Maandagavond een ernstige vechtpartij plaats gehad tusschen twee mannen, waarbij een van de twee een ernstigen messteek in den buik heeft gekregen. De twist begon aanvankelijk op een boven huis. tusschen een echtpaar, waarbij de man zijn vrouw mishandelde. De vrouw riep daar bij om hulp. De man heeft in het beneden gedeelte van het perceel een zaak in ijs. Een broer van de vrouw, die daar aan het werk was. hoorde het geschreeuw en snelde zijn zuster te hulp Hij werd echter niet vriende lijk ontvangen en door den echtgenoot den trap afgewerkt. Een oom van de vrouw, die toevallig langs kwam en toen naar boven 'iep. onderging hetzelfde lot. De echtgenoot kwam daarop zelf ook naar beneden. Op straat werden toen de beide laatste mannen handgemeen. De oom van de vrouw, die werkloos is. trok een schoenmakersmes en stak zijn tegenstander daarmede in den buik, terwijl hij zichzelf een diepe wonde in het dijbeen toebracht. Het slachtoffer, dat 36 jaar oud is. werd in ernstigen toestand naar het Binnen Gast huis vervoerd. Ook de aanvaller, een man van 32 jaar, werd daar eveneens opgenomen. Het vuur vond weer voedsel. Maandagmiddag omstreeks vier uur is een felle brand uitgebroken in het perceel van de firma NV. De Gruyter. aan de Nieuwe Ebbingeslraat te Groningen. Het vuur woed de in het kantoor en in het magazijn, welke naast den winkel zijn gelegen. De brandweer slaagde er in met twee stra len het vuur te blusschen. Twee oude dames, die boven het magazijn wonen, zijn door de brandweer in veiligheid gebracht. Café geheel verwoest. Door onbekende oorzaak is brand uitge broken in den stal behoorende bij het café en woonhuis van den heer v. D. te Bladel. Het vuur sloeg weldra over naar het woon huis en het café. Met moeite konden twee kinderen van den heer v. D.. die ziek te bed lagen, gered worden. Alles brandde tot den grond toe af. niets kon gered worden. Vijf stuks vee kwamen in de vlammen om. De schade wordt door verzekering gedekt. Brand in elementen fabriek. Bij een elementenfabriek. die gevestigd is op de tweede verdieping van een oude dia mantslijperij in de Valkenburgerstraat te Amsterdam, brak Maandagavond brand uit. De verdiepingen brandden uit. De onder zoowel als de boven gelegen verdieping, wa* leeg. Het bl/us ch water echter richtte veel schade aan in de gelijkstraatsche fabriek van de Anglo Dutch Underwear Company. Vele machines hadden te lijden van het wa ter. De fabriek zou juist Maandagavond weer in bedrijf gesteld worden. Van 2 Januari jl af had zij stil gestaan, omdat toen ook in het gebouw brand was geweest en de machi nes toen eveneens door bluschwater onbruik baar waren geworden. De ooi-zaak van den brand is onbekend. Een halve eeuw geleden. Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 30 April Men schrijft uit Breda: Maandagmorgen werd een manoeuvre gemaakt door de bataljons van het 6e reg. inf. uit Breda en Geertruidenberg, waarbij 2 sectiën veld-art. enz. Deze manoeuvre moest worden gestaakt, om dat. naar men zegt, door de eene partij op de andere bij vergissing verscheidene schoten met scherpe patronen waren afgegeven. Persoonlijke ongelukken hadden gelukkig niet plaats Dnor onze lens gesnapt. De heer Th. S J. Hooij. De heer Th. S. J. Hooij, zoon van het Sta tenlid den heer Th. C. C. Hooij. werd geboren 24 October 1904 en heeft dus den 30-jarigen leeftijd bereikt. Hij is voorzitter van de R.K. Middenstands- vereeniging en als zoodanig, sedert 1 Januari van dit jaar. ook voorzitter van de Midden stands Centrale voor Haarlem en omgeving, welke functie telkens gedurende een jaar beurtelings vervuld wordt door een voorzitter der alhier bestaande middenstandsvereeni- gingen. Zware brand te Rotterdam. Materiaalloods een prooi der vlammen. Maandagmiddag is een uiterst zware brand uitgebroken in de groote materiaalloods van de Rotterdamsche Electrische Tram in de Izaac Hubertstraat te Rotterdam. De brand is ontstaan door een ontploffing, waarvan de oorzaak onbekend is. In het gebouw waren 16 personen aanwezig, die bij het hooren van een knal naar buiten renden. De brand is na de explosie fel uitgebroken. In de loods was veel brandbaar materiaal aanwezig en er hadden voortdurend ont ploffingen plaats, die veroorzaakt werden door vaten teer. De brandweer rukte met al het groote materiaal uit. Het blusschings- werk werd zeer bemoeilijkt door enorme rook massa's. Om binnen te komen moest de brandweer met zware boomen, deur en ramen rameien. De loods is een prooi der vlammen gewor den. doch de brandweer wist de belendende huizen en gebouwen te bewaren. De directeur der R.E.T.M. schatte de schade op eenige honderdduizenden guldens. KINO DOOR HERDERSHOND LEVENS GEVAARLIJK GEWOND Te Maasbree is het 4-jarige dochtertje van den heer J. D. door een herdershond van Van E. bij het haar gegrepen en deerlijk gewond. Het meisje, dat nagenoeg gescalpeerd werd moest in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Venlo worden overgebracht. De K XVIII uit Kaapstad vertrokken. Van den commandant van de K XVIII is een telegram ontvangen, meldende dat de K XVIH op 2 April te 13 uur van Kaapstad is vertrokken. Alles wel. geen bijzonders.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5