GESTAPO UIT HET BUITENLAND THIJS IJS EN DE KWADE SLANG De geheime wereldpolitie Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT Radio-Programma DINSDAG 30 APRIL 1935 HAARLEM'S DAGBLAD Engelland. Lagerhuisdebatten over de Duitsche duikbooten. In het Lagerhuis is gistermiddag de vraag gesteld of de minister van buitenlandsche za ken er van in kennis was gesteld, dat de Duit sche regeering instructies had gegeven voor het op stapel zetten van onderzeeërs en voor het wederopenen van de onderzeeërschool in Kiel. De minister van buitenlandsche zaken. Sir John Simon, antwoordde: ,,De Duitsche regeering heeft medegedeeld, dat instructies zijn gegeven voor den bouw van 12 onder zeeërs van 250 ton eik. De aangelegenheid wordt op het oogenblik bestudeerd.- Inzake de onderzeeërschool te Kiel is geen dei'gelijke officieele mededeeling gedaan." Op de vraag van Sir Austin Chamberlain, wanneer de mededeeling binnengekomen was, antwoordde de minister van buitenlandsche zake dat de juiste datum hem niet voor den geest stond, maar dat hij meende, dat het 25 April was geweest. Een afgevaardigde stelde daarop de vraag, of de minister van buitenlandsche zaken de noo- dige stappen had gedaan om deze verdere schending van het verdrag van Versaüles ter kennis te brengen van den Volkenbond en men voornemens was de vlootbesprekingen tus- schen Duitschland en Groot-Brittannië te doen plaats vinden. Sir John Simon antwoord de: „Ik heb reeds gezegd, dat wij de aange legenheid met den ernst onderzoeken die zij zonder twijfel verdient. Ik zou echter gaarne willen, dat vandaag geen verdere aandrang werd uitgeoefend op het geven van een uit voeriger antwoord." De conservatieve afgevaardigde kapt. Macdonald wees er op, dat niet alleen de school te Kiel was heropend, maar dat ook vroegere Duitsche onderzeeër-officieren waren opge roepen. Sir John Simon herhaalde, dat hierover geen officieele mededeeling was gedaan. De afgevaardigde Thorne vroeg, of Sir John Si mon thans niet van meening was, dat Hitier hem bij zijn Berlijnsche besprekingen niet de geheele waarheid gezegd heeft. Afgevaardig de Herbert vroeg: „Is de te kennen gegeven bedoeling van de Duitsche regeering opnieuw onderzeeërs te bouwen niet een verder bewijs er voor, dat de Duitsche herbewapening in hoofdzaak tegen Groot-Brittannië gericht is?" De conservatief Adam verklaarde: „Wil Sir John Simon trachten voor het te laat is met de mogendheden van Stresa en zoo mogelijk met Rusland tot overeenstemming te komen over maatregelen, welke kunnen worden genomen om deze eenzijdige en gevaarlijke verdrag schending tot staan te brengen?" De minister van buitenlandsche zaken liet deze verdere vragen onbeantwoord. De Duitsche duikbooten in het Britsche Lagerhuis ter sprake. Duitsche regeering had Londen op de hoogte gesteld. Een conferentie over de protocollen van Rome te Venetië. de controle op het geheele politieke leven volkomen en uitsluitend bij het Vaderland- sche front zal berusten. Schuschnigg wenscht. dat voorloopig geen andere propaganda betoogingen, dan die van het Vaderlandsche front worden toegelaten. Er wordt beweerd, aïdus de kanselier, dat de toestand in Oostenrijk onhoudbaar is ge worden. Onhoudbaar is echter slechts de be trekkelijke lijdzaamheid, waarmede Oosten rijk de vijanden van den staat behandelt. Tenslotte verklaarde Starhemberg nog, dat er tusschen hem en Schuschnigg geen mee- ningsverschillen bestaan. Tsjedho^SIowalkije. „Sudetendeutsche Heimat- front" verboden. Volgens berichten in de bladen heeft de Tsjechische regeering den naam „Sudeten deutsche Heimatfront" verboden Italië. Conferentie over de protocollen van Rome. Officieel wordt bevestigd, dat de. ministers van buitenlandsche zaken van Hongarije, Kanya, van Oostenrijk, von Berger Walde- negg en de Italia a.nsche onderstaatssecreta ris Suvich op 4 Mei bijeen zullen komen te Vepetië ter uitwisseling van gedachten over kwesties van gemeenschappelijk belang voor de drie landen volgens den geest van de pro tocollen van Rome. Zwitserland. Affaire-Jacob voor arbitrage commissie. Reuter meldt uit Bern: In de Zwitsersche nota aan de Duitsche re geering inzake het geval-Jacob. die de Zwit sersche gezant te Berlijn, zooals gemeld, op 27 April aan het ministerie van buitenlandsche zaken aldaar heeft overhandigd, wordt, naar officieel wordt medegedeeld, ervan kennis genomen, dat de Duitsche 'regeering een schen ding van de Zwitsersche souvereiniteitsrech- ten door Duitsche officieele instanties op de meest besliste wijze zou afkeuren, doch dat zij ontkent dat Duitsche instanties hebben me degewerkt aan de ontvoering van Jacob. Daar het bereiken van overeenstemming tusschen de beide regeeringen langs den ge wonen diplomatieken weg reeds thans uitge sloten schijnt, echter de omstandigheden waaronder de ontvoering plaats vond. onvoor waardelijk moet worden opgehelderd, heeft de Bondsraad besloten het Zwitsersch-Duit- sche arbitrageverdrag van 3 December 1921 in werking te stellen en de aangelegenheid aan de bij dit verdrag voorziene arbitrage commissie voor te leggen. Oostenrijk. De positie van het Vader landsche front. Tijdens een groote manifestatie, die te Weenen piaats vond. hebben de Oostenrijk- sche bondskanselier Schuschnigg en de vice- kanselier Starhemberg redevoeringen gehou den, waarin zij verklaarden te wenschen. dat ALFRED DUPONT OVERLEDEN. Uit Jacksonville wordt gemeld, dat Alfred Dupont, de bekende leider der wapenfabrie ken, overleden is JEAN BATTEN IN ENGELAND. De a via trice Jean Batten is Maandagoch tend op het vliegveld Lympne geland. Zij is oe eerste vrouw, die den afstand Engeland Australië vice-versa alleen heeft, afgelegd. Zooals men weet heeft Miss Kitten, door dat zij door slecht weer te Marseille werd op gehouden, haar op den afstand Engeland— Australië gevestigd record niet kunnen verbe teren. Zij heeft voor haar laatste vliegtocht 17 dagen, 16 uur en 15 minuten noodig gehad. Aanslag op de spoorlijn Antwerpen,Brussel. Blok op de rails gelegd. Zondagavond hebben onbekenden een blok jelegd op de rails van den electrischen trein Antwerpen—Brussel, tusschen de stations Kathelyne Waver en Mechelen. Een der elec- trische treinen reed op het blok met een snel heid van 100 kilometer per uur. De reizigers werden door elkaar geschud en de motoren hielden stil, maar niemand dacht aan een aan slag. Eerst later bemerkte, men, dat stukken beton en metalen staven in het raderwerk van de electrische locomotief waren gedrongen Uit het onderzoek is naar de N. R. C. meldt gebleken dat men Zondagavond nabij dezelfde plaats twee mannen en een vrouw heeft ge zien, die in Ge streek niet bekend waren en vermoedelijk deze daad van sabotage, welke het leven had kunnen kosten aan honderden personen hebben gepleegd. De nieuwe persverordeningen in Duitschland. Oordeel van de Frankfurter Zeitung. De „Frankfurter Zeitung" bespreekt in een hoofdartikel de nieuwe verordeningen van den president van de „Reichspressekammer" Amann> welke de bedoeling hebben om de geheele Duitsche pers tot een partij-pers te maken en alle niet-partijbladen te verbie den. Het blad spreekt de verwachting uit, dat deze verordeningen niet tot onderdrukking- van onontbeerlijken arbeid zullen leiden. Tallooze malen is beweerd, dat ook de nat. socialistische staat een veelvormige pers niet kan missen. Volgens een beroemd geworden woord is de pers „geen draaiorgel". Hoe ver der de nieuwe staat zich uitbouwt, des te minder zal de pers een draaiorgel kunnen zijn. „Want", besluit het blad, „noch de meer derheid van' het Duitsche publiek, noch bo venal de représentanten en verantwoorde lijke leiders van onzen staat zijn geneigd het oor aan zulk een instrument te leenen". (Hbld) Ontvoering uit Tsjecho- Slowakije. geheime Staatspolitie er bij betrokken. Eenige Duitschers, vermoedelijk beambten van de geheime Duitsche staatspolitie hebben zich op Tsjechisch grondgebied aan een soort gelijke ontvoering schuldig gemaakt als die waarvan onlangs in Zwitserland de journalist Jacob het slachtoffer is geworden. Omtrent deze nieuwe ontvoering verneemt de Tel. het volgende: Een voormalig lid van de Reiehsbanner te'München, Joseph Lam persberger. vertoefde, sinds Hitier aan het be wind gekomen was, in Tsjecho-Slovakije. Hij onderhield van daaruit briefwisseling met zijn verwanten in München. Dezer dagen ontving hij uit Duitschland een brief, waarin hem. oogenschijnlijk van bevriende zijde, werd ver zocht, naar het station Eisenstein te komen, waar men hem materiaal over de Duitsche bewapening ter hand zou stellen. Lampers berger gaf aan deze uitnoodiging gevolg en verscheen op het. afgesproken tijdstip op het station, waar hij met een arbeider, die er zoo op het oog betrouwbaar uitzag, een ge sprek begon. Plotseling stortten zich vier mannen op hem en grepen hem vast. Lampersberger, die zich nog op Tsjechisch gebied bevond, probeerde te ontsnappen, doch hij werd door het viertal AAN V- GROOT cn KLEIN ■0.60- VOID. VOOR 1 MAAMD NEDERl. FABRIKAAT HET IDEALE VERSTERKINGSMIDDEL! (Adv. Ingez. Med.) ingehaald. Er volgde een formeele vechtpartij tusschen Lampersberger en zijn aanranders. De vier mannen kregen echter onverwacht assistentie van een Beierschen gendarme. Met z'n allen ranselden zij hun slachtoffer af en sloegen hem in het gelaat, zoodat hij bloedend verwond werd. Toen de man eindelijk uitge put ineenzeeg. sleepten zij hem op Duitsch grondgebied. In een officieele mededeeling van het Tsje chische persbureau wordt bovenstaande lezing bevestigd en er wordt tevens op gewezen dat het vermoeden, dat hierbij organen van de ge heime Duitsche staatspolitie betrokken zijn, versterkt wordt door het feit, dat bij de ont voering een Beiersch gendarme te hulp snelde, waarbij hij een schietwapen gereed hield. Er zal terstond een onderzoek naar het voor gevallene worden ingesteld, waarna zoo spoe dig mogelijk diplomatieke stappen zullen wor den ondernomen. Duitscher tegen zijn wil over de grens gebracht? Vragen aan de regeering. De heer Boon heeft aan de ministers van buitenlandsche zaken en van justitie de vol gende vragen gesteld: I. Is het den ministers bekend, dat op Maan dag 4 Februari j .1. een zekere Gutzeit, die in Hengelo arbeidde, door een Nederlander uit Haarlem, onder voorspiegeling, dat deze hem een betrekking zou bezorgen in Haarlem, waarheen hij hem in een auto zeide te zullen brengen, in stede van naar Haarlem tegen zijn wil over de Duitsche grens bij Gronau is ge bracht, alwaar de douane-afsluiting geopend was, teneinde deze auto door te laten, waarna Gutzeit onmiddellijk werd gearresteerd en in een cel opgesloten? II. Is het den ministers bekend, dat het initiatief hiertoe niet is uitgegaan van den bewusten Nederlander, doch dat deze uitvoe ring geheel in scène is gezet door de Duitsche politie-autoriteiten in Gronau en Detmold? III. Is het den ministers bekend, dat een Duitsche Kriminalbeamte dien dag op Ne- derlandsch territoir de laatste uitvoerings handelingen heeft voorbereid, daartoe in En schede een auto heeft gehuurd, welks huur prijs hij den volgenden dag neeft betaald, ter wijl de Nederlander na het slagen der onder neming zijn honorarium van den commissaris van politie uit Detmold in ontvangst heeft genomen, uit al welke feiten onomstootelijk vaststaat, dat „an den Vorgangen auf nicht- deutschem Gebiet direkt oder indirekt deut- sche Amtsstellen beteiligt waren" welk crite rium de Duitsche Regeering blijkens haar ant woord op het protest der Zwitsersche Regee ring inzake Berthold Jacob-Wesemann als be slissend beschouwt voor haar verplichtingen om een tegen zijn zin ontvoerde terug te brengen)? IV. Zijn de ministers na verificatie en het juist bevinden van het bovenstaande bereid onder het oog der Duitsche regeering te bren gen, dat menschenroof (het iemand opzette lijk over de grenzen van het Rijk in Europa voeren met het oogmerk om hem onder de macht van een ander te brengen) in de wet geving van alle beschaafde Staten als een dei- zwaarst denkbare delicten wordt beschouwd en in ons Wetboek van Strafrecht met een ge vangenisstraf van 12 jaren wordt bedreigd, zoodat de goede zeden in het internationale verkeer der volken eischen, 'dat Gutzeit on middellijk ongedeerd naar Nederland wordt teruggebracht? DE „IBIS" EN DE „HAVIK" KOMEN GELIJK TE BATAVIA AAN. De „Ibis" en de „Havik" zijn tegelijkertijd te Batavia aangekomen. De storing van de ..Ibis", kon, mede door de hulp van een te Rangoon gevestigd ingenieur, door de be manning zelve worden verholpen. Men sein de daarop naar de „Havik", welke inmiddels was vertrokken om hulp te bieden, dat deze hulp niet meer noodig was. Dit telegram kwam echter te laat. HET NEDERLANDSCHE INSTITUUT VAN ACCOUNTANTS Het Nederlandsche Instituut van Accoun tants bestaat de volgende maand 40 jaar. Op den 13en Mei zal het bestuur receptie houden te Amsterdam. Ter gelegenheid van dit jubi leum heeft het bestnur ook een gedenkboek het licht doen zien, waarin de geschiedenis van het Instituut wordt beschreven door Dr. Mr. A. Sternheim. ONZE DACEUJKSCHE KINDERVERTELLINC. Thijs is nu haast toch boven. Wel wordt hij steeds gevolgd nog door de slang, maar die heeft hem nog niet kunnen pakken en dus voelt Thijs zich wat meer gerustgesteld. Sim reikt hem al de hand en bijna staat hij op den veiligen grond Maar dan gebeurt er iets vreeselijks; na wat geschuifel en gestamp is de rotsklomp gezwicht onder den zwaren last van het tweetal. Met touw en al glijden Thijs en de slang naar beneden. 99 99 door CEORC BERNHARD. Een in den Elzas als emigrant wonende Duitsche schrijver is naar Bazel gelokt en vandaar in verdoofden toestand over de Duit sche grens gebracht. Ten aanzien van het feit, dat leden van de geheime Staatspolitie in Berlijn deel hadden aan deze ontvoering bestaat thans even weinig twijfel als aan de omstandigheid dat de Duitsche autoriteiten met dit „stukje" op de hoogte waren. Want tegen alle gewoonte in. waren de Rijksgren zen gedurende den nacht open. Het slachtoffer van dezen aanslag, Berthold Jacob, was niet pas uit zijn vaderland ge vlucht, nadat Hitier naar de macht gegrepen had. Reeds onder de regeeringen van Von Pa pen en Schleicher had hij er de voorkeur aan gegeven, zich het Duitsche stof van de voe ten te schudden. Want de dappere kleine man, die sedert de dagen van de zwarte Rijksweer alle stadiën van de tegen de verdragen in- druischende, heimelijke bewapening van Duitschland aan de openbaarheid had prijs gegeven, was bij alle Duitsche militairisten ten zeerste gehaat. Hij gaf reeds in 1932 geen gevolg aan de uitnoodiging van het Duitsche ..Reichsgericht", naar Leipzig te komen, of schoon men hem plechtig een vrijgeleide be loofde. Hij zou stellig ook ditmaal niet'in de voor hem opgestelde val zijn- geloopen als iemand, die vele jaren met hem had samengewerkt een verrader uit emigrantenkringen, hem niet op geraffineerde wijze had bedrogen. Hem en ook vele anderen, die den verrader niet de karakterzwakte en de laagheid toe schreven, die nu zoo duidelijk gebleken zijn: hij was sedert lang een „agent provocateur" van de „Gestapo", zooals de afkorting luidt van den naam der onder opperste leiding van generaal Görihg staande geheime Staats politie. Wat is die Gestapo, waarvan in al deze ge vallen de draden uitgingen? Zij is op het oogenblik een Rijksinstelling van het Hitler- regime Maar zij bestond reeds als een gewich tig onderdeel van de organisatie der Natio- naal-Socialistische Partij, vóór dat deze de macht kreeg. Men heeft zeker ook in het bui tenland reeds vaak van het „heilige veemge richt" gehoord, dat reeds ten tijde van de zwarte Rijksweer zijn offers eischte. Deze na bootsing van de oude Westfaalsche geheime Rechtbank der Middeleeuwen, hing toen nauw samen met den têndenz der Duitsche jeugd van de jaren na den oorlog, zich te organi se eren in „vriendschapsbonden". Deze bon den, waarin vaderlandsliefde, trouw aan den leider, overdreven kameraadschapsbewust- zijn en verbanning van den verrader tot een wonderlijke romantiek samengesmolten, wer den spoedig meer en meer beheerscht door hen, die in de vrijkorpsen In Finland en aan de Poolsche grens gevochten hadden. De bonden namen de ruwe veemgebruiken over. De organisatie „Konsul", van welke de moord op Erzberger uitging; de gemeenschap, uit welks midden de moordenaars van Walter Rathenau voortkwamen (die de nationaal- socialistische staat eerst onlangs door een ge- denkteeken heeft geëerd) karakteriseeren het milieu eii zijn gezindheid. Eerst langzamerhand, met den groei der nat.-soc. partij werd dit veemwezen meer en meer georganiseerd en geconcentreerd. Deze bijzondere ontwikkeling van den politieken moord was echter niet het werk van Duitsch land. De eigenlijke opbouw er van is te dan ken aan de Russen. Een voormalig Russisch officier, die als emigrant in Duitschland een- kleinen winkel laad is de eigenlijke schepper er van. Hij was lid geweest van de bekende Rus sische geheime politie-organisatie, de zooge naamde Ochrana- en hij haalde uit Duitsch land, maai- ook uit het buitenland, alle voor malige Oehrana-leden naar zich toe, die hij maar bereiken kon. Dit verklaart ook, dat de organisatie in Duitschland geheel werkte vol gens het voorbeeld van het Czaristische Rus land, met spionnen en agents provocateurs, met verdachtmaking en vervalsching. Ook dat zij er van het begin af op uit was, juist zooais dat ook onder het czarisme in Rusland het geval was, niet alleen in het eigen land te werken, maar haar netten over de geheele we reld te spannen. Deze organisatie werd kant en klaar dooi den nationaal-socidlistischen staat overgeno men. Formeel werd zij ondergeschikt ge maakt aan de bestaande politie-centrale. Maar van het begin af waren de verantwoor delijke chefs daarvan volkomen machteloos tegenover hen, die in werkelijkheid de leiding hadden. Het is vaak voorgekomen dat de ge heime Staatspolitie menschen in de gevange nis zette, zonder dat de officieele hoogere ambtenaren van het Berlijnsche Politiepre- sidium er achter konden komen, waar de slachtoffers waren. Met den groei van den nationaal-socialis- tischen staat werd de macht van de Gestapo steeds ongebreidelder Onuitputtelijke geld bronnen staan te harer beschikking. Al zeer vroeg zond zij haar beambten en agenten naar alle landen, waar emigranten of Duit schers waren. Dit had niet alleen ten doel. deze buiten Duitschland wonende Duitschers in het oog te houden en al de connecties na te gaan, die zij met de burgers van het vreem de land aanknoopten. Zij brachten deze ook op handige wijze bij de politie van het vreemde land aan' en wendden zich daarbij niet tot de hoogst geplaatsten ambtenaren, maar wisten op handige manier het vertrouwen der on dergeschikte beambten te winnen en hun ma teriaal te verschaffen voor hun berichten, dat op den duur zijn werking deed. Deze functionarissen der Berlijnsche geheime Staatspolitie hebben ook vaak medegewerkt bij de stichting en ondersteuning van natio- naal-socialistische partijen in het buitenland De machtsontwikkeling van de Gestapo deed een groote schrede voorwaarts toen zij doordrong in de Duitsche consulaten en ge zantschappen. Het is bekend, dat er een wan hopige strijd gevoerd is tusschen het- mi nisterie van Buitenlandsche Zaken in Berlijn en de nationaal-socialistische partij, een strijd, die nóg niet geheel beslist is ten gun ste van de partij en het Hitler-regiem. Een deel der consuls en gezanten en een deel van het personeel bestaat nog altijd uit menschen „van den ouden stempel". Men heeft hen ge dwongen tot aansluiting bij de nat.-soc. par tij. Maar het Hitler-regiem vertrouwt hen niet. En daarom zijn in alle diplomatieke ver tegenwoordigingen van het Derde Rijk leden der geheime Staatspolitie geplaatst, die voor de leus met diplomatieke functies zijn belast, maar in werkelijkheid onder de bescherming der immuniteit het centrum vormen van ds organisaties der Gestapo-agenten in .de ver schillende landen. Om de beteekenis van deze centra goed te begrijpen, moet men duidelijk inzien dat het begrip van den „totalen staat", dat thans in Duitschland den grondslag vormt van het privaat en publiek recht, geen afzonderlijke rechten voor het individu meer duit. Ook zonder dat zij uitdrukkelijk den eed op de Grondwet hebben afgelegd of den eed als ambtenaar, worden thans bijna alle ver tegenwoordigers van Duitsche vereenigingen in het buitenland als functionarissen van den „totalen Staat" beschouwd. Natuurlijk heeft geen verkiezing van voorzitters van vereeni gingen meer plaats en als zij, voor den vorm nog gehouden worden, gebeurt toch in wer kelijkheid niets anders dan de benoeming van leiders, door de in Duitschland zetelende cen- traal-organisaties voor de propaganda in het buitenland. Met zeer weinig uitzonderingen zijn thans alle Duitsche vereenigingen, van welken aard ook of het betreft studenten vertegenwoordigingen, of zoogenaamde hulp- vereenigingen of Handelskamers in het bui tenland in werkelijkheid ondergeschikt aan het nationalistisch regiem. En over de leden van al deze „gelijkgeschakelde" vereenigingen heerscht de Gestapo. Een wenk van haar.... en den verdachten individuën wordt hun pas ontnomen. De „Devisensperre" vormt een geschikt mid del, om lastigen lieden het leven in het bui tenland onmogelijk te maken. En het spreekt vanzelf, dat alle Duitsche ondernemingen, die in het buitenland werken de leiders zoowel als het personeel, moeten wisselen, als dat van Duitschland uit wordt verlangd. Door dezen monsterachtigen druk heeft de Gestapo zich in de geheele wereld, waar Duitschers wonen, in Europa, in Noord- en Zuid-Amerika, in Azië en in Afrika, een leger van onvrijwillige helpers gevormd, die zich aan niets onttrekken kunnen, wat de Ge stapo van hen verlengt. Zulk een wereldorga nisatie, die zoowel in dienst der wereldpolitiek van het vaderland gesteld als ook voor politie diensten gebruikt kan worden, is er nog nooit geweest, zoolang er geschiedenis is geschre ven. (Nadruk verboden). RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-N. TEL. 16726 va na f f - met garantie, pijn- vanar j jj. 1oos trekken inbegr. BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING. Spreekuren alle werkdagen van 912 en 14 uur. Zaterd. 912 uur. Avondspreekuren Dinsdag, Woensd. en Donderd. v. 7—9 u. (Adv. IngezMed.) WOENSDAG 1 MEI 1935. HILVERSUM 301 M. VARA-uitzijding. 10.V.PJJ.O. 8.1-Mei-programma m.m.v. het' VARA- orkest o.l.v. H. de Groot sprekers en gram. platen. 10.Morgenwijding. 10.15 Kinder koor „De Kregeltjes" o.l.v. L. Hulscher. 10.30 Orvitropia o.l.v. J. v. d. Horst. 11.Vervolg Kinderkoor. 11,15 De Zonnekloppers o.l.v. C. Steyn. 11,30 Voor de Vrouw. 11,50 Zang J. HekkertVan Eysden. 12.Viool-recital N. de Klëyn. 12,20 Zang door A. de Booy, m.m.v. J. Jong (orgel). 12,50 Gram. platen. 1.A. B. Kleerekoper: Een is niets, een is alles. 1.30 Cello-recital R. Bresser. 1,50 Orgelspel C. Steyn m.m.v. E. Philipse (zang). 2,20 O. v. Tussenbroek: Walter Crane en de 1-Mei-ge- dachte, 2.40 Gram. platen. 3.— De Fliereflui ters o.l.v. E. Walis. 3.40 dr. H. Polak: De lente schoonheid van ons land. 4.W. v. Iependaal (zang), m.m.v. C. Steyn (accordeon) en J. Vo gel (piano). 4.30 „Voor de jonge mensch". 5.40 1-Mei-rede door Ir. J. W. Albarda. 6.De Wielewaal o.l.v. P. Tiggers. 6.20 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 7.20 Gram.pl. 7.35 Vervolg orkestconcert. 8.— S.O.S.-Ber. 8.03 Vaz Dias en VARA-Varia. 8.15 „Er stormt door de wol ken een nieuwe lent", spel van Pleysier. (VARA-tooneel o.l.v. W. v. Capellen en gram.- platen.) 9.45 Orgelspel Q. Mac Lean. 10.30 Re de door A. de Vries. 10.40 Vaz Dias. 10.45 Strijk orkest o.l.v. Walis. 11,15 Schalmei o.l.v. P. Re- nes. 11.30 Gramofoonmuziek. HUIZEN 1875 M. N.C.R.V.-uitzending. 8.— Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gram.platen. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. J. W. Esselink. 11.12.— en 12.15 Ensemble van der Horst. 1,30 Gram. pl. 2,15 Piano-recital G. Hengeveld. 3.— Chr. Lectuur. 3,303.45 Gram.platen. 4.Orgelconcert S. P. Visser, 5.— Kinderuur. 6.— Technische Causerie. 6.30 Afgestaan. 7.30 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gram. platen. 7.30 Landbouwhalfuur. 8.— Vaz Dias. 8.05 Propaganda-avond. Sprekers: Mr. A. v. d. Deure. Ds. J. L. van Leeuwen en Ds. P. Ch. v. d. Vliet. N.C.R.V.-orkest o.l.v. P. v. d. Hurk, 10,— Vas Diaz. 10.15 N.C.R.V.-orkest onder leiding van P. v. d. Hurk. 1.45—12.— Gramofoonmuziek. RADIO-PARIS 1648 M 6 20 en 7.20 Gram. platen. 11,35 Orkestcon- vert o..lv. Touche. 7.20 Music-Hall-program- ma o.l.v. André, 9.55 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 11,201.20 Concert uit Rest. „Wivex", 2,50- 4.50 Omroeporkest o.l.v. Gröndahl. 5.055.35 Gram.platen. 7.20 1ste acte van Wagner's „Tannhauser" o.l.v, Tango. 3.55 Omroeporkest o.l.v. Reesen. 9.45 Kamermuziek. 10.2011,50 Dansmuziek.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 6