De Wereldtentoonstelling Brussel 1935. Sporl-Varia. automobilisme. qg bloem van den dag. biljarten. DINSDAG 30 APRIL 1935 HAARLEM'S DAGBLAD w Indrukken op den openingsdag. Koning Leopold's pleidooi voor vrede en samenwerking. (Van onzen Brusselschen correspondent). - 4 De plechtige opening van de wereldten toonstelling Brussel 1935 werd op een waar lijk buitengewone wijze door het weer be gunstigd. 's Ochtends was de lucht egaal grijs, maar toen de koning om kwart voor elven het kasteel van Stuyvenbergh verliet straalde er het mooiste voorjaarszonnetje, dat men zich denken kan. Dit hield een ge deelte van den middag aan, daarna betrok de lucht weer 'en 's avonds was het winde rig en koud. Door een arbeid van dag en nacht was het tentoonstellingsterrein zoover in orde ge bracht, 'dat men zich zeer duidelijk een beeld kan vormen van hoe alles zijn zou wanneer het volledig voltooid was. De paviljoens welke nog in aanbouw zijn, waren voor deze ge legenheid van hun stijgers ontdaan en de ge deelten welke nog erg onaf zijn, door planten en groen aan het oog onttrokken. Het minst ver gevorderd zijn de paviljoens van Frank rijk, de stad Parijs en Tsjecho-Slowakije. Alle andere zijn althans buitenwerks voltooid, terwijl de meeste ook van binnen reeds een aardig eind op streek en in orde zijn. Uit gaande van het axioma, dat een tentoonstel ling op den openingsdag nu nooit heelemaal klaar kan zijn, moet men erkennen, dat de Brusselsche directie het toch een aardig eind in de goede richting gestuurd heeft. Van den hoofdingang tot de groote fpestzaal. een af stand van een twintig minuten gaans, ston den in een haag de vereenigingen, clubs en sociëteiten met hun bonte vaandels gerijd. Deze onafzienbare reeks van vlaggen, wim pels en vaandels van alle formaten en alle kleurcombinaties, vrolijk bewogen door een lichten wind, bood een fraai en boeiend schouwspel. Tusschen deze dubbele haag en onder het gejuich der bevolking reed de Koninklijke Familie aangekondigd door ka nonschoten tot:- voor het bordes. De stoet was aldus samengesteld: eerst een dubbele rij Brusselsche politieagenten met hun witte helmen, gevolgd door eenige rijen -lanciers. De open landauer van de Koninklijke Familie a la daumont bespannen, werd omstuwd door hoofdofficieren te paard. Prins Karei van Vlaanderen verliet met een veerkrachtigen sprong het eerst het rijtuig om de Koningin de hand te kunnen reiken bij het uitstijgen. Dr. Adolf Max. Minister van Staat, burge meester van Brussel ontving de hooge gasten en leidde hen binnen. Voorop ging de koning in generaalsuniform met het breede roode lint der Leopoldsorde over de borst gekruisd. naast hem de koningin geheel in het grijs, met een t.npis-quart mantel en een grijze strooien" hoed; Daarachter prins Karei even- een^ijil ^iform, die het oudste kind van het koningspaar, Josephine Charlotte, in het blauw gekleed, aan de hand meevoei-de. Bij het binnenkomen verhieven alle aanwezigen zich van hun zetel, terwijl de tonen van de Brabanconne weerklonken. Vijftien honderd leerlingen der Brusselsche scholen zongen de twee cantaten welke bij zulke gelegenheden nooit1 ontbreken: het Beiaardlied van Peter Benoit en „Oü peut on etre mieux" door Grétry. De Koninklijke Familie zette zich op het podium voor het groote orgel in vier apart opgestelde zetels daaromheen in een groote halve cirkelde regeering, het vol ledig ongekömen diplomatieke corps, enkele hoofdofficieren en de leden der hofhouding. Alle waren in gala-uniformen en met ridder orden en eerelinten behangen. In de zaal de volksvertegenwoordigers en senatoren, de hooge ambtenaren, de leden van de ma gistratuur. de burgemeesters en de journalis ten. Ook hier enkele uniformen maar de meeste waren toch in rok of in jacquet. Er bestond eenige nieuwsgierigheid naar het gewaad, waarin zich de nieuwe socialistische ministers zouden vertoonen. Dit vijftal vol ledig aanwezig, kwam niet in ambstgewaad. doch in jacquet en hooge hoed. De eerste redenaar'was burgemeester Max aan wiens vertrouwen en doorzettingsver mogen de verwerkelijking van het tentoon stellingsplan voor een zeer belangrijk deel te danken is. Een onschatbare verdienste op dit gebied kan men den heer Max niet ontzeg gen. Over het algemeen behoort hij tot de meest bekritiseerde persoonlijkheden in den lande en zijn autoritair optreden invdt weinig bewonderaars. Daarom heeft de lof, welke hij thans in alle kringen oogst voor deze onder neming, die wel heeelemaal zijn onderneming is. des te grooter waarde. Men kan het be grijpen en rechtvaardigen, dat hij in zijn toe spraak de kleinmoedigen hekelde, die in den aanvang den spot gedreven hebben met zijn initiatief. Tegen alles en allen in, in weerwil van crisis en twijfel, van angst en nood. heeft hij zijn wil doorgezet en nu is de tentoon stelling een werkelijkheid geworden. Tien duizenden nijvere arbeiders hebben er reed- brood gevonden en zooals de toestand zich thans laat aanzien zal er ook nu nog een rijke bron van inkomsten in te vinden zijn. De heer Max wees er op, dat hij met zijn tentoonstellingsplan een diepere bedoeling had. Hij wilde zijn stad met een nieuwe wijk begiftigen, maar kon dat in deze tijden uit de normale middelen niet financieren. Thans betaalt de tentoonstelling den aanleg welke evenals de vijf groote paleizen blijvend is. De heer Max sprak daarna zijn rede nog eens in het Nederlandsch uitl Dit werd al gemeen als een bijzonderheid en als een teeken vol beteekenis opgevat. Zooals men weet heeft de burgemeester van Brussel zich altijd doen kennen als een principieele franskiljon, die geen gelegenheid liet voorbij gaan om zijn afkeer voor al wat Vlaamseb is te doen blijken. Zijn veranderde houding bewijst, dat de Vlamingen een macht ge worden zijn, waarmede de tegenpartij reke ning moéten houden. Het Nederlandsch van den heet Max was niet aldoor even fraai en zelfs niet altijd begrijpelijk, ma?r daar lette niemand op, men accepteerde gaarne de goede bedoeling. Na hem sprak de minis ter van Economische Zaken dr. Van Isacker die de beteekenis der expositie voor het be drijfsleven des lands schetste. Bij den heer Isacker konden wij het omgekeerde consta- teeren: zijn Vlaamsch klonk mooier en zuiverder dan zijn Fransch. Toen de Koning opstond om het woord te nemen verhieven alle aanwezigen zich van hun zetels en hoor den staande zijn toespraak in de twee talen aan. Leopold ni heeft aan zijn woorden een een breedere beteekenis willen geven. Hij kwam op tegen het noodlottig streven naar autarkie. „Wat baten de onmetelijke rijk dommen, welke de mensch zich door vernuft en ijver kan verwerven, wanneer de opge dreven toltarieven en willekeurige hinder palen de verdeeling der opgestapelde tarieven onmogelijk maken? De mensch kan niet leven in een huis met hermetisch gesloten ramen en deuren; hetzelfde geldt voor volkeren Een economische afzondering leidt tot ver stikking. Welvaart kan niet terugkeeren, zoolang de waren niet vrij de grenzen over gaan, Er moet weer een frissche tocht door de wereld-economie gaan varen. Het Bel gische volk wil met deze tentoonstelling twee dingen symboliseeren: zijn alles over- heerschende liefde vcor den vrede en de wer ken des vredes en zijn onwankelbaar ver trouwen in de solidariteit der volkeren, welke vroeg of laat weer moet leiden tot een nor maal internationaal verkeer". Tenslotte sprak Z.M. de geijkte woorden éérst in het Nederlandsch. daarna in het Fransch: „Ik verklaar de Wereldtentoonstel ling Brussel 1935 voor geopend"- Koning Leopold, die van nature zeer timide is begon zijn rede met een zachte en aarze lende stem. maar al spoedig raakte hij er in waardoor zijn toon vaster en helderder werd. Zijn peroratie voor vrede en vrijheid klonk met het accent van een diepe overtuiging. Zijn Nederlandsch is uitstekend, hij heeft slechts twee kleine gebreken welke spoedig af te leeren zouden zijn. Hij spreekt de „w" te veel uit als een „oe" (een Engelsche w) en hij heeft zoo nu en dan moeite den juisten klemtoon te vinden. Onder het gejuich dei- aanwezigen dat, „Vers 1' avenir" het tweede volkslied door het orkest gespeeld, over stemde, verliet de Koninklijke Familie de zaal om buiten getuige te zijn van het op laten van eenige tienduizendtallen duiven, die snel en met een ruischend gewiek in de ruimte verdwenen. Ter zelfder tijd nam de ballon Belgica van den bekenden aeronaut Demuyter zijn vlucht. De koninklijke stoet maakte een rondgang over het terrein en bereikte om half één weer het kasteel van Stuyvenbergh. Om één uur werd Oud-België geopend. Deze reconstructie met veel smaak en historische kennis verwezenlijkt, belooft een der groote attracties te worden. Wij komen hier nog nader op terug. Een uur later stelde Floreal, de zeer ge slaagde inzending van de P. O. B. (Partie Ouvrier Beige) zijn deuren voor het publiek open. En toen kwam de beurt aan het pa viljoen van Malmédy. Dit vriendelijke stadje van 5000 zielen heeft op waarlijk buitenge wone wijze blijk gegeven van durf en levens lust. Het is ontworpen op initiatief van de Cercle Malmédien en met steun van het stadsbestuur uitgevoerd. Het stelt een histo rische hoeve, uit de omstreken der stad voor, met het strooien dak, dat daar inheemsch. maar overigens in de Ardennen zeer zeld zaam is. Dit bekoorlijke gebouwtje bevat een zeer fraai en origineel opgevat panorama van Malmédy en omstreken benevens verschei dene merkwaardige documenten betreffende geschiedenis en folklore. Het was dezen eersten tentoonstellingsdag in den namiddag al flink bezet en de koffie huizen op het terrein begonnen met een be hoorlijken omzet. Des avonds om acht uur kwamen de ge- noodigden van de tentoonstellingscommissie aan een feestmaaltijd bijeen in de Congres zaal, gelegen achter het Paleis der Moderne Kunst. Dr. Adolphe Max presideerde het ban ket, waar een achthonderdtal genoodigden aanzaten; diplomaten, hooge dignitarissen, hoofdofficieren, kunstenaars en dagblad schrijvers. Vijf en tachtig kellners zorgden voor een uitstekende bediening, terwijl de beroemde muziek van de Guides het werk van Belgisch componisten ten gehoore bracht. Als bijzon derheid zij vermeld, dat de regeling van dit technisch uitnemend verzorgde feestmaal aan een Nederlandsch vakman was opgedra gen. De dag werd besloten met een groot vuur werk op het plein voor de Centrale Hall. SPORT EN SPEL GOLF EIST DIT MERK OP DE ZELFKANT (Adv. Ingez. Med.) VOETBAL. Het Elswout-Tournooi. V.S.V. II WINT DE FINALE. Schoten I winnaar van de verliezersronde. SchotenZandvoort (43). Schoten verschijnt met eenige invallers. Zandvoort speelt met wind mee en is dan ook sterk in de meerderheid. Zij weet dit in twee doelpunten uit te drukken. J. van Roon ver kleint voor Schoten den achterstand 1-^-21 Weber weet nog eenmaal voor Zandvoort vóór de rust te scoren (13). Na de thee zet Schoten een flink offensief in, dat succes heeft. Van Gasteren scoort on houdbaar (23). Schoten blijft in de meer derheid en weet nog tweemaal te scoren (43), beide malen door J. van Roon. Met Zandvoort in den aanval fluit de scheidsrech ter het eindsignaal. Schoten heeft dan met 43 gewonnen. V.S.V. n—E.D.O. II (3—1). De V.S.V.- reserve's hebben een verdiende overwinning op de E.D.O.-reserves weten te behalen en daarmede beslag gelegd op den eersten prijs van het „Elswout Tournooi". V.S.V. II begint met wind mede te spelen. E.D.O. moet met man en macht verdedigen. De roodwitten weten zich vóór rust van een 20 voorsprong te verzekeren. Karrebelt en Michel met een fraaien kopbal weten hun elftal dezen voorpsrong te geven. Na de pauze is het E.D.O., die onophoudelijk in den aanval is. De achterhoede van V.S.V. blijkt echter in vorm te zijn. Michel weet nog eenmaal voor V.S.V. te scoren (3—0). Nadat Calland den achterstand verkleind heeft, fluit scheidsrechter Smink het eind signaal. Na afloop had de prijsuitreiking plaats in café v. d. Brink. De voorzitter van D.I.O.. de heer Ponsteen, reikte, na de deelnemende vereenigingen bedankt te heb oen voor de sportieve wijze waarop zij hebben medegewerkt aan het „Elswout-Tournooi", met een toepasselijk woord aan de aanvoer ders der elftallen, de prijzen uit. De voor zitter van V.S.V. en de aanvoerders van E.D.O., Schoten en Zandvoort dankten allen en brachten hulde voor het organiseeren van deze wedstrijden. OM DEN H.V.B.-BEKER. D.I.O.Zeemeeuwen (33). D.I.O. heeft het niet -verder tegen Zeemeeu wen kunnen brengen, dan tot een gelijk spel en is nu uitgeschakeld voor het verder spelen om den H.V.B.-beker. Voor de rust weet Zee meeuwen tweemaal de leiding te nemen door Fransen en Drommel. E. Smit scoort een tegenpunt. Rust komt met 21 voor Zee meeuwen. Na de rust is D.I.O. sterk in de meerderheid. P. van Ham weet met een ver schot gelijk te maken. Kruijer geeft aan D.I.O, daarna de leiding met een mooi schot van de lijn af. Nadat H. Fransen uit een voorzet van J Fransen de partijen weer op gelijken voet heeft gebracht, komt het eindsignaal. NEDERLAND—BELGIë (Dames). Op Woensdag 8 Mei zal op de banen van de Kennemer Golf en Country Club te Zand voort de dameswedstriid NederlandBelgië gespeeld worden. De Hollandsche ploeg is als volgt samengesteld: Mevr. A Buma-van Tienhoven, mevr. Kern. mevr. N. van Riems- dijk-geb. Gravin van Stirum (allen Kenne mer G. en C. C.), jkvr. H. A. Snouck Hur- aron.ie, mevr. L. Smalt-van Ravenswaay (beiden Haagsche G. C.) en mevr. N. Fabius- Novon (Hilversumsche G. C.) Als reserves zijn aangewezen: mevr. L. Schiff-Roosenburg. mevr. Steenhuis, mej H. Horstman (allen Haagsche G. C.) en mevr-. J. Salberg-Feijen (Hilversumsche G. C.) NOORD WIJKKENNEMER 6—2. De gedetailleerde uitslagen van den handi cap-competitiewedstrijd Noordwijksche G. C —Kennemer G. en C. C. luiden: Foursomes F. C. W. Noorduyn en W. Redel- meier winnen van H. A. Healy en J- B- Koning 4—3. H. Binnendijk en A. Tieleman winnen van F. C. Nurse en A. A. Jennings 2 up. F. Kool hoven en H. R. Wright winnen van J. v. Houten en H. Mayer 43. Singles. H. Binnendijk en H. A. Healy spe len allsquare. F. C. W. Noorduyn wint van J. R. Koning 42. W Redelmeier verliest van F. C. Nurse 65. F. Koolhoven wint van H Mayer 21. H. R. Wright wint van A. A Jennings 43 A. Tieleman verliest van J. van Houten 4—3. KORFBAL. AURORA. Gespeeld op 27 April: Oosterkwartier b Aurora b 20 Op 28 April: Aurora 1SS.H. 1 22 Aurora HS.V. 5 (S.V. niet opgekomen). Op 4 Mei wordt gespeeld: Aurora aD.S. V. een op 5 Mei: Aurora 1O.G. 2 en Aurora 2Zeemeeuwen. ZEILEN NATIONALE ZEILWEDSTRIJDEN OP DE NIEUWE 3IEER. De Watersportvereeniging „De Koenen houdt Zondag 19 Mei nationale zeilwedstrij den op de Nieuwe Meer te Amsterdam. Het programma bevat zeilwedstrijden voor 12 voetsjollen, B. M.-klasse, 12 M2. Sharpie- klasse, Ster klasse en Olympia-jollen. De jaarlij ksche korfbalwedstrijd om den Holland-beker tusschen de vertegenwoordi- gende ploegen van Noord- en Zuid-Holland zal Zondag 5 Mei op het Parkschouwburgtev- vein te Amsterdam gespeeld worden. Zondag namen eenige leden van de Am- sterdamsche Wandelsportvereeniging „Het IJ", afdeeling Haarlem, deel aan den K. N. G. V.-marsch te Purmerend. Zij ontvingen een. kaasje en een herinneringsmedaille. Zondag 19 Mei organiseert de Sant- poortsehe Turnvereeniging T.V.S. een 30 K.M. marsch door de prachtige omstreken van Santpoort. Het secretariaat is gevestigd bij M. Arpad, Hoofdstraat 19, Santpoort (dorp) De Rotcerdamsche Wandelsport Vereeni- ging zal Zaterdag 18 en Zondag 19 Mei een marsch rond Rotterdam organiseeren. De route is 40 K.M. lang. Het secretariaat is ge vestigd bij den heer G. Boersma,, Beukelsdijk 141 te Rotterdam. Op 8 Mei wordt te Dortmund de voetbal wedstrijd DuitschlandIerland gespeeld. Het Duitsche elftal is als volgt samengesteld: Doel: Buchlohachter: Janes en Tiefel; midden: Zielinski, Goldbrunner en Ben der; vóór: Lehner, Siffling, Lenz, Dammin- ger en Fath. Het Iersche elftal is als volgt: Doel: Foleyachter: Gaskings en Dunne midden: Kane, Lennon en Hutchinson; vóór: Ellis, Farrell, Rigby, Moore en Mong- han. Bij de opening van het Amerikaansche athletiekseizoen in de open lucht werden wederom eenige nieuwe athleten van wereld klasse ontdekt De wedstrijden hadden plaats in Austin (Texas). Op de 110 M. horden boek te Allan een tijd van 14.3 sec., dat is 0.1 sec. slechter dan de wereldrecordprestatie van Percy Beard. Neugass en Wallender noteerden beiden op 100 yards een tijd van 9.4 sec., daar mede het wereldrecord van Frank Wykoff egaliseerend. Jeff Petty gooide den discus maar liefst 49.76 M. Doordat de Zaansche Turnkring en de turnkring Noord-Holland; Zuiderkwartier zich niet houden aan de afspraak tot het houden van een wedstrijd tegen den Kennemer Turn- kring, kan de driekringenwedstrijd niet door gaan. DE RALLYE NAAR 3IAROKKO. Uit Meknes: Onze landgenooten P. Bon en M. de Wit, die met Ford tc Brussel zijn ge start als deelnemer aan de Rallye naar Ma rokko, zijn Zondagavond precies op tijd te Meknes (Afrika) aangekomen. Zij moesten het 703 K.M. lange traject van Tanger naar Meknes met een gemiddelde uursnelheid van niet minder dan 70 K.M. afleggen. De route ging over Ouezzane, Fes, Port-Lyautey en Salé naar Meknes. Alles verliep bij de Neder landers zeer vlot; de bemanning voelde zich in uitstekende conditie. Te Tanger had de bergproef plaats, waarbij het Nederlandsche équipe zesde werd in 2 min. 28.6 sec. Eerste werd in de betreffende categorie Dreier met Alfa Romeo in 2 min. 8.2 sec. Maandag had te Meknes de acceleratie- en remproef plaats voor de deelnemers aan de Rallye naar Marokko. De wedstrijd was zeer moeilijk, de wegen waren glibberig. De weers omstandigheden waren regenachtig en het was nogal koud. Onze landgenooten Bon en De Wit hebben met Ford een uitstekende prestatie verricht. Van alle deelnemende Fords was de tijd van de Nederlanders de beste. Heden, Dinsdag gaat het van Meknes naar Marrakech over Ifrane, Azrou Khenifra, Kabah-Radla, Beni-Melal en Azilal, een af stand van 557 K.M., die ook al weer met een gemiddelde uursnelheid van bijna 70 KM. moet worden afgelegd. WERELDKAMPIOENSCHAPPEN DRIE BANDEN. Uit Algiers: De verdere uitslagen der we reldkampioenschappen driebanden luiden: Lagache 50 74 6 0.675 Mire 44 74 5 0.594 Puigvert 50 64 5 0.781 Groenteman 35 64 4 0.546 Aeberhard 50 77 5 0,649 Lagache 44 77 7 0.571 Zaman 50 85 4 0,588 Groenteman 44 85 5 0,715 Groenteman 50 122 3 0.409 Toledano 45 122 4 0,368 Davin 50 78 3 0,641 Puigvert 46 78 6 0,589 Aeberhard 50 89 5 0.561 Groenteman 30 80 6 0,337 Puigvei*t 50 57 9 0.877 Toledano 25 57 3 0,438 POSTDUIVEN. DE SNELPOST. Bovengenoemde vereeniging hieid een wedvlucht van Vilvoorde, afstand 162 K.M. De prijzen werden behaald als volgt: T. Luikel 1, 6. 26, P. Martens 2. 4, 7, 9. 12, 17, 25, 28. G. Dollé 3, 8. 13. 18. 21, 27, 29, R. Bra- kel 5, 22, 33, J. v. d. Linden 10, 16, 30. E. Cas- sée 11, 14. 23, 24. E. v. Egdom, 15. 19, 31. P. J. R. Vergers, 20; A. J. v. d. Bosch 32. Eerstgetoonde duif 12 uur 19 min 18 sec. Laatstgetoonde duif 1 uur 9 min. 57 sec. DE HOOGVLIEGER. Zondag j.l. hield de Haarlemsche Hoog vlieger Vereeniging een wedvlucht van Hil- legom, om een medaille, uitgeloofd door den heer A. Hommeren, en een draagmedaille, uitgeloofd door de vereeniging. De uitslag was als volgt: 1. A. Hommersen 2 5 6 met 110 punten. 2. G, Janse 3 13 14 met 93 p. 3. G. Sprokkreeff 7 8 16 met 92 p. 4. J. de Vendt 1 17 18 met 87 p. 5. F. v. Gelder 9 10 23 met-81 p. 6. W. v. d. Boom 4 19 20 met 80 p. 7. G. Heinsbergen 11 12 23 met 79 p. 8. G. v. d. Putten 15 22 24 met 62 pun ten. Euphorbia splendens EXCURSIE VAN DE SINT NICOLAAS- VEREENIGING „HAARLEM". De Sint Nicolaasvereeniging „Haarlem" (wier ledental steeds toeneemt) zal Zondag 5 Mei haar eerste excursie houden naar het Frans Halsmuseum. Ruim honderd jeugdige leden zullen deelnemen OPWEKKINGSSAMENKOMSTEN. Het Comité dat bovengenoemde bijeenkom sten organiseert deelt mede, dat de laatste samenkomst van dit seizoen zal worden ge houden op Donderdag 2 Mei a.s. des avonds om 8 uur in de kerk der Broedergemeente aan de Parklaan. Spreker is de Joodsche evangelist I. Kuyper uit Bilthoven. Het ligt in de be doeling de samenkomsten in het najaar weer te hervatten. MANNENKOOR „DIE SPAERNE-SANGHERS' EN HAARLEM'S VROUWENKOOR. Bovengenoemde vereenigingen. beiden ge leid door Lieven Duvosel. hebben reeds ver schillende malen met groot succes samenge werkt. Dezer dagen hebben de koren wederom een gezamenlijke uitvoering gegeven. Nu evenwel niet in de concertzaal en ook niet voor publiek toegankelijk. In Dreefzicht werd n.l. als besluit van het drukke seizoen een feest avond gehouden. Deze in alle opzichten ge slaagde avond (die door den voorzitter van „Die Spaerne-Sanghers" werd 'geopend) was voorbereid en werd geleid door den heer Theo van Haaren. De avond begon met een kleine huldiging van den heer Mathys Valent. lid van het mannenkoor, die op zulk een kunstzinnige wijze de partij van Jezus uit Drama Christi vertolkte op het laatste con cert. Het verdere van den avond was acn aan eenschakeling van pret en vroolijkheid en dans. vooral door het aandeel dat de leden van Haarlem's Vrouwenkoor in de uitvoering van het programma hadden en waarmede de dames toonden niet alleen te kunnen zingen, maar minstens even goed te kunnen feest vieren. DE COCAÏNE WAS GEEN COCAÏNE. Omtrent de Zaterdag 27 April ji. te Geleen in beslag genomen drie flesschen poeder- cocaïne, vernemen wij thans dat- men te doen heeft gehad met een surrogaat. Tegen den betrokken S. te Siddard en G. te Geleen zal een vervolging wegens oplichting worden in gesteld. Voor het waardeloos goedje was bij het totstandkomen der transactie zeven hon derd gulden in bankbiljetten neergeteld. De betrokken daders bevinden zich allen nog op -Yrije voeten. Tusschen de vetplanten staan op de ten toonstelling enkele exemplaren van deze plant, die om de scherpe stekels ook wel „Christusdoorn" wordt genoemd, maar het aantal doornige struiken, dat met-de doornen kroon in verband wordt gekruikt is heel groot. Het geslacht Euphorbia telt erg veel soorten, waarvan er heel wat in ons land voorkomen en die we hier naar het witte melksap ook ..wolfsmelk" noemen. In de duinstreken groeit b.v. de Euphorbia Cyparis- sias. bekend om het feit, dal de schimmel- roest op de erwten deze plant als doorgangs huis noodig heeft. Een bekend onkruid is het kroontjeskruid en in de rietmoerassen bij Aalsmeer groeit een hooge, mooie soort, de moeras-wolfsmelk. Maar het echte land der Euphorbia's is Zuid- Afrika. waar struiken en zelfs boomen van dit geslacht voorkomen, die de „melkbosjes" der Boeren vormen, zoo genoemd om het melksap. Sommige soorten, die in woestijnen en steppen groeien, lijken uiterlijk zóóveel op Cacteeën( dat men er even in prikt om te zien of er melksap in zit, want de Cactussen missen die stof. Bij die cactus-achtige wolfs- melksoorten ontbreekt ook het blar en we heb ben ook hier „Kandelaber-Euphorbia's", „ste- kel-Euphorbia's" enz. Natuurlijk is het scher pe, vaak giftige melksap als medicijn ge bruikt. Euphorbia resinifera levert hierin stoffen, die ons darmkanaal zóó heftig aan grijpen, dat men er vroeger de spijsvertering mee versnelde. Het is echter een paardenmid del. nu nog gebruik* in de diergeneeskunde. Bij het verzamelen in de natuur beschut men zijn oogen. Allerlei verhalen over „vergiftige en doodelïjke" boomen zijn erg overdreven. Wei maakt-men een ondoordringbare en bo vendien vergiftige heg van Euphorbia tiru- calli om de Kafferkralen s>t tuinen. Een veel gebruikt pijlgift voor de blaasroe ren komt ten deele van E. cotinifolia en vis- schen worden bedwelmd met ingedroogd melksap van Euphorbia piscatorius. De bloemen van alle wolfsmelksoorten zijn schijnbloemen. De mooi roode blaadjes van Euphorbia splendens zijn de schutbladeren, waarbinnen de kleine, groengele manlijke en vrouwelijke bloemen zitten. Zeer duidelijk is dit bij de Kerstkrans of Poinsettia, maar die eigenlijk Euphorbia pulcherrïma heet. Be kende melksapbevaltende soorten der Euphor- biaceeën zijn: de Hevea brasiliense der nieu we rubber-plas-tages: de mooie bladplanten of Crotons der inzending van Kareol op Flora Vier; de Ricinus of wouderoiie-plant en ten slotte de Toxicodendron uit Kaapland, waar mee men bedorven vieesch, lokaas voor hye na's, vergiftigt. A. MELLINK SCHEEPVAART BERICHTEN HOLLAND—AMERIKA LIJN. Damsterdijk Rott. n. Vancouver 28 (1.33 n.m.) 150 mijl WZW. v. Land's End. Delftdijk Vancouver n. Rott. via Southampton 28 (9.5 v.m.) 150 mijl N. v. Land's End. Binnendijk Rott. n, N.-Orleans 26 (2.20 n.m.) 100 mijl ZW. v. Land's End. Burgerdijk 28 v. New-Orleans te' Rotterdam. Blommersdijk 28 (v.m.) v. Rotterdam te Phi ladelphia. Volendam 28 (v.m.) v. N.-York n. Rotterdam. Rotterdam 28 (n.m.) v. W.-Indië te N.-York. Statendam 28 (n.m.) v. W.-Indië te N.-York. Dinteldijk. Rotlerdam n.'Vancouver 26 (n.m.) van Bermuda. Damsterdijk, Rotterdam n. Vancouver 27 van Avonmouth, Breedijk 25 van Rotterdam te New-Orleans. Nictheroy, Vancr. n. Rott. 28 van Cristobal. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Aluda (thuisreis) 28 v. Antwerpen n. Bremen p. 29 (v.m.) Vlissingen. Boschfontein (thuisreis) 29 te Southampton. Bloemfontein (uitreis) 28 v. Southampton. Randfontein (uitreis) 27 v, Mozambique. Jagersfontein 29 van Rotterdam te Beira. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kota Gede (thuisreis) 29 (5 n.m.) van Londen. Modjokerto (uitreis) 29 (7 v.m,) te Padang KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Alkmaar Chili n. Amst. 25 v. Valparaiso. Simon Bolivar 26 v. Barbados te Cristobal. Venus Rott. n. Gibraltar p. 27 Dungeness. Euterpe Amst. n. Bordeaux p. 27 Beachy Head. Ceres Rott. n. Tanger p. 28 Beachy Head. Achilles 27 April van Cullera naar Palermo. Amazone, Puerto Barrios n. Amsterdam 26 (8 v.m.) 15 mijl Noord van Terceira. Bacchus 28 April van Livorno te Napels. Calypso 29 April van Venetië te Amsterdam. Colombia 28 van Hamburg te Amsterdam. Deucalion 29 van Valencia te Amsterdam. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Waterland 29 van Amsterdam te Hamburg. Maasland (thuisreis) 26 var. Montevideo. Zaanland (thuisreis) 28 van Las Pa1 mas. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Salawati (uitreis» 23 te Antwerpen. Tabinta (thuisreis) 28 te Amsterdam. Marriix van St. Aldegonde (thuisreis) 29 van Southampton. 30 <6 v.m.) te IJmulden en (10 v.m.) te Amsterdam verwacht. Tajadoen (thuisreis) pass. 27 Perim. Johan de Witt (thuisreis) 27 te Belawan.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 7