3 DE BELGISCHE KONINGSKINDEREN NAAR ONS LAND OM ZUIVER NEDERLANDSCH TE LEEREN ZATERDAG 4 MEI 1935 HAARLEM'S DAGBLAD Croote dingen in een kleine Straat. De eerste Zomersche dag. Dezen morgen van den eersten zomerschen dag staan de roode tuinmeubels op het groene gras als een belofte op vele heerlijke ochten den in de vroege zon. En mijn heele buurtje viert het feest méé. De dienstmeisjes zijn vroolijk vandaag en de knappe melkboer incasseert vriendelijke lachjes. De gepensionneerde overste ligt met geslo ten oogen in zijn rieten stoel en het ochtend blad ligt nutteloos op zijn aanzienlijken buik. Aan de achterzijde van den overkant zijn drie balkons bezet met zonnebadende buren. De piano-onderwijzeres K. V. T. heeft er een zéér blauw en zéér mondain badpak voor aan getrokken en achter haar rijtje azalea's en cactuspotjes wordt zij mooi-gelijkmatig bruin voor over enkele weken in de bainmixte. Een heer in hemdsmouwen ik weet niet of ik hem beklagen of benijden moet, of hij werkloos is of rentenier schemert horizon taal tusschen de natte wasch van zijn goede gade door. Tusschen mauve, lila en saumon zie ik het hagelwit zijner gezellige hemdsmou wen en ik waag de ondeugende veronderstel ling op dit ondeugendmakende morgenuur, dat hij over zijn boek héén, tusschen zijn wim pers dóór, naar de blauwe piano-onderwijzeres K. V. T. gluurt. Er zit ook een dikke dame, drie balkons ver der, die zich heerlijk en vorstelijk geïnstal leerd heeft op haar twee vierkante meter, zwevend boven het oppervlak dezer milde aarde. Ik onderscheid een rieten leunstoel met een kussen in den rug, een tafeltje met een koffiepot en een kopje, een stoel met 'n hui- zenhoogen stapel verstelgoed en twee dikke, kromme beenen in paarse pantoffels; een hoofd diep gebogen over een zeer mannelijken en zéér ruigen borstrok en een kom met goud- visschen. Deze dame houdt van gezelligheid, rust en arbeid. Zij is een zwijgende en zéér vleeschelijke waarschuwing aan het blauwe badpak en de hemdsmouwen. Zij houdt de eer der nijverheid van onzen achterkant op; zij heeft men ziet dit duidelijk haar natje en haar droogje precies op tijd en haar echt genoot heeft nimmer een borstrok met gaatjes. Er kwetteren vogels in mijn tuintje. Een me rel zit wippend met zijn staart op het randje van de schutting; mijn linkerbuurman knut selt in het schuurtje en zingt een mondaine wijs met demi-mondaine woorden; doch het zijn Fransche woorden en veeleer dan aanstoot te geven, wedijveren zij met het geluid der vogels, om wat geluk en zomerzaligheid te sprenkelen over de harten van heel onze straat. Op mijn schrijftafel staat tegen een vaas met wit-en-gele narcissen het aangiftebiljet, voor den heer inspecteur der directe belas tingen. Zelfs dit zeegroen is geen hatelijk vlek in het licht van dezen zaligen ochtend. Ge moet betalen. Véél betalen. Iedere maand moeizaam het girobiljet invullen. Maar wat-al krijgt ge daar dan ook niet voor terug! Een gezellige, goed-geplaveide straat; een vroo lijk babbelende asch-man; politie-agenten die U met hun wenken bedienen en allerlei andere plezierige, comfortabele en onmisbare dingen. Het is een genoegen den heer inspecteur der directe belastingen te vertellen, hoeveel gij uit den arbeidzamen dag oogst en hém te la ten zeggen, hoe weinig hij daarvan hebben wil voor den asch-man en den politie-? gent en de mooie gladde bestrating voor ons huis. Ja, waarlijk, dit is een goede morgen. De geurige zoelte stroomt om mijn rustige wezen en de piano-leerares K. V. T. valt méé in dit strakke hemelsblauw. In haar onpersoonlijken bruinen mantel met een vermaakt hoedje van 1933 gaat zij onopvallend door de straat. Maar vanmorgen is ze hééL aardig en héél jong. De hemdsmouwen liggen levenloos tusschen de matte tinten aan de drooglijn. De overste-in-ruste ligt zwaar-ademend tusschen de late tulpen en de vroege, groe nende rozelaartjes. De borstrok is nóg niet af, maar als-ie af is, is-ie ook af en geeft-u mij maar een lekker kopje koffie op m'n eigen balkonnetje, 't is niks-te kopjes-koffie-drinken in café's met al die vreemde snoeshanen om me heen. Zóó reageert mijn straat op den eerster, zomermorgen 1935, In vrede en rust. Met een ondeugend Fransch liedje. Oogen. dichtgenknepen voor de zon. IJver en tevredenheid. Koffie en loomheid. Zwijgen en de blauwe rook van een cigaret Bourgeois-satisfait zijn is erg mijne vrien den, maar voor één keertje, rustig op een versch roodgelakten tuinstoel, verschrikkelijk plezierig. Mr. E. ELIAS Paardeninvoer wordt gecontingenteerd. Bij Kon. besluit is de invoer van paar den voor den tijd van één jaar, te rekenen van 1 Mei, gecontingenteerd. Deze contingenteering omvat paarden van 3 jaar en ouder, welke ten minste eenmaal hebben gewisseld en een schofhoogte van 1.45 M. hebben, alsmede paarden, die nog niet hebben gewisseld en jonger zijn dan drie jaar. Het percentage van den toegestanen invoer is bepaald op 100 van het aantal stuks, dat in de jaren 1931, 1932 en 1933 is ingevoerd. Deze contingenteering is noodzakelijk ge worden ter beperking van den overmatiger. invoer uit Polen en Litauen Vaderlandsche Hypotheek bank mag de rente verlagen. Beslissing inzake de pandbrieven. De Hooge Raad heeft Vrijdag het ingestel de cassatieberoep tegen het arrest van het gerechtshof te Den Haag gewezen inzake de renteverlaging der pandbrieven van de Va derlandsche Hypotheekbank niet ontvanke lijk verklaard op grond dat de eischer in cas satie bij het gerechtshof geen partij is geweest. De Vaderlandsche Hypotheekbank heeft dus thans in hoogste instantie dit proces gewon nen, waardoor de rente harer pandbrieven thans definitief verlaagd is. VROUW DOOR GAS VERSTIKT. De filiaalhoudster van een chocoladehan- del aan den Amsterdamschen Straatweg te Utrecht is door gasverstikking om het leven gekomen. De vrouw is zeer waarschijnlijk in de keuken door een duizeling bevangen en heeft bij haar val vermoedelijk de slang van het gascomfoor los getrokken. Conferentie van het Univer- seele fascisme. Vragen van Kamerleden beantwoord. Op vragen van den heer Mendels betref fende een internationale fascistische confe rentie, welke op 29 en 30 Maart in het Am- stelhotel te Amsterdam is gehouden, heeft de minister van justitie geantwoord: Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat op 29 Maart j.l. in een kamer van een hotel te Amsterdam een bijeenkomst is gehouden door een aantal personen uit verschillende landen. vormende een commissie voor het univer- seele fascisme, aan welke conferentie een achttal vreemdelingen hebben deelgenomen. In een publicatie van de leiding der N.S.B. wordt medegedeeld, dat ir. Mussert aan de werkzaamheden der commissie bij haar bij eenkomst te Amsterdam niet heeft deelgeno men en aldaar slechts enkele begroetingswoor den heeft gesproken. De politie heeft van de bijeenkomst kennis gekregen op een tijdstip, dat de besprekingen zoover kon blijken, reeds afgeloopen waren. Op het tijdstip der controle kon geen voldoen de inzicht worden verkregen of de gehouden conferentie al dan niet moest worden be schouwd als te vallen onder het vei'bod van politieke actie voor vreemdelingen. In ver band daarmede zijn toen geen genoegzame termen aanwezig geacht om tegen de betrok ken vreemdelingen op te treden. Op overeenkomstige vragen van het Twee de Kamerlid Schalker (C.P.H.) heeft de mi nister van Justitie een dergelijk antwoord gegeven ZWENDELBANK IN DE RESIDENTIE. Men zij voorzichtig. De commissaris van politie der afdeeling B. te 's Gravenhage waarschuwt ernstig tegen het in relatie treden met de N.V. Hol- landsche Bankinstelling voor het intermedi- taire credietbedrijf, genaamd de Interbank N.V., gevestigd in perceel Parkstraat 2 A te 's Gravenhage, welke bank zich bezighoudt met z.g.: premieaffaires". Nadat bij de politie een ernstige klacht terzake van oplichting en van verduistering was ingekomen en een onderzoek was inge steld, bleek, dat de directie naar het buiten land was gevlucht .terwijl de overige ver antwoordelijke personen eveneens onzicht baar waren. De kasinhoud bleek slechts uit ca. f 200 te bestaan terwijl een behoorlijke administratie niet voorhanden was. Inmid dels heeft men kans gezien, zulks ondanks het feit, dat het justitioneel onderzoek nog loopende is. een nieuwe directie aan te stel len. die het bankbedrijf voortzet. Kampeeren met de „Tarakan" Aantrekkelijk plan voor onze jongens. De „Nederland" slaat nieuwe wegen in. Een origineel en voor de jeugd buitengewoon interessant plan is, na langdurige voorberei ding, door de Stoomvaart Maatschappij „Ne derland" in het stadium gebracht, dat de uit voering met Juli a.s. tegemoet kan worden gezien. Deze maatschappij heeft n.l. het voor nemen om ben voldoende deelneming in de a.s. zomervacantie een aantal 7-daagsche reisjes naar Noorwegen te organiseeren met haar 8.000 bruto registerton metend motorvracht schip „Tarakan", dat hiervoor als kampeer- schip zal worden ingericht. De deelnemers aan deze reisjes zullen in de gelegenheid gesteld worden uitstapjes in het Noorsche bergland te maken, te genieten van het schitterende landschap in de Noorsche fjorden en, wat vooral voor den rechtgeaarden Nederlandschen jongen van belang is: kennis te maken met het leven aan boord van een der motorvrachtschepen van de Nederlandsche koopvaardijvloot. De deelneming wordt voornamelijk beperkt tot jongens van scholen uit geheel Nederland van Middelbaar en Voorbereidend Hooger On derwijs als H.B.S., Lyceum en Gymnasium, van den leeftijd van minimum 15 jaar tot en met 18 jaar, voor zoover deze in clubverband onder leiding van een der leeraren of jeugd leiders de reis wenschen te maken. Een schrif telijke bereidverklaring van de ouders of voogden, waarin dezen verklaren, accoord te gaan met de bepalingen en voorwaarden, waar op passage wordt verleend, wordt als eisch gesteld. De passageprijs bedraagt f 25 per persoon. Per reis worden maximum 600 passagiers vervoerd. Elke groep staat onder toezicht en verantwoordelijkheid van den leeraar of groepsleider, die gedurende de reis de zorg voor de jongens op zich neemt, met hen ge zamenlijk de maaltijden in den passageprijs inbegrepen gebruikt en ook 's nachts in dezelfde verblijven logeert. De groepen ma ken in de aanloophavens met hun leider de nog nader aan te geven wandeltochten. Voor de goede organisatie is het noodzakelijk dat de groepen in aantallen van precies vijftien jongens plus den leider worden ondergebracht. Het leven aan boord wordt ingericht zoo als in een kamp, zoodat de verschillende diensten, zooals eten halen, schoonmaken der verblijven enz., door de jongens verricht worden. Wanneer er voor deze reizen voldoende animo blijkt te bestaan zullen van medio Juli de eerste reis zal Zaterdag 13 Juli aanvan gen tot medio Augustus een aantal reizen van Zaterdag tot Zaterdag worden gemaakt, die te IJmuiden aanvangen en aldaar eindi gen, met uitzondering van de eerste reis, die te Amsterdam aanvangt en de laatste reis, die te Amsterdam eindigt. Het logies bevindt zich in de tusschendek- ken van het schip; de jeugdige passagiers vin den ligging op stroomatrassen en strookus- sens, door de maatschappij verstrekt. Deelne mers zorgen zelf voor lakens, sloopen en de kens. (Beter nog een slaapzaki De maaltijden, van eenvoudigen, doch dege- lijken aard, worden als regel gebruikt in een eenvoudige eetzaal, tevens recreatiezaal. Het plan der maatschappij heeft de volle dige instemming van het departement van onderwijs, hetwelk lijsten heeft verstrekt van alle scholen, die voor dergelijke reizen in aan merking komen. Aan de hoofden van deze scholen heeft de maatschappij bereids circu laires met volledige inlichtingen doen toeko men, met het gevolg dat de aanvragen reeds binnenkomen. Mocht het plan een succes worden, dan ligt het in het voornemen de deelneming uit te breiden tot jeugorganisaties, zooals b.v. de pad vinderij. Mogelijk kunnen dan ook reizen van langeren duur b.v. een veertiendaagsche reis naar de Middellandsche Zee worden ge maakt. Goudclausulekwestie voor den Hoogen Raad. Behandeling der zaak vier weken aangehouden. Bij den Hoogen Raad zijn Vrijdag aange bracht de beroepen in cassatie ingesteld door de vereeniging voor den effectenhandel tegen de beslissing van het gerechtshof te Den Haag inzake de toepassing van de goudclausule met betrekking tot de 4",;. dollarieening 1930 van de Koninklijke Petroleummaatschappij en de 4 1/2% dollarieening 1927 van de Bataafsche petroleummaatschappij. Voor de eischeres stelde zich Jhr. Mr. W M. de Brauw. voor de petroleummaat-schappijen Prof. Mr. B. M. Telders. Op verzoek van den laatste werd de zaak vier weken aangehouden. GEVAARLIJK VERKEERSPUNT. Naar aanleiding van een desbetreffend ver zoek van den A. N. W. B. hebben B. en W. van Hillegom medegedeeld, dat op de scheiding tusschen berm en weg langs de Trekvaart en loodrecht op het hart van de Margrietenlaan in deze gemeente, over een lengte van hoog stens 8 M. een wegmarkeering zal worden aangebracht, welke zal bestaan uit palen, waaraan twee of drie planken zullen worden bevestigd. De palen zullen worden witgeverfd en de borden afwisselend met zwarte en witte blokken worden beschilderd. DOOR PIET VAN DER HEM Een halve eeuw geleden. Uit Haarlem's Dagblad van 1885 4 Mei: KUNSTNIEUWS. Mevrouw K'eme— Grrtman trad gis terenavond voor de laatste maal in den Haagschen Schouwburg op. Ook in de residentie, de geboortestad der begaafde kunstenares, had men haar een schitterende ovatie toegedacht. Nadat haar twee prachtige bloemkorven waren aangeboden, en zi' drie-, vier maal was teruggeroepen, werd hnar voor de pauze het cffic'ëe'e bri^bliik "an het Haaasche kun-tminnend publiek overhandigd. De leden der commissie van voorbereiding, verschenen ten too- neele en de voorzitter der commissie sorak de artiste toe. Hij verzekerde haar van de sympathie van het Haags^he publiek. Bnrgei-es van Den Haag do"r haar geboorte, was zij door de beoefe ning der nationale kunst, burgeres van Ne^brinrid geworden. Bh' haar gouden jubilé paste aller eerst een gouden lauwerkrans en deze, met een zïiden lint in de nationale kleu ren verbonden, waaroo de jaarciifers en een ondracht stonden, werd haar te midden van fanfares van het orkest en hef bravogeroep van het publiek, aan geboden. zoomede een keurige album en een ander geschenk als een duizend- vr'-'iige huMe. Het album, in fluweel gebonden, met eniiHen nipat. waarop d° jaarcijfers, was sierliik door den heer Bautz geoalligi3- phoevd. zoowel de opdracht aan de .grootste k'instoóeres Nedprlg ld" i'" do hebben, zoowel uit Dpn Haag als uit 's-togenbosch en Deift. Hierna trad de administrateur van het Ned. Tooneel te 's-Hage ten too- neeie en bood mevr. Kleine achtereen volgens aan een fira.chtige gouden kop en schotel namens verschillende ge- abonneerden. een tweetal corheilles en een hoorn met bloemen, evenzoo van abonnes. een bloemkrans van de „Haag- sche afdeehng van het Tooneelverbond" en eenige bouquetten. alle bewüzen van hoogachting aan de Nederlandsche kunstenares. Met geroerde stem en oo eenvoudigen toon dankte mevr. Kleine voor die huldeblijken. De weemoedige toon die uit haar woorden sprak liet niet na indruk te maken oo de talrijke toeschouwers maar de warme toejuichingen kregen weldra de overhand en ontelbare malen werd mevr. Kleine voor het voetlicht geroenen en dankte zij met kushanden en vriendelijke neigingen. Na afloop der voorstelling vereenig- den zich in den foyer der artisten de leden der Commissie met hun dames en werd nog menig hartelijk woord gewis seld met de vrouw die ook in de resi dentie blijvende herinneringen achter laat. Door onze lens gesnapt. De heer W. Fehres is een geboren Haar lemmer: 10 Februari 1881 zag hij in onze stad het levenslicht en hij was nog geen 16 jaar toen hij, op 1 Januari 1897 in dienst der ge meente Haarlem trad op het bureau Burger lijke Stand en Bevolking. Steeds is hij bij deze afdeeling der secretarie werkzaam gebleven. Hij doorliep alle rangen tot hij 22 Februari 1924, als opvolger van den heer Kok, benoemd werd tot referendaris, chef der afdeeling, die inmiddels met de verkiezingen is uitgebreid. De heer Fehres is verder tweede secretaris der afd. Haarlem van het^Nationaal Verbond van Gemeenteambtenaren, lid der door de Rijk ingestelde Commissie voor de Bevol kingsboekhouding en secretaris van de Ad viesclub voor Bevolking en Verkiezingen (een der onderdeelen van den Ned. Bond van Ge meente-ambtenaren). DE HEER G. VAN TIENHOVEN. Het bijschrift van de rubriek „Bekende Haarlemmers" in ons nummer van Vrijdag eischt in zooverre verbetering, dat d heer Van Tienhoven thans de functie van presi dent-kerkvoogd der Ned. Herv. Gemeen i niet meer vervult. Het woordje „ex" was aousie- velijk voor „president-kerkvoogd" wegp laten. Zooals bekend is de heer H. Frar" - Jr. al rinds eenige

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5