IMQEOW: 99*? a B.de LEEUW VOORJAARSPRIJZEN ECHTE WALES-ANTHRACIET De bloem van den dag. DINSDAG 7 MEI 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 6 Het Nationaal Koningin- Moeder Herdenkingsfonds. Tot steun voor on- en minvermogende tuberculoselijders. Wij hebben indertijd reeds medegedeeld, 'dat overgegaan is tot stichting van een Na tionaal Koningin-Moeder Herdenkingsfonds tot steun van on- en minvermogende tuber culoselijders. Na het overlijden van de Konin gin-Moeder zijn uit schier alle kringen van het Nederlandsche volk uitingen vernomen van rouw en verslagenheid, uitingen, die te vens inhielden een gevoel van groote dank baarheid voor al hetgeen Hare Majesteit voor land en volk is geweest. Om aan die getuigenissen van dankbaar heid een daaawerkelijken vorm te geven, heeft zich op initiatief van de Nederlandsche Cen trale Vereeniging tot bestrijding der tubercu lose een comité van aanbeveling met een co mité van uitvoering gevormd, teneinde te ko men tot de oprichting van een stichting tot steun van on- en minvermogende tuberculose lijders. H.M. de Koningin heeft hieraan haar goed keuring gehecht, de regeering heeft er haar instemming mede betuigd en door haar daar toe aangezocht, heeft de Minister van So ciale Zaken het Eere-Voorzitterschap aan vaard. Bij de installatie van het uitvoerend comité heeft de minister erop gewezen, dat „onder de nooden die de welvaart en ae le venskracht van ons volk bedreigen er één is, waaraan de Koningin-Moeder altijd zeer in het bijzonder Hare aandacht heeft gewijd en tot leniging waarvan zij steeds op de bres heeft gestaan: de tuberculose. Van jongsaf aan en van abij bekend met- de offers, die deze ziekte eischt, en met het leed, dat zij veroorzaakt, beschouwde de Koningin-Moe der het als haar plicht, in den strijd tegen dezen vijand van de volksgezondheid, vóór te gaan." Niet alleen door haar woord, maar bovenal ook door den steun, dien zij in onderscheiden vorm zoowel ideëel als daadwerkelijk heeft gegeven, moest wel de overtuiging post vatten, dat haar nagedachtenis niet beter zou kunnen worden geëerd, dan door het stichten van een Nationaal tuberculose steunfonds ten behoeve van on- en minvermogenden, waar door het mogelijk zou zijn in haar geest te kunnen blijven doorwerken, en dat tot in leng te van dagen zal getuigen van de edele ge voelens, die onze overleden Vorstin in zoo sterke mate hebben gesierd. Evenals in andere steden is ook te Haar lem een sub-comité gevormd, waarvan eere voorzitter de burgemeester, de heer C. Maar schalk, is. Verder hebben daarin zitting de heef en Dr. L. C. Kersbergen (voorzitter) Dr. A. A. G. Land (secretax-is) jhr. F. Teding van Berkhout (penningmeester) bestuursleden van de Haarlemsche vereeniging tot bestrij ding der tuberculose, Mr. J. N, J. E. Heerkens Thijssen,en A. W. MicheLs, bestuursleden van de N. H. vereeniging ,tot bestrijdingder tuberculose, J- H, van Eisen, bestuurslid.'van S. A. N. T. O. S., -L. Ai'ens, bestuurslid van de Vereeniging ter bevordering 'van de gezond heid in .de grafische vakken, J. K. Wagner, toestuurslid van „Draagt elkanders lasten", J. van-.Daale, bestuurslid van het t.b.c. fonds van het Christ. Nat. Vakverbond, J. W. de Gx;aaf. bestuurslid van „Herwonnen levenskracht", S. J. van Slooten, directeur van het consultatie bureau te Haarlem, W. G. C. Kielstra, direc teur van het consultatiebureau voor de om streken van Haarlem, mevr, A. Del Baere— Jiskoot, presidente en de heer G. van Waard, secretaris van het Emmatoloemendag-comité. Uit de samenstelling van dit sub-comité blijkt dus, dat allen die betrokken zijn bij den strijd tegen de tuberculose te Haarlem hun schouders onder dit werk gezet hebben. Voorts is een comité van steun gevormd waarin zitting hebben. Mej. C. Heerkens Thijssen. Mevr. c. Hoog-Guldensteeden Ege- ling, Mevr. M. C. Lucassen-van Idsinga, Mevr. J. W. M. Maarschalk-van Coppenaal, Mevr. F. J. Ozinga-van Dusseldorp, Mevr. R. J. Pfaff- Reudler. Mevr.. C. J. Smit-van Krieken, Mevr, W. G. Sybrandi-Halberstadt, J. L. E. I. Breda Kleijnenberg, G. J. Droste, B. F. Enschede. E, S Frank. Arts, Dr. J. G. Hoge, M. Mauritz, Arts, P. Ozinga, Ds. C. J. van Faassen, R. Pee reboom, M. A. Reinalda, Mr. M. Slingenberg. P. J. M van Tetering. Rabbijn S. Ph. de Vries Mzn Plebaan L. A. A. M. Westerwoudt. Het Haarlemsche sub-comité heeft op groote schaal een circulaire verspreid om op te wekken tot financieelen steun voor dit fonds. Helaas is het resultaat nog niet groot. Er is nog slechts f 650 binnengekomen. Daarom vragen wij nog eens belangstelling voor dit belangrijke werk en wekken gaarne' op tot steun. Penningmeester is jhr. F. Teding van Berk hout, adres Twentsche bank, postgiro 4000. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Ceintuurs en handschoenen: Politiebureau, Smedestraat 9. Bankbiljet van f 10: IJlen- burg, Gierstraat 30. Geringde duif: Hartgens, L. Annastraat 46rd. Vulpen en potlood in étui: Politiebureau, Smedestraat 9. Fotografietoe stel: De Vries.. Brouwersstraat 35. Zwart-witte hond: Kennel Regentesselaan 42. Kruis: Men- sing. Van Oosten de Bruijnstraat 143. Kist vermicelli: Politiebureau. Smedestraat 9. Toe komst-loten: Baut. Hagelingerweg 369, Drie huis. Legitimatiekaart Ned. Spoorw.: Kingma. Hedastraat 12. Mutsen: Van der Veen. Ge weerstraat 18. Ventvergunning-penning: Po litiebureau. Smedestraat 9. Kinderportemon- naie met f 0.63; Politiebureau Smedestraat 9. Portemonnaie met f 0.75 1.2: Van der Putten, Slachthuisstraat S4zw\ Sleutel: Bakker. Timor- straat 79. Hangslot met sleutels: Vrugt, Ged. Raamgracht 33rood. Schooltasch: Nijenhuis. Papentoren vest 19. Vulpen: Politiebureau. Smedestraat 9. Zak met aardappelen (1.2 mud) Koppen, Zomerstraat 1. Voor Haarlem's Politierechter. Een zenuwachtig nichtje Er zijn suikertantes, die men te vriend houdt en waarvan men de onvriendelijkheden stel, dat suikertantes die hebben met een glimlach aanvaardt, althans stilzwijgend langs zich laat gaan. teneinde de eventueele kansen op een geldelijke verzachting van het leed niet te verkleinen. Maar als het geen suiker tantes zijn. verandert de zaak en de familie betrekking alleen is niet voldoende om bij ver meend onrecht den mond gesloten te houden. Ja. het is juist die familiebetrekking, welke bevorderlijk is aan min-vriendschappelijke discussies. Tante toch zal dikwijls uit het tante zijn een recht putten om een zeker toezicht op de handelingen van nichtjes uit te oefenen en waar noodig, een afkeurend oor deel uit te spreken. Nichtjes, die wat kort aan gebonden zijn accepteeren dat niet als de tan te geen suikertante is. Zoo geschiedde het dan. dat een tante en een kort aangebonden nichtje elkaar in de Oost-In diëstraat ontmoetten en volgens nichtje zou tante een soort requisitoir hebben gehouden, waarop nichtje, die een fiets bij zich had. gereageerd had door tante met die fiets op zijn minst omver te rijden. Toen tante na haar requisitoir huiswaarts keerde, stapte nichtje op de fiets, schoot de straat over tot op het trottoir en reed tante tegen de kuit. waardoor dit lichaamsdeel pijn lijk werd aangedaan, maar wat overigens niet de gevolgen had. waarmee nichtje had ge dreigd. De getroffen kuit eischte voldoening en daarvoor stond nichtje terecht. Zij wist niet meer wat er gebeurd was. want het on derhoud met tante had haar over de zenuwen heen gebracht en zij wilde den rechter deelge noot maken van hetgeen tante gemeend had te moeten mededeelen over de levensomstan digheden en gedragingen van nichtje en haar moeder. De rechter was er niet nieuwsgierig naar en wilde alleen maar weten of het waar was van dat rijden tegen de kuit en het uiten van de bedreiging. Nichtje wist het niet meer vanwege de ze nuwen. maar de Officier wist het wel en eischte 10 boete. De rechter wist het ook en gaf de 10 gulden, waartegen nichtje niet pro testeerde. Gevecht m het politiebureau Op 18 Maart reden twee Wormerveerders op een motorfiets door de Jansstraat en dat ma- chien had een open knalpo.t, wat voor een po- litie-agent aanleiding was om de berijders te doen stoppen. Toen bleek, dat de bestuurder ook geen geldig nummer be wijs had en dit alles was voldoende voor den agent om de voorbereidingen te tfeffen voor het op te ma ken procesverbaal. Nu komt er echter een hiaat: „Behoorde het tot de voorbereidingen, dat de agent den bestuurder aanhield en mee nam naar het politiebureau of gingen de be stuurder en de duorijder op eigen initiatief dan wel vrijwillig mee? Daar kwam 't eigen lijk op aan, want het is een feit, de de twee mannen in het bureau zijn geweest en;,dat ze daar agêfiteii te-lijf'zijn gegaan, omdat dézen hen in het bureau wilden houden tot na af loop van het voorloopig onderzoek, terwijl de mannen wilden vertrekken. Maar als de man nen vrijwillig het bureau waren binnengegaan, FOTOHANDEL CtfOirUKWG**^- TUCHTHUIS JTR.1*f (Adv. Ingez. Med.) is het de vraag of de agenten hen daar kon den vasthouden en dit raakte de strafbaarheid, Het punt werd niet opgehelderd door den inhoud van het proces-verbaal en daarom werd de zaak uitgesteld; de rechter-comnxis- saris zal een nader onderzoek instellen. Om een vïschje De man in het beklaagdenbankje zei. dat hij toen hij op 18 Maart te IJmuiden in de rijks- vischhal was. hij trek kreeg in een vischje en dat hij er een paar wilde wegnemen. Er stond een halfvolle kist, hij deed geen greep in de kist, maar sleepte ze naar een andere plaats in die hal; een bewaker zag daarin pogixxj tot diefstal en hield den man aan. die zich nu voor poging tot diefstal had te verantwoorden, De verdediger Mr. D. de Jong zag in het feit nog geen strafbare poging, omdat de man geen vischje in ds hand had gehad en de kist niet buiten de hal was gebracht: pleiter achtte het mogelijk, dat verdachte tot andere ge dachten had kunnen komen, toen de kist ver sleept was. De officier zag echter in het weg- sleepen wei een poging en eischte, mede om dat tegen het vischstelen streng moet worden opgetreden, 6 weken gevangenisstraf; de rech ter achtte eveneens strafbare poging aanwe zig, maar zal een reclasseeringsrapport aan vragen. Het vischje had echter een staartje, want het was niet bij het wegsleepen van de kist gebleven. Toen de beambte, die den vischlief- hebber betrapt had, dezen naar het politie bureau wilde brengen, sprong diens zoon naar voren en viel de politie aan, wat voor den va der aanleiding was om eentweeden politie man die ter assistentie was gekomen, in den nek te nemen. Nu stonden beiden terecht, voor wederspan- nigheid in vereeniging, waarbij een der agen ten nog letsel had opgeloopen. De officier wees op den ernst van het feit, -waartegen zware straf is bedreigd en eischte tegen beide verdachten 6 weken gevangenis straf. Mr. D. de Jong, de verdediger, pleitte cle mentie en vroeg een voorwaardelijke straf. De politierechter veroordeelde tot 3 weken onvoorwaardelijk. PRINSES JULIANA BESCHERMVROUW VAN „ARBEID ADELT". Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana heeft het beschermvrouwschap van de Alge- meene Nederlandsche Vrouwenvereeniging „Arbeid Adelt" aanvaard. AUTO OVER DEN KOP GESLAGEN. Zaterdagnacht half 12 reed een bestuurder uit Bloemendaal met zijn auto op den Zee weg Bij een der bochten kwam hij met het linker achterwiel in het mulle zand. De wa gen sloeg over den kop en werd zwaar be schadigd. Hij moest worden weggesleept. De bestuurder kwam met den schrik vrij. EIST DIT MERK OP DE ZELFKANT (Adv. Ingez. Med.) De aansprakelijkheid voor verkeersongevallen. AANBESTEDING. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben aanbesteed het onder profiel brengen van het weglichaam. het aanbrengen van gefundeerde klinkerbestrating, het verrich ten van de gedeeltelijke oppervlaktebehande ling, het aanleggen van rijwielpaden en ver richten van bijbehoorende en bijkomende werken op den weg Hoogeveensche weg— Hooge Rijndijk (wegvak Hazerswoude— Hooge Rijndijk) in de gemeentee Hazers woude. Laagste inschrijf ster was de N.V. P. C. Zanen te Haarlem voor f 48470, Eén der belangrijkste vragen, die zich bij een verkeersongeval voordoen, is deze: wie is aansprakelijk voor de gevolgen van het onge luk en hoe ver gaat deze aansprakelijkheid? Wij kunnen hier een tweeledige aansprake lijkheid voor de gevolgen van verkeersongeval len. geldende voor alle deelnemers aan het verkeer in ruimen zin, niet bestaat. Voor de verschillende soorten van verkeer is deze aan sprakelijkheid in aparte wetten geregled. Zoo vinden wij b.v. in de spoorwegwetgeving een regeling, speciaal geldende voor spoorweg ongevallen, in de Motor- en Rij wiel wet een regeling, geldende bij ongevallen, veroorzaakt door de daarin bedoelde vervoermiddelen enz. Wij zullen ons tot de laatst genoemde regeling bepalen. In artikel 25 der Motor- en Rijwielwet vin den wij een regeling der aansprakelijkheid bij ongevallen, die niet direct door eenvoud uit blinkt. Een overvloedige stroom van proces sen pleegt dan ook uit deze regeling voort te komen. Het is niet mogelijk deze regeling in den breede in dit bestek te behandelen. In hoofdzaak komt zij neer op het volgende. Aansprakelijk voor de schade, aangebracht door een motorrijtuig aan niet daarmede ver voerde personen of goederen is de eigenaar of de houder van het motorrijtuig, tenzij aanne melijk is, dat de schade te wijten is aan ..over macht", waaronder begrepen schuld van iemand, voor wien de eigenaar of houder niet aansprakelijk is. De eigenaar of houder is derhalve aanspra kelijk voor de aangerichte schade, tenzij hij aannemelijk maakt, dat deze niet aan zijn schuld is te wijten. In zekeren zin wordt hier de normale regel van bewijslast omgekeerd. In het algemeen moet hij; die beweert, dat schade is aangebracht door een ander tevens stellen en desnoods bewijzen, dat die schade te wijten is aan diens schuld. Dit is de alge- meene regel, welke art. 1401 van het Burger lijk Wetboek voor de z.g. onrechtmatige daad stelt. Van dezen regel vindt men een uit zondering in art. 1403, dat handelt over de aansprakelijkheid voor schade, aangericht door personen, voor welke men aansprakelijk is of door zaken, welke men onder zijn opzicht heeft. Deze uitzondering is van denzelfden aard als die welke men in art. 25 der Motor en Rijwielwet aantreft: men is aansprakelijk voor de aangerichte schade, tenzij men bewijst dat deze aan overmacht is te wijten. Op de theoretisch-juridische vragen, waartoe art. 25 aanleiding geeft kunnen wij hier niet in gaan. Wij willen alleen deze vraag stellen: welke zijn de motieven die den wetgever tot deze afwijking van den algemeenen regel hebben gebracht? Het verkeer brengt gevaar, d.w.z. een ieder die aan het verkeer deelneemt, schept de mo gelijkheid van gevaar voor een ander. De ma té van dit gevaar hangt echter sterk af van1 de wijze waarop de weggebruiker aan het ver keer deelneemt. Een voetganger schept minder gevaar dan een zware vrachtauto. Het is dan ook billijk dat de autorijder een grootere ver antwoordelijkheid wordt opgelegd en dus een grooter risico loopt dan de voetganger. Hieruit moet en mag echter nog niet volgen dat elke veroorzaking van schade voor rekening van den automobilist komt. Wèl a priori, doch hem is toegestaan aan te toonen, dat hem geen „schuld" treft. Art. 25 bepaalt verder nog, dat de eigenaar of houder, die het motorrijtuig niet zelf be stuurt, aansprakelijk is voor de gedragingen van dengeen door wien hij het voertuig doet of laat rijden. Ook deze regel is gebaseerd op het beginsel dat degeen die, zij het dan indi rect, gevaarskansen schept, voor de gevolgen daarvan aansprakelijk is. De rest van het lang ademige artikel zullen wij hier verder buiten beschouwing moeten laten. Het is aanstonds duidelijk, dat deze rege ling vele kwesties met zich brengt. De vraag of de autorijder al dan niet heeft aangetoond, dat het ongeval niet aan zijn schuld te wijten is, kan in vele gevallen niet zoo gemakkelijk beantwoord worden. Het gevolg is dat over de aansprakelijkheid voor verkeersongevallen vele procedure's worden gevoerd. Een snelle afwikkeling der schadegevallen is veelal niet mogelijk, waarmede het belang van het slacht offer niet wordt gediend. De schadeprocedure wordt bij wijze van een gewone civiele actie gevoerd en kan daardoor soms wel eenige ja ren duren. Gedurende dien tijd moet het slachtoffer geduldig op zijn schadevergoeding wachten, waardoor hij soms van de noodzake lijke hulp verstoken blijft. Dat dit een zeer ongewenschte toestand is zal een ieder be amen. Een vereenvoudigde procedure in deze is gewenscht. Vooral ook omdat van den be- staanden toestand soms misbruik wordt ge maakt. De veroorzaker van het ongeval biedt b.v. aan de zaak in der minne af te doen met een bedrag belangrijk minder dan de werkelijk geleden schade. Neemt het slachtoffer dit niet aan, dan mag hij gaan procedeeren en nog lang op zijn geld wachten. Dit misbruik heeft helaas bij onbemiddelde slachtoffers nogal eens succes. Alleen door een snellere procedu re kan aan dergelijke misstanden een einde worden gemaakt. Een andere ongewenschte toestand, die mén met betrekking tot verkeersongevallen aantreft en waarover in den laatsten tijd nogal eens is gesproken en geschreven, is de volgende. Staat vast. dat een weggebruiker tot ver- l goeding van schade door een verkeersonge val geleden, is gehouden, dan blijkt soms dat deze schade niet op de veroorzaker van het ongeval verhaald kan worden, omdat deze insolvent is. Wel zijn vele automobilisten verzekerd tegen deze schade en kan het In memoriam De Nuizenburg. Het zich snel naar alle kanten uitbreiden der steden maakt het helaas noodzakelijk, dat vele mooie stukjes natuurschoon moeten ver dwijnen. Oude landgoederen, lommerrijke bosschen en schilderachtige stukjes duinter- terrein worden herschapen in villaparken en woonwijken, waar het natuurschoon, en ook de schoonheid in het algemeen meestal ver te zoeken is. Voegt men daarbij nog het euvel van de lintbebouwing, die vooral in streken als Kennemerland, dat voor hoogbouw bij uitstek geschikt is. uit den booze is dan vraagt men zich met angst in het hart af, hoe het er over een vijftig jaar in ons lieve vaderlandje uit zal zien. Bovendien maakt het steeds snelle levens tempo het noodzakelijk, dat men zich zoo nu en dan eens van de sleur van het stadsleven los maakt en verpozing zoekt in de vrije natuur. Doch waar die te vinden in de naaste omgeving der groote steden. De wegen zijn omzoomd met een eindelooze rij producten van bouwkundige wansmaak, en waar er nog een lapje vrije natuur open is, wordt den stedeling het betreden ervan middels hooge prikkeldraadversperringen en de noodige bordjes met het bekende art. 461 onmogelijk gemaakt. Ook in onze naaste omgeving zijn reeds vele mooie stukjes natuurschoon gesneuveld door zich uitbreidende bebouwing. We denken daarbij natuurlijk in de allereerste plaats en met wat weemoed in het hart aan het onvolprezen Naaldenveld, dat thans reeds lang in een villapark is herschapen. En op het oogenblik ondergaat het bekende Neethof te Santpoort eenzelfde lot, terwijl ook de toe komst van den Zeeweg er donker uitziet. Een van die oude en mooie plekjes, die nog ongerept gebleven zijn, was de aloude Nuizen burg, aan den Oosïerduinweg te Aerdenhout, die vooral bij de botanici wijd en zijd ver maard was. Reeds Van Eeden, de vader van onzen bekenden auteur, kende dit plekje als de groeiplaats van de zeer zeldzame gele boschanemoon. Waarschijnlijk was het kleine elzenboschje, dat tenslotte nog restte, een der weinige overblijfselen van het oude Woud zonder Genade of Schakerbosch, dat eens een groot deel van de tegenwoordige provincies Noord- en Zuidholland bedekte, en dat zich in de lengte uitstrekte van Vlaardingen tot bij Groet en Hargen. Vele plaatsnamen in thans totaal boomlooze streken, als Spaarn- woude e.d. herinneren nog aan dit oude bosch. Door het verstuiven der binnenduinexx werd dit oude bosch echter waarschijnlijk bedolven waarna er een nieuw woud ontstond, waar van we in het Haagsche bosch, de Haarlem mer- en Alkmaarsche Hout de laatste resten vinden. De gele boschanemoon kwam vrijwel ner gens anders meer voor als in dit oude bóschje, dat thans verdwijnen gaat. De elzen zijn om gekapt en een straat is aangelegd, er vlak langs. Dan zal ook dit plekje weer tot de historie behooren en de flora van onze om geving zal weer een belangrijke groeiplaats armer zijn. Nooit meer zullen wij in het vroege voor jaar vol verwachting uitzien naar het oogen blik, waarop de teere plantjes hun heldere slachtoffer dan den verzekeraar aanspreken, doch in gevallen, waarin deze verzekering niet bestaat, kan hij soms geen verhaal vin den en moet hij zijn veelal groote schade zelf dragen. Ten einde in deze toestand verbetering te brengen heeft men de vraag opgeworpen of niet iedere, automobilist bij de wet verplicht moet worden, zich bij een behoorlijke maat schappij te verzekeren tegen deze derden-aan sprakelijkheid. Zooals te verwachten was ontstond van de zijde der autorijders tegen deze gedachte een krachtige oppositie, om dat zij nogeens een wettelijke verplichting wilde voegen bij de vele reeds bestaande wet telijke voorschriften. Ook kleven aan deze verplichting verschillende juridische bezwa ren. Onlangs nog werd deze verplichte ver zekering nog uitvoerig behandeld door de Nederlandsche Juristenvereeniging. Het zou te ver voex-en indien wij dit onderwerp maar eenigszins volledig zouden behandelen. Vol staan zij met de mededeeling, dat de Juris tenvereniging de verplichte verzekering gewexxscht achtte, doch niet urgent, omdat het grootste gedeelte der automobilisten wèl verzekerd is en het niet onrustbarend veel voorkomt dat een slachtoffer geen verhaal kan vinden, Het wil ons voox-komen, dat dit laatste niet doorslag gevend is. Reeds de en kele voorkomende gevallen toonen de nood zakelijkheid van deze verzekering aan. Het mag bij een behoox*li.jke verkeerswetgeving niet voorkomen, dat onschuldige en onbe middelde slachtoffers aan hun lot worden overgelaten. Een andere vraag is natuurlijk, of de juridische en technische bezwaren niet van dien aard zijn, dat deze verplichte ver zekering achterwege moet blijven. Op deze vraag zullen wij hier niet verder ingaan Ten slotte nog een enkel woord over de staf rechterlijke aansprakelijkheid bij ver keersongevallen. Bij de artikelen 307 en 308 Wetboek van Strafrecht worden het veroorzaken van dood door schuld en van lichamelijk letsel door schuld strafbaar gesteld met een gevange nisstraf of hechtenis van i*esp. ten hoogste negen maanden en zes maanden. Men is vaak van meening. dat de hier ge stelde straffen te gering zijn. althans dat deze artikelen door den x-echter niet met de noodige gestrengheid worden toegepast. Men zou gaarne zien dat voor „vex-keersmisdadi- gers" strengere straffen zouden worden in gevoerd. Hierbij komt dan nog dat de rechter in plaats van gevangenisstraf of hechtenis een geldboete kan opleggen indien anders niet meer dan drie maanden vrijheidsstraf zou zijn opgelegd. O.i. moet men hiermede voorzichtig zijn. Veel hangt van het geval af. Het verkeer brengt nu eenmaal zijn risico's met zich; hiervan moet een ieder zich be wust zijn. Alleen in gevallen van zeer grove schuld zou verzwaring der straffen misschien te rechtvaardigen zijn. Behalve de hierboven genoemde straffen kent de Motor- en Rijwielwet nog bijkomende straffen in den vorm van ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van hoogstens eexx jaar. Ook deze bepaling is volgens sommigen niet streng genoeg. Het zou mogelijk moeten zijn iemand voor goed van den weg te weren. Het bovenstaande overzicht is uit der aard summier Wij h^nen hiermede een denkbeeld te hebben gegeen van een onderwerp, waar over nog al eens verkeerde begrippen bestaan. Mr. J. H. VAN GELDEREN. bloempjes openen, om ons te vertellen, dat het weer lente worden ging. Waar eeixs de lijsters hun nesten bouwden in de veilige elzenstoelen, zullen villa's ver rijzen, en radio en gramofoon zullen weer klinken, waar eens de nachtegaal ons in vex~- rukking bracht met zijn zoetste gezang. Zoo gx'ijpt de stad om zich heen, mee- doogenloos wreed en onafwendbaar. Maar in onze harten zullen we een herinnering be waren aan de kleine lenteboden, die daar groeiden en bloeiden en ons herinnerden aan lang vervlogen tijden, toen er ook voor den naar schoonheid zoekenden mensch nog eexx plaatsje in de natuur open was. KO ZWEERES. Haarlem, Mei '35. MOTORDIKNST. Op zijn verzoek is aan den reserve luitenant kolonel M. H. A. Juta van den Motordiexxst met ingang van 19 Mei eervol ontslag verleend. De reserve tweede luitenant P. C. Scher- penberg van het korps is benoemd tot reserve eerste luitenant. KINDERVOEDING. De Vereeniging „Kindervoeding" i'eikte in de afgeloopen week uit in hare afdeelingen: Zoetestraat 834 porties, Overtonstraat 823 porties; Byzantiumstraat 544 porties. Bovendien werden dagelijks aan de scholen voor Buitengewoon L.O. 105 porties verstrekt. VACANTIEBEZIGHEDEN VOOR SCHOOL KINDEREN. Vacantiebezigheden voor Sclxoolkiixdetfexx heeft ook weer voor dit jaar haar openbare werkzaamheden hervat. Dezer dagen hebben n.l. alle leerlingen der scholen door middel van de school een inschrijvingsformulier ont vangen. Wanxxeer èn ouders èn onderwijzend pei-soneel medewerking verleenen door vlugge invulling en door te zorgen, dat alle biljetten ingevuld worden, kunnen de verdere voorbe reidende werkzaamheden een aanvang n' en. Weliswaar is de kas van Vacantiebezighe den niet gevuld, maar 't bestuur vertrouv 1 er op dat de ingezetenen zich niet oxibetuigd zul len laten als op 1 Juni a.s. de b1' empjesdag van Vacantiebezigheden gehoude^ wordt. e. a. f 1.95 WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWEG 67A. TELEFOON 16100 GELDIG TOT 1 JULI (Adv. Ingez. Med.) Mesembrianthemum. In de gang van het Bloemenpaleis had A. Buis Cnz. uit Aalsmeer bizonder mooie en rijkbloeiende planten van Mesembryanthe- mum aureum opgesteld. Zulk diep en warm oranje vindt men haast nooit en alleen enkele nieuwe goudsbloemen en de laatste Escholzia- soox-tèn kunnen het daartegen opnemen. De wetenschappelijke naam beteekent zoo onge veer: plant, die op het mïddexi van dexi dag bloeit". Een der eerst bekende soorten bloeit n.l. alleen in de volle zon, zooals we dat ook kumien opmex-ken bij de Portulacca, waarmee Mesembryanthemum nauw vei'want is. De meeste soorten komen uit Zuid-Afrika en be wonen de droge gebieden. Wanneer we op de bladeren letten zien we ook terstond, dat ze iets overeenkomen met die der vetplaix- ten en veel soorten missen zelfs de bladeren. Voor de vollegrondscultuur hebben we de IJsplant of Mesembryanthemum cristallinum, afkomstig van de Kaap, maar die nu door zeestroomingen en ook door den mensch overal heen is verspreid. Heele vlakten in Spanje, Californië en Australië worden hier door wit gekleurd. De xjsplant is n.l. met tal van witte klieren bezet, die het zonlicht terug kaatsen, waardoor het te sterk uitdrogen wordt voorkomen. Maar er zijn leden van de soort Mesembryanthemum, die het op de droogste plaatsen kunnen volhouden. Het zijn de „levende steentjes", door onze stamverwanten in Zuid-Afrika ook „bloeiende steentjes" genoemd. Bij de inzending van Cacteeën, enz. van de firma Hoppenbrouwer uit Haarlem-Noord zag men zoo'n aardige collectie van Mesembryan themum calcareum ea. Sommigen noemen deze grintsteenvormige gewassen ook wel mimicryplanten (mimicry nabootsing). Mis schien worden ze door die overeenstemming beschut tegen plantenetende dieren, maar tegen die opvatting zijn veel bezwaren aan te voeren. Zoogdiex-en zijn meer reuk- dan gezïehtsdieren, om maar één feit te noemen. In elk geval zuigen Bosjesmanxxen en Hottexx- tottexx bij dorst de leveixde steentjes uit. Passarge, de kenner der Bosjesmanxxexx, ver telt, dat eeix naar water smachtende horde zoo den dorst probeerde te lesscheix eix dat eexx deel dier wilden op kikkers zoog, die iix hun zoxxxerslaap uit een opge droogde moerasbodem waren opgegraveix. De ..bloemen van Kandia", die in het water ooeix- gaaix en in de droogte weer sluiten, zijn de vruchten vaxx Mesembryanthemum-soorten, die n.l. bij regen de zaden ter verspreiding laten ontsnappen. A. MELLINK.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10