WOENSDAG 8 MEI 1935 RSSRCEM'S DSGBESD' 7 VELSEN RAADSVERGADERING Een geslaagde start van bur ineester Kwint als voorzitter. Over begrafenissen en begraaf plaatsen. O, die Jan Gijsenvaart. Gisteravond vergaderde de Raad dezer ge meente onder voorzitterschap van burge meester Kwint. Met deze vergadering heeft onze nieuwe burgemeester zijn première gehad als leider van de vergaderingen van het college, dat staat aan het hoofd der gemeente. En wij mogen hieraan direct toevoegen, dat de pre mière een goeden indruk heeft gemaakt, De voorzitter bewees, ondanks dat hij slechts enkele dagen tijd heeft gehad, om kennis te nemen van de voordrachten, aan geen van alle waarvan hij een werkzaam aandeel heeft gehad, met zijn eerste op treden als 's raads voorzitter, dat hij alle kwesties onder de knie had. terwijl voorts geconstateerd kon worden, dat hij, zonder de touwtjes al te strak te trekken, uitste kend leiding weet te geven aan de debatten en er niet van houdt, dat de leden zich op zijpaden begeven. De Raad maakte het hem trouwens heel gemakkelijk en voor de rest was de agenda van dien aard, dat slechts enkele punten tot een eenigszins omvangrijke discussie aanlei ding gaven. Zoo kon het dan ook gebeuren, dat de geheele agenda in een record-tijd van twee uur werd afgehandeld. De eerste punten van de agenda gaan vlot onder den hamer door. Vastgesteld worden de kohieren der Straatbelasting en het Precariokohier 1935, goedgekeurd wordt het voorstel inzake wij ziging der gemeente-begrooting 1933 en worden vastgesteld de 5e suppletoire begroo ting der gemeente, dienst 1934 en de "pen sioen gron dsla ge n Verder verklaart de Raad zich accoord met het standpunt van B en W. ten opzichte van het adres inzake begrafenissen voor re kening van Maatschappelijk hulpbetoon, echter niet dan na eenige discussie. Aangenomen wordt het voorstel inzake wijziging van de overeenkomst met Hoog ovens, terwijl de Raad zijn goedkeuring hecht aan het advies omtrent het beroepschrift van H. M. Troupin' te Haarlem tegen de wei gering eener bouwvergunning. Huurovereenkomst kampeerterrein. Omstandigheden maakten het noodig, dat een uitbreiding in Oostelijke richting van het kampeerterrein kwam te vervallen en dat in plaats daarvan een uitbreiding aan de Noord zijde kwam. Goed, zegt de Ontvanger der Registratie en Domeinen te Zaandam, die in deze het Rijk vertegenwoordigt, maar omdat op het terrein een gebouw aanwezig is, bestemd voor den verkoop van levens middelen en dranken, moeten jullie 50 gld. huur meer betalen. Ook het Rijk moet op de kleintjes passen. B. en W. maakten terecht bezwaar tegen deze eenzijdige verandering- van den huurprijs. En het college verdiende hiermede voor de gemeente twee briefjes van 25, want ten slotte vond de ontvanger het goed, dat de verhooging niet 1 Januari 1935, maar 1 Januari 1936 ingaat. Voor dit jaar blijft de huur dus onveranderd, dw.z. 436.—. Het voorstel inzake de huurovereenkomst wordt goedgekeurd. O, die Jan Gijsenvaart. De Jan Gijsenvaart, die op Haarlemsch grondgebied dankbaar is opgenomen in het uitbreidingsplan en nu van een boerensloot- je een bescheiden stadssingel is geworden, is op Velsensch grondgebied een vies slootje gebleven. Er kwam een verzoek om een ge deelte te dempen, maar dit kost f 2856. en aangezien de vier belanghebbenden er met hun allen slechts 180.voor over heb ben, zeggen B. en W. hetzelfde, wat de com missie van bijstand in het beheer der open bare werken zegt n.l.: het zal niet gaan, de gemeente kan voor dit doel geen gelden be schikbaar stellen. De heeren Ellens c.a. zullen dus dieper in den zak moeten tasten. B. en W. zeggen, dat wanneer de vier adressanten de kosten zelf willen betalen, ze „de vaart" willen laten dempen. Op dit vriendelijke aanbod zullen de heeren wel niet ingaan. Omdat er niet alleen persoonlijk belang, maar ook alge meen belang bij gebaat is, mag dit offer ook niet van adressanten alleen gevraagd worden. Het voorstel wordt goedgekeurd. Via eenige weinig belangrijke punten: ver laging van den huurprijs van perceelen wei land, verhuren van een woning te Sant poort en herziening van het tarief van het verhuren van de tennisbanen te Velserbeek komen we aan een punt, dat van wat meer belang is n.l. het voorstel tot vergrooting van de begraaf plaats „De Biezen". Ten einde dit werk in werkverschaffing te kunnen doen uitvoeren vragen B. en W. den Raad een crediet van 3520. Het voorstel wordt aangenomen met 8 stem men tegen. Tenslotte worden nog na eenige discussies aangenomen de voorstellen inzake aanvulling der verordening op de heffing der begrafe nisrechten en op de invordering dier rechten en wordt vastgesteld een verordening op de algemeene begraafplaats. Benoemingen. Benoemd worden voorzitters, leden en plaatsvervangende leden van de hoofdstem- bureaux en van de stembureaux voor de ver kiezing van leden van den gemeenteraad. Tot leden der schattingscommissie voor de Rijksinkomstenbelasting worden benoemd voor de standplaats Velsen' de heeren W. L. Kuiper, G. Scholts, J. G. Bresser en J. P. Goed hart en voor de standplaats IJmuiden de hee ren W. L. Kuiper, J. P. Nijssen, G Heijkoop en J. de Waard. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: Th, M. A. H. LetschertDommers- huijsen, z., van Tuyllweg 12, Velsen. W. v. d Veen-Schotanus, de Ruijterstraat 155, IJmui den, J. de GierKramer, d., Huijgensstraat 39, IJmuiden, G. Scheenaard-de Graaf, z., Over bildtweg 29, Santpoort, Overleden: H. Neef, 19 j„ ongeh.. Wijk aan Zeeërweg 115, IJmuiden, J. Leene, 49 j. echt genoot van A. M. C. Bröhl, Willebrordstr. 73, IJmuiden. J. van der Ploeg, 4 j. z. van A. J. van der Ploeg, Ogelwightstr. 7, Velsen-N. De Gemeenteraadsverkiezing. Candidaten der O. K. Kiesvereeniging. De candidatenlijst van de Oude-Katholieke Kiesvereeniging is als volgt samengesteld: 1. G. Heijkoop, 2. P. Tol Czn., 3. J. E. de Groot, 4, A. Vis, 5. A. A. van Pel, 6. C. Spoel- stra, 7 H. Stam Gzn., 8. G. Prins Pzn. De candidaten der Chr.-Hist. Partij. Door de Chr. Historische Partij zal de vol gende candidatenlijst voor de verkiezing voor den gemeenteraad worden ingeleverd: 1. J. C. Dunnebier; 2. J. E. Sluiters; 3. A. ten Boreke; 4. H. Groeneveld; 5. R. de Boer; 6. J. Deinum; 7. A. van Dijk; 8. J. J. Roodenberg; 9. M. van Geelen; 10. S. Walthuis; 11. A. Been hakker; 12. G. de Jonge; 13. P. de Jong; 14. K. Thijsen. IJMUIDEN AMSTERDAMSCHE BALLAST MIJ. De directie der Amsterdamsche Ballast maatschappij heeft aan de algemeene verga dering van aandeelhouders voorgesteld uit het beschikbare winstsaldo na afschrijvin gen een dividend uit te keeren van 3 pet. Het vorig jaar werd een dividend uitgekeerd van 5 pet. uit de agio-reserve. MARKTPRIJZEN VAN WOENSDAG 8 MEI. Tarbot per K.G. f 0.72—f 0.48. Griet per 50 K.G. f 20—f 9. Tongen per K.G. f 0.58—f 0.36. Groote schol per 50 K.G. f 21—f 17. Middelschol per 50 K.G f 21—f 17.50. Zetschol per 50 K.G. f 23—f 19. Kleine schol per 50 K.G. f 21—f 3.50. Schar per 50 K.G. f 12—f 3.20. Tongschar per 50 K.G. f 20f 15. Vleet per stuk f 1.18f 1.07. Kleine poon per 50 K.G. f 11f 3.10. Groote schelvisch per 50 K.G. f 26f 21. Middelschelvisch per 50 f 19f 12. Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 18.50— f 8. Kleine schelvisch per 50 K.G. f 12f 4. Kabeljauw per 125 K.G. f 27f 7.50. Groote gullen per 50 K.G. f 9f 5.60. Kleine gullen per 50 K.G. f 12.50f 5. Wijting per 50 K.G. f 4.50—f 3. Makreel per 50 K.G. f 9f 3.90. Leng per stuk f 1.20f 0.23. Koolvisch per stuk f 0.43f 0.17. Versche haring per kist f 0.90f 0.58. BESOMMINGEN. Trawlers: Amsterdam IJM. 58 500 manden f 2420. Hercules IJM. 196 435 manden f 2240. Sperwer IJM. 133 95 manden f 1550. Alkmaar IJM. 31 700 manden f 3420. IJselmond IJM. 78 315 manden f 2100. Adriatic IJM. 18 350 manden f 2220. Juliana IJM. 63 100 manden f 930. Protinus IJM. 85 220 manden f 1300. Kotter: E 157 f 830. Motorloggers: KW 167 f 550, KW 36 f 430, KW 60 f 420, KW 75 f 440, SCH 247 f 500. HET JUBILEUM VAN DEN HEER SCHIPPER In verband met het 25-jarig jubileum van den heer B. Schipper vernemen wij dat de jubilaris morgenochtend half tien per auto gehaald wordt om in intiemen kring in de ver sierde turnzaal van de P. Vermeulenschool door kinderen en personeel gehuldigd te wor den. Cadeaux worden overhandigd en feest liederen worden gezongen. Des avonds reci- pieert de heer Schipper voor ouders en be kenden van acht tot negen in het gymnas tieklokaal der P. Vermeulenschool. VERKIEZINGSVERGADERING DER C. D. U. Ter inleiding voor de propaganda der afd. IJmuiden-Velsen der Chr. Dem. Unie trad gisterenavond in het Herv. Verenigingsge bouw de heer H. van Houten lid der Tweede Kamer en lid der Provinciale Saten van Gro ningen op, met het onderwerp „Christen De mocraten ook in den raad!" Na opening door den voorzitter op de ge bruikelijke wijze en een woord van welkom tot de aanwezigen verkreeg de heer Van Houten het woord. Spreker begon te wijzen op de groote betee- kenis der a.s. raadsverkiezingen. Het gaat in dezen strijd om de groote vraag of de kiezers en kiezeressen accoord gaan met 't regeerings beleid inzake de gemeentelijke autonomie. De regeering der A. R. en C. H. en R. K. Staats partij gaat onverwoed voort met haar heil- looze aanpassingspolitiek en de indiening van. het 77 millioenplan zal niet nalaten, den le vensstandaard van velen in de eerste plaats het overheidspersoneel en hiermede later van de vrije bedrijven te drukken. De laatste Statenverkiezingen hebben be wezen dat de C. D. U. hoe fel bestreden, ook door de A. R. partij levensbestaan heeft en niet allen accoord gaan met het kabinet Colijn. Dat deze partijen hiermede rekening gaan houden, blijkt daaruit, dat in vele plaat sen de z.g. arbeiderscandidaten op den voor grond komen, om dienst te doen als lokvogels voor stemmen. Breedvoerig behandelde de spreker de aan passingpolitiek in verband met de gemeente. Na een korte pauze was er gelegenheid tot debat, waarvoor zich opgaven de heeren G. van Popta, F. van Popta en H. Groen van Sant poort. De heer Engelman, lid der Prov. Staten van Noord Holland van de Kath. Democrati sche Partij bracht den strijdersgroet zijner or ganisatie over, waarbij hij den wensch uit sprak, met het Statenlid der C. D. U. den heer Fedde Schurer nuttig te kunnen samenwerken. De heer Van Popta Jr. vroeg enkele inlich tingen, de heer F. van Popta noodigde den spreker uit voor een debatavond. De heer Groen stelde de vraag, of een Christen lid van een politieke partij mag zijn. De debaters werden door den heer Van Hou ten uitvoerig beantwoord. Het aangeboden debat nam de heer Van Houten gaarne aan. Hij verzocht den heer Van Popta dit met zijn kiesvereeniging te be spreken. BEVERWIJK DE EMMABLOEM-COLLECTE. De alhier gehouden Emmabloemcollecte heeft ruim f 285 opgeleverd. Winterhulp Crisis Comité. In het winterhalfjaar 1934-1935 zijn door bemiddeling van het Dames Crisis Comité aan 280 gezinnen en alleenwonende personen uit gereikt 3134 stuks kleeding en dekking en 657 el stof. Verstrekt zijn: 456 stuks baby- goed, 550 stuks ondergoed (mannen en jon gens) 842 stuks bovenkleeding (mannen en jongens) 666 ondergoed (vrouwen en meisjes); 82 stuks bovenkleeding (vrouwen en meisjes); 6 ledikanten; 171 dekens; 222 lakens en sloo- pen. Bovenbedoelde goederen waren geheel nieuw en zijn door het Comité ten deele aangeschaft, ten deele verkregen van het Nationaal Comité, van neringdoenden ter plaatse en van de 2 stuks actie. Voorts zijn uitgereikt een hoeveelheid sajet en breikatoen, een aantal gedragen kleeding- stukken en eenig huisraad. De directie van het Veilinggebouw het Centrum stelde welwillend magazijn en distri butieruimte ter beschikking. De heeren Hout zager en Kors hebben het Comité door' hun voortdurende onmisbare hulp bijzonder aan Grootere contingenten voor den tuinbouw? Vragen aan den minister. De heeren Kampschöer en Groen hebben aan den Minister van Economische Zaken de volgende vragen gesteld: Acht de Minister het tijdstip niet aangebro ken om een nieuwe overeenkomst met de Duitsche regeering aan te gaan om ten be hoeve van den Nederlandsche tuinbouw hoo- gere betalingscontingenten te verkrijgen b.v. door vermindering van den last van de rente vorderingen? Zoo ja is de Minister dan bereid hiertoe de noodige stappen te doen? Indiër de eerste vraag ontkennend wordt beantwoord is de Minister dan niet van mee ning dat de Nederlandsche tuinbouw met de huidige maatregelen ten gronde gaat? STEMMING VOOR DE CANDIDATENLIJST. De leden van de R. K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht" zullen Zondag a.s. een stemming houden voor de vaststelling van de candidatenlijst voor de a.s. gemeenteraads verkiezingen. De vijf Candidatenlijsten, waarover gestemd moet worden zien er als volgt uit: Lijst 1: G. Wellagen, M. Tromp, F. J. Scholts P. Bakker, J. Blokker. Lijst 2: J. J. Bisschop. Lijst 2a: W. de Groot. Lijst 3: J. G. Poel, Jac. Slotemaker, K. Com mandeur. Lijst 4: N. J. Out, J. L. F. Post, W. P. Lan- gendijk, N. Th. Braun, J. A. Modderman. Lijst 5: P. J. J. Haazevoet. FEESTELIJKE JAARVERGADERING VAN „HANDELSBELANGEN". De jaarvergadering van de Koopliedenver- eeniging „Handelsbelangen" droeg ditmaal een feestelijk karakter en als gevolg daarvan was de zaal van Hotel „Oud Meerenstein'' ge heel gevuld met leden en hun dames, die aan de vriendelijke uitnoodiging van de feestcom missie gaarne gevolg hadden gegeven. De voorzitter van „Handelsbelangen", de heer J. v. d. Wel verheugde zich weliswaar over deze groote belangstelling, maar voegde daaraan den wensch toe, dat ook de ledenver gaderingen, waarin de belangen der leden worden besproken, over het algemeen een drukker bezoek zouden trekken. De kleinhan delaren immers zullen schouder aan schou der moeten staan, om niet ten onder te gaan. 'De secretaris, de heer J. Slotemaker werd vervolgens in de gelegenheid gesteld om zijn keurig verzorgd jaarverslag uit te brengen. Het jaarverslag van den penningmeester den heer A. Maks, maakte melding van een batig saldo, groot f 337.77, waardoor het be zit der vereenigmg steeg tot f 1568. Den penningmeester werd dank gebracht en décharge verleend voor zijn gehouden beheer Na afhandeling der huishoudelijke zaken kon het lang verbeide feestelijke gedeelte van den avond een aanvang nemen. De voorzitter van de feestcommissie, de heer P. C. Timmer leidde de artisten, de soubrette Henny Parker en den humorist Louis Dupont met een enkel woord in. SANTPOORT WANDELSPORT. De turnvereeniging „Santpoort" nam te Amsterdam deel aan den wandelmarsch van 35 K.M., welke afstand zonder uitvallers werd afgelegd. Dit laatste verdient bijzondere ver melding, omdat het aantal uitvallers dit maal zeer groot was. Van een der deelne mende vereenigingen viel zelfs meer dan de helft uit. Ook ditmaal kwam T.V.S. weer in 't bezit van een vereenigingsmedaille. HAARLEMMERMEER DE BRUG BIJ SCHIPHOL Met de fundeeringswerken voor de over de Ringvaart bij Schiphol te bouwen nieuwe bru< welke aansluiting zal geven op den Burge meester Colijnweg, is men reeds zoover ge vorderd, dat met de betonstortingen voor den verderen onderbouw spoedig zal worden be gonnen. De door het wegbreken van het oude fort Schiphol vrijgekomen ruimte, zal voor een groot gedeelte voor de te maken breede op ritten worden gebruikt; een verbetering, waarmede de belangen van het groote verkeer ten zeerste zullen zijn gebaat. GEZELLIG SAMENZIJN. Dat de Tooneelvereeniging „Gezellig Sa menzijn" haar goede reputatie en populariteit steeds heeft weten te handhaven en zich de moeilijke tijdsomstandigheden in aanmer king genomen tot heden in een groote be langstelling heeft mogen verheugen, is ook Dinsdagavond weder gebleken, toen ze in de Beurs te Hoofddorp haar laatste uitvoering gaf in dit seizoen en opvoerde het Fransche Tooneelwerk „De Roode Danseres", naar de bekende Toonfilm „Mata Hari'. De zaal was geheel bezet. De bijeenkomst werd geopend door den voor. zitter den heer Andries, die allen een hartelijk welkom toeriep, waarna met uitvoering, waar aan ongeveer 35 personen medewerkten, een begin werd gemaakt. De vertolking van de verschillende rollen bleek in goede handen te zijn en het keurige en vlotte spel dat geleverd werd, maakte het geheel tot een groot succes. De rol van „Toutcha" De Roode Danseres is door mevr. Rie van Rossum-Meeuwig uitste kend vervuld en de haar daarvoor ge brachte hulde was dan ook verdiend. Hetgeen „Gezellig Samenzijn" met de opvoering van dit Tooneelwerk heeft gepresteerd, heel veler verwachting overtroffen en was inderdaad iets buitengewoons. De goed geslaagde avond werd met een gezellig bal besloten. ZANDVOORT Brand op Entos. 40 konijnen kwamen om. Dinsdagmorgen brak een felle brand uit op de Entos, het complex van schuren en var kenshokken aan den overkant van de spoor baan. De brand ontstond in de schuur van T. bij het aanmaken van de kookpot. Weldra deelde het vuur zich mede aan de naastlig gende schuur en ook een derde schuur ging in vlammen op. Zoo snel greep het vuur om zich heen, dat men niet in staat was een 40-tal ko nijnen, die in deze schuur waren onderge bracht, te redden. Allen kwamen in de vlam men om. De brandweer was zeer spoedig ter plaatse, doch kon weinig uitvoeren, omdat er in deze omgeving geen waterleiding is. Op ouderwetsche manier werd hét water met emmertjes aangedragen en in den vuurpoel geworpen. De pogingen om het vuur met zand te dooven. hadden ten slotte nog meer effect Dank zij het harde werken van brandweer en omstanders wist men de schade tot bovenge noemde 3 schuren te beperken. Enkele andere schuren en varkenshokken, die onder den wind lagen, waren inmiddels ontruimd. De levende have had men de duinen ingejaagd. Toen het gevaar geweken was, werden de varkens, die volop van hun vrijheid genoten hadden weer in de hokken gedreven. De schade wordt niet door verzekering ge dekt. VERGADERING VAN DE HANZE. Dinsdagavond vergaderde de afd. Zand- voort van den R.K. Middenstandsbond de Hanze in het Patronaatsgebouw aan de Groote Krocht. In zijn openingswoord wekte de voorzitter op vooral in deze moeilijke tijden elkaar te steunen en zooveel mogelijk aansluiting bij elkaar te zoeken. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van B. en W. dat de Raad het verzoek om een ventbeperking in te voe ren niet had ingewilligd. Nadat de voorzitter er op gewezen had, dat door inwilliging de positie van den midden stand versterkt had kunnen worden, ging hij over tot de bespreking van het tot stand ko men van een hulpfonds. Uitvoerig werden de bedoeling van dit fonds en de werkwijze uit eengezet waarna spr. de oprichtingsacte voorlas. Naar aanleiding hiervan werden nog enkele vragen gesteld en inlichtingen ver strekt. Bij de rondvraag werd de a s. centrale- raadsvergadering (vergadering van de afge vaardigden van alle af deelingen) te Rotterdam besproken. Nadat door enkele leden nog bepaalde wen- schen betreffende de Arbeids-inspectie in het a.s. seizoen waren geuit sloot de voorzitter de vergadering. ALWEER EEN LIJST. De lijst-Schaap voor de gemeenteraadsver kiezingen is als volgt vastgesteld: 1. P. E. Schaap. 2. J. de Haan. 3. A. de Roode. HILLECOM DE VRIJZINNIGEN EN DE RAAD S VERKIEZIN GEN. Een groep van belangstellenden heeft Dinsdagavond een bijeenkomst gehouden om van gedachten te wisselen over het negatieve resultaat eener vorige vergadering, die be legd was om een candidatenlijst van Vrij zinnigen voor de raadsverkiezing vast te stellen. Deze groep is er in geslaagd een voor- loopige candidatenlijst op te stellen, welke lijst ter goedkeuring zal worden voorgelegd aan de Vrijzinnigen, die opgeroepen worden tegen Donderdagavond in het Nutsgebouw. JUBILEUM TH. JONKHEER. Onder zeer groote belangstelling werd Dinsdag door den heer Th. Jonkheer zijn 40-jarig jubileum als lid van het R.K. Arm bestuur herdacht. Des morgens werd door pastoor Krook met assistentie der kapelaans Van Beuken en Schneiders in de St. Martinus-kerk een plechtige H. Mis van dankbaarheid opgedra gen. Onder de aanwezigen merkten wij op Pastoor van Leeuwen van St. Joseph, burge meester Pont, wethouder P. Klaver, de be sturen der R.K. armen en die der beide kerken, de Vincentianen enz. Aan het gemeenschappelijk ontbijt in Huize St. Joseph werd o.a. het woord gevoerd door pastoor Krook. burgemeester Pont. den heer A. Leliveld, vice-voorzitter van het college, wethouder Klaver en een der zusters. Deze toespraken gingen vergezeld van verschil lende stoffelijke blijken van hulde, waarna de jubilaris op eenvoudige wijze hartelijk dank bracht. De receptie was zeer druk bezocht. Des avonds bracht de Harmonie „Crescendo" een serenade. Van alle zijden kwam een stroom van schriftelijke en telegrafische gelukwen- schen binnen. RAADSVERGADERING. De gemeenteraad is bijeengeroepen tegen Vrijdag 10 Mei des namiddags te 1 3/4 uur ter behandeling van de navolgende agenda: 1. Vaststelling notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot indeeling van de gemeente in stemdistricten. 4. Benoeming leden en plaatsvervangende leden van het Hoofdstembureau. 5. Voorstel tot gedeeltelijke afsluiting van enkele wegen. 6. Voorstel tot herziening van het uitbrei dingsplan. 7. Reclames Straatbelasting. 8. Vaststelling kohier aanlegbelasting. 9. Mededeelingen: a. Beroepschrift G. H. Her-mans inzake wei gering bouwvergunning. b. Vaststelling rekening schoolartsendienst. over 1934. c. Ver-zoek afwijking uitbreidingsplan inza ke het in acht nemen van open ruimte ten behoeve van een bouwvergunning voor H. J. Lommerse. i d. Verzoek afwijking uitbreidingsplan inza ke het inachtnemen van open ruimte ten be hoeve van een bouwvergunning voor C. ear lier. e. Benoeming leden schattingscommissie. I VERGADERING E. II. B. O. De gisteravond ln „Patrimonium" gehou den gewone voorjaarsvergadering der E. H. B. O. was goed bezocht. Aan den Krinkwedstrijd te Lelden op 25 Mei a.s. zal voor E.H.B.O.-werk met een heeren- en een damesploeg worden deelge nomen. Door den voorzitter, den heer Veelenturf, werden met hartelijke woorden van felicitatie aan de onlangs geslaagde dames en heeren het diploma en bondsinsigne uitgereikt. In de tweede helft van Augustus zal in de gemeentelijke zweminrichting door de Reddingsbrigade en E. H. B. O. een gemeen schappelijke demonstratie- en propaganda- avond worden georganiseerd. (Is reeds in een deel der vorige oplage geplaatst). Nederlanders zien Nederland in de Apollohal. Van natuurbad tot marktplein Grootsclie deelneming van Apeldoorn. (Van een onzer redacteuren.) Als men weet, welke moeilijkheden de organisatoren van de tentoonstelling Mooi Nederland hebben moeten over winnen, moeilijkheden, tegenstand, ja zelfs tegenwerking, dan treft de exposi tie in de Apollohal te Amsterdam nog meer dan zij uitteraard reeds zou doen. Wij weten, dat de leiding vele dingen gaarne anders had gezien, doch ondanks dit meenen wij toch te mogen voorspel len, dat Mooi Nederland aan het doel: mooi Nederland te toonen aan Neder landers zal beantwoorden. Wat treft het meeste van deze tentoon stelling? Ongetwijfeld is dat de prachtige stand in het midden van de gemeente Apel doorn. Hier is een juweeltje van techniek, van vindingrijkheid en van compositie te zien. Het bekende natuurbad vormt op ar tistieke wijze het middelpunt in Berg en Bosch, een tafereel uit Hoog Soeren, de zand verstuiving te Kootwijk en de Nederl. Herv. Kerk te Lochem. Op buitengewoon fraaie wijze heeft men met lichteffecten in deze diarama's den werkelijken toestand zoo weten te benaderen, dat men zou meenen de natuur zelve van een hoog punt te aanschouwen. Het tweede, dat treft, is het oud-Holland- sche Marktplein op den achtergrond Het is min of meer in coulissenvonn opgetrokken, doch het vormt een groote eenheid, die ver der op de tentoonstelling helaas te weinig is te vinden. Al heeft men getracht door een logische constructie van de Nederlandsche kaart (Nederland is in contouren op 6 Meter hoogte boven de tentoonstelling aangebracht) een eenheid te scheppen, de tusschenschot- ten, die de verschillende stands scheiden, verbreken dit verband wreed. Opmerkelijke stands zijn voorts, die van Texel. Op vaardige wijze heeft men de dui nen van het eiland weten te reconstrueeren en er de bekendste vogels tusschen gezet. Ook voor de expositie van Heiloo moet men waardeering hebben: een kleine gemeente heeft getoond hoe met weinig middelen op bescheiden schaal iets behoorlijks tot stand kon worden gebracht. Een bijzondere vermelding verdient het werk, van den heer W F. G. Wiese. een werk loos metaalarbeider uit Alkmaar, die geduren, de dertien jaar aan een natuurgetrouwe weer" gave van de Alkmaarsche Waag heeft gear beid, waaromheen kaasdragers zijn gegroe peerd, die bewegend hun arbeid verrichten. Gedeeltelijk werd de expositie ontworoen door den Haarlemschen architect A, V. Har- togh. Heemstede en IJmuiden stellen teleur. Hoe jammer is het, dat Haardem en urn- streken nagenoeg niet zijn vertegenwoordigd. Haarlem ontbreekt geheel, evenals Bloemen- daal en Zandvoort en IJmuiden heeft gelijk Heemstede een stand van kleine afmeting. Bij de bezichtiging was IJmuiden nog niet gereed en van Heemstede zagen wij slechts een tiental foto's en een doorblik op een brug. Andere groote sted Amsterdam en Gro ningen, moesten vertegenwoordigd worden door groote industrieën uit deze plaatsen, De Amsterdamsche gemeenteraad had eer tijds een grot bedrag gevoteerd om op royale wijze voor den dag te kunnen komen. Ged. Staten van Noord-Holland hebben deze uitgave echter niet goedgekeurd. Daarop heeft de directie van de Fordfabriek besloten het werk over te nemen, doch zooals het zich laat begrijpen komt hierdoor niet het karakteristiek Amsterdamsche tot uiting. Ook met Groningen is dit het geval, waar de Fongersfabrieken te hulp moesten komen; de Bijenkorf hielp Scheveningen. De belangstelling is gewekt Toch mag de toon niet in mineur zijn, per slot van rekening kunnen onmogelijk alle ge meenten gelijk goéd voor den dag komen. Geldgebrek is hier veelal de oorzaak van. Over het algemeen gesproken kan men zeggen, dat Mooi Nederland er in is geslaagd de belang stelling te wekken voor wat het eigen land biedt, welke belangstelling door oppervlakkig heid onder de landgenooten wel eens te wen- schen heeft overgelaten. Deze belangstelling is gewekt door het geëxposeerde in de eerste plaats, de prijsvraag, waarover wij reeds schre ven in de tweede en de vele attracties op het oud-Hollandsch Marktplein in de derde, maar zeker niet laatste plaats. Wij zijn er vast van overtuigd, clat op 19 Mei, den dag der sluiting, de organisatoren, archi tecten en alle deelnemers, met tevredenheid op Mooi Nederland zullen mogen terugzien. En als aan het eind van het zomerseizoen de deelnemende gemeenten zullen kunnen zeg gen: „Het is goed geweest mede te werken aan Mooi Nederland", dan heeft het samenge brachte in de Apollohal met moeite en kosten het werkelijke doel bereikt.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 11