■J DE BILT BLACKBOy èaekt U een a^tkeu A. FEDERMANN m wij HEBBEN OOK UW KEUS! g| fll. KUIPERS&ZN. Opticiens Zijlstraat 97 De bloem van den dag N?5 WOENSDAG 8 MEI 1935 HAARLEM'S DAGBLA D 2 Minister Van Lidth de Jeude opent „Mooi Nederland". „Versterking der nationale eenheid". Dinsdagmiddag is de tentoonstelling „Mooi Nederland" in de Apqllohal geopend. De voor zitter van het uitvoerend comité, de heer C. R. T. Baron Krayenhoff zei o.m., dat juist in dezen tijden van achteruitgang op zooveel ge bied, van gebrek aan saamhorigheid, van ge mis aan durf en doorzettingsvermogen, ja zelfs van gebrek aan ernsti'gen wil om elkaar te steunen en opbouwend samen te werken, gemeend heeft, den eigen landgenoot te moe ten laten zien wat hij bezit in zijn eigen, mooie land. Vele Ver. v. Vreemdelingenverkeer, welker subsidies of inkomsten sterk waren vermin derd ofg eheel waren verdwenen, konden uit dien hoofde onmogelijk meedoen. Maar ook enkele toonden gedurende de onderhan delingen totaal gemis aan eenergie; hier en daar ontbrak zelfs de goede wil tot een drachtig samenwerken, maar stond men af gunstig of vijandig tegenover zustervereni gingen! Daarom was ons werk moeilijk, ja zwaarder dan wij verwacht hadder» Ir. O. C. A. van Lidt de Jeude, minister van Waterstaat, daarna het woord voerende, zeide o m.: „Zoo ooit een vereeniging gerech tigd is een tentoonstelling te houden dan is het de Uwe, want men zou het in Uw statuten omschreven doel kunnen samenvatten als het bij voortduring tentoonstellen van Mooi Nederland". Nu de zomersche dagen weder naderen, zul len vele landgenooten de landsgrenzen over schrijden, om elders ontspanning en verpoo- zing te zoeken. Al zou'tonjust zijn hun te verwijten dat zij eigen haard verlaten, al ware het slechts, dat wij het recht om anderen uit te noodigen zouden verbeuren indien wij ongeneigd zijn, zelve als genoodigde te verschijnen, toch dient tweeërlei voorbehoud te worden gemaakt; in de eerste plaats, dat de landgenooten, dié in vreemde reizen, geen vreemdeling zijn in eigen land en ln de tweede plaats, dat zij naarmate het vreemdelingenverkeer kwijnt zooveel mo- ge'ijk medewerken door de voorkeur te geven aan eigen land. Uw vereeniging keert zich terecht tegen landgenooten, die vreemdelingen zijn op eigen bodem. Even zonderling als het zou zijn, een vreemde taal te leeren. als men zijn eigen taal niet verstaat, even ondenkbaar moest het zijn vreemde landen te bezoeken, als men zijn eigen land niet kent. Vooral in dezen tijd heeft dit een diepere beteekenis, omdat grondige kennis van het vaderland de ver schillende deelen des volks r.ader tot elkander brengt, tot versterking van onze nationale eenheid. De invloed, die van een en ander uitgaat, doet zich op velerlei gebied gevoelen. Ik be hoef slechts te herinneren aan het nauwe verband met het .verkeersvraagstuk. zou men erin slagen een harmonisch verkeersapparaat te schepnen, dat in redelijke behoeften voor ziet dat het aan ieders wenschen voldoet is een eisch die wel asymptotisch zal moeten worden opgevat dan dient er ook Tiet ver keer te zijn, om dit tot zijn recht te doen komen en ook hier treft men een onmisbare wisselwerking aan. Het zou mij niet moeilijk vallen nog tal van gebieden te noemen, waarop het verkeer een heilzame werking heeft doch ik vrees, dat mij het verwiit zou treffen, dat ik mij als leermeester wil opwerpen, tegenover leerlin gen», die zelve de leerstof reeds grondig kennen. Toch wil ik niet nalaten, nog op één punt den nadruk te leggen en wel on de moreele verheffing van den mensch door aanschouwing" van natuurschoon. In deze kommervolle dagen, als het somtijds schijnt of alles om ons heen wankelt en velen hun zelfvertrouwen en evenwicht dreigen te ver liezen. ziet men de natuur als machtig ver schijnsel. dat den mensch leert dat er door de eeuwen heen onveranderlijke wetten zijn, die steeds blijven geiden. Voor die velen schenkt natuurschoon vrede en rust, noodza kelijke elementen en levensvreugde. Met den wensch, dat velen zullen komen genieten van hetgeen hier door u is bijeen gebracht, verklaar ik de tentoonstelling ge opend". Hierna voerde nog het woord dr. I H. J. Vos, wethouder van Amsterdam. OPTICIEN CROOTE HOUTSTRAAT 37 Bij de Anecang - Telef. 11059 Van ouds bekend voor eerste kwaliteit Optiek ■ilLLIJKE PRIJZEN - Vakkundige bediening (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: WOENSDAG 8 MEI Prinsenhof: Gemeenteraadsvergadering van Haarlem, 1.30 uur. Ledenvergadering Vacantiekolonies, Ged. Oude Gracht 41. 9 uur, Frans Hals Theater: „De blinde vliegenier" 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „It Happened one Night", geprolongeerd. Matinée 2.30 uur. Ver der doorloopende voorstelling van 7 uur tot 11.30 uur. Cinema Palace: „Geschichten aus dem Wienerwald". Op het tooneel: Carmelo Vesio, de beroemde Italiaansche tenor. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Madame Dubarry" Op jret tooneel: Milcar Comp., een bijzondere variété-attractie. 2.30, 7 en 9.15 uur. Heemstede: Bloemententoonstelling in Groenendaal van 's morgens 9 tot 's avonds 12 uur. DONDERDAG 9 MEI Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Teyler's Museum, Spaame 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Heemstede: Bloemententoonstelling in Groenendaal van 's morgens 9 tot 's avonds 12 uur. ARROND. RECHTBANK. Motor- en Rijwieiwet De arrondissementsrechtbank te Haarlem kreeg Woensdag een serie appèlzaken te be handelen voornamelijk betrekking hebbende op overtredingen van de Motor- en Rijwieiwet. Een bellanger uit Heemstede had, zooals de officier zei, een wielrijder op den Gasthuis singel klem gereden, toen de auto te snel naar rechts zwenkte na het passeeren. De chauf feur was door den kantonrechter veroordeeld tot 10.— subs. 5 dagen. Aangezien echter ten laste gelegd was dat de chauffeur niet genoeg naar links was uitgeweken, vroeg de officier, die dat niet in overeenstemming vond met de feiten, vrijspraak. Een vrachtauto stond links van den weg en wilde wegrijden, waartoe de chauffeur de richtingaanwijzer uitstak, zich vergewiste of er iets achter hem aankwam en langzaam wegreed, naar de rechterzijde van den weg gaande. De weg was ter plaatse zeer smal, omdat rechts twee verhuisauto's stonden en links ook nog een bestelauto stond. Op dat oogenblik kwam een personenauto aanrijden, die bekneld raakte tusschen de verhuisauto's en de vrachtauto. De chauffeur van de vracht auto kreeg 10 boete van den kantonrechter. In hooger beroep achtte de officier zijn schuld niet bewezen en vroeg vrijspraak. Een chauffeur van een tractor is door den kantonrechter veroordeeld tot een boete van 2o subs. 10 dagen hechtenis, omdat hij niet ver genoeg naar links is uitgeweken, waar door hij een wïelrijdster heeft aangereden. Hier bleek geen sprake van snijden te zijn, zooals in het eerste geval, en de officier vroeg bevestiging van het door den kantonrechter gewezen vonnis. Het verkeer van rechts gaat vooren een overtreder moest 15— boete betalen. Hij verkoos in hooger beroep te gaan, zoodat zijn zaak Woensdag voor de rechtbank diende. Hij beweerde slecht zicht te hebben op den hoek Heemsteedsche Dreef en Cruquiusweg, wat door anderen ontkend werd. De officier vroeg bevestiging van het vonnis. Uitspraken in al deze zaken op Dinsdag 21 Mei om twee uur. Voor Haarlem's Kantonrechter. Hinderlijk volgen Twee typografen stonden weer terecht voor den Haarlemschen kantonrechter, ter zake dat zij op 26 Februari twee werkwilligen bij een typografenstaking 'hinderlijk gevolgd zouden hebben. Deze zaak was aangehouden om de gevolgden te kunnen hooren. De een verklaarde een der verdachten ie hebben gewaarschuwd en te hebben verzocht hem niet meer te volgen. Dit zou eenigen tijd voor den 26 Februari 'zijn geweest. Bovendien verklaarde deze getuige zich beleedigd te heb ben gevoeld door de uitdrukking „maffer" wat echter evenmin op den bewusten dag zou zijn geschied. Een inspecteur van politie zei dat getuige een der verdachten inderdaad had gewaar schuwd, maar niet op den dag van de be keuring. De andere getuige, ook een Amsterdammer, zei, dat het volgen hinderlijk was. Wel waren de twee verdachten dan eens vóór hen, dan weer achter hen op ongeveer 25 meter, doch liet feit dat politie per motor en rechercheurs te voet erbij te pas moesten komen, vonden de getuigen zeer-onaangenaam De ambtenaar zei dat deze verklaringen nog eens bevestigden wat hij reeds in een vorige zitting heeft gezegd: dat men op straat vrij moet kunnen loopen en dat zij die deze.-yriir* l'ieid verstoren, streng gestraft dienen, .te wor den, Hij persisteer de, bij 'zijn .ei'sch: 25 of '25 dagen voor den een en 25 of vier weken tuchthuis voor den' jóngste. Als verzachtende omstandigheid noemde hij het feit dat ande ren dan verdachten de touwtjes in handen hadden. De verdediger, Mr. H. O. Drilsma, verzocht vernietiging van de dagvaarding, o.a. omdat niet tot uiting kwam waarin het hinderlijke volgen bestond, ontslag van rechtsvervolging, en in ieder geval vrijspraak voor deli jongste, wien men z.i. niets ten laste kon leggen, want hem was in het geheel niet gezegd dat de ge tuigen van volgen niet waren gediend, hetgeen vereischt is. Naar het oordeel van den verdediger lag het hinderlijke voor de getuigen in het feit dat politie ter bescherming mee moest, hetgeen niet anders kon, doch voor getuigen wel on aangenaam moest zijn. Indien straf moest worden opgelegd, acht spr. een veel lichtere straf op haar plaats, daar het feit lang zoo ernstig niet was in de oogen van verdachten als het wordt voorge steld. Vroeger was deze wijze van doen bij stakingen niet meer dan gewoon. Over veertien dagen zal de kantonrechter schriftelijk vonnis wijzen. OP STAP NAAR BRUSSEL Aan de nummers, die in aanmerking komen voor het uitstapje met „Rembrandt" naar Brussel zijn nog toegevoegd de Sirs. 439, 5055, 11661 en 27757. De biljetten moeten uiterlijk Donderdag 9 Mei aan het Rembrandt Theater worden ingeleverd. GUNNING. Namens Gedeputeerde Staten is door den Provincialen Waterstaat van Noord-Holland het maken van een brug in beton over den buitenwaterloop van het gemaal van den Niedorperpolder in de gemeente Oude en Nieuwe Niedorp met bijkomende werken, ge gund aan G. C. van Hof ten, aannemer te Haarlem. LAAT NU UW BONT BEWAREN BIJ WEILL&ZOON BONTWERKERIJ BARTELJORISSTRAAT 26-28 (Adv. Ingez. Med.) meldt: Hoogste barometerstand 776.4 m.M. te Aberdeen. Laagste barometerstand 759.2 m.M. te Vardö. en voorspelt: Meest matigen Noordoostelijken tot Ooste lijken wind. Gedeeltelijk bewolkt. Weinig of geen regen. Zachter overdag. Uit het Buitenland Zachter is de voorspelling. Het gebied van hoogen luchtdruk is thans stationair geworden over Schotland. Het heeft zich sterk naar het Oosten uitgebreid en vormt een tweede kern in Zuid-Zweden en het Oostelijk Oostzeegebied. In het Zuiden daalde de druk. Over het geheele vasteland waait een luchtstroom uit het Noordoosten. De koude drong door tot de Alpen en Midden- Frankrijk. Bij het voortschrijden van het koude front vielen de neerslagen in hoofdzaak in de bergstreken en in den nacht en voor de Alpen (Muenchen, Friedrichshafen, Zuerich, Bern). Blijkens de opgaven der bergstations en der vliegtuigwaarnemingen beperkt de koude zich in hoofdzaak tot de onderste kilometer en is de temperatuur in de hoogere atmosfeer niet abnormaal laag. Hierdoor is het mogelijk, dat de tempera tuur bij eenigszins zonnig weer overdag iets zachter zal worden, terwijl de bewolking de nachtelijke afkoeling zal temperen en nacht vorst zal tegengaan. Barometer Stand van heden Vorige stand Neiging: Vooruit. Opgave van- FA. KUIPERS EN ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 Thermometer 8 Mei: Hoogste gisteren 62 F. Laagste heden nacht 49 F. Hoogste heden tot 12 uur 59 F. De Gemeentefondsbelasting. 773 m.M. 772 m.M. (Adv. Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND DE „COLLECTE VOOR DEN GEWAPENDEN DIENST". De Burgemeester van Haarlem brengt ter kennis, dat van 20 tot 25 Mei 1935 binnen deze gemeente zal worden gehouden de col lecte ten behoeve van het fonds ter Aan moediging en ondersteuning van den ge- wapenden dienst in de Nederlanden (Fonds: voor Oud-Militairen van Land- en Zee macht) en beveelt die collecte - aan in de milddadigheid der ingezetenen. Met nadruk wordt er op gewezen.-dat de opvatting van hen die de roepingvan het fonds niet kennen en dit fonds beschouwen als een soort van armenbedeeling voor oud- militairen. geheel onjuist is. Geen aalmoes wordt den gewezen krijgsman gegeven, maar een jaarlijksche gratificatie nevens militair pensioen of gagement, door de natie aan den oud-soldaat aangeboden als een soort stoffelijk blijk van, waardeering zijner dien sten als een gepaste hulde voor hem, die haar heeft verdiend. Een ruime opbrengst der jaarlijksche col lecte is tot aanvulling van dit fondszeer noodig, omdat het daardoor alleen mogelijk zal zijn om óf nieuwe categoriën van deel- gerechtigden te vormen óf wel de voorwaar den van opneming in de" bestaande cate goriën te vergemakkelijken, want dikwijls komt de pijnlijke noodzakelijkheid voor, dat niet kan worden voldaan aan aanvragen van verdienstelijke oud-militairen, omdat de voorwaarden van opneming in het fonds 200 moeilijkt zijn gemaakt. HAARLEM, 8 Mei. Ondertrouwd 7 Mei: F. Kasteelen en R. M. Koekkoek. Getrouwd 7 Mei: H. J. G. Klein Schiphorst en A. C. C. Roozen; W. Kok en J. C. J. de Ridder. Bevallen 4 Mei* H. EgbertsSchuurman, d.: J. DijkstraWouda, z.; T. HasertTol, d.; 5 Mei: C. BakkerWit, d.; 6 Mei J. C. Heems kerkKaasenbrood, d.; 7 Mei E. Roest Engel, d. Overleden 5 Mei: H. SmitsKrommenhoek. 78 j., Westerhoutpark J. C. Maurer. 8S j., Gen. de la Reijstraat; M. L. Hoekendijk, 32 j., Ha- zepaterslaan; 6 Mei: R. J. Bos, 26 j., Raam- steeg; M. M. BoogaardAdler, 77 j., Frede- rik Hendriklaan; G. Winkler, 75 j., Klaren- beekstraat. Vraag van den heer Westerveld aan B. en W. Naar Het Volk meldt heeft de heer D. J. A. Westerveld, lid van den Raad verlof gevraagd in de raadsvergadering van hedenmiddag de volgende vraag tot B. en W. te richten: „Zijn B. en W. bereid den ra.ad op korten termijn voor te lichten over de gevolgen, die verbon den zouden zijn aaii de terugbrenging van de gemeente van de tweede klas der geme>ente- fondsbelasting naar de eerste?" Ter toelichting van dit verzoek merkt de heer Westerveld op, dat de wet van 4 Maart 1935, die wijziging bracht in de financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeen ten, ook belangrijke wijziging heeft gebracht in de gemeentefondsbelasting en wel ten aanzien van: a. het tarief waarnaar die be lasting in hoofdsom wordt geheven; b. de uitkeering aan de gemeenten van het z.g. classificatieverschil; c. de regeling van de be lasting bij samenvoeging van belastingschul digen in gezinsverband. De wijziging van het tarief heeft een ver laging van het belastingvrije inkomen tot ge volg. dat vroeger in de tweede klas resp. 700 en 600 bedroeg en bij de wijziging op 650 en '550 gebracht is, zoodat een groote groep van burgers, die wegens hun geringe inkomsten vrijgesteld waren, thans ook be lasting zullen moeten betalen. Bovendien is de belasting voor de inkomens van 700 tot f 1500 verhoogd. De uitkeering wegens classificatieverschil is veranderd in een classificatie-uitkeering, die bij indeeling der gemeente in de eerste klas één gulden voor iederen inwoner aangeslagen in de gemeentefondsbelasting zal bedragen, bij indeeling in de tweede klas drie gulden per inwoner. Het komt den heer Westerveld daarom ge- wenscht voor, dat de raad door het college nauwkeurig wordt ingelicht over de gevolgen, die de wijziging van de gemeentefondsbe- lasting voor de financiën der gemeente zal hebben en tevens over de mogelijkheid een verdere verlaging van het belastbaar inkomen tegen te gaan. PROPAGANDA-VERGADERING VAN DANSLEERAREN. De Ned. Vakkring van Dansleeraren zal een propaganda-vergadering houden op Vrijdag avond 17 Mei in de kleine zaal van gebouw „Rosenhage" in de Hoofmanstraat. KIND TE WATER. Dinsdagmiddag is de vier-jarige F. Braam al spelende heel ver van zijn ouderlijke woning aan de Indischestraat (Haarlem- Noord) verwijderd geraakt. Hij kwam op den Kinderhuissingel terecht, waar hij, spelende in de nabijheid van de Pieter Kiesbrug, te water geraakte. Dit werd gélukkig gezier. door een passeerend wielrijder, die onbekend gebleven is. Hij begaf zich onmiddellijk ge iteed té water en bracht het jongetje op het droge.' Ten huize van een lid van den On gevallendienst aan de Johan van Vlietstraat werd'hij van droge kleeren voorzien en daar na door de inmiddels" gewaarschuwde ouders per taxi naar huis gebracht INTIEME VROOLÏ.TKE KUNSTAVOND VAN MARCEL B.ARGER. Zondagavond, 12 Mei. zal de chansonnier Marcel Barger een intiemen, vroolijken kunst avond geven met zijn nationaal en inter nationaal repertoire in den Stadsschouwburg. Verder, zullen aan den avond hun mede werking verleenen Walter Matties als be geleider Ankie Houkers niet haar dans- fantasiéën, waaronder eenige composities van Gerard I-Iengeveld, die baar eveneens zal begeleiden. UITVOERING VAN T. O N. E. V. O. Zaterdag 11 Mei geeft de Haarlemsche too- neelvere'eniging T.O.N.E.V. in den schouw burg aan den Jansweg een opvoering van 't Amerikaansch tooneelspel in drie bedrijven .Gekocht en Betaald" door George Broad- hurst. De regie is verzorgd door den heer G. H. Pollé. die zich tevens belast heeft met de balleiding. De balmuziek wordt verzorgd door Stoëkéiï's Band. SOC. DEM. ARBEIDERSPARTIJ De Federatie Haarlem der S. D. A. P. houdt Donderdagavond 9 Mei a.s. een ledenvergade ring in het gebouw van den Protestantenbond. Punt 5 van de agenda luidt: actie voor óe raadsverkiezing. UNIE VAN BELLAMYANEN. De Nederlandsche Unie van Bellamyanen zal Donderdagavond 9 Mei in Ons Huis te Zandvoort een propaganda-vergadering houden en Vrijdagavond 10 Mei in gebouw Cycloop te IJmuiden. De muurbloem. Wordt vervolgd" Of ik onder in de grond graaf Of 'k zit boven op het dak, Of ik timmer, sjouw of metsel, BLACK-BOY is mijn pruimtabak; GESAUSDE ZWARE PRUIMTABAK (Adv. Ingez. Med.) OPMERKINGEN VAN LEZERS DE KLEVERPARWEG BIJ DE KLEVERLAAN. Wij ontvingen een klacht van een abonné, naar aanleiding van het feit, dat het midden gedeelte van het laatste stuk van den Klever- parkweg, bij de Kleveiiaan, er zeer onoogelijk uitziet. Reeds sedert geruimen tijd liggen daar, nadat de rails aan één kant zijn opgebroken, hoopen steenen. Inzender vraagt, waarom de rails nu ook niet aan de andere zijde worden opgebroken, dan zou daar weer een behoorlijke toestand kunnen ontstaan. Deze klacht brachten wij onder de aandacht van Openbare Werken, waar ons werd mede gedeeld, dat de steenen aan den Kleverpark weg zullen worden opgeruimd. Aanvankelijk lag het in de bedoeling, ook de rails aan den anderen kant op te breken. Dat kan echter nog niet gebeuren, omdat er geen geld voor be schikbaar is gesteld. BLOEMENDAAL Overal op Flora ruiken we de muurbloem, hetzij dat we over den Vrijheidsdreef opwan delen, of dat we langs de vele tuintjes en per ken zwerven. Vooral langs den hoofdingang kan men een mooi overzicht krijgen van de talrijke variëteiten, die men van deze van ouds beproefde bloem heeft weten te kwee.- ken. Erg lage soorten, die meestal onder de 2 dm. blijven, zijn de goudgele Tom Thumb en dan de voor zichzelf sprekende namen als Bloodred Dwarf en Black Ddwarf (broodroode en zwarte dwerg). Veel hooger worden varië teiten als de Russische zwartbruine, de eigen aardig paars-violette Ruby Gem, de fluweel- bruine Goliath en zoovele andere. De wilde muurbloem, Cheiranthus Cheiri, komt in Zuid-Europa voor, in 't bijzonder op kalkrot sen. In ons land groeit de muurbloem op en kele ruines en bouwwerken, waar sommigen de plant voor verwilderd, anderen voor echt wild aan2ien. Zoo staat op de ruïne van Bre- derode een heldergele muurbloem, die daar telkens weer uit zaad opschiet, en evenzoo is het op de ruine van Valkenburg en op de muren van de St. Janskerk in Den Bosch. In ons land heeft de muurbloem nogal eens last van een strengen winter, vooral op een zonnige, winderige standplaats en in Duitsch- land is dat natuurlijk nog een graad erger Maar in Engeland komen wilde of verwilderde muurbloemen vlot door den winter en daar ziet men op tal van plaatsen de wilde „wall flower". Bekend zijn ook de rijke groeiplaatsen van de gele muurbloemen op de rots van Helgo land. Willen we deze planten in onze tuinen heb ben, dan moeten we er om denken, dat het tweejarige gewassen zijn. Het eerste jaar zaaien we in Juli, om in October de jonge planten op de bedden uit te poten. In den win ter moeten ze met wat takken beschermd "den tegen te groote- schommelingen in temperatuur en vooral tegen de snijdende Oostenwinden. In botanisch opzicht zijn de bloemen mooie vertegenwoordigers der Cru- ciferen, kenbaar aan de viertallige bloemen met zes meeldraden Aan de basis van den stamper zit zeer veel honing, bewaard in twee wat uitgeholde kelkbladefen. A. MELLTNK. RAADSVERKIEZINGEN. f De afdeeling Bloemendaal van de Libe- rale Staatspartij „de Vrijheidsbond heeft voor de aanstaande Raadsverkiezingen onder staande candidatenlijst vastgesteld, waarin; opgenomen is de vroegere lijst„Laan". 1 Jhr. G. C, ,Quarles van Ufford. 2, Mr.'A'. 'J,' Enschede; '3. C. B. Posthumus Mesjes; 4."D. Flemming5. A. de Graaf; 6. U. Hempeniusjj 7. Mej. Dr. E. C. van Dorp; 8. C. J. Casseeji 9. R. Oudes; 10. Mevr. Weel. C. A. B. -Leenderta Lohman; 11. C. W. de Visser. 1 LENTE-AVOND VOLKSZANG. 7j '-*■(ƒ Hoezeer de Lente-avonden van de afd. Bloemendaal van Volkszang de harten van zingend Bloemendaal heeft veroverd, bleek Dinsdagavond weer duidelijk uit de over- groote opkomst in het Jeugdhuis. De groote zaal was kwistig en smaakvol versierd met keur van lentebloemen uit den tuin en uit het veld. In het midden van de zaal was een ruimte opengelaten en hier werd naar ouden Vader- landschen trant de Meiboom opgericht. De versierde stam met slingers en bloemen en boven op het draaiende wiel met afhan gende linten, waaraan jonge dames al dan send haar liederen zongen. „Trekt uit", zong de zaal en toen volgde „Di Mai plaisant" en „Die Mei, die is ge plant". Een aardig gebeuren, waarbij het publiek hartelijk meeleefde. Vooraf waren al mooie liederen gezongen onder leiding van den heer P. de Nobel, liederen frisch van klank: „De bloemen en knoppen spruiten alom over velden en wei". Er was gezorgd voor tekstboeken en de ge oefende kern nam de rest gemakkelijk mee. Hartelijk applaus weerklonk, toen de bard Geert Dils met zijn luit onder den Meiboom plaats nam. De heer Dils, een goede bekende op Volks zang, zingt zijn liederen duidelijk en weet er door fijn gebaar ileven aan te geven. En bij de boerenbruiloft zingt de zaal en. danst de bard zelf zoowaar het „Dreikus- man" mee, nadat twee jonge meisjes voor waren gegaan. Mooi gedragen was zijn Avondzangerslied. Bij zijn latere liederen na de pauze, kwam de humor om den hoek kijken en zoo vroolijk werd de stemming en de bard kreeg er zelf zoo'11 schik in, dat er bijkans geen einde aan kwam. Kostelijk was het lied van Kareltje, van de Pastoor zijn koe. die geslacht werd. en van den boer. die uit Zwitserland kwam en een jasje liet maken. Er kwam bijna geen einde aan het ap plaus en na zijn slotliedje: „Hij heeft haar toch genomen", schaterde de zaal. Trekstertjes voerden nog volksdansen uit en toen werden gezamenlijk nog een aan tal mooie liederen gezongen. De voorzitter sloot den mooien avond met hartelijke woorden van dank. HET SPREEKUUR VAN DEN BURG MEESTER. De burgemeester, Jhr, Mr. C. J. A. den Tex, is verhinderd Vrijdag a.s. zijn gewone spreek uur ten Gemeentehuize te houden. BURGERLIJKE STAND Bevallen: D. H. RoeienRusman, d„ L. M. ten HoopenMay, z„ IT. L. Dorhout Mees— Diemer Kool, z. Ondertrouwd: H. C. J. van Os en M. I. Bou- ma, J. G. de Vries en M. B. Kuné, J. C. Schrij vers en M. Hulsbosch. Getrouwd: J Brakenhoff en M. G. Th. van de Pavert, N. Nieuwland en W. M. van El- burg. Overleden: F. A. van Bijlevelt, 48 j., overle den te Haarlem, M. J. Lapidoth, 72 j„ over leden te Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2