UIT HET BUITENLAND DE PARIJSCHE FEESTWEEK. Zweden en Denemarken op Wereldtentoonstelling. de THIJS IJS EN DE WINTERKONING WOENSDAG 8 MEI 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 4 Italië mobiliseert drie divisies. „Voorzorgsmaatregelen voor beveiliging der Oost-Afrikaansche koloniën". Het conflct voor de Kamer. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS ITALIë. Een officieel communiqué deelt mede. dat met het oog op de mobilisatie-maatregelen, welke door de Abbessynische regeerin°' zijn genomen. Mussolini order heeft gegeven tot het mobiliseeren van een legerdivisie en twee divisies zwarthemden, terwijl de soldaten dei- lichting 1913 ,die met verlof zijn, weer zijn opgeroepen. Thans zijn dus de volledige lichtingen 1911. 1913 en 1914 onder de wapenen. Het agentschap Stefani publiceert met betrekking tot deze order een communiqué waarin verklaard wordt, dat „het nemen van verdere voorzorgsmaatregelen ter beveiliging van de Oost-Afrikaansche koloniën var. Italië door een aantal feiten onvermijdelijk is ge worden". Als dusdanige feiten worden door Stefani genoemd: 1. dat door bepaalde onomstootelijk vast gestelde Europeesche wapenfabrieken onmer- lcelijk groote wapenzendingen naar "Addis Abeba zijn geëxpedieerd. 2. dat de Abessynisclie regeering mobili satiemaatregelen heeft genomen. 3. de redevoering, die de keizer van Abes- synië voor eenigen tijd heeft gehouden en die intusschen reeds verscheidene malen door de Italiaansche bladen te berde is gebracht. Gemobiliseerd worden dientengevolge op bevel van Mussolini de divisies Sabauda de Cagliari van het leger en de beide eerste divi sies van de zwarthemden. De beide militie- divisies dragen de namen „23 Maart" en ..28 October". Voorts worden nog eenige bataljons zwart hemden gemobiliseerd, n.l. die van Palermo, Cuneo. Ravenna en Forll. Teneinde de een heden op oorlogsniveau te brengen, werden zij door reservisten, die slechts voor een korte militaire opleiding van 6 maanden opgeroepen waren aangevuld. In Eritrea is de derde divisie der inboor lingen gemobiliseerd. In plaats van de divisie- Sabauda wordt in Italië een reserve-divisie gevormd, die den naam Sabauda II zal dragen. Evenzoo zijn reeds maatregelen genomen om in plaats van de gemobiliseerde bataljons zwarthemden reserve-formaties op te stellen. In de Kamer werd levendige bijval betuigd wat de Italiaansche politiek in Oost-Afrika betreft. Staatssecretaris Lessona verweet Abbessynië het vriendschapsverdrag met Italië niet te zijn nagekomen en Italië's economische plannen systematisch te hebben verijdeld. De betrek kingen met de regeering van Abessynië. aldus Lessona. hebben steeds zorgwekkender vorm aangenomen. Italië heeft het recht te eischen. dat overvallen zooals in Oeal-Oeal en Afdoeb zijn gepleegd, niet meer voorkomen. Maar dat is niet genoeg. Italië moet ook eischen. dat de verplichtingen van het vriendschapspact van 1929 worden nageleefd en dat een eindje komt aan de onveilige politiek van een grensstaat, die geen waarborg geeft voor een vreedzame 'samenleving, Joegoslavië. Regeering behaalt 60 pCt. der stemmen. Naar Reuter uit Belgrado meldt, heeft de regceringslijst 60 pet. der stemmen gekre gen, de vereenigdfe oppositie 35 pet Engeland. sche regeering., dat Hitier zijn wensch naar vrede, dien hij herhaaldelijk heeft geuit, in daden omzet. Duitschland critiseert dikwijls voorstellen van anderen, zei de spreker verder o.m. Het houdt niet van het Oostelijk pact en evenmin van eenige andere regelingen. Laat het ons dan andere voorstellen doen. Wij kunnen dan nagaan, of wij tot een accoord kunnen komen over de voorstellen, die het indient en waar voor het 't initiatief heeft genomen. Wij zul len die voorstellen bestudeeren, om te zien, wat te dien aanzien kan worden gedaan. Engeland en de Rijnzöne. In het Lagerhuis is Dinsdag de vraag ge steld of in geval van eenigerlei wijziging door Duitschland in de gedemilitariseerde zóne volgens het verdrag van Versailles begrepen moest worden, dat Engeland onmiddellijk Frankrijk te hulp zou snellen met het totaal van zijn gewapende krachten volgens het verdrag van Locarno. Sir John Simon antwoordde daarop, dat de omstandigheden, waaronder de Britsche waar borg volgens het verdrag van Locarno zou werken, in dit verdrag zelf zijn gespecificeerd. Gelijk verklaard in de Engelsch Italiaansche verklaring, belichaamd in de resolutie van de conferentie van Stresa handhaaft de Britsche regeering al haar verplichtingen, voortvloeien de uit het verdrag van Locarno en is zij voor nemens. zoo de noodzaak zich mocht voor doen, ze getrouwelijk na te komen. Incidenten aan de Beiersche grens. WEENEN. 7 Mei (V. D.) Van de Beiersche grens worden door de Oostenrijksche grens wacht na maanden van rust weer nieuwe grens-incidenten tengevolge van Nazi-terro- risme gemeld. Volgens officieele berichten zouden onbekende personen bommen naar Oostenrijksche grenspatrouilles hebben ge worpen. LONDEN IN FEESTSTEMMING LONDEN. 7 Mei 'Reuter) De Londenaars zijn tot laat in den nacht blijven feestvieren. Vanmorgen vroeg waren duizenden nog op straat aan het dansen. De hoofdstad bood gisteravond met de ver lichte gebouwen en het vuurwerk in de parken een tooverachtigen aanblik. Het eenige ernstige-ongeluk dat op den ju bileumsdag' is voorgevallen wordt gemeld uit New Castle on Tyne, waar tijdens de parade een tribune is ingestort. 68 personen moesten zich dientengevolge onder geneeskundige be handeling stellen en 18 van hem zijn in een ziekenhuis opgenomen. Zwitser vestigt zweefvlieg- record. BernGenève in uur. Hermann Schreiber, de bekende Zwitsersche zweefvlieger, heeft, naar Reuter uit Genève meldt, het Zwitsersche lange-afstand- en hoogte-record voor motorlooze vliegtuigen gebroken met een vlucht van Bern naar Genève. De afstand tusschen de beide steden, die in een rechte lijn gemeten 128 K.M. bedraagt werd afgelegd in 3 1/2 uur. De werkelijke af stand. die gevlogen is, bedraagt 200 K.M. Tijdens de vlucht bereikte het toestel een hoogte van meer dan 1500 meter. DONDERDAG 9 MEI HILVERSUM, 301 M. AVRO-Uitzend-ing. 8.— Gram.pl. 9.Omroeporkest olv. N. Ger- harz. 10.Morgenwijding. 10.15 Gewijde mu ziek. 10.30 Vervolg omroeporkest. 11.Knip cursus Kinderkleeding. 11.30 Gram.pl. 12.30 Het Avro-Aeolian-orkest en Gram.pl. 1.30 Piano-recital A. de Ridder. 1.50 Voordracht door F. Kramer. 2.10 Avro-Octet olv. L. Schmidt. 3.003.45 Naaicursus. 4.Voor zie ken en ouden-van-dagen. 4.30 Gram.pl. 4.45 Radio-tooneel voor de kinderen. 5.30 Gram. pl. 5.40 De Avro-Decibels olv. Eddy Meenk. 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.Radio- Volkszang olv. P. C. Poortman. 7.30 „Van reizen gesprokenspel van en onder leiding van Herman Felderhof. 8.Vaz Dias. 8.05 Kovacs Lajos, de Avro-girls en gram.pl. 9.20 Bouw kundige causerie. 9.30 Concertgebouw-orkest olv. Prof. Dr. W. Mengelberg, Toonkunst-koor en To van der Sluijs (sopraan). 10.45 Gram.pl. 11.Vaz Dias. 11.1012.Uit „La Gaité", Am sterdam. Jack de Vries en zijn „Internatio nals". HUIZEN, 1875 M. 8.00—9.15 KRO. 10— NCRV. 11.— KRO 2— NCRV. 8.009.15 en 10—Gram.pl. 10.15 Morgen dienst olv. Ds. P. J. de Bruin. 10.45 Gram. pl. 11.3012Godsd. halfuur. 12.15 Orkestcon- cert en Gram.pl. 2.Handwerkcursus. 3.00 3.45 Gram.pl. 4.Bijbellezing Ds. P. Neideck. Mmv. zang en orgel. 5.Handenarbeid v. d. jeugd. 5.30 Orgelspel L. Blaauw. 6.30 Causerie door Kapt. A. v. Amerongen. 7.15 Reportage. 7.30 Journ. Weekoverzicht door C. A. Crayé. 8.Vaz Dias. 8.05 Orat. „Christus" van Fr. Liszt. Gem. koor „Sursum Corda" te Leiden olv. A. v. d. Horst mmv. solisten en H. Schou ten (orgel). (Om 9.30 Vaz Dias en Gram.pl.) 10.4511.30 Gramofoonmuziek. De Passiespelen. Concrete voorstellen van Hitier verlangd. Een dringend beroep op Duitschland tot het voeren van een opbouwende politiek, welke het veiligheidsgevoel in Europa kan doen toe nemen. is Dinsdag in het Hoogerhuis namens de Britsche regeering gedaan door lord Stan hope. onderstaatssecretaris van Buitenland- sche Zaken. Deze verklaring werd afgelegd naar aanlei ding van een door het Labourlid lord Dickin son ingediende motie, waarin leedwezen werd inf.eesproken over de op 16 April door den Volkenbondsraad' aangenomen resolutie, waarin Duitschland werd veroordeeld wegens de schending van het verdrag van Versailles. Hij wenscht. dat de Britsche regeering te zamen met de andere mogendheden met Duitschland onderhandelt' op een basis, welke voor dat land aanvaardbaar is. Lord Stanhope begon zijn rede met er aan te herinneren, dat Sir John Simon heeft ver klaard. dat Duitschland door zijn jongste han delingen het gevoel van veiligheid in Europa ten zeerste heeft geschokt en dat dit gevoel slechts kan terugkeeren door daden en niet door woorden. Het is onze vurige hoop. vervolgde Stan hope. dat als Hitier de volgende week zijn aangekondigde verklaring over de buitenland- sche politiek aflegt, deze verklaring het begin moge zijn van een Duitsche constructieve po litiek. Het is de oprechte wensch van de Brit- Zware boschbrand in de buurt van Antwerpen. Brandweer en militairen machteloos. Uit Antwerpen, 7 Mei: Een zware brand woedt thans in de omgeving van Antwerpen in de bosschen rond West-Malle en op het grondgebied van vier verschillende gemeen ten. De plaatselijke brandweer heeft het vuur njet in zijn loop kunnen stuiten waarop een beroep werd gedaan op assistentie der mili tairen. Ook deze assistentie bleek echter on voldoende, Hedenavond liet dc toestand zich zoo ernstig aanzien, dat men alleen nog kon hopen op een zwaren plasregen om het vuur te blusschen. De schade, die tot op dat oogenblik was aangericht, bedroeg reeds verscheidene mil- lioenen francs. KONING LEOPOLD NAAR ITALIë. BRUSSEL. 7 Mei CV.D.) Koning Leopold van België is gisteren uit Brussel naar Italië vertrokken, voor een bezoek aan zijn moeder, die verblijf houdt bij haar dochter, de Prinses van Piemont. (Van onzen Parijschen correspondent). Het zag er een gegeven oogenblik, ondei de bedreiging van een algemeene tooneel- staking, naar uit, dat de Parijsche feestweek waarvan men zulke hooge verwachtingen had geheel in het water zou vallen. Maar de overheid, het gevaar daarvan inziend, heeft allerlei concessies gedaan en met grooter ijver dan ooit te voren wordt er nu aan ge werkt om de Parijsche „season" te doen slagen. Men rekent er op dat de bezoeker; van de Bru'sselsche Wereldtentoonstelling even door zullen reizen naar de „ville lumière" 'men is bezig de schitterendste verlichtingen aan te brengen) om te kunnen genieten van enkele nummers van het rijke feestprogramma. Officieel beginnen de fees ten op 14 Mei met de opening van de ten toonstelling van Italiaansche kunst in het Petit Palais en de Salie du Jeu de Paume. Mus solini heeft zelf pesoonlijk 'n keuze gedaan in de vermaarde Italiaansche musea wat tijde lijk naar Parijs mocht worden gezonden. En de duce heeft de meest beroemde werken van Michel Angelo. van Titiaan, Giorgione aan gewezen: Rome Florence. Venetië. Pisa, Naoels. kortom alle Italiaansche museum- steden zonden het kostbaarste wat ze bezit ten. In een geweldig avondfeest in de Parijsche Opéra zal de President van de Republiek dan dé feesten als officieel geopend verklaren. Het zou ons veel te ver voer enom hier in extenso het heele programma twaalf pagina's over te schrijven en we willen er dan ook mede volstaan om slechts enkele van de at tracties te noemen. Zoo zien we een recon stitute van Montmartre door alle eeuwen de twee-duizendste opvoering van „Faust" in de Opéra, een luchtvaartfeest waarbij men op een gegeven oogenblik duizend vliegtuigen tegelijk in de lucht zal zien. het beroemde „Ba! Petits Lits Blancs", concours d'élégance voor automobielen, een gala-opvoering (ter herdenking van het eeuwfeest) van Bellini's ..La Norma" onder leiding van maestro Gui. Verdi's „Requiem" geleid door Tullie Serafini en uitgevoerd door hot orkest van Florence, het ballet van de Deensclie Koninklijke Ooera de match om het wereldkampioen schap boksen, een tentoonstelling. De bezoe ken van de Engelsche Vorsten in de 19de en 20ste eeuw" in den rozentuin van Bagatelle, expositie, voor het 300-jarig bestaan van de Academie Francaise. parades en concerten van een tiental buitenlandsche militaire muziekcorpsen. kampioenschapswedstrijden, wielriiden. nachtfeesten in 't Bois de Boulogne wedrennen 'Grande course des haies. Prix des Drags etc.) in Auteuil. Longschamps. Met nozet is het programma zoo samengesteld dat nimmer een feest een andere mani festatie afbreuk kan doen: de organisatoren hebben er ook rekening mede gehouden dat het publiek rustig den tijd krijgt om alles te volgen. Het eigenlijke doel voor oogen houdend: Franseh tour5cme. heeft de commissie tevens -vpTv.oprid k^-ten voor de touristen tot, een minimum te moeten benerken en vandaar Han o°k dat de meeste feesten geheel gratis ziin. Men wil zooveel mogelijk aan het bu:ten'and t,nonen dat Parijs nog altijd de nude Tndit'e en rennt^tie van stad van f"DO,ng hooghoudt p»i dat er heu^Ti nog wel andere genoegens zijn dan enkele min of meer trieste dancings in Montmartre en Montparnasse. De belangrijkste manifestatie (op 14, 15 en 16 Juni) is een opvoering-, 's avonds, van „Le Vray Mistère de la Passion". Dit oude passie-spel in 1452 geschreven door Amoul Gréban, zal worden opgevoerd in de open lucht, op het enorme plein (parvis) voor de Notre Dame. De in Nederland bekende hoogleeraar. Professor Gustav Cohen heeft in zijn standaardwerk „Le Theatre en France au Moyen Age" uitvoerig het meesterwerk van Gréban besproken en het geprezen als een van de meest gave litteraire producten uit de middeleeuwen. En stelt u nu de op voering daarvan voor. gespeeld door de beste Fransche artisten. met medewerking van het beroemde koor van de Petits Chanteurs a la Croix de Bois, en met het decor: de Notre Dame. De oude klokken van de Parijsche Cathedraal zullen luiden, honderden figu ranten zullen er aan deelnemen, een kun stige verlichting zal worden aangebracht, zoodat men tot in de kleinste details de prachtige beeldhouwwerken hi de nissen van het kerkgebouw zal kunnen bewonderen. Pierre Aldebert. de metteur en scène van het Odéon (aan hem danken we ook de schitterende opvoeringen van Horace en Britannicus in de ruïnen van het Forum in Rome) is door den minister van Schoone Kunsten aangewezen om „Le Vray Mistère" op te voeren en toen we enkele oogenblikken met hem zijn gaan praten over zijn plan nen. kregen we ten volle den indruk dat deze Passie-spelen iets héél bijzonders zullen worden en in alle opzichten een glanspunt in de Parijsche feestweken. Architectuur van goede kwaliteit. (Van onzen Brusselschen correspondent) Behalve het Nederlandsche paviljoen zijn op het oogenblik nog slechts het Zweedsche en het Deensche geopend. Het Zweedsche gebouw maakt van bui ten een zeer goeden indruk met zijn streng rechthoekige vormen, waaraan iedere archi tecturale verfraaiing vreemd is. Het is opge trokken van hout, in een frissche lichtblauwe tint beschilderd, terwijl een groot deel dei- wanden van glas is, in blinkend staal gevat. De architect, Peded Clason ging uit van de gedachte, dat bij een expositiepaviljoen het gebouw niet het essentieele is, doch slechts een omlijsting behoort te zijn van het ten toongestelde. Wij vonden echter de omlijsting beter geslaagd dan den inhoud zelf, die naast andere fouten, gekenmerkt wordt door zeker gebrek aan evenwicht: de metaalin dustrie domineert zoo, dat de rest in de ver drukking is gekomen. Wegens de kleine opper vlakte van hun paviljoen stonden de Zwedei echter voor een moeilijke opgave. Zweden had aan de laatste exposities niet meer deelge nomen, in verband met de moeilijke tijden, doch wilde ditmaal, als het geboorteland van Koningin Astrid, niet ontbreken. Men kan zeg gen, dat met de beperkte middelen, die ter beschikking stonden nog een resultaat is be reikt, waar men waar deer ing voor kan heb ben. Een gewoon bezoeker zal echter in dit paviljoen spoedig uitgekeken zijn, tenzij hij een bizondere technische belangstelling bezit. In de voorhal, het eenige deel van het ge bouw. dat een -sfeer van ruimte schept, is een collectieve expositie van de voornaamste Zweedsche uitvoerartikelen, ijzer, hout, cellu lose en papier. Wat in deze zaal het meest op valt zijn enorme fotomontages, die de geheele wanden, welke in natuurlijke houttint zijn ge laten. in beslag nemen, en op deze artikelen betrekking hebben. Van deze geslaagde foto montage is ook gebruik gemaakt tot het aan schouwelijk voorstellen van statistische gege vens. In de volgende zaaltjes is de Zweedsche me chanische nijverheid ruim vertegenwoordigd. Men treft er tal van modellen en doorsneden van machines, bewegende onderdeelen. een jroote turbo-alternator enz. Huisvrouwen kunnen hun hart ophalen aan de vele huis houdelijke artikelen van roestvrij staal, die er werkelijk keurig uitzien. De vluche die in Zweden het coöperatiewezen heeft genomen ook op het gebied der productie, blijkt wel overtuigend uit de vele verschillende produc ten, welke het Kooperativa Förbundet te Stockholm tentoonstelt, zoowel gloeilampen als fietsmotoren, autobanden als rekenmachi nes. Deze rekenmachines in lichtblauwe, hel- roode en kanariegele tinten bieden een bi zonder fleurig aanzien. Plet aantal en de soor ten snij werktuigen-,- messen, scharen en zagen, dat' men te zien krijgt is werkelijk overweldi gend. In het zaaltje der Zweedsche Staats spoorwegen kan men twee schitterende mo- '^ellén.bewoiiderex'x' van een electrische en een stoomlocomotief. Nog onrust op de Philippijnen 500 personen gearresteerd. Naar aanleiding van den opstand der Sadkalisten heeft de Philippijnsche regeering j een groot aantal personen laten ar resteeren. In het geheel zouden thans reeds 500 opstandelingen opgeborgen zijn. De rust op de Philippijnen schijnt nog niet jeheel te zijn teruggekeerd. Er zijn nog ge- •uchten omtrent opstanden in omloop. Te Cavite zou men een samenzwering heb ben ontdekt, welke de vermoording van ver scheidene Philippino-leiders ten doel zou heb ben gehad. Het conflict in de Amerikaan- sche automobielindustrie. 33000 man zonder werk. NEW YORK, 7 Mei (V.D.) Tengevolge van de staking van 2340 man der transmissiefa- briek van Chevrolet te Toledo zijn thans ver schillende andere fabrieken gedwongen het werk stop te zetten, waardoor in totaal 33000 man op straat zijn gekomen. Bij stemming zal thans worden uitgemaakt, of de staking zal worden voortgezet. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC. De Zweedsche landbouwafdeeling maakt een aardigen indruk, doch is gezien het belang en de faam van den Zweedschen landbouw wel wat erg mager. Vele producten van den Zweed schen landbouw en veeteelt kan men proeven in het kleine restaurant, dat zich hier vlak naast bevindt, waar men door lieftallige Zweedschen in haar flatteerende, kleurige na tionale costuums bediend wordt. Een terras biedt hier gelegenheid tot een gezellig zitje. De Zweedsche kunstnijverheid beschikte over een geringe ruimte. Wat er op het gebied van meubelkunst en weefnijverheid te zien was, leek ons weinig representatief. Bij het porce- lein zijn de tafelserviezen het ruimst verte genwoordigd. In deze heele afdeeling vindt men naast minder mooie voorwerpen, veel dat knap is en van technische vaardigheid ge tuigt, weinig banaals, maar ook weinig dat verrast of om onze bizondere aandacht vraagt. Vlak naast het Zweedsche paviljoen staat het Deensche. Denemarken is voor den dag gekomen op een wijze, waar het trotsch op kan zijn. Landgenooten, die slechts een paar dagen aan de Brusselsche tentoonstelling te wijden hebben en zich dus beperking moeten opleggen in de keuze van hetgeen zij willen bezichtigen, raden wij aan vooral een bezoek aan het Deensche paviljoen niet over te slaan. Evenals het Zweedsche paviljoen is het van een moderne eenvoudige constructie en in een vriendelijke lichtgroene kleur gehouden. Het wapen boven de deur met zijn heraldische kleuren sluit zich hier slecht bij aan, doch dit is slechts een détail. De oorspronkelijke aan gename indruk wordt versterkt wanneer men binnenkomt en het tentoongestelde bezichtigt. De ingenomen oppervlakte is voor een klein land als Denemarken zeer uitgestrekt te noe men, en het tentoongestelde mag dan ook op volledigheid bogen. Meer nog dan het geëxpo seerde zelf, waaronder veel moois en interes sants is, treft ons echter de uitstekende wijze waarop dit is tentoongesteld. Het zakelijke en grondige is hier zeer knap en harmonisch met het aangename en fleurige gecombineerd. De Denen zijn er in geslaagd een atmosfeer te scheppen, welke alle heterogene bestanddee- len, waar een tentoonstelling uit is opgebouwd, opneemt in één geheel. Niets is hier rommelig of vervelend, wat bij een expositie zeldzaam mag heeten. Thijs wordt nat en moe en slaperig. De sneeuw valt nog maar steeds en hij verliest de juiste richting. Zoekend kijkt hij rond en zieteen paaltje waar een W. met een kroon op staat. „Hè," denkt Thijs, „wat beteekent dat? Het lijkt wel op een grens paal van een ander land! Niet, dat ik mij daar ook iets aan stoor; ik zal wel zien waar ik terecht kom,:' Wanneer men binnentreedt, komt men eerst in een groote hooge zaal, de „Zaal van Dene marken". De heldere witte muren zijn gede coreerd door den teekenaar Sikker Hansen, in helle en vroolijke kleuren zijn een aantal Deensche steden voorgesteld, aangegeven door enkele huizen, een kerktoren, een haven. Ook de verdere inrichting van deze zaal doet heel sympathiek aan. Statistieken zijn voor den ge middelden bezoeker nu eenmaal niet zeer in teressant en in ieder geval is een tentoonstel lingszaal niet de plaats, waar men ze bij voor keur bestudeert. De inrichters dezer zaal heb- bèn' ëchter bij uitstek' de kunst verstaan*i|0ns een groot aantal statistieken op zoo prettige manier aanschouwelijk te maken, dat men er voor zijn plezier en vermaak naar kijkt. Vóór- waar geen gering resultaat! Op artistieke, dan weer op vindingrijke of grappige wijze zien wij hier aangetoond welk een vooraanstaande plaats Denemarken inneemt op velerlei ge- lied, met name op dat der hygiëne en van het verkeer. Ieder bezoeker zal zich wel her inneren dat in Kopenhagen van iedere vijf bewoners er een een telefoon bezit: dit wordt aangegeven door een steeds ronddraaiende rij kleurige poppetjes, waarvan ieder vijfde een telefoontoestel draagt. Ook de illustratie van het telefoonsysteem van Kopenhagen mag zich in de aandacht der tentoonstellingsbezoekers verheugen. Door zelf de telefoon van de haak te nemen ziet men door lichtjes aangeduid hoe de verbindingen tusschen de verschillen de centrales tot stand worden gebracht, een amusement voor groote en kleine kinderen. Aan Denemarkens eenige kolonie. Groenland is een zeer belangwekkende tentoonstelling _:ewijd. Op een groote reliëfkaart zijn de di verse expeditietochten over Groenland van ontdekkingsreizigers en vliegers door figuur tjes aanschouwelijk voorgesteld. In de verdere zaaltjes en galerijen bevinden zich de eigenlijke stands. Aan de kunstnijver heid is een zeer ruime plaats ingeruimd. Een afdeeling, die de moeite waard is, is die inge richt door een groote porseleinfabriek uit Kopenhagen, welke een rustigen en voorna men indruk maakt. Wat niet wil zeggen dat alles hier even mooi is. De porceleinen beeldjes, waarmee deze fabriek is begonnen en die nu nog door haar worden gemaakt, bieden een mengsel van realisme en zoetelijkheid, dat ons weinig kon bekoren. Gelukkig heeft deze fa briek zich later ook óp andersoortig porcelein en aardewerk toegelegd, waar prachtige voor werpen bij zijn. Oude procédés zijn weer tot nieuwe glorie gebracht. Wij bewonderen de magnifieke warme tint van het „Sang de Boeuf" evenals het tee der e en poëtische „Clair de lune", waarvan ook de vorm van goeden smaak getuigt. Ook andere porceleinfabrieken zijn hier goed vertegenwoordigd, evenals de zilversmeden. Het meeste tentoongestelde zil verwerk is glad en strak gehouden, wat het een aristocratisch karakter geeft. Een der por celeinfabrieken exposeert een groote witte vaas, overdadig met goud gedecoreerd, door den Kroonprins van Denemarken aan de Ko ningin van België aangeboden, welke gelukkig niet representatief is voor het kunnen van de Deensche porceleinkunst! Van de Deensche boekdrukkunst hebben wij niets te leeren, er zijn verschillende goed ge drukte boeken van een statig en ietwat ar chaïsch karakter, doch niets van een baan brekende beteekenis. Meer sierlijkheid en vlot heid zou de lettervormen ongetwijfeld ten oede komen. De zuivelafdeeling heeft en frissche zaal tot haar beschikking, met aardige glas-in-lood ruiten. Door een vernuftig systeem van buizen, waar melk door stroomt, krijgen wij een hel dere voorstelling van de grootte der jaarlij k- sche melkproductie van Denemarken en van de doeleinden waarvoor deze aangewend wordt. Bij de industriëele afdeeling trekt het meest de aandacht een kartonnen nabootsing van de doorsnede van den grootsten Dieselmotor ter wereld, welke dertien meter hoog is. In een flinke bioscoopzaal, welke van het tentoonstellingsgebouw deel uitmaakt, wor den films vertoond welke op Denemarken be trekking hebben. Met dit paviljoen hebben de Denen afdoende bewezen dat zij meesters zijn in de moeilijke kunst van tentoonstellen. Door het droge aantrekkelijk te maken, het schoo ne door een kundige opstelling tot zijn recht te doen komen, hebben zij een geheel tot stand gebracht dat een oprechte bewondering ver dient. JAN GRESHOFF,

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 6