DE mouw Oud - en tóch nieuw! WIN KEL'S STOOMEN "^2.9 f STOFFENHUIS peeHUtüt VERVEN STOPPAGE WEEKNIEUWSn ABR. MEIJER DONDERDAG 9 MEI 1935 H A 'A R E E M'S D A G B L A D 9 v&yjj\ v 26002 eeeft °ns twee aller- aardigste garni- 'IrffSCl tuurtjes, die zoo- li wel onder een blouse als er overheen gedra gen kunnen worden. Het linksche is afgezet met een geplisseerd strookje, dat tegen den hals op staat, wat een bijzonder aardig effect geeft. Het andere, van soe pele zijde, is versierd met 4 kleine vierkante knoopjes. K 653. Zwart-wit, beige-nègre zijn de aanbevolen kleuren-cömbi- naties voor deze elegante middag jurk, die uit twee „oudjes" gemaakt kan worden. K 35163. Zeer flatteus costuum voor gezette figuren, ook hier ka"1 men van oud, nieuw maken. Het is een overgooier met jabot over een geruite blouse. stof, liefst een, die goed gewassen kan wor den. Het hier afgebeeld model heeft een shawl kraag en twee zakjes, waardoor het geheel een vlot aanzien krijgt. De ceintuur met een strik opzij, is van dezelfde stof. Knippatronen verkrijgbaar bij de redactie van dit blad voor slechts f 0.50. voor eOIS Cl. Gr. Houtstr. 11-13 Gen. Cronjéstr. 79 Teleloon 14044 Tel. 16967 (H.M (Adv. Ingez. Med.) DE KOUDE-WARME MEIMAAND. (Adv. Ingez. Med.) WE MAKEN HET ZELF. Zelf onze ochtendjapon maken is eigenlijk heelemaal niet zoo moeilijk. En ze hebben het voordeel dat we zelf stof en patroon uit kunnen kiezen en waar we in dezen tijd vooral op letten dat ze lang zoo duur niet zijn dan de gekochte. Voor den zomer kieze we een niet te dikke De melkboer oppert dat we „het wel zullen moeten bezuren", waarmee hij dan bedoelt, dat het warme zomerweer onnatuurlijk is voor den tijd van het jaar, en dat het dus niet blij ven zal, reden jyaarom hij het goed vindt op het oogenblik dat het nog schitterend weer is, sombere voorspellingen te doen. Mijn buurman is van ander hout gesneden, hij juicht elke afwisseling van harte toe, en wanneer het somber en koud is, vindt hij, dat we ons maar moeten verheugen dat het ieder oogenblik kan omslaan; juist die afwisseling in het klimaat is zoo aantrekkelijk. Nu» .dan is dit de maand waarin beiden, èn de melkboer, èn de bum-man hun hart kunnen ophalen. Want vaak genoeg zal er warm weer „bezuurd" moeten worden, en in afwisseling is nog geen enkele Meimaand ooit tekort geschoten. Voor de huisvrouwen is deze maand van warmte en kou ingewikkelder dan een echte winter- of een echte zomermaand. Den eenen dag is de kachel uit omdat het te warm is, den volgenden moet hij weer aan omdat het te koud is. en op den derden is het weer warm, maar nu blijft hij maar aan omdat het toch ieder oogenblik weer kan omslaan. Met het gevolg dat iedereen loopt te puffen van de warmte. Of het gaat juist andersom en de kachel blijft uit op koude dagen, want morgen kan het immers weer warm zijn. Wat dan ook iemand de 'uitroep ontlokte: ik heb het 't heele jaar door niet zoo koud als in Mei. Den eenen dag zijn de zomerkleeren aan bod, den volgenden is het om te rillen van de kou en wordt er naar warm onder- en bovengoed gevraagd. Dikke wintermantels worden op een warmen dag nauwelijks meer aangekeken, en als last posten aan den kapstok in een hoekje ge schoven, maar den volgenden dag is hun waarde aanmerkelijk gestegen doordat een ijzige wind door een der ijsheiligen op ons afgestuurd is. Met al deze temperatuurswisselingen komt de schoonmaak voortdurend in conflict, en dat maakt het ook nog ingewikkelder dan diezelfde overgangsperiode in October. Sommige huisvrouwen treden zeer beslist en radicaal op: de kachel gaat naar den zol der. de winterkleeren worden in de kamfer gelegd, de dikke jassen en mantels worden uitgeborsteld en in motzakken weggehangen. klaar! Geen kou ter wereld kan haar ertoe bewe gen dezen gang van zaken te veranderen; een beetje bibberen kan geen kwaad, en Mei be hoort niet koud te zijn. zeggen zij. Maar het ongelukkige is dat dit laatste een vergissing is, en dat Mei ieder jaar ettelijke kouden dagen telt. Om dit ongezellige huiveren-in-de-kou te voorkomen, moet er dus op wintersche en op zomersche temperatuur gerekend worden, en het gevolg is dan ook. dat er niets voor den zomer kan worden weggeruimd. De kapstok hangt meer dan boordevol met winter- en zomergoed. de kleerkasten vertoonen eer bon te mengeling van wollen en katoenen jurken of van flanellen of dikke wintercostuums. Terwijl de kamferkist op zolder onbewoond blijft, en er van het opruimen dat de kasten zooveel grooter doet schijnen, niets kan komen. Nu zou het ook wel dwaasheid zijn om. wan neer men zoo gelukkig is. goede warme klee- ren te bezitten, deze al ver weg te sluiten wanneer de tijd om ze te dragen nog niet voorbij is. Daarom moet de schoonmakende huisvrouw er voorloopig nog maar in berusten, dat het warme goed zijn plaatsje blijft houden naast de dunne zomerkleeding. Bovendien begint de mot pas in Juni gevaarlijk te wor den, waardoor het dan nog vroeg genoeg is om het wintergoed op te bergen. Wie in deze maand op reis moet, ondervindt ook dubbel en dwars de moeilijkheden van dit kou- en warmteprobleem. En daar sommige vrouwen de neiging hebben om vrijwel haar heele garderobe op reis mee te nemen, zouden zij dit nu zelfs met een dubbele moeten doen. Laten zij zoo dom niet zijn: veel bagage be lemmert onze bewegingen op reis. Maar en kele kleeren berekend op kou en enkele voor warm weer zijn voldoende, en dan is het ver standig om zich niet te laten beïnvloeden door het weer op den dag van vertrek: binnen een week tijd slaat het zeker minstens eenmaal naar den anderen kant om. E. E. J.—P, i VOOR ELK GEZICHT EEN PASSENDE HOED. Men zou bijna kunnen zeggen, dat de hoedenmode nog nooit zoo rijk aan vormen was als dit jaar. Elk gezicht vindt een bij passend hoed. Jonge vrouwen en meisjes met een glad voorhoofd en een mooi profiel zullen het liefst een hoed dragen, zooals onze af beelding rechts boven laat zien, met een aan den voorkant terug geslagen rand, die het voorhoofd vrijlaat. Links daarnaast zien we een hoed, die aan den achterkant aan één kant omhoog geslagen is, waarvoor een heel mooi kapsel vereischt wordt. Een vlot strikje maakt het geheel bijzonder jeugdig. Van door gestikte stof is de hoed daaronder, die ge woonlijk bij een linnen of shantung costuum gedragen wordt. Hij moet dan, wat kleur en materiaal betreft, daarbij passen. Daarnaast en eronder twee bolero-hoeden met opgesla gen rand, waar bijna altijd een korte voile bij gedragen wordt Ze worden versierd met strikjes, rozetten en in den zomer ook wel met bloemen. Links onder een wat grootere hoed met een tamelijke breede, eenigszins gebogen rand, die heel flatteus is en meestal van stroo gevlochten wordt. Vaak worden er inplaats van de twee knoopen wat bloemen of vruchten vastgehecht. Rechts beneden de z.g. chasseur met een veer. Dit hoedje wordt meestal bij een eenvoudig costuum gedragen. Men draagt dit jaar heel veel vlechtwerk van stroo of cellophaan. Tijdens het zomer seizoen zullen de hoeden steeds grooter wor den, want onze elegante zomerjaponnen vra gen groote z.g. Florentijnsche hoeden. VISCHCERECHT MET RIJST VOETVERZORGING. TE LEF. 10771 EN EIEREN. 500 gram gekookte visch zonder graat ge wogen. 250 gram rijst. 100 gram boter 3 eieren 1 groote ui. kerry. De gekookte visch wordt van vellen en gra ten ontdaan en in nette, kleine stukjes ver deeld. We kunnen de vischsoort gebruiken, die wij wenschen; doch het meest aan te bevelen zal zijn schelvisch of kabeljauw. De rijst wordt goed droog gekookt met water en zout. Drie maal zooveel water als ze op het gas gekookt wordt en tweemaal zooveel in de hooikist, daarna moet ze geheel afkoelen. De boter wordt in een pan verwarmd en de ui, die fijn gesnipperd is, hierin gaar gefruit met de kerry, daarna worden rijst en visch toegevoegd en met elkander verwarmd, ter wijl wij de massa voortdurend om en om schep pen met een pannekoekmes. Tenslotte wordt het ei flink geklopt en over de rijst en visch gegoten en hiermede (scheppende) goed ver mengd en als het geheel gestold is, wordt de; massa opgestapeld op eén verwarmden scho tel. Hierbij kan kroepoek gereserveerd worden die even in warme delfrite gebakken is en met fijn zout bestrooid wordt, daarna op een schaal leggen. De kroepoek moet niet te lang blijven liggen, doch liefst warm en croquant opgediend worden Slechts goed verzorgde voeten blijven ge zond. Onder de goede voetverzorging verstaan wij het dagelijks nemen van een voetbad. Het geheele lichaamsgewicht wordt door de voe ten gedragen, daarom is het dan ook heel goed te verklaren, dat deze recht hebben op verzorging. Enkele malen per week is toevoeging aan het warme voetbad van soda, borax of bad zout gewenscht en daarna masseert men de voeten in lange streken met olie of vaseline (van de teenen naar de hiel). De nagels moeten goed onderhouden wor den en regelmatig geknipt niet alleen, doch evenals bij de handen moeten de riemen los worden gehouden. Eksteroogen en eventueele eelt moeten verwijderd worden. 's Avonds bij het naar bed gaan moet men de voeten 3 minuten in de hoogte laten lig gen bijv. op een kussen, omdat het bloed, vooral als men ouder wordt zich teveel in de bloedvaten verzamelt en door de veranderde houding gemakkelijker weg kan stroomen. Dit omhoog liggen der beenen moet echter geschieden, indien men zich ter ruste be geeft en niet overdag, wanneer men weer gaat loopen of moet staan. WAT ETEN WE DEZE WEEK? Zondag: Groentensoep. Contrefilet. Zaterdag: Stamppot van Raapstelen met Knakworst. (opgerolde kruidenkoekjes). HOUTSTRAAT 5a Doperwten. Aardappelen. Tapioca crème. Maandag: Koud vleesch. Stoofsla. Aardappelen. Sneeuwbergen. Dinsdag: Vleesch ragoüt. Spinazie. Aardappelpuree. Havermout met karnemelk. Woensdag; Spinaziesoep. Gehakt. Worteltjes. Aardappelen. Stukjes kaas. Donderdag: Macaronirand met kaas. Sla. Gebakken aardappelen. Fruit. Vrijdag: Visschotel met Rijst en eieren. Watergruwel. (Adv. Ingez. Med.) Zoo vaak gebeurt het dat we een"paar japonnen hebben, waarvan de stof nog heel goed is, maar die we toch niet meer kunnen gebruiken, omdat ze te ouderwetsch geworden zijn. Heel vaak kunnen we echter van twee van zulke japonnen nog één nieuwe maken, ,die wél aan de eischen van Vrouw Mode voldoet. Onze afbeelding geeft eenige bijzonder aardige ideeën Daar is allereerst het elegante namiddagtoilet K 26268. Het is gemaakt van een mouwlooze avondjapon, waarover een kanten tuniek gedragen wordt, die we hebben laten verven in de kleur van de jurk. De tuniek sluit in de taille met een groote bloem. K 451 is een heel apart avondtoilet met mouwen in een contrasteerende kleur. Ook het heele bovenstuk kan desgewenscht van die kleur gemaakt worden. Door de coupe is dit toilet zeer geschikt om telkens weer veranderd te worden. K 26248 is een zeer apart toilet met raglan bovenstuk en aparte mouw. Het gebruik van verschillende stoffen, effen en gestreept, maken deze ja pon tot iets heel Groote Houtstraat 16 Wij hebben een kern collectie PYJAMA'S, NACHTHEMDEN en ZOMER - ONDERGOE DEREN. Pyjama's vanaf f 1.95 Nachthemden vanaf „1.55 Camisoles Interlock vanaf 0.70 Directoires vanaf 0.65

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 11