DE BILT Open zweminrichting bij Stoop's Bad. oji de drukste dagen DONDERDAG 9 MEI 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Zwembassin van 5025 NI. Zes lange vijf korte wedstrijdbanen. en Reeds eerder hebb'ep we medegedeeld dat bij ~;?°Ps ,Bacl een gi;oote open zweminrichting gebouwd wordt, waarmede de heer A. Stoop, die ongeveer veertien jaar geleden de bekende overdekte inrichting liet bouwen, de Haarlem sche zwem wereld- heeft willen verrijken. De nieuwe, open inrichting nadert haar vol tooiing. De directeur, de heer G. Vogel, was zoo vuenuelijk ons Woensdagmiddag rond te ge leiden en alle gewenschte inlichtingen te ver schaffen. Hij is terecht zeer trotsch op deze geweldige uitbreiding van zijn zwemgelegen- heid, die hij niet alleen eenig in Nederland, maar ook in Europa noemt. De bedoeling dezer nieuwe stichting is. dat men in Stoop's Baa bij elke temperatuur kan zwemmen. Is het buiten, te koud. dan kan men in het over dekte bad terecht en lokt het zonnetje vrien delijk, dan kan men zich in de open inrich ting verfrisschen. Het bassin voor de kinderen. De twee afdeelingen zijn: ten nauwste aan elkaar verbonden. Het aantal kleedhokjes is van 74 tot 126 gestegen. Er zijn 55 z.g. wissel- cabines bij gekomen. Verder zijn er 650 a 700 kleerenhangers van het allernieuwste systeem. Twee douolies zijn er bij gekomen, één voor dames en één voor heer en. Het bassin, dat ge heel van gewapend beton is gemaakt, evenals de perrons, heeft een oppervlakte van 50 bij 25 M. Dat is nog gxooter dan het Duitsehe stadion-bassin, waarin de Olympische zwem wedstrijden gehouden, zullen worden, want dat heeft een afmeting van slechts 50 bij 20 M. Van vijf springplanken kan gebruik gemaakt worden, namelijk twee van één M. (gerekend van de wateroppervlakte), twee van twee M. en één van drie M, Er is een ijzeren spring - toren. De diepte van het. bassin loopt van 0.90 tot 3 M. Die kan bij zwemwedstrijden worden op gevoerd van 1,30 tot 3.40 M., met verhooging van de springplanken. Er zijn zes wedstrijd- banen in de lengte en vijf in de breedte. Voor het spelen van polowedstrijden kan in het diepe bad een gedeelte van 15 bij 15 M. wor den afgescheiden, De inhoud van het -bassin is niet minder dan 2250 kub. M,; dit kan wor den opgevoerd tot 2400 kub. M. Er is een afzonderlijk bassin voor de kinde ren van 240 vierk. M. Zij behoeven niet van den kant te springen of een trapje af te dalen om in het water te komen; de toegang tot het water is als op het strand; langs een zacht-glcoiende helling komt men in het bassin. Een fraaie fontein staat hier in het midden. Beide bassins zijn omgeven door ruime "be tonnen perrons, bestemd voor het nemen van zonnebaden. Toeschouwers worden hier niet toegelaten. Die vinden een prachtige plaats op een hooger gelegen plateau, de theeschen- kerij, van waar ze een schitterend gezicht op 1 beide bassins en op de fraaie omgeving heb ben. Een gedeelte hiervan is bestemd voor danslustigen, want er is een ronde gladde dansvloer aangebracht. Van de modernste vindingen is bij den bouw van deze mooie inrichting gebruik gemaakt. Minstens eens per dag wordt het water in de bassins ververscht. Uit eigen artesische putten, die ongeveer 50 M. diep zijn, kan 80 a 125 kub. M. versch water in de bassins ge bracht worden. Het water wordt gereinigd in vier filters van te zamen 50 vierk. M. opper vlakte. Hiervoor is 120.000 K.G. filter-mate riaal, veel gelijkende op rivierzand, gebruikt. In de ruime machinekamer staan ook de modernste ketels, installaties en electrische pompen. Alle perrrons zijn omgeven door glasruiten. Voor den bouw van deze open badinrichting heeft men twee van de vier tennisbanen moeten opofferen, maar er is toch nog ge legenheid genoeg om te tennissen. De toe schouwers hebben van het zooeven genoemd hoog plateau ook een kijkje op deze banen. De nieuwe badinrichting is gc :uwd naar de plannen van architect G. H. Ho.t. De buiten bouw is gemaakt door de Aannemings-Maat- sehappij G. J. van Eesteren en Co. te Rotter dam: het intérieur is van de firma Gebr Joustra: de technische installatie van de firma Huijgen en Wessel te Amersfoort; de verwarming en electrische geleidingen van de firma Heringa en Wuthrich. Het omvangrijke werk is met bekwamen spoed uitgevoerd. Met de eerste werkzaam heden is pas 1 November jJ. begonnen en reeds op Zondag 26 Mei heeft de officieele opening plaats. Dit geschiedt o a. met een in ternationaal zwemfeest, waarvan de organi satie aan de Zwemclub Haarlem is opgedragen. LAAT NU UW BONT BEWAREN BIJ WEILL&ZOON BONTWERKERIJ BARTELJORISSTRAAT 26-28 (Adv. Ingez. Med.) AGENDA DONDERDAG 9 MEI Frans Hals Theater: „De blinde vliegenier" 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „It Happened one Nfëht", geprolongeerd. Doorloopende voorstel ling van 7 uur tot 11.30 uur. Cinema Palace: „Geschichten aus dem Wienerwald". Op het tooneel: Carmelo Vesio, de beroemde Italiaansche tenor. 7 en 9.15 u. Rembrandt Theater: „Madame Dubarry". Op het tooneel: Milcar Comp.. een bijzondere variété-attractie. 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Heemstede: Bloemententoonstelling in Groenendaal van 's morgens 9 tot 's avonds 12 uur. VRIJDAG 10 MEI Groote Kerk: Orgelbespeling van 3 tot 4 u. Bioscopen, nieuw programma. Heemstede: Bloemen ten toonstelling b* Groenendaal van s morgens 9 tot 's avonds 12 uur. H i 11 e g o mRaadsvergadering. Duizend kinderen kregen verkeersspeldjes. Na het examen van „Veilig Verkeer" te Haarlem. In de groote zaal van het .Concertgebouw- werden Woensdagmiddag aan de .jeugdige vér- keerséxaminandi de speldjes uitgereikt, die door „Veilig Verkeer" waren uitgeloofd voor dè geslaagden van het verkeersexamen, dat eenigen tijd geleden in Haarlem werd ge houden. Voor de meer dan duizend kinderen, die met hun begeleiders in de Gem. Concertzaal aan wezig waren, werd deze uitreiking, gevolgd door een filmvertooning een waar feest, het geen wel bleek uit de enthousiaste stemming van de jonge ver'r:ersspecialisten, die zelfs de agenten uit den plooi deed komen. Aanwezig waren in de zaal de heer E. H Tenckinck, commissaris van politie, G. A. Drayer, hoofdinspecteur, H. v. d. Weyer, in specteur van het L. O. en voorzitter van de onderwijscommissie, mr. A. Beets, secretaris van de commissie van toezicht op het L. O., C. L. F Sarlet- de Soiron, consul van den A. N W. B., evenals eenige inspecteurs van politie en een groot aantal agenten. De heer H. v. d. Weyer sprak een welkomst woord, waarin hij de kinderen feliciteerde met hun succes bij het examen. Het bleek, dat 1164 kinderen van 21 bijzondere en 21 openbare scholen aan de examens hadden deelgenomen wel een verheugend bewijs van de belangstel ling der jeugd voor dit onderwerp. Tot de kinderen zeide spr., dat zij het speld je als een rijbewijs moesten beschouwen. Het was hun plicht voortaan in de practijk een goed voorbeeld, ook aan ouderen te geven. Spr. zeide den heer Tenckinck dank voor zijn medewerking. De motorbrigade heeft twee weken medegewerkt, evenals vele agenten en leden van het administratief personeel. Ook dankte de heer v. d. Weyer nog hoofdinspec teur Drayer, den heer Th. Donkersloot, secre taris van de verkeerscommïssie, de heeren Van Driel en van Loon. leden van die commissie en speciaal inspecteur A. Berentsen. Verder sprak hij nog woorden van dank tot. de heeren Ph. A. Deinum, directeur van het Gem. Concert gebouw, die de zaal belangeloos had afgestaan en op een glas ranja tracteerde, Herman Le- vie van de K. N. A. C. en B. D. Ochse] direc teur van Polygoon, evenals de directie van de Unionfabrieken, die voor een versnapering had gezorgd. Commissaris E. H. Tenckinck wees vervol gens op de verantwoordelijkheid van de kin deren zich aan de verkeersregels te houden, Hij dankte allen, die „Veilig Verkeer" finan cieel hebben gesteund. Tenslotte sprak mr. J. H. van Gelderen, se cretaris van „Veilig Verkeer". Hij wees op de prestatie der onderwijscommissie en roemde het werk van de Haarlemsche verkeerscom- missie. Van verschillende gemeenten is reeds naar de werkwijze van deze commissie geïnfor meerd. Hierna begon de uitreiking der verkeers speldjes. Groepsgewijze werden aan drie tafeltjes de teekentjes in ontvangst genomen. De heer Tenckinck reikte persoonlijk het eerste speldje uit aan Jan Poot, den jongen, die meewerkte aan het filmjournaal van Polygoon. Toen allen voorzien waren begon de film voorstelling Een verkeersfilm van de K. N. A. C., waarin werd getoond hoe in verschillende verkeerssituaties wel en niet gehandeld moet worden, opende het programma. Daarna werd een natuurfilm: „Oostenrijk in den winter'' vertoond en het Polygoonjournaal van de examens. Met éèn teekenfilm werd geëindigd. Vooral tijdens de filmvoorstelling bereikte het enthousiasme der kinderen zijn hoogte punt. Het strijkje van Brinkmann, dat belan geloos medewerking verleende, werd zoo nu en dan begeleid door luid gezang en gefluit. De uitreiking van de verkeersspeldjes is een waar kinderfeest geworden! kunt u stellig nog wel vier minuten tijd vinden om uw teint te verzorgen! - - Weg met schoeisel en beenbekleedlng - de heerlijke tijd van t vrije buitenleven is op komst. Vanzelfsprekend is pedicure nu een noodzakelijkheid; maar zij eischt geduld en veel tijd! Er is geen beter cosmetisch middel voor ij de geheele lichaarashuid dan olijfolie: van s deze olie worden groote hoeveelheden in Palmolive verwerkt. Gebruik deze zeep jjj idus ook steeds voor Uw bad! De charme van eeo frissche. welverzorg- de teint gaat stellig boven alles. Toch Zijn hiervoor daags slechts vier minuten massage noodig met het rijke Palmolive y schuim, dat verzacht en verjongt. 2 voor 25 ct. tf^Aerudt de ^hAóóc&e tevrd de/l ^eucjxd (Adv. Ingez. Med.) meldt: Hoogste barometerstand 775.8 m.M. te Aberdeen en Vestmanoer. Laagste barometerstand 758.0 m.M. te Toulouse. en voorspelt: Meest matigpn ..winduit Oostelijke, rich.-, tingen. Helder tot licht, bewolkt. Droog weer. 'iéts. warmer. Uit het Buitenland Mooi weer verwacht. Het gebied van hoogen druk reikt van IJs land tot het Oostzeegebied en blijft met depressies over het Middellandsche Zeegebied den weerstoestand op het vasteland beheer- schen. Het Noord-Zuid gerichte luchtdrukver- val heeft een krachtige strooming uit het Oosten, die droge continentale lucht aanvoert uit de binnenlanden van Europa, veroorzaakt. Over de Alpen ligt nog bewolking, over de Duitsehe middelgebergten niet meer. In het Noordoosten passeeren nog depressies uit het Noordpoolgebied, die in de richting naar Fin land zullen trekken Het is te verwachten, dat het heldereweer zal aanhouden met droge oostenwinden met koude heldere nachten met kahs op nachtvorst op beschutte plaatsen Thermometer Hoogste gisteren 62 F. Laagste heden nacht 45 F. Hoogste heden tot 12 uur 61 F. Barometer Stand"van heden 771 m.M. Vorige stand 773 m.M. Neiging: Achteruit. FA. KUIPERS EN ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12728 BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 9 Mei. Ondertrouw 8 Mei: C. H. Th. de Gier en S. A. M. Aan de Kerk; H. G. Does en C. van Egmond; C. J. van Heteren en M. E. Reijerts; R. Meure en A. P. Alsema; A. Korthals en G. Boellaard: W. J. J. Divendal en E. S. Hoenderdos; I-I. Eekhof en A. C. de Vries; S. den I-Iartog en R. E. Morgenthau; J. Weide en A. van der Veldt; S. Fellinga en S. J. van der Mark; E. Hijnen en J. Vissers; L. van der Putten en A. Hoo- gendoorn; G. L, H. van den Brink en J. W. de Meij; M. Laan en Th. M. de Boer; B. RÖling en W. C. M. van Zijp. Getrouwd 8 Mei: M. J. Th. Hermsen en O. M, S. Briick; D. W. Koops en E. G. K. Crop- pen; W. Dikkeboom en N. Posch; J. M. Huis man en G. Groote; G. A. Bijman en A. G. Vink; G. Hardesmeets en M. C. van dei- Meer; Ph. de Jager en B, A. Grul; A. Ph. van Loon en M. Nimis; J. Dekker en C. Dekkers; Th. Kan en J. Keur; J. A. van Straalen en L. Th. Heg; C. Piers en J. M. van Halst; P. Guit en G. de Ruiter; P. N. Brouwer en G. C. Berbée; N. J. B. Handgraaf en A. E. Kol: J. de Oude en C. Severijnse; G. van der Meer en C. Prins; D. B. van Aggelen en A. M. Hoek stra; D. W. Veenhof en M S. Spiers; H. Th. Koger en A. Minnema; D. Blokker en E. K. M. Bös: N .de Boo en A. van der Sluis. Bevallen 6 Mei: H. Jansen—Rank, z.; M. C. Arnaud de CallavonBernsen, d.; G. Lewis Delchambre. z.; 7 Mei: G. M. van den Aard wegvan Tongeren, d.: J. SpanjerSteen bergen, d.; H J. BijsterMolenaar, z.: 8 Mei: H. C. Baars—Wasser, d.: G. VerwoerdtPauw, d.: E. M. GodvlietVale, z.; W. A. Prevost de Boo, z. Overleden 6 Mei: L. Modoo. 74 J.. Voorzorg straat: 7 Mei: B. J. Versterre, 65 j.. Oranje boomstraat: R. de Groot, 61 j.. Kloosterstraat; C. Zwart, 58 j„ A. L. Dyserinckstraat; A. C. Spook—Nederkoorn, 67 j., Oude Raamstraat. ARROND. RECHTBANK. IS EEN GUMMISLANG EEN WAPEN? Woensdagmiddag stond een N. S. B. er te recht, omdat hij eenigen tijd geleden bij het colporteeren met een middenstandsnummer der N. S. B. een gummislang bij zich had gehad. Hij zei dat hij de week voor dien datum aangevallen was door tegenstanders, en ter verdediging had hij een stuk gummislang bij zich gestoken. Het leek op een stuk van eei\ tuinslang. De president zei dat een gummislang op ;Zibh-zelf geen wapen was;, doch dat de. om standigheden waaronder men een stuk mee neemt haar wel. tot een wapen zouden kunnen maken. De verdediger Mr. W. de Rijke zei dat het toch een onmogelijkheid was om een stuk gummislang onder de wapenwet te laten vallen Deze wet spreekt alleen van wapenen. Dan zou men ook een pantoffel van een vrouw onder de wapenen kunnen rekenen, wanneer zij zich van dit kleedingstuk zou bedienen om zich te verdedigen. Niet de omstandigheden maken iets tot een wapen volgens de wet of wel de bedoeling waarmee men het voorwerp meeneemt, doch wel het voorwerp zelf. Vol gens den verdediger is een gummislang geen wapen en zal ontslag van rechtsvervolging of vrijspraak moeten volgen. De uitspraak is op 21 Mei. Smaadschrift in Lisse. Het was een 23-jarige slagersknecht uit Lisse, die voor de Haarlemsche rechtbank te rechtstond omdat hij zich aan smaadschrift schuldig gemaakt zou hebben ten nadeele van een slager. De Rijksverzekeringbank had n.l. een brief gekregen onderteekend met den naam van een knecht van dien slager, waaruit zou volgen, dat de patroon dien knecht liet werken ofschoon hij nog ziek gemeld was en nog geld trok van de Verzekeringsbank. De patroon voelde zich door dezen brief in eer en goeden naam aangetast en stelde een onder zoek in. Het bleek hem, dat de zieke knecht den brief niet geschreven had. De 23-jarige slagersknecht werd verdacht van deze han deling. De patroon getuigde, dat verd. ongeveer 4 jaar in zijn dienst is geweest, doch ontslagen is wegens oneerlijke handelingen, het niet op tijd afdragen van geïnd geld, enz., verklarin gen waartegen verd. opkwam. Verd. was tij dens de gebeurtenissen in huis bij den zieken slagersknecht. De getuige-deskundige de heer v. Ruinen, die het schrift van den briefschrijver onder zocht heeft en vergeleken met schrift van den verdachte, is tot de conclusie gekomen, dat de schrijver van den brief en verdachte onge twijfeld dezelfde zijn. Hij was zeer pertinent in zijn verklaring, die gebaseerd was op tal van duidelijke punten. Er was geen enkel afwijkend punt in de verschillende proeven van schrift en den brief. Verdachte bleef star ontkennen. De Officier oordeelde dat deze brief smaad schrift was. Spr., als leek heeft zelfs de groote gelijkenis gezien tusschen de schrijfproeven, welke gelijkenis door den deskundige vastge steld is op grond van zeer vele punten. De officier was van meening, dat een hals starrig verdachte als deze, die zich verlaagd heeft tot een dergelijk feit, een strenge straf verdient. De eisch luidde twee maanden ge vangenisstraf. Mr. W. Briet achtte het bewijs niet geleverd, mede gezien het feit. dat aan de schrift-exper tise, die een crisistijd doormaakt, thans niet de volle waarde kan worden toegekend. PI. betoogde, dat de brief bepaalde zaken in hield, waarop een vervolging wegens smaad schrift gebaseerd kan worden. Het sturen van een brief aan één ambtenaar, die aan zijn ge heim gebonden is en deze hoogsten aan zijn chef laat zien, is voorts geen „ruchtbaarheid gegeven", wat 'n element van smaadschrift is. Trouwens van eenvoudige beleediging (het subsidair ten laste gelegde) is ook geen sprake. PI. concludeerde tot vrijspraak althans ont slag van rechtsvervolging. Uitspraak over 14 dagen. De wilde autobusdiensten. Een garagehouder uit den Helder is door den Zaanschen kantonrechter veroordeeld tot een boete van f 25 benevens een voorwaar delijke hechtenisstraf van een week, omdat hij een autobusdienst onderhield van den Helder naar Amsterdam zonder vergunning van Ge deputeerde Staten. De president, mr. Th. Maassen, zei, dat men geregelde diensten noemt als men geregeld eenige malen per week personen vervoert langs bepaalde routes. En daarvoor zijn con cessies noodig. Verd. zei dat dan de ondernemingen die haar passagiers naar Flora brengen daar ook onder vallen. De officier was van oordeel, dat als een groep menschen een bus afhuren om mee naar Flora te gaan dat toegestaan was. De president maakte den verdachte er at tent op, dat hij een dagelijkschen dienst heeft aangekondigd. Verd.: „Toen ik pas begon reed ik maar een maal in de veertien dagen, omdat er geen volk voor was." De Officier vroeg bevestiging van het door den kantonrechter gewezen vonnis. Verdachte merkte nog op, dat hij thans het vervoer gestaakt heeft en dat één bus van hem in beslag genomen is op den afsluitdijk. Met de andere bus vervoert hij zoo nu en dan een voetbalclubje, meer niet. Uitspraak over 14 dagen. Lichamelijk letsel cloor schuld. De melkslijter uit Velsen, die op 20 Januari in de Breestraat in Beverwijk den 16-jarigen A. S. heeft aangereden, waardoor deze ernstige wonden heeft opgeloopen, hoorde een gevan genisstraf van 4 maanden voorwaardelijk en een van 2 maanden onvoorwaardelijk tegen zich eischen benevens intrekking van rijbewijs voor 1 jaar. Mr. T. A. M. A. van Löben Seis verdedigde. Verdachte werd hedenmorgen door de Rechtbank veroordeeld tot 2 maanden ge vangenisstraf en intrekking van zijn rijbewijs voor den tijd van 6 maanden. HET NEDERLANDSCH FABRIKAAT IN DEZEN TIJD. Men schrijft ons: Onze tijd dreigt een tijd van leuzen te wor den, die maar al te vaak slechts gedeeltelijk in daden worden omgezet. Onder de vele leuzen die men tegenwoordig hoort weerklinken is ook die van „Koopt Ne- derlandsch Fabrikaat". Is ook dit niet een leuze die te weinig weerklank vindt en daar door te weinig practisch x*esultaat bereikt? Wij gelooven van wel. Zonder ons te willen begeven op het gebied van den strijd tusschen vrijhandel en autar kie, lijkt het ons toch wel gewenscht. dat nog eens de volle nadruk op de beteekenis van het Nederlandsch fabrikaat wordt gelegd. Wij Ne derlanders zijn immers nog maar al te zeer geneigd het buitenlandsche product beter te vinden dan dat van eigen bodem. Waarom eigenlijk? Waarom moeten som mige artikelen altijd uit het buitenland ko men? Zijn wij ons soms niet genoeg bewust van de gelijkwaardigheid en concurrentiemo- gelijkheid van onze nationale industrieën? Of zouden bij vele Nederlanders sleur en ge makzucht een grooten rol spelen? Wij hebben ons er meermalen over verwon derd dat de Nederlandsche fabrikanten niet zelf eens de handen ineenslaan, om door een gezamenlijke actie te trachten de mentali teit van vele landgenooten, om in deze tijden nog altijd het gelijkwaardige Nederlandsche product voorbij te gaan voor het buitenland sche, te veranderen. Ten zeerste moeten wij daarom ook toejui chen, dat eenige fabrikanten zich thans tot een propaganda-commissie vereenigd hebben, die beoogt de gelden bijeen te brengen voor een grootsch opgezette moderne propaganda- actie, Deze fabrikanten, die van de mogelijk heden.der Nederlandsche industrie overtuigd zijn,en niet streven naar abnormale bescher-, mïngsmaatregelen, zullen bij het slagen van hun actie op hun wijze er toe meewerken, de werkgelegenheid in Nederland, direct zoowel als indirect,, te verruimen. Hun streven verdient dan ook zeer zeker in breede kringen belangstelling. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt Redactie zich niet verantwoordelijk. Vrouwen Vredesgang. Den Haag, Zaterdag 18 Mei 1935. Iedere vrouw behoort spontaan mede te doen, omdat vrede ons aller belang is. Dat niet iedere vrouw wil mede doen komt, om dat men door zelfzucht met als gevolg een bekrompen inzicht niet in staat is in actie te komen voor het belang van zijn medemensch. In wie die zelfzucht door naastenliefde niet overheerscht, daar ontmoet men spontaniteit in dieperen zin, daar brandt nog het heilig vuur. Bij ernstige bezinning zal bij een ieder de juistheid hiervan even worden gevoeld. Ik zeg „even", daar egoïstische gevoelens deze opwelling met kracht zullen willen verdringen. De mate van oprechtheid evenwel is beslis send ten aanzien van den invloed van dezen materialistischen aanval. Ondergaat men door sterker egoïsme een geestelijke nederlaag, dan omkleedt men zich, om „zijn eer te redden', met vele vondsten. Ik zal u eenige dezer be- denkselen noemen, waarachter men zich in den regel verschuilt: Een vredesactie geeft toch niets; Ik heb geen tijd; Neen hoor, ik be dank er voor in een stoet mee te loopen. Ja er zijn er zelfs, die vromelijk godsdienstige be zwaren opperen, door den oorlog te aanvaar den als een straf die van God gewild is en waarin men zelfs geen bezwaar ziet een handje mee te helpen, door aan den oorlog mede te doen en hem voor te bereiden. Een dergelijk principe acht ik een verkapt afschuiven van eigen schuld, oolc al weer, omdat men, zonder het te willen erkennen, in den grond der zaak evenzeer materialistisch is en meent door „verdediging" materieel het minst schade te zullen lijden. In Genesis 3 12 en 13 wordt eenzelfde af schuifsysteem besehi'even. Neen, de oorlog is de totaliteit der zonden en ons eigen werk, waaraan een veranderd mensch, een Christen, zéér zeker niet mag mededoen, wil men niet weer wereldgelijkvormig worden. Er kunnen, zich natuurlijk ook omstandigheden voordoen, die inderdaad onoverkomelijk zijn, om zich bij den Vrouwen-Vredesgang aan te sluiten, doch met een weinig ernst, goeden wil en vooral naastenliefde worden de meeste bezwaren overwonnen! Laat men toch bedenken dat nergens iets wordt bereikt, waarvoor men niets doet en waarvoor men geen offer wil brengen, zulks is op ieder gebied van toepassing en zeer ze ker wordt de vrede ons niet geschonken, als wij er niet voor strijden om ze te ontvangen, als wij er niet het minste offer voor willen brengen en als de vrede bij ons niet kan wonen. Zet uw vredeswil dan om in een vredesd a a d door uw tijd of geldelijke bijdrage te offeren aan den Vrouwen-Vredesgang. Nederland is klein en zwak te midden van dit Europeesch oorlogsgevaar, doch ook hier kan Christus' kracht in zwakheid worden volbracht. Laten wij in gedachte houden, dat goede voorbeelden ook tot navolging leiden, zelfs ver over de grenzen, evenals de verkeerde voor beelden in den wedloop tot bewaoening. C. G. KOEN Jr.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2