KEIP BESTELT NU FRANS PERQUIN Amerikaansche gezant opent Flora V. Mollenbouw. Oogen moe...? Hei BeAauftiiksie 52e 'Jaargang Nb. 15913 VerscKïjnt "dagelijKs, KeKalve óp Zori- en Feestdagen Vrfidag 10 Mei 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post /3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72^4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-, Verlies andere vinger 30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. HAARLEM, 10 Mei. Aanpassing. Wat nog maar weinige jaren geleden een ongehoorde inbreuk op de ministeriëele eti quette in dit land geweest zou zijn: dat minis ters het woord voeren over groote vraagstuk ken buiten de Staten-Generaalis tegen woordig een heel gewone zaak. Zelfs komt het al voor dat zij in openbare vergaderingen op treden. De minister van Financiën, mr. Oud, die gis teren aan een lunch van het departement Am sterdam der Maatschappij voor Nijverheid en Handel een rede hield, heeft daarin opgemerkt dat het goed is dat de regeering op deze wijze contact zoekt met verschillende groepen dei- bevolking. En dat kan men vooral in een tijd als deze beamen. „Men krijgt anders zoo den indruk, ver van de regeering af te staan", zei mr. Oud. Wij gelooven dat de gewoonte, een maal ingeburgerd, nu wel blijvend zal zijn, evenals zij dat in Engeland al zoo lang is. Ik herinner mij zelfs een Engelschen minister die een openbare vergadering, waarin hij als redenaar optrad, tevens van plezierige afwis seling voorzag door eenige schoone liederen ten gehoore te brengen. Hij had toevallig een mooie stem. Ik weet niet of ons huidige mi nisterie over een zanger beschikt, maar het zou in dezen tijd een heilzaam ding zijn. Als nu bijvoorbeeld minister de Graeff, als hij eerstdaags in een Haagsche openbare vergade ring over den Volkenbond spreekt, dit initia tief eens kon nemen Maar minister Oud heeft niet gezongen. Hij heeft over aanpassing gesproken. „Aanpas sing" is het regeeringsprogram van het kabi- net-Colijn. Het is geen prettig program, v/e voeren het zuchtend uit, het combineert hooge belastingen met salaris- en loonsverminde ringen, met afschaffing van instellingen en subsidies, met inkrimping van personeel. Het beperkt zich niet tot overheidsbedrijven; het particuliere bedrijf voelt de uitwerking voort durend en is wel genoopt, ernaar te handelen en eveneens zich aan te passen aan een lager levensniveau. Het is een zorgelijke en vaak een bittere taak. Men vraagt zich daarbij tel kens af waar het einde ervan zal zijn, evenals we ons dat afvroegen in de oorlogsjaren 1914- IJ918, toen de moeilijkheden voor de geheele bevolking ook maar steeds toenamen, en toen de honderdduizenden jonge menschen in het leger eraan twijfelden of zij ooit weer in hun beroep zouden terugkeeren of hun afgebroken studies kunnen hervatten. De zekerheid dat alleen internationale toenadering een herstel in den algemeenen toestand kan brengen schept een merkwaardige analogie met de oor logsjaren. Ook toen hingen wij in Nederland van het beëindigen van buitenlandsche vijan delijkheden af. Wij hadden de kern der moei lijkheden niet in eigen macht. Hetzelfde geldt nu: Nederland is vrijhandels-gezind maar kan den economischen oorlog, die in Europa en daarbuiten woedt, niet beëindigen. Wij wach ten, evenals in 1914-1918, op den vrede. En in- tusschen noopt de regeering ons tot aanpas sen, hetgeen moeilijker aanvaardbaar is aan in '14-T8, omdat een buitenlandsche oorlo-te- vuur-en-te-zwaard een duidelijker, onmisken baarder geval van „force majeure" is dan een buitenlandsche economische oorlog. Ik vrees dat dit verschil: het moeilijker aanvaarden, inderdaad het eenige is. Minister Oud heeft gesproken over den kwaden klank dien het woord „aanpassing" heeft gekregen. Het is haast een scheldwoord geworden, zei hij. Men heeft het gebruikt als tegenstelling van „een constructieve poli tiek" en dat z.i. geheel ten onrechte. In dezen tijd is, naar het inzicht der regeering, aanpas sing juist de kern van de constructieve politiek die zij te voeren heeft. Gebruikt men inplaats van het woord aan passing het woord „deflatie" dan dringt zich onmiddellijk het alternatief op. Dat is „infla tie", veroorzaakt door een opgeven van den gouden standaard. In zijn mildsten vorm wordt het alternatief: devaluatie, vaststelling van den gulden op een verminderd percentage van zijn waarde. De minister van Financiën is over dit veel besproken en -beschreven alternatief niet meer gaan uitweiden; uit zijn rede bleek trou wens duidelijk dat de regeering nog steeds en met overtuiging haar deflatie-politiek verde digt. Waarbij men zou kunnen opmerken dat, als het ooit tot opgeven van den gouden standaard zou moeten komen, het in elk geval een groot voordeel zou blijken te zijn als men het Nederlandsche volk eerst tot een beschei dener leefwijze gebracht had. Niet dat dit blad de meening wil uitspreken, dat devaluatie ons onvermijdelijk voorland is. Allerminst. De zeer sterke goudpositie van de Nederlandsche Bank is in staat alle specula tieve aanvallen uit het buitenland af te slaan. De mogelijkheid dat Frankrijk den gouden standaard zou loslaten is niet meer dan een hypothese. Er schijnt in dat land niet de minste neiging toe te bestaan. Het Zwitser- sche geval is onzekerder, maar Zwitserlands beslissing behoeft de onze niet te beïnvloeden. En in de laatste dagen schijnt het streven naar handhaving van het goud in Zwitserland weer sterk te groeien. Natuurlijk blijft de mogelijkheid van de valuatie van den gulden bestaan. Maar m.i. zal die alleen materialiseeren, als het nood gedwongen zou moeten, als de gebeurtenissen in het buitenland geen anderen uitweg meer overlieten. Zelf, dus zonder dien onweerstan- baren dwang van buiten, zullen wij het naar mijn overtuiging niet doen Het is een te spe culatieve stap. de gevolgen zijn te onzeker en de Nederlandsche volksaard is nu eenmaal anders dan de Belgische. Als natie zijn we niet geneigd tot plotse linge hevigheden, niet tot revolutionair in grijpen, niet tot noodsprongen, wèl tot een koel, weloverlegd beleid, waarbij we alle moge lijkheden tevoren kunnen overzien. Bij de tegenstelling aanpassing-devaluatie dringt de eerste zich naar voren als de methode, hoe moeilijk en zwaar en impopulair ook, die den Hollandschen aard verreweg het best „ligt" van de twee. En België's ervaringen zijn geen erg aanlokkelijk voorbeeld ter navolging voer den laagsten Zomerprijs Uw Het is prachtig weer en de beste tijd om kolen te ontvangen Prima Belgische kwaliteit. 1.90afm. 30-50 1.95afm. 20-30 1.70afm. 16-20 Goede Limburgsche kwaliteit. 1.75afm. 30-50 1.80afm. 20-30 1.55afm. 16-20 1 ste soort Wales kwaliteit. 2.50 afm. 20-30 30-50 Alleen geldig in de maanden Mei en Joni GR. HOUTSTRAAT 162 HAARLEM,TEL. 10212 (Adv. Ingez. Med.) Veel buitenlandsch bezoek. R. E. De 500.000ste gearriveerd! Weer is het Bloemenpaleis geopend, nu voor de Vijfde, dat is de laatste maal, want ver lengd wordt de expositie niet. Weer zal het publiek zich kunnen verlustigen in de won dere schoonheden van wat nu is bijeenge bracht: gladiolus, iris, rozen, dahlia's. De iris wordt de laatste jaren in steeds meer per- fecten vorm in Nederland geproduceerd en neemt in populariteit toe. Veel Amerikanen zijn aanwezig, zooals be kend met de Statendam o.a. gekomen. Het Uitvoerend Comité heeft dit bezoek zeer aangemoedigd om ook deze vooraanstaande Amerikanen weer te interesseeren voor aller lei heesters, struiken en bollen, welke in hun eigen land niet te krijgen.zijn en waarvoor de invoer in Amerika verboden is. Het kan niet uitblijven of al onze gewassen zullen hun groote belangstelling opwekken en dit zal hopelijk bijdragen tot meer steun aan de po gingen om de Amerikaansche grenzen voor onze artikelen geopend te krijgen. Die groep Amerikanen, onder leiding van den heer John T. Scheepeers uit New-York, is Donderdag met de Statendam in Nederland gearriveerd. Aangezien ze eenige uren te laat aankwamen is de lunch die hun in Wassenaar zou worden aangeboden in een thee veran derd. Daarna reden ze per autobussen door de bollenstreken naar Amsterdam waar zij lo geerden. Ontvangst door het gemeentebestuur. Vrijdagmorgen omstreeks half elf werden de Amerikanen door het gemeentebestuur van Haarlem in het gemeentehuis ontvangen. Bij ontstentenis van den burgemeester sprak wethouder A. G. B o e s de gasten in de fraai met bloemen versierde hal toe. „Het doet mij groot genoegen namens het gemeentebestuur van Haarlem", aldus de heer Boer, „U welkom te heeten en dank te zeggen dat gij in zoo grooten getale gekomen zijt in het stadhuis. Wij apprecieeren het ten zeer ste, dat gij bij uw b.*^ek aan Nederland Haar lem niet hebt overgeslagen, Haarlem, de bloemenstad die in het midden van Kenne- merland ligt, waar de bloembollen cultuur door de eeuwen heen tot een zoo groote trap van ontwikkeling gekomen is. Dit land is voor u waarschijnlijk terra incognita, onbekend land, gij zult er wel van gehoord hebben. En nu kunt gij zien, dat niet alles waar is, wat ge over Nederland op prentbriefkaarten zag: we dragen geen klompen, geen wijde broe ken Als gij er tijd voor hebt, probeer dan meer te zien van Haarlem dan alleeen de Groote Markt. In de geschiedenis heeft Haarlem een groote plaats ingenomen, en vooraanstaande mannen geteld, op het gebied van kunst en cultuur. De glorietijden zijn voorbij, maar in ons volk leeft steeds het verlangen naar dat waarin 'n klein land groot kan zijn. De Bloemententoonstelling Flora is een voorbeeld van den geest van durf en wilskracht van ons volk. Ik hoop, dat ge veel prettige herinnerin gen aan Haarlem naar Amerika mee terug neemt". De heer John Scheepers bracht namens de Amerikaansche gasten, die allen bloemliefhebbers zijn, en waarvan velen meer dan 10.000 mijl gereisd hebben om in Haar lem te komen, den dank over aan het ge meentebestuur voor de ontvangst en de gast vrijheid. Hierna werden in de oude raadszaal ver- verschingen aangeboden. De opening van Flora Y. Te ruim half twaalf verzamelden zich de Amerikaansche bezoekers op het rechterbordes van het Bloemenpaleis. waar de openings plechtigheid zou geschieden van Flora V. De heer Tom v. Waveren, voorzitter van het Uitvoerend Comité, sprak in het En- gelsch een rede uit, waarin hij zeide met zeer veel genoegen een welkom toe te roepen aan de buitenlandsche gasten. Hij dankte den Amerikaanschen gezant voor de bereidwil ligheid om de Vijfde Tijdelijke Tentoonstel ling te openen. Voorts richtte hij zich tot den heer John Scheepers en zei vereerd te zijn, dat deze als vertegenwoordiger van den Staat New-York van de Horticultural Society tegen woordig wilde zijn. Toen het Uitvoerend Co mité contact zocht met de bewoners van over den Oceaan heeft het onmiddellijk aan den heer Scheepers gedacht, die zooveel organi satorisch talent en liefde en kennis voor de bloemen heeft ,en die zooveel gedaan heeft voor de propaganda, waarvoor de heer Van Waveren zijn dank uitsprak. Hij hoopte dat dit alles zal leiden tot een verbetering van den handel. Hij sprak de wensch uit, dat de vele Amerikanen prettige herinneringen naar hun land zullen meenemen. De 500.000ste! Hierna richtte hij zich in het Nederiandsch tot den heer N. Jonker uit Krommenie, die om 11.21 als 500.000ste betalende bezoeker de controle passeerde. Spr. wilde bekennen dat het Uitvoerend Comité verlangend naar den 500.000ste heeft uitgezien, hoewel het hem niet kende. „Wij apprecieeren het zeer dat Gij", al dus spr., „per fiets van Uw woonplaats hier heen zijt gekomen". Als herinnering bood het Uitvoerend Comité den heer Jonker een tuin aanleg aan, benevens een fraai bloemstuk. (Applaus). Hierna was het woord aan den Amerikaan schen gezant, Z. Exc. Grenville T. Emmet, die in het Engelsch de volgende rede uitsprak: „Ik acht het een groote eer deze Tijdelijke tentoonstelling te mogen openen en ik weet tegenwoordig te zijn bij een gebeurtenis van internationale beteekenis. vooral nu we vandaag zooveel bezoekers uit de heele wereld hier zien. De groote populariteit van den ten toonstelling wordt bewezen door de dichte drommen menschen, die in zóó grooten getale gekomen zijn, dat het op bepaalde dagen bij na een onmogelijkheid was binnen de poorten te komen. Ik ben er zeker van dat het voldoening schenkt aan de initiatiefnemers van de Ten toonstelling, dat het publiek zoo enthousiast gereageerd heqft op alles wat zij hebben ge daan. Mede namens mijn landgenooten bied ik mijn hartelijke gelukwenschen aan. Voor mij is het bijzonder aangenaam hier heden te kunnen zijn bij de opening van de laatste Tijdelijke Tentoonstelling, omdat deze samenvalt met het bezoek van mijn landge nooten aan Nederland 0111 deze wondermooie tentoonstelling te zien. Men heeft me verteld, dat de tulp in 1560 van Constantinopel naar Nederland is gebracht en we weten allemaal, dat die bloem steeds verbeterd is in Neder- landschen grond onder de kundige handen van de Hollandsche kweekers. Het is een prachtig bewijs van waardeering, dat meer dan 150 Amerikaansche tuinliefheb- bers den Oceaan overgestoken zijn (een veel grootere afstand dan van Constantinopel naar Nederland), om de tulp op eigen bodem te zien. Amerika is een land van bloemliefheb bers en we hebben daar bloemen in overvloed, die we steeds probeeren te verfraaien. Maar ik moet bekennen, dat we op het gebied van bollencultuur Nederland nog moeten volgen, en ik ben er zeker van de wenschen van mijn bloemenminnende landgenooten uit te druk ken als ik zeg, dat zij blij zullen zijn, wan neer tariefmuren en andere beperkende bepa lingen zoo geregeld kunnen worden, dat het voortdurend mogelijk blijft voor ons om van u steeds meer bollen af te nemen, die deze schoone en onvergetelijke bloemen opleveren. Hoe makkelijker dat gemaakt kan worden, hoe beter. Nederland heeft veel bloemen over de we reld verspreid en daardoor heeft het de wereld van haar schoonheid doordrenkt. Wat Neder land aan bloemen verzond is niet het minste van wat het aan de wereld gaf en 't gaf vele en schoone dingen op het gebied van Kunst, staatsmansbeleid en andere kunsten van een hooge beschaving. Dames en heer en, en speciaal gij, Ameri kaansche bezoekers, ik hoop dat gii genieten zult van de prachtige bloemententoonstelling, die nu geopend wordt. In dit gebouw zult ge de resultaten van het bloemkweeken op per fecte wijze tentoongesteld zien, maar daarbij zult ge op het open terrein een nog grootere expositie aanschouwen. Ik hoop, dat ge gele genheid hebt den groei en bloei der bollen buiten te zien en te bestudeeren en dat ge zult beseffen hoe groot en belangrijk de bollencul tuur in Nederland is. Dat moge voor u een aansporing zijn om de methoden, die hier toe gepast worden na te volgen, zoodat we in ons land gelijkwaardige bloemen als hier krijgen. Gij zijt gelukkig thans hier te zijn, nu bollen en andere soorten bloemen overal bloeien en de bloesems der vruchtboomen alom uitbot ten. En gij zult naar huis terugkeeren, naar ik hoop, met het gevoel, zooals ik het ook heb, dat dit land één bloemententoonstelling is, als nergens ter wereld". Hierna werd een rondwandeling door het Bloemenpaleis gemaakt, waarvoor zich reeds weer een bizonder lange file opgesteld had: die op dezen uitgezochten dag de Tentoonstel ling bezochten. We hadden nog een kort onderhoud met den heer Jonker. Hij is 64 jaar, gepensionneerd Indisch militair, wonende in Krommenie. Met een vriend is hij hedenmorgen per fiets naar Flora gekomen, z'n eerste bezoek aan deze Tentoonstelling. Toen hij 2 kaartjes kocht aan de controle, gaf hij er een van aan z'n vriend en toen hij zijn eigen kaartje toonde, werd hem de mede deeling gedaan, dat hij de 500.000ste bezoeker was! Aangezien hij er niets over gelezen had, meende hij eerst, dat het een grapje was! „Het is bizonder prettig", zei hij, „dat dit geluk me te beurt is gevallen. Nou hoef ik. ook niet in de rij te staan wachten om in het Bloe menpaleis toegelaten te worden!" Hij was bizonder in zijn schik met den hem geschonken tuinaanleg voor zijn tuintje. „Met opgewektheid zullen we straks tegen den wind in terugfietsen", zei hij tegen zijn vriend. Gedurende de 10 dagen der 4e Flora zijn ca. 21.000 bezoekers per dag op Flora ge weest; dit hooge gemiddelde is vooral te dan ken aan het drukke bezoek op de twee in deze periode liggende Zondagen met tezamen ca. 70.000 bezoekers. Op dit oogenblik bij de opening der Vijfde Tiendaagsche en laatste Flora in het Bloemen paleis. staan buiten de Darwin en late tulpen in vollen bloei. De tuinaanleg komt gedurende dezen bloeitijd met het frissche groen van de pas ontloken boomen hoe langer hoe meer tot zijn recht. De geweldige Darwin-perken en Darwin-tuinen met bloeiende heesters zullen voor de echte bloemenliefhebbers een grootere attractie vormen dan de vorige bloeiperioden. Bussen rammelen voor werk. Collecte voor Werkkampen voor jeugdige werkloozen. Reeds eenige keeren werd uw aandacht gevraagd voor collectes, ook voor die van „Jong Holland snakt naar werk". Morgen, Zaterdag 11 Mei, zullen de collec tebussen worden opgehouden en men zal u vragen: „Een kleine, groote, enorme gift voor hen die werken willen maar niet kun nen". Deze collecte gaat uit van den raad van kerken voor practisch Christendom en het ligt in de bedoeling met het ingezamelde geld werklooze; jongeren aan den arbeid te zet ten in daarvoor ingerichte kampen. Men is namelijk de overtuiging toegedaan dat behalve ontwikkelingscursussen en ont spanningsgelegenheden, een eerste eisch is dat de jongere werkloozen zich nu eens kun nen inspannen. Een ieder die de billijkheid van deze op vatting inziet, en wie doet dat nu niet?, zal Zaterdag gaarne geven, in de wetenschap dat elk dubbeltje werk beteekent voor een jonge man die het stilzitten is beu geworden!' DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. {Schitterend scherpe afdrukken daar zorgen wij voor, als U ons Uw films laat ontwikkelen. Groote Houtstraat naast Luxor. (Adv. Ingez. Med.) (Een Japansch architect heeft grooische plannen ontworpen tot 'liet houwen van huizen, die tot 40 verdiepingen onder de aarde gaan. icaardoor men meent, het aardbevtngsgevaar te kunnen ont komen Nou, dat is wat nieuws tenminste, Dit Japansch bouwkundig plan, Maar dat lijkt mij 't eenig goede. Dat men er van zeggen kan. Andren bouwen steeds naar boven, Met Amerika vooraan, Tot zij in de wolken leven En naar hooger sferen gaan. Uit Japan komt de reactie In een leer van 't tegendeel. Bouwstijl van steeds lager orde 't Omgekeerde luchtkasteel Tot veertig verdieping huizen Trekt men op neen, duwt men neer. Zeker geeft het woord verdieping Goed de situatie weer. Men kan stellig grondig bouwen Als men diep den grond in gaat, Maar hoe ver men ook in d' aard dringt, 'k Denk niet dat het aardig staat. Menschen zijn per slot geen mollen, In een tijd van tegenspoed Wordt er enkel reeds figuurlijk Teveel ondergronds gewroet. Als 'k Japanner was, zou 'k zeggen, Hoe ook d'aarde beven kon: Ik blijf leven met de vogels En de bloemen, in de zon. P. GASUS. 'n Bril van KEIP Groote Houtstr. 137 (Adv. Ingez. Med.) Flora V is geopend. Buitengewoon fraaie inzendingen van vervroegde zomer bloemen (gladiolus, dahlia's, rozen, iris en bloemwerken) zijn bij elkaar gebracht. Onze foto toont een kijkje in het Bloemenpaleis. De situatie in Oost-Afrika blijft gespannen. Dag. 4 De onderteekening van het TsjechischRus sische verdrag wordt spoedig verwacht. Dag. 4 De Britsch-Indische provincie Assam wordt ernstig door de cholera geteisterd. pag. 4 De moordzaak te Hoofddorp in hooger beroep behandeld. Dag. 2 Prof. Willem Mengelberg in het Amsterdam- sche Concertgebouw gehuldigd. pag. 4 De Eerste Kamer heeft de Indische begrooting aangenomen. pag. 3 Suriname blijft het zorgenkind. pag. 3 Bouwers en architecten exposeeren in de R. A. I. pag 3 Het arbeidsconflict in de venen is als geëin digd te beschouwen. pag. 3 Op verschillende plaatsen hebben Donderdag heidebranden gewoed. pag. 3 Op den Haarlemmerweg heeft weer een ernstig ongeluk plaats gehad. pag. 3 De Centrale Suiker Maatschappij wil reorga- niseeren. pag. 3 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Aanpassing. pag. 1 Flora V is hedenmorgen door den Amerikaan schen gezant geopend. pag. 1 K. de Jong over het derde orkest-concert van het Nederiandsch Muziekfeest. pag. 6 J. B. Schuil over Gouden Regen door het Nieuw Schouwtooneel. pag. 6 H. G. Cannegieter: Het Jolige weeuwtje in het Luxor-theater. pag. 6 A. Meilink over de bloem van den dag Cine raria's. pag. 6 Fred. Perry: Hoe voer ik mijn spelpeil op? Dag. 7 Dr. A. Melchior: De roeisport voor meisjes. pag. 7 Sport in 't kort. pag. 8 Bekende Haarlemmers: Mr. A. van Leyenhorst. pag. 3 De avonturen van professor Nimbus. pag.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1