PIL CRICKET IN ENGELAND. ZATERDAG li MEi 1935 HAARLEM'S DAGBLA D II VAN HEEL. te houden. Een gevolg VOETBAL. BelgiëNederland. De traditioneels landenwedstrijd België— Nederland, die a.s Zondag te Brussel gespeeld zal worden, wordt ditmaal wel met een ge heimzinnig waas omgeven. Tenmin- ,ste de voorberei dingen er van. Het is nog niet veel eerder voorgeko- .men, dat twee da gen vóór den wed strijd de samen stelling van het .Nederlandsch elf tal nog niet gepu- .bliceerd is. Op 't oogenblik dat dit geschreven wordt, is nog steeds niet bekend, aan welke spelers de eer waardig gekeurd wordt, den naam van ons land op voetbalgebied hoog w van. dit lange uitblij ven van het publiceeren der elf namen is, dat allerlei geruchten de ronde doen. Zoo hoorden we verluiden dat de Keuzecommissie van den K, N. V. B. aarzelt met het samen stellen van het elftal, omdat zij in ieder geval een zoo sterk mogelijke ploeg tegen Engeland in het veld wil brengen, zoodat overwogen wordt, eenige sterke spelers niet tegen België op te stellen, teneinde ze te sparen voor de ontmoeting tegen de Britten. Tegen België zou dus niet het sterkste team in het veld ge stuurd worden. We kunnen dit met den besten •wil ter wereld niet aannemen, want er wordt nog altijd een groote eer in ge steld, juist cien Belgen in hun eiger. land een nederlaag toe te te brengen. Maar hoe het zij, we hebben wel ze ventien namen doch die van ae elf uitverkorenen kennen we nog niet. Vermoede lijk zouden die Vrijdagavond ge publiceerd wor den; in dat ge val kan men ze elders in dit nummer vindén. Toch gelooven we de plank niet ver mis te slaan wanneer we als ons vermoeden uitspreken, dat het de volgende elf Oranjemannen zullen zijn: Halle, Caldenhove, Van Run, Bas Paau- we, :Ander^en',; -Van/-H^ei, W|fs;':; Eagendaal;. 'Bakhuijs, Smit -en'Vaix Gelder. :Het zal ons' tenminste niets verwonderen, als - aan den geroutineerden Ajacied 'Anderiesen weer dé belangrijke spilplaats wordt, toevertrouwd, ook al zijn er nog wel .andere spelers te vinden, die niet voor hém onder zouden doen. Mocht inderdaad de Amsterdammer gekozen worden, dan kan hij meteen, een .jubileum vieren, want dan draagt hij voor de 25ste maal de- oranje- .trui. Ook in België wordt ditmaal een beetje ge- 'heimzinnig gedaan wat de bezetting van de middenvoorplaats betreft. Van de week hebben we bijna eiken dag elkaar tegenspre- kende berichten ge- lezen. Den eenen dag heette het,-dat de be kende vroegere Belgi- ..sche international Rai- .mond Braine (thans nog in het Praagsche Sparta spelend) tegen Nederland zou meesper .len. Den volgenden dag .wei'd gemeld dat hij .niet kwam. Zoo ging .het met een geregelde af wisseling. Toch be grijpen wij, nuchtere Hollanders, niet waar in België ANDERIESEN. R. BRAINE. om men zulk een prijs op stelt, hem tegen Nederland op te stellen, wetende dat hij heden Zaterdag nog een zwareix wedstrijd te Praag moest spe len, gevolgd door een vermoeiende trein- en luchtreis, Het mag waar zijn dat Braine een „wonder-voetballer" is, maar dat hij morgen middag fit tegen het hecht-en-sterke Oranje kan optrekken, wil er bij ons niet in. Dat zuilen trouwens Anderiesen en onze backs hem wel aan het verstand.brengen! We zullen echter maar aannemen dat hij van de partij zal zijn. Dan zal het Belgische elftal er als yolgt uitzien: Doel: Christiaans. Achter: Paverick en Smellinx. Midden: Dahlem, Stijnen en Claessens. "Vóór: Devries, "Voorhoof, Braine, Van Caelenberg. en Villevoye. De Roode Duivels branden natuurlijk van verlangen, eindelijk weer eens te winnen. Het zal dan oolc een heete strijd worden. De ontmoeting begint te tien minuten vóór half drie Nederlandsche tijd. Zooals we reeds eerder mededeelden, geeft de heer Hóllander er weer een radio-verslag van. Scheidsrechter is de bekende Engelschman Fogg. De heer Boeree is de Nederlandsche grensrechter. Zooals gewoonlijk zullen we weer onmid dellijk na afloop aan de bekende adressen (dus ook op onze nieuwsborden en onze bij kantoren aan het Soendaplein en te IJmuiden en Beverwijk) den rust- en eindstand publi ceeren, als mede de namen der spelers, die eventueel voor Nederland gescoord hebben, BELGIë—NEDERLAND. Naar de Tel. verneemt zal het Nederlandsch elftal eerst heden, Zaterdagavond te Brussel worden samengesteld. HAARL. VOETBALBOND. WEDSTRIJDPROGRAMMA VOOR ZONDAG. R.C.H. 2—H.V.B.-elftal 10 uur. H.V.B.-Beker. SchotenZandvoort 11 uur. Promotie-competitie 2e klasse. Stormvogels 4V.V.H. 10 uur, terrein V.V.B. Haarlem 3a—VI. Vogels 10 uur, terrein E.D.O. Promotie-competitie 3e klasse: Groep A: H.F.C. 4Swastika, 10 uur terrein Ripperda Gewone Competitie: Afd. 3K: DeCeO 5—E.D.O. 9 10 uur. Jun. Comp.: Zandvoort bSpaarnevogels 10 uur. Adspiranten. Afd. B: Halfweg—I.V.O. 3 uur. Zandvoort bR.C.H. c., 3 u., terrein R.C.H. KORFBAL. NED. KORFBALBOND. Promotie-degradatie. Nu Oosterkwartier voor promotie door haar nederlaag tegen Katentburg uitgeschakeld is, heeft Haarlem de taak, de eer op te houden en Vogel uit Utrecht, die Zondagmiddag in 't Noordersportpark te gast komt, met een nederlaag naar de Domstad terug te zenden. Lettende op het gelijke spel in Utrecht, achten we de Haarlemmers daartoe wel in staat. Om den Zilveren Korf. Voor de korfbalbelangstp''.enden is Zondag middag op het Oosterkw.,nier-terrein aan de Zomervaart een aardige wedstrijd te zien. Voor de halve eindfinale van den Zilveren Korf bekampen elkaar Swift uit Amsterdam en H.K.V. uit Den Plaar elkaar. HAARL KORFBALBOND. Competitie. Drie. competitie-ontmoetingen zullen Zon dag gespeeld worden, n.l. Aurora 2S.V. 5, Meerlebosch 2Palvu 2 en Ons Genoegen 3 Oosterkwartier, alle voor klasse 3 A. Bekerseries. Voor afd. A. ontvangt S.V. 3 De Thorn. Ycor B zijn drie wedstrijden vastgesteld: Oosterkwartier 3-^S.S.H., Haarlem 3—Aurora en TempoOns Genoegen 2. Voor C ontvangt D.S.V. Haarlem 4. Daar Thorn 2 zich terugtrekt; vervalt de ontmoe- tin S.V. 2—De Thorn 2. Promotie-degradatie 23e klasse. Op 't Auroraterrein ontvangt Meerlebosch Always Ready '2. H.K.B.-nieuws. Nu competitie.en seriewedstrijden zoo lang zamerhand afgewerkt zijn en het H.K.B.- twaalftal al den 2en prijs had bij de wedstrij den om het A.K.B.-schild, brengt het voort varende bestuur ons als slot weer enkele intex'essante ontmoetingen. Ter inleiding speelt eexx proef-Haarlemsch twaalftal eexi wedstrijd tegen het H. K. B- twaalftal Op 23 Mei op het Gemeenteterrein aaxx de Van Nesstraat. Op het E.D.O.-terreixx komt 2 Juni de Riviera K. C., kampioeixe van- België. Tot slot de jaarlijksche krachtnxetmg,.tus- schen het H.K.B.- eii;Noord-'Holl.' K, B. twaalf tal van dëii Hoxxigs Maizenabeker. ZWEMMEN. HET VOLKSZWEMFEEST. Op het a.s. Zondag door de commissie ..Volkszwemfeest'' te houden zwemfeest in het Sportfondseiibad zullen de Haarlem-sche kam- pioexx N. v. d. Voort en eenige bekende Amster- damsche springers een demonsti-atie schoon- springen geven. LAWNTENNIS. De wedstrijden voor Zondag zijn Eerste klasse: Haarlem—Marlot Overgangsklasse T.C.H.—Kat. Tweede klasse: SharpHaarlem 2 T.C.G.Rood Zwart. T.E.D.—Topping. Groen Wit 3—T.C.H. 2. T.C.G. 2AlkmaaxVHeiloo. HeemstedeTop. Nieuwe MeerHeemstede 2. V.V.G.A.—Game and Set. Joy—T.C.H. 3. AdvendoW estrust. T.E.D. 2—P. J. 2. Derde klasse: Westrust 2Kat 2. Heemstede 4Westrust 3. Bonzo—Deuce 3. Aemstelsp.Duinlust. Tw. Bank 2—T.C.G. 3. Kat 3Bonso 2. Gold StarWimbledon. Game and Set 2T.E.D. 3. T.C.H. 4—V.V.G.A. 3. Duinlust 2de Bary 2. T.H.C. '25Heemstede 6. Ready 1928 III—T.E.D. 4. Westrust 4Heemstede 7. T.C.G. 4Advendo 2, In de eerste klasse speelt Haai'lem dus weer thuis aan de Spanjaai'dslaan, thans tegen Marlot, hetgeen wel eens een kleine zege voor de gasten kon beteekenen. In de overgangsklasse speelt T.C.H. ook thuis op de banen vaix het Kennemer Lyceum en ontvangt daar Kat. T.C.H. heeft de leiding vaxx haar afdeeliixg exx zal er wel glles opzet- texx om deze leiding te behouden. In de tweede klasse spelen T.C.G. 1 en T.C.G. 2 beide thxxis op de banen van Jatiloo (Bentveld). T:C.G. 1 speelt tegen Rood Zwart een spannende partij, terwijl T.C.G. 2 haar best zal doen tegeix Alkmaar/Heiloo. Of dit daxx met een overwinning zal worden beloond, staat xxog te bezien. Ook Heemstede speelt thuis op de banen in Groenendaal, tegen Top; hier mag een over winning vaxx de thuisclub verwacht worden. T.E.D. 1 eix T.E.D. 2 ontvaixgexx op haar baixexx achter Stoop's Bad bezoek vaxx respec tievelijk Topping exx Prinses Juliaxxa II, voor beide Haarlemsehe teams zware wedstrijden. Haarlem 2 gaat uit naar Sharp exx zal wel zeer scherp moeten spelexx om xxxet een over- wixxxxing thuis te kunnen komen Heemstede 2 exx Heeixxstede 3 spelen evexx- eexxs uit-wedstrijden en hier zijn ook zonder maar geen Haai'lemsche overwinningen te wachten. Game and Set gaat eexx moeilijken uitwed strijd tegemoet tegen V.V.G.A., evenals West rust tegen Advexxdo. Voor alle wedstrijden geldt, dat deze om 10 uur behooren te beginxxen. EIST DIT MERK OP DE ZELFKANT (Adv. Ingez. Med.) De resultaten vaxx de Vrijdag geëindigde county-matches hbbexx wel uitgemaakt dat de nieuwe l.b.w. regel op xxormale wickets den bats men weinig moeilijkheden oplevert. De meeste belangstelling ging uit naar MiddlesexLancashire op Lords. De kam pioenen werdexx op dexx tweeden dag reeds met 5 wickets geslagen. Middlesex verloor 9 wic kets voor 11T. Peebles (44) en Soxxis (22) brach texx voor het laatste wicket door bright. cricket 68 runs 'bijeen. In de 2de innings zat Lan cashire voor 78 aan den kant. De bexxoodigde 61 runs voor de ovex-winaxing kosttexx Middle sex 5 wickets. Pollard 521. Glamorgan blijft de aandacht op zich v-esti- gexx want na de prachtige zege op het sterke Sussex werd xxu tegexx Yorkshire door de Welshixxexx, leidexxde op de 1ste innings, eeix draw gespeeld. Glamorgarx vex-loor 6 wickets voor 126, Turnbull (62) prachtig vei-dedigend, waarna Lavis (eexx stijlvolle 68) exx Smart (eexx kanslooze 91) 137 voor het 7de wicket scoor den, een nieuw county-record. Totaal 270. On danks schitterend spel vaix Sutcliffe die voor 135 zijn bat door de innings droeg kwam Yorkshire niet vex-der daTx 262. Sussex woxx met innings vaix Worcester. Sus sex 537 voor 6 (J. Parks 118, Cook 96, H. Parks 87) Worcester 291 (C. F. Walters 113 exx Bull 79 die 188 voor het 2de wicket scoorden) Ja mes Langridge 428 exx 160 (Tate 5 v. 30). Gloucester—Oxford draw. Gloucester 460 (Dacre 108 eix Barnett 90 188 voor het 1ste wicket (Hammond 66 eix 240-7, Oxford 386 (Kimbtoix 110). De Zuid-Afrikaxxexx 485 (Wade 161, Rowan 103) na 253 van Cambridge (M. Tiixdall 68) ixx de 1ste innings exx 192 in de 2de innings. CRICKET. HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. A.s. Zondag begixxt de competitie van den Ned. Cricketbond, maar er zijix voor de eerste klasse slechts twee wedstrijden vastgesteld, namelijk V. V. V.H. C. C. I exx V. O. C,Rood en Wit. Uit den aard der zaak kan xxxexx zich dus xxog xxiet aaxx voorspellingen wagen. Voor de Overgangsklasse worden gespeeld P. W.A. C. C. exx KampongAjax (L.) en voor de tweede klasse A: VleermuizenV. V. V. 2 British S. C. C.Hercules. Olympia—Z. I. O. LAWNTENNIS. OEFENWEDSTRIJDEN VOOR DEN DAVIS CUP Vrijdag zijn op de D. D. V. baxxexx te Amster dam de oefenwedstrijden begonixen voor de Davis Cupwedstrijden, welke heden op de M. T. S.'banen te Dexx Haag zullen worden voortgezet. - Deze eerste ontmoeting braclxt een over- wixxniixg van den Duitscher Prexxxx exx déxx Ier Rogers op H'ughanen .Koopman. Zij wonnen- nxet 6—1, 7—^; 64 Om den Davis-Cup. VER. STATEN-t-CHINA (2—0) Uit Mexico-City: Alhier werden Vrijdag de eerste enkelspelen gespeeld tusschen de Davis Cup-spelei-s vaxx de Ver. Staten exx China. Deze werden beidé door de Ainerikanexx gewonxxen die dus thaxxs met 20 voorstaan. De resultaten waren Grant (V. S.) sl. Guychexxg (Chiixa) 46, 6—3, 6—2. Budge (V. S.) sl. Sinkhiekho (Chixxa) 64, 6—1, 6—8, 6—2. Weet U Wat sportief is? Zoo'n leuke x Tweka-blouSe! M ifi (Adv. Ingez. Med.) HOCKEY. Het int. tournooi te Brussel. Nederland verliest slechts met 1O van Engeland. Duitschland en Engeland iix de finale. Het internationaal hockey-tournooi te Brus sel is Vrijdag zoover gevorderd, dat de beide finalisten bekend zijn. In den eersten halven eindstrijd woix Duitsclx laixd in het Heysel Stadioix op overtuigexxde wijze met 72 van Spanje, terwijl het Neder landsche elftal, dat met ïxiet minder dan zes invallers speelde, ïxxet slechts 10 verloor van de Britsche Iixterixationals. Het Nedei-landsch elftal was verzwakt, door dat de geheele voorhoede uit resex-ves bestond, terwijl De Waal in de achterhoede ook ver- vangexx was. Ixx de Nederlandsche voorhoede oxxtbrak elke .samenhang, terwijl ook de prestaties indivi dueel xxiet boven de middelmaat uitstaken. De middenlinie met spil Hout-zager aan het hoofd verdedigde uitnemend, maar aaxx deze taak nxoest men voortdurend de volle aaixdacht besteden, zoodat vaxx het steunexx van den aaxxval weinig terecht kwanx. Hierdoor kwam het ook. dat de Engelschen het grootste deel vaix den strijd een veld- meerderheid hadden en daarmede ook de kleiixe overwinning volkonxeix verdieixdexx. De Nederlandsche achterhoede was safe en vooral Ti'esling speelde magnifiek. De Britsche Iixterixationals kwamen met een uitstekende ploeg in het veld, d'ie o.i. ixx geeix exxkel opzicht onderdeed voor het Engelsche elftal,, dat kort geleden te Amsterdam uit kwam. Van deze ploeg met slechts 10 te verliezen, mag voor het zoo sterk gehavende Oi-anje- elftal zeker eeix eervol resultaat worden ge noemd. Het Nedei'landsch elftal was als volgt sa mengesteld: Doel: J. de Looper (Hilversum). Achter: Stokmans (Gooi) en- Tresling (H. O. C.) Midden: H. de Looper (Hilversum), Hout zager (Gooi) en Vaix Lierop (Hilversum). Vóór: Van der Hagen (Hilversum), Schook (Hilversum)Brand (M. H. C,), Heybi'oek (Am sterdam)' eix Ankei-man (H. D. M.) Engeland is direct iets sterker; de weinige tegenaanvallen vaix I-Iollaixdsche zijde worden eleid door Van der Hageix. Steeds ïxxeer ko- nxeix de Engelschen ixx de meerderheid. Enkele strafcorners en lange corners worden op het P^ollandsche doel genomen, doch zonder resul taat. Whitlock miste daarop, toeix hij geheel vrij kwam te staan, een zeer gemakkelijke kans. Het Engelsche doel is slechts één keer in gevaar als eexx straf corner wordt genomen, welke door Tresling ïxiet kan worden beixut. De Britteix oefenen in het laatste gedeelte van de eerste helft eexx offexxsief xxit, waarbij achtereenvolgens vier strafcorixers en één lange corner op het Hollaixdsche doel wor den geixomen, doch door goed vei'dedigen vaix onze zijde, ziet Engeland geen kans de leiding- te nemen. Voor de rust schiet Tresling eeix strafconier op het Engelsche doel ïxaast. In de tweede helft gaat het spel aaixvanke- lijk iets meer verdeeld op, maar de Britten zijix toch gevaarlijker voor doel. Eindelijk hebben zij succes als ïxa 20 minuten speleix Whitlock oixze geheele achterhoede passeert, handig keeper De Looper ontwijkt en met eexx snel laag schot scoort (10), Nederland krijgt in het verloop van het ver dere gedeelte vaix dexx strijd ïxog eexx uitsteken de kans om nog een gelijk spel te behalen, als eeix voorzet van Vaxx der Hagen bij Brand te recht komt, maar deze, met alleen deix keeper voor zich. is ïxiet ixx staat, een behoorlijk schot te losseix. Met eixkele coi-ners op het Hollaixdsche doel komt het einde. Heden, Zaterdagmiddag wordt eerst de oxxt moéting voor de derde plaats gespeeld in het Heyse'lstadion tusscheix Nederland eix Spanje, gevolgd door deix eindstrijd Bi'itsche Interna tional*— Duitschland. ATHLETIEK. Trainingswedstrijden op de Sintelbaan. Door de Nationaal Technische Comixxissie der K.N.A.C. wordeix Zondagmiddag trainings- wedstrijdexx op de Sintelbaan te Amsterdam georgaixiseerd, waaraaix behalve de iix het Stadioix voor de Olympische Spelen ixx trai- xxiixg zijixde athleteix slechts geïnviteerden mogen deelnemen. Een groot aantal „Haarleni'-'-athleten zal daarbij voor het eerst iix het nieuwe seizoeix aan deix stai*t verschijnen. Zoo startten op de 100 M. Van Geeixhuizeix exx Van Lier, een nieuwe kracht. Of de Haarlemmers succes zullen hebbeix tegeix Osendarp, Boersma eix Mesmaixn Schultz, dient te wordexx afgewacht, hoewel, indien zoo in vorm als het vorig jaar, Van Geenhuizen de tweede plaats moet kumxen bezetten. De 1000 M. brengt van „Haarlem"-zijde in hoofdzaak Scherpenhuizeix tegen Bounian, A. Zeegers, Heymans, niet omdat v. d. Booren en Tackenxa te onderschatten zijn. doch, omdat Scherpenhuizen, die op het eind van het vorig seizoeix ïxiet ïxxeer uitkwam, niet bij de voor- ioopige Olympische ploeg werd opgenomen eix zich xxu een plaats onder hen wil verwerven. Goed getraind gaat hij aan den start, daarom heeft hij ons volle vertrouwen. Van Wilsujxx en Figee zijix twee andere loopers. vaix .Haar lem—zij de cy>.dit. ïxuxxxnxer.-. waarmede' deze vei-eeiii'giixg mét een, 5-tal atlxleten behoorlijk vertegenwoordigd is. W. Kaaix loopt op de 110 M. horden exx zal deze ïxatuurlijk xxiet verliezen. Vaix hem in teresseert voornaixxelijk de gemaakte tijd. Zijix clubgeixoot Kuipers is mede een der deelne mers. De laatste neemt met zijix clubgexxooten Van Reixesse eix Spoor teveixs aaxx het hoog springen deel. Op dit laatste nummer zien wij met belangstelling uit naar het optreden vaix v. d. Kliixkeixberg, die door een operatie aaix de knie het voiüg jaar niet koxx deelnemen. Tot voor zijix blessure was hij zooals bekend, lid der ïxatioxxale ploeg. Klaasse eix .Paap zijn bovendien uitgeixoodigd voor het nummer 3000 M. De mogelijkheid be staat dat de eerste, de populaire veteraaxx, de uitnoodiging niet zal kunnen accepteeren, doch zijn leerling Paap, gaat nxet oixs beste vertrouweix iix deix strijd. Deze winter behaal de hij vele veldloopsuccéssen en de manier van zijix traiixixxg wettigt de hoop op eenige baaixsuccessen dit seizoeix. Vaxx het overige gedeelte van het program- ïxxaris te vermeldeix, dat de Hagexxaar Jansexx de 400 M. loopt. Twee jaren geleden beixa- derde hij met 49.5 sec. Paulen's record beden kelijk, doch het vorig jaar was zijn coixditie niet vaix dien aard, dat hij dit ïxumnxer koix loopexx. Thans, met de Olympische Spelen voor oogen eix goed getraind gaat hij derhalve zijn pogiixgen weer voortzettexx. Dat hij wel degelijk iets in zijn ïxxars heeft.' staat voor oixs vast. FILIAAL STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL HAARLEM-NOORD. Nieuwe aanwinsten. Nederl. en i. h. Nedexd. vert. romans: Idsardi. Kleiixe luyden. (Chr.) Kelk. Baccarat. Kelk: Jaxx Steen. Kuypei-v. Oordt. Het zonxxetje iix het paradijs. (Chr.) Leeuw, v. d. De kleiixe Rudolf. Nemirowsky. David Goider. Nijhoff. Twee meisjes en ik. Roland Holst. De held en de schare. Wihxxa, De bruidskettiixg (Chr.) Zóó veidxaleix de Vlamingen. Boek- Bibliotheekwezen. Houwiixk. Rondom het boek 1935. Godsdienst. A alders. Om de kerk. Opvoeding en Onderwijs. Neill. Probleemkiixderen. Techniek. Eikendal. De electrische uitrusting vaix de auto. Kampeix, v. eix Kersen. Schepen die voor- bijgaaix. Taal- en Letterkunde. Thomson. Religieuse poëzie. Land- eix Volkeixkunde. Bju-d. Klein Amerika. Geschiedenis. Kokker en Gould. De vliegende Hollaixder, Gandhi. Autobiografie. Ludwig, Bismarck. NED. VEREEN. VOOR DEN VOLKSZANG. De sluithigsavond van bovengenoemde ver- eeniging zal gehoudeix worden op Dinsdag 14 Mei a.s. in café-i-estaui-aixt Brinkmann, Groote Mai'kt. Deze avond zal een feesvriijk kax-akter dra gen: o.a. zal een orkestje medewei-ken. In aanmerking genomen het succes van Volkszang in het afgeloopejx seizoexx, zal deze avond zeer zeker uitstekend slagen. Oorlog en vrede In symbool en feiten ten toon gesteld. Vredcs-etalage in de Groote Houtstraat. Treffend is de etalage van den Vrouwen vredesgang, die in de Groote Houtstraat is ingericht, in het leege pand van de firma Wisbrun exx Liffnxan, Mevrouw Miolée heeft ter linkerzijde een zeer geslaagde symbolische voorstelling ontwox-pen: het spinnen van den levensdraad, hoe deze plotseling wordt afgesneden en de droevige nasleep van den oorlog. Mevrouw J, W. DeinumBuys, de secreta resse van de afdeeïiixg Haarlem van den In ternationalen Vrouwenbond voor vrede cn vrijheid, heeft deze expositie Vrijdagavond geopend. De vooi'zitster mej, Thiel was ver hinderd. Op treffende wijze wox-dt zoowel in de eta lage als ixx het zaaltje bxxxxxexx, aanschouwelijk voorgesteld welke gevolgen de ooi-log heeft gehad: tien millioen menschen sneuvelden; drie millioen wei-den vermist; twintig millioen werden verminkt: vijf millioen vrouwen werden weduwe; negen millioen kinderen werden weezen: elke twee minuten stierven 24 menschen gedurende vier jaar: De gewapende vi'ede heeft in 41 jaar 95 milliard gulden gekost exx de wereldoorlog alleen kostte 845 nxilliax-d (845.000.000.080 gul den!). Dat wil zeggexx: sedert Christus' go» hoorte 50.000 per uur!! Zulke cijfers sprekexx boekdeelen en het is zeer xxoodzakeliik, zooals de secretaresse ixx haar openingswoord zei. dat de vrouwen be seffen dat ook zii hc-bhen te zorgen haar aandeel in het vredeswerk te verrichten. Deze vredes-etalage is teveixs bedoeld als centraal punt waar ixxen zich kan ongeven. voor deix vrouweixvi'edesgang op 18 Mei in Den Haag. Bovendien troffen wij een kleine uitstalling vaix boeken aan, w.o. Vi'ede als daad van B. de Ligt, Meixschbeschouwiixg en zielzorg van Dr. J. C. A. Fettei-, Om de vrije meixsch der nieuwe gemeenschap van Koos Vorrink. Ten slotte verdieixt- het Pantheon der nxenschlxeid op deix achtergrond de aandacht, waarvan wij hiex-oixder eeix korte beschrijving lateix volgeix: Dr. H. P. Bei-lage heeft zich voorgesteld, dat ïxa deix oorlog dit Pantheon als herinnering gebouwd zou kunixeix wordexx op eeix heuvel, van waar men het slagveld zou kunnen over zien, dus iix het Noord-Oosten vaix Frankrijk. Daar het een achthoek vornxt, in het mid den waarvan zich telkens een ingang bevindt, moet xxaar elk van die ingangen eeix hoofd weg loopen, opdat het vaxx alle zijden zicht baar zij. Vooi-dat de ingang bereikt wordt, loopen de wegen door eeix oinnxuurd voorge deelte, dat telkens geflankeerd woi'dt door de torens van liefde eix moed, der begeeste ring eix bezoxxnenheid. der weteixschap exx der macht en der vrijheid en des vredes. die het omgeveixde gedeelte van het eigenlijk Pan theon in 16 vakken vei*deelt, het aantal lan den, dat in deix ooi-log betx-okken is geweest. De tusschen liggende scheidingsmuren zijn bestemd tot het aanbi-engen van toepasselijk beeldhouwwei'k en de namen der gevallenen. De acht toreixs zijn wachters om de groote hal. die 's nachts hun licht in de verte uit stralen. De omslotenhoven zijix dus ruimten van stille 'aanschouwing, .als herinnering aaix de gruwelijke slachting. Door de galerijen der verzoening, die de groote hal omgeven, betreedt meix de groote zaal. In lxet midden daarvan, omringd door de galerij der heriixxxei-ing en alleen door het zenithlicht der koepel besti-aald. staat het monunxexxt van de „eenheid der menschen". Hoogeroo woi'dt de galerij der erkenning, der verheffing "eix der alomvatting bereikt, De ruimte wordt door den koepel der volkeren gemeeiischap afgesloten. Het Pantheon is door laixen en trappen om geven. De hoeken van den plattegi-oixd zijn aangevuld door vier spreuken, die beti-ekkiixg hebben op den vrede. Wij zijix ervan overtuigd dat een etalage als deze het vredeswerk zeer ten goede zal komen. Immers moet iedere voorbijganger woi-den getroffen door de aaxxsclxouwing der symbolen en der feiten. Het ware wenschelïjk zulke propaganda op groote schaal over het geheele land te doen, tot iix de uithoekexx des lands! AGENDA H e d e ix ZATERDAG 11 MEI StadsschouwburgNieuw-Schouwtooneel De Familie Kegge. 8.15 uur. Frans Hals Theater: De Smokkelaars van Duinkerken. 2.30, 7 eix 9.15 uur. Lux or Sound Theater: Het jolige Weeuwtje, nxet Chevalier eix Jeaxxette MacDonalcl. 2.30, 7 uur eix doorloopende vooi-stelling tot 11.30 u. Cinema Palace: Tiger Bay met Anna May Wong. Op het tooxxeel Tiers, accordeonist. 2.30, 7 en 9.15 uur. Renxbi-andt Theater: Barcarolle, met Fröh- lich. Op het tooxxeel: Chx-istlane et Duroy, pa- rodistes francais. 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen vaix 113 uur, behalve 's Maaxx- dags. Toegang vrij. Heemstede: Bloemententoonstelling in Groenendaal vaix 's morgens 9 tot 's avonds 12 uur. ZONDAG 12 MEI Stadsschouwburg, Wilsonspleixx: Intieme Kunstavond Marcel Barger. 8.15 uur. Bakenessergracht 13: Bijeenkomst Rozekimi- zers Genootschap. 7,15 uur. Bioscoopvoorstellingeix 's middags en des avonds. Heemstede: Bloemeixtentoonstelling in Groenendaal van 's morgens 9 tot 's avonds 12 uur. Heemstede: Wielerwedsti-ijden op de Heemsteedsche Wielerbaan. 2 uur. MAANDAG 13 MEI Bioscoopvoorstellingen. Heemstede: Bloenx enten toonstelling in Groeixeixdaal vaix 's morgens 9 tot 's avonds 12 uur. ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid) Voor de apotheken, die toestemming ge vraagd hebben om 's avonds, 's ïxachts en Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezondheid eexx sluitingsrooster op gemaakt. Van Zaterdag 11 Mei des avonds 8 uur tot en met Vrijdag 17 Mei zijn de volgende apo theken op Zoxxdag 's avoxxds ïxa acht uur eix des nachts geopend. H. J. M. Bartels, Apotheek Loomeyer, Bar tel j or isstraat 11. Tel. 10175. B.W. Ferguson, .Park-Apotheek, Klever parkweg 13. Tel. 11793. W. P. Woutersen, Apotheker, Koninginxxe- weg 3, Tel. 12038.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 11