Oud-Brussel op de wereldtentoonstelling. Soendaplein 37 Haarlem's Dagblad Soendaplein 37 Pijpers. Hei BelfutQtqksie 52e Jaargang No. 15913 Verschijnt dagelijks, HeKalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 11 Mei 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOJI. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. f 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden f 600.-, Verlie6 van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog, 400.-, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG BLADZIJDEN De 18de eeuw herleefd. O (Van onzen Brusselsehen correspondent). De aantrekkingskracht, welke het verleden nog immer en overal op den eenvoudigen mensch uitoef end, wordt wel het. duidelijkst gedemonstreerd door het succes, dat op alle tentoonstellingen reconstructies van oude stadsgedeelten oogsten. Wij herinneren ons, hoe Oud-Antwerpen in 1930 gedurende vele maanden het middelpunt, niet slechts der vroolijkheid, maar van het geheele mondaine leven werd. Daar werden door de Antwerp- sche uitgaande wereld, diners en avondfees ten gegeven, recepties gehouden, bruiloften gevierd. Alas onderneming bleek het een schitterende zaak te zijn. De financieele resultaten waren van dien aard dat men het aandurfde thans een Oud-Brussel te constru- eeren, dat in oppervlakte en uitvoering al het voorafgaande overtreft. De architect had het voordeel een buitengewoon geschikt terrein toegewezen te krijgen; lichtelijk ge accentueerd met hier en daar nog fraaie oude boomen en waterpartijen, die te samen een afwisselend geheel binnen een klein be stek vormen. Ten einde de eenheid zooveel mogelijk te behouden heeft men zich ge- baseeerd op gegevens uit de achttiende eeuw. Wat wij hier te zien krijgen is dus een synthese van het Oostenrijkse he Brussel, dat in werkelijkheid na het opruimen van de Put-terie wijk vrijwel geheel verdwenen is. Slechts een fraai staal kunnen de bezoekers nog bewonderen op den hoek van de Rue de Loxem, dus in het hartje van de stad. Hier staat het Hotel van de hertogen van Ursel. thans nog door die familie bewoond. De plattegrond van Oud-Brussel is ver nuftig ontworpen. In het midden heeft men seen groote plaats „uitgespaard'', welke moet dienen voor folkloristische feesten en optoch ten. Aan die plaats bevindt zich het paleis van de hertogen van Brabant, dat het cen trum der reconstructie vormt. Rondom het plein loopen smalle straatjes, hier en daar met trapjes, welke een zeer zuiveren indruk geven van wat de Putterie wijk, gelegen aan den voet van de Berg van het Hof, geweest is. Dit stadsgedeelte is nog niet zoo lang geleden opgeruimd. Brusselaars van boven de zestig hebben er nog herinnering aan. Met veel smaak heeft men bekende oude bouwwer ken tot een geheel te samen gevoegd. Wij herkennen de kerk van St. Jacob van Com- postella, het hotel de Rubempré, het hotel van de prinsen van Aerschot-Croy. het hote1 van de familie Hoogstraten-Lalaing. In hoofdzaak heeft men zich overal aan de hand van de rijke econografische documen tatie, welke men over Brussel bezit, zeer dicht bij de historische gegevens gehouden. Men heeft natuurlijk de topografische ge steldheid moeten wijzigen, zoodat bouwwer ken welkee in vroegere eeuwen op eenigen afstand van elkaar gelegen waren thans tegenover elkander zijn komen te staan. Dit Oud-Brussel geeft niet weer, hoe het geweest is. maar hoe het had kunnen zijn. Door het gebruik te maken van goed materiaal en bekwame werklieden heeft men een al te sterk accent van „namaak" vermeden. Voor al des avonds wanneer men een oogenblikje treft dat. het er niet al te vol is, is de illuzie soms volmaakt. Van den openingsdag af is er reeds een levendige belangstelling voor deze afdeeling. Ik was er Zondagavond, den dag na de opening, en toen was het er al stampvol, niet alleen op straat, maar ook in de tavernen. Deze zijn hier ruim ver. tegenwordigd. Huis aan huis geeft men ge legenheid tot eten en drinken en men vindt er etablissementen van ieder soort en van iedere kwaliteit; van het kleine gemoede lijke oud-Brusselsche kaberdoesje tot het mondaine restaurant toe. Wat. men noemt de chique gelegenheid heet Les Archiducs en wordt geëxploiteerd door het bekende groote hotel Plaza. Verder zijn er natuurlijk kleine winkeltjes imet souvenirs, chocolade, siga retten, kraampjes met wafels en belegde broodjes. Naar ik verneem zal de schilder Tytgat die een groote voorliefde heeft voor alles wat folklore betreft en die zeer acht tiende eeuwsch naar geest en verschijning is, er eenige werken tentoonstellen in een huisje dat de Kiekkast gedoopt werd; bij mijn laatste bezoek was dit echter nog niet geopend. Onmisbaar bij een wereldtentoonstelling zijn eveneens de attracties. Het terrein dat de Brusselsche expositie hiervoor beschikbaar stelde beslaat 7 Hektaren; Oud-Brussel 3 1/2 Hektaren. Voor het laatste wordt een klein entreee geheven, terwijl het attractiepark gratis is. Het is gelegen aan de westzijde der tentoonstelling en om er te komen doet men het beste de Stadioningang, gelegen aan de Avenue Houba De Strooper. binnen te gaan. Hier is nog zeer veel onvoltooid maar er wordt dag en nacht gewerkt, omdat de ondernemers er het hoogste belang bij hebben voor twaalf Mei gereed te komen. Ofschoon er thans reeds veel buitenland- sche belangstelling is, tot nu toe reden er reeds achttien tentoonstellingstreinen van Frankrijk naar Brussel, zal de match Neder land'België toch de eerste overweldigende stroom van vreemdelingen aanbrengen. Er zijn thans reeds 30.000 plaatsen voor die wed strijd naar Nederland verkocht en ieder biljet geeft tevens toegang tot de tentoon stellingsterreinen. Dit attractiepark onder scheidt zich in niets van al zijn vorogangers. Er zijn scenic railways, autoscooters, water- chutes, een shimmy, flying turns, ook ont breekt Ober-Bayern niet. Een noviteit is para cute sprongen van een hoogte van 25 Meter. Honderde kleine kraampjes met snoeperij en snuisterij, werp- en schiettenten, kortom een zoo volledig mogelijk kermis vermaak met zelfs een authenthieke poffertjskraam. Op het tentoonstellingsterrein zelf zijn natuurlijk eveneens talloozee groote en kleine restaurants voor alle beurzen en alle smaken De mondaine gelegenheid heet „La Vie est Belle" een charmant paviljoen een beetje afzijdig, zeer rustig gelegen. Voor „tea" is nu reeds het paviljoen van de Bon Marché het meest in trek. Buitengewoon gezellig ziet Chasse royale er uit en wat ligging betreft gaat er niets boven Leopold n. Het restau rant Caterbury in de Emile Jacqmain laan. dat bij de kenners voor een der zeer goede eetgelegenheden van Brussel geldt heeft op de tentoonstelling in de Avenue de Bouchout vlak naast het paviljoen van de stad Brus sel een groot restaurant geopend. Een beetje afzijdig dicht bij de entree Astrid ligt Wa- roong Batavia voor de liefhebbers van rijst tafel. Verder noem ik het Paviljoen du Pois- son de Mer, Martnas, L' Ecluse Fin-Bec: tallooze koude buffetten en automaten zijn over het terrein verspreid. Aan verscheidene buitenlandsche paviljoens is een restaurant toegevoegd waar men de specialiteiten kan proeven. Luxemburg heeft zelfs een zeer groot en riant eethuis toegevoegd waar de Moezehvijn bij stroomen vloeit. Er is een Hongaarsch. Palestynsch, Tunesisch en Dpensch restaurant. Het spreekt van zelf, dat zij die het gerste nat beminnen in een land van bierdrinkers als België daar velerlei gelegenheid toe vin- Daar is het bijkantoor van TELEFOON 12230. GEOPEND Alle werkdagen 8 v.m.6 n.m. Inwoners van Haarlem-Noord: Geeft daar uw abonnement op. Brengt daar uw advertentiën en uw brieven op adverten tiën. den. De groote brouwerijen hebben allen hier hun paviljoens, waar zij hun beste pro ducten schenken. Wie aankomt en zich snel wil oriënteeren doet het beste dadelijk met het liliput-treintje een toer over het heele terrein te maken; hij krijgt daardoor een zeer goed beeld van het geheel en kan zich dan op zijn gemak daarna aan de beschou wing der onderdeelen wijden. De prijzen van de restaurants zijn vast gesteld in overleg met het gemeentebestuur en de tentoon stellingsleiding en ze verschillen maar zeer weinig met de normale stadprijzen. Het eenige wat mij betrekkelijk duur toeschijnt zijn de entree's voor verschillende vermake lijkheidstenten; zoo kan m enbijvoorbeeld de auto van Dillinger, een rijdend fort bewonde ren maar dat kost dan ook 5 frank en wan neer men dan de electrische stoel wil zien moet men drie frank extra betalen; 8 Frank zijnde 40 cent, is ongetwijfeld te veel voor het geen men te zien krijgt en zoo zijn er meer. Het schijnt dat nu reeds vele hotels volge boekt zijn. Men doet er dus verstandig aan niet op de bonne fooi naar Brussel te ver trekken maar zich van te voren van huis vesting te vergewissen. In de ondergrondsche passage op de Place Rogier recht tegenover de Gare du Nord, is een gemeentelijk kamer bureau gevestigd dat de beschikking heeft over vele tienduizenden slaapgelegenheden ook bij particulieren. De mededeelingen daar omtrent worden gratis verstrekt. JAN GRESHOFFji De Raadsverkiezing te Haarlem. Candidaten der A.-R. Klesvereeniging. Thans is de volledige candidatenlijst der Anti Revolutionnaire Kiesvereeniging vast gesteld. Deze luidt: 1. G. Wolzak Hzn. (aftredend); 2. M. de Braai (aftredend!3. K. Brants (af tredend); 4. D. A. J. Spek; 5. W. C. Bakker; 6. W. Hoek; 7. L. Silvis; 8. R. G. Mulder; 9. C. de Jong en 10 D. v. Egmond. Het locomotievendepót te Haarlem. Wordt waarschijnlijk opgeheven. Naar wij vernemen zal het- locomotieven- depót alhier zeer waarschijnlijk worden opge heven, zoodra op de lijn Haarlem—Zandvoort de electrische tractie zal zijn ingevoerd. Te verwachten is dat een deel van het per soneel van het depót dan verdeeld zal worden over de depóts Amsterdam, Den Haag en Alk maar. Een officieele beslissing is intusschen nog niet genomen. Directeuren van Maat schappelijk Hulpbetoon. Een vergadering te Haarlem. De Vereeniging van directeuren van Maat schappelijk Hulpbetoon houdt op 15 Mei te Haarlem haar derde algemeene vergadering. In den voormiddag wordt een huishoude lijke vergadering gehouden waarna een be zoek zal worden gebracht aan de tentoon stelling „FLORA" te Heemstede. Het gemeentebestuur van Heemstede zal de deelnemers officieel ontvangen. Des na middags 2.30 uur wordt de openbare vergade ring gehouden in de Raadszaal der ge meente Haarlem, die voor dit doel door het gemeentebestuur van Haarlem welwillend be schikbaar is gesteld. De heer P. A. van Aggelen, directeur van de Gemeentelijke hulpbank te Leiden, zal een inleiding houden over de ten dienste staande middelen tot het verschaffen van credieten en voorschotten aan personen, die thans op de openbare instellingen van armenzorg zijn aangewezen. Na beëindiging van de inleiding zal gelegenheid bestaan tot het stellen van vragen. Na afloop van de openbare vergadering volgt de officieele ontvangst door het ge meentebestuur van Haarlem in de Hal van het Stadhuis. (Te Harskamp hebben 42 jonge boeren een rookwedstrijd gehou den, die geiconnen loerd door den 17-jarigen M. Kennis, die zijn Goudsche pijp bijna 2 uur bran dend wist te houden.) Tweeënveertig jonge boeren In de Harskamp hadden trek, In het trekken aan een pijpje, Dat is op zichzelf niet gek. Maar zij moesten erom strijden, Als 'k tenminste goed begrijp, Wie van alle tweeënveertig 't Langste brandde in de pijp. Zwijgend, met verbeten trekken, Streden zij wie 't zuinigst zoog. Tergend langzaam stegen kleine Dunne wolkjes naai' omhoog. Enklen waren afgevallen Na een traag doorzogen uur, Maar de meerderheid trok verder, Met. zoo weinig mooglijk vuur. D'allerlaatsten bleven puffen, In een dichte mist gehuld, Reeds bij voorbaat in de wolken, Om de hoop, die werd vervuld. Bijna twee uur na den aanvang, Met een rookerige zucht. Blies de uitgezogen winnaar, 't Laatste wolkje in de lucht En de uitslag van dien wedstrijd. Heeft weer eens te meer getoond. Dat ook nog in deze tijden. Kennis altijd wordt beloond. Belfast in alarm-toestand. Politieke onlusten eischen scherpe maatregelen. LONDEN, 11 Mei (Reuter).. Wegens de politieke onlusten die Donderdag en Vrijdag zijn geweest, heeft de Noord-Iersche regeering voor het havenkwartier Belfast den staat van alarm afgekondigd. De politie moest gister opnieuw met den gummistok tegen ordever stoorders optreden. Gewapende politiebeamb ten rijden dag en nacht door de stad. Met het oog op het jubileum-bezoek van den her tog van Gloucester zijn de voorzorgsmaat regelen bijzonder verscherpt. Pantserwagens worden gereed gehouden. Moeder-overste in arrest. Arrestatie heeft den dood van twee nonnen ten gevolge. BERLIJN. 11 Mei. (Reuter.) Twee nonnen van het klooster Trebnitz (Saksen zijn plot seling overleden door den schok dien zij on dergingen door de arrestatie van de moeder overste en andere klooster-zusters, die beschul digd werden van geldsmokkel naar Tsjecho- Slowakije. De bisschop van Osnabruck die tevens Prui sisch staatsraad is, vertrok naar Berlijn om voor de beschuldigden te pleiten. Landbouw-crisisfonds draagt over '34'35 geen risico. Minister antwoordt op adressen. Van den Minister van Economische Zaken is bij de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur het volgende antwoord op de adressen van 8 en 18 April j.l. ingekomen: In antwoord op Uw verzoekschriften d.d. 8 April 1935 en 18 April 1935 heb ik de eer U hierbij mede te deelen, dat bij schrijven van 19 Juni 1934, afdeeling Directie van den Landbouw, de besturen der toenmalige Neder landsche Bloembollenkweekers- en Neder- landsche Bloembollenexporteurscentrale er nadrukkelijk op werden gewezen, dat voor het saneeringsjaar 1934 1935 door het Landbouw- Crisisfonds geen enkel financieel risico kon worden gedragen. Bij de uitvoering der saneeringsvoorschrif- ten, meer speciaal die betreffende het innemen van een eventueel overschot, moest derhalve van den aanvang af voor oogen worden ge houden, dat het ook zelf de fondsen had bij een te brengen om die kweekers te steunen, die aan het einde van het exportseizoen met een overschot voor wat betreft bloembollen voldoende aan exportkwaliteit, zouden blijvbn zitten. In deze, door mij uitgestippelde, gedragslijn is nimmer wijziging gebracht en het ligt ook niet in mijn bedoeling hier wijziging in te brengen. Men zal derhalve ook op dit moment op geen steun uit het Landbouw-Crisisfonds mogen rekenen. Teneinde echter de financiering van de uit te betalen steunbedragen te vergemakkelij ken, werd door mij bepaald, dat door de Stich ting Nederlandsche Sierteeltcentrale per 1 Mei over een voorschot uit het Landbouw-Cri sisfonds ad f 400.000 in totaal zou kunnen worden beschikt. Zooals U bekend, ligt het in mijn bedoeling, dat bij de inning der heffingen de noodige soepelheid zal worden betracht, in dit ver band dient dan ook het kasvoorschot ad f 400.000 te worden gezien. Welke normen voor het aanleggen van de bovenbedoelde soepelheid bij de inning zullen moeten worden gevolgd, kan voorshands door mij niet worden aangegeven. Dit zal voorloopig van geval tot geval moeten worden bezien. Engeland en Frankrijk zouden naar aanleiding van den toestand in Oost-Afrika een waar schuwing tot Italië richten. pag. 4 Volgens een bericht uit Berlijn zou de Duit- sche minister van financien aftreden. nag. 4 Dr. Posthuma heeft een nieuw plan voor ver mindering der melkproductie. pag. 3 Te Amsterdam heeft Vrijdag een felle brand gewoed. pag. 3 Vermindering van het aantal Kamers van Koophandel. pag. 3 Te Utrecht is een Oecumenische Raad van kerken opgericht. pag. 3 Waarom luchtbescherming? Wat majoor Schimmel daarover op een persconferentie meedeelde. pag. 5 Het bezoek der Amerikanen aan Flora te Heemstede. pag. 5 De bekroningen van Flora. pag. 5 Belangrijke wijzigingen in de samenstelling van den Haarlemschen Gemeenteraad te wachten. pag. i7 Het locomotievendepot te Haarlem wordt op geheven. pag. 1 De roeiwedstrijden van het Spaarne. pag. 2 Onze Nederlandsche hockeyers verliezen te Brussel van Engeland. pag II Bioscopen. pag. 17 ARTIKELEN. ENZ. Viscount Robert Cecil: Koning George V van Engeland. pag. 4 Jan Greshoff: Oud-Brussel op de wereldten toonstelling. pag. 1 Financieele kroniek: Grootere weerstand op de Beleggingsmarkt. pag. 12 J. B. Schuil over het afgeloopen tooneelsci- zoen. pag. 17. K. de Jong: Radiomuziek der week. pag. 17 Willy van der Tak: De kunst van het blocmen- schikken in Japan. pag. 13 Kerst Zwart: Pronkers in de vogelwereld. pag. 14 M. H. J.: De ambachtsman onder de dieren. pag. 14 Helen: De man met het poedeltje. pag. 13 II. D. Vertelling: Beursmanoeuvre. pag. 14 Het llaarlemsehe Stadsbeeld: De Groote Houtstraat. pag. 14 A. Meilink over de bloem van den dag: Gloxinia's. pag. 2 P. van der Hem: Italië en de leeuw van Abcs- synië. pag. 3 Bekende Haarlemmers: Ir. D. Kruyf. pag. 3 Voor de Jeugd. pag. 15 en 16 Wordt de Kon. Holl. Lloyd opgeheven? Personeelsorganisaties wenden zich tot de regeering. Naar aanleiding van de bij de Koninklijke Hollandsche Lloyd ontstane situatie kwamen Vrijdag vertegenwoordigers van verschillende werknemersorganisaties bijeen. Gebleken is, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat de Kon. Holl. Lloyd zal ophouden te bestaan, omdat de regeering meent het reeds ingedien de reorganisatieplan niet te kunnen steunen. Liquidatie van het bedrijf zou een ramp be- teekenen voor de hondervijftig gepension- neerden en zal tengevolge hebben, dat duizend man vast personeel en vierhonderd arbeiders voor laden en lossen op straat zouden komen te staan. De conferentie heeft zich telegrafisch tot den minister gewend voor een onderhoud. Irakeezen terroriseeren Beschoten vliegmachine, plunderden en zijn onvindbaar. BAGDAD, 11 Mei (Reuter). Men is er tot nu toe niet in geslaagd de Irakeesche opstan delingen op te sporen die gisteren een Britsch militair vliegtuig hebben neergeschoten. Het onderzoek zal waarschijnlijk verscheidene maanden duren. Volgens onbevestigde berichten zetten de onstandelingen hun plunderingen voort. Zij zouden duizenden dwarsliggers van de spoor wegen hébben weggehaald. De Traksc'ie >nriio heeft een uitgebreide campagne tegen de opstandelingen ingezet en reeds verschillende strategische punten bezet, zonder daarbij op tegenstand te stuiten.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1