BRIEVENBUS. ZATERDAG 11 MEI 1935 HAARLEM'S D A GBL A" D 16 Deze raadsels zijn ingezonden door Jon gens en Meisjes die Onze Jeugd lezen. Iedere maand worden onder de beste op lossers vier boeken verloot. AFDEELING I. (Leeftijd 10 jaar en ouder). 3. (Ingez. door Prinses Engelientje.) Ik ben een Rubriekertjesnaam van 10 let ters. In een 1 2 3 4 leest men. 8 is een persoonlijk voornaamwoord. 4 2 3 4 is zoet. 7 5 6 is een vorm van wennen. 10 8 8 9 is om een huis. 2. (Ingez. door Piet Hein.) Mijn geheel is een waar gezegde, dat uit 35 letters bestaat. Een 26 27 28 gelds is heel veel. Men gebruikt een 35 34 18 6 22 in den schouwburg. Aan je fiets sit een 6 5 4. 11 2 20 is groente. 30 30 29 dient om wat uit te vlekken. 16 17 19 dient om wat vast te houden. 3 31 is een muzieknoot. 5 8 7 is een jong varken. 19 10 is een muzieknoot. 12 14 16 13 32 9 is een vrucht. 15 21 roept een ezel 1 1 2 is een gladde visch. 23 24 25 26 is een ontkenning. 27 28 29 30 31 32 33 34 35 is het tegengestelde Van moeelijk. 3. (Ingez. door Zonnefee.) Begraven mannen uit oude tijden. a. Hij gooide zijn broeder uit ergernis met een steen. b. Het totaal van deze uitgave bedraagt f 100 c. Gij moet dezen pot terdege schoon maken. d. Veronica, 't schoonste meisje van het dorp liep met marmotjes langs de huizen. e. Ik vond Elly niet zoo aardig meer. 4. (Ingez. door Zonnestraaltje.) Strikvragen. a. Welk gebouw wordt een visch, als je er Iets afneemt? b. Welke twee getallen zijn samen een die- renvel? c. Welke maden eten het meeste vleesGh? 5. (Ingez. door Fluitekruidjeh Mijn geheel is een Rubriekertjesnaam van 12 letters. 1 2 3 4 is een boot. 5 6 8 11 3 doet men in deze boot. 9 10 11 12 staat, aan den hemel. 10 4 8 11 3 steekt boven alles uit. 6 3 3 7 is een meisjesnaam. 6. (Ingez. door Zonnestraaltje.) Ik besta uit 8 letters en ben een Nederland- 6che plaats Van 5 2 3 8 3 4 houden wij allen. Die wijs is, luistert naar 1 3 8 3. 1 2 6 5 is wit. 5 6 2 1 is zwart. In Frankrijk volgt ieder de 5 6 8 3. Elk mensch heeft twee 2 6 4 3 7 en één AFDEELING II. (Leeftijd 9 jaar en jonger.) 3. (Ingez. door Zonnestraaltje.) Strikvragen a. Wat heet naar vader en is van moeder? b. Wat heet naar moeder en is van vader? c. (Ingez. door Vruchtenzoekstertje.) Waarom dragen molenaars witte pakken? d. Welke kousen draagt men niet? e. (Ingez. door Madeliefje.) Ik heb er maar één, maar ik wou, dat ik haar had. Want wanneer ik haar heb, dan heb ik haar niet meer. Nu heb ik haar niet, dus heb ik haar. 2. (Ingez. door Sterrenkijkstertje.) Verbor gen Rubriekertj'snamen. Wie zijn: Klxprxxs, Jxsmxn, xstxrtjx en Zxnnxrxxsjx? 3. (Ingez. door Madeliefje.) Vierkant-raad sel. x x x x een visch x een meisjesnaam, x tegengestelde van zacht, x een hemellichaam. Van links naar rechts en van boven naar beneden moet je dezelfde visch lezen. 4 (Ingez. door Zonnestraaltje.) Neem uit onderstaande Rubriekertjesnamen telkens één letter, zoodat er een nieuwe schuilnaam ontstaat. De verlangde naam staat tusschen de andere. Zeemeermin, Zandkevertje, Jasmijn, Vreug de, Koolmeesje, Cellist, Viooltje, Orchidee, Iris Tertia, Ballenbreistertje, Queentje. 5. (Ingez. door Zonnestraaltje.) Ik ben een vrucht van 5 letters. Neem mijn tweede letter weg en ik word een vogel. 6. (Ingez. door Zonnefee.) Bruin is mijn eerste deel Het tweede ziet men bruin ook veel Hier is bruin ook mijn geheel. 's Middags ben ik voedzaam eten, Wie zou nu mijn naam niet weten? RAADSELOPLOSSINGEN. De raadseloplossingen der vorige week zijn: AFDEKT ,ING I. 1. Rust Roest. 2 a. De letter a. b. Borstplaat, c. De kinderen van den dominé. 3. Een goede buur is beter dan een verre vriend. 4. Eigen haard is goud waard. 5. In troebel water is het goed visschen. 6. Lentekind. AFDEELING II. 1. Men moet eten om te leven, maar men moet niet leven om te eten. 2. 78 slagen. 3. Seringenknopje. 4. Koolmeesje. 5. Haard. 6. Callantsoog. Goede oplossingen ontvangen van: Zangeresje 6 Fluitekruid 6 Annemiet-je 6 Jas mijn 5 Zeemeermin 6 De kleine Zeeman 6 Zwartkijkertje 6. Vreugde 6 Viooltje 6 Pinksterbloempje 6 Poesenmoedertje 6 De kleine Violist 5 De kleine Rekenbaas 6 Juffertje Spring in 't veld 6 Mitzi Green 6 Oranje-appeltje 6 Zonneroosje 6 Sterrenkijkstertje 3 Paddenstoelzoekster 5 Jasmijn 5 Bruinoogje 6 Zandkevertje 5 Iris 6 Eenigst Kind 6 De rijzende Zon 6 Piet Hein 6 Madeliefje 6 Prinses Engelientje 6 Dicky Durf 6 Cellist 6 Moeders Schat 6 Vaders Oudste 5 Zomerkind'e 5 Een naamlooze 4 Duizend schoon 6 Oeverkevertje 3 Aapje 5 Gouden re gen 6 Duinroosje 5 Bagheera 5 Goudsbloempje 5 Seringenknopje 6 Gelukspop 6 Jan B 6 Helio troop 5 De twee Zusjes 6 Avondster 6 Magno lia 5 Egeltje 6 Bob zonder zorg 5 Corrie G. 6 Denappeltje 5 Fuchsia 6 RUILRUBRIEK. W. v. REE, Hogendoi'pstr. 9 vraagt, wie er zoo vriendeliik wil zijn 28 plaatjes van Dob- belmans album Japan in te ruilen tegen 45 plaatjes of bonnen van Droste. RIEIHJE LUYTEN, Brouwerstraat 19 heeft: Hille, Haka, Haas, Jamin, Frisia, Calvé, Don- selman, Artsilk, Droste, Hilleplaatjes Albert Hein (K. H. C. Combinatie) Frankenplaatjes, Klok, Sunlight, Veka, Miss Blanche plaatjes Vlaggenserie, verschillende cassabons. Erdal. Wennix, Meco. Haas en Bredero, Postzegels, Torenkraai. Hiervoor gaarne Gruyter, Weeg schaal, Kwatta, of Waagjes. Ruiltijd Zaterdag van 5 tot 8 uur. POESENMOEDERTJE. Spaarnwouderstraat 62 (winkel) heeft: Jamin, De wereld in beeld, Bleko, Baronie, Bloemen en haar vrienden Franken, Pette Indiaantjes, Weegschaaltjes. Soldaatjes van Kwatta, In Finland, De Haan, Cocktail, Olympische Spelen, Kiazim Ernin De Firn, Filmsterren, Turmac, Van Houten, De Reszke, Mercedes, Nederlandsche Artisten, London caramel Works, Batsohari's, The Vit- tori-a Egyptian, Spelregels, Voet-balplaatjes, Voetbal techniek plaatjes. Hiervoor gaarne terug Hille bonnen, Hans de Torenkraai en Bloemen en haar Vrienden, Sunlight. NELLY BAKKER, N. Kruisstraat 24 zwart winkel, heeft 12 Frankenplaatjes, 2 Spaar kaartjes van 1 ct. Franken, 1 Hans de Toren kraai, 1 Erven de Jong, 3 graag 6 Hille ervoor, 44 pnt. Haka, graag 44 Hille ervoor. Voor alle bonnen graag Hillebonnen. DE WANDELING IN HET BOSCH. Lien en Stien, twee dikke vriendinnen, had den het plan gemaakt Woensdagmiddag eens heerlijk in het bosch te gaan wandelen. Dat was de eenige middag dat ze samen langen tijd bij elkaar waren. Want als de beide meis jes Zaterdagmiddag vrij hadden van school, nou, dan moest Lien meestal met haar zusje uit en Stien boodschappen doen voor haar Moeder, en dan bleef er ook al heel weinig- tijd over voor hun vriendinschap. Zoo trokken ze dan vroolijk en blij het bosch in, de zon scheen heerlijk en al spoedig waren beiden in een uitgelaten stemming. „Wat is het toch fijn om tusschen de boo- men te loopen en te denken dat wij den heelen middag vrij zijn en mét geen boodschappen of sommen te maken hebben", zei Stien. „Nou", zei Lien, „fijn, ik wilde wel eiken middag vrij zijn." Zoo hadden ze ongeveer een half uurtje ge- loopen. toen ze in de verte iemand zagen, die heel moeilijk vooruit scheen te kunnen komen. Lien zei: „Vooruit Stien, op een drafje er heen, misschien kunnen we helpen, een gebrekkige stumperd, misschien wel heel oud". De meis jes dachten niet meer aan al het moois om zich heen en aan hun vrijheid maar hoopten alleen te kunnen helpen. Nu, dat hadden ze wel goed gezien. Toen ze dichtbij kwamen, liep er een heel oud vrouwtje. Zij had een zwaren zak op haar rug en onder haar arm een bos takken. „Vrouwtje, bent U erg moe?" vroeg Lien. „Kunnen we iets voor U doen?" „Laten wij dien z-waren zak voor U dragen!" zeiden Lien en Stien bijna tegelijk. Het vrouwtje was heel dankbaar en zei: „Ik moet nog een kwartier tje loopen. misschien willen jullie me helpen tot dien boom daar". Maar daar wilden de meisjes natuurlijk niets van hooren. „Nee hoor, wij brengen alles bij U thuis, dit kan U niet alleen zoover dragen". Het vrouwtje vertelde onder het loopen, dat zij eikeltjes had gezocht om ze te verkoopen, want anders kon zij geen eten koopen en die takken waren voor het fornuis. Zoo babbelend waren zij bij haar huisje gekomen. Het vrouw- tje bedankte hen vriendelijk en na beloofd te hebben om weer eens aan te komen, vertrok ken onze flinke meisjes. Lien zei: „Laten we naar Moeder toegaan en haar alles vertellen en dan zal ik ook vragen of zij wat eten voor het vrouwtje wil koopen". Dus liepen de beide vriendinnen vlug naar huis en vertelden Moe der alles over het oude vrouwtje. „Nu", zei Moeder, „ik zal vlug- wat klaar maken". Zoo gingen Lien en Stien na een half uurtje weder het bosch in op weg naar dat kleine huisje. Het vrouwtje keek van de een naar de an der en ze kon maar niet begrijpen, dat het allemaal voor haar was. Zij wist niet of ze huilen of lachen moest. Ze bedankte hen har telijk en natuurlijk moest Moeder bedankt worden. Zoo vertrokken ze nu voor den twee den keer. nog heel lang nagewuifd door haar. Toen ze haar niet meer konden zien. zei Lien tegen haar vriendin: „Wat hebben we een fijnen middag gehad". Nou, antwoordde Stien: „Het is heel mooi in het bosch te loo pen. maar het is nog mooier te weten, dat je iets gedaan hebt, waarmede een ander gehol pen is". En zoo zullen wel alle meisjes en jon gens er over denken, die dit gelezen hebben. Haarlem. STIEN LENSINK. Verschil tusschen Chineezen en ons. Tusschen de gewoonten der Chineezen en die van ons is een hemelsbreed verschil. B.v. de Chineezen dragen hun vest over hun jas, wij er onder; zij maken 't liefst hun schoenen wit. wij zwart ;bij hen maken de he enen gebruik van e enwaaier, bij ons de dames; aan tafel be ginnen ze met het dessert en eten de soep het POSTZECELRUBRIEK. 3c. 10 5 15 20 25 30 40 50 75 1 Fr. 3 2 Fr. SAARGEBIED. VI. In 1922 verscheen de eerste serie zegels met Franken en Centimes waarden er op. De kant teekening verschilt een weinig met de serie van 192L De afbeeldingen zijn hetzelfde. De serie wordt dan als volgt: 3 c. (olijfgroen en geel) 5 c. (zwart en oranje) 10 c. (groen) 15 c. (bruin) 20 c. (blauw en geel) 25 c. (rood en geel) 30 c. (karmijn en geel) 40 c. (bruin en geelj 50 c. (blauw en geel) 75 c. (groen en geel) 1 fr. (roodbruin) 2 fr. (violet) 3 fr. (oranje en groen). Grootte der vakjes 35 x 28 mM. 5 fr. (bruin en bruinrood) Grootte 35 x 45 mM. Zie voor de indeeling het schetsje. Dubbele zegels ontvangen van J. Booms, E. Bloemsma, D. Hovenier, R. v. Es, C. Zomer, G. en H. de Heus. Gaarne ontvang ik alleen afgeweekte en on beschadigde zegels. Nieuwe deelnemer: B. Busking, Wouwermanstr. 114 Rusten burger laan 23. laatst; wij doen net omgekeerd; bij hen is de eereplaats links bij ons rechts, zij schrijven boven aan een brief eerst het jaartal, dan den datum, wij zetten het jaartal achteraan; zij praten niet van zuidoost en noordwest, maar van oostzuid en westnoord; zij betalen den dokter zoolang ze gezond blijven, maai bij ziek worden, staken ze de betaling, wij betalen den dokter als we ziek worden; een Chineesch paard gaat er van door als de voer man „ho" roept; bij ons blijft het dan juist staan. De dieren en de temperatuur. Brengt men onze schapen naar 't heetste deel van Afrika over dan krijgen ze glad haar en op Nieuw Guinea zouden ze zoowat al hun haar kwijt raken. Honden, die uit de heete luchtstreek naar koudere streken gebracht worden krij gen een dikker baarkleed, terwijl Engelsche honden, die naar t koude deel van 't Hima laya gebergte gebracht werden, wolachtig haar kregen. De Alpenhaas heeft in de Alpen zijn wit winterkleed 7 maanden, in Noorwegen 9 maanden in Lapland 10 maanden en in Groenland het heele jaar door. EEN ZOMERJURKJE. „Heb je al een jurk met korte mouwen voor Tony?" vroeg ik Loukie, toen die jongedame laatst met haar pop bij me op visite kwam. Loukie schudde het hoofd. „Nee, tante Tine, Tony heeft wel jurkjes met korte mouwtjes: maar een echte zomer jurk zonder mouwen, nee, die bezit ik niet voor haar!" „Wat zou je er van denken eens een leuk jurkje zonder mouwtjes te haken voor je pop?" Maar Loukie haalde verachtelijk haar neus op: „Ik houd niet van gebreide of gehaakte jurken. Wol staat Tony niet; bovendien rekt de jurk bij het dragen en krimpt bij het wasschen." „Is dat niet een beetje overdreven. Lou kie? Hoe vind je dit jurkje?" En ik haalde het poppejurkje te voorschijn, dat op de afbeel ding te zien is. Brieven aan de Redactie van de Kinaer- Afdeeling moeten gezonden worden aan Mevrouw BLOMBERGZEEMAN, Marnix- straat 20. ZEEMEERMIN. Je raadsel is goed. Heeft het heerlijke Meizonnetje je verkoudheid niet over gemaakt? Zijn de kieken van Hans goed uitgevallen? Natuurlijk zul je het boek van Klaproos mogen lezen. NAPOLEON. Ben je weer aan de Vadei-- landsche Geschiedenis bezig? Dat is zeker al tijd een geliefd vak van je geweest. Heb je er veel lectuur over? Moest je op een van je clubs een inleiding over dat onderwerp houden? JASMIJN. Met dat mooie weer speelde je zeker alle dagen in den speeltuin. Wat heb je weer een paar fijne dagen achter den rug. Moest je Zondag niet lang wachten voor je in het bloemenpaleis mocht? FLUITEKRUID JE. Wil je voortaan niet alleen je naam op de enveloppe zetten, maar ook onder je briefje? Was dat van t jaar je eerste fietstocht naar Zandvoort? Leuk, dat je kanovaarster nog in haar kano zag. Je schrijft nog al duidelijk, daarom mag je wel met potlood blijven schrijven, 'k Hoop, dat we elkaar deze week hebben gezien. ZANGERESJE. Je hebt net als de anderen dat Seringenknopje toch ontdekt. Prettig, dat je er deze week zoo vroeg bij was. Leuk hè om met die kleine baby te mogen rijden. Je raad sel is goed. Wat het beteekent? Als iets leelijk is, kun je het door op te sieren toch niet mooi maken. Is moeder nu klaar met de schoon maak? Wat heeft je broer een lange vacantie gehad? Hoe kwam dat zoo? ANNEKE. Leuk, dat jullie Fox zoo blij is, als de radio aan is. 't Is wel lastig, dat hij in den tuin zoo aan 't wroeten is. Hebben jullie soms muizen? DE TWEE ZUSJES. Waren de citroenen nog sappig die tante uit Menton mee heeft genomen? Aardig van tante om de heele fa milie zoo heerlijk te verrassen. MIMOSA. Natuurlijk kun je cactussen ook stekken. Heb je uit Haiti nog mooie post zegels ontvangen? Wat zal dat een prachtig gezicht zijn zoo'n tuin vol rose bloesems. Eenig dat je een kiek hebt, waar die boom op staat, waar Columbus zijn schip aan heeft vastgemaakt. JASMIJN. Wat klinkt dat deftig: een zit- en een slaapkamer. En wat heerlijk, dat je zoon mooi uitzicht hebt. Nu zorg je zeker zelf voor je plantjes. Heb je een flinke wan deling gemaakt met Waghondjie en de verdere familie? Wat hebben jullie kermis gevierd! PADDESTOELZOEKSTER. Jij hebt ook wel meegeloot om een prijs bij den bloemen wedstrijd, maar er konden maar 6 gelukkigen zijn. Wat staat jullie tuin er mooi bij. Is de seringenboom ook al in bloei? STERRENKIJKSTERTJE. Ik denk wel, dat de prijs naar je zin zal zijn. Je raadsels zijn goed. ZONNEROOSJE. Dat was Zondag zeker een prachtige wandeling. Bloeide de brem al? I De juffrouw zal het zeker erg aardig vinden, I dat je op haar verjaardag nóg aan haar ge dacht hebt. MOEDER VAN NEL. 'k Ben blij, dat Nel weer beter is en weer naar school gaat. Wat aardig, dat zij ook bij die St. Nicolaasvereeni- ging behoorde. Wat beoogt het eigenlijk? Wilt U voortaan een ruil-aanvraag op een afzon derlijk blad schrijven en dan liefst met inkt? MITZI GREEN. Hoe gaat het met de vischjes? Wat heeft die grootmoeder haar kleindochters toch verwendt JUFFERTJE SPRING IN 'T VELD. Hoe gaat het nu met jou en met moeder? Hadden jullie een beetje kou gevat na die mooie warme dagen? PIET HEIN. Is de prijs naar je zin? Ja, 't is schitterend in Flora. Je raadsels zijn goed. Het eerste zal ik iets veranderen, nl. het woordje nou in nu. DE RIJZENDE ZON. Dat is een heerlijk vooruitzicht, dat je dezen zomer weer in Enk huizen mag komen logeeren. Zijn de buur jongens van jouw leeftijd? Ik geloof heusch, dat we weer spoedig Lenteweer krijgen. Wan neer is het feest van Zang? Leuk, dat je mee speelt in Goudmuiltje. Moet je ook nog zin gen? EENIGST KIND. Je raadsel is goed. Jij hebt al weer prettige daagjes achter den rug. Jammer, dat moeder niets gewonnen heeft. Vader kan natuurlijk beter schieten. DE KLEINE REKENBAAS. Hoe is 't met je verkoudheid? En met die van moeder? Als 't zonnetje nu maar schijnen gaat, zal 't leed wel gauw geleden zijn. DE KLEINE VIOLIST. Moeder kan van die vaste planten nog jaren plezier hebben. Wat hebben jullie met elkaar een mooie fiets tocht gemaakt. Ik wil best gelooven, dat je moe was, toen je thuiskwam. Hoe was je rap port van vioolles? Natuurlijk worden de stuk jes moeilijker. Dat moet ook. POESENMOEDEIRTJE. Komen de dop erwtjes al op? Heb je flink geholpen in den winkel? Knap, dat je al zoo veel kunt doen. Hoe gaat 't met visch je nummer 2? Ja hoor, als je 's Woensdags bij mij je briefje bezorgt, sta je Vrijdags in de Rubriek. Wat heb je een prachtig cadeau voor je verjaardag gehad. PINKSTERBLOEMPJE. Heb je je zelf ook op de film gezien?*Nu moet je weer een poosje wachten, voor er geloot wordt om een raad- selprijs. Doe maar gauw mee aan den A. B C-wedstrijd. VIOOLTJE. Als 't eens een zomersche Zondag is, ga ik eens op verkenning uit naar dat mooie park en dan zal ik vast aan jou denken. VREUGDE. Mooi weer is altijd welkom, of 't vacantie is of niet. Wanneer wordt het zwembad te Groenendaal geopend Heb je al eens meegedaan met een zwemwedstrijd? Je lijkt me een heel geoefende zwemster. NAPOLEON. Wat heb je weer veel afge schreven. Het tijdperk van den 80 jarigen oorlog interesseert je zeker bijzonder. Laten we hopen, dat een dergelijke bange tijd nooit terugkeert. Ik voel meer voor vredes-helden. Die zijn er gelukkig ook. LAETITIA. Hebben jullie een mooi zwem bad in L.? Nu heb je zeker al meer gezwom men? Wel jammer, dat je juist in H. was, toen grootvader bij jullie logeerde. Hoe gaat 't nu met moeder? 't Was voor moeder zeker een heele rust, dat jij bij Oma ging oppassen. Is je hiel weer beter? Doe nu maar gauw mee met den A. B. C.-wedstrijd. Ja, jij mag natuurlijk ook raadsels insturen DUIZENDSCHOON. Je hebt nog al eens een pretje tegenwoordig Wanneer is de film van de reddingsbrigade? Draag je nu je speldje van veilig verkeer? Wat prettig, dat grootmoeder ook mee is geweest naar de zang uitvoering. Waar blijft Orchidee? ZOMERKINDJE. Gefeliciteerd met je 3en prijs. Is 't gekleurd postpapier? Heb je een gezellig feestje gehad van de Handwerkclub? Ging de operette goed? Wat voor soort pop was je? VADERS OUDSTE. Dat was zeker een verrassing, dat jullie heele klas naar Flora ging. Ja, 't was zoo mooi om nooit te verge ten. Wie van bloemen houdt, geniet natuur lijk dubbel. Maar zou er wel iemand bestaan, die niet van bloemen houdt? MOEDERS SCHAT. Juliana-dag' ging ze ker veel te gauw om naar je zin. Jij wou na tuurlijk wel, dat er iedere week kermis was. Maar dan zou het je heusch gauw gaan ver velen. CELLIST. Ja, dat was zeker iets voor jou om in een auto rond te toeren. Maar je kwam er niet veel verder meé, hè? Gelukkig, dat va der erbij was om hulp te verleenen. Dat was een vroolijk en lekker beginnen op school. Dat gebeurt ook maar ééns in de 25 jaar hè? PRINSES ENGELIENTJE. Je raadsels zijn goed. MADELIEFJE. Jullie moeten dus nog eenige weken geduld hebben. Dan zullen we er verder maar niets over zeggen, hè? Je raad sel is goed. Je verhaaltje was niet onaardig, maar toch niet mooi genoeg om geplaatst te worden. DUINROOSJE. Bof jij eventjes met je prijs? En wat fijn, dat je ook bij de onderlin ge wedstrijden het hoogste aantal punten had. Wat kan die vader van jou verre wan delingen maken! Was het Woensdag gezellig op den Driehoek? GOUDSBLOEMPJE. Wanneer gaan jullie naar de ruine van Brederode? Ga je er heen wandelen? En gaat- je broertje met de Pad vinders naar de Pyramide van Austerlitz? Dat is een eind uit de buurt. BAGHEERA. 't Is geen gemakkelijk werkje om programma's te verkoopen, want er is zooveel op dat gebied. Ik vind. dat je een behoorlijk aantal verkocht hebt. Wat kunnen jullie nu weer gauw heerlijke wandelingen gaan maken met de troep. Hoe is het gisteren met de gymnastiek-wedstrijden afgeloopen? JAN B. Doe je best maar, dan zullen de anderen wel merken, dat je heusch wel mee kunt. 't Is niet zoo erg. om 't eens een jaartje over te moeten doen. 't Is veel beter dan een heel jaar te moeten zuchten, omdat 't niet SERINGENKNOPJE en GELUKSPOP. Hebben jullie mooie filmen gezien? Dragen jullie nu dagelijks je speldje? W. BLOMBERG—ZEEMAN. Marnixstraat 20 Haarlem, 10 Mei 1935. Mijn nichtje slaakte een kreet van bewon dering „Wat een beeldig jurkje! Hebt u dat ge haakt, Tante Tine?" „Ja, voor een bazar. Maar als je wilt, zal ik jou helpen, als je het maken gaat." „Ja, dat wil ik wel maken. Vertelt u me maar, hoe het moeti" „Nu dan, je hebt een haaknaald van ge wone dikte noodig en een knot rose zefirwol. We gaan eerst het lijfje maken. Daarvoor zet je een rij kettingsteken op, die de borstwijdté van je pop hbben. Nu begin je op de volgende manier te haken-: een vaste, 'n kettingsteek, 'n steek van den onderkant overslaan weer een vaste en-z. (zie afbeelding). Ga zoo door en zorg er voor bij elke volgende toer de vaste in de ruimte van de voorgaande toer te maken zoodat er eenige variatie in het werk komt. Heb je den voorkant van het lijfje af, dan gaan we aan de rok beginnen. Deze moet min stens tweemaal zoo wijd worden als het lijfje. Werk hetzelfde patroontje voor de helft van de rok en maak voor de andere helft een gro ver gaatje. Dit maak je op de volgende ma nier: een stokje, een kettingsteek, een steek van de voorgaande toer overslaan, een stokje enz. Evenals in het andere werkje maak je ook hier in de volgende toer het stokje in de ruimte van de voorgaande toer. Als je de rok op de juiste hoogte hebt, stik je beide zijkan ten aan elkaar en haalt met een draad den bovenkant in op de wijdte van het blousje. Dan zet je de rok aan de blouse. De schouder sluiting wordt gevormd met twee roze linten, waarvan je aan iedere zijde een stuk naait en deze dan vaststrikt. Nu moet je er wel aan denken dat je een onderjurkje voor je pop maakt in dezelfde kleur van je jurk, want deze is .natuurlijk doorschijnend. En als je roze niet mooi vindt, Loukie, dan kun je gerust andere kleuren kiezen. Alleen moet je er nog aan denken, dat je het geheel even onder een vochtige doek opperst als het klaar is." „Tante, ik ga precies hetzelfde maken; want ik vind het een snoes," zei Loukie. Ik hoop, dat jullie er net zoo over denken. TANTE TINE. NIEUWE WEDSTRIJD VAN HET A B C IN ZOELOELAND. In A in Zoeloeland, Zijn de kinderen bruin door de zon gebrand Hier zie je B en zijn zusje Griet Ze spelen paardje, zooals je ziet. Ze draven op 't groote weideland, Waar C groeien aan den kant. Ook zijn er boomen met D en vijgen, Zoodat je er niet gauw honger zult krijgen. E en boonen zie je er zelden, Je hoort het ook nooit in de krant vermelden Hier zie je nog twee zwarte heeren, Die huppelend door 't land marcheeren. Ze hebben gekleurde zwembroekjes aan En zullen spoedig- F baden gaan. Ze zetten krulletjes in hun H Maar dan is hun toilet ook klaar. Daar zie je een vijftal, zoo uit 't bad, I, Marie, J, K en Pat. Ze loopen langs een stille L Aan 't einde zien ze INI staan. Ze wonen allen in 't N De zon heeft hun bolletjes zwart gebrand. Ze hebben zich met O ingesmeerd. Dat hebben ze van hun ouders geleerd. P hebben ze aan hun voeten, Omdat ze scherpe steenen ontmoeten. R houdt haar zusje stevig vast. Ze heeft zoo goed op haar gepast. S, stap zoo gaan ze langs den weg Maar 'k geloof, dat ze T moe zijn, zeg. Rie geeft aan zus een U. Ze weet dat lust die Jetje wel. Nu kunnen ze V verder gaan, Want als er één W blijven allen staan. Zoo lezen de kinderen van Z, Waar de zon zoo lekkertjes op je brandt. Nu- is de opgave deze: Achter de hoofdlet ters moet je een woord zetten, dat natuurlijk van pas is. Het ge heele versje schrijf je dus volledig op. Schrijf onderaan je naam en leef tijd en zorg ervoor, dat het 15 Mei in mijn bezit is. Op iedere 10 inzendingen geef ik één verrassing. Dus hoe meer inzendingen, hoe meer prijzen. Wie geen leeftijd vermeld, blijft buiten mededinging. W. B.—Z

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 20