DE BILT De bloem van den dag. J. TERPSTRA Dr. Annie Jonker ZATERDAG 11 MEI 1935 HAARLEM'S DAGBLAD ROEIEN. DE JUBILEUMWEDSTRÏJDEN VAN HET SPAARNE. Hedenochtend zijn op de Ringvaart tus- schen den Bennebroekerweg en de brug bij het stoomgemaal de Crüquius bij Heemstede de jubileum wedstrijden van de Roei- en Zeil ver- eenigihg Het Spaaime begonnen, wedstrijden ter gelegenheid van. het vijftigjarig bestaan der vereeniging. Op de sportvelden van het Heemsteedsche sportpark en in de kleedkamers van de R. C. H. tribune heerschte een bedrijvigheid van roeiers en vele supporters waren aanwezig. Het weer was beter dan de vorige dagen ver wacht kon worden. De wind was ongeveer Noordelijk, eenigszins schuin op den Haarlem- mermee roever. Als kamprechters-starters bij deze wedstrij den fungeerden dr. P. J. Buyze. dr. B J. C. Te Hennepe en de heer A. P. Petrie; plaatsver vangend kamprechters-chronometreurs wa ren de heeren P. A. Jens, F. C. van der Meer van Kuffeler en R. Peereboom, terwijl commissarissen van aankomst waren de hee ren G. N. Cieremans, J. F. Th. van Erpers Royaards, Carel W. Kok en A. J. Oerlemans. Om kwart over tien werd de eerste heat ver- roeid: vierriemsgieken, overnaadsch, beginne lingen, baan 2000 M. Aan de start, ongeveer 300 Meter ten Noorden van de Bennebroekerbrug, ver schenen de ploegen van Amstel (boei 1, Heem steedsche oever) en Argo (boei 2). Na de start liep Argo iets in, de Amstel roeide rustiger en beheerschter. Argo sloeg een hooge lemoo. Bij 500 M. begint Argo al af te zakken. Spurten helpt niet, het water werk wordt erg slecht. Tenslotte wint Amstel netjes roeiend met vier lengten. De winnende ploeg bestond uit de heeren: Y. Verbrugge (boeg). Sj. Klop. Th. Allebrandi, J. Moolhuyzen (slag), J. van Tinteren (stuur man). Tijd 8 min. 51 sec. In hetzelfde nummer (overnaadsche, jonge vier) werd in de volgende heat geroeid dooi de ploegen van de Cadetten Roeiver. en De Laak. Deze strijd leverde weinig spanning op. De cadetten roeien een tempo van 19. De balans van beide booten is slecht, evenals het af remmen. De cadetten winnen mot ruim drie lengten. Winnende ploeg: G. A. Hermans (si.), W. Michielsen, J. C. E. Haex, H. J. Schoolland (sl.)K. A. de Vries (st.)Tijd 8 min. 28 sec. Hetzelfde nummer bracht tenslotte tegenover elkaar Die Leythe (boei 1) en Njord (boei 2). Deze strijd bracht meer spanning. Met ver bazingwekkend tempo loopt Njord uit, na slechten start. Leythe slaat een rustig tempo nog geen 20. Njord geeft teekenen van ver moeidheid. TenslotUe wint Leythe. met een zelf den langen slag met. ongeveer vier lengten. Winnende ploeg: G. W. Slothouwer (bg), C. de Langen, G. J. Velds, A. de Best (sl.), G. Thoden van Velsèn (st.). Tijd 8 min. 29 sec. Het Spaarne wint. Vervolgens moesten In het nummer Twee- riemsscullingbooten juniores A tegen elkaar roeien boei 1 B. Moscow van Poseidon en boei 2 P. de Ridder van Het Spaarne (baan 2000 M.) De row-over van Die Leythe behoef de niet te worden geroeid. De start gaat ongeveer gelijk op. Dan neemt De Ridder langzaam een voorsprong en vergroot die steeds meer. Hij roeit een tempo van ongeveer 24. De Ridder wint tenslotte met een straatlengte (10) in den tijd van 8 min. 41.3.(5 sec. W. L. de Walle van Njord (boei 1) en H. van Veen, Willem ni (boei 2) bestreden, elkaar in het nummer Overnaadsche Sciff (baan 2000 M Er was in dezen wedstrijd geen span ning. Direct na den start liep Njord uit en vergrootte geleidelük ziïn voorsprong. Hij stuurde af en toe gevaarlijk. Bij de 1000 M. raakte Willem III een piket Njord won met een zeer groot aantal lengten in min. 1 2/5 SPO. Hot nummer twee riems scullingsbooten Seniores, waarin uitkwamen: boei 1 H. C~x (Spaarne) en J. W. Muntz (De Maas,) werd door Muntz ruim gewonnen in 9 min. 17 4/5 sec. Cox startte resp. in kwart, halve en heele minuut met elf. negentien en 33 slagen Muntz met negen, zeventien en 32 slagen. De wedstrijden worden voortgezet. Smulpartij bij oud en jong. Dat is Vrijdagavond in het tehuis voor ouden van dagen aan den Schotersingel weer een groot feest geweest! Zooals men weet is het Zondag moederdag en dat is voor vele oudjes in dit tehuis een dag van weemoedige herinneringen. Een herinnering veelal aan hun gezin dat twintig, dertig, veertig jaar ge leden bestondIn welk gezin zij) de plaats van de moeder innamen, het centrale punt, waar alles om draaide. Nu als zeven en negentigjarige, zes en tachtigjarige, een en tachtig jarige, nu is alles voorbij. Zijn zij door de wereld vergeten en leven hun eigen wereldje, besloten in het een voudig alledaagsche en het grootse he verle den. Maar zooals gezegd is: Vrijdagavond is het weer groot feest geweest. De groote wereld van buiten-de-deuren heeft de oudjes toch nog niet vergeten. Moederdag is telkenjare een oogenblik van aandacht voor de krasse oude moedertjes, wier leven van werken en zwoegen zal eindigen in het door de ge meenschap onderhouden tehuis. Op moederdag gedenken de Haarlemsche banketbakkers de ouden van dagen aan den Scholersingel. Zij, die aangesloten zijn bij de Nederlandsche banketbakkersvereeniging ma ken prachtige taarten en het bestuur van deze Haarlemsche afdeeling is telkens weer getui ge van heerlijk-blijde gezichten van dankbare woorden van hen, die toch niet vergeten wor den. Ach, wat een zaligheid! De oudjes, ge schaard om de groote tafel in de serre, kon den hun oogen niet af houden van de prach tige producten. Van de roode, bruine, witte, gele en groene taarten, versierd met ananas èn kersen èn suiker èn marsepein èn choco lade èn sinaasappel èn frambozen èn... èn Telkens als een doos open ging, kwam er weer een schoonere te voorschijn, een schoonere. grootere. zoeter, heerlijker! Geen wonder dat het hoofd van het tehuis, de heer S. Glastra den milden gevers namens allen hartelijk dank zegde. Geen wonder dat het drietal op het plaatje eetgraag zich over het zoets ontfermde. Wèl verdienen de banketbakkers een zeer dankbaar woord! Zij zullen zelf nauwelijks beseffen welk een groote weldaad zij deze menschjes hebben bereid. Niet alleen de ouden van dagen hebben mogen smullen en zullen smullen, nu nog. ter wijl ge dit leest, ook de kinderen uit Haar lem's kindertehuis dat naastaan ligt, zijn niet vergeten. Want het zou wel hard zijn voor deze kinclerkens te weten, dat bij de buren we', veertig taarten zijn, zon-cV-r dat zij erbij konden. Het was feest aan den Schotersingel; bij oude en jonge menschen. Dat het nog lang zoo moge blijven!! Gloxinia's. Gloxinia's behooren door hun prachtige bloemen en sierlijke vormen tot de mooiste planten, die we in kassen, warme bakken of 's zomers in de huiskamer kunnen hebben. Ze zijn vertegenwoordigers van de familie der Gesneriaceeën, die nauw verwant is aan onze leeuwenbek en vingerhoedskruid, wat aan de bloemen al eenigszins is te zien. Een bekende soort der Gesneriaceeën is het Usumbara- viooltje, dat door zijn grootte en de helder blauwe bloemen met gele meeldraden zooveel aan ons viooltje doet denken. De eigenlijke naam is Saintpaulia ionantha. Andere Gesne riaceeën zagen we o.a. op Flora IV. waar een zeldzaamheid, n.l. een Trichosporum, was in gezonden. Maar nu, op Flora V vinden we een keur van prachtige Gloxinia's. Het zijn geen oorspron kelijke soorten meer, want het zijn allemaal hybriden van Gloxinia maculata x speciosa en soms is zelfs gekruist met een nauwver- want geslacht, n.l. Gesnera Donkelaarii. In het wild, in de oerwouden van Centraal- Amerika en Brazilië, waar ze op de humus leven en soms als epipnyten op de stammen zitten, zijn de bloemen hangend, maar in de cultuur zijn rechtopstaande variëteiten ge kweekt. met stevige stelen. Zoo kan men op de tentoonstelling variëteiten zien als de vuurroode „Fire King"; de „Kaiser Wilhelm", mooi blauw met een breeder, witten rand: „Othello", donkerviolet; „Waterloo", fluweel- rood met gegolfden rand; enz. Het kweeken uit zaad komt veel overeen met de cultuur van Begonia's en is dus het werk van een vakman. Maar men kan ze ook uit de knollen opkweeken, waarmee ze, na den bioei, in den grond overblijven. Toch lukt dit alleen goed, als men over een bak kan be schikken, waarin niet alleen de temperatuur maar ook de vochtigheidsgraad aan de eischen voldoet. Heeft men een Gloxinia als kamer plant gekocht, dan sterft meestal de plant na. den bloei af ëh trekt hét leven zich In' cfen knol terug, maar snijdt .men alle blad,, Ayeg, dan is soms een tweede bloei mogelijk. Bij het bekijken der bloemen, moet men er eens op letten, hoe het onderste deel der bloembuis een zacht licht schijnt uit te stralen of liever door te laten. Hieraan wordt, een 'beteekenis toegeschreven voor de besiüiving; insecten, die den diep verborgèn honig willen -bereiken, zouden niet alleen- door den- reuk, maar ook door dien lichtschijn worden aangelokt. A. MELLINK. W. F. H. VOET t Heden, Zaterdag, is in den ouderdom van 70 jaar overleden de heer W. F. H. Voet. eigenaar van den bekenden sigarenhandel in de Kruisstraat en directeur der Ned. Sigaren fabriek v.h. firma W. H. Voet en Zonen. De teraardebestelling zal plaats hebben Dins dag 14 Mei a.s. te 11.45 uur op de Algemeene Begraafplaats alhier, ingang Kleverlaan. De heer Voet werd op 4 Januari 1882 aan gesteld als vrijwilliger bij de Haarlemsche brandweer. Hij doorliep alle rangen en werd 29 Juni 1916 kapitein. Hij ontving eervol ont slag' op zijn verzoek op 9 November 1927. Gedurende vele jaren heeft de heer Voet zitting gehad in het bestuur van de Kruis- straatvereeniging. SLECHTE REMMEN. Vrijdagmorgen hebben leden van de motor brigade op het Kennemerplein een 6-wieligen vrachtwagen aangehouden, die een lading van 3000 K.G. voerde en een eigen gewicht van 4484 K.G. had. De handrem was geheel buiten werking, bij een snelheid van 30 K.M. kwam de auto bij gebruik van voetrem pas 28 M. verder tot stilstand. Tegen den bestuurder, een expediteur uit Hoorn, is proces-verbaal opgemaakt. De auto is voor herstel naar een garage gebracht. meldt: Hoogste barometerstand 777.6 m.M. te Acurary. Laagste barometerstand 753.7 m.M.,' te Haparanda. en voorspelt: Zwakken tot matigen. Noordelijken tot Oostelijken wind. Gedeeltelijk- bewolkt. Weinig of geen regen. Kans op nachtvorst. Zelfde temperatuur. Uit het Buitenland Kouder weer op komst? Het gebied van hoogen luchtdruk trekt zich geheel naar het Noordwesten terug en neemt daar in beteekenis toe. De hoogste barometer stand wordt thans op IJsland "gevonden. De depressie in de Golf van Biscaye loopt op en krachtige Oostenwind waait over het Kanaal en in Engeland. In Duitschland en Frankrijk zijn de winden zeer zwak geworden. De depressie in het Noord-Oosten blijft stationair. Vochtige lucht- massa's worden over Scandinavië naar het Zuidoosten gevoerd. Ook over onze omgeving kwam een koude-inval. Echter nog van wei nig beteekenis, Volgens de vliegtuigwaarnemingen van Soesterberg bedraagt de dikte der koude luchtmassa niet meer dan vijf honderd meter. In de Duitsche middelgebergten en de Alpen werd het veel warmer. Temperaturen van nul graden werden op 3000 meter hoogte eerst ge vonden, terwijl de atmosfeer nog uiterst droog is. Het is echter te verwachten dat de koude langs de Oostzeekusten geleidelijk in het bin nenland zal indringen en de warmte zal te rugdrijven. Barometer Stand van heden Vorige stand Neiging: Achteruit FA. KUIPERS EN ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 Thermometer 11 Mei- Hoogste gisteren 67 F. Laagste heden nacht 48 F. Hoogste heden tot 10 uur 60 F. 766 m.M. 768 m.M. SPECIALE PRIJZEN DUBBELFOCUS GLAZEN ALLEEN ZIJLSTRAAT 97 OPTICIENS (Adv. Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 11 Mei. Bevallen 8 Mei: C. M. Willemse—van Ben- tem, z.; Tj. Braunius—Vegter, d.; 9 Mei: A. G. Bewarder—Jacobs, z.; K. .Wiedijk—Bruning, z.; E. 3} vam de Laar—Lange,; z.; 10 Mei: E. M, Willemse—Nagtegaal, z. Overleden 9 Mei: C. M. Bulters—Alders. 42 j.. Kamperlaan; J. F. J., 13 jaar, z. v. J. L. Nijssëïi, Kamperlaan. VERVOEROPBRENGSTEN N.Z.H.T.M. Wij ontvingen de vëfvoeropbrengsien gedu rende April 1935-1934 van de N.Z.H.T.M. De totaal opbrengst .in April 1935 was f 307,121 tegen f 294.631 in April 1934. HET VOLKSZWEMFEEST. Op het door de Commissie Volkszwem feest" te organiseeren zwemfeest op Zondag 12 Mei jzal door de Haarlemsche Reddings brigade medewerking worden" verleend met een pantomime en een demonstratie van ver schillende vervoer- en bevrijdingsgrepen. KATHOLIEK DAGBLAD HAD CRITIEK LONDEN, 11 Mei. (Reuter.) De Koblenzer Volkszeitung, een belangrijk katholiek orgaan, is naar Havas verneemt in beslag genomen en verboden omdat het critiek heeft geoefend op den nationaal .socialistischen leider in het dis- trict-Koblenz. ZIEKTE VAN DR. ECKENER. Eerst thans wordt bekend, dat dr. Hugo Eckener sinds drie weken ziek ligt, aldus een D.N.B.-bericht uit Stuttgart. Hij bevindt zich in Esslingen bij Stuttgart. De hem behande lende dokter deelt mede, dat dr. Eckener thans echter alweer op den weg van ver betering is. Naar zich laat aanzien, zal hij zijn werk in Friedrichshafen ongeveer over een week kunnen hervatten. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Een billijker wijze van belastingheffing. Reeds geruimen tijd doe ik moeite om mij voor te stellen, hoe het billijk en goed kan zijn. dat iemand, die bijv. 8000 K.M. per jaar rijdt, d.w.z. met zijn auto den weg gebruikt even veel belasting moet betalen als hij, die 40.000 K.M. of méér over diezelfde wegen rijdt. Op hoe eenvoudige wijze zou aan deze on billijkheid een einde te maken zijn, indien de wegenbelasting werd omgeslagen over de ben zine en dus werd verdisconteerd in den prijs daarvan. Dan ware deze belasting naar billijkheid verdeeld en daardoor veel eerlijker, Dan kwamen zelfs méér wagens op den weg, men kon dan immers rijden voorzoover men belasting „kon" betalen en werd niet voor de keuze gesteld óf het maximum te betalen óf niet te rijden. Dan zou het aantal wagens niet, zooals thans, door buiten-bedrijf-stellmg vermin deren, Dan werd er meer benzine verbruikt, d.w.z. idem zooveel meer malen 7 cent per Liter „tij delijke" benzinebelasting in de schatkist. Dan steeg de omzet ook in olie, banden en vele andere artikelen, wat Dan weer meer invoerrechten zou opbren gen alsmede omzetbelasting, Dan zouden de oude wagens weer verkoop baar worden en dus weer eenige waarde krijgen, Dan kan de betreffende controle op den weg geheel vervallen, wat een niet te onderschat ten bezuiniging zou medebrengen, Dan geen hatelijke boeten meer, indien men aan al zijn verplichtingen voldaan heb bende, bij het verkleeden vergeet de wegen kaart bij zich te steken, dan wel door ver strooidheid den datum voor vernieuwing laat voorbijgaan, of in die periode buitenslands is, Dan zouden er ook weer zwaardere wagens op den weg komen met een grooter benzine verbruik, Dan zou de man met de kleine beurs ook weer eens een wagentje gaan rijden, Dan zou de werkloosheid in verschillende zaken en vooral bij importeurs en handelaren in automobielen, olie, banden, onderdeelen, gereedschappen, machines en bij garages, car- rossiers, spuitinrichtingen, lasschers, enz. zon der twijfel niet meer toenemen, Dan zou last not least de Minister van Fi nancien de opbrengst van alles grooter en de kosten kleiner zien worden. En zoo zou ik nog eenigen tijd kunnen voortgaan. In Ned. Indië heeft men de zaak blijkbaar beter begrepen, en hebben de autoriteiten de wegenbelasting in den benzineprijs verwerkt. De N. R. Grt. van 18 Januari j.l. schreef dan ook, dat als onmiddellijk gevolg van dezen maatregel eene toeneming van het motorver- keer was waar te nemen, vooral van zwaardere wagens. Men ziet het, alleen voordeelen en niet het minst voor den fiscus. Een kleine categorie menschen, die per jaar een zeer groot aantal K.M. aflegt, zal méér moeten betalen, doch rijdt zij thans eigenlijk niet voor rekening van hen, die hun wagen minder gebruiken? Een misstand, die bij de voorgestelde regeling meteen gecorrigeerd wordt. EEN AUTOMOBILIST. Radio-distributie in handen van particulieren. Nu-in de Gemeenteraadszitting van 8 Mei 1.1. is -besloten' de Radio-distributie in handen te geven van particulieren, zou ik de aandacht willen vragen van de desbetreffende autori teiten toch vooral de' vergunningen voor ge noemde distributie allereerst aan - menschen te verstrekken welke- thans werkloos zijn-en misschien (geholpen met financiëelé steun van particulieren) zich een klein bestaan kunnen verzekeren. Immers zij zijn het die misschien al jaren hebben uitgekeken naar de zoo/lang uitgeble ven beslissing van den Raad, daarbij komt dat zij, eenmaal in hét bezit van genoemde vergunning, zich kunnen vrijmaken van de ondersteuning welke zij thans genieten. Het is mij bekend dat reeds jaren geleden aanvragen werden gedaan door menschen die toen reeds ondersteuning ontvingen, en nu nog steeds werkloos zijn, derhalve nog steeds ondersteuning ontvangen. Deze menschen hadden dus, indien dc Raad zich toen uitgesproken had als nu op 8 Mei 1.1. al dien jaren werk gehad, geen steun behoeven te ontvangen, en niet in de bitterste armoede behoeven te verkeeren. Deze lieden hadden zich, zooals in vele an dere plaatsen in ons land, een klein bestaan kunnen verzekeren. Of het hun nu zal geluk ken, nu haast iedereen een radiotoestel bezit, is een groote vraag, doch zou het mijn inziens wenschelijk zijn, dat eerstgeonemde werk- looze aanvragers welke destijds een verzoek hebben gedaan, werd gevraagd of zij hun aan vraag handhaven. Het is van het grootste be lang en tevens ook een algemeen belang, dat deze menschen het eerst aan de beurt komen voor een vergunning, immers zij hebben de bitterste armoede moeten doorstaan, niet om dat zij dit zoo graag wenschten, maar omdat de Raad zoo lang, (helaas jaren) heeft moeten doen over een dergelijke beslissing. Vertrouwende dat deze regels de aandacht mogen trekken van de desbetreffende instan ties, verblijf ik, U mijnheer de Redacteur dankend voor de verleende plaatsruimte, GEORGE OVERSTEEGEN. Smulpartij van oud en jong. 12 Mei „Moederdag". Hoe velen zijn er al niet, die reeds geduren de vele jaren trouw „Moeder vieren of herdenken. Denken wij maar even terug aan het pro pagandistische werk in die richting van veler „Moeder", Mej. van Asperen v. d. Velde, tot voor enkele dagen nog directrice van„Ons Huis" te Amsterdam, die uit groote sympathie voor de ideëele beteekenis van het algemeen eeren op één enkelen dag in het jaar van „Moeder", daartoe jaarlijks hare vele „kinderen" daad werkelijk opwekte. Doch aan velen is de Moederdag-viering nog geheel onbekend voorbijgegaan in deze rus- telooze tijden. Men heeft er wel eens wat van gehoord, doch wat eigenlijk het doel is, en vooral hoe de Moederdag-viering ontstaan is, men weet het niet. Nu deze dag weer zeer nabij is. hij wordt steeds gevierd op den tweeden Zondag in de maand Mei, is het van belang de geschiede nis van de Moederdag-viering eens kort na te gaan en de beteekenis daarvan uiteen te zetten. Het is al heel wat jaren geleden, dat een Amerikaansehe dame, haar naam is ons ont gaan, die aan de beteekenis en de ideëele taak van de „Moeder" een zeer hooge waarde hechtte, op de gedachte kwam om één enkelen dag in het jaar een zoo algemeen mogelijke hulde te brengen aan de „Moeder". Zij koos daarvoor, en deze keuze is stellig wel geheel in de ideele lijn van deze Moeder herdenking, de bloemen. Ben ieder in hare omgeving, en nadien door Bovenstaande foto stelt voor eenige vrije huizen, gebouwd door Roosen's Bouwbedrijf N.V. aan de Caninefatenstraat te Haarlem- Noord. De Caninefatenstraat is een van de nieuwste straten nabij den Rijksstraatweg en Jan Gijzenvaart, welke straks, als alles klaar is, met andere bijliggende straten, pleinen en hoekjes een buitengewoon aan trekkelijk stadsgedeelte zullen vormen. Deze geheel vrije huizen zijn in tweeërlei opzicht merkwaardig en in zekeren zin een teeken des tijds. Merkwaardig is vooreerst de prijs. 32,50 per maand is 'n prijs, dat menigeen wel lijkt Een aparte bijzonderheid is wel de bouw en de uitgebreidheid van deze huizen: bei den vallen zelfs een leek direct op. De huizen bevatten een flinke vestibule, een ruime gang, keurig betegelde w. c. met fontein, zeer moderne keuken, eveneens geheel betegeld, ruime suite met erker, met en dat is alweer zoo iets aparts, marmeren vensterbanken, drie slaapkamers, badkamer met geyser. Verder geriefelijke groote zolder, mooie voor- en achtertuin en wat buitengewoon gemakkelijk is, een flinke schuur met poort. Bij alle narigheid, waarvan deze tijd vaak getuigt, mag het als een prettige ervaring aandoen, dat deze buitengewoon keurige en van alle modern comfort voorziene huizen te bewonen zijn voor 32,50 per maand. Waar het bezit van aandeelen, effecten en ander waardepapier, waaronder er zijn, die nagenoeg waardeloos zijn geworden, hoe langer hoe meer een labiel bezit blijkt te zijn, lijkt het ons toe, dat deze huizen ook voor geldbelegging een betrouwbaar en veilig object vormen. Roosen's Bouwbedrijf is gevestigd Bosch en Vaartstraat 5, te Haarlem, Tel. 17166 en te Bennebroek, Abee- lenlaan 1, Tel. 429. (Adv. Ingez. Med.) middel van jeugdorganisaties, organisaties van onderwijzers en opvoeders, in het kort allen die veel met kinderen in aanraking kwamen, wekte zij op om op dien dag, den tweeden Zondag in Mei, een bloemenhulde te brengen aan zijn of haar eigen Moeder. Zij beperkte zich daarbij niet alleen tot de levende moe ders, maar ook tot de moeders die reeds uit het midden van hare kinderschaar waren, heengegaan. Breng de levende Moeder dien dag bloemen, doch breng ook den liefelijken stillen bloe- mengroet aan Uwe Moeder, indien gij niet meer het groote voorrecht geniet haar in Uw midden te hebben, indien U haar dus reeds, door den dood zijt verloren. Dat was haar ge dachte en die ideëele Moederhuldiging haar1 doel. Deze gedachte won vrij spoedig, veld... Eerst, in Amerika heel "sterk en heel 'snél, dóch vrij spoedig ook iri' Eüropa en al ruim een tien.- tal jaren ook in Nederland. De bekende Kon, Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, de organi satie die duizenden liefhebbers van bloem en plant onder hare leden telt, nam hier in Ne derland het initiatief. Geheel ten onrechte werd aanvankelijk gemeend dat hierbij de vakman als belanghebbende een rol speelde.Het strekt den Nederlandschen bloemenkweeker en handelaar tot eer dat zij zich direct van inmenging in defce onthielden. Bij intuïtie als het ware voelden zij aan, dat deze zuiver ideëele gedachte niet als een handelszaak mocht worden aangevat. Eerst vele jaren later, toen de gedachte veld begon te winnen, maar voor al ook toen andere bedrijven voor hunne pro ducten voor Moederdagviering reclame gin gen maken, zijn de bloemisten daarin gevolgd en nog maar heel schuchter en bescheiden. Toch mag wel worden vermeld dat het juist de bedoeling van de stichtster van den Moe derdag is geweest daarvoor in de allereerste plaats bloemen te gebruiken. Het gaat hierbij om de ideëele gedachte, de liefelijke of stille hulde van de massa aan een eigen Moeder, en daardoor de algemeene huldiging of herden king van de Moeder. Jong of oud, ieder heeft een Moeder, die men op dien dag met bloemen kan verheugen of n^et bloemen eerbiedig en liefelijk kan her denken. Den 12en Mei schenke men dus de levende Moeder een lieve bloemengroet, herdenke men de lieve doode door een bloemenhulde op het graf of door versiering van haar portret met bloemen. Indien ook ons Nederlandsche volk zich deze Moederhulde weet eigen te maken, dan laat het zich daarmede stellig niet van een slechte zijde zien. DE SECRETARIS VAN DE GROEP „BLOEMISTEN" UIT DEN NED. TUINBOUWRAAD. Hiermede betuigen wij onzen oprechten dank voor de vele be wijzen van deelneming, betoond bij het overlijden van onzen on- vcrgetelijken Man en Vader TOBIAS ADAM Wed. O. H. ADAM— AKERSLOOT J. C. ADAM Haarlem. Mei 19 35 Kleverlaan 5S zw. De Curator in het faillissement van C. A. van Zanten, bloembol lenhandelaar wonende te Heems kerk, heeft op heden ter Griffie der Arrondissements-Rechtbank te Haarlem nedergelegd de eenige uitdeelingslijst in bedoeld faillis sement, welke aldaar gedurende 10 dagen kosteloos voor schuld- eischers ter inzage zal liggen. Mr. A. BEET3. Haarlem, Plein- S. Arts SCHOUWTJESLA.AN 7S MAANDAG GEEN .SPREEKUUR Kinderarts AFWEZIG Praktijk: Dr. .Frank en Dr. v, d. Meulen

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2