CHIEF WHIP DE ONVERANDERLIJKE SIGARET! r *ti.v L 'v- Vq ITALIË EN DE LEEUW VAN ABESSYNIE 4\mUV.,. ZATERDAG 11 MEI 1935 H A A R L E M'S D A G B CA D Ander systeem voor vermindering der melkproductie. Door Dr. Posthuma bepleit. Onthouding van nagenoeg alle krachtvoeder. Op den landdag van den bond van ver- eenigingen van landbouw]ongeren in Fries land te Leeuwarden heeft oud-minister dr. F. E. Posthuma een rede gehouden over: Bóeren-strijd in dezen tijd. Hü betoogde, 'dat het steunen van den lar.dhonw en van de werkloozen elk met rond f 200 millioen per jaar, op den duur niet zal kunnen blijven doorgaan. Indien de be- perkms ven den veestapel hun zin krijgen, zal zeker 2'3 van ons rundvee moeten wor den afgeslacht. Hiertegenover wilde dr. Posthuma een ander plan zetten: teruggaan tot de wijze van veehouderij van om streeks 1890 n.l. het vee alleen voede ren met gras, hooi en inheemsche voedergewassen. Dan zal de melkproductie vernvtn^[eren en behoeft men tevens geen krachevoeder in het buitenland te koopen. Dr. Posthuma wees er op. dat de marga rine-industrie 7 p g pet. dividend uitkeert, en dat de Ned, vetbehoefte pl.m. 170 millioen K.G. bedraagt tegenover een productie van boter a£- 9o en van dierlijk vet ad 30 millioen K.G„ 'soodat er nog voor 50 millioen K.G. dan niet in den vorm van margarine, ruimte is. De verhouding van akkerbouw tot vee houderij is 1 3, het achtste deel der bevol king vindt direct zijn bestaan in de vee houderij, waarbij nog komt het personeel der 900 zuivelfabrieken en de velen, die van dit bedrijf afhankelijk zijn. Doelbewuste steun moet naar de meening van dr. Posthuma zijn gericht op natuurlijke productievermin dering („door onthouding van nagenoeg alle ingevoerde krachtvoer"), door verlaging der productiekosten en vergrooting van de afzet mogelijkheid. Men zal nauwkeurig moeten uitrekenen, hoe groot de opoffering in geld mag zijn. om den bestaanden goodwill, die is gelegen in het behouden der markten en in het behouden der veehouderij met haar veredelingsproducten, welke in de toekomst méér kans hebben, om zonder steun der bur- gerii instand te bliiven dan de ruwe akker bouwproducten. die moeten concurreeren met de massaproductie van landen met een veel lageren productieprijs. Doodeliilce verkeer ongelukken. Een 60-jarig wielrijder kwam Vrijdagmiddag op de Groest te Hilversum vlak voor een zware vrachtauto te vallen. De man werd overreden en op slag gedood. In de Joden Houttuinen te Amsterdam is een -9-jarig meisje, onder het achterwiel van een vrachtauto geraakt en onmiddellijk ge dood! Varkens op ruwe wja geslacht. Kwestie aan het Uithoorns :he abattoir. Tegen den directeur 25.- boete geëischt. Vrijdag zette de Amsterdamsche Kanton rechter de behandeling voort van de straf zaak tegen den heer S., directeur van de Ba- confabriek te Uithoorn, die in het abattoir aldaar varkens zou hebben geslacht op een wijze, die niet in overeenstemming is met de vleeschkeuringswet. De dieren worden daar n.l. eerst opgeheschen en vervolgens bedwemd terwijl de vleeschkeuringswet de omgekeerde volgorde voorschrijft. Het Uithoornsche abat toir. dat voornamelijk voor de exportslachte rij werd gebouwd, laat echter naar de mi ning van de Uithoornsche autoriteiten op slachtgebied geen andere wijze van slachten toe. .Ter vorige zitting was verklaard, dat een slachtknecht van hetzelfde abattoir verteld had, dat het daar ook wel eens anders gebeur de. Vrijdag werden de slachtknechts als getui gen gehoord. Zij verklaarden, dat soms de varkens op den rug worden geworpen en dan worden bedwelmd. De Ambtenaar van het O.M. achtte de over treding van de vleeschkeuringswet bewezen. Hij heeft niet het personeel, doch den direc teur van de Baconfabriek wegens uitlokking van 'het strafbare feit gedagvaard. Spr. re- quireerde wegens uitlokking van de overtre ding 25 boete, subs. 10 dagen hechtenis. De verdediger zeide, dat deze zaak door den inspecteur van de Sophiavereenigïng (een ver- eëniging tot bescherming van dieren) erg was opgeblazen. Het geldt hier geen dierenmishan deling. maar eenvoudig een wijze van slachten, die volgens de veewet wèl, volgens de vleesch keuringswet niet is geoorloofd. De burgemees ter van Uithoorn heeft toegezegd te zullen be vorderen. dat de noodzakelijke verbetering spoedig wordt aangebracht, bestellingen hier voor zijn reeds gedaan. PI. achtte de uitlok king niet bewezen en dringt op vrijspraak aan Internationale zakkenrollers veroordeeld. Tot drie jaar. Tijdens een tramritje op den dag voor Kerstmis verdween een portefeuille, inhou den ruim f 2800.uit den binnenzak van de jas van een kantoorbediende, die in dienst was van een Amsterdamschen makelaar. Plot seling nabij de halte op het Muntplein kwam hij tot de ontdekking, dat de portefeuille hem ontrold was. Eenige dagen later werden twee buitenlanders, de Rus H. P. en de Roemeen M. T. aangehouden. Voor de Amsterdamsche rechtbank ontkenden zij schuldig te zijn, doch door verschillende personen werden zij als in ternationale zakkenrollers bekend staande mannen, herkend. De rechtbank veroordeelde hen tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek van ruim vier maanden voorarrest. De Offi cier van Justitie had tegen beide verdachten tirie jaar gerequireerd. In rijwielmagazijn. Vrijdagmiddag is brand uitgebroken in de rijwielfabriek met magazijn voor rijwielen en onderdeelen der firma Max Velleman, aan de Prins Hendrikkade te Amsterdam. De brand begon in het achterhuis op de tweede verdieping en in een oogwenk sloegen de vlammen naar boven, door de derde en vierde étage naar het dak, zoodat het geheele achterhuis weldra in lichterlaaie stond. De brandweer was weldra met twee. iftotor spuiten ter plaatse, doch zag onmiddellijk het gevaarlijke karakter van den brand in, aan gezien het achterhuis geheel is omgeven dooi de achterhuizen der belendende perceelen en vele dezer huizen vanwege hun ouderdom ;root brandgevaar opleverden. Het brand weer materiaal werd dan ook aanzienlijk ver sterkt en het vuur krachtig aangetast. Dit kon echter niet voorkomen, dat de vlammen uit het dak van het achterhuis door den krachtigen wind naar voren wedren gedreven zoodat na eenigen tijd de. "bovenverdieping ever de geheele diepte Va'iT het huis brandde. De situatie werd gepaald hachelijk, toen ook het dak van belendende perceel 128 in orand b^oft te raken. De bewoners van de b°vtLste verdiepingen van dit perceel kregen o&n ook aanzegging hun woning te verlaten. Na een strijd van anderhalf uur met de vlammen was de algemeene indruk, dat de brandweer de overwinning had bevochten, zonder dat de belendende percelen ernstige brandschade hadden opgeloopen Wel waren van beide de daken nagenoeg weggebrand, terwijl vooral het perceel ter linkerzijde, als woonhuis in gebruik, veel van het bluschwa- ter te lijden had gehad. Te vroeg victorie kraaien is bij een derge- elijken brand echter zeer gevaarlijk; dit bleek toen in het zwaargeteisterde pand van den heer Velleman zich op de eerste verdieping, welke tot nu toe voor het spel der vlammen gespaard was gebleven, vuurverschijnselen voordeden, en het gevaar bestond, dat de vlammen naar het gelijkstraatsche gedeelte, waar zich kantoren en magazijnen bevinden zouden doorslaan. In allerijl werden het ar chief en andere belangrijke zaken door per soneel der zaak naar buiten gebracht. Het bluschwater had daar inmiddels reeds de noo dige schade aangericht; van de lange gang- naar het mgazijn stroomde een kleine rivier naar buiten. Weldra had de leiding van het blusschkvgswerk de noodige maatregelen ge troffen. teneinde te voorkomen, dat het vuur opnieuw zou oplaaien en het gevolg was, dat het sein: „brand meester!" gehandhaafd kon blijven, ofschoon het nablusschingswerk nog geruimen tijd in beslag nam. Omtrent de oorzaak van den brand staat niets met zekerheid vast. Aan het personeel was in het pand het rooken op straffe van entslag verboden. De schade, die zeer aan- lienlijk is, wordt door verzekering gedekt. Felle brand te Amsterdam. (Adv. Ingez. Med.) Nieuwe oplaag van postzegels. VanTjs cent. De nieuwe oplaag van de frankeerzegels van 112 cent wordt aangemaakt in grijze kleur. Deze zegels zullen op de postkantoren ver krijgbaar worden gesteld zoodra de aanwezige voorraad zegels in de rood-lila kleur zal zijn uitgeput, Aan de z.g. verzamelaarsloketten zullen de zegels reeds dadelijk na het gereed komen verkrijgbaar zijn. Arie Smit. t De heer Arie Smit. die op 1 yei j.l. in goede gezondheid zijn 90sten verjaardag heeft ge vierd, is te 's Gravenhage plotseling overleden De heer Smit, een lid van het bekende scheepsbouwersgeslacht, is a.m. burgomeeis- ter van Vlissingen en lid der Tweede Kamel en van de Prov. Staten van Zeeland geweest. Hij was de oprichter van de Kon. Maat schappij ,.De Schelde" te Vlissingen. Het stoffelijk overschot zal Dinsdag- a.s. te •elf uur op de begraafplaats Oud-Kralingen worden ter aarde besteld. Geen firma is groot geworden zonder reclame. De beste reclame is het adverteeren in dagbladen. Het voorbeeld der grootste firma's is er om dit te bewijzen Aantal Kamers van Koop handel wordt verminderd. Kleinere bij grootere gevoegd. De Regeering heeft in het groote bezuini gingsplan het voornemen te konnen gegeven een aantal Kamers van Koophandel op te heffen. Zij had gedacht met de reorganisatie op 1 Januari 1936 gereed te zijn. Naar de Tel. verneemt, zou de minister van Economische Zaken voorloopig zijn goedkeuring hebben ge hecht aan een reorganisatieplan, waarbij de volgende samenvoegingen zijn voorgesteld: Groningen en de veenkoloniën, Salland (De venter) en Arnhem en omstreken. Land van Maas en Waal en Neder-Betuwe, Noordelijk- Limburg en Midden-Limburg, Maastricht en Zuid-Limburgsche mijnstreek, 's Hertogen bosch en de Langstraat, Tilburg en Westelijk Noord-Brabant, Zeeuwsche eilanden en Zeeuwsch-Vlaanderen, Rotterdam en Bene den-Maas, 's Gravenhage, Delft, Rijnland, Gouda en omstreken, Utrecht en de Gelüersche vallei, Amsterdam en Gooiland, Haarlem en Zaanland, Hollands Noorderkwartier en West- friesland. De regeering zou deze maatregel, welke bij K. B kan geschieden, ook willen doorvoeren, indien de Staten-Generaal zich niet met het bezuinigingsplan kan vereenigen. MOTORRIJDER SLIPTE. Vrijdagmiddag heeft op den Lekdijk bij IJsselstein. een motorongeluk plaats gehad- De motorrijder S. uit Leiden slipte in een bocht van den weg en reed vervolgens tegen een vrachtauto. Mevrouw S., die op de duo was gezeten, werd tegen den grond geslingerd en is ernstig gewond naar de Rijksklinieken te Utrecht vervoerd. De heer S. bleef onge deerd. DOOR PIET VAN DER HEM ff /-■' i- i Een halve eeuw geleden. Uit Haarlem's Dagblad van 1885 jL,tu mrtjmjijk nummer in de wereld-arena Men deelt mede. dat Nicolaas Beets tot buitenlandsch lid van de Belgische academie, afd. letterkunde, is benoemd. Door onze lens gesnapt. Ir. D. KRUIJF. Ir. D. Kruijf werd 4 October 1882 te Utrecht geboren. Hij bezocht de H.B.S. met 5-jarige cursus aldaar en ging vervolgens studeeren. aan de Technische Hoogeschool te Delft, waar hij in 1907 het diploma van civiel inge nieur behaalde. Hierna was hij eerst assistent te Delft bij prof. Behrens. deed daarna eenigen tijd par ticulier werk en kwam in 1910 bij Bouw- en Woningtoezicht te Amstc Sedert 1913 is de heer Kruijf directeur van Bouw- en Woningtoezicht in onze stad. Ir. Kruijf is ook secretaris van de Stichting Centraal Woningbeheer, die de gemeentelijke woningen beheert. I - Oecumenische raad van kerken opgericht. Vrijdagmiddag is te Utrecht opgericht de oecumenische raad van kerken in Nederland door de leden van den raad van Nederland- sche kerken voor practisch Christendom, de Nederlandsche afdeeling van den wereldbond der kerk en het Nederlandsche Lausanne- comité. Als leden van genoemden raad zijn geko: zen: voor de Nederlandsch Hervormde kerk prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, prof. dr. F. M. T. Böhl, prof. dr. W. J. AaSkfcvs. ds. J. A. Kwint te Rotterdam en dr. J. C. Wissing te Tiel: voor de Evangelisch Luthersche kerk: dr. J. A. Rust te Utrecht en ds. L. Schutte te Amsterdam; voor de Doons^ezinde Sociëteit: ds. F. Dijkema te Amsterdam; voor de Remonstrantsche Broeder^cHao: ds. N. Lokker te Utrecht: .voor de oud-Katholieke kerk: prof. A. Rinkel te Amersfoort; voof de Hersteld Evaneelisch-Luthersche kerk: ds. J. C. van Bpmmel te Hoorn: voor de Gerefor meerde kerken in Hersteld Verband: dr. J. G. Geelkerken te Amsterdam. Tot voorzitter is gekozen dr. C. W. T. baron van Boetzelaer van Dubbeldam in De Bilt: tot. nennlnemeester jhr. L. Huvdeeoper van Ni "te vecht en tot algemeen secretaris dr. J. C. Wissink te Tiel. DE AANRANDING TE MTDDEN-BEFMSTER In verband met de aanranding, welke Dins dag te Midden Beemster ten huize van den veehouder S. aan den Purmerender weg is ge pleegd. vernamen wij. dat de 23-iariee dader ten huize van ziin broer te Drachten. (Fr.) is gearresteerd. Hijis naar Midden-Beemster overgebracht en heeft een volledige bekente nis afgelegd. BOUW- EN ARCHITECTUUR- TENTOONSTELLING GEOPEND. De Bouw- en Architectuur ten toonstelling, •velke van 10 tot 19 Mei in het R.A.I.-gebouw e Amsterdam wordt gehouden is Vrijdag middag door den minister, van Onderwijs, nr. H. P. Marchant geopend. Na de rede van den minister sprak prof. Schoemaker, die nok reeds voor de eieen'Mke opening een vedevoering had gehouden, een dankwoord tot de autoriteiten, die het mogelijk hebben gemaakt, dat zoovele wenschen in vervulling korden gaan.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5