Hollandsche roem. Hei Bdauftiiksie 52e Jaargang No. 1S915 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 13 Mei 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en. aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk f 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verhes Duim ƒ75.- Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 13 Mei. De Vrouwen Vredesgang. Op 18 Mei, Volkenbondsdag, zal de ver leden jaar ingestelde Vrouwen Vredesgang weer in Den Haag gehouden worden. Ver leden jaar namen er 900 vrouwen aan deel; Ik hoor dat er nu al meer dan drieduizend aanmeldingen uit het geheele land bij het secretariaat zijn ingekomen. Het zal dus zeker een zeer indrukwekkende demonstratie wor den Uit Frankrijk komt een vrouwendeputa- tie om eraan deel te nemen. In Engeland zal de gedachte ook tat uitvoering worden ge bracht: in Londen wordt op 18 Mei en in Schotland op 2 Juni een Vrouwen Vredes gang gehouden, en gelijke demonstraties zijn in Frankrijk en Zwitserland in voorbereiding Van harte hoop ik dat voor Zaterdag a.s. nog duizenden vrouwen zich voor den Haagschen Vredesgang zullen aanmelden. De lijst ex cuses die men kan aanvoeren om het niet te doen is bekend. Ik behoef die niet meer op te halen. Het zijn allemaal tenslotte smoesjes. Tegenover het ontzettende, drei gende gevaar van een volgenden oorlog zijn ze -treurig van onbenulligheid. Vrouwen van karakter zullen ze geen aandacht waard achten. Er is een excuus dat ik alleen nog even releveeren wil, en dat is het vanouds- bekende: „wat hellept zooiets nou". Dat krijg ik ook zoo vaak te hooren ten aanzien van mijn artikelen over het onderwerp oorlog en vrede. Dat is indertijd gezegd bij het peti tionnement. dat wordt aezegd over al het werk van alle oorlogsbestrijders. En niet alleen in Nederland, maar in andere landen net zoo goed. Telkens weer opnieuw. Het is een voudig een uiting van kleinheid, bekrompen heid, gebrek aan capaciteit om de dingen als een geheel te zien. Ik weet zeker dat de organisatrices van den Vrouwen Vredesgang spottende vragen zullenkrijgen in dezen trant: „Denkt U met een uur loopen' door Den Haag een oorlog te voorkomen?" En dan vindt de vraaer. of vraagster, zich nog zeer intelligent ook. Daarmee is nu de soiiker eens even op den Iiod getikt.;.. Het is zielig. Natuurlijk zal die Vrouwen Vredesgang geen oorlog kunnen voorkomen. Maar hij is een ónderdeeltje van een enorme, internationale beweging het verzet tegen de schandelijke en domme onredelijkheid van den modernen oorlog die zich in alle landen doet gelden. Precies te berekenen welken in vloed die beweging uitoefent is niet mogelijk, maar de veronderstelling dat wij, als zij er niet geweest was, nu al in de groote finale vernie tigingsramp van Europa zouden verkeeren, is geenszins overdreven. De taak van de anti- oorlogsbeweging is uiterst moeilijk, vooral in dezen tijd. Maar het is met groote bewegingen altijd zoo gegaan. Hoon en spot zijn ze nim mer bespaard. Niettemin triomfeerden zij ten slotte, omdat haar leiders zooveel overtuiging bezaten dat zij ongevoelig voor dien hoon wa ren. Eens domoors schimpwoord treft niet. De strijd tegen den oorlog is in hoofdzaak een strijd tegen domheid en onverschilligheid. Tegen de domheid van zoovelen, die niet wil len inzien wat een oorlog thans zou beteeke- nen, tegen de onverschilligheid van diegenen, die hopen er hun eigen hachje nog wel uit te redden en zich niets van hun medemenschen aantrekken, Een hoop overigens die op niets reëels gebaseerd is. Want een volgende oorlog is geen zaak meer van verre slagvelden en veilige thuisblijvers. Niemand zal meer op de plezierige positie van veilig thuisblijver kun nen rekenen. Het uitrukken „ter bescherming van huis en haard" is een antiquiteit ge worden. Huis en haard zullen in vele gevallen zelfs eerder getroffen worden dan de uitrukkende man-en-va der. De luchtoorlog zal volstrekt niet nalaten bevolkingscentra tot slagvelden te „pro-moveeren". Het zal niet meer moge lijk zijn, de veiligheid van vrouw en kinde ren te waarborgen. Een zoo groot gevaar als dat van den mo dernen oorlog heeft de wereld, en vooral Euro pa, nog nimmer bedreigd. Wie daar onverschil lig tegenover staat schiet in gezond verstand en in menschelijkheid tekort. En daarom moet alle actie, die ertegen gevoerd kan worden, gesteund en bevorderd worden. Daarom hoop ik ook dat de Vrouwen Vredesgang, onderdeel van een wereldbeweging, een groot welslagen zal blijken te zijn. R. P. Winkelgevel-Prijsvraag Haarlem-Noord. Reeds zijn stapels oplossingen voor de Winkelgevel-Prijsvraag Haarlem-Noord, publiceerd in ons nummer van 2 Mei in ons bezit. Wij willen hen, die de oplossing nog niet inzonden, nog even wijzen dat deze uiterlijk in ons bezit moet zijn op a.s. Donder dag 16 Mei, Groote Houtstraat 93 of bij ons bijkantoor Soendaplein 37. IBIS MAAKT TUSSCHENLANDING. De Ibis moest wegens slecht weer schenla^iding te Basra maken. OPENING VAN DE VERBOUWDE HUIS HOUDSCHOOL. Donderdagmiddag 23 Mei zal de verbouwde en uitgebreide Haarlemsche Huishoud- en In dustrieschool, Voorhelmstraat 25, officieel worden geopend. KLEEREN VERDWENEN EN EEN ARTIST VERSCHEEN. Vier heerencostuums verdwenen in den nacht van Zaterdag op Zondag uit een klee- dingmagazijn aan de Gedempte Oude Gracht en kwamen terecht in een leeg huis op Botermarkt. In den volgenden nacht ontmoette de recherche een 36-jarige artist, waarschijnlijk uit Amsterdam, die de kleeren kwam afhalen. Hij is in bewaring gesteld, doch ontkent de ..rmrm..™ inbraak te hebben gepleegd en de kassa in AFSCHEID OP DE CENTRALE WERKPLAATS den tg hebben willen forceeren. Zaterdag 11 Mei verliet den heer J. Kuiper, baas le klasse, afdeeling draaierij aan de Cen trale Werkplaats der Ned. Spoorwegen met wachtgeld den dienst. De heer Kuiper, die reeds 43 dienstjaren had, was niet alleen zeer gezien bij zijn su perieuren doch ook bij zijn ondergeschikten hetgeen Zaterdag bij zijn vertrek duidelijk bleek. De heer v. Honschoten heeft den heer Kuiper namens het geheele personeel der draaierij een fraaie bloemtafel met pot en palm aange- ONTSNAPTE DUITSCHE GEVANGENEN boden vergezeld van een oorkonde, geteekend THANS TE GRONINGEN, door den heer J. Stevens. 1 De vier Duitschers, die uit een concentratie- De heer Kuiper dankte voor het fraaie gr rap zijn ontvlucht naar ons land en in Ter gohenk. i \pel door de Nederlandsche marechaussee zijn Vele reeds gepensionneerden der draaierij aangehouden, zijn thans naar het huis van waren bij het afscheid tegenwoordig. bewaring te Groningen overgebracht. JUBILEUM. Den 16en Mei hoopt de heer C. Hommels portier aan het Openbaar Slachthuis alhier, zijn 25-jarig jubileum te herden ken. De a.s. jubilaris die door den aard zijner werkzaamheden, met zeer veel menschen in aanraking komt. heeft zich steeds doen kennen als een ijverig en bereidwil lig ambtenaar. Ook buiten zijn werkkring geniet hij groote bekendheid, hij is o.a. bestuurslid van de woningstichting „Het Oosten", voorzitter van de slagers voet- balvereeniging V.V.A. en een bekend persoon in de zwem- en zeilsport. Het zal den heer Hommels op dien dag zeer zeker aan belangstelling niet ontbreken. JAARVERGADERING R.K. AMBTENAREN VAN RADEN VAN ARBEID. De groep „Ambtenaren Raden van Arbeid", van de Algemeene R.K. Ambtenarenvereeni- ging hield Zatermiddag in onze stad de jaar vergadering. De opheffing van eenige Raden van Arbeid kwam" in het openingswoord van den voorzitter, den heer A. C. Fortgens ter sprake, evenals de salarisverlagingen voor het personeel. Gediscusieerd werd over de vakcursussen. De volgende jaarvergadering zal te Nij megen worden gehouden. De heeren Houben en v. d. Hoogenband werden als bestuurs leden herkozen. De vacature-Nuyens werd niet vervuld. FLORA -1935, HEEMSTEDE. Nog zeven dagen, de dag van vandaag mee gerekend. Nog zeven dagen kan men genie ten van de schoonheden der bloemen, saam- gebracht op het zoo fraaie tentoonstellings terrein in Groenendaal En dan is het onher roepelijk afgeloopen. Dan zullen de poorten voor het publiek worden gesloten en de prachtige gelegenheden, die er ruim twee maanden geboden zijn om Flora's kinderen te aanschouwen in mooie opstelling en prach tige variëteiten, zullen tot het verleden be- hooren. Zondag is het weer druk geweest. Hoewel het weer lang zoo mooi niet was als eenigen tijd geleden er stond een koude wind heeft men toch in ruime mate geprofiteerd van een vrijen dag op Flora. De file voor het Bloemenpaleis werd reeds 's morgens om ne gen uur geformeerd en duurde weer tot laat in den avond. Natuurlijk trok het Johez con cours ook velen, die zich dus hebben over gegeven aan de schoonheden niet alleen van geuren en kleuren, maar ook van klanken. Een heerlijke combinatie! Onder de aanwezigen op Zondag bevond zich o.a. de Belgische gezant in den Haag, Z. Exc. Ch. Maskens. LIJST VAN „GEMEENSCHAPSBELANGEN". Het comité van „Gemeenschapsbelangen", bestaande uit diverse groepen arbeiders, zakenmenschen, klein winkeliers en midden standers, heeft als candidaten voor de raads verkiezingen te Haarlem gesteld: D. Plantje, M. J. de Milde, C. Sweelchorst, M. Burger Jr., C. H. R. Rompelman. 'S MORGENS NA HET BAL Zondagmorgen omstreeks kwart over acht bleek brand te zijn in de bovenzaal van het feestgebouw-Kwekkeboom in de Kleine Hout straat, waar tot zes uur in den morgen feest was geweest ter gelegenheid van een bruiloft. Vermoedelijk heeft een der feestvierenden een cigaret in de serpentines geworpen. Een gordijn is vernield en er kwam een gat in den vloer. Bewoners hebben het vuur met emmers water gebluscht. HERTOGIN VAN KENT VE1RWACHT EEN BLIJDE GEBEURTENIS. De hertogin van Kent, als prinses Marina in het huwelijk getreden met prins George, is. naar Zaterdag if hofkringen verluidde, in ver wachting van een blijde gebeurtenis tegen den volgenden herfst. Amerikaansche vloot- manoeuvres eischen slachtoffers. NEW YORK, 12 Mei (Reuter) De Ameri kaansche vlootmanoeuvres hebben twee doo- den geëischt. Zondagochtend zijn twee torpe dojagers in dichten mist op elkaar geloopen, waardoor een matroos werd gedood en drie gewond. De zeemanskunst van den comman dant van het eene schip maakte, dat het schip nog op eigen kracht de haven kon bereiken, Het andere moest door een mijnenveger ge sleept worden. Het tweede slachtoffer viel, toen een marine-vliegtuig in zee stortte. De manoevre werd besloten met een tocht van 42 oorlogsschepen vah San Francisco naar Hawaii. Geheimzinnig waas even opgelicht Een Reuter-telegram uit Honoloeloe meldt: De sluier van geheimzinnigheid welke over de Amerikaansche vlootmanoeuvres hing is gisteren even opgelicht, toen 32 groote marine eenheden het marinestation Pearl Harbour nabij Honoloeloe aandeden. Bij deze gelegenheid verklaarde de leider van de manoeuvres, admiraal Reeves, dat de vlucht van de 48 marinevliegtuigen van Ho noloeloe naar Midway Island met goed succes geheel volgens opdracht was volbracht. De botsing tusschen de beide torpedojagers, welke reeds is vermeld, had plaats bij het door breken van de vloot door een keten van vijan delijke duikbooten. De beide torpedojagers deden dienst als flotilleleiders. De vlootbewe- gingen worden verder streng geheim gehou den; alle garnizoenen aan de kust houden zich bereid, want elk oogenblik kan de vijan delijke vloot een aanval op de kust onderne men. Tramtrein deukt een auto. Die een inhalenden wagen wilde inhalen. Zaterdagmiddag is op den Rijksstraatweg tusschen Halfweg en Amsterdam, ter hoogte van de IJsbaan een ernstig auto-ongeluk ge schied, waarbij twee dames werden gewond. In de richting Halfweg reed een vrachtauto van de firma Van der Puik uit Hilversum. De ze wilde een voor hein (rijdende personenauto voorbij rijden en gaf aan een achter hem rij dende andere personenauto daarvoor een tee- ken. Desondanks trachtte de bestuurder van de laatste auto de vrachtauto toch nog voor bij te rijden. In deze auto zaten de bestuur der uit Utrecht, zijn dochter en haar vriendin. Bij het passeeren raakte de auto in de berm van den weg, daarna schoot hij wederom dwars over den weg en de eerste trambaan heen, to gen een juist uit de richting Sloterdijk komen den tramtrein, waarvan de wagen eerst van voren en toen van achteren een klap kreeg. De auto sloeg eenige malen over den kop en duwde daarbij de vrachtauto van de firma van der Puik aan den kant van den weg. Nadat de inzittenden van de auto uit hun benarde positie waren bevrijd, bleek, dat zij er gezien de hevigheid van de aanrijding, won der boven wonder goed waren afgekomen. De dochter van den bestuurder bleek haar rech- tersleutelbeen te hebben gebroken, terwijl haar vriendin een gebroken linkerbovenarm had. Tevens hadden beide dames nog ver schillende snij wonden. De bestuurder zelf bleef ongedeerd. Een arts uit Halfweg verleende de eerste hulp, waarna de beide gewonden per taxi naar Utrecht werden overgebracht. De auto is nagenoeg geheel vernield. De vracht auto kreeg slechts geringe schade en de be stuurder bleef eveneens ongedeerd. De politie uit Amsterdam heeft een onder zoek ingesteld. Het overblijfsel van de perso nenauto is per kraanwagen naar Halfweg ge sleept; de vrachtauto kon op eigen kracht verder gaan. Ik snuffel in een stapel nieuwtjes Naar onderwerpen in mijn trant, Ik kies er twee, zij moeten dienen Tesaam. al zijn ze niet verwant Ik zie, dat er, wat bij verrassing, Opeens weer een Miss Holland is, Zij heeft als juffrouw ingeschreven, Eens uitverkoren, werd zij Miss. Zij verpersoonlijkt vrouwenschoonheid In 't lage landje aan de zee, Vraag mij nu niet, wie haar verkozen, Of; hoeveel dongen er wel mee, Zij moet bekoorlijkheid en gratie, De elegance zelve zijn, Het teere geestesschoon vereenen Met de volmaakte lichaamslijn. Zij moet de poëzie vertolken. Die 't hoogste vrouwenschoon typeert, Dat moet, want anders was zij zeker, Toch met dien titel niet geëerd. Ik lees ook van een voetbalwedstrijd, Waarin de Nederlandsche ploeg, Het elftal onzer Zuiderburen, In felbevochten sportkamp sloeg. Er was ons land reeds van tevoren, Van alles van die match verteld, Het is dus zeker geen verrassing, Dat mijn courant den uitslag meldt. Hier kwam het aan op kracht en snelheid, Hier kwam geen schoonheid bij te pas, Ik denk, dat teederheid en gratie Van dezen strijd wel verre was. De inzet was sportieve glorie, Als poëzie telt dat niet mee, Maar het vertegenwoordigt tevens Het lage landje aan de zee. Hoe ik ook poëzie bewonder, Ik waag het toch om, naar mijn smaak, Miss Holland, Holland mis te vindén En voetbal Holland, Holland raak. P. GASUS. De moordzaak te Hoofddorp. Tien jaar in hooger beroep gèëischt. MEJ. A. F. STUYVENBERG NEEMT AFSCHEID In het gebouw van de Haarlemsche Jonge Mannen Vereeniging aan de Lange Margare- thastraat heeft Zaterdagmiddag mej. A. F. Stuyvenberg afscheid genomen als onder wijzeres van het Instituut „Oranje Nassau". Ds. Foeken ging in gebed voor, waarna hij zei dat een afscheid altijd een droevig iets is en onder bepaalde omstandigheden komt dit nog sterker tot uiting. Mejuffrouw Stuyvenberg is met het instituut samenge groeid en de band was wederkeerig. Nu zij om gezondheidsredenen afscheid neemt mag er toch geen toon van droefheid klinken, want er is nu gelegenheid dank te brengen. Haar arbeid was een geven en ontvangen: zij gaf veel, doch zij heeft ook veel ontvangen doordat zij in den geest van de Heiland arbeidde. Namens het bestuur van het instituut bood spr. een aquarel aan van het instituut „Oranje Nassau". De heer Bulten prees het karakter van de scheidende onderwijzeres, zei dat zij de klas altijd goed beheerschte en bood een aquarel van het intiereur der klas aan. De heer Weening memoreerde den vrien delijken omgang en de sfeer van rust en ver trouwen die van haar uitging. De collega's zullen haar zeer missen. Hij bood mej. Stuy venberg een zilveren aardappellepel aan. Een leerling, die een lampekap aanbood, drukte zijn spijt uit over het vertrek van mej. Stuyvenberg, aan wier lessen hij veel te danken heeft gehad. Het oud-hoofd der school, de heer Van Ley- i den, bracht den tijd van goede samenwerking met de scheidende onderwijzeres in herinne ring. Mej. A. F. Stuyvenberg dankte voor de goe de samenwerking die altijd heeft bestaan, de vriendelijke woorden en de geschenken. Ds. Foeken sprak een slotwoord en de heer Van Driel, directeur der gemeentereiniging, sloot met gebed. Het gerechtshof zette vandaag' de behan deling voort van de strafzaak tegen den 24- jarigen electro-technicus W. K„ die terecht staat, verdacht van doodslag op zijn pleeg vader. den electricien van Brussel te Hoofd dorp. Het O.M. had tien jaar gevangenisstraf tegen hem gerequireerd, de rechtbank sprak hem echter bij. Donderdag j.l. was er een uit voerig getuigenverhoor gehouden voor het ge rechtshof. Vandaag werd verd. nogmaals aan een ver hoor onderworpen. Hij ontkende hardnekkig. Het woord is dan aan den procureur-gene raal mr. dr. D. Reilingh voor het houden van zijn requisitoir. De motieven, weike verdachte tot zijn beest achtige daad hebben gebracht zijn niet be kend. Waarschijnlijk is er ruzie ontstaan, het zij over vermist geld, hetzij over de vrouw van Van Brussel. Spr. meent, dat uit alle aanwij zingen met zekerheid valt te concludeeren, dat verd. Van Brussel heeft gedood. Vervol gens schetst spr. den persoon van verd. Hij heeft een koude, berekenende, onbetrouwbare natuur. Tenslotte requireert de procureur- generaal wegens doodslag een gevangenisstraf van 10 jaar. Diemer dorpstrechter verdwijnt. Aan de moeilijkheden, welke het snel verkeer, dat zich dagelijks beweegt tusschen Amsterdam en het Oosten van ons land, bij het passeeren van het dorp Diemen nog steeds in den weg worden gelegd, en welke vooral gevormd worden ter plaatse, waar de Hart- veldscheweg zich vernauwt tot de zooveel smallere dorpsstraat, zal in afzienbaren tijd een einde komen. Omtrent de door den Rijkswaterstaat ge maakte plannen, deelde Diemen's burge meester, mr. A. J. de Wolff, ons de volgende bijzonderheden mede: „Het hoofdpunt der groote verkeers verbeteringen, welke hier aanstaande zijn, is wel, dat er twee ver keerswegen worden aangelegd: n.l. één voor het doorgaand snelverkeer, welke niet minder dan 12.50 M. breed wordt, en een z.g. wee voor het locaal verkeer, welke een klinkerbestra ting verkrijgt, ter breedte van 7 M Op dezen weg monden alle straten uit, welke ten Oosten van den Hartveldscheweg liggen. De klinker weg is ook bestemd voor de fietsrijders. De locale verkeersweg wordt van de huizen gescheiden door een trottoir, ter breedte van 3.50 M. Aan de andere zijde van den klinker weg is de 3 M. breede trambaan der „Gooi- sche" geprojecteerd. Daarnaast komt een grasstrook van 2.50 M. breedte, welke met boomen en misschien ook nog met heester gewas beplant wordt. Aan die grasstrook grenst onmiddellijk de 12.50 M. breede weg voor het snelverkeer, welke van de Keulsche vaart gescheiden wordt door een voetpad, dat een breedte verkrijgt van 1.75 M. Een deel van de Keulsche Vaart en wel een groot deel. zal hiervoor gedempt moeten wor den. Natuurlijk kan men dit druk bevaren water voor de scheepvaart niet missen en daarom zal aan de overzijde van de vaart een groote strook weiland onteigend worden. De meest ingrijpende verandering, welke dit plan met zich meebrengt, betreft de kom van het dorp. Daar zullen n.l. het oude café Vervetjes met alle kapitale winkelhuizen tot den hoek van de dorpsstraat, met den grond worden gelijk gemaakt, waardoor een prach tige verkeersweg wordt verkregen. Maarschalk Pilsoedski is Zondagavond over leden. pag. 4 België converteert staatslecningen. pag. 4 La vals bezoek aan Warschau. pag. 4 Een deel van het te Gent gestolen drieluik is terecht. Dag. 4 Te Delft is op 75-jarigen leeftijd overleden dr. ir. F. G. Waller. pag. 3 Hooge onderscheidingen voor Prof. Zeeman en Prof. Mengelberg. pag. 3 De uit ons land ontvoerde Gutzeit wordt in vrijheid gesteld, pag. 3 Verkeersongelukken der laatste dagen. pag. 3 Over den bouw van de „Prinscndam" zou over eenstemming zijn bereikt. pag. 3 De Nederlandsche voetballers winnen met 20 van België. pag. 4 Ons nationaal hockeyteam legt te Brussel be slag op den derden prijs. pag. 1 De roeiwedslrijden van het Spaarne. ARTIKELEN. ENZ. R. P.: De Vrouwen Vredesgang. pag. 1 J. B. Schuil over Gekocht en Betaald door Tonevo. pag. 9 G. J. Kalt: Het muziekconcours op Flora. pag. 9 J. H. V.: Op stap naar Brussel. pag. 3 A. Meilink over de bloem van den dag: Paar- dekastanje. pag. 9 Bekende Haarlemmers: Mr. J. Bierens de Haan pag. 3 De Personeele Belasting te Bloemendaal. B. en W. willen de derde klasse handhaven. Bij koninklijk besluit van 29 Maart 1935 is de gemeente Bloemendaal, op grond van artikel 5, lid der Wet van 4 Maart 1935, met ingang van het belastingjaar 1935, voor de heffing der personeele belasting naar den eersten en tweeden grondslag (huurwaarde en meubilair) gerangschikt in de vierde klasse (tot nu toe derde klasse). Dit heeft tengevolge le. dat vrijstelling van personeele be lasting voortaan plaats heeft, wanneer de belastbare huurwaard"iet meer bedraagt dan f 175 (vroeger f 200); 2e. dat de belastbare huurwaarde van elk oerseel voor de berekening der belasting voortaar wordt verminderd met f 170 (vroe ger f 195). De nadere rangschikking der gemeente voor de personeele belasting van de derde naar de vierde klasse komt dus neer op een. verzwakking van den belastingdruk voor de ingezetenen eenerzüds en een meerdere ont vangst voor het Riilc (hoofdsom) en voor de gemeente (wèn^n) anderzijds. Daar het B. en W. wil voorkomen, dat de ingezetenen door de personeele belasting al zwaar belast zijn en de voor de der-de klasse dier belasting geldende bedragen voor vrïjscelling en aftrek voor een gemeentre -^s deze zeker niet te hoog te noemen zijn, «tellen zii voor bezwaar te maken tegen de rangschikking der gemeente in de vierde klasse en er on aan te dringen om Bloemen daal voor 1936 en volgende jaren voor de oersoneele belasting wederom in de derde klasse te rangschikken. FRAUDE DOOR EEN PENNINGMEESTER VAN VAK VEREENIGING. De recherche heeft een 47-jarigen man aan gehouden, een penningmeester van een vak- vereeniging omdat hij valschheid in geschrif te heeft gepleegd met een werkloosheidslast. Nadat de werkloosheid van een lid was ge ëindigd had de penningmeester toch nog de handteekeningen van dit lid op de lijstenge plaatst en de uitkeering in zijn zak gestoken. Het totale bedrag is aanzienlijk. TWEE SCHUREN AFGEBRAND. Zondagmorgen bi-ak er weder brand uit in Haarlemmermeer, in een schuur, staande ach ter het woonhuis annex café van den heer G. aan den Ringdijk nabij de Lijnden. Het vuur greep zoo snel om zich heen. dat het gebouw tje weldra in lichte laaie stond en ook een andere aangrenzende schuur werd aangetast. De brandweer van Hoofddorp arriveerde spoe dig met de autospuit en ving het blusschings- werk zoo krachtig aan, dat ze het vuur in kor ten tijd meester was en den brand tot de schuren, die tót den grond toe afbrandden, wist te beperken. Het was mede ook aan de gunstige richting van den sterken Noorden wind te danken, dat het woonhuis met café en andere in de 'onmiddellijke nabijheid staande huizen gespaard bleven. Eenige in de schuren geborgen goederen, w.o. een partij vischnetten en oude meubelen, gingen verlo ren. Oorzaak onbekend. Verzekering dekt de schade.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1