DE BILT ECHTE WALES-ANTHRACIET EEN LIEFDE IN CHINA ivi a m i\ l) A ij 13 iviEi H A A K L M S L> A G D U A D 2 meldt: Hóógste barometerstand 771.5 m.M. te Jan Mayen. Laagste barometerstand 754.1 m.M. te Marseille. en voorspelt: Matigen Noordelijken tot Westelijken wind. Zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen. Waarschijnlijk enkele regen- of hagelbuien, weinig "verandering in tempera tuur. Uit het Buitenland Grooter kans op regen, minder kans op nachtvorst. De koude luchtstroom uit het Nnó-der. tfringt tot diep in Frankrijk en Duitse hl and door. Ook de hoogere luchtbogen zijn zeer koud geworden en de vochtigheid der lucht nam toe. zoodat hier en daar neerslag beeirt te vallen. Over IJsland passeerde een daalge- bied, dat zich thans van Noorwegen tot Schot land uitstrekt en de wind tijdelijk naar het Westen zal doen draaien waarna echter rui ming tot Noord is te verwachten. In Scan dinavië nam de vorst toe en val* on veV plaat sen sneeuw of hagel. Ook in DuHsrVPand is het somber en buiig weer in h°t Zuiden en aan de Oostkust. E*- valt rerron )n Finland (Stettin meldt 27 m.M regen De Britsche eilanden hehhen sneeuwbuien met harden Noordwesten wind in Schotland en vrii helder doch koud weer in Enge'and. In Ierland is het iets zachter' met Oostehiken wind. Frankrük nog koud weer met keiHo nachten en matige temneraturen overdag. Ook Zwitserland komt onder den invloed en zal sneeuwval in de bergen krijgen. De vooruitzichten zön nog vrij ongunstig m^t kans op regen. Door toenemende voch tigheid neemt de kans on nachtvorst af. Thermometer 13 Mei: Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 12 uur 58 F. 43 F. 55 F. Barometer Stan d van heden 766 m.M. Vorige stand 766 m.M. Neiging: Vooruit-. Opgave van: FA. KUIPERS EN ZN., Opticiens. Zijlstraat 97 Telefoon 12726. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 13 Mei. 8 Mei: S. NederkoornDaudeij. d.: 9 Mei- W. M. H. Ziilstra—Bartels. d.: H. Janssen— Vooed, d.; 10 Mei: M. E. van Hartenvan Poeteren. z.; J. H. Peters—van der Aar. z.; C. M. J. van der GeestHeilker, d; 11 Mei: M Soen—Jonker, d Over'eden 9 Mei A M vav> ti mers, 72 j., Timorstraat; 10 Mei: T. F. van der Coik—Heintzberger. 45 j., St'T-ivesantstraat: S. Fontein. 71 j., Parklaan; 11 Mei: P. Vreeken. 27 j.. Haarlem VOORJAARSPR1JZEN o. a. a f 1.95 WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWEG 67A TELEFOON 16100 GELDIG TOT 1 JULI (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: MAANDAG 13 MEI Gemeentelijk Concertgebouw (bovenzaal) Brahms-Chopin-recital door blinden pianist. 8.15 uur. Frans Hals Theater: De Smokkelaars var Duinkerken. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Het jolige Weeuwtje, met Chevalier en Jeanette MacDonald. 7 urn en doorloopende voorstelling tot 11.30 uur, Cinema Palace: Tiger Bay met Anna May Wong. Op het tooneel, Tiers, accordeonist. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Barcarolle, met Fröh- lich. Op het tooneel: Christiane et Duroy, pa- rodistes frangais. 2.30, 7 en 9.15 uur. Heemstede: Bloemententoonstelling r Groenendaal van "s morgens 9 tot 's avonds 12 uur. DINSDAG 14 MEI Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags Toegang vrij. Heemstede: Bloemententoonstelling in Groenendaal van 's morgens 9 tot 's avond- 12 uur HILLECOM CONCERT HILLEGOMSCH DAMESKOOR. Het Hillegomsch Dameskoor geeft als 2e uitvoering in dit seizoen een solistenconcert, uit te voeren door: Cor Igesz. sopraan; Rie Tuyl—Schuitemaker, alt en Annie Jonkheer, .piano op Dinsdag 14 Mei 8,15 uur in de Con certzaal van Sistermans. Het programma vermeldt duetten en soli voor zang en piano. AFSCHEID PASTOOR KROOK. Zondagmorgen heeft Past-oor J. J A. J. Krook 'afscheid genomen van zijn parochie. Des morgens te half elf droeg de scheidende herder voor het laatst een plechtige H. Mis op. geassisteerd door zijn beide kapelaans. Het zangkoor voerde a capelle een meerstemmige mis uit voor mannen en jongens. Evenals 15 jaren geleden bij zijn komst had de pastoor tot tekst gekozen voor zijn af- scheïdspredikatie de woorden „Hij die is heeft mij tot u gezonden". Des middags was van 12—2 uur gelegenheid in de voormalige pastorie tot een persoonlijk afscheid, waarvan door honderden werd ge bruik gemaakt. JUBILEUM DER T.B.C.-BESTRIJDING. Zaterdagmiddag hield in Hotel Sistermans het bestuur van de Hillegomsché Vereeniging tot bestrijding der tuberculose, die dien dag 25 jaar bestond, een drukbezochte receptie. De rij der sprekers werd geopend door den leider van het eomité-T.B.C.. den heer J. Paling, die een overzicht gaf van de afge- loopen kwart eeuw, daarbij de groote verdien sten in het licht stellende van den secretaris der vereeniging, den heer J. H. A. Vooren. nu directeur van het postkantoor te Sassenheim. die gelijktijdig zijn zilveren jubileum als zoo danig herdacht. Vervolgens gaf hij een uiteen zetting van wat het comité had bereikt. Reeds eerder is, een som gelds afgedragen als basis voor een speciaal fonds ter "itzending van Hillegomsche ingezetenen, nu werd nog een spaarbankboekje aangeboden met een verder bedrag, terwijl nog meer bijdragen zijn toege zegd. Na het bestuur gecomplimenteerd te hebben met deze herdenking richtte hij zich speciaal tot den heer Vooren. Een fraaie bloemenmand werd aangeboden. Mevrouw Payens, de pen- ningmeesteresse vierde eveneens haar zilve ren jubileum, doch kon wegens ernstige ziekte niet aanwezig zijn. Haar echtgenoot en waar nemer van haar functie kreeg een fraaie bloe menmand. Het comité stelde zich gaarne be schikbaar om ook in de toekomst tot steun dei- kas werkzaam te blijven. In gelijken geest werd vervolgens het woord gevoerd door Dr. Putto, Inspecteur der Volks gezondheid. Dr. van Gils, secretaris-penn. der Ned. Centr. Vereen, tot bestrijding der T.B.C., Dr. Brouwer, den districts-schoolarts die een- fraaie schaal met bloemen aanbood, namens het district Leiden, J. Veelenburg, namens „Goed Wonen" en „Hulp in Nood". J. Veld- huyzen van Zanten namens „Draagt elkanders lasten" en de Prot. Ziekenverpleging, met aanbieding van een bloemstuk C. Seysener namens „Herwonnen Levenskracht" en als vader van een genezen patient, Th. Jonkheer namens he.t R.K. Armbestuur, J. Galjaard namens de Prot. Ziekenhuisverpleging en wet houder J. O. Vermeer namens het gemeente bestuur. De heer Vooren dankte allen die hem zoo trouw hadden bijgestaan, de doktoren, de zus ters, de bloemenmeisjes enz. Dr. Hanrath, voorzitter der jubileerende ver eeniging, bracht dank aan den heer Paling, het comité-T.B.C. voor de zeer gewaardeerde medewerking en aan allen die dezen middat voor het bestuur tot een onvergetelijken hadden gemaakt. De in de lighai liggende kinderen hadden voor een aardige attentie gezorgd door het zenden van een mooi opgemaakte fruitmand. Tot slot van den middag werd de Tubercu- lose-film gedraaid „Waar een wil is is een weg", die zeer interessante kijkjes gaf op den arbeid van het consultatiebureau, de behan deling in het sanatorium, enz. ZANDVOORT VERKIEZINGEN. Voor de gemeenteraadsverkiezingen zijn nog een paar lijsten bekend geworden. De lijst Loogman luidt: 1. G. A. M. Loog- man, 2 Jb Koning, 3 C. Schuiten, Neutrale volkspartij: 1 Druyf, 2 D, v Duijn, 3 F.Molenaar, 4 J. Lane, 5 F. j. Scherf. Onderling Belang (Vereen, v. Werkloozen) 1 W. Soolingen, 2 L.' Koning, 3 Joh. Jansen, 4. H. van Duyn. Comm. Partij Holland: 1 P. Terol. HAARLEMMERMEER AFSCHEID PASTOOR KöSTERS en INTREDE PASTOOR v. d. BERG. De Z.Eerw. Heer B. F. Koster, Pastoor bij de R.K. Kerk van de Parochie „H Joannes de Dooper" te Hoofddorp, heeft Zondag verband met zijn benoeming tot Pastoor bij de R.K. Martinus-kerk te Hillegom en zijn ver trek daarheen op Vrijdag 17 Mei a.s. van Wij dooden Wandluizen, vlooien, ratten, motten en andere ongedierten, alleen onze tweevoudige methode garan deert U afdoende verdelging onder geheim houding en schriftelijke garantie. ZUIVERINRICHTING „RADICAAL" Gen. Cronjéstraat 135 Telefoon 11657. (Adv. Ingez. Med.) zijn Parochie alhier afscheid genomen. De in zijn plaats benoemde Z.Eerw. Heer Pastoor W. v. d. Berg te Yrseke, hoopt op Zondag 19 Mei a.s. te Hoofddorp z'n intrede té doen. DIEFSTAL VAN EEN KOE. Ten nadeele van den landbouwer R. te Vijf huizen alhier, is 's nachts een koe uit de weide in den Poelpolder gestolen. De politie is er reeds in geslaagd het dier op te sporen en heeft in verband met dezen diefstal een koop man aangehouden. VELSEN De Gemeenteraads verkiezingen. De candidaten der C. P. H. Door de plaatselijke afd. der C.P.H. zijn voor de gemeenteraadsverkiezing de volgende candidaten gesteld: 1 S. N. Warmenhoven. 2 A.-Mandje 3 mevr. P. Zeeuwvan Buren, 4 D. den Hollander, 5 S. Luitze. 6 A Visser. Hieruit blijkt, dat de heer A. van Woensel. die thans voor de C.P.H. in den gemeente raad zitting heeft, niet op de lijst voorkomt. IJMUIDEN Opening eigen gebouw ,,De Daad". NOODLOTTIGE TWTST TÜSSCHEN ECHTPAAR. In den nacht van Zaterdag op Zondag ont stond in een woning aan de Lumeystraat, bewoond door de familie M. twist tusschen man en vrouw, die zoo hoog liep, dat de man een mes greep en zijn vrouw daarmee in haar borst stak. Een schoonzuster en een zwager, die de vrouw wilden helpen, werden eveneens door den man aangevallen, waarbij de schoonzuster in het gelaat en. de zwager aan een van zijn handen werd gewond. M. is door de politie die inmiddels was ge waarschuwd. in zijn woning gearresteerd en werd overgebracht naar het bureau van po litie. Hij zal ter beschikking der Justitie worden gesteld. BESOMMINGEN. Trawlers: Gesina Catharina IJM. 50 95 manden f 700. Adelante IJM. 19, 550 manden f 2060. Cornelis IJm. 15. 450 manden f 2150. Bloemendaal IJM. 71 460 manden f 2160, Claesje R.O. 46 400 manden f 1880. Poolzee IJM. 77 355 manden f 1610. Utrecht IJM. 73, 645 manden f 2780. Maria R. Ommering IJM. 7 495 manden f 2250. Raaf IJM. 432 145 manden f 980. Margaretha IJm. 94 355 manden f 1500. Kotter: E 19 f 330. Loggers: SCH. 25 f 630. KW. 4 f 840, KW. 105 f 500, KW 134 f 240. Vangst van 23 loggers nog niet bekend. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Dinsdagmarkt: Christine IJM. 2. Vangst: 20 m. schelvisch, 30 m. braadschelvisch, 90 m. radio, 35 m. plat- visch, 45 m. wolf en poon, 15 m. makreel 60 m. kleine makreel, 10 m. koolvisch, Totaal 305 m., benevens 550 stuks ijskabeljauw, 400 stuks stijve kabeljauw. Henriette Jacoba, IJM. 190. Vangst: 30 m. schelvisch, 30 m. braadschelvisch, 70 m. radio. 25 m. platvisch, 30 m. wolf en poon, 15 m. ma kreel, 20 m. koolvisch, Totaal 220 m. benevens 1100 stuks ijskabeljauw en 450 stuks stijve kabeljauw. MARKTPRIJZEN VAN MAANDAG 13 MEI. Tarbot per K. G. f 0.55—0.36. Griet per 50 K.G. f 156. Tongen per K. G. f 0.48—0.29. Groote schol per 50 K.G. f 2520. Middelschol per 50 K.G. f 22—17. Zetschol per 50 K.G, f 2217.50. Kleine schol per 50 K.G. f 172. Schar per 50 K.G. f 6. Tongschar per 50 K.G. f 2213. Rog per 20 stuks f 7. Vleet per stuk f 2,250.80. Kleine poon per 50 K.G. f 4.900.85. Groote schelvisch per 50 K.G. f 2220. Middelschelvisch der 50 K.G. f 16f 11. Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 16 f7 50. Kleine schelvisch per 50 K G. f 8503.90. Kabeljauw per 125 K.G. f 25.50—7.50. Groote gullen per 50 K.G. f 83.60. Kleine gullen per 50 K.G. f 84.40. Wijting per 50 K.G. f 3,50—2.20. Makreel per 50 K.G. f 111,80. Heilbot per K. G. f 0.83—0.64. Leng per stuk f 1,250.43. Koolvisch per stuk f 0.18—0.13. Groote hake per 125 K.G. f 64—61. Middel hake per 125 K.G. f 69—62. Kleinmiddelhake per 50 K.G. f 2921. Kleine hake per 50 K.G. f 16—15. Groote belangstelling". Onder groote belangstelling vond Zondag avond de officieele opening plaats van de zaal van „De Daad", de voormalige concert zaal Flora. De wanden waren versierd met de vlaggen van de aangesloten vereenigingen Palvu. Voorwaarts, Excelsior en IJmuider Volks stem. Na een korte inleiding van den voorzitter van ..De Daad" den heer H. van Dokkum speelde Voorwaarts onder leiding van haar tweeden dirigent den heer Groeneveld een drietal marschen en zong de IJmuider Volks stem eenige liederen. Na deze muzikale inleiding sprak de heer van Dokkum eenige woorden. Hij herinnerde aan de oprichting van de Supportersvereni ging „De Daad", die ten doel heeft, de be langen der cultureele socialistische vereeni gingen te behartigen. De heer van Dokkum wees er op, dat door de vereeniging reeds veel was gedaan. De heer L. van Hameien, voorzitter van de Federatie Velsen der S. D. A. P. wien ver zocht was, het gebouw te willen openen, noemde dezen avond een mijlpaal in den strijd der arbeidersbeweging in Velsen. Wan neer we achter ons zien. kunnen wij toch constateeren, dat er iets bereikt is. aldus spreker. Hij herinnerde er aan. hoe jaren geleden met een klein aantal leden in een klein zaaltje vergaderd werd. Het eigen ge bouwtje in de Schoolstraat is te klein gewor den en nu staan we hier in een zaal van de cultureele organisaties, die op het oogenblik een stuk, niet de hoofdzaak, van onze bewe ging vormen. Dat de besturen het aandur ven dit gebouw te exploiteeren is een bewijs, dat zij vertrouwen hebben in de toekomst. Waarom hebben zij dit vertrouwen? Omdat zij socialist zijn, omdat zij gelooven in de rechtvaardigheid der socialistische arbei dersbeweging. Spreker herinnerde aan de vele vergaderingen, die in deze zaal door de S. D. A. P. zijn gehouden, Het is nog maar een begin, het exploiteeren van deze zaal, het einddoel is „Ons Huis", een eigen ge bouw. Spreker dankte het bestuur van „De Daad" voor zijn daad, waarmede het de geheele ar beidersbeweging een dienst heeft bewezen. Hij feliciteerde den heer van Dokkum als voorzitter der vereeniging en hoopte, dat over twee jaar ook dit jasje te klein mag zijn. (Luid applaus). Staande zongen de aanwezigen daarop de Internationale. Vervolgens werd het bestuur nog gecom plimenteerd door den heer Kastelein namens de vereeniging ,Ons Huis", door den heer S. Bonke namens de IJmuider Volksstem door den heer B. van der Nulft namens „Voor waarts", door den heer Boer namens de af- deeling van de V.A.R_A. Alle sprekers boden een geschenk aan en werden door den heer van Dokkum bedankt. Na het officieele gedeelte lieten De IJmui der Volksstem en Voorwaarts zich nog eens hooren, waarna de bijeenkomst gesloten werd. GOUDEN ECHTVEREENIGÏNG (Adv. Ingez. Med.) Het is niet onmogelijk, dat in den nieuwen Raad slechts 15 leden van den ouden terug- BEVERWIJK Jubileum Parochiekerk O. L'. Vrouw van Goeden Raad. Een "waardige en luisterrijke herdenking. Hel eentpaar Zeilemaiicii. Donderdag 23 Mei a.s. zal het een halve eeuw geleden zijn, dat op Urk het echtpaar H. Zeilemaker-Bakker in den echt werd ver bonden. De Gemeenteraadsverkiezing. De candidaten der R. S. A. P. Thans hebben bijna alle politieke partijen en groepen hunne candidatenlijsten samenge steld. Aan de reeds door ons gepubliceerde lijs ben kunnen wij thans nog toevoegen die der Rev. Soc. Arbeiders Partij, die er als volgt uit ziet: 1 P. Ottens, 2 M. Akkerman, 3 P. A. Stangen- berger. 4 J. Hieslaar, 5 T. T. Smit. Nog niet bekend zijn de lijsten van de Neu trale partij, de Communistische partij en die der dissidente katholieken. Op eerstgenoemde lijst zullen vermoedelijk o.a. geplaatst worden de heeren M. J. Enzerink, die zooals men west heeft bedankt als lid van den Vrijheidsbond, en A. de Waal, zoodat de Groep-Schilling. waarvoor de heer de Waal in den Raad zitting had, niet met een eigen lijst uitkomt. De candidatenlijst van de dissidente katho lieken is niet gepubliceerd. Het is ons echter bekend, dat hierop voorko men de heeren S. P. J. Stevens, C. Diependaal en P. van Zutphen. Beide laatsten hebben in den scheidenden Raad zitting voor de Katho lieke Staatspartij. Onder groote belangstelling hebben de pa rochianen van de kerk van O.L. yrouw van Goeden Raad aan den Arendsweg alhier, het 20-jarig bestaan van hun kerk herdacht. Op uitdrukkelijk verlangen van den pastoor der parochie, den zeereerw. heer P. J. M. J. v. d. Pavoordt, is dit feest alleen kerkelijk gevierdl Reeds Donderdagmiddag 12 uur werden de klokken der kerk geluid als teeken dat de feestelijkheden aanvingen. Des avonds werden de zielevespers gehouden voor de 560 over leden parochianen die in de afgeloopen 20 jaar zijn overleden. De predicatie werd ge houden door den weleerw. heer A. M. van Nobelen. Vrijdagmorgen werd een Requiem Mis op gedragen terwijl Vrijdagavond wederom de overledenen herdacht werden en de weleerw. heer J. v. d. Beek de predicatie hield. Zater dagmorgen naderden alle kinderen ter H. Ta fel. Het hoogtepunt van dit feest was wel Zondag. Het altaar was voor deze gelegen heid op artistieke wijze versierd. Het hoofd altaar prijkte met een schat van bloemen. Het Mariabeeld was op het hoofdaltaar ge plaatst omgeven door lelie's en hortentia's. Om 9.45 uur werd de Plechtige Hoogmis uit dankbaarheid opgedragen door Pastoor v. d. Pavoordt met assistentie van de beide kapelaans. Het kerkgebouw was geheel ge vuld met belangstellenden. Het parochiale zangkoor onder leiding van L. Tervoort voerde Missa in Honorae B. M. Virgine van J. Nie- land uit. Onder deze H. Mis hield pastoor v. d. Pavoordt een korte toespraak, waarin hij dankte voor het cadeau dat de parochianen aan de kerk hebben geschonken n.l. een wit kazuifel met dalmatieken, volum en koor kap. De pastoor dankte voor alles,wat de parochianen in de afgeloopen 20 jaar voor de kerk hadden gedaan. Na deze plechtigheid zong het koor het Ave Maria van Fr. Witt. Van 25 bestond ge legenheid tot bezichtigen van de paramenten welke geschonken waren en dis 's morgens voor het eerst waren gebruikt. Van deze ge legenheid werd 'n zeer druk gebruikt gemaakt.- Des avonds te 7 uur had een Plechtig dank- lof plaats. Dit lof werd. opgedragen door deken J. M. Lucassen met assistentie, In het Priesterkoor merkten wij op pastoor-' Paulussen uit Heemskerk, regent Melchers en verscheidene H.H. Geestelijken uit de om geving. Het zangkoor voerde op verdienstelijke wijze verschillende gezangen uit. De feestpredicatie werd gehouden door pater Lathouwers C.s.s.R. uit Amsterdam, die schetste welke taak de oriesters te verrichten hebben. Hij spoorde de narochianen aan tot groote devotie tot Maria. De bruidjes zongen hierna „O Sanctissima", waarna door de jongens in samenwerking met „de Graalwacht" een spreekkoor werd uit gevoerd. Het „Te Deum" van Goller werd door het koor onberispelijk uitgevoerd. Na het Lof werd door de parochianen „Het lied van lof en dank" gezongen. Uit de kerk komende werden de parochianen aangenaam verrast door de feestelijke verlichting welke was aangebracht. Door schijnwerpers werd het geheele kerkgebouw beschenen, wat een fantastische aanblik opleverde. De klokken werden geluid als teeken dat de feestelijkheden waren beëindigd Ten slotte werd door de St. Josephharmonie een serenade gebracht. Op waardige wijze is het 20-jarig bestaan van deze parochie gevierd. EXAMENS L. O. Als gecommitteerden voor de eindexamens van de Bisschoppoelijke Kweekschool (akte L. O.) zijn aangewezen A. P. Vooren, voorzit ter, mevr. L. C. M. Ketelaar. A. Kruik, mr. A. J. L. Liesker en mej. mr. G. H. J. v. d. Molen. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. De heer en mevr. P. J. Tempelman en A. M. Tempelmanvan Geelen zullen op Woensdag 15 Mei a.s. hun gouden echtvereeniging her denken. De bruidegom vervult nog iederen dag met groote nauwgezetheid zijn taak aLs chauffeur bij Jhr. G. S. Boreel van „Wester hout". De heer Tempelman is reeds 52 jaren in dienst bij de familie Boreel. Vele jaren was hij van deze periode koetsier. Toen de equipage vervangen werd door een auto verwisselde de heer Tempelman de teugels voor het stuurrad. FEUILLETON. Dit hel Engelsch door BEN BOLT. 45) Ching voerde de dokter naar een gat in den muur, dat diende om licht en lucht toe te laten. Forsyth keek naar buiten. Voor de herberg was een opgewonden menigte, man nen vrouwen en kinderen, samengestroomd Een man sprak de menschen toe. maar het geroezemoes was zoo hevig, dat de dokter niets kon opvangen van wat hij zei. Chins gaf uitleg. „Ik heb het daarnet kunnen verstaan. Hij vertelde u en Missie Barrington vreemde honden en dat China niet wil. Een geschreeuw van beneden overstemde Ching's woorden en toen hij omlaag keek zag Forsyth dat zij opdekt waren. Toen zij zich teruggetrokken' hadden groeide het ge schreeuw aan tot een wild geloei en de vol gende seconde vloog een steen door de ope ning om met een plof tegen den tegen- overgestelden muur te belanden. XXVIII. Voor bewezen diensten. Er gleed een bezorgde trek over Forsyth's gezicht en naar Kathleen gaande die door het rumoer gewekt was, zette hij haar den toestand uiteen. „Misschien zijn ze tevreden gesteld als we weggaan', opperde het meisje. „Het is mogelijk", gaf Forsyth toe, „maar aan den anderen kant....". Een donderend salvo van steenen tegen de muren en.een nieuw gejoel onderbraken hem Enkele van de projectielen drongen door het gat en Forsyth nam Kathleen haastig bij den arm om haar buiten het schootsveld in veiligheid te brengen. „Zoolang ze in deze stemming zijn, vree? ik dat we hier niet vandaan kunnen", sprak hij rustig. .Zoo'n beschieting is. zonder dat we dekking hebben, levensgevaarlijk. Het is het beste bet maar op een belegering te laten aankomen". Hij wendde zich met een kort bevel tot Ching. „In orde", was het bescheid en oogenblik- kelijk werd de ruwe ladder die toegang gaf tot den zolder opgeheschen. Deze strategische zet geschiedde juist op tijd, want op het zelfde oogenblik bolderde een troepje man nen den stal in. De kerels brulden van te leurstelling, toen zij de ladder zagen ver dwijnen; hun oorlogskreten werden door een gehuil van buiten beantwoord en opnieuw gaven de belegeraars de volle laag met steenen en afval. Forsyth voegde zich bij Kathleen om haar gerust te stellen. „Er is geen reden om je al te angstig te maken, kindje. Tenzij ze den boel in brand steken, kunnen ze ons niet veel kwaad doen En je weet hoe het Chineesche gepeupel is. Over een paar uur krijgen ze genoeg van het spelletje en dan kunnen we, als het avond wordt, misschien in de duisternis ont snappen". Het meisje glimlachte een beetje bedrukt „Het schijnt ons noodlot te zijn om altijd in de duisternis te moeten ontsnappen lief ste". Eensklaps ging hij op geheel anderen toon voort. „Maar ik vraag me af, wat er nu aan de hand is?" Het schreeuwen en tieren buiten was als bij tooverslag verstomd en alleen een licht stemmen-gegons was nog hoorbaar. Voor Forsyth en zijn metgezellen had die betrek kelijke stilte iets onheilspellends het scheen een stilte vóór den storm en Ching kroop naar de muur op verkenning uit. De menigte had de herberg thans den rug toegekeerd en hield de oogen gericht op het zijpad, dat naar den hofdweg leidde. Langs dat pad naderde een detachement ruiters In uniform gelukkig niet meer de uniform van Li Weng.Ho's Yamen en te midden van deze cavalcade waren niet minder dan zeven draagstoelen, door koelies op de schou ders getorst, zichtbaar. Aan elke zijde van de stoelen liepen eveneens geüniformeerde man nen het was blijkbaar de familie of hof houding van ©en hooggeplaatst personage. „Wat is dat, Ching?" „De stoet van een mandarijn of misschien wel de gouverneur van deze provincie. Heele hooge oome, in elk geval!" „Dan zullen we misschien toch een kansje hebben om weg te komen". „Misschien", meende Ching, 'n tikje wan trouwen. „Misschien ook niet! Alles hangt nu af van den hóogen oome!" De optocht kwam steeds dichterbij, een man op een muilezel reed in draf vooruit en zei iets tot de verzamelde menigte Een paar wezen naar het gebouw, waar de vluchte lingen nu alle drie het verloop der gebeurte nissen in spanning gadesloegen, terwijl de helft van den drom beneden luide explicaties ten beste gaf. Na eenigen tijd keerde de bode zijn rijdier om. voegde zich weer bij den stoet, ging naast een door vier koelies gedragen stoel rijden en gaf den inzittende een omstandig verslag van zijn bevinding, zooals de aan dachtige toeschouwers van den herberg en op den hooizolder duidelijk konden zien. Plot seling verscheen een man, die een langen bamboepaal droeg, waaraan een papieren draak hing. Deze bevestigde hij aan een houten hek vóór de herberg, verdween weer en kwam nog geen minuut later terug met een snoer wimpels en vaantjes, „Aha!" kwam het opgelucht over Forsyth's lippen; „de attributen van een regeeringsver- tegenwoordiger! Je had gelijk Ching, de mijnheer in den stoel moet inderdaad een heel hooge piet zijn. Enfin, hoe hooger hoe beter, want zoo iemand zal allicht eenig ver antwoordelij kheidsgevoel bezitten". Ruiters, soldaten en draagstoelen hielden voor de herberg stil en een oogenblik later boog heel de troep bijeengestroomde dorpe lingen zich diep in het stof. Forsyth keek oplettend naar den man, wien dit slaafsche eerbewijs gold," maar kon van wege den enormen zonnehoed, die de hoog- waardigheidsbekleeder droeg, alleen het onderstuk van zijn gezicht zien. Zonder zijn stoel te verlaten, of dien zelfs maar door de koelies van de schouders te laten nemen, gaf deze halfgod zijn orders en even later rees de waard, die zich onder de knielenden be vond overeind en nadertredend. bleef hij in een eerbiedig afwachtende houding op: eenigen afstand van den draagstoel staan. De man binnenin sprak nog eens; de waard rende zijn huis in en geen twintig secon den later hoorde Fors.vth zijn opgewonden, stem in den stal beneden. (Wordt vervolgd)^

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2