OP AVONTUUR DOOR NEDERLAND. De bloem van den dag. üaia DINSDAG 14 MEI '1935 M A A R E E M'S D A' G B L A D 6' De autotocht met onbekende bestemming van den A. N. IV. B. Het reizen „met onbekende bestemming" is iets. dat in den laatsten tijd steeds meer op gang maakt. Het idee is, als ik me niet ver gis, uit Amerika naar Europa overgewaaid en het is nog geen jaar geleden, dat in Neder land de eerste bootreis met onbekende be stemming georganiseerd werd, waarbij de deelnemers alleen maar wisten, hoe lang zij onderweg zouden blijven, en dat hun boot hen naar een mooi en nog niet al te bekend oord van de wereld zou voeren, maar waarbij ze verder al het initiatief aan anderen hadden overgelaten. Sindsdien is dat reizen met on bekende bestemming steeds populairder gewor den, andere stoombootmaatschappijen volg den het voorbeeld van die eerste, verleden zomer heeft men ook al per trein dergelijke reizen kunnen maken, en nu van het jaar opende de A.N.W.B. het seizoen door het or- ganiseeren van een autotocht met onbekende bestemming, waarbij de deelnemers, door een bijzonder vernuftig uitgedacht systeem, en hoewel ze wel degelijk zelf het stuur van hun auto in handen hielden, van minuut tot mi nuut niet wisten, waarheen in het volgend oogenblik de A.N.W.B. hen sturen zou. Zaterdag heeft die tocht plaats gehad: in verscheiden plaatsen van Nederland startten tusschen acht en elf uur de honderden A.N.W.B.-leden, die ingeschreven hadden, en het verkeer in Nederland is den ganschen dag lang door den Toeristenbond beheerscht. Overal en nergens vonden ontmoetingen tus schen automobilisten en motoristen „met on bekende bestemming" plaats: ze stonden broederlijk te puzzelen voor wegwijzers, ze wuifden elkaar toe bij de Westeinder plassen, in Spankenburg, bij het Uddeler meer, op de hei bij Oud Millingen, in Nijkerk en in Woer den. ze bogen zich gezamenlijk over lastige motoren of recalcitrante banden, en naar mate het later op den dag werd, werd niet alleen het volk schooner tenminste in aller oogen maar steeg ook de stemming tot een merkwaardig hoog punt, wat één van de deel nemers verleidde tot de mogelijk niet gansch en al vleiende, maar in allen gevalle wel zeer teekenende opmerking: „Hollanders zijn een merkwaardig volk. Hoe verder van honk je ze tegen komt, hoe amusanter ze worden En wie dat niet gelooven wil, die had Zater dag tegen een uur of vier maar eens moeten komen kijken op de hei vlak voor Oud Millin gen, waar de halve A.N.W.B. tot de conclusie was gekomen, dat het daar net de geschikte plaats was voor een pic-nic-theeuur, waar de weg bezaaid stond met auto's met wit-blauwe A.N W.B.-radiatordoeken, en waar de onmid dellijke en minder onmiddellijke wegkant wemelde van jolige toeristen, die het leven, met mierennesten en lekkende thermosfles- schen en al, als een groot festijn beschouw den, en zich ten slotte slechts moeizaam ver hieven om te gaan onderzoeken, wat de laat ste etappe van den tocht nog voor hen in petto had. Zeer vermoedelijk is ook hen dat niet tegen gevallen, want ze voerde langs Baarn, Bunschoten, het prachtige Spaken- burgsche haventje en vele gul juichende Spa- kenburgsche sehoonen-in-kleederdracht over den Zuiderzeedijk, en toen iedereen al dacht, dat het nu toch wel uit zou zijn, bleek de prachtige nieuwe weg dwars door de Loos- drechtsche plassen ook nog op het program ma te staan, zoodat ten slotte de groep-Am- sterdam in opperste tevredenheid bij de Apollohal aan de Apollolaan in Amsterdam arriveerde om er haar contrölekaart in te leveren en haar plaquette in ontvangst te nemen. Het zal niet-ingewijden misschien een raad sel zijn hoe men eenige honderden automobi listen. zelf achter het stuur van hun auto ge zeten, op avontuur in Nederland uit kan stu ren zonder dat zij kunnen bevroeden waar heen de volgende minuut hen brengen zal. Aangezien het recept geen geheim is, en „simple comme bonjour" mits men het maar eenmaal weet is de oplossing van dat raadsel makkelijk te geven: aan den deel nemers was namelijk bij het begin van den tocht een „rijplan" uitgereikt, dat geheel in geheimzinnige cijfers uitgedrukt was; twee van die cijfers correspondeerden steeds met elkaar, en daarvan gaf het ééne telkens een kilometercijfer op de te passeeren wegwijzers aan, en de andere het nummer van die weg wijzer zelf. Men sloeg steeds de richting in, die het kilometergetal aanwees, men kon zich zelf controleeren aan de hand van het nummer van den wegwijzer, en men volgde de aange geven richting tot de volgende wegwijzer haar woordje mee kwam spreken en gewoonlijk alle oorspronkelijke gissingen aangaande de mo gelijke toekomstige route weer in duigen deed vallen. Gewoonlijk tot niemand's spijt, want de A.N.W.B. wordt op het gebied van het ken nen van Nederland's natuurschoon niet ge makkelijk overtroffen, en het staat te be twijfelen of er in Nederland velen zouden zijn, die de tochten van Zaterdag beter hadden kunnen uitdenken! Waarbij dan onmiddellijk gezegd moet wor den, dat het weer ongetwijfeld bijdroeg. Echt Hollandsch weer. met een pril zonnetje, dat alles in dat wonderlijke stille, blanke licht zette, waarin het Hollandsche landschap op r-iln aliervoordeeligst pleegt uit te komen, dat wazige, blauwe verschieten tooverde, die bijnr| te mooi bleken om waar te zijn, dat, samei.^ met de net beginnende bloei van de appel- boomen, heele streken tot sprookjesoorden maakte, en waarin, wat later op den dag, het IJselmeer gemetamorfoseerd werd in een zee van zilver, waarop een paar roerlooze tjalken de serene rust nog accentueerden. Is Holland ooit mooier dan in dezen tijd. waarin al het groen nog zoo wonderbaarlijk frisch is. en waarop het heele land die glans van onge looflijke properheid heeft, dat men zich af vroeg of soms den dag te voren alle vrouwen van Nederland aan den grooten schoonmaak waren getogen en kerktorens en weilanden en slooten en zelfs den hemel in hun ijver een zoo verwoede beurt hebben gegeven, dat er niets meer over was. dat niet blonk en glom van properheid en van plezier in die proper heid? Hollanders plegen zich inderdaad al te vaak schuldig te maken aan het miskennen van de schoonheid van het eigen land, maar ik geloof niet dat zij, die Zaterdag meesmulden van den schotel „Holland op zijn Hollandsch", die de A.N.W.B. met zoo'n zorg en liefde voor hen had klaargemaakt, zich weer gauw aan die fout zullen bezondigen! WILLY VAN DER TAK. De uitkijktoren der Padvinders In ons verslag van de padvindersdemonstra ties, welke op 27 April j.l. op het terrein aan de Paviljoenslaan gehouden werden door de gezamenlijke padvindersgroepen van Haar lem e.o., maakten we reeds melding van de op vallende prestaties van Groep 4, „De Grijze Driehoek", welke groep in 1 uur en 10 minu ten een twaalf meter hoogen uitkijktoren had gebouwd, die zóó stevig in elkaar zat, dat men met het volste vertrouwen in den top kon klauteren. Dat dit mooie staaltje van bouwkunst in derdaad opmerkelijk was, bewijst wel het feit, dat deze groep door het Hoofdkwartier der Nederlandsche Padvinders uitgenoodigd werd. Zctidag j.l. naar Wassenaar te komen, waai op het tererin Duinrell een bijeenkomst werd gehouden ter gelegenheid van het 25-jarig be staan der Padvinderij, om nog eens zulk een kunstig werk te komen opbouwen. De geheele groep, bestaande uit 30 stevige boys, ging per autobus vergezeld van de lei ders naar Wassenaar. Een vrachtauto met het benoodigde hout ging mee. Op het terrein werd onder de critische blik ken van honderden padvinders, leiders en zelfs van den hoofdverkenner van Nederland, vice- admiraal Rambonnet, de toren in een mini mum van tijd hecht en solide opgebouwd. De groep werd na afloop door den hoofdver kenner gecomplimenteerd voor haar kranige prestatie. Het was een groote eer voor „De Grijze Driehoek". LEERLINGEN-UITVOERING VAN COR TEVES. De leerlingen-uitvoering van Cor Teves voor ouders en belangstellenden wordt Za terdagavond 18 Mei in den Schouwburg Jansweg gegeven. Verschillende stukjes zullen ten beste ge geven worden. Een aantal plaatsen is beschikbaar gesteld voor kinderen van het Crisis-Comité. Zij nog vermeld, dat de dansen geleid wor den door mej. Selma Chapon en den heer H. van de Wateren. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Op 3 Juni zal het echtpaar Hupkensvan Zutphen Klein Heiligland 44 den dag herden ken dat zij voor 50 jaar in het huwelijk tra den. De bruidsdagen zijn 13 Mei ingegaan. Het echtpaar heeft de laatste 50 jaar steeds in de huidige woning aan het Kle'in Heilig land gewoond. De waker in Uw huisl Shelltox verdelgt motten, muggen, vliegen... Kortom alle ongedierte, de larven en eitjes incluis. Een kamerbeurt zonder Shelltox is slechts half werk. Haal een bus Shelltox bij Uw drogist I (Adv. Ingez. Med.) 50 JAAR STRAATKOOPMAN. De heer Willem R. Giesberts, wonende Burg wal 41, herdenkt Woensdag 15 Mei den dag, waarop hij 50 jaar geleden als straat koopman hier ter stede begon. Een Harmonie-gezelschap zal hem dien dag des avonds 8 uur een serenade brengen. Aan gezien de heer Giesberts van enkele organi saties bestuurslid is, zal hem ook van die zijde vermoedelijk blijk van belangstelling getoond worden. GESLAAGD. Bij de dezer dagen te Rotterdam gehouden examens van de „Vereeniging van Modevak scholen in Nederland" is geslaagd voor het diploma coupeuse Mej. Betty Ackermann, leerlinge van de Modevakschool van Mej. A. Muntjewerf, Groote Houtstraat lOOrood. VERZEKERINGSVOORW AARDEN GRATIS ONGEVALLENVERZEKERING 400 RECTIFICATIE Onlangs meldden wij dat mej. D. H. Aalbers te Haarlem was benoemd tot tijdelijk onderwij zeres aan de 'bijzondere school te Hoofddorp (hoofd de heer Deugerink). Mej. Aalbers deelt ons thans mede, dat dit bericht op een misverstand moet berusten. Zij is reeds lang niet meer aan de genoemde school werkzaam en had. daar slechts een tijdelijke betrekking. Zie vetgedrukte aanvulling onderaan Elke betalende abonné van Haarlem's Dagblad is. zootang rijn abonnement duurt, dit blad verschijnt en de Directie van „Haarlem'* Dagblad" de verzekering doet duren, verzekerd tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen, op de volgende voorwaarden Artikel x. Als verzekerden worden beschouwd alle per week per maand en of per kwartaal betalende geabonneerden, die aar de volgende vereischten voldoen: a. gedurende minstens twee weken (in bet geval van maand- er kwartaal-abonnés gedurende een volle maand)als geabonneerde ln de registers van „Haarlem's Dagblad" zijn ingeschreven b. den i8en verjaardag gepasseerd zijn en den 6ostcn verjaardag nog niet bereikt hebben c. niet lijden aan ziekten of gebreken, welke voor hen liet gevaar voor ongevallen vergrooten, en volkomen bet gebruik hebben van hunne ledematen en zintuigen. Artikel 2. Onder ongeluk, als in deze voorwaarden bedoeld, wordt verstaan de. uitsluitende en rechtstreeksche oorzaak van een lichamelijk letsel (waaronder ook te water geraken verstaan wordt), den verzekerde, onafhankelijk van zijn eigen wil overkomen, en waarvan het bewijs geleverd worde dat zulks door van buiten af: toegebracht geweld werd veroorzaakt met bet gevolg hierna in Artikel 3 aangeduid. Artikel 3. De uitkeerlngen bedragen: 600 GULDEN, Indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van de levenslange ongeschiktheid van den verzekerde waaronder begrepen wordt de amputatie van twee ledematen hetzij beide voeten of beide handen, dan wel één voet. en één hand, boven den enkel of den pols of onherstelbaar gezichts verlies uit beide oogen (totale blindheid), een en ander binnen tien dagen na den datum van het ongeval 600 GULDEN, Indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van den dood van den verzekerden geabonneerde, hetzij onmiddellijk ol uiterlijk binnen driemaal 24 uren na het ongeval GULDEN, Indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak ls van de amputatie van één hand oj één voet boven den pols of enkel of van bet onherstelbaar gezichtsverlies uit één oog (totale blindheid van dat oog), een en ander binnen 10 dagen na den datum van het ongeval; 250 GULDEN, indien bet ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van de amputatie van beide leden van een duim, binnen tien dagen na den datum van het ongeval; 150 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak ls van de amputatie van alle leden van een wijsvinger binnen tien dagen na den datum van het ongeval; 50 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak i* van de amputatie van alle leden van een anderen vinger binnen tien dagen na den datum van het ongeval GULDEN, indien bel ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van de breuk van een boven- en/of onderarm of van de breuk van een boven- en/of onderbeen; terwijl onverminderd de bepaling der voorlaatste alinea van artikel 6, krachtens dexo verzekering alle uitkeerlngen op het hoofd van één persoon verzekerd en om welke redenen ook te doen, te zamen nooit meer dan (600,kunnen bedragen, onder bepaling, dat ingeval reeds bij het plaats grijpen van een ongeluk de bovengenoemde ledematen van het lichaam mochten worden gescheiden, door snijding, wringing, scheuring, knelling, als anderszins, dat verlies met amputatie zal worden gelijkgesteld. Verder onder bepaling, dat het verlies van vóór het ongeluk reeds onbruikbare, gebrekkige of verminkte ledematen geen aanspraak geeft op, en niet In aanmerking komt bij overlijden. Hetzelfde geldt voor het geval dat reeds vóór het ongeluk ledematen gemist werden. Heeft een ongeval het verlies van meerdere vingers van een hand tengevolge, dan gaat de volle te verleenen uitkeeruig in geen geval het bedrag te boven dat voor het verlies van de geheele hand is vastgesteld. Een ongeval geeft nimmer recht op meer dan één uilkcerlng, met dien verstande, dat indien hetzelfde ongeval zoowel breuk, als verlies van een boven- of onderarm of been tengevolge heeft, de uitkeering voor verlies zal worden verleend. Artikel 4. De uitkeering Ingeval van overlijden geschiedt aan de echtgenoote of bij ontstentenis daarvan aan de erfgenamen van den gedooden abonné. üitkeeringen wegens verlies van ledematen, vingers of oogen geschieden aan den abonné zei ven. In geval recht op schadeloosstelling ontstaat, zal de uitkeering geschieden binnen tien dagen nadat de noodige inlichtingen verkregen zijn en het persoonlijk letsel, en de oorzaak en het gevolg daarvan bewezen zijn ten genoege der Directie van ..Haarlem's Dagblad". Artikel 5. Eene uitkeering zal niet verschuldigd zijn bij dood of verlies van ledematen of oogen, of breuk van ledematen direct of indirect, veroorzaakt: a. door eenige ziekte, kwaal of voorbeschiktheid van den ver zekerde b. door eenige heelkundige operatie of door uitputting als gevolg daarvan (tenzij die operatie noodzakelijk was wegens letsel, waartegen verzekerd is); c. door eene bevalling of zwangerschap, ook al mocht de dood verhaast zijn door een ongeluk; d. door zonnesteek, of terwijl de verzekerde onder den Invloed van overprikkcling of somnambulisme was of door bedwel mende dranken of krankzinnigheid minder In staat dan ge woonlijk om zorg voor zich zeiven te dragen; e. door zelfverminking, zelfmoord of poging daartoe, hetzij willekeurig of niet, onverschillig of de geabonneerde al dan niet goed bij zinnen was; f. in duel, of gedurende de voorbereiding tot of deelneming aan wedstrijden of bij vlieg- of luchtvaarttochten of bij baden, i, automobielrijden, motorwielrijden of wielrijdenj 30 voor alle betalende abonnés van HAARLEM'S DAGBLAD g. door gTove nalatigheid of grove onvoorzichtigheid of door vechten, of aanvallen tegen den persoon van verzekerde of in buitenlandschen oorlog of binnenlandsche beroerten. Het verdwijnen, verdrinken of door gas of gassen verstikken van den verzekerde, wordt ten opzichte van deze verzekering aange merkt als te zijo veroorzaakt door grove nalatigheidof grove onvoor zichtigheid, tenzij ten genoege van de Directie van Haarlem's Dagblad het bewijs van het tegendeel wordt bijgebracht- De verzekering geldt echter wel voor gevallen waarbij het ongeluk veroorzaakt werd tengevolge van rechtmatige zelfverdediging, of wel bij poging tot redding van personen of tot afwending van drei- Oiider bepaling, dat indien een abonné in staat van krankzinnig heid oi verstandsverbijstering zal raken of zich buiten Europa mocht begeven (behalve indien hij van eene Europeesche haven naar een andere Europeesche haven reist in een schip' met vast dek in tijd van vrede) of indien hij zich in krijgdïenst te land of te water begeeft en evenzeer van den dag af waarop hij ophoudt zijn abonnementsprijs van Haarlem's Dagblad te betalen of deze courant ophoudt te verschijnen, of de Directie van Haarlem's Dagblad de verzekering doét eindigen, alsdan deze verzekering voor hem geheel zal ver vallen en kraohteloos worden. Van do verzekering zijn uitdrukkelijk uitgesloten: allen die zicb. met de bereiding, bet verwerken of proefnemingen met buskruit,' schietkatoen, nitroglycerine, dynamiet, naphtha, acetyleengas of andere licht-ontplofbare of licht-ontvlambare stoffen bezig houden of daarbij desbewust tegenwoordig zijn. Evenmin geldt deze verzekering voor mijnwerkers, acrobaten, cireusrijders en dergelijken. Zeevisschers, zeevarenden en personen van den Loodsdienst zijn in de verzekering begrepen, en wel, wat betreft ongevallen aan den wal voor alle uitkeerlngen. Verlies van ledematen wordt ook aan boord gedekt, doch op uitkeering'bij overlijden kanvoor hen uitsluitend aanspraak worden gemaakt indien het ongeval dat het, overlijden tengevolge heeft, aan den wal plaats had. Indien de gevolgen van een ongeluk door ziekelijke omstandig heden, waarin de verzekerde verkeerde op het oogenblik dat het ongeval plaats had. vergroot worden, wordt eventueel geen hoogere schadeloosstelling betaald, dan die, welke volgens het oordeel van den geneeskundigen adviseur van „Haarlem's Dagblad" zou hebben moeten zijn uitgekeerd aan een normaal persoon, door hetzelfde ongeluk getroffen. Gedurende den termijn, waarin de verzekerde lij'dcnde Is aan de gevolgen van een ongeluk, zal de verzekering tijdelijk buiten kracht zijn met betrekking tot elk nieufv ongeluk, dat den verzekerde mocht treffen. Artikel 6. Ingeval een geabonneerde een ongeluk overkomt, moeten in alle gevallen alle bijzonderheden daaromtrent en omtrent het bekomen letsel zoo spoedig mogelijk schriftelijk gemeld worden aan de Directie van ,;Haarlem's Dagblad" te Haarlem en Indien zoodanige kennisgeving niet binnen driemaal 2t uur na het ongeluk ls geschied, dan zal geenerlcl uitkeering ver schuldigd z(jn. Indien de getroffene zeevarende Is, moet de kennisgeving van het overlijden geschieden binnen drie dagen na bet bekend worden van het ongeluk aan de belanghebbenden. Zoo spoedig mogelijk na het ongeluk, moet de hulp van een be voegd geneeskundige worden ingeroepen en de verzekerde is gehouden onder geneeskundige behandeling te blijven en de voorschriften van den geneesheer onafgebroken op te volgen totdat bij volkomen hersteld is. In ieder geval moet den geneesheer van „Haarlem's Dagblad" toegestaan worden den verwonde te onderzoeken, wanneer en zoo dikwijls zulks billijkerwijs geêischt kan worden en „Haarlem's Dagblad" heeft eveneens vrijheid om zoodanige genees- en heel kundige hulp te verstrekken als het noodig acht. Elk bewijs hetwelk de Directie van ..Haarlem's Dagblad" van tijd tot tijd zou kunnen eischen betreffende eenig ongeluk of verwonding op grond waarva'n een eisch werd ingesteld, zal haar zoo spoedig mogelijk, nadat hiertoe het schriftelijk verzoek gedaan werd, gegeven moeten worden. In geval van eenig ongeluk met doodelijkcn afloop moet hiervan aan de Directie van Haarlem's Dagblad te Haarlem schriftelijk worden kennis gegeven, onmiddellijk nadat het ongeluk aan belanghebbenden bekend zal zijn geworden. Het niet nakomen van een of meer der in dit artikel genoemde verplichtingen, zal elke aanspraak op uitkeering voor belangheb benden verloren doen gaan. Alleen na overlegging van het nauwkeurig door hem en den behandelendcn geneesheer ingevulde aanvragc-formulier tot uit- keering, en Ingeval van overlijden, van de doodaclc, kan de belang hebbende aanspraak maken op de behandeling zijner vordering. De overgelegde stukken blijven bet eigendom van „I-laarlem's Dagblad". De kosten der geéischte verklaringen komen ten laste van dengene die de uitkeering aanvraagt. Alle bedragen, die krachtens deze verzekering verschuldigd zijn. zullen betaalbaar zijn ten kantore van „Haarlem's Dagblad", slechts na ontvangst van eene door dc(n) rechthebbende(n) ge teekende quitantie, terwijl dc verzekering bij uitbetaling van een bedrag van meer dan twee honderd en vijftig gulden zal vervallen. Van geen som. die verschuldigd is, zal interest betaald worden, ik niet in gevallen, waarin die anders volgens dc wet verschuldigd iu zijn; terwijl de verplichting tot uitbetaling van genig bedrag ophoudt, wanneer het niet bÏDnen een maand, nadat bet Is toegestaan geworden, is ingevorderd- Artikel 7. Alle geschillen uit de voorwaarden voortvloeiende, zullen beslist worden door drie scheidslieden, Nederlanders, bij onverdeelde keuze door partijen te benoemen. Bij weigering of bij gebreke van overeenstemming geschiedt de benoeming der drie scheidslieden door den Kantonrechter te Haarlem. Partijen zijn aan dc uitspraak der scheidslieden onderworpen als in een vonnis in het hoogste ressort en zullen elk haar eigen kosten dragen, benevens de helft van het honorarium der scheidslieden- Artikel 8. Bezwaring ol vervreemding van de rechten, voor o geabonneerde uit deze verzekering voortvloeiende, heeft geen rechtsgevolg. Alzoo zal het ontvangbewijs van den verzekerde of, bij overlijden, van de echtgenoote of erfgenamen van den verzekerde in ieder geval volledige kwijting ten gevolge hebben. Met het oog op vaststelling der identiteit van den verzekerde, moet deze bij elke verandering van woonplaats, beroep of naam, betzij door huwelijk of anderszins, daarvan ten spoedigste opgave aan de Directie van „Haarlem's Dagblad" te Haarlem. ALGEMEENE VOORWAARDEN. Als abonné In den zfn dezer verzekering wordt beschouwd het hoofd van het gezin, tenzij, voordat het ongeval plaats greep een ander lid van het gezin als verzekerde is aangewezen na schriftelijk verzoek aan.de administratie van Haarlem's Dagblad. De abonnés van het Geïllustreerd Zondagsblad van Haarlem's Dagblad zijn eveneens nog afzonderlijk gratis tegen ongevallen verzekerd. Voor deze aparte verzekering (waarvan de üitkeeringen worden gegarandeerd door de Nieuwe HAVBank te Schiedam) zijn de voorwaarden gratis ten kantore van Haarlem's Dagblad verkrijgbaar. De üitkeeringen voor de verzekering van het Geïllustreerd Zondagsblad zijn als volgt: Levenslange ongeschiktheid f 2000.Overlijden f600.Verlies van hand, voet oi oog i 400.Duim of Wijsvinger f 75.Blke andere vinger f 30. Bij spoor- of tramongeval, etc,, worden de üitkeeringen: bij overlijden f 1000.bij invaliditeit i 3000. Door deze publicatie zijn alle vroeger gepubliceerde verzekeringsvoorwaarden vervallen* DE ORGANISATIE VAN DEN VROUWEN VREDESGANG. „Het plaatselijk comité voor den Vrouwen - vredesgang deelt ons mede: Uit het geheele land zal het aantal deel neemsters aan den Vrouwenvredesgang mins tens driemaal zoo groot zijn als verleden jaar. Wij doen nu een beroep op de vrouwen en moeders van Haarlem, om in groote getale mede te gaan naar Den Haag en zoo den naam van onze stad als Vredesstad niet beschaamd te maken. De reis gaat per Noord-Zuid-Holl. Tram Mij. Extra trams zullen om 12 uur van halte Den Hout vertrekken en om ongeveer half 12 van het Soendaplein. Hier zijn dus de verzamel punten (Retour f 1. Kaarten verkrijgbaar in den Vredeswinkel, Groote Houtstraat 31, waar alle inlichtingen verstrekt worden van 101 en van 28 uur. Kaarten ook verkrijgbaar Van Hogendorp straat 3, Vijverlaan 8, Garenkokerskade 31 rood, Kleverlaan 162. Tramkaartverkoop ook op den Getuigenis' avond van den Vredesraad, Concertgebouw, 16 Mei. Alle deelneemsters moeten, als ordemaat regel van de politie, voorzien zijenn van een witte bloem, liefst van het verlaten van haar huis af. Bloemen worden verkocht bij halte Den Hout en Soendaplein." LUSTRUM VAN DE ANTWERPSCHE SOROPTIMISTCLUB. Mevr. MeesSchuckinck Kool, presidente van de Soroptimistclub Haarlem en Om streken schrijft: Zaterdag 11 Mei vierde onze Zusterclub te Antwerpen haar eerste lustrum. De presi denten van de negen Nederlandsche clubs waren als gasten genoodigd. Ruim veertig Nederlandsche Soroptimisten hadden zich naar de Scheldestad begeven, waar ze ook Engelsche en Parljsche Zusters aantroffen. Aan den feestmaaltijd zaten ruim 100 per sonen aan, waaronder zich ook Felix Tim mermans bevond. Na de welkomst-woorden van de Antwerpsche presidente, mej. Hirsch, nam de president van de Antwerpsche Rotary het woord, waarbij aan de Zusterclub een Rotary-vaan werd overhandigd. Ook onze Nederlandsche leden voerden het woord: mevr. Wijnands Francken Dyserinck uit de Eerste Nederl. Sor. Club, Den Haag, daarna mej. Dr. van Dullemen. als presi dente van de Europeesche Federatie: daarna mej. Dr. Aukes, als' presidente van de Neder landsche Unie. Te Brussel waren allen aan de lunch weer de gasten van de Antwerpsche club Men moet niet denken dat het doel van de Soroptimistclubs is, feesten te organiseeren, Zij bestaan uit werkende vrouwen op al lerlei gebied, zooveel mogelijk in iedere club van alle soorten een. Haar doelstelling is het scheppen van een onderlinge band van beter waardeeren en begrijpen van el- kaars werk; van samenwerken op elk ge bied. hetgeen internationaal moet leiden tot arbeid voor den vrede. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Vrouwen-Vredesgang 1935. Gij, Vrouwen van Nederland, Staat allen pal Voor Vrijheid en Vrede en Recht, Gevoelt ge nog niet die dure plicht Zoo na U aan 't harte gelegd? Komt, Moeders van Nederland, Schaart U te saam, Het is voor uw Man en uw Zoon, Behoeden we hen voor 't oorlogswee, Hun liefde zij uw loon. Komt, Moeders en Vrouwen, Hand aan hand. Eendracht maakt kloek en sterk, Waar Vrede woont, dringt zeker eens De zon door 't grauwe zwerk. Komt, Vrouwen van Nederland, Helpt dus mee, Het is voor een heil'ge zaak, Zegt nu niet langer, „het helpt tóch niet", Hier is uw roeping, uw taak. Komt, Moeders van Nederland, Gordt aan ten strijd. Het geldt hier het hoogste gebod. Schrijft „Naastenliefde" op uw vaan, Het is U geboden door God. Dus, Vrouwen van Nederland Sluit U bij ons aan, 't Is weldra de 18de Mei, Bedenkt U nu toch langer niet, Draagt óók een steentje bij. EEN MOEDER. Groenendaal als Vogelbosch. Een ernstige klacht. M. de r„ Naar aanleiding van het onlangs in uw blad geschreven door den heer Ko Zweeres, nj. „Groenendaal als Vogelbosch" zou ik het vol gende willen opmerken en wel speciaal met betrekking tot de laatste alinea, waar terecht gezegd wordt, dat het „jammer zou wezen, als Groenendaal, dat toch een vogelbosch bij uit nemendheid is, door de „Flora" een deel van zijn gevederde bewoners zou kwijtraken. Zoo spaak loopt het gelukkig niet". Neen, door de „Flora" zou het niet spaak loopen, maar wel door den nest- en broedsel- verstorenden mensch, oud én jong. Dit euvel heeft maar weer elk voorjaar plaats en voor namelijk bij de Waterdel, die zoo'n gezegend plekje zou kunnen zijn voor talrijke laag- broedende vogelsoorten, zooals roodstaartje, merel, lijster, nachtegaal, etc., wprdt niets ge spaard. Tot nu toe komt daar van geen enkel broedsel Iets terecht! Indien men er maar eens toe wilde over gaan, een strookje langs de Del met laag hout af te rasteren, al was het maar alleen ge durende den broedtijd, dan zouden al heel wat broedsels gespaard worden en juist van onze schoonste zangers. Zeker, een wandelbosch is voor „de men- schen", om zich vrij te kunnen bewegen, zon der hinderlijk rasterwerk, maar het is dan toch zeker óók voor die categorie van men- schen, die er vreugde aan hebben, te weten, dat onze zangvogels daar rustig hun huis houdentje kunnen opzetten en hun jongen groot brengen, Nu is het voor die menschen Gladiolus of zwaardlelie. WÊÈBm Hsr-V™ De prachtige soorten en variëteiten, die te genwoordig in de prijscouranten worden aan geboden, zijn grootendeels afkomstig uit Zuid en Midden-Afrika. Toch komen er ook soorten voor in Zuid-Europa en zelfs in Duitschland. Hier groeit in vochtige weiden de Gladiolus palustris, die vroeger een groote beteekenis had in het volksgeloof. Want in de schubben, die om de ondergrondsche knol zitten, had men een middel om zich „schotvrij" en zoo noodig ook „steekvrij" te maken in den strijd. Hiermee staan dan ook de volgende namen in verband: Schwertel. Siegwurz en vooral Allermansharnisch. Zien we de vrij dunne rokken, die om de knol zitten, dan moeten we besluiten, dat het geloof der Germanen wel zeer tegemoetkomend was. "Eeuwenlang zijn de knollen een handelsartikel geweest onder den naam van „Radix victorialis rotundae". Ook de langwerpige, scherprandige bladeren doen aan den strijd denken, vandaar den naam gladiolus (gladius: zwaard, denk ook aan gladiator) Willen we gladiolen in onzen tuin hebben, dan moeten we ze in dezen tijd poten. Aan de groote knollen ontstaan elk jaar kleme kra len of „jonkies", die tot nieuwe knollen op groeien. Nieuwe variëteiten krijgt men door zaaien Het is o.a. gelukt, variëteiten te kwee ken, Gladiolus Colvillei alba en roseus, die al vrij vroeg in het jaar bloeien. Zóó'n extra vroege is ook de Heraut der firma Tubergen, waarbij alle bloemknoppen, in den knop af gesneden, toch nog ontluiken. Bijna alle ge kweekte Gladiolen zijn hybriden van G. gan- davensis, Lemoinei Childsi, voor ruim de helft afkomstig uit Z. Afrika. De bloemen zijn iets anders gebouwd dan bij de andere Irisachtigen. Ze vertoonen nei ging toi tweezijdige symmetrie en vooral aan de onderzijde zijn de bloembladeren niet al leen grooter, maar ook voorzien van mooie Vlekken en strepen, die zulke eigenaardige contrasten geven. a. mellinkT EIST DIT MERK OP DE ZELFKANT Adv. Ingez. Med.) een bron van teleurstelling en wrevel, telkens te moeten ervaren dat de nesten leeggeplun derd en verstoord worden, wat onlangs nog geconstateerd is, toen daar een wilde eend op 13 eieren zat te broeden en eenige dagen later alles verdwenen was. Stelt men er prijs op, Groenendaal als vo gelbosch te behouden, dan diene men daar toch beschermend op te treden; geen mensch zou daar van een klein stukje afrastering na deel hebben, integendeel, ieder rechtgeaard mensch zou er vreugde aan beleven, dat Groenendaal zoo'n beschermde broedplaats had en het er méér om op prijs stellen. Ik hoop, dat bovenstaande ertoe bij zal moge dragen, dat aan 't verlangen van vele vogelvrienden, hierin vervat, gehoor zal wor den gegeven, zoodat Groenendaal een vogel bosch moge blijven. EEN TROUW BEZOEKER VAN GROENENDAAL. Vrouwen van Haarlem. 18 Mei nadert, de dag waarop de vrouwen zwijgend willen spreken van haar wil tot vrede, een wil die tracht mede te helpen de wereld te vormen tot één, waar geweld wordt vervan ger. door recht. Er is groote belangstelling voor dezen Vre desgang. Het centraal comité meldt dat uit alle plaatsen van het land opgaven van deel neming komen. Ook Haarlem blijft niet ach ter. Om het onze vrouwen gemakkelijk te maken is in het perceel Gr. Houtstraat 31 het propagandabureau gevestigd, waar alle in lichtingen gegeven worden. Zegt niet, „och wat geeft dat alles, we be reiken er niets mee." Wist U dat de idee van den Vrouwen Vredesgang in Haarlem is ge boren? Zij is opgekomen bij een heel gewone Haarlemsche huisvrouw. En wat. zijn de ge volgen? Dat men in andere landen ook deze vredesbetooging gaat organiseeren, Vorige jaar vond deze in navolging van die in Den Haag, plaats ln Transvaal, in Aberdeen en in Frankrijk. Nu bereikt ons het bericht dat in Zwitser land de vrouwen zich willen organiseeren; in Aberdeen zal dit jaar op 2 Juni de vredesgang plaats hebben en in Londen op 18 Mei. Wij kunnen dus niet zeggen dat het niets geeft. Wij. Haarlemsche vrouwen, wij mogen er trotsch op zijn, dat één der onzen die gedach te had. en wij willen daarom in grooten getale ons opgeven aan het Bureau Groote Houtstr. 31; tramkaartjes zijn verkrijgbaar a f 1. Kunt U niet medegaan, laat dan uw sympathie spreken door een gift voor de orop^ganda of t reisfonds, waardoor zij, die t geld voor de reiskosten niet missen kunnen, toch kunnen gaan. Wij kunnen dus allen medewerken. Wij zijn vrouwen in een klein land, maar wij kunnen in onzen Vredeswil groot zijn en groote landen tot navolging brengen. EEN HAARLEMSCHE VROUW.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10