KEIP Opoe Tjadens f DE ZOMERTIJD BEGINT Hel Be2m$tdjüsie 52e Jaargang No. 15916 Verschijnt dagelijks, behalve óp Zon- en Feestdagen DINSDAG 14 Mei 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. VV. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per weel: ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ■ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72t£. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIcN 1—5 regels 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim f 75.- Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. 041 NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 14 Mei. Minister Marchant's Aftreden. De tijding van minister Marchant's aftre den, als gevolg van zijn overgang van de Ned. Herv. naar de R.K. Kerk, is niet onverwacht gekomen. Al sinds langen tijd liepen er ge ruchten omtrent zijn 'aanvaarding, of a.s. aan vaarding, van het Roomsch-Katholieke geloof. Thans blijken die niet alleen juist geweest te zijn, maar ook zou hij zijn besluit al geruimen tijd geleden genomen hebben. Hij heeft daar van geen mededeeling gedaan, en op hem ge dane vragen geen positieve antwoorden gege ven, zich verder blijkbaar stellend op het standpunt, dat zijn persoonlijke godsdienstige overtuiging buiten zijn positie als V. D. mi nister stond. In V. D.-kringen is men van meening, dat dit geen persoonlijke aangele genheid was, en dat de minister er mededee ling van had dienen te doen. Men kan het niet billijken dat hij dat heeft nagelaten. Op het feit van mr. Marchant's overgang maar het R. K. geloof, op zich zelf beschouwd, past o.i. niemand critiek. Dit betreft de ge wetensvrijheid en godsdienstvrijheid, die in Nederland geëerbiedigd worden en tot de grondslagen van ons staatsbestel behooren. En den politieken kant van de zaak laten wij bui ten beschouwing. Gedurende de twee jaar van zijn minister schap heeft mr. Marchant een zware en on dankbare taak te vervullen gehad. Dit kan, in een tijd als deze, en bij het streven naar „aanpassing aan een lager levensniveau", van eiken minister gezegd worden. Voor den mi nister van Onderwijs, die een buitengewoon groot deel van de bezuinigingen en besnoeiin gen kreeg toé te passen, gold het in bijzondere mate. Hij moest daarbij bovendien richtingen inslaan, tegenovergesteld aan het onderwijs- ontwikkelend streven van zijn partij. Mr. Marchant heeft zich voortdurend te midden van conflicten en botsingen bevonden, en die geenszins ontweken. Persoonlijken moed kan men hem niet ontzeggen. Hij zoekt blijk baar zelfs gaarne de moeilijkheden op, en be gaf zich dan ook in „het doornig' struikgewas der spelling" waarin hij een nieuwe editie schiep, naar hem vernoemd, die op de scholen invoerde en een zeer. rumoerigen strijd met zijn tegenstanders aanving. Zijn gaven als polemist buitte hij daai'bij tenvolle uit, maar velen hebben zich de vraag gesteld of in een tijd als deze, waarin met name het M. O. en het Voorbereidend -Hooger Onderwijs drin gend om herziening vragen, er geen zaken van grooter en diepgaander beteekenis zijn waarop het departement van Onderwijs zijn aandacht behoort te concentreeren. Het on langs verschenen nieuwe bezuinigingsplan van de regeering stelde inderdaad herzienin g-en bij het bedoelde onderwijs in uitzicht. De enquête, in dit blad begonnen ten aan zien van deskundige meeningen omtrent dit onderwerp prof. dr. Jan de Vries te Leiden, dr. A. de Vletter en dr. C. Spoelder lieten er zich achtereenvolgens over uit hebben wij dan ook voorloopig stopgezet, in afwachting van duidelijker formuleering van de regeerings- plannen. Tot dusver is die nog uitgebleven. Ik^ioop dat de nieuwe minister van Onder wijs deze plannen, al dan niet in nieuwen vorm gegoten, weer zal opvatten. En daartoe zal het zeker gewenscht zijn dat deze nieuwe minister een deskundige is op het gebied van het Onderwijs. Den persoonlijken moed en strijdlust van minister Marchant erkennend, kan men zich toch zonder bijzondere inspan ning een serieuzer, constructiever en deskun diger beleid aan het departement van onder wijs voorstellen. Er zouden ook meer rust en waardigheid van kunnen uitgaan. Wel is het zeker dat een onderwijsman, „nourri dans le sérail", in dezen tijd van voort- 'gezette bezuiniging, van afbraak van zooveel dat men zoo gaarne behouden zou, een zeer pijnlijke en moeilijke taak te vervullen zou krijgen. Nog moeilijker dan zijn voorganger, die geen onderwijsman was. Maar aangezien er nog andere zaken aan de orde zijn dan bezui nigen, en de tijd er voor rijp schijnt, en het een landsbelang is dat een ter zake volkomen kundig man daarbij de leiding heeft, zal die man gevonden dienen te worden R. P. Minister Marchant's opvolger. Genoemde Vrijzinnig-Democraten. Onze Haagsche correspondent meldt, dat in de kringen van den V. D. Bond verschei dene namen naar voren komen met betrek king tot de opvolging van minister Marchant. De naam van den V. D. fractie leider in de Tweede Kamer, mr. Joekes, wordt evenwel niet te berde gebracht in connectie met het departement van Onderwijs. En de mogelijk heid dat, als prof. Slotemaker de Bruine naar het departement van Onderwijs over zou gaan, mr. Joekes minister van Sociale Zaken zou worden, schijnt in V.-D. kringen het be zwaar te ontmoeten dat de fractieleider moei lijk als zoodanig te vervangen is. Verder noemt men de namen van de volgen de Vrijzinnig-democraten, allen bekende fi guren bij het onderwijs: prof. dr. A. C. Jo- sephus Jitta, prof. dr. Kranenburg, prof. dr. Ph. Kohnstamm, dr. van Bolkenstein en prof. dr. R. Casimir COMITé VAN GEMEENSCHAPS BELANGEN De heer C. Sweekhorst verzoekt ons te wil len mededeelen, dat hij geen candidatuur voor het raadslidmaatschap van Haarlem zal aan vaarden. Hij kwam voor op de lijst, van het Comité van Gemeenschapsbelangen. Hij deelde c is mede dat in zijn plaats geen ander op de' lijst zal worden gezet. (De oudste inwoonster van otis landOpoe Tjadensis op 106- jarigen leeftijd te Groningen ge storven.) Opoe Tjadens is gestorven. Na een lang, heel lang bestaan. Zij heeft laat nog roem verworven En is nu ter rust gegaan. Honderd zes jaar lang te leven Is een ongewone tijd. Die geluk heeft moeten geven, Maar ook stellig zorg en strijd. Die haar dagelijks het duister Van den sombergrauwen nacht, Maar ook telkens weer den luister Van 't herboren zonlicht bracht. Heel eenvoudig en bescheiden Ging haar klein bestaantje voort, Zij 't in goede of slechte tijden, Er werd niets van haar gehoord. Tot ze, eenmaal in de honderd, Eensklaps interesse vond. Toen was iedereen verwonderd, Dat zij al zoo lang bestond. Toen men haar den roem bedeelde, Waren reeds haar been en zwak, Maar toch droegen zij die weelde Met het allergrootst gemak. Want met 's werelds ijdelheden, Had zij lang reeds afgedaan, Opoe Tjadens, rust in vrede, Onderwijl wij verder gaan. Ernstige val van jeugdige acrobate. 14-,jarige loopt een schedelbasïsfractuur op. GRONINGEN, 14 Mei Gisteravond is in het etablissement Pittoresque op de Groote Markt te Groningen het 14-jarig meisje J. Z., domicilie hebbende te Rotterdam, bij het ver richten van een acrobatisehen toer op het tooneel gevallen. Het meisje, dat o.a. een sche- delbasisfractuur kreeg, is in ernstigen toestand naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen vervoerd. Korting op pensioen. De gevolgen van het voornemen der regeering voor Haarlem. Het is onzen lezers bekend dat in het bezuinigingsvoorstel der regeering een be drag van f 5.000.000 opgenomen is voor ver laging der pensioenen en wachtgelden. Naar wij vernemen komt dit bedrag on geveer neer op 10 pet. van de thans be taalde pensioenen. Maar dit wil niet zeg gen, dat een uniforme korting zal ingevoerd worden. Het vraagstuk zal nader bekeken worden opdat een weg gevonden kan worden om tot een zoo billijk mogelijk systeem voor de korting te komen. Deze korting geldt niet alleen voor het ge- pensionneerde rijkspersoneel, maar ook voor al het personeel der gemeenten dat pensioen geniet. De regeering heeft medegedeeld, dat de gemeenten evenredig zullen deelen in de vermindering der pensioenlasten. Haarlem heeft voor de ambtenaren die vooi 1 Mei 1913 in dienst der gemeente waren een eigen pensioenfonds. Deze ambtenaren vallen wel onder het rijkspensioenfonds, maar de gemeente moet uit. het eigen pen sioenfonds het verleende pensioen aan het rijk terug betalen. (Van de ambtenaren die na 1 Mei 1913 zijn aangesteld zijn er nog slechts weinig gepensionneerd) Als de pensioenen gemiddeld met 10. pet. verlaagd worden, dan zal het bedrag dat Haarlem aan het rijk terug moet betalen, met ongeveer f 25000 per jaar verminderd worden. Deze eventueele verlaging van de pen sioenen zal ook haar invloed doen gelden op het wiskundig tekort op het gemeente lijk pensioenfonds want niet alleen worden de pensioenen die thans reeds genoten wor den verlaagd, maar ook de pensioenen die nog in de toekomst verleend zullen wor den. Men weet dat bij de begrooting voor 1935 voor het eerst een jaarlijksche bijdrage van f 198.000 uitgetrokken geworden is om dit tekort te dekken. Ongetwijfeld zal nu nagegaan worden of door de gewijzigde omstandigheden dit wis kundig tekort zooveel verminderd wordt, dat de jaarlijksche bijdrage om dit tekort te dekken verminderd kan worden. Want er is ook nog een andere factor. Het tekort is na melijk op 1 Januari 1934 geraamd, terwijl daarna een belangrijke verlaging van de jaarwedden van het gemeentepersoneel is in gevoerd. die natuurlijk in de toekomst ook een verlaging van het pensioen tengevolge heeft. Uil dien hoofde wordt dus ook reeds het wiskundig tekort verlaagd. Bij de beoordeeling van deze questie is natuurlijk ook van belang of in de toekomst de gelegenheid geopend moet worden voor het gemeentepersonëel Om op 60-jarigen leeftijd met pensioen te gaan. De regeer ing wil nu reeds de onderwijzer die 60 jaar geworden zijn pensionneeren. Als die gelegenheid opengesteld zou worden, be- teekent dit weer een verzwaring van het risico voor het gemeentelijk pensioenfonds. Men zette hedenavond de klok vooruit. Voorzoover het noodig is, herinne ren wij eraan, dat de Zomertijd op 15 Mei begint des voormïddags te twee uur. Het wordt dan geacht te zijn drie uur in dien voormiddag. Men denke er dus aan hedenavond vóór het naar bed gaan de klok een uur vooruit te zetten. ^Schitterend scherpe afdrukken daar zorgen wij voor, als U ons Uw films laat ontwikkelen. Groote Houtstraat naast Luxor. (Adv. lngez. Med.) Monteur in de vlammen omgekomen. Noodlottige brand te Noordliorn. NOORDHORN, 14 Mei. Hedenmorgen te ongeveer vijf uur is brand ontstaan in de ga rage van den heer Oosterhuis te Noordhorn 'Groningen). De 22-jarige monteur Tj. Duisterwinkel was vannacht te omstreeks drie uur met den wa gen thuisgekomen. Hij heeft deze in de gara ge gezet en heeft vervolgens zijn slaapplaats, boven de garage gelegen, opgezocht. Na het ontdekken van den brand heeft men nog pogingen in het werk gesteld den jongeman te redden, doch men vond het bed leeg. Vermoe delijk heeft de monteur den brand bemerkt en nog getracht zich te redden, hetgeen hem evenwel niet is gelukt. Het geheel verkoolde lijk werd later in de garage gevonden. De garage brandde geheel uit. Men neemt aan dat zelfontbranding van-de auto oorzaak van den brand is. Vierhonderd Chineezen bij mijnramp omgekomen. Water drong de schachten binnen. TSINGTAU, 14 Mei. In een mijn bij Tsetsjwan aan den zijtak van den Sjantoeng- spoorweg naar Bosjan, ongeveer 80 KM. ten Oosten van Sinankoe heeft een ontzettende catastrofe plaats gehad. Het water drong in de mijn, waardoor 400 Chineesche mijnwerkers en een Japansch ingenieur verdronken. Het water steeg in de schachten met een snelheid van 1 meter per seconde. Het red dingswerk moest na 40 minuten worden afge broken, daar de pompen en de liften door het optreden van kortsluiting defect raakten Men meende reeds dat alle in de mijn werk zame arbeiders, 600 in totaal, verloren waren, doch gelukkig gelukte het, nog 200 mannen te redden. De betreffende mijn is het eigen dom van een Chineesch-Japansche maat schappij. HAARLEMSCHE IIAXDELSVEREENIGIXG. Er wordt door de Handelsvereeniging een le denvergadering gehouden op Woensdagavond 22 Mei in een der zalen van Café-Restaurant Brinkman. Groote Markt. De agenda vermeldt behalve de verslagen o.a. de verkiezing van vier bestuursleden we gens aftreden van de heeren Th. E. Joustra, B. W. Lasschuit, P. H. Smit en G. de Vries; de heer B. W. Lasschuit stelt zich herkiesbaar. De Doodelijke Aanrijding bij Halfweg. Wij vernemen dat de zaak van de doode lijke aanrijding bij Halfweg, tengevolge waarvan een motorwielrijder overleed (na dat hij in botsing was gekomen met een auto bestuurd door den heer C. Maarschalk burgemeester van Haarlem) nog in het stadium van gerechtelijk vooronderzoek ver keert. Van den loop van dit onderzoek zal het afhangen wanneer de zaak in openbare zitting wordt behandeld. Als rechtskundig raadsman van den heer Maarschalk treedt op mr. A. Bruch. Het Lager Onderwijs te Haarlem. Aan het jaarverslag over 1934 van het Lager Onderwijs te Haarlem, uitgebracht door de Commissie van toezicht, ontleenen wij het volgende „Na de onrustige jaren 1932 en 1933, waarin vele en velerlei aanvallen met succes op het Lager Onderwijs werden gedaan, bracht 1934 een zekere stilstand en rust. hetgeen dan al dus moet worden opgevat dat eenerzij ds van een herwinnen van het verloren terrein geen sprake was, hetgeen niet anders te verwach ten was, anderzijds echter ook in de achter- waartsche beweging grootendeels stilstand kwam. Toch werden er nog maatregelen ge nomen, die wij betreuren, maar die nu een maal door de buitengewone tijdsomstandig heden onvermijdelijk waren. Uit het verslag blijkt nader dat daarmede bedoeld worden het afschaffen van de boven tallige leerkrachten, waardoor de maximum- sterkte der klassen moet worden opgevoerd. 15 kweekelingen werden op een belooning van f 600 aangesteld. Opgeheven werden de scholen 4 en 15, die reeds aan het uitsterven waren. Een derde Centrale school voor het 7e leer ja a werd ge opend, Het aantal leerlingen van de openbare scholen daalde van 7565 in 1933 tot 7431 in 1934. Een vermindering van 134, tegen een vermindering van 320 in het jaar daarvoor. 771 leerlingen bezochten de u.l.o.-scholen (in 1933: 722) en 1365 de opleidingsscholen (in 1933: 1396). Kindervoeding deelde dit jaar 107,731 porties uit. In 1932 was dit aantal slechts 51,305. Bij het bijzonder lager onderwijs steeg het aantal leerlingen van 9557 in 1933 tot 9796 in 1934. Data en deskundigen eind examens H. B. S. De minister van Onderwijs, K. en W. heeft lo. bepaald, dat de eindexamens aan de B- afdeeiingen der openbare hoogere burgerscho len met vijfjarigen cursus dit jaar zullen wor den afgenomen op de in deze beschikking voor elke school aangegeven dagen: 2o. aangewezen de navolgende deskundigen, met wier medewerking deze examens zullen worden afgenomen. S. bij de eindexamens van de 1ste gemeente lijke H.B.S. met 5.-j. cursus te Haarlem op 20. 21. 22. 24, 25. 26. 27, 28, 29 Juni, 1, 2, 3 en 4 Juli: Rijks H.B.S. te Velsen op 5, 6, 8, 9. 10 en 11 Juli: deskundigen: dr. j. A. Barrau te Utrecht; dr. J. E. W. Ihle te Amsterdam; dr. A. Hulshof te Utrecht; T. bij de eindexamens van de afd. H.B.S. van het R.K. lyceum te Haarlem op 20. 21, 22 en 24 Juni; afd. H.B.S. van het Christelijk lyceum te Haarlem op 26, 27, 28 en 29 Juni; 2de ge meentelijke H.B.S. met 5-j. cursus te Haarlem op 1, 2. 3. 4, 5, 6. 8, 9 en 10 Juli; afd. H B.S. van het Kennemer lyceum te Bloemendaal op 11. 12, 13, 15 en 16 Juli; deskundigen: mejuf frouw dr. A. Snethlage te Amsterdam; dr. J. Böeseken te Delft; H. van Booven to Hilver sum. Abessynië richt zich opnieuw tol den Volken bond. pag. 4 Het Hongaarseh-Joeg'o-SlaVisch conflict 20 Mei opnieuw voor den Volkenbond. pag. 4 Minister Marchant heeft de Koningin verzocht hem uit zijn ambt te willen ontheffen. pag. 3 De invoer van visch- en diermcelpi'oducten is gemonopoliseerd. pag. 3 De gevolgen voor Haarlem van de korting) op pensioenen. pag. 1 Candidatenlijsten voor de raadsverkiezingen. pag. 2 De Hooge Raad stelt een melkknecht uit Am stelveen in vrijheid. pag. 3 Tegen dr. Henri Folak is een klacht inge diend wegens opruiing tot moord. pag. 3 „Opoe" Postcma-Tjadens is op 106-jarigen leeftijd overleden. pag. 3 ARTIKELEN. EN2. R. P.: Minister Marchant's aftreden. pag. 1 Van onzen Brusselschen correspondent: Mi nister van Zeeland verdedigt zijn beleid. Dag. 4 Van onzen Londenschen correspondent: In drukken van een jubclweek. pag. 11 Willy van der Tak: Op avontuur door Neder land. pag. 6 Fred. Perry: Hoe voer ik mijn spelpeil op? pag. 9 K. de Jong: Hugo Kander-Velden. pag. 11 A. Meilink over de bloem van den dag: Gla diolus of Zwaardlelie. pag. 6 Bekende Haarlemmers: Dr. S. Elzinga. pag. 3 De avonturen van professor Nimbus. pag. 3 Het aftreden van Mr. Marchant Over de voorgeschiedenis. Uil het leven van maarschalk" Pilsoedski. Links boven: Pxisoedski bij een spelletje patient^ zijn lievelingsbezigheid iix zijix vrijen tijd. Daax-onder: de xnaarschalk xnet zijn beide dochtertjes. Rechts: Pilsoedski als commandant der Poolsche legioenen in 1915. Onze Haagsche correspondent schrijft: Reeds eenige weken deden in den Haag ge- rxxehten de ronde omtrent Mr. Marchant's overgang tot de R.K. Kerk. Naar gelang die geruchten bleven aanhoxxden, nam in den kring zijner staatkxxndige geestverwanten het verlangen toe, thans ronduit verklaard te krijgen of men met versinsels dah wel met ware beweringen te doen had. In den vx-ijzinnïg-democratischen bond, waar men toch al in meer dan een opzicht ernstige bezwax-en tegen het beleid van den Minister vaxx Onderwijs. K. en W. koesterde (met name werd er vooral geklaagd over zijn al te wel willende houding tegenover het bijzonder on derwijs). begon de ongerustheid dusdanige afmetingen aan te nemen, dat er door voor aanstaande Vrijzinnig Democraten bij Mr. Marchaxxt sterk op werd aangedrongen nu precies te vertellen of hij Roomsch-Katholiek was geworden of niet. Juist zijn weigering om op desbetreffende vragexx een oxxomwonden antwooi'd te geven deed het wantrouwen groeien. Eindelijk heeft hij dan kleur bekend. De vorige week schijnt door hem in den Ministex-- raad te zijn megedeeld, dat hij Roomsch- Katholiek is geworden en vervolgens is henx beduid, dat er, nxx hij door heel het geheim zinnig gedoe het vertrouwen ixx eigen kring verspeeld had, wel niets anclers nxeer opzat dan zijn portefeuille ter beschikking te stellen. Zelfs op het oogenblik, waarop de heer Mar chant aan het Nederlandsch Correspondentie bureau had doexx weten, dat hij uit den V.D. bond was getreden, wist b.v. de leider der V.D. Kamerfractie van dit laatste xiog niets! De demissionaire bewindsman schijnt de zienswijze toegedaan geweest te zijn, dat hij gerxist. V.D.'er èn Minister kon blijven, ook al was hij tot de R.K. Kerk toegetx-eden. In V.D. kring lxeerschte echter de opvatting, dat zulks niet slecht ter zijxxer beoordeeling stond. Hij had een plaats-ixx het kabinet-Clijn aanvaard, nadat de betreffende partij-instantie zich hiermee eerst accoord had verklaard. De vraag deed zich dus nu in elk geval voor, of die in stantie'in den R.K. Mr. Max-chant als Minister van Onderwijs, K. en W„ dus als Minister die juist met de verhoudingeix tusschen openbaar en bijzonder onderwijs te maken heeft, nog hetzelfde vertrouwen stelde als destijds in den niet-R.K. leider van den V,D. bond. De omstandigheid, clat de heer Marchant al bijkans eexx half jaar geleden bekeerd is, doch zulks angstvallig geheim heeft gehouden, doet niet verder in twijfel trekken, of hij heeft vooral ook hierdoor het vertrouwen verspeeld. Vandaar, dal hem nu slechts overbleef nadat anderen hem dit duidelijk hebben moe ten maken ontslag als Minister te vragexx. Voor zoover momenteel valt na te gaan, zal een en ander geen verdere politieke gevolgen, van ingrijpende beteekenis met zich mee hoe ven te brengen. Het ligt voor de hand, dat men er naar zal streven de straks leeg komende plaats in het kabinet opnieuw te doen bezet- texx door iemand, die de V.D. begixiselen is toegedaaxx. Denkbaar ware, dat een der ove rige Ministers de partefeuille van Ondex-wijs op zich zou nemen en dan naar een nieuwen bewindsman voor het aidxxs opengekomen De partement gezocht zoxx worden. Hiei-omtrent valt echter in dit stadium niets met zekerheid

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1