Hel Befakfrijkste Hypotheekbanken en Crisis. Nieuwe haring. 52e Jaargang No. 15922 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 21 Mei 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post f 0.72y3. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim ƒ75.- Verlies Wijsvinger f 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DiT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. Flandin's positie bedreigd? Geruchten over aftreden der Fransche regeering. PARIJS, 21 Mei (Reuter). De kabinets zitting, die hedenmorgen zou worden gehou den, is uitgesteld tot 28 Mei. In politieke krin gen wordt dit uitstel zeer verschillend uitge legd. Terwijl men in nauw aan de regeering verwante kringen verklaart, dat het besluit is veroorzaakt door den gezondheidstoestand van den minister-president wiens armbreuk niet zoo snel geneest als men had verwacht, weet de rechts georiënteerde Jour te melden, dat misschien de geruchten omtrent ernstige meeningsverschillen in het kabinet niet geheel uit de lucht zijn gegrepen. Het blad spreekt zelfs van de mogelijkheid van het aftreden van het geheele kabinet. Flandin zou zich de laatste dagen bitter hebben beklaagd over dwarsdrijverijen der linksche partijen, die steeds weer weigeren de aangeboden conces sies te accepteeren. Flandin zou daarbij heb ben laten doorschemeren, dat hij er onder deze omstandigheden de voorkeur aan zou ge ven af te treden. De bij het weer bijeenkomen der kamer gebruikelijk groote politieke rede is in elk geval uitgesteld tot na Pinksteren. Wat Goering en Laval bespraken. Laval „Gesloten overeenkomsten voor alle landen open." PARIJS, 21 Mei fReuter). De Jour meent omtrent het onderhoud tusschen generaal Goering en den minster van buitenlandsche zaken Laval te Krakau nog te kunnen mede- deelen, dat Goering heeft gewezen op den vredeswil van Duitschland en mededeeling heeft gedaan van de richtlijnen der rede, die Hitier zal houden. Laval heeft er nogmaals op gewezen, dat Frankrijk geen insluitings- poliitiek wil voeren, doch dat de gesloten overeenkomsten voor alle landen openstaan. Hij had daarom geweigerd eenige overeen komst aan te gaan, die de medewerking van 'bepaalde mogendheden zou uitsluiten. De Hooge Veluwe-kwestie. Over de financieele verplichtingen van de Stichting ,,De Hooge Veluwe" wordt ons van officieele zijde het volgende gemeld: De Kröller-Müller stichting heeft verder op zich genomen, ook tot een sluitende jaarlijk- sche exploitatie van De Hooge Veluwe mede te werken. Zij heeft- voor den tijd van tien jaar het landhuis St. Hubertus gehuurd voor 5000 per jaar en de jacht -binnen het z.g. groote raster gepacht voor 3000 per jaar. Bovendien heeft zij zich voor dezelfde periode verbonden in een mogelijk exploitatie-tekort, bij te dragen maximaal 12.000 per jaar. Met het oog op deze laatste verplichting is een bedrag van 150.000 in handen van den liquidateur van de N.U.M. gestort, die ge machtigd is. daaruit eventueele tekorten tot de aangegeven grens aan te zuiveren. Geen van de personen, die als bestuurslid van de Hooge Veluwe of van de Kröller- Müller stichting aan deze zaak medewerken, ontvangt daarvoor in eenigen vorm eenige financieele tegemoetkoming. T eraardebestelling W. D. H. baron Van Asbeck. Onder zeer groote belangstelling is Maan dagmiddag op de Algemeene Begraafplaats te 'sGravenhage ter aarde besteld het stoffe lijk overschot van den heer W. D. H. baron van Asbeck, gepensionneerd schout-bij-nacht ti tulair, oud-gouverneur van Suriname en oud gezant in Mexico. Een groote kring van oud-zeeofficieren en tal van bekende personen uit den Surinaam- schen bestuursdienst en autoriteiten waren op de begraafplaats aanwezig om den ontslapene de laatste eer te bewijzen. De Koningin deed zich bij deze plechtigheid vertegenwoordigen door Haar adjudant, kapi tein-luitenant ter zee N. A. Rost van Tonnin gen, die in een gala hof rij tuig iin den stoet volgde. Ook tal van bestuursleden van verschillen den vereenigingén op maatschappelijk gebied waar baron Van Asbeck zijn krachten aa.n heeft gegeven, waren tegenwoordig. O.m. wa ren twee weeskinderen uit het Gereformeerd of Burgerweeshuis te Haarlem aanwezig om een eenvoudige bloemenhulde te brengen bij het graf van baron Van Asbeck, die als regent ibet weeshuis gediend heeft. Aan de geopende groeve heeft een zoon van den ontslapene allereerst eenige verzen uit den Bijbel voorgelezen, waarna de kist in het familiegraf werd neergelaten. Vervolgens nam de zoon wederom het woord, nu om in eenige gevoelvolle woorden den dank der familie te betuigen. In de eerste plaats richtte hij zich tot den vertegenwoor- diger van de Koningin, wien hij verzocht de erkentelijkheid van de familie aan H.M. te •willen overbrengen. Tenslotte richtte baron Van Asbeck zich nog tot den minister van Buitenlandsche Zaken, tot den oud-minister van Buitenlandsche Zaken en tot den verte genwoordiger van den minister van Koloniën en dankte hen eveneens voor de betoonde be- •1ï' estelling. Met het voorlezen van een ge deelte van een gezang, dat den overledene bijzonder dierbaar was, eindigde spreker* Wat ons uit het hypotheekbedrijf werd medegedeeld. Nadat wij eerst het woord gegeven hebben aan een notaris en een makelaar, is nu iemand uit het hypotheekbedrijf aan de beurt. Hoe is zoo vroegen wij de positie van de hypotheekbanken in dezen crisistijd? Niet te best, want er gaat heel weinig om. Allereerst is er slechts weinig marge tusschen de uitgegeven pandbrieven en de hypotheken. Men kan geen 5 pet. rente op pandbrieven be talen en hypotheken geven voor 4 1/2, want de hypotheekbank moet het juist van die winst marge hebben! Bovendien worden er tegen dit hooge rente nog weinig pandbrieven ge kocht. Er zouden dus wel meer hypotheken geplaatst kunnen worden als er pandbrieven uitgegeven werden tegen een lagere rente (bij voorbeeld 1/2 pet. onder de hypotheekrente i maar dan zou men die pandbrieven ook in vol doende hoeveelheid moeten kunnen plaatsen. Het publiek is blijkbaar zenuwachtig gewor den en houdt zijn geld liever vast. Mijns in ziens is er geen reden voor die angst. Evenmin voor de angst die het publiek toont bij het van de hand doen van aandeelen van hypo theekbanken. De menschen zijn zoo angstk geworden, dat aandeelen van hypotheekban ken van f 1000 waarop f 100 gestort is en waar voor enkele jaren geleden nog f 350 betaald werd, thans kosteloos aangeboden worden, zelfs betaalt men nog f 75 toe. Dit gebeurt omdat sommige aandeelhouders bang zijn, dat zij door den tijd die aandeelen moeten vol storten (Men weet dat op aandeelen van hypo theekbanken slechts 10 pet. gestort wordt: de aandeelen staaii op naam. zoodat zij alleen zijn over te doen als men daarvoor een gega digde heeft). Die angst vind ik absoluut over dreven. Mijn eenige verklaring is, dat het een feit is, dat in den ouden tijd veel dames hy- potheek-aandeelen kochten, omdat die bij een kleine storting toch een flinke rente gaven Zij waren dus een goed object voor dames, die moesten leven van een klein kapitaal. Vrouwen worden als er eenige onzekerheid dreigt al gauw angstig, zij willen om.de kans. te ont gaan in de toekomst mogelijk f 960 te moeten bijstorten, liever een kras halen door de eens betaalde f 350 en nog f 75 bijbetalen om er van af te komen. Maar zoo slecht staat het toch nog niet met de hypotheekbanken. Al zijn de zaken in den laatsten tijd beperkter geworden, er is het algemeen gesproken toch nog steeds dividend uit de elk jaar gemaakte winst uit gekeerd. Wel is dat dividend al gezakt en het is aan te nemen, dat het in de komende jaren nog veel meer zal zakken. Zelfs is het mogelijk, dat er in de toekomst hypotheekbanken zijn, die het voorzichtiger vinden voorloopig geen dividend meer uit te keeren alle winst bij de reserve te voegen, maar daarmee is alles gezegd. Ik geloof niet, dat er een groote hy potheekbank in ons land in moeilijkheden zal komen. Van geen enkele bank is mij bekend, dat er kans is, dat binnenkort de aandeelen zullen moeten worden volgestort om verliezen te dekken, Hebben de hypotheekbanken al veel ver liezen geleden? Het antwoord was: Niet veel. Er zijn wel is waar bij alle banken eenige klappen gevallen, maar van grooten omvang is dat toch niet ge weest. In de toekomst zullen er ook nog wel verliesposten komen, dat kan nu eenmaal niet anders. Het is een feit, dat er een groot aantal hypotheken niet voor 2 3 gedekt is door onderpand Dit komt natuurlijk door de waardevermindering van vaste goederen in dezen crisistijd. Er moet thans soepelheid be tracht worden bij de. afwikkeling en vernieu wing van die hypotheken. Als er kans is, dat door die soepelheid de hypotheek-opnemer gered kan worden, dan is het natuurlijk ook een belang van de bank om die soepelheid te betrachten. Zelfs bij loopende hypotheken wordt dat gedaan. Maar de banken stellen het „nemen" van kwade posten toch niet uit naar de toekomst. Als zij zien, dat een hypotheek niet te redden is, dan wordt de zaak meteen afgewikkeld. Het pand komt dan in veiling, of wordt door de bank zelf ingekocht. Uitstel len helpt in zoo n geval toch niet, dat maakt het verlies in zoo'n geval nog maar grooter. De hypotheekbanken hebben in het alge meen een groote reserve. De meeste hebben die reserve veiligheidshalve niet in het eigen bedrijf belegd, maar gestoken in hypotheken of effecten. Die reserves zullen wel voldoende zijn om mogelijke verliezen in de toekomst te dekken. Hoe ziet u de toekomst van het hypotheek wezen? Ik ben niet pessimistisch. Maar voor her stel zal het noodig zijn, dat er meer vertrou wen komt. Zonder dit vertrouwen kunnen de hypotheekbanken geen zaken doen. Het pu bliek moet meer vertrouwen krijgen in de pandbrieven van de solide hypotheekbanken, want eerst dan krijgen de banken immers meer geld om anderen met hypotheken te kun nen helpen. Dat de banken nu slechts weinig geld hebben voor het uitgeven van nieuwe hy potheken is niet alleen een gevolg van de stilte op de pandbrievenmarkt, maar ook van het feit, dat door de crisis de verplichte aflossin- jen niet geregeld binnen komen. Het geld dat nog afgelost wordt gebruiken de banken ook bovendien om zoo mogelijk pandbrieven met te hooge rente in te koopen. Tot nu toe hebben alle hypotheekbanken aan hun verplichte uitloting van pand brieven kunnen voldoen. Voor de economie in het bedrijf zouden evenwei vele banken graag veel kasgeld hebben om zooveel mogelijk af te komen van de pandbrieven met te hoog? rente. De Vaderlandsche heeft bijstorting op. de aandeelen geëischt om de pandbrieven me' hooge rente te kunnen inkoopen. Dat was evenwel een bijzonder geval, ik geloof niet dat andere hypotheekbanken dat voorbeeld zullen volgen. Niet alleen de hypotheekbanken, ook de le- Voormoderne optiek en billijke prijs berekening is Uw adres CAREL VAN HUIZEN, Opticien. KL. HOUTSTRAAT 13 Telefoon 14112. (Adv. Ingez. Med vensverzekeringmaatschappijen en pensioen fondsen zijn thans „traag'' bij het sluiten van nieuwe hypotheken. En particulieren die hun gelden meestal via een notaris voor hypothe ken beschikbaar stellen niet minder. Het is dan ook wel juist zooals in een vorig inter view werd gezegd, dat de officieele hypo theekrente tot 41/2 pet. is gezakt, maar in verband met de moeilijkheid om geld op hy potheek te krijgen, wordt er ook wel tegen een hooger percentage afgesloten. Autotocht voor Ouden van Dagen. De Haarlemsche Autotocht voor Ouden van Dagen, die sinds 1929 elk jaar gehouden wordt en telkens volkomen geslaagd is. zal ditmaal worden gehouden op Dinsdag 25 Juni. De penningmeester van het Comité, de heer A. M. Duytshoff. Hotel Lion d'Or. Kruisweg giro 20365) zal gaarne weer de bijdragen ontvan gen die belangstellenden ook vorige malen hebben gegeven om den ouden menschen een heerlijken onvergetelijken dag te bezor gen. Eerstdaags zal weer het gebruikelijke beroep op de vriendelijke medewerking van autobezitters worden gedaan. Haarlem en de Crisis. Minder gunstige cijfers. De Statistische Gegevens der gemeente Haarlem brengen ook over het eerste kwar taal van 1935 geen gunstige cijfers. De stijgende werkloosheid. In de maanden JanuariMaart werd dit jaar aan valide werkloozen uitbetaald 682.525 tege® 604.152 in dezelfde maanden van het vorige jaar. Een stijging dus met bijna 80 000! Het aantal valide werkloozen was in Maart 4909 tegen 3995 in dezelfde tijd van 1934. Een verschil dus van 914. In Maart waren bij de tijdelijke werkge legenheid geheel of gedeeltelijk voor rekening der gemeente 279 werkloozen geplaatst, tegen 469 in deeelfde maand van het vorige jaar. Er is misschien eenige herleving in de bouw nijverheid te verwachten, want nu werd in Maart bouwvergunning verleend voor werken die tezamen 699.225 zullen kosten, terwijl dit bedrag het vorige jaar slechts 234.335 was. Verminderd gasverbruik. De cijfers over de aflevering var. gas door de Haarlemsche fabriek bedroeg dit kwartaal 6.208.216 M3, tegen 6.827.152 M3. in denzelfden tijd van het vorige jaar. Een vermindering dus van 618.936 M3. Gespecificeerd wordt opgegeven het gasver bruik te Haarlem. Deze cijfers staan als volgt tegenover elkaar: le kwartaal 1935: 4.762.660. Ie kwartaal 1934: 5.370.265. Dus alleen voor Haarlem bedraagt de ver mindering reeds 607.605 M3 Daaruit is dus af te leiden dat het gebruik te Bloemendaal, Haarlemmermeer, Haar- lemmerliede ca.. Zand voort en het provinciaal ziekenhuis niets noemenswaard verminderd is. Det achteruitgang te Haarlem beloopt dus ongeveer 11.5 Uit deze cijfers blijkt dus wel. dat na de ingevoerde tariefverlaging, die eind December van het vorige jaar is ingevoerd, de daling nog niet tot staan gekomen is. Ook minder electriciteit. De electrische centrale leverde in de maan den Januari, Februari en Maart af 3.772.808. 3.211.864 en 3.251.732 KWU. tegen 3.883.513. 3,221.827 en 2.294.753 KWU. in dezelfde maan den van 1934. Bij elkaar zijn deze cijfers dus: le kwartaal 1934: 10.400 093 KWU. le kwartaal 1935: 10.236.404 KWU. Dit jaar dus minder 163.689 KWU. Deze vermindering beperkte zich dus tot ongeveer 11/2 Scheepvaart achteruitgaand. De cijfers over de scheepvaart zijn ook weer ongunstiger geworden. Nu zijn in Maart hier binnen gekomen om te laden of te lossen 774 schepen met een in houd van 55.744 ton. Over Maart 1934 waren deze cijfers 876 schepen en 63.625 ton. Er zijn nu door onze wateren doorgevaren 571 schepen met 27.812 ton tegen 857 schepen met 46.763 ton in Maart 1934. (De eerste nieuwe haring is te Vlaardingen aangevoerd.) De eerste nieuwe haring zit Weer aan den (vaderlandschen) grond, En menig smulpaap loopt alweer, Het haringwater om den mond. Hij is gereed om 't malsche dier Over den tong te laten gaan De nieuwe haring heeft het land. En dat biedt hem het graf slechts aan. Men brengt hem straks de laatste eer, Als hij aan tafel wordt genood. Zooals 't ook meest met menschen gaat. Eert men hem niet dan na zijn dood. Men rookt hem, eet hem zout of zuur In sla. wanneer de smaak zoo is, Noemt hem poëtisch zeebanket. In plaats van maar eenvoudig visch. Hij trekt wel alle katten aan. Maar jaagt de katers op de vlucht. En dan is het met hem gedaan. Dan rest er niets meer dan wat lucht. Intusschen wordt hij in zijn school, Droef aangeteekend als absent, Alweer een. die de groote les: De vijand mensch niet heeft gekend. P. GASUS. Flora 1935 Heemstede. Trok meer dan 600.000 betalende bezoekers. Dat de Internationale Bloemententoonstel ling 1935 Heemstede zeer veel succes gehad heeft is bekend. We hebben op gezette tijden de cijfers gegeven van het bezoek over be paalde perioden van Flora en thans kunnen wij de officieele cijfers meedeelen over de ge heele periode. Het aantal- betalende bezoekers aan de lo ketten geregistreerd is 1000 onder de 600.000 gebleven. Aangezien door huisgenooten van leden van de Alg. Vereeniging voor Bloem bollencultuur 10.00 knipkaarten gekocht wa ren heeft het aantal betalende bezoekers de 600.000 ruim overschreden. Naar schatting zijn voorts 150.000 bezoe kers zonder betaling toegelaten, zoodat Flora meer dan driekwart millioen belangstellen den heeft getrokken. Mede door het slechte weer is het bezoek Zaterdag- en Zondag niet zoo druk geweest. Toch hebben nog 51 personen gebruik ge maakt van de gratis vliegtochten. Er waren meer gerechtigden, doch sommigen hebben geen gebruik gemaakt van de geboden gele. genheid. Zooals bekend werd aan eiken 150sten be zoeker tusschen 12 en 7 uur Zaterdag en Zon dag een gratis vliegtocht aangeboden. Wie is de gelukkige? Bij de trekking der Staatsloterij van heden bleek de 100.000 te zijn gevallen op nummer 14743. Geen inspectrice van politie? De mededeeling van den burgemeester aan den Raad. De burgemeester van Haarlem heeft aan den gemeenteraad geschreven: Zooals U bekend zal zijn heb ik aan Mejuf frouw J. E. Braat wegens gezondheidsredenen met ingang van 1 Mei j.l. op haar verzoek eervol ontslag verleend uit haar betrekking van inspecteur van politie 2e klasse, belast met de behandeling van kinderzaken. Gezien de ervaringen opgedaan gedurende den tijd. dat de functie vervuld is geweest, waaromtrent nadere bijzonderheden te vin den zijn in het rapport van den Commissaris van politie, alsmede in de beschouwing van den Officier van Justitie bij de Arrondisse- ments Rechtbank alhier, welke stukken ter lezing zijn nedergelegd, heb ik mij afge vraagd of het wel gewenscht is, de vacature opnieuw door een vrouw te doen bezetten. Ik ben tot de conclusie gekomen, dat inderdaad aan benoeming van een inspecteur de voor keur moet worden gegeven. Tenzij Uw Raad blijk zou geven, van een tegenovergestelde meening te zijn. ligt het derhalve in mijn voornemen in de vacante betrekking te voorzien door benoeming van een (mannelijk) inspecteur van .politie 2e klasse De negus van Abessynië klaagt Italië bij den Volkenbond aan. pag. 4 In Oostenrijk heeft een massa-arrestatie van nationaal-socialisten plaats. pag. 4 De Hongaarschc regeering heeft een vierjaren plan opgesteld. pag. 4 De Nederlandsclie Bank keert 3.6 pet. divi dend uit. pag. 3 Handelsbesprekingen met Italië zijn heden begonnen. pag. 3 De K. N. I. L. M. heeft nieuwe plannen. pag. 3 Een expediteur uit Hoorn reed zijn auto op zettelijk te water. pag. 3 De schrijver Ivans is overleden. pag. 3 Te Utrecht zijn twee Cbineezen bij een steek partij om het leven gekomen. pag. 1 Hypotheekbanken en de crisis. pag. 1 Mgr. dr. Th. M. Vlaming is te Haarlem over leden. pag. 5 oor Haarlem's Politierechter. pag. 5 Een natuurbad bij de Ruine van Brederode. pag. 5 ARTIKELEN, E$Z. Jan GreshoffDertig jaar kunstleven in België pag. 4 Fred Perry: Hoe voer ik mijn spelpeil op? pag. 9 Per fiets naar Ned. Indië. pag. 5 De avonturen van professor Nimbus. pag. 3 Bekende Haarlemmers: de heer G. van Waard pag 3 Ruzie om sigaretten Eischt twee dooden. Chineezendrama te Utrecht. UTRECHT, 21 Mei. In het .Chineesche restaurant aan de Lichte Gaard alhier kre gen twee inwonende Chineesche bedienden hedenmorgen ruzie, voor zoover men kon na gaan, over sigaretten. Zij zijn daarbij tot een handgemeen overgegaan, waarop de eene Chinees den ander met een hakmes heeft ge dood. Het slachtoffer werd gevonden met in geslagen schedel en een diepe snede in den hals. De dader sprong na zijn daad uit het dak raam en werd dood opgenomen. Bij den val uit het raam kwam de man terecht op een jongedame, die juist op een rijwiel passeerde. Het meisje bekwam daarbij lichte verwondin gen en is naar de Klinieken overgebracht. De Haarlemsche bevolking. Cijfers over het le kwartaal van 1935. Het inwoneraantal van Haarlem steeg in het le kwartaal van 1935 van 129.127 tot 129.537. De 130.000ste is dus spoedig te verwachten. Er werden dit kwartaal 161 huwelijken ge sloten, terwijl 19 echtscheidingen werden uit gesproken. Er vestigden zich hier 160 vreemdelingen, terwijl er 255 vertrokken. Het aantal vreemdelingen verminderde dus in totaal met 95. Ei* overleden 375 inwoners tegen 334 in de zelfde 3 maanden van 1934 Het sterftecijfer was nu over Maart 10.37 tegen 8.14 in Maart 1934. In de eerste 3 maanden van 1935 kwamen hier 72 gevallen van besmettelijke ziekten voor tegen 174 in het le kwartaal van 1934. PERSONALIA. De heer C. J. L. Meuring te Overveen, slaagde te Amsterdam voor het apothekers assistentenexamen. grootste vliegtuig van de Sovjet Unie. de „Maxim Gorki", dat Zaterdag 11 personen bemanning en 36 passagiers verongelukte. Bestuurder der Flora-tram had schuld aan botsing. Waarschijnlijk te laat geremd. Het ongeluk met de electrische tram dat Vrijdagavond te Lis«e is geschied, i.s zeer waarschijnlijk te wijten aan het niet den voorrang verleenen door den bestuurder van de ..Flora"-tram die uit leiden kwam. De dubbele sporen zijn hier 20 Meter lang en het uitzicht is zeer goed. zoodat seinlichten daar overbodig zijn. De tram uit Hiaripm heeft daar den voorrang. Waarschijnlijk heeft de bestuurder van de „Flora"-tram, de tram uit Haarlem niet tüdig ongemerkt en k*>n on danks remmen de tram niet houden. Geble ken is dat de remmen van beide tramtreinen sroed in orde waren. en tc-chrn'^-be fouten knnrien niet worden geconstateerd. Wij vernamen dat de getx-offen reizigers en den bestuurder het allen vrü goed maken.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1