NIEUW Een natuurbad bij de Ruïne van Brederode. lK>oi 75 af. Per fiets naar Nederlandsch-lndië. r> t n a r 21 stei 1935 H X A" R E F. Sr'S n A 'O F F 'A T5 Iets over de geschiedenis van de omgeving. Aan den voet van de Ruïne van Brederode was Velserend de natuurlijke pleisterplaats voor de bezoekers der bouwvallen van 't kas teel van het edelste der Nederlandsche adel lijke geslachten. Op zomer-Zondagen en voor al op de beide Pinksterdagen en op Hemel vaartsdag was :t er meestal zeer druk. Dan hoorde men een geroezemoes van stemmen en hoog oploopende stemmetjes van kinderen, die elkaar een schommel betwistten. Daar zal een nieuwe bron van inkomsten worden aange boord. De heer Kok, exploitant van Velserend, liet den heer A. ten Broeke, architect te IJmuiden een plan ontwerpen voor een zwem en strandbad. Dat zal zeker niet weinig bij dragen tot verhoogd vreemdelingenbezoek, maar ook van vele Haarlemsche watersport minnaars. Dezer dagen zijn we eens wezen kijken, hoe het er mee staat. De kanovijver onmiddellijk achter het ge bouw is gereed en strekt zich rondom een langwerpig eiland uit. Er komen twee zwemvijvers, één voor ge oefende zwemmers en één voor kinderen en ongeoefenden. De vijvers zullen een totale op pervlakte van 7000 M2. krijgen. De vijver voor ongeoefenden is klaar. Men ziet er in den westhoek het water uit den bodem opwellen. De groote vijver is nog niet klaar. Daar moe ten nog eenige kubieke meters zand voor ver zet worden. De 23 douchekamers en toiletten zijn al klaar. Zij strekken zich over een lengte van 120 Meter uit met de achterzijde langs den weg langs Brederodeduin. Een nieuw openluchtbad dus. zooals er o.a. ook een is te Bilthoven, te Beekbergen en ach ter het militaire kamp Oldebroek. Niet-zwem- mers kunnen zonnebaden langs het kunst matige strand van 14000 M2. De heele water sportinrichting beslaat ruim 3 H.A. Wanneer het bad officieel wordt geopend zullen de matadors op watersportgebied wor den genoodigd. Thans nog een paar historische herinne ringen. Of nu, zooals het jaartal op 't poortje, 1638 deed vermoeden het stichtingsjaar, dan wel het ook genoemde 1624 is, laten we in 't mid den. Ook zullen we niet de gansche reeks van bewoners en bezitters nagaan. Van deze is wel de voornaamste de Burgemeester-Bier brouwer van Haarlem Jan Claesz. Loo, die ook op drie schilderstukken van Frans Hals voorkomt, o.a. als Kolonel der Haarlemsche Schutterij. In 't trappenhuis van ons mu seum ziet ge op een matgekleurde schilderij van den Haarlemmer Matham de bierbrou werij het Scheepje en 't buiten van Jan Clatsz. Loo vereenigd. Met den brand zijn verschillende schilderijen verdwenen o.a. een reproductie van „Het Joodsche bi-uidje", een der schilderijen welke men graag indertijd naar Parijs wilde zenden. Verder een schil derij van Prins Maurits. Dan werd er in die oude opkamer een bijbel bewaard van meer dah twee eeuwen oud en enkele sabels uit vroeger tijd. Het mooie renaissancepoortje in den achtergevel van het oude gedeelte bleef bij den brand in den zomer van 1933 gespaard. Het is aan „de Keyser" afgestaan evenals de prachtige tegeltjes in de muren van de keuken, van 1 d.M.2 grootte. Daar werd indertijd een rijksdaalder per stuk voor geboden. Hendrick de Keyser" zal ze evenwel net als het poortje goed plaatsen Het is evenwel met Velserend lang niet al tijd voorspoedig gegaan. Van adellijke kreeg het patricische en tenslotte burgerbewoners Vooral in de vorige eeuw stond het bekend als buitencafé. Honderden koetsen en vigi- lanten en janpleziers hebben hier gestaan Talrijk waren er de gezelschaopen van stu denten die er hun jool hadden, vooral na een promotie. Omstreeks 1870 was de heer J. J, Ba ale en deze was meteen kastelein van Brederode. Geen wonder dus dat de op gravingen bij hem in bewaring kwamen. Ja renlang stond dan ook een kast met opge graven wapens en andere voorwerpen op Velserend. Nu staat die kast al 35 jaar in de vierkante torenkamer. Vroeger rustte menigeen na de opklim mingen en ronddwalingen in de oude burch* wat uit in de gelagkamer, de serre of in den voortuin.' Wanneer wijlen Ds. Craan- diik in zijn Wandelingen door Nederland in 1887 een en ander van Velserend zegt. is he* alleen uitspanning en was er géén gelegen heid voor logies. De latere eigenaar zag in dat het zoo niet kon blijven en liet aan het oude witgepleisterde huis een nieuw gedeel te in modernen stijl bouwen. Huis en erven waren toen ongeveer 4 H.A. groot. Met wat moeite en financieele offers had men er in die omgeving wat moois van kunnen ma ken. Langzamerhand kwam er een toestand van verval, 't Kan wel al een kleine 15 jaar 1 geleden zijn, dat de heer Van den Berg aar een Heemstedenaar verkocht. Deze wilde zijn 300.000 M2. grondbezit ook weer graag van de hand doen .Er was sprake het huis in te richten als zusterhuis van 't Provinciaa1 Ziekenhuis. Dan zien we dat door wijlen Notaris Daamen „het gunstig bekend staan de en mooi gelegen" Hotel Velserend met tuin en boschgrond. samen 75 aren Maan dag 26 April 1920 publiek verkocht wordt Er waren toen 10 logeerkamers groote kof fiekamer, serres, apart woonhuis, prieel schuren stalling. Overal electrisch licht er waterleiding. Dan zouden nog eenige bouw terreinen van 300 en 1000 M2. langs Zeeweg en aan den weg naar de ruïne verkocht wor den. Hotel Velserend werd voor f 62.275 op gehouden, terwijl J. Claesz. Loo er in 1624 f 2125 voor betaald had. De promotie van Alberdingk Thym en Kloos. Prof. Dc Groot promotor. Op Maandagmiddag 27 Mei om kwart over drie zal in de aula van de Rijksuniversiteit in Amsterdam de promotie plaats hebben van de letterkundigen Alberdingk Thijm (Lode- wijk van Deyssel) en Willem Kloos. Promotor is prof dr. A. W. de Groot, die voorzitter is van de faculteit van letteren en wijsbegeerte en secretaris van de senaat. Deze zal een rede houden, waarin hij o.a. de motiveering weer geeft van het senaatsbesluit tot wetenschap pelijke promotie der beide genoemde letter kundigen. Paranymphen zijn de heeren dr. K. H. de Raaf en de heer A. M. A. T. van Tete- ring, resp. van Willem Kloos en Alberdingk Thijm. De belangstelling voor deze plechtig heid blijkt zeer groot te zijn. Om half zeven zal een feestmaal worden gehouden in la Réserve in Amsterdam. Bezichtiging van de „Normandie". Men meldt ons: Talrijke Hollanders hebben den wensch uitgedrukt, een bezoek te brengen aan de nieuwe transatlantische boot „Normandië" die binnenkort in dienst gesteld zal wor den. Ten einde aan dit verlangen gevolg te geven, heeft de Compagnie Générale Trans- atlantique besloten, liefhebbers uit te noodl- gen tot een bezoek op Zaterdag 29 Juni te Havre, dat gepaard zal gaan met een diner aan boord, gevolgd door een bal. De bezoekers brengen den nacht van Za terdag op Zondag door in de rijkingerichte hutten van het schip en kunnen er Zater dagmorgen het ontbijt gebruiken. Bij voldoende deelneming zal er met mede werking der Nederlandsche. Belgische en Fransche Spoorwegen een extra-trein worden ingelascht, rechtstreeks uit Holland naar Havre, zoodat men Vrijdagavond zal kunnen vertrekken om Maandagmorgen weer terug te zijn. Alle verdere inlichtingen zullen den gega digden op aanvrage worden verschaft door het Fransche Reisbureau. Lan-*e Houtstraat 5a te 's Gravenhage, Telef. 110568. Landelijk schoon aan de Houtvaart verdwijnt. Bij de Ohmstraat ligt een houten brug. Aan de Zuid-Westelijke grens van Haarlem is in enkele jaren een groot aantal woningen gebouwd aan een complex van ruime stra ten met hier en daar een nlein. Van de Pijls laan. waar intusschen ook weer enkele hui zen in aanbouw zijn. reikt het straten- en wonineencomplex tot bijna de Munterslaan ingesloten aan de eene zijde door de spoor baan naar Leiden en aan de andere zijde door de smalle Houtvaart met haar hoogs trapbruggetjes hier en daar. die toegang ge ven naar eenige kleine huisjes aan de over zijde. Deze vaart ligt er nog als een idylle, te midden van landelijke schoonheid Toch slaat de groote stad ook hier de schendende hand aan het landelijk schoon. Het smalle pad vlak langs de Houtvaart, wordt reeds op een paar plaatsen geflan keerd door een breede straat, met moderne huizen. En zelfs Is een stuk tuingrond aan de overzijde, n.l. tusschen deze vaart en de Elswoutslaan, in exploitatie genomen voor woningbouw. Reeds is een begin van een ri oolnet aangelegd, zoodat ook daar eerlang huizen zullen verrijzen. Op deze plaats heeft de gemeente een flinke breede houten brug over de Houtvaart geslagen, recht tegenover de Ohmstraat. Zeker, de houten brug past nog volkomen bij de omgeving, maar de Hout vaart zal stellig in de toekomst, als gevolg van de bebouwing en den stratenaanleg, een verandering ondergaan, min- of meer wor den gekanaliseerd, zooals in het Noord-Wes ten 'van de stad de Delft een verandering ondergaat. (Adv. Ingez. Med.) GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Ceintuurs en handschoenen: Politiebureau, Smedestraat 9. Autoped: Brandius. Marnix- straat 117. Armbandhorloge: Van der Stadt, Twijnderslaan 42. Slappe boorden: Munnink, Gen. Bothastraat 43. Compas: Van Dokkum, Ohmstraat 1. Duimstok: De Vries. Saenre- damstraat 12rood. Nieuwe doeken: Zoet. Lange Raamstraat 75zw. Enveloppe met extract ka dastraal plan: Vooges. Gouwstraat 64. Foto's en negatieven: Van 't Hof. Morinnesteeg 17. Hond: Verharen, Verbindingsweg 34. Bloe- mendaal. Hondenpenningen: De Graaf. Aagje Dekenstraat 12; Noordman. Aagje Deken straat 10 en Politiebureau, Smedestraat 9. Vent-penning: Politiebureau. Smedestraat 9. Portemonnaies (75 cent': Wonder. K. Heeren straat 5rd..: <f 1.65 en sleuteltje): Leising, Patriarchstraat 11: en (bruine»: Nix, Duiven voordestraat 76. Ring met sleutels: Van Keu len. Brouwersvaart 68. Sleuteltjes: Lijkler, Fred. Hendriklaan 7. Shawl: Vester. Brouwers straat 91. Schrift: Politiebureau, Smedestr. 9. Seixié -hë6° cc>cO'PoSO vehsriaciAdii $ctf£*GcN0T „ttbcvnii-" Neerland's meest gevraagde scheercrême! NU: 2 cfkxxïte iu&e? coco-roso OP S.GOEDE ZEEP STAAT DÓBBELM^N (Adv. Ingez. Med.) KINDERVOEDING. De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare afdeelhigen: Zoetestraat 1137 porties, Overtonstraat 1205 porties, Byzantiumstraat 719 porties. Bovendien werden dagelijks aan de scho len voor Buitengewoon L. O. 105 porties ver strekt. Esperanto. Het Esperanto-geboüwtje op de Flora. Flora 1935 behoort weer tot het verledene en de verschillende lichamen en personen die erbij betrokken zijn geweest, zetten zich aan den arbeid tot het opmaken van de balans. Hieronder behoort ook de Esperantobcwe- ging en aangezien deze niets dan winst te boeken heeft, wat reeds van het begin af vast stond, is de balans spoedig opgemaakt. Het resultaat mag zeer bevredigend genoemd worden. Wij hebben hier het oog op hét houten Esperanto-geboüwtje, dat tijdens de geheele tentoonstelling heeft dienst gedaan als ont vangst adres voor buitenlandsche esperantis ten en dat daar op verzoek van de gezamen lijke Esperanto-organisaties van Haarlem en Heemstede door de directie der tentoonstel ling welwillend was geplaatst. Het had ten doel. Esperanto-sprekende bui tenlanders van dienst te zijn en tot dat doel hadden de Esperanto-vereenigingen in onder ling overleg een „diensf'-rooster opgesteld volgens hetwelk van 's morgens 9 lot 's avonds laat steeds Esperantisten aanwezig zouden zijn. Het aantal beschikbare personen was. mede wellicht tengevolge der werkloosheid, zeer groot en de „dienst" heeft dan ook voort durend goed gefunctionneerd; een deel der dienstdoenden had de vrijheid, zich op de tentoonstellingsterreinen te', bewegen om zoo doende gelegenheid te hebben buitenlanders te ontmoeten, aan wier aandacht de esperan- ïo-kiosk mocht zijn ontgaan. Talloos waren degenen die hun aandacht aan het gebouwtje wijdden en hun opmerkin gen ten beste gaven. „Zeg! Esperanto"; Hé, hier ook al Espe ranto", „Zeg, pa. daar staat Esperanto". „Waarom staan die daar met Esperanto?", deze en nog zeer vele andere uitroepen klon ken den geheelen dag: groot was de verlei ding voor de dienstdoenden om een gesprek over het nut en de leermethoden van Espe ranto aan te knoopen en propaganda-mate- riaal te gaan verspreiden. Dat was echter thans het doel niet; ditmaal was het juist een demonstratie van de practisclre toepassings mogelijkheid en ook zonder veel bezoek van Esperantisten zou die demonstratie zijn effect niet gemist hebben. Maar ook het bezoek is meegevallen en al overheerschte uit den aard der zaak het aan tal Nederlandsche esperantisten, die soms met een paar honderd personen tegelijk op bezoek kwamen, er zijn ook vele buitenlandsche espe rantisten geweest en het is te hopen dat voortaan op geen enkele internationale ten toonstelling een dergelijke „stand" ontbreekt. De omgeving van Haarlem is een bezoek van buitenlanders ook zonder bloemententoonstel ling ten volle waard; vele zijn de mogelijk heden, o.a. door het gratis beschikbaar stellen van gidsen en verdere reclame, door middel van Esperanto dit bezoek te bevorderen, het geen door zoovele buitenlandsche badplaatsen, jaarbeurzen en toeristenvereenigingen wordt ingezien. Moge voor Haarlem en Omstreken het Esperanto-comité „Flora 1935" daartoe den eersten stoot gegeven hebben! DE POSITIE VAN DE K 18. De commondant van de K 18 seint; „18 Mei, 12 uur ware plaats, 25 gr. 56 min. Zuid. 46 gr. 43 min. Oost. Deden hedenmorgen 200ste zwaartekracht meting. Alles wel." Op Hongaarsch en Joego-Slavisch grondgebied. Vóórdat ik uit Boedapest vertrok, begaf ik mij eerst nog naar het aldaar gevestigde Bulgaarsche consulaat ter verkrijging van een visum voor dat land, dat mij, na over legging van een aanbevelingsschrijven van het consulaat in Nederland, zonder eenig be zwaar werd verstrekt met een geldigheidsduur van 45 dagen tegen een bedrag van 15.25 Pengo. In mijn schik met deze vlugge ai- doening van zaken, ging ik op weg om te trachten de ruim 100 K.M.. die ik voornemens was af te leggen naar Keckskemet, dien dag nog te halen. Spoedig echter zou ik tot de conclusie komen, dat goede voornemens niet steeds tot uitvoering gebracht kunnen worden. De eerste kilometers werden afgelegd door sen schaars bevolkte streek; hoe dichter ik de plaats Szegled naderde, hoe eenzamer en troosteloozer de aanblik van het landschap werd; de plantengroei hield nagenoeg geheel op en zoover het oog reikte, zag ik niets dan barre, naakte zand- en heidevlakten, waarop de zon uit diep blauwen hemel haar ver zengende stralen goot. De weg, die door deze woestenij, genaamd Kumaniër Zandplateau, heenslingert. is bijzonder slecht en mul; af en toe ontdekte ik groote troepen wilde, Han- gaarsche paarden, die wolken zand en stof opwierpen. Zij sprongen en stoeiden op dit door zon gestoofde heide'anl, terwijl zij zich blijkbaar meer thuis gevoelden dan de moei zaam zich voorthaastende reiziger. Waar ik dan ook bevreesd voor geweest was gebeur de; ik schoot n.l. erg slecht op, doch kon tot mijn genoegen nog het plaatsje Koros, naar schatting 25 K.M. verwijderd van Keckskemet. bereiken. Voor dien dag was van verder gaan geen sprake meer en ik begon daarom toebe reidselen te maken voor mijn nachtverblijf, dat ik even buiten 't reeds genoemde plaatsje opsloeg. Den volgenden dag vertrok ik vroeg tijdig om mijn naar K. onderbroken route, die nog steeds door een geheel verlaten streek voerde, te hervatten. Na de aankomst te Keckskemet reed ik dooi de stad, die gelegen is als een oase temidden van onafzienbare heidevelden. Een vrij aan zienlijk Franciskaner klooster, waarvan de be woners op de velden werkten, passeerde ik en daarna vervolgde ik mijn weg wederom door eindelooze onbegroeide vlakten, die ik bij mij zelf als „Niemandsland" doopte, naar Szege- din. waar ik des avonds laat en vermoeid aan kwam, blij, dat ik mijn slaapzak koen opzoe ken. Szegedin, een koninklijke vrijstad, is gele gen aan de Maros en de Theiss, is geheel door hooge dijken omgeven, die aangelegd zijn na de groote overstrooming in het jaar 1879. waarvoor als onaangename herinnering een machtig gedenkteeken werd opgericht. De stad heeft veel groote pleinen en over de Theiss be vindt zich een lange, hooggebouwde spoor brug. Een van de verdere bezienswaardigheden is de Dom, die wat bouwtrant aangaat veel overeenkomst heeft met de Sint Bavo te Haarlem; het altaar is gemaakt in paraplu- vorm, terwijl het orgel een van het grootste van Europa's kerken genoemd wordt wegens het enorme aantal pijpen dat zich daaraan be vindt. Lang kon ik te Szegedin helaas niet vertoeven, want Sjabatka stond op het pro gramma voor dien dag, die met aanhoudende flinke regenbuien inzette. Het land is hier over het algemeen vrij vlak, de wegen, die begroeid zijn met wilgenstruiken, 'meer dan slecht, ter wijl van het afleggen van eenigen afstand door dit „Kleiplateau" genaamde gedeelte geen sprake kon zijn omdat de taaie, natte en dikke gele substantie zich geregeld aan mijn wielen vastzette, waardoor ik voortdurend genood zaakt werd af te stappen om dit goedje, dat het draaijöh van mijn wielen belemmerde, te verwijderen. Ongeveer halverwege Sjabatka overkwam mij iets, dat mij op het geheele af gelegde traject nog niet was overkomen, 'ik was n.l. de juiste richting kwijt geraakt en zal nu met recht in de klei! Een van de verspreid liggende boerderijen werd opgezocht en het gelukte mij eindelijk na veel gegesticuleer den boer aan liet verstand te brengen, welke plaats ik wenschte te bereiken, waarbij ook mijn landkaart goed dienst deel. daar de plaatsna men daarop ook in de taal van het land ver meld staan; werkelijk, zooiets valt lang niet mee, indien men alleen slechts gebarentaal tot zijn beschikking heeft, die voor dergelijke vragen dikwijls onvoldoende blijkt. Niet al leen dat men de taal niet begrijpen kan, doch tevens kan men uit het schrift niets afleiden of opmaken, omdat de letters op hun hoofd staan. Naar later bleek kostte mij de zoo moei lijk verkregen informatie een extra omweg van ruim 25 K.M., waarvan ik den welwillend gezinden boer maar niet de schuld zal geven. Ik bereikte ten slotte, eenige kilo's zwaarder geworden door de onvrijwillig meegenomen klei, de grens van Joego Slavië, waar de doua ne mij en mijn last zeer voorkomend in ont vangst namen en mij mededeelden, dat ik voor visitatie aan het verkeerde adres was, ik moest hiervoor te Horgos zijn, een paar K.M. verder. Een van de beambten, die iets voor den vermoeiden vreemdeling scheen te ge voelen, was zelfs zoo vriendelijk mij daarheen te vergezellen, waardoor bij aankomst te Hor gos al de formaliteiten spoedig vervuld waren. Zeer veel baat heb ik aan de diverse grenzen gehad van de door den A. N. W. B. voor mij in orde gemaakte triptieken, waardoor ik ont kwam aan voortdurende borgstortingen, ter wijl tevens het passeeren van de grens zooveel gemakkelijker plaats vindt. Te Horgos zocht ik een eetgelegenheid op. De bevolking schijnt in dit land de Hollandsche netheid en zindelijk heid niet te betrachten, alles is hier slordig, vies en onsmakelijk. Voorbeelden hiervan zal ik maar niet noemen, want dan zouden de le zers van dat artikel, die de courant in Holland tegen dinertijd ontvangen, misschien geen en kel brokje meer door den keel kunnen krijgen. Enfin, mijn menu bestond uit een onwel riekend soepje, vleesch van een soort beest, over welks naam ik nog zit te piekeren, als mede de hier altijd voorkomende salade met een kan roode land wijn en dit alles tezamen voor Dinar 8.50. Een Dinar is ca. 3 cent Hol- landsch geld. Waar, zou ik willen vragen, vindt men bij ons een dergelijk menu voor zoo'n laag prijsje? Onder het schrijven van deze memories, vraagt de ondernemer van deze in richting, die een weinig Duitsch spreekt en verstaan kan, mij. waarover ik aan het schrij ven ben. Een lastige vraag, die ik maar niet naar waarheid heb beantwoord, ter vermij ding van moeilijkheden, want erg gemakke lijk ziet deze donkere Serviër er niet bepaald uit. Momenteel is het hier Paschen. Die feestda gen vallen hier op een later tijdstip, daar de bevolking voor het grootste deel Grieksch Or thodox is. Den volgenden morgen 0111 5 uur verliet ik Horgos in de richting Belgrado. Over Novisad en Petrovarradin. Gelukkig waren de regenbuien een weinig minder geworden, de wegen, die nog immer door hetzelfde klei plateau gingen, bleven meer dan slecht, klei en nog eens klei, de onaanzienlijke dorpen en gehuchten, die ik passeerde, zagen er alle ar moedig en slecht onderhouden uit, de vrou wen die ik ontmoette, vertoonden veel gelijke nis met lastdieren; zij gingen gebukt onder een rugzak, waar hier en daar de koopwaar uitpuilde; allen zijn. gekleed in gekleurde rok en keurslijf met een veelkleurig schort, ter wijl sommigen sandalen en anderen weer kap laarzen aan hebben: de mannen dragen hier veel rijbroeken, hebben bontmutsen op terwijl hun verder tenue wordt voltooid met licht ge kleurde kaplaarzen. De in dit gedeelte langs de wegbermen staande vruchtboomen zijn alle met bloesem getooid en vormen mooie bruids- bouquetten in dit overigens kale, van natuur schoon ontbloote landschap. In de dorpen treft men hier en daar kleine armoedige her bergen aan, waar men voor een luttel bedrag een liter lichten rooden landwijn kan krijgen, die een opwekkenden, niet in 't minst hinder lijken invloed uitoefent, en de dorst volko men tot het verleden doet behooren. Met uit zondering van de thee, die ik zelf wel eens zet. heb ik deze, zoo min als koffie hier gezien. Vrouwen, mannen, zelfs kinderen, zij allen genieten van het wijnstokproduct. Zondag 27 April kwam ik te Beograd aan, de hoofdstad van Servië, gelegen aan de Dc- nau en de Save. Van hier loopt een spoorweg naar Konstantinopel en Saloniki; de stad zelf is groot van opzet en men treft er veel breede, goed geplaveide straten aan. Voor het kost baar aangelegde, een zeer groote oppervlakte beslaande park is een standbeeld opgericht ter nagedachtenis van de in den oorlog ge vallen soldaten. Het is van wit marmer en maakt een grootschen indruk. Verder bevindt zich hier een prachtig kasteel, eveneens in wit marmer opgetrokken, met standbeelden er voor, waarvan ik de strekking niet bij machte was te ontcijferen, terwijl ook het op een groot plein gebouwde parlementsgebouw, versierd met een imposant ruiterstandbeeld, de aan dacht trekt. Enkele gedeelten van deze stad hebben een Turksch aspect en men treft hier zwaar ge sluierde vrouwen aan, gekleed in harembroek. De mannen dragen tot de knie reikende don ker gekleurde jassen met als hoofdbedekking een fez; aan de voeten dragen zij sandalen met de punten gekruld omhoog, hetgeen een grappig gezicht is. De zich in de „city" bevin dende menschen zijn allen Europeesch ge kleed. Vanwege het reeds eerder vermelde Paaschfeest zijn de meeste zaken gesloten. De bewoners, die niet toeschietelijk en hulpvaar dig zijn, gedragen zich tegenover vreemde lingen, die hier sporadisch komen, zelfs on vriendelijk en stug. Buitenlanders worden voortdurend door de politie gecontroleerd en men doet er bij een tocht door de stad goed aan. zijn paspoort in de hand te houden. In een tijdsbestek van ongeveer een uur werd ik drie keer door den een of anderen geuni- formcen machtshebber aangehouden, die mij duidelijk maakte, dat het om mijn pas te doen was. Nog in geen enkel land, waar ik doortrok, werd mijn bagage zoo veelvuldig nauwkeurig gecontroleerd als hier. Het komt mij voor, dat vreemdelingen om de een of andere reden door de Serviërs worden ge wantrouwd. Ook deed ik nog de onaangename ondervin ding op dat men terdege verplicht is goed acht te slaan op zijn bezittingen, wel men ten minste niet de kans loopen, zonder deze de stad te moeten verlaten, de hotelier van het Palace vertelde mij. dat verscheidene ingeze tenen niet veel onderscheid zien tusschen „mijn en dijn" en ik nam mij na deze open hartige waarschuwing, die iets te laat kwam. voor, ook zijn nota aan een extra nauwkeurig onderzoek te onderwerpen. Of hij later spijt gehad zal hebben van zijn vertrouwelijke „hint", wie zal het zeggen? Thans neem ik afscheid van u, want ik be geef mij vroeg ter ruste, daar het plan is morgen voor dag en dauw te vertrekken naar Nis. v.- r ik u in een volgend artikel weer iet. li j kunnen vertellen. C. C. VERWEY Voor Haarlem's Politierechter. Een rol meyt gering succes. Er was een heel lijstje van personen, die zich voor den politierechter moestén verant woorden en de pers was present om de ver handelingen te boekstaven Ze bofte niet: de ...ste zaak werd met gesloten deuren behan deld omdat het betrof de tenuitvoerlegging van een voorwaardelijk vonnis. Dat komt nog al eens meer voor en er blijkt uit. dat er tal van Dersonen zijn. die het. voorwaardelijk vonnis wat al te licht opvatten. Als ze in eerste instantie voorkomen, smeeken ze om toch alsjeblieft, voorwaardelijk te krijgen, ze beloven alle beterschap en ze krijgen dan ook nog al eens hun zin. maar zijn ze eenmaal zoo ver dan denken ze: „Ziezoo, dat is afgehandeld" en vergeten, dat een voorwaardelijk vonnis deugdelijke voorwaarden bevat, waaraan zij zich te houden hebben, b.v. dat ze den drank moeten laten staan en dat ze zich hebben te gedragen naar de aanwijzingen van de reclas- seeringsvereeniging. Die luchthartigheid wordt hun noodlottig en ze moeten dan ondervinden, dat een voorwaardelijk vonnis geen vrijspraak Zoo ging het den man van heden ook. maar, als gezegd de zaak werd achter de gesloten deuren behandeld en zoodoende kunnen wij niet inlichten omtrent de opgelegde straf en de overtredingen, die tot deze straf geleid hebber. De deuren bleven gesloten: er kwam een zedendelict en ook dat. wordt aan de open baarheid onttrokken. Volgde een zaakje, waar een verdediger zou optreden, maar deze heer was als slachtoffer gevallen van een auto ongeluk en had eenige gebroken ribben opge- ioopen. Een verdediger kan met gebroken ribben niet optreden en zoodoende werd de zaak uitgesteld, tot de ribben geheeld zijn: we hopen voor den geachton verdediger, dat dit spoedig het geval moge zijn. Nu zou het komen: twee verdachten zouden voor diefstal terecht staan, maar zij waren niet verschenen en daar hun aanwezigheid noodig werd geoordeeld, werd ook deze zaak uitgesteld, zij zullen bij een volgende zitting door den sterken arm worden voorgebracht. Weer werden dc deuren gesloten, 't was weer een zedendelict, dat niet voor publiciteit ge schikt was. En toen de deuren weer open gingen voor een beleediglngsaffaire. was ook deze be klaagde niet verschenen, maar wat bleek? De dagvaarding vermeldde een verkeerden naam: 't was slechts een verschil van een ie en een ee. maar toch de juffrouw heette niet, zooals de dagvaarding meldde en daar om moest de zaak worden ingelrokkeiï. Iets bleef er over van den rol; een juffrouw in IJmuiden had een klap op haar wang ge kregen. omdat zij zich met een man in een café had vertoond, heigeen niet. strookte met de begrippen van welvoegelijkheid welke de vrouw van den man had. Zij deed die begrip pen over aan haar zoon en die zette ze om in een klap op de wang van de juffrouw. De rechter vond het ook niet juist wat de juffrouw gedaan had, maar de klap was gegeven en de man, die hem had toegediend en niet ver schenen was, kreeg 10.- boete. Dat was de oogat van den dag. LIJST VAN MAIL- EN LUCHTPOSTVERZEN DINGEN TOT 26 MEI 1935. Nederlandsch-lndië, zeepost via Rotterdam per s.s. Baloeran 22 Mei gewone stukken 2.15; mail via Genua per s.s. Mamix v. St. Alde- gonde 23 Mei gew. st. 7.luchtpost Amster damBandoeng 23 Mei gew. st. 3.25: luchtpost LondenSingaporeAustralië 25 Mei gew. st. 2.15. Suriname, zeepost en mail via Amsterdam 24 Mei gew. st. 3.25; luchtpost New YorkPa ramaribo 21 Mei gew. st. 19.10. Aruba, Bonaire, Curaqao, mail via Cher bourg 21 Mei gew, st. 19.10; mail via Southampton 23 Mei gew. st. 17.30: luchtpost New YorkCuracao 21 en 23 Mei 19.10. Vereenigde Staten van Amerika en Mexico, via Cherbourg 21 Mei gew. st. 19.10; via Southampton 22 Mel gew. st. 9.25; via Cher bourg 23 Mei gew. st. 19.10; via Rotterdam 24 Mei gew. st. 19.10. Canada, via Glasgow 23 Mei gew. st. 16.45; via Cherbourg 21 Mei gew. st, 19.10; via Southampton 22 en 24 Mei gew. st. 9.25. Argentinië, Brazilië, Chili, Uruguay, via Genua (alleen Pernambuco en Bahia) 23 Mei gew. st. 15.15;via Londen 24 Mei gew. st. 2.15; via Lissabon 25 Mei gew. st. 16.45; via Lissa bon 26 Mei gew. st. 2.15; luchtpost Duitsch- land—Zd. Amerika 25 Mei gew. st. 9.25; lucht post MarseilleZd. Amerika 25 Mei gew. st. 11.30. China. Hongkong. Philippijnen, Japan, Mantsjoerije en Jehol, via Siberië 23 Mei gew. st. 18.35; luchtpost Amsterdam—Bandoeng 23 Mei gew. st. 3.25. Irak (Mesopotamia!via BrindisiAlexan- drië 24 Mei gew. st. 11.30. Luchtpost als Britsch-Indië. Britsch-Indië. via Napels 22 Mei gew. st. 9.25; via Marseille 23 Mei gew st. 9.25; via AmsterdamBandoeng 23 Mei gew. st. 3.25; via LondenCalcuttaSingapore 24 Mei gew. st. 2.15. Ceylon, via Genua 23 Mei gew. st. 7.via Marseille 23 Mei gew. st. 12.30; via Napels 24 Mei gew. st. 15.15. Luchtpost als Britsch-Indië. Singapore, via Genua 23 Mei gew. st. 1. via Marseille 23 Mei gew. st. 12.30; via Napels 24 Mei gew. st. 15.15. Luchtpost als Nederlandsch-lndië. Penang en Siam, via Genua 22 Mei gew. st. 22.30. Luchtpost als Nederlandsch-lndië. Egypte, via Napels 24 Mei gew. st. 9.25; via Genua 23 Mei gew. st. 7.via Napels 25 Mei gew. st. 15.15; luchtpost AmsterdamBan doeng 23 Mei gew, st. 3.25; luchtpost Londen CalmuttaSingapore 24 Mei gew. st. 2.15; luchtpost Londen—Cairo—Johannesburg 25 Mei gew. st. 16.45. Oost-Afrika, via MarseilleAden 23 Mei gew. st. 9.25; luchtpost LondenCairoJohan nesburg 25 Mei gew. st. 16.45. Zuid-Afrikaanschc Unie. via Southampton 23 Mei gew. st. 16.45; via Southampton 25 Mei gew. st. 2.15. Luchtpost als Oost-Afrlka. Australische Statenbond, via Marseille 23 Mei gew. st. 9.25: luchtpost Amsterdam—Ban doeng 23 Mel gew. .st. 3.25: luchtpost Londen— Singapore—Australië 25 Mei gew. st, 2.15. Nieuw-Zeeland, via Cherbourg 23 Mei gew. st. 19.10. VOGELEXCURSIE DER NED. NATUURHIST. VEREENIGING. De afd. Haarlem van de Nederl. Natuurhis torische vereeniging hield een vogelexcursie in het duinterrein van de Amsterdamsche waterleiding, onder leiding van den heer L. van 't Sant. Het duin prijkte in de volle schoonheid van het ontluikende groen met vele kleurschakeeringen. Het doel van deze excursie was. den nestbouw te laten zien. Van de 17 vogelsoorten trokken bijzonder de aan dacht de wulp en de rans- of ooruil. Dat 37 soorten broed vogels konden worden waargenomen, overtrof ver de verwachtin- gen Ten slotte trof men nog een late overwinteraar, de buizerd wan.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 7