Emanyll Tandpasta IJmuiden! Overstappen naar de West. p i 1\ b D A G Z1 M ii i i!x/oo H A A i< ,L A ivi ij ij A G li L aU UIT DE OMSTREKEN. IJMUIDEN De beteekenis van het aanloopen der Duitsche Westbooten. Weinig directe voordeelen voor IJmuiden. A.s. Zondagmiddag wordt in onze haven ver wacht het 12000 ton groote motorschip Cordil lera van de Hamburg—Amerika Linie. Van dien dag af zal, indien de proef slaagt, IJmui den een vast station zijn in het internatio nale passagiersverkeer, het verkeer tusschen West-Europa en Amerika want, zooals wij reeds hebben gemeld, heeft de directie dezer maatschappij, die in concurrentie met de „Ko ninklijke" een dienst op West-Indië en Mid- den-Amerika onderhoudt besloten haar voor de West bestemde booten IJmuiden te laten binnenloopen voor het inschepen van Neder- landsche passagiers. Met dit besluit van de directie der Hamburg- Amerika Lijn wordit IJmuiden een vaste aan loophaven in het wereldverkeer. Van een Prin cipieel standpunt bezien is dit 'n belangrijke gebeurtenis. Tot nu toe is IJmuiden niet an ders geweest dan de voorhaven van Amster dam, de haven waar de voor de tweede haven stad des lands bestemde schepen binnenkwa men, behalve dan de voor de hoogovens, de papierfabriek of de Visschershaven bestemde schepen, die IJmuiden (Velsen) als bestem mingshaven hadden, welk aantal vermeerderd kan worden met een bescheiden aantal tou- ristenschepen en overzeeërs, die hier een klei ne hoeveelheid lading komen lossen. Is het aanloopen van onze haven door de Duitsche Westbootcn een feit van principieele beteekenis, omdat zoo als gezegd, onze haven hiermede in het wereld-passagiersverkeer wordt opgenomen, men hoede zich er voor, aan dit feit een groote practische waarde toe te kennen. Dit verkeer is gebaseerd op snelheid. Want ér is ook op deze lijn een concurrentie, een concurrentie, die niet alleen gevonden wordt ft de tarieven, maar ook in den reisduur. En op grond hiervan kan worden verwacht, dat het oponthoud der Duitsche Westbooten zoo kort mogelijk zal zijn, voorts dat de passagiers, die hier aan land gaan, met de laatst moge lijke gelegenheid vóór het tijdstip van afvaart per trein zullen aankomen. Houden we deze feiten voor oogen, dan is het duidelijk, dat er om dit simpele geval al leen geen reden tot juichen is, temeer daar het passagiersverkeer met deze lijn van ge ringe beteekenis is. Een enkel café, een enkele winkelier zal misschien aan deze doorgaande reizigers wat mogen verkoopen, maar men kan er op rekenen, dat allen, die zich hier insche pen, hun uitrusting alleen met een doosje lucifers, wat sigaren of dergelijke kleinigheden in IJmuiden zullen aanvullen, als ze daartoe tenminste de gelegenheid krijgen. En voorts zal Bureau Wijsmuller misschien eens een sleepboot mogen leveren om bij het meren aan den toeristensteiger assistentie te verlee- nen. En hierbij blijft het directe voordeel. Voor den winkelstand in het. algemeen heeft het feit niet de minste beteekenis, want de schepen komen op Zondag binnen en dan zijn de winkels gesloten. Anders wordt het natuurlijk, wanneer de Hamburg-Amerika Linie ook haar schepen op andere lijnen in IJmuiden laat binnenkomen of wanneer andere maatschappijen dit voor beeld gaan volgen. Onmogelijk is dit natuurlijk niet. Want onze haven is voor dit doel zeer gunstig gelegen en om deze reden mag de gebeurtenis, die a.s. Zondag plaats grijpt, als een feit van beteeke nis worden beschouwd. En misschien nog om een andere. IJmuiden heeft op den prov. toerist 'n groote attractie. Het heeft binnen zijn grenzen de grootste sluis ter wereld, het heeft zijn pieren, zijn strand, zijn mooie havens. Deze attracties worden nu vermeerderd met „de Duitsche oceaanstoo- mer aan den toeristensteiger". Dit zal de aan trekkingskracht van IJmuiden ongetwijfeld vergrooten. Nog meer dan anders zullen de vreemdelingen naar IJmuiden trekken. Maar hiermede is het dan ook afgeloopen met de beteekenis van de komst van de Cordil lera en haar zusterschepen. Er zal wat drukte aan de buitenhaven zijn, waarvan de café's en de lunchroom nabij de haven profijt kunnen hebben. Neen, het is het beste, ons over deze zaak niet al te zeer te verheugen, want de directe voordeelen voor IJmuiden, hieraan verbonden zijn wel zeer gering. Wij althans, verwachten er heel weinig van. Van meer belang zou het zijn, wanneer IJmuiden een taak te vervul len krijgen als los- en laadplaats, want hier aan zijn belangrijke voordeelen verbonden. Voorloopig behoeft men zich echter dien aangaande geen illusies te maken, want met deze kwestie raakt men aan de belangen van Amsterdam, dat met zijn goed geoutilleerde havenbedrijf zijn dure havens, zijn veemen enz. natuurlijk nooit zijn medewerking hier toe zal verleenen IJmuiden als concurrent profiteerende van de kunstwerken, gemaakt ten behoeve van en ten deele betaald door Am sterdam is iets ondenkbaars, een utopie en wij vreezen dat een los- en laadplaats in ons havengebied wel voor altijd, althans nog ge durende vele jaren tot de vrome wenschen zal blijven behooren en nog vele jaren een stok paardje van de Vereeniging IJmuidens Bloei. Zal dan IJmuiden steeds blijven de voorha ven van Amsterdam, zal onze haven van haar ligging geen verdere profijten kunnen trek ken dan het stichten van een belangrijke in dustrie? Op zichzelf is dit al een zeer belangrijke factor voor de verdere ontwikkeling van onze plaats, want nu reeds kan gezegd worden, dat de bouw van papierfabriek, hoogovens enz. ten gevolge heeft gehad, dat het visscherij bedrijf niet langer is de kurk waarop IJmuiden drijft, want meer dan 2000 arbeiders vinden hun be staan in de groote fabrieken, die in den loop der jaren langs de oevers van het Noordzee kanaal zijn verrezen. Het is echter niet aan te nemen, dat op den duur niet op de een of andere wijze de schitterende ligging van IJmuiden ten opzichte van de groo te scheepvaart een gunstige ontwikke ling tengevolge zal hebben. Want er blijven naast „IJmuiden los- en laad plaats" nog wel andere mogelijkheden. En dan denken we in de eerste plaats aan IJmuiden als bunkerstation. Een bunkerstation voor steenkool en stook olie aan de kust van de drukst bevaren zee van de wereld, in een uur tijds door voorbij varende schepen te bereiken, nooit versperd door ijsgang is in onze haven op haar plaats al zullen hiervoor moeilijkheden te over winnen zijn, al zal hiervoor gestreden moeten worden, het wil ons voorkomen, dat dit geen utopie is, in elk geval veel eerder bereikbaar dan de los- en laadplaats voor het overzeesche goed eren verkeer. Men zal ongetwijfeld na hetgeen we schre ven over de beteekenis van de komst van de Duitsche Westbooten, grif willen bekennen, dat een bunkerstation van veel grooter be teekenis is voor IJmuiden. Men behoeft slechts kennis te nemen van hetgeen andere havens doen, om hun bunkerstation voor de zeesche pen aantrekkelijk te maken om te begrijpen, welk een waarde men in die havens aan een bunkerstation hecht. Als voorbeeld noemen we slechts Vlissingen, dat een belangrijke bunkerhaven is geworden. En de ligging van IJmuiden is voor dit doel minstens even gunstig, zoo niet gunstiger. Zoo liggen voor onze mooie haven nog tal van mogelijkheden in het verschiet. Maar men vergete niet, dat alles wat we in deze richting krijgen, toegift is. Visscherij en eigen haven bedrijf zullen wel steeds de grootste vruchten zijn, die IJmuiden van het Noordzeekanaal zal kunnen plukken. VADER EN MOEDER VAN DER MEULEN VERTREKKEN NAAR DE .ARDENNEN. Vader en moeder van der Meulen, die ge durende eenige jaren belast zijn geweest met het beheer van de Jeugdherberg „Duinlust" alhier hebben deze functie neergelegd Zij zijn benoemd tot ouders aan de jeugdherberg „La Vallée de la Meuse" in de Belgische Arden nen, gelegen tusschen Namen en Dinant. Zeer zeker een eervolle benoeming voor deze sym pathieke „vader en moeder", die zich tijdens hun „ouderschap" in Duinlust onder de Ne- derlandsche trekkers veel vrienden hebben verworven. Reeds begin Juni zal de jeugdher berg „La Vallée de la Meuse", die ingericht is met 100 bedden, geopend worden en wij twij felen er niet aan of vele oude vrienden zullen vader en moeder van der Meulen in de Arden nen komen bezoeken. Tot opvolgers van het echtpaar van der Meulen zijn benoemd de heer en mevrouw J. KrabZwaan. INBRAAK BIJ REEDERSVEREENIGING. In den nacht van Zondag op Maandag is ingebroken in het kantoor der reedersvereeni- ging. De dader verschafte zich toegang tot het gebouw door het verbreken van een ruitje in de poort. Hij heeft getracht een lessenaar in het kantoor open te breken, doch is daarin niet geslaagd. Er wordt niets vermist. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Woensdagmarkt: Timor IJM 491, vangst 10 m. schelvisch, 25 m. braadschelvisch, 65 m. radio, 20 m. varia, 100 m. kleine makreel, 30 m. platvisch, 50 gul en leng, totaal 265 m. benevens 600 st. ijs- en 500 st. stijve kabeljauw. BESOMMINGEN. Trawlers,: Amsterdam,. ÏJm. 58, 565 manden 3460 Mary, IJm. 189, 330' m. 2520 Witte Zee, IJm.' 167, 295 m. 2100 Alkmaar, IJm. 31, 385 m. 2520 Maria Elisabeth, IJm. 114, 120 m. 1410 Loggers: Sch. 53 750; Sch. 285 800; Sch. 84 730; KW. 55 330. MARKTPRIJZEN, van Dinsdag 21 Mei. Tarbot per K.G. 0.50—0.36. Griet per 50 K.G. 2412. Tongen per K.G. 0.560.45. Groote schol per 50 K.G. 2018. Middelschol per 50 K.G. 18.5015. Zetschol per 50 K.G. 2315. Kleine schol per 50 K.G. 207. Bot per 50 K.G. 9^4.50. Schar per 50 K.G. 10—2.30. Tongschar per 50 K.G. 3415. Vleet per stuk 1.551.45. Kleine poon per 50 K.G. 53.90. Kleine middelschelvisch per 50 K.G. 15 f 11. Kleine schelvisch per 50 K.G. 157.50. Kabeljauw per 125 K.G. 3612. Groote gullen per 50 K.G. 1311. Kleine gullen per 50 K.G. 137.50. Wijting per 50 K.G. 97. Makreel per 50 K.G. 12—3.50. Heilbot per K.G. 0.75—0.50. Leng per stuk 10.35. Koolvisch per stuk 0.450.25. DRIEHUIS HONDENSPORT. Op de hondententoonstelling te Deventer be. haalde de Duitsche herder I-Ieiduck vom Haus-Schutting, eigenaar de heer Jansen van hier, in de kampioensklasse een eersten prijs uitmuntend, (Verg. zilv. medaille), en in de open klasse een eersten prijs uitmuntend en kampioensprijs (Verg. zilv. medaille). Verder werden den heer Jansen nog toegekend een zilveren medaille voor den besten Duitschen herder en een vergulde medaille voor den besten reu in de open klasse. VELSEN EEN 3IERKWAARDIG AUTO-ONGEVAL Maandagmiddag omstreeks half drie is op den nieuwen weg naar Amsterdam een merk waardig verkeersongeval geschied, dat als door een wonder goed is afgeloopen. Een vrachtauto volgeladen met groenten, reed in de richting Amsterdam. De bestuurder, vermoedelijk door oververmoeidheid, moet vlak voor de brug van zij-kanaal C in slaap zijn gevallen, even als de persoon, die naast hem zat. De auto reed dientengevolge niet op de brug. maar kwam, na eenige rijwielen te hebben vernield, naast de brug op den kant van den dijk te recht. Vermoedelijk is de auto toen in den los sen grond blijven steken. Toen de bestuurder door den schok ontwaakte, stond de auto stil op slechts eenige meters afstand van het diepe kanaal. Was de grond hard geweest, dan was de auto zeer zeker in het kanaal terecht gekomen. Thans kwamen de inzittenden met den schrik vrij. De auto werd met moeite uit de- modder getrokken. De eenige tandpasta die Uw tanden de email glans teruggeeft én blijvend doet behouden Emanyll Crème Emanyll Vanishing Cream Eau de Cologne Emanyll Vraagt de KOOS KOEN PUZZLE .oen bij Uw winkelier Hoofdpiijs T éLZJKJ, (Adv. Ingez. Med.) BEVERWIJK De vaste lasten van het tuinbouwbedrij f Een motie aan de regeering. De land- en tuinbouworganisaties hebben aan de regeeringen een motie gezonden van den volgenden inhoud: De volledige kring- en afdeelingsbesturen van den Kring Kennemerland, van den L. T. B., Christel. Boeren en Tuindersbond en Ne- derl. Tuindersbond te Beverwijk in gecombi neerde vergadering bijeen, spreken zich met groote eenstemmigheid uit voor de noodzake lijkheid van te nemen maatregelen inzake het probleem der vaste lasten, welke drukken op het land en tuinbouwbedrijf; Van meening zijnde, dat de ondragelijke last van verouderde leenschulden, hypothe ken, achterstallige pacht en rente, de sanee- rende werking der crisiswetgeving dermate in den weg staat, dat alle maatregelen tot orde ning van den individüeelen bedrijfstoestand tot mislukking gedoemd .zijn; overwegende, dat alleen direct ingrijpende maatregelen zullen kunnen verhoeden, dat duizenden nijvere bedrijfsmenschen zich niet staande kunnen houden op het bedrijf, waar in een^ stuk van hun leven gevlochten is; besluiten: via hun hoofdbesturen, bij de drie centrale organisaties aan te dringen tot het overwegen van de mogelijkheid om te komen tot een plan van practische schuldherleiding; overtuigd als bovenstaande besturen zijn, dat speciaal in den land en tuinbouw de be drijven gebukt gaan onder een geweldige fic tieve schuldenlast, achten zij de herleiding hiervan tot meer reëele proporties met mede werking van alle betrokken instanties ge- wenscht; zij geven den wensch te kennen, dat de hoofdbesturen alles in het werk zullen stellen, wat bevorderlijk kan zijn tot het bereiken van een practische schuldherleiding en wel tot verhoudingen, welke o.a. ook met mogelijke bed rij fsresultaten overeenstemmen; doen een beroep op alle verwante instanties in den lande om in nauwe samenwerking bij de regeering aan te dringen tot het stichten van een Staats-Crisis-Hypotheek- en Crediet- bank ter financiering van bij bovenbedoelde herleiding vastgestelde schuldbedragen, wel ker aflossing dan verdeeld ban worden over een reeks van jaren. VEREENIGDE VEILINGEN KENNEMERLAND EN VRIJE VEILING BEVERWIJK Prijsnoteering van 20 Mei 1935. Spinazie per kist 4095 Sla per kist 4590 Postelein per kist-40-^-63 Wortelen per bos 1021 Rabarber per bos 11/23 1/2 Raapstelen per bos 2—3 Radijs per bos 23 Peterselie per bos 12 Selderie per bos 23 Bloemkool le per stuk 1524 Idem 2e per stuk 8—12 Witlof per K.G. 14—28 Peulen per K.G. 60—64 Dikke boonen per K.G. 80 Asperges le wit per bos 3036 Idem 2e 14—17 Idem le blauw 2428. Idem 2e blauw 1720 Aardbeien per doos 2426 DIEVEN NEMEN SIGAREN MEE. In den nacht van Maandag op Dinsdag is ingebroken in de sigarenfabriek van de firma Ledegang de Philippi aan den Heemskerk- weg in Beverwijk. De inbrekers hebben zich toegang verschaft tot het voorgebouw door een venster aan de achterzijde te verbreken. Toen hier niets te vinden bleek, zijn zij door het tuimelraam de fabriek binnengekomen. Hier stond een groote partij sigaren ter ver zending gereed. De inbrekers hebben dezen voorraad meegenomen. De politie onderzoekt een en ander. ALLE LIJSTEN GOEDGEKEURD. Maandagmiddag heeft het hoofdstembureau op het raadhuis vergaderd. In deze zitting werden alle lijsten geldig verklaard. Van de lijst der R.K. Staatspartij werd de naam van W. de Groot verwijderd, omdat binnen den wettelijken termijn de bewiilli- gingsverklaring niet was ingekomen. Woensdag 25 Mei zal de nummering der lijs ten geschieden. DE TENNISCOMPETITIE Velserbeek I dat het dezen Zondag zonder v. d. Ploeg moest stellen heeft het toch tot een gelijk spel kunnen brengen en daarmede haar kampioenskansen behouden. T. o. P. I moest met 53 in Heemstede I haar meerdere er kennen, wat geen schande is, hoewel een ge lijk spel de verhouding! beter had weergege ven. Het heeren-dubbelspel werd door T. O. P. verloren! Velserbeek II.konjiet in Amsterdam tegen Animo helaas rtiët-bolwerken en verloor met 53. We vreezen het ergste voor Velser beek n evenals voor T. O. P. n dat met 62 van Sphit verloor. Volgende week zal voor beide teams de be slissing brengen. WIJK AAN ZEE EN DUIN Vergadering van de commissie uit de ingezetenen. Commissie van rapporteurs benoemd. Maandagavond hield de in art. 158 der ge meentewet bedoelde commissie uit de inge zetenen (de z.g. dubbele raad), die voor 1 Juni aan Ged. Staten advies zal moeten uit brengen over een eventueels samenvoeging van de gemeenten Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin, haar eerste openbare vergadering' onder voorzitterschap van burgemeester H. Rothe. Alle leden waren aanwezig. Na de officieele installatie der Commissie werd overgegaan tot benoeming van een secretaris. De heeren Runia, Van Doorn en Houtkoo- per drongen aan op de aanstelling van een stenograaf. De voorzitter ontkende daarvan de nood zakelijkheid, omdat het voor den secretaris zeer wel mogelijk moet worden geacht, om van de besprekingen een beknopt verslag te maken, waaruit het rapport kan worden sa mengesteld. Bovendien achtte spr. het niet mogelijk de uitgaven voor een stenograaf te doen, omdat er geen post voor op de begroo ting is geplaatst en omdat ook de toestem ming van Ged. Staten en den Minister daar voor noodzakelijk is. De heer Houtkopper: „De verkiezing, die u hebt uitgelokt kostte ook geld". Ds. Hovy was van oordeel, dat de argumen ten van voor- en tegenstanders wel op schrift zullen staan. Zoowel de voor- als de tegen standers van de fusie hebben een bindend mandaat. Het gaat er dus niet om, dat de leden elkander met argumenten pogen te overtuigen. De heer Runia meende, dat er in de com missie een vrees bestaat, als zou er geen ob jectief verslag van de besprekingen worden gegeven. Wanneer een objectief verslag verzekerd kan worden, zou de commissie zich er misschien meer kunnen vereenigen, om het zonder stenograaf te doen. De voorzitter achtte ieder lid in staat om het samen te stellen rapport te beoordeelen. Alle leden zullen in de gelegenheid worden gesteld, om het rapport te komen inzien. Bij acclamatie wordt dan Mr. Kale, amb tenaar ter secretarie, tot secretaris van de commissie benoemd. Daarna werd de benoe ming van de commissie van rapporteurs be pleit. De heer Runia lichtte het voorstel toe en verwees naar de in Beverwijk gevolgde werk wijze. Ook een der anti-fusie-leden kan in deze Commissie zitting hebben. De voorzitter: „Wat wilt u eigenlijk? De heeren onder één hoedje vangen?" De heer Runia: „Dat is niet de bedoeling". Ds. Hovy dacht, dat ook van de voorstanders al een rapport gereed zou zijn. Deze rappor ten van voor- en tegenstanders zouden dan doorgelezen kunnen worden en dan was de zaak afgeloopen. De heer Runia lichtte de werkwijze van de commissie van rapporteurs toe. De voorzitter vreesde, dat daarvan vertra ging het gevolg zou zijn, maar de Commissie had volle vrijheid om haar inzicht te volgen. Met de stemmen van den heeren N. Gooi. Hovy en Velthoven tegen werd op voorstel van den heer Houtkooper besloten een Com missie van rapporteurs te benoemen. Daarin kregen zitting de heeren Runia, Schaaper, Van Doorn en de afgevaardigde van het anti-fusiecomité Ds. Hovy. Bij de rondvraag deed de voorzitter de toe zegging, dat de heeren ten raadhuize voor zoover dat mogelijk zal zijn alle gewenschte inlichtingen kunnen bekomen. De heer Schaaper vroeg een afschrift van het contract van de Buffet Maatschappij „E Pluribus TJnum". De voorzitter wilde geen afschrift verstrek ken. De leden konden het contract wel ter inzage krijgen. Hierna sluiting. ZANDVOORT JAARVERGADERING „ZANDVOORT". Maandagavond hield de voetbalvereeniging „Zandvoort" het eerste deel van haar jaar vergadering in Stein's Restaurant aan den Boulevard te Zandvoort. In zijn openingswoord gaf de voorzitter, de heer P. Schaap, een overzicht van de suc cessen roor eenige elftallen behaald Hef succes van de meeste elftallen was slechts matig. Slechts één elftal, de Juniores B, ein digde de competitie als kampioen. Uit het jaarverslag van de athletiekaf- deeling bleek, dat in deze afdeeling mooie successen geboekt konden worden. Drie le den gingen over naar de B-klasse. De wissel- beker, uitgeloofd door Oosterpark, verhuisde dit jaar naar Zandvoort. Een voorstel van het bestuur om f 1000.— n.l. f750.— uit de kas en f250.— uit het trainingsfonds, enz, beschikbaar te stellen voor een trainer, werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Als trainer werd ge noemd, de heer Smith, oud-trainer van DM.C. Bij de bestuursverkiezing werd de heer J. Reukens' gekozen tot. le secretaris. In de elftallencommissie werdengekozen de heeren: P. Schaap, W. Koper, D. Koper. J. Roukens en G. Paap. Na de rondvraag, die niet veel belangrijks opleverde,, sloot de .voorzitter de druk be zochte vergadering. VOLGNUMMERS DER LIJSTEN. Bij loting werd de nummering der lijsten voor de gemeenteraadsverkiezingen als volgt vastgesteld: 1 Loogman, 2 E. Paap. 3 J. Druif, 4 A. ,T. v. d. Moolen, 5 J. Molenaar. 6 C. Siegers, 7 v. Soolingen, 8 Elffers, 9 P. Schaap. 10 W. Paap. 11 J. Groen, 12 J. Koning. GEVONDEN. Aan. het politiebureau werden in de afge loopen week als gevonden aangegeven: hee renrijwiel, huissleutel, donkerbruine cein tuur. huissleutel, beiastingmerk. witte leg horn hen. rijwielbeimérk gemerkt Van Lee.uwen hondenketting, grijs zeemleeren handschoen, zilveren dameshorloge met scha kelarmband, groene .alpino, witte leghorn, zakdoek met sleuteltje, rozekrans, twee Oplatte sleutels aan ring, portemonnaie met inh., hondenhalsband, portemonnaie met inh., paar dameskousen, kinderdirectoir. autoped, huissleutel, wandelstok met ronde knop, hee- renhoed gemerkt A.R., licht geel hondje, ro zekrans in etui. OPBRENGST COLLECTE. De collecte gehouden ten bate van het re- classeeringswerk heeft alhier f 116.66 opge bracht. JEUGDIGE WERKLOOZEN. Onder leiding van don heer J. Th Berk hout is thans een deel der jeugdige werk- loózen. den practischen arbeid begonnen met den bouw van het clublokaal bij de nieuwe sportterreinen in Plan Noord. HAARLEMMERMEER COÖPERATIEVE BOERENLEENBANK HAARLEMMERMEER. Te Hoofddorp hield de coöperatieve Boe renleenbank Haarlemmermeer een der grootste in Nederland haar algemeene ledenvergadering. De directeur bracht zijn jaarverslag uit. waaruit .bleek,.dat de Bank zich nog steeds in een toeneinenden bloei mag verheugen. Het ledental bleef vrijwel constant en be droeg op 31 December 422. Het bedrag der spaargelden bedroeg op 1 Januari 1934 f 1.253.584.05; bijgestort in 1934 f 1,306.868.85: totaal f2.560.452 90; terugbe taald in 1934 f 1.022.381.17; saldo spaargelden op 31 December f 1.538.071.73. Op 31 December waren in omloop 14^ spaarbankboekjes. Het bedrag der voorschotten bedroeg 1 Jan. 1934 f354.851.70; nieuwe voorschotten in 1934 f62 448.86; totaal f417.300.56; terugbetaald in 1934 f 44.989.54; saldo voorschoten per 31 Dec. 1934 f372.311.02. Het saldo rekening-courant bedroeg op 1 Januari 1934 f845'196.52opgenomen door rek. couranthouders in 1934 f 6.269.176.65; to taal f7.114.473.17; gestort f 6.061.440.30; saldo per 31 December 1934 f 1.053.032.87. De rekening over 1934 wijst een eindcijfer aan van f 7.536.259.79, terwijl ln de balans als saldo winst is vermeld een bedrag van f 7.730.86. Tot lid van den Raad van Toezicht werd herbenoemd de heer D. van Wieringen en tot bestuurslid de heer Ant. Pruissen. HAARLEMMERMEER. JOH. N1BBERING. Maandag is in zijn woning aan den Lijn- derdijk nabij Halfweg alhier op 82-jarigen leeftijd overleden de heer Johannes Nibbe- ring, die vóór Haarlemmermeer tot zelfstan dige gemeente werd verheven, in 1853 op de gronden van het toen pas drooggemaakte Meer werd geboren en als een der oude voor trekkers de wordingsgeschiedenis van den Haarlemmermeerpolder van het aller eerste begin af heeft- meegemaakt. Toen in Haarlemmermeer de eerste loting voor de mi litie werd gehouden, was hij de eerste die daaraan van het toen nog gering aantal in woners deelnam. Eenige jaren geleden werd hij na 45- jarige trouwe dienst aan de suikerfabriek „Holland" te Halfweg gepensionneerd. Nog kort geleden heeft hij met z'n nog in leven zijnde 76-jarige echtgenoote z'n 55-jarige echtvereeniging mogen herdenken. HOOFDDORP Het ongeluk op den Sloterweg 18-jarig meisje overleden. Het 18-jarige meisje Huberta Segstroo, wo nende nabij Sloten alhier, dat Zaterdagmid dag op den Sloterweg nabij den Spaarnwou- derweg met haar rijwiel tegen een passeeren- de auto botste en een schedelfractuur opliep, is in den afgeloopen nacht in het Wilhelmïna- gasthuis te Amsterdam aan de gevolgen over leden. EIST DIT MERK OP DE ZELFKANT (Adv. Ingez. Med.) INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, loordt de kopij den inzender niet teruggegeven. (Is reeds in een deel der vorige oplage geplaatst). De klok van Roverato. Klink-klang o galm met forsch geluid 't Klaar klokkenlied voor allen uit. Laat, machtige klok uw tonen hooren, Den rouwzang voor hen, die 't leven verloren Vechtend, getroffen, door 't moordend lood, Dat uit den mond der kanonnen schoot. Uit 't brons der kanonnen klinkt het lied Voor hem, die op 't slagveld het leven liet. Voor hem, die viel in 't land van den Rijn. Of om Verdun gevallen mag zijn, Die streed in Rusland, of waar hij ook stond, Nu zijn die stemmen voor eeuwig verstomd. Luid voor den Christen - den Mohammedaan - Voor den Jood - den Boeddhist, voor allen tezaam, Laat machtige klok aan de levenden weten, Dat gij de dooden niet wilt vergeten. Breng voor de levenden de boodschap aan, Van hen, die voor immer zijn heengegaan. Wat zeggen de dooden. wat laten zij weten? „O wilt toch ons droeve leed niet vergeten, „Zie hoe wij maanden en lange jaren „In de hel van de loopgraaf gevangen waren, „Omringd door het vuur en 't gedreun der kanonnen, ,,'t Geweld, waar we niet aan ontkomen konden, „Wegrennend, waanzinnig, als woeste geesten, „Verdwaasd door het schrikbeeld den dood dien we vreesden. „Gekweld door den angst en het droevig beleven, „Nam 't oorlogsmonstcr tenslotte ons leven. Klep machtige klok uw klagend lied Voor hem die al vechtend het leven liet. Klep, klok van Roverato laat 't galmen en dreunen, 't Herinnert aan sterven, ellende en kreunen. Droef klept de klok den klaagzang van rouw, Ontroerende angstkreet van.moeder of vrouw. Laat haar door u haar llev'ling beweenen. De dierbaren toch, die voor goed zijn ver dwenen. Herhaal den roep steeds maar luider weer: „Neen nooit weer, neen nooit weer". Ja, klok van Roverato, dat moet gij zingen, Laat die gedachte ons allen doordringen: Nooit meer oorlog, het bloedige strijden, Dat tot verderf en dood steeds moet leiden. Laat, bronzen klok, uw tonen hooren! Er klinke een zang, die nooit ga verloren! Zing er uw lied eens machtig en blij, Opdat het de zang van den vrede dan zij. Zacht trillende zang van 't harmonische leven Waarin broederschap en hope te zaam zijn geweven. Klep. klok van Roverato laat vele malen Uw roep om den Vrede in galm tot ons dalen. De Maria Dolens werd 4 October 1925 plech tig ingewijd door den Italiaanschen koning. Deze klok is gemaakt uit het brons der ka nonnen van alle landen, die aan den wereld oorlog deelnamen. Het luiden van de Maria Dolens is niet alleen door Italië, maar over de heele wereld per radio verbreid. Honderddui zenden harten van rouwende en ontroostbare moeders hebben die klanken gehoord. Wat of die boodschap was? 't Gedicht geeft er ant woord op. II. V. J. E. HAITSMA MULIERSURIE (Vrij bewerkt naar een rijmlooze vertaling van het Fransche gedicht door Odette La« guerre).

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 9