Velsen krijgt een voorschot uit het Werkfonds. u A G 'li G i i jj H A AKLt -iVi's DAUBLad UIT DE OMSTREKEN. VELSEN Uitvoering van het rioleeringsplan wordt mogelijk gemaakt. Totale kosten ruim één millioen! Burgemeester en wethouders heb ben van den minister van Financiën bericht ontvangen, dat de Regeering in beginsel bereid is, gevolg te geven aan het door het college tot 't Werk fonds gericht verzoek, de uitvoering van het rioleeringsplan voor de ge meente mogelijk te maken door mid del van een aan de gemeente te ver strekken voorschot. Het bedrag van dit voorschot is voorloopig bepaald op f737.000.De totale kosten van het werk bedragen ruim één millioen gulden! Welhaast geen enkele gemeente in ons land is zoozeer door de crisis getroffen als de ge meente Velsen. Niets is er, dat beter dezen toestand kan typeeren dan het groote aan tal arbeiders, dat al gedurende eenige jaren tengevolge van den noodtoestand in het vis- scherijbedrijf, in de metaalindustrie, in het bouwbedrijf enz. tot nietsdoen is gedoemd. Meer dan twee duizend zijn het die één jaar, twee jaren en nog langer rondloopen met als eenige bezigheid den aagelijkschen gang naar het stempellokaal, met als eenig vooruitzicht stempelen. En daar komt dan plotseling deze heug lijke tijding uit Den Haag. een tijding, die tengevolge heeft, dat eindelijk een groot aan tal werkloozen niet langer zal behoeven te stempelen en doelloos langs de straat rond te -loopen. Er komt werk, werk voor velen. Lang heeft het geduurd voordat de Regee ring een beslissing in deze heeft genomen. Nog in een der laatste raadsvergaderingen konden burgemeester en wethouders geen definitief antwoord geven op de vraag van den heer Luikman in verband met deze aan gelegenheid. Te blijder is daarom de tijding, dat ook onze gemeente een naar verhouding zeer ruim aandeel krijgt van het door de Regeering ter vermindering van de werkloos heid beschikbaar gesteld bedrag. Er zullen over de voorwaarden vaarop het vermoedelijk renteloos voorschot wordt verleend, nog wel besprekingen gevoerd moe ten worden, maar waar naar wij vernamen alle vier betrokken ministers zich in begin sel vóór het verstrekken van het voorschot hebben verklaard, is de totstandkoming van een definitieve regeling zeer zeker nog slechts een kwestie van tijd. De uitvoering van het rioleeringsplan (plan Mabeg) zou in normale tijden ongetwijfeld een kwestie van vele jaren zijn geweest. Dien tengevolge moet een vervroegde .uitvoering •worden beschouwd als werkverschaffing en zullèn de loonen daarmee in overeenstem ming zijn. Een aanzienlijk deel van de totale kosten is arbeidsloon. Dit betreft niet alleen de uit voering van het werk in onze gemeente, (waarvoor ongetwijfeld alleen werkloozen uit Velsen in aanmerking komen) maar ook de werkzaamheden, die elders verricht; zullen worden als het fabriceeren van de rioolbui zen, steenen en ander materiaal en ongetwij feld is het feit, dat ook andere gemeenten van de uitvoering profiteeren voor de Re geering aanleiding geweest, voor onze ge meente zulk een groot bedrag beschikbaar te stellen. Wat het werk op zichzelf betreft, dien aangaande kunnen wij mededeelen, dat dit omvat de uitvoering in hoofdlijnen van het bekende rioleeringsplan Mabeg. Als voor naamste onderdeelen kunnen wij noemen het aanleggen van een hoofdriool van Santpoort- Gemeentezorg voor jeugdige werkloozen. Opleiding tot vakbekwaamheid. Naar wij vernemen, zal binnenkort een aantal jeugdige werkloozen van gemeente wege in staat worden gesteld een opleiding te genieten tot vakbekwaamheid. De betreffen de voordracht zal spoedig door B. en W. den Raad worden aangeboden. Voor. dat doel wordt door de gemeente een aan de Zuidzijde van de Visschershaven staan de fabriek gehuurd, waar de jongelui, die na hun vakschoolopleiding te hebben genoten, geen werk konden krijgen, onder leiding van werklooze vaklieden hun verworven kennis kunnen onderhouden en uitbreiden. In de eerste plaats komen timmerlieden, smeden enz. in aanmerking. Van den gang van zaken zal 't afhangen, of uitbreiding aan de vakken zal worden gegeven. Het loon, dat aan de lei ders zal worden uitbetaald, houdt verband met het aantal deelnemers. De jongens krijgen een kleine vergoeding. De administratie wordt door werklooze kantoorbedienden verricht. Met de inrichting van de fabriek zal binnen korten tijd worden begonnen. BURGERLIJKE STAND Bevallen: G. A. BroekTin, z., Kennemer- laan 16 rd., IJmuiden; R. Oost-wouderSchuil, z.. Eschdoomstraat 30, IJmuiden; A. Boogaard Ros, z.. Enschedéstraat 37, IJmuiden; H. Wage mansWesterman, z., Engelmundusweg 50, IJmuiden; M. GuijtOoms, d., Varenius- straat 4, IJmuiden; A. S. M. v. d. VeldGass- ner z. Zeeweg 169 IJmuiden. Overleden: M. A. P. ter Meulen 72 jaar, we duwe van P. J. v. d. Boogaard, Schaepman- laan 2, Driehuis: A. Wiersma, 91 jaar. wed. van A. Beers, Schulpweg 115, Velsen N.; A. Wolterman, 65 jaar, echtgenoot van G. Ha ring, Willemsbeekweg 85, IJmuiden; W. Voogt, 2 maanden, dochter van P. Voogt, Stations weg 44, IJmuiden; C. M. Buhrs, 58 jaar, wed. van G. van der Eem, Zeeweg 35, IJmuiden. Gehuwd: J. van Elfrinkhof en A. S. van der Werf, Nijkerk. Mutaties bij het loodswezen. Met 1 Juli is eervol ontslagen A. Blom als commissaris van het loodswezen, betonning, bebakening en verlichting, tevens ontvanger der loodsgelden te IJmuiden. Als zoodanig is benoemd te IJmuiden R. Dobbenga, thans idem te Terschelling en als zoodanig benoemd te Terschelling de ambtenaar voor opnemings werkzaamheden ten dienste van het loods wezen E. H. W. Roggenkamp. Dorp en Santpoort-Station langs den Rijks weg en van IJmuiden langs den IJmuider- straatweg naar een in Velsen te bouwen groote zuiverings-installatie met loozing op het Noordzeekanaal. Het werk heeft dus niet alleen een maat schappelijke. maar ook 'n hygiënische waarde De aanleg van het hoofdriool van Santpoort naar Velsen maakt het mogelijk, dat de in Santpoort aanwezige straatriolen op het hoofdriool kunnen worden aangesloten, waardoor, een einde komt aan de vele klach ten van de inwoners van Santpoort over toe standen, ontstaan door het ontbreken van een volledig functionneerende rioleering. Voorts zal de nabij het Noordzeekanaal te bouwen zuiverings-installatie, waardoor het mogelijk wordt, het rioolwater in gezuiverden toestand op het Noordzeekanaal te loozen. aan de ernstige verontreiniging van het Noordzeekanaal een einde maken Natuurlijk zal het nog wel eenigen tijd duren voordat met het werk begonnen kan worden. De plannen zullen verder moeten worden uitgewerkt en zooals gezegd, de de finitieve overeenkomst met het Rijk zal nog tot stand moeten komen Maar het vooruit zicht, dat er werk komt voor velen, stemt tot vreugde, des te meer, omdat naast de te werkgestelde arbeiders ook de middenstand, die eveneens moeilijke tijden beleeft, er wel bij zal varen. IJMUIDEN Uit Het Volkenbondsnummer der Velser H. B. S.-Bode. De bijdrage van Arthur Henderson. Het zal de redactie van de Velser H.B.S. Bode zeker een groote voldoening zijn geweest, dat zij voor haar Volkenbondsnummer een bij drage heeft mogen ontvangen van niemand minder dan Arthur Henderson. Deze belangwekkende bijdrage is in het Engelsch in het nummer opgenomen. Voor die lezers van ons blad, die de Engelsche taal niet machtig zijn en waaronder er zeer zeker velen zullen zijn, die van den inhoud gaarne kennis willen nemen, laten wij hieronder de vertaling volgen. Het stuk is getiteld „In pursuit of peace". (Op weg naar den vrede). Gedurende de eeuwenoude geschiedenis van het menschdom heeft men den oorlog be schouwd als een onvermijdelijke en niet te ontloopen voorwaarde van nationaal leven en ofschoon de beschaving in vele richtingen is vooruitgegaan is de oorlogsgeest niet in de zelfde 'mate verminderd. Inderdaad; naarmate de naties zich ontwikkelden bleek, dat een grooter deel van den welstand, verkregen door menschenarbeid en door den vooruitgang dei- wetenschappen voor dit doel werd besteed. Bovendien werden de beste stellen hersenen en massa's energie van sommige staatslieden, geleerden, „captains of industry", soldaten en zeelieden verbruikt bij het concentreeren op die voorbereidingen, die zich het best ver eenigen met de consequenties van een oorlog.' De volken zochten hun veiligheid in bewa pening en trachtten al hun militaire voorbe reidingen te rechtvaardigen als maatregelen, noodig voor zelf-verdediging. Verder moet er op gewezen worden, dat de wereld nooit voor den vrede georganiseerd is. Tientallen, honderden jaren hebben staats lieden en volken alleen in negatieven zin aan den vrede gedacht. Zij beschouwden den vrede als een stilstand van den strijd, als een tijd perk tusschen den eenen oorlog en de nvol- genden. Er was vóór den wereldoorlog van 19141918 geen poging van eenige beteekenis of van eenigen duur om dit groote vraagstuk objectief en constructief te behandelen. Het is daarom noodzakelijk, er den nadruk op te leggen, dat wereldvrede veel meer beteekent dan het uitbreken van vijandelijkheden op een bepaalde plaats of een bepaald oogenblik te verhinderen, hoe belangrijk dit ook moge zijn. Vrede is een groot constructief ideaal, dat de naties ijverig moeten nastreven als zij willen samenleven in vrijheid gelijkheid en veilig heid. Het was nu in het licht der ondervinding, dat de staatslieden na afloop van den wereld oorlog werden geroepen het internationale systeem op te bouwen. Men ondervond, dat een nieuwe geest en nieuwe denkbeelden, tezamen met een nieuw internationaal raderwerk van een alles omvattend karakter onmisbaar was en het was om hierin te voorzien, dat de Vol kenbond werd opgericht. De stichting van den Volkenbond was een beslissende stap tot het verkrijgen van een vredelievende regeling van geschillen en tot het consolideeren van den wereldvrede. Het fundamenteele beginsel, waarop de Volkenbond, vertegenwoordigd door de Assemblée. is gevestigd, is dat elke oorlog of elke oorlogsdreiging een kwestie is, welke den geheelen Volkenbond aangaat, en deze moet eiken stap ondernemen, dien hij noodig en nuttig oordeelt om den vrede te behouden. Dit beginsel tast het denkbeeld aan, dat het mogelijk is, onverschillig of neutraal te blij ven, wanneer een oorlog, in welk deel van de wereld ook uitbreekt. Het is een realistische leerstelling, omdat de naties zóó afhankelijk van elkaar zijn. dat oorlog ergens kan worden oorlog overal. De Volkenbond is het eenige alternatief tusschen de afkeurenswaardige methoden van vóór den oorlog en het behoud van den vrede. De samenstellers van het ver bond trokken een groote les uit den wereld oorlog, n.l. dat de vrede alleen dan verkregen kan worden, wanneer we de wereld interna tionaal organiseeren en dit positieve en con structieve oogmerk moeten we voortdurend voor den geest houden, indien we het vraag stuk in werkelijken zin willen benaderen. Het is van het grootste belang, dat wij ons ver trouwen schenken aan het collectieve systeem van den Volkenbond en al het mogelijke doen om het te laten overheerschen. Het collectieve systeem moge ver van vol ledig zijn, maar het is levende en groeiende en het is de uitdrukking van de grootste poli tieke organisatie, die de wereld ooit gekend jieeft. Zijn kracht en vitaliteit kunnen geme ten worden naar den wil van regeeringen en de publieke opinie, het in stand houden tegen welke aanvallen ook. De Volkenbond, de As semblée, het Pact van Parijs en het collectieve vredessysteem in zijn geheel zyn het groote avontuur, waaraan de beschaving is toever trouwd en waarvan geen terugkeer mogelijk Ls. Een regeering, welke dit systeem verwerpt, of het slechts lippendiensten verleent, wat ook haar bedoelingen zijn. moedigt onvermijdelijk haar tegenwoordige en toekomstige bewoners aan, het gebruiken van geweld als wettig en onvermijdelijk te beschouwen. Allen die den vrede liefhebben, moeten erkennen, dat de internationale toestand ernstig verstoord is,, dat veel vertrouwen verloren is gegaan, dat de naties een neiging toonen, terug te vallen in de politiek en de methoden, die uitliepen in den wereldoorlog en dat een nieuwe wedstrijd in bewapening door de jongste gebeurtenissen belangrijk aan kracht gewonnen heeft. Veel zal er daarom nog gedaan moeten wor den, vóórdat de zaak van den vrede door een wereld-overeenkomst en door internationale samenwerking de overwinning heeft behaald. Grooter aandacht moet geschonken worden aan het belangrijke vraagstuk van de moreele ontwapening, daar het in den grond een vraagstuk van den geest is en het uitzicht moet anders, helderder worden. De pogingen van de naties, al of niet lid van den Volken bond, den vrede veilig te stellen tegen aan vallen. moeten onwrikbaar worden volgehou den totdat zij verwezenlijkt zijn. Tot dit doel is bereikt, moeten de naties meer denken in termen van internationale vereeniging en sa menwerking dan in termen van conflict en concurrentie. Laat ons den weg van den vrede zoeken en dien volgen, in plaats van onszelf over te geven aan het betreurenswaardig aanvaarden van een voorbereiding van een nieuwen oor log. BESOMMINGEN. Trawlers: IJselmond IJM. 78 290 m. f 2950 Oentoeng IJM. 131 140 m. f 2030 Adriatic IJM. 18 260 m. f 2520 Timor IJM. 491 430 m. f 3440 Uiver IJM. 384 350 m. f 2860 Loggers: Sch. 412 f 880.—. K.W. 107 f 760. K.W. 124 f 670.—. K.W. 33 f 620.—. K.W. 108 f380.—. K.W. 169 f456.—. MARKTPRIJZEN VAN WOENSDAG 22 MEI. Tarbot per K.G. f 0.50—f 0.42. Griet per 50 K.G. f 28.—f 14.—. Tongen per K.G. f 0.65f 0.45. Groote schol per 50 K.G. f25.f 21.- Middelschol per 50 K.G. f 22.—f 18.—. Zetschol per 50 K.G. f 19.—f 16.—. Kleine schol per 50 K.G. f 20.f 7.50. Schar per 50 K.G. f9.50—f5.50. Tongschar per 50 .KG f 31.f 17.50. Vleet per stuk f 2.f0f 1. Kleine poon per 50 K.G. f 8.50f 2.10. Kleine middelschelvisch per 50 K.K. f 18. tot f 14.—. Kleine schelvisch p. 50 K.G. f 14.f 8.50. Kabeljauw per 125 K.K. f 36.f 17. Groote gullen per 50 K.G. f 15.f.9 Kleine gullen per 50 K.G. f 16 f 7. Wijting per 50 K.G. f 11.—f3.80. Makreel per 50 K.G. f 12.f 4.10. Heilbot per K.G. f 0.75f 0.55. Leng per stuk f 1.40f 0.55. Koolvisch per stuk f 0.60f 0.43. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Don der d a gm ar kt: Odin IJm. 168, vangst 10 manden schelvisch, 35 m. braadschelvisch, 40 m. platvisch, 30 m. varia, 20 m. makreel, 10 m. radio, totaal 145 m„ benevens 550 stuks ijskabeljauw en 50 stuks stijve kabeljauw. Clasina Luther IJm. 59 vangst: 10 m. schel visch, 45 m. braadschelvisch, 23 m. platvisch, 35 m. wolf en poon, 30 m. koolvisch, 20 m. radio, 32 m. makreel, totaal 195 m., benevens st. ijskabeljauw en 80 stuks stijve kabel jauw. BEVERWIJK De samenvoeging van Bever wijk en Wijk aan Zee en Duin. Het advies van de Commissie uit de ingezetenen. Fusie een algemeen belang. De in art. 158 der gemeentewet bedoelde commissie uit de ingezetenen, de z.g. „dubbele Raad", die voor 1 Juni aan Ged. Staten haar zienswijze moet kenbaar maken over het adres van den gemeenteraad aan H.M. de Koningin, houdende het verzoek aan de Staten-Generaal een voorstel van wet te doen tot vereeniging van de gemeenten Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin is thans vrijwel met haar arbeid ge reed gekomen. In haar a.s. Donderdagavond te houden laatste vergadering zal zij het advies aan Ged. Staten vaststellen. De Com missie van rapporteurs heeft voor dit advies een ontwerp gemaakt, waaraan wij het vol gende ontleenen: De geheele Commissie (13 leden) onder schrijft zonder voorbehoud de argumenten vervat in het adres van den Raad der ge meente Wijk aan Zee en Duin en in het nagenoeg gelijkluidend adres met bijlagen, dat de gemeenteraad van Beverwijk op 26 October 1934 tot de Kroon richtte. Eenparig verklaart de Commissie zich der halve voor de samenvoeging der gemeenten Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin. De gronden, welke de Commissie voor haar standpunt wenscht aan te voeren zijn in de adressen reeds opgesomd. In verband hier mede meent de commissie in hoofdzaak te kunnen volstaan met een verwijzing naar de stukken en naar het verslag van het ver handelde in haar openbare zitting van 3 Mei. Daaruit moge uw College blijken, aldus het rapport, dat de vereeniging van de beide ge meenten door de Commissie wordt geacht te zijn een eisch van algemeen belang. Alle ar gumenten voor samenvoeging schijnen hier aanwezig. Het onderhavige geval is dan ook zeldzaam illustratief voor de noodzakelijkheid van ver eeniging van gemeenten als ultimum reme- dium. Niettemin heeft de Commissie zich nog in het bijzonder beraden over de vraag, of in casu de groote algemeene belangen, welke het verlangen naar samenvoeging deden ont staan. niet op andere wijze en door andere in ons publiek recht gegronde middelen zouden kunnen worden gediend. Zij komt echter tot de conclusie, dat samenwerking, hoe inten sief en eendrachtig ook, voor de openbare belangen, welke hier door de gesplitstheid van het grondgebied in het gedrang komen, geen voldoende oplossing vermag te bieden Ook heeft de Commissie de vraag onder het oog gezien of wellicht partiëele grens wijziging inplaats van vereeniging der ge meenten een doeltreffende oplossing van de tegenwoordige en toekomstige moeilijkheden zou kunnen brengen. Reeds het feit. dat van de ongeveer 8700 ingezetenen van Wijk aan Zee en Duin er niet minder dan ongeveer 7500 woonachtig zijn in het bebouwde gedeelte dier gemeente, dat feitelijk een recente uit breiding is van de bebouwde kom van Bever wijk op het grondgebied van Wijk aan Zee en Duin, pleit hiertegen. Het laat zich aanzien, dat deze uitbreiding van Beverwijk zich regel matig zal blijven voortzetten. Het dorp Wijk aan Zee met zijn landelijke omgeving zou niet voldoende .levenskrachtig zijn om zich als ge meente te handhaven. Bovendien heeft Bever wijk geen belangen, tegenstrijdig met die van Wijk aan Zee. Veeleer is de bloei van de bad plaats evenzeer van beteekenis voor Beverwijk als voor Wijk aan Zee. Een grenswijziging meent de commissie dan ook niet als een be vredigende voorziening te kunnen aanmer ken. Om deze redenen acht de Commissie in het algemeen belang vereeniging der gemeenten Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin nood zakelijk. De Commissie maakt tenslotte nog als haar wensch kenbaar, dat de periode van onzekerheid, welke door het aanhangig zijn van deze aangelegenheid is ontstaan en in verscheidene opzichten ongewenscht is, zoo veel mogelijk zal worden bekort. LID VAN HET HOOFDBESTUUR De heer P. Kee, voorzitter van de plaatse lijke afdeeling van den R.K. Bond van Tech nici „St. Bernulphus" is door de algemeene vergadering tot lid van het Hoofdbestuur be noemd. RAAD S VER G ADE RING. De gemeenteraad vergadert op Dinsdag 28 Mei a.s. des namiddags te 1.45 uur; Punten van behandeling: 1. Benoeming van 4 leden der schattings commissie, bedoeld in artikel 57 der wet op de Inkomstenbelasting 1914. 2. Vaststelling 2de suppletoir kohier Hon denbelasting, dienst 1935. 3. Voorstel tot overplaatsing van een onder wijzer en tot het verleenen van eervol ont slag aan een onderwijzeres wegens opheffing van hare betrekking. 4. Voorstel tot wijziging en vaststelling op nieuw van de verordening bedoeld in artikel 9, lid 1 der Winkelsluitingswet 1930 (Stbl. 460) 5. Voorstel tot aanwijzing van een boek houdkundige, bedoeld bij artikel 265 der Ge meentewet, voor het gas- en electriciteitsbe- drijf. 6. Voorstel tot vaststelling van een ver ordening ex-artikel 223, derde lid der Ge meentewet. 7. Voorstel tot vaststelling van een advies aan Gedeputeerde Staten omtrent de samen voeging der gemeenten Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin. 8. Vaststelling van de navolgende begroo ting voor 1935: a. van het gasbedrijf; b. van het Electriciteitsbedrijf. c. van het Slachthuisbedrijf. d. van het Bedrijf Openbare Werken; e. van het Grondbedrijf; f. van den Ophaal- en Stortingsdienst; g. van de instelling „Maatschappelijk Hulp betoon" (goedkeuring). h. van de Gemeente. 9. Mededeelingen en ingekomen stukken. CONTROLE VAN ADMINISTRATIE. Bij raadsbesluit van 16 Mei 1934 werd de heer C. van Wienen te Bloemendaal, op zijn verzoek, eervol ontheven als boekhoudkundige belast met de controle van de administratie der lichtbedrijven. In plaats van genoemden functionaris is. door B. en W. sedert 1 Juli 1934 met deze werkzaamheden belast het Accountantskantoor Nijst en Co. te 's Gravenhage. Krachtens artikel 265 der Gemeentewet, moeten met betrekking tot de takken van dienst, ten aanzien waarvan artikel 252 der wet is toegepast, de rekeningen van deze tak ken van dienst door een buiten den tak van - dienst staanden boekhoudkundige, door den Raad aan te wijzen, deugdelijk wor den verklaard. In verband hiermede stellen B, en W. den Raad voor het voornoemde accountantskan toor aan te wijzen als boekhoudkundige, ten aanzien van het gas- en electriciteitsbedrijf. SLOTVERGADERING COMMISSIE UIT DE INGEZETENEN. De laatste openbare vergadering van de Commissie uit de ingezetenen, de z.g.n. dub bele Raad, is vastgesteld op a.s. Donderdag 23 Mei des avonds te 8 uur ten raadhuize. Als eenig punt van behandeling vermeldt de agenda de vaststelling van het advies aan Ged. Staten inzake de samenvoeging van de gemeenten Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin, Nota van wijzigingen voor de Gemeentebegrooting. Nieuwe bezuinigingen voorgesteld. Een belastingverhooging. Bij schrijven van 13 Mei j.l. hebben B. en W. den Raad toegezegd spoedig te zullen toezen den een nota van wijzigingen ten aanzien der gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1935, als gevolg van het bestaande tekort op de bc- grooting, bij dat schrijven becijferd op f 19247.39. Na de verzending van bedoeld schrijven is B. en W. gebleken, dat het geraamde tekort )g dient te worden verhoogd als volgt: a. wegens jaarwedden van den burge meester, den secretaris en den ontvanger, in verband met de op 1 April j.l. in werking ge treden nieuwe salarisregeling voor gemeente- functionnarissen f792,75; b. wegens subsidie aan bijzondere scholen voor voorbereidend lager onderwijs (fröbel scholen). Op de begrooting zijn deze subsidies uitge trokken tot 1 Augustus a.s. Voor de restee- rende 5 maanden van het jaar wordt thans, na aftrek der bijdrage van de gemeente Wijk aan Zee en Duin, uitgetrokken f736,66; c. in verband met ingekomen verzoeken wordt voorgesteld om de huren der woningen Oosterwijkstraat 3 en 15, welke thans f5.50 per week bedragen, ingaande 1 Juli a.s., te ver lagen tot f 5,per week. Dit beteekent een verlaging van den post volgno. 148 met een bedrag van f 26.Totaal f 20802,80. In de eerste plaats hebben B. en W. doen na gaan, welke uitgaafposten over 1935 voor ver mindering in aanmerking komen. Zij zijn bij dit onderzoek gekomen tot de volgende voorstellen: a. aan Gedeputeerde Staten te verzoeken de jaarwedden der wethouders ingaande 1 Juli a.s. te verminderen met f50; b. de vergoeding voor het schoonmaken van het Raadhuis en de politiewacht ingaande 1 Juli a.s. te verminderen met f200 (thans f 1500.—) flOO.— c. De vergoeding aan den heer Dresch voor de leiding van het oud archief, ingaande 1 Juli a.s. te verminderen met f 50 (thans f 100) f 25.—. d. De presentiegelden voor de leden der stembureaux te verminderen tot f 4 en de ver goeding voor de ambtenaren, die het stem bureau behulpzaam zijn terug te brengen tot f 2. Een en ander geeft voor de komende ver kiezing nog een besparing van f 80; e. aan Gedeputeerde Staten te verzoeken: 1. om de jaarwedde van den ambtenaar van den burgerlijken stand, belast met alle werkzaamheden, met uitzondering der huwe lijksvoltrekkingen, ingaande 1 Juli a.s. te ver minderen met f250 (thans f500) f125: 2. om de jaarwedde van den ambtenaar van den burgerlijken stand, belast met de voltrek king van huwelijken en plaatsvervangende diensten, ingaande 1 Juli a.s. te verminderen met f 100 (thans f175) f50; f. De wachtgeldverordening ware te her zien, in dier voege, dat ingaande 1 Juli a.s. de wachtgelden worden verminderd met 10 pet. Een daartoe strekkend voorstel zal spoedig door B. en W. aanhangig worden gemaakt bij de Commissie voor georganiseerd overleg. Uit dien hoofde kan volgno. 51 worden ver minderd met een bedrag van f52,50; g. De belooning van den concierge der Ken- nemer Oudheidkamer te verminderen met 10 pet. of f 10; h. In verband met het voorstel van B. en W. in zake de politie kan deze post worden ver minderd met f400; i. Het pressentiegeld van den Brandraad, thans bedragende f 100, terug te brengen tot f25 f75; j. Het uitgetrokken subsidie ten behoeve van depolitleschietvereenlging „Westerhout" over 1935 te schrappen f10: k. Keuring van trekhonden. Deze post, uit getrokken op f 25 terug te brengen tot f 15 f 10; 1. Het subsidie ten behoeve van den ontsmet- tingsdienst te Alkmaar, thans bedragende f120. terug te brengen tot f 100 f20; m. He*, subsidie ten behoeve der t.b.c. be strijding. thans geraamd op f 1800 met f 100 te verminderen f 100; n. Het subsidie aan het badhuis over 1934, uitgetrokken op f 500 te verminderen met f300 (het thans uitgetrokken bedrag wordt vol doende geacht om daarmede het nadeelig slot c* de rekening van het badhuis over 1934 te dekken) f300; 0. De uitgetrokken subsidies voor wijkver pleging alsnog te verminderen met 5 pet. (de korting bedraagt thans 15 pet.) f 122,50; p. De vergoeding voor het gebruik van eigen rijwielen, thans bedragende f 25 per jaar, in gaande 1 Juli a.s. terug te brengen tot f 20 look voor de bedrijven) f5; q. De kosten van besproeiing van wegen (aankoop materiaal) te verlagen met f 100; r. Het uitgetrokken bedrag voor dijk en polderlasten kan worden verminderd met f 25; s. De belooning der kweekelingen, thans be dragende f 2,50 per schooltijd, ware terug te brengen tot f 2. Vermindering van den post zal niet kunnen plaats hebben, aangezien het uitgetrokken be drag ad f 100 vermoedelijk over 1935 geheel benoodigd zal zijn. t. Een verdere verlaging op de uitgaven voor vakonderwijs (lichamelijke oefening) is on vermijdelijk. Daar over de te treffen maatre gelen nog besprekingen moeten worden ge voerd met diverse instanties, wordt voorloopig volstaan met een verlaging over het tweede halfjaar van f200: u. (Oudercommissiën) Deze post terug te brengen van f25 tot f 10 f 15; v. Voorgesteld wordt om, ingaande 1 Juli a.s. de toeslagen op de jaarwedden voor het per soneel bij het buitengewoon L. O. als volgt te bepalen: 1. Voor het hoofd op f 200 (thans f 300). 2. Voor het overige personeel op f 100 (thans f300). 3. Nieuw aan te stellen personeel geen toe slag f250; w. In verband met de plaats gehad hebben de conversie der geldleening, aangegaan voor den bouw der R.K. fröbelschool, wordt voorge steld, ingaande 1 April j.l. de gebruiksvergoe- ding voor deze school te berekenen naar 4 pet. (thans 5 pet.) De verlaging bedraagt f703,02; Waartegenover staat 'n verlaging der bijdrage der gemeente Wijk aan Zee en Duin f 234,34, blijft f 468,68. x. Voorgesteld wordt het presentiegeld der Commissie tot wering van schoolverzuim te rug te brengen tot f 100 (thans f 180) en de vergoeding van den secretaris te bepalen op f 90 (thans f 95) f85; z. Voorgesteld wordt de subsidies aan de leeszalen als volgt te bepalen: 1. Openbare leeszaal f400 (thans f450). 2. St. Agatha leeszaal f 180 (thans f 210) f80; aa, De toelage aan de vroedvrouw ware op nieuw te verminderen met 5 pet. (De korting bedraagt thans 10 pet.) f7,50. Totaal f2766,18. Bij volgno. 530 der begrooting is door B. en V" een post uitgetrokken ad f 2500 als te ver wachten mindere uitgaven als gevolg van een in 1935 in te voeren nieuwe jaarwedderegeling voor het gemeentepersoneel. B. en W. zijn van meening, dat in de gegeven omstandigheden het noodzakelijk is dit bedrag te verhoogen tot rond f 4500. Het is het voornemen van B. en W. om spoedig bij de Commissie van georgani seerd overleg een nieuwe salarisregeling aan hangig te maken, waarmede een verlaging der uitgaven over het tweede halfjaar 1935 zal worden bereikt van rond f 4500. Geraamd was, zooals gemeld, f 2500 zoodat deze post is te verhoogen met een bedrag van f2000. De totale verlaging der uitgaven bedraagt dus f4766.18. Wat de inkomsten betreft, is nog rekening te houden met het volgende: Aanvankelijk waren B. en W. van meening, dat met een herziening der schoolgelden voor het L. O. de mindere inkomsten, als gevolg van de verlaagde inkomens, kon worden goedge maakt. Bij nadere beschouwing, ook na ver gelijking van hetgeen in andere gemeenten op dit punt is geregeld, zijn B. en W. echter tot de conclusie gekomen, dat verhooging der school gelden op dien voet vooralsnog niet wensche- lijk is. In verband hiermede dienen de posten volgnos. 228, 254 en 315 te worden verminderd met onderscheidenlijk f 1000, f 250 en f 1000 is f2250. Blijft f2516,18. De secretarie-leges kunnen nader worden geraamd op f 2000, hetgeen een verhooging geeft van f250; Vervolgens is het mogelijk om den post bij drage voor rioleering te verhoogen met f250; totaal f 3016.18. Per resto is dan nog te dekken een bedrag van f 17786,62. Voor verhooging der inkomsten komen nog in aanmerking de vermakelijkheidsbelasting en de opcenten der personeele belasting. De belasting op vermakelijkheden bedraagt in deze gemeente 15 pet. Deze belasting ware op te voeren tot 20 pet. Rekening houdende met een Koninklijke goedkeuring der gewij zigde heffing per 1 Juli a.s. kon uit dien hoofde og zijn te ramen een bedrag van rond f 1500. De opcenten op de personeele belasting be dragen in deze gemeente 120 t.m. 180. Deze opcenten waren te verhoogen tot 140 t.m. 200, waarbij tevens een wijziging der verordening ware aan te brengen in dier voege, dat het maximum der opcenten reeds wordt geheven bij een belastbare huurwaarde van f651 (thans f901). Van deze nieuwe opcenten-rege- ling kan een hoogere bate worden verwacht van rond f 11.000. Het tekort wordt door deze maatregelen te ruggebracht tot f 5286,62. B. en W. achten het in de gegeven omstan digheden gerechtvaardigd om het reeds bij de inkomsten geraamde bedrag ad f30.000 we gens uitkeering uit de reserve van het Elec triciteitsbedrijf. te verhoogen tot f35.000. Vooral nu gebleken is. dat het mogelijk is, afgescheiden van de nadeelige saldi van vo rige dienstjaren, een sluitende begrooting te verkrijgen. Het ontbrekende bedrag ad f286,62 ware af te schrijven van den post voor onvoorziene uitgaven.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 9