Sport-Varia. DONDERDAG 23 M E T 1933 HAARDE M'S DAGBtAD 8 Floresstraat 11 Floresstraat 27 *53. Scenüaplein 35 30. Paul Krugerstraat 20 -5 Paul Krugerstraat 22 24 *50. Schoterweg hoek Cronjéstr. Ar\ Gsaisnll. en Wjjnxianüei -,ue ^■L/. Mulcler", Hoogewoerdstr. 9 a i Snoak's Manufacturenhandel I Pijnboomstraat 98 /o Amsterdamsche Vieeschhou- werij, Paul Krugerstraat 15 a O Roïïiijn's Gelukskantoor, Schoterweg 90 aa De Huishoudcentrale, Rijksstraatweg 93 W. D. Endenburg en Zn., Rijksstraatweg 6 A O M. Strijland. Schoterweg 7. cn P. A. Tammer, Klevei'laan 176. a s Haarl. Matragssnhuis ^O- Rijksstraatweg 91 49 Van Halem's Hoefijzerkan- to or, Schoterweg 3 a -j Jos. van Opzeeland, Schoterweg 9 HIIOIIMBllllEIIIlill Indiaansch opperhoofd Chewacki is een groot worstelaar; Guy Nickalls over roeitraining; Favorieten voor de Derby; Het paard, dat niet van electrisch licht houdt; Tottenham's nieuwe manager; Australisch criketteam naar Britsch-lndië; Cricket in Engeland; Vier mogelijke aanvoerders; Lovelock verbetert een record. Ooit gehoord van het Indiaansche opper hoofd Chewacki uit Oklahoma? We vermoe den van niet en toch is deze Chewacki in zijn soort veel zeldzamer dan al de nakomelingen van Wïnnetou en den Witten Bison tezamen. Hij toch is de eenige „catch-as-catch can"- worstelaar op de geheele wereld, die levens lang gediskwalificeerd is en dat nog wel in Amerika. Wanneer men nu weet, dat bij het „catch as catch can", zooals de naam trou wens al aanduidt, vrijwel alles, behalve door bijten, is toegestaan, dan is het begrijpelijk, dat het uitgesloten opperhoofd wel bijzondere methoden moet hebben gevolgd, teneinde den Amerikaanschen Bond tot zulke drastische maatregelen te dwingen. Inderdaad bracht Chewacki dergelijke tactische' finesses in de sport, dat men mag concludeeren, dat deze Indiaan niet alleen met het lichaam, doch evenzeer met het hoofd worstelt, zonder daarbij het oog te hebben op den reeds min of meer verouderden kopzwaai. De eerste maal, dat hij blijk gaf tot een bijzondere klasse te behooren, was in zijn match met „Strangler" McGinnës, dien hij met een. toevallig op een der ringtouwen han genden. handdoek trachtte te worgen. Zoozeer geconcentreerd was deze poging, dat de scheidsrechter hem met zachten druk van de duimen op de oogappels tot opgave van zijn plan moest overreden. Maar och! wat beduiden dergelijke kleinig heden in den Amerikaanschen worstelring? Maken wij niet allen on onze beurt oogenblik- ken van enthousiasme voor de snort mede? Heeft destiids bij de match om het wereld- kpmr>?"or!«-f»hn.p schaken niet Capablanca. nog wel on het eiland Cuba. in een SD?nnend ooecnbhk de sigaar van Lasker opgerookt? - 1 cd hïi wM cpcnr^rco.teerd voor pen Daarom ook maakte men Chewacki geen ver match met Whitey Hewitt, wiens gewicht ongeveer geliik was aan dat van een 500- jarigen beukeboom. De partij begon normaal met het gebruike lijke zuchten en steunen en het optrekken van de bovenlip. Slechts was het den aandachti- gen toeschouwer oogevallpn. dat Chewacki de linkerknie zwaar gezwachteld had. Het ge lukte het Indiaansche oopevhoofd na eenigen tiid het hoofd van ziin tegenstander tusschen züd roh«wf>ckï'si krdeën te krijgen en. wat meer zegt, het daar te houden. Groot was echter de verba zinc, toen de h°er Hewitt plotseling eenigszins verslapte en zoowaar luid begon te snurken. Hnt opnerhnofd meende terecht te mogen afleiden, dat Whitey voor- loopig van het worstelen genoeg had. althans voor dien dag en hij stond dan ook op en feliciteerde zichzelf met een snel behaalde zege. Daar echter de heer Hewitt rustig bleef liggen en het programma toch voortgang moest hebben, stelde de referee een onderzoek in en onmiddellijk trof hem een geur van chloroform. Een moment van nadenken deed des arbiters oogen naar de gezwachtelde knie van den overwinnaar afdwalen en inderdaad lag daar de oorzaak van Whltey's plotselinge behoefte aan slaap, midden onder het werk. De commissie van onderzoek vond echter geen reden om de overwinning van den Indiaan te annuleeren, want deze wist het den jury-leden duidelijk te maken, dat het gebruik van chloroform sedert eeuwen bij zijn stam voor knic-venvondingen gewaardeerd werd, ster ker nog, in elke wigwam als huishoudelijk middel werd gebruikt. Derhalve kwam de overwinnaar eenige da gen later tegen „Snake Eye" Wilson binnen- de touwen en hoewel de man met het slangen oog door een even onverwachten als hevigen aanval van hooikoorts moest opgeven, vond niemand het erg, dat Chewacki voor deze ge legenheid zijn worstelbroekje met niespoeder had ingewreven. Dat zijn slechts bijkomstige omstandigheden, waarbij persoonlijke smaak een groote rol speelt, doch die aan de sport zelve niets afdoen. Waaraan het opperhoofd dan tenslotte zijn levenslange diskwalificatie verdiende, zal de aandachtige lezer thans vragen. Zooals het zoo dikwijls gaat, komen zelfs groote figuren door een kleinigheid ten val. Chewacki's laatste match was tegen Tiger cat Martin en een ieder weet, dat er met een tijgerkat niet valt te spotten. Wie schetst dan ook dë ver wondering van het publiek, toen Tiger cat Martin drie minuten na den aanvang van de partij, juist bij het begin van een heupzwaai, als een schoolmeisje begon te giechelen en niet tot bedaren was te brengen. De veront waardiging over zulk een handelwijze groeide met de seconde, want, nietwaar, niemand ziet graag zijn geliefkoosde sport belachelijk ge maakt. En terwïlle van het zuivere en sportieve verloop van de wedstrijden, stelde de jury op de plaats zelve een diengaand ondex-zcek in. Het bleek, dat het kinderachtig gelach van den tijgerkat veroorzaakt werd door een electrische batterij, welke Chewacki. die gaar ne met zijn tijd meegaat, in zijn broekje ver borgen had. Wegens het gebruikmaken van moderne hulpmiddelen bij een oeroude sport als het catch as catch can", werd het opperhoofd ontslagen, ongetwijfeld een harde slag voor een ambitieus en vindingrijk sportsman. Guy Nickalls, een der beste race-roeiers, die Engeland ooit gehad heeft en die tevens de Oxford-ploeg voor de match tegen Cam bridge heeft getraind, heeft in zijn pas ver schenen boek interessante bijzonderheden over de voorbereiding van dezen bekenden roeiwedstrij d gepublice er d Deze training, zoo schrijft hij, is één van de zwaarste op welk gebied van sport ook, hoewel de roeiers nimmer tot totale uitputting moe ten werken. Zij moeten echter hun verschil lende persoonlijke liefhebberijen en gewoontes opgeven, vroeg naar bed gaan en vroeg op staan, terwijl het diëet zeer strict wordt door gevoerd. Na de ochtéhdtraining wordt ontbe ten met thee. 'eieren, visch. nu en dan een glas bier, doch nooit koffie en nooit spek. De lunch bestaat uit koud vleesch, uitgezonderd ham, versche vruchten, salade en een glas bier of andere drank. Nooit kaas en evenmin pudding. Bij den avondmaaltijd wordt visch, kip. vruchten, salade en bier genuttigd en zelfs een glaasje port is af en toe toegestaan. Ongeveer drie maal gedurende het tijdperk van de training, vooral na extra-inspanning, wordt champagne gedronken, met een hoeveel heid van een flesch per man. Dit schijnt een zeer goeden invloed te hebben. Wij hebben daarom het Oxford-menu zoo uitvoerig vermeld, omdat er in deze maanden verschillende jeugdige personen zijn, die zich tot race-roeien voelen aangetrokken. Onge twijfeld zal de gedachte aan de hierboven op gesomde spijzen de animo vergrooten, hetgeen ïxog niet wil zeggen, djat iedere eter daarvan.' i tct het peil van de Oxford-roeiers opklimt. Nickalls leert ons, dat de slag van een ploex altijd iets lichter moet zijn dan zijn bootge- nooten, opdat het rythme gemakkelijker kan worden aangegeven. De Amerikaan Mellen, die in 1923 Oxford tot een van de zeldzame over winningen na den oorlog leidde, had voordien nog nooit roeitraining ondergaan en bezat geen ervaring van wedstrijdroeien. Doch Mel len had het gevoel voor rythme, dat den wa ren slag kenmerkt en het was voor een zeer groot deel aan hem te danken, dat Oxford dat jaar de overwinning behaalde. Op 5 Juni zal de Derby, de bekendste paar denrace ter wereld, wederom te Epsom geloo- pen worden en reeds thans is aller belangstel ling op dit jaarlijksche groote gebeuren ge richt, temeer, daar het hier de Jubilee-Derby geldt. Zooals steeds worden de oefeningen van de favorieten in gespannen verwachting ge volgd, want al zijn er in Engeland ook nog wel menscHen, die niet geregeld op de paardjes wedden, op Derby-Day waagt welhaast ieder een zijn penny of ook wel shilling op dien vier voeter, die hem in zijn droom als de snelste is verschenen. Doch het meeste geld komt op de favorieten en dit jaar zijn het Bahram en Bobsleigh, die 95 procent van de gewedde bedi-agen verde digen. Eerstgenoemd paard behoort aan den Aga Khan, den Indischen prins, die groote be kendheid op de Engelsche renbanen geniet en die duizenden besteedt aaxx zijxx verschil lende stoeterijen in Gi-oot-Brittannië en Frankrijk. Bahi-am bleef in de zes races, waar aan hij deelnam, ongeslagen exi woxx ruim 21.000 pond sterling aaxx prijzexxgeld. Bobsleigh daarentegen heeft voor zijn eigenaar, Lord Derby, uit vier races twee overwinningen be haald, die 3000 pond opleverden. Voor hen, die zich gaarne in familiezaken mengen, zij vermeld, dat Bahram, evenals Wixxdsor Lad. de winnaar van de vorige Derby, een zoon is vaxx het beroemde paard Bland- ford, terwijl Bobsleigh ti-otsch kan zijn op zijn vader Gainsbox-ough, die eveneens deze klas sieke race won. Het behoeft geen betoog, dat een zegepraal in de Derby een paard zeer waardevol maakt, vooral voor de stoeterij- Vanzelfsprekend is er ook ditmaal een „dark horse" in de race exx de naam van Duke John wordt allerwegen gefluisterd, want namen vaxx ..outsiders" worden bij dergelijke gelegen heden ïxooit luid van de daken geschreeuwd, doch altijd als groote openbaring van den mondhoek uit gefluisterd. Duke John's notee ring is momenteel ïxog 28 tegen 1, maar dat- zegt xxiets of eigenlijk alles, waixt Trigo won destijds met een prijs van 33 tegen 1. Paarden hebben, soms merkwaai-dige ge woontes exx vrienden. Brown Jack, die vier maal achtereen eexx dure race te Ascot woxx, wilde nooit liggeix exx at slechts, als eexx be paalde geit iix zijxx stal was. Bexxdex, eexx an dere viervoeter, heeft thans eexx xxet bovexx zich in de stal noodig, waixt hij maakte er eexx lief hebberij van, eexx hoogstandje te makeix exx met de achterbeen exx het electrisch licht stuk te trappen. Zoo kunnen zelfs paar-clen aanleg voor voetbal hebbexx, ook al is het op deze wijze eexx kostbare liefhebberij. Onlangs vex-meldden wij, dat de directie van Tottenham Hotspurs dexx manager Percy Smith plotseling had ontslagexx, xxadat eenige jaren tevoreix zijn vooi'ganger Peter McWilliaxxx om fiixancieele redenen naar M.ddlesboroxxgh was vertrokken. Thans heeft meix den ernst vaxx den toestand blijkbaar ingezien, want xxu de Spurs gedegradeerd zijn, heeft de directie McWillxanx, een deskundige bij uitixemendheïd, als eeixig manager met volkomen zeggings- kraeht over de spelex-s aangesteld. Woodfull,de Australische aanvoerder, zal niet deelnemen aan dexx tour, dieix de houders van de „Ashes" op uitnoodiging van dexx Ma- hai-adjah van Patiala, naar Britsch-Indië gaan maken. J. S. Ryder zal thans waox-schijn- lijk als captaiix optreden. Verdere deelnemers zijn: Ellis, Ironmonger, Leather, Hendry, even als Ryder allen uit dexx staat Victoria, Allsopp, Kippax, Macartney, Lowe vaix New South Wales, Nitsehke (Zuid-Australië), Bryant (West-Austi-alië), .Oxenham (Queeixsland) exx Morrisby (Tasmania). De Zuid-Afrikanen blijken over eexx sterke ploeg te beschikken exx hoewel wij niet ver wachten, dat zij den „rubber" teg'exx Engeland zullen winnen, -zou- één der drie toetswedstrij- dexx wel eens iix lxxnx voordeel kunnen uitval len. Hun batsman Nourse scoorde drie centu ries achtereen, doch tegen de M. C. C. op Lord's zat hij voor 4 runs aan den kant. Zijn teamgenoot Siedle nam tlxaxxs de honneurs waar eix maakte zoowel tegen Oxford als de M. C. C. een stijlvolle honderd. Over het algemeen werden er hooge totalexx bereikt, al zag het er voor Yorkshire ixx de match te Gloucester slecht uit. Laatstgenoem de couxxty zat weliswaar voor 128 aan dexx kant, doch de „Tykes" verloren zes wickets voor 54 runs, waaronder Sxitcliffe voor 17 exx het kostte heel wat moeite om het Gloucester- totaal te passeeren. De match tusschen Worcester eix Lancashire, de kampioenen, had eeix wisselend verloop. Lancashire bleef op de eerste innings met 124 onder Worcester's score van 187, maar ïxadat laatstgenoemd team in de tweede beurt slechts 133 kon totaliseeren, hadden Eckersley en zijxx mannen! geen moeite, ïxog op deix tweeden speeldag de benoodigde ruixs voor het verlies van ééxx wicket te maken. Washbrook en Hop- wood scoorden resp. 87 exx 63 xxot out. De verrassing vaix het seizoen was de, in 63 minvteix gescoorde century (123) vaxx den jeugdigexx Somerset-speler Gimblett, die in zijn eerste county-match, waarvoor hij als bowler gekozeix werd, ixx recordtijd de drie cijfers behaalde, waardoor hij eexx goede kaxxs maakt- op dexx. oxxlangs hier beschreveix, cricket prijs van Sir Walter Lawreixce voor de snelste honderd ixx het huidige seizoen. Vier mogelijke aanvoerders van het Engel sche team tegen Zuid-Afrika speelden op Lord's voor de M. C. C. tegen de touristen. Het waren „Bob" Wyatt (Warwickshire), die het er tegen Australië exx vooral tegeix West-Indië als captain niet bijster goed afbracht, Robins (de aanvoerder van Middlesex), Holmes, de ook in oixs land welbekende Surrey-captain exx Walters, de „skipper" van Worcester en uitste kend openiiigsbatsman voor Engelaaxjl. De bekexxde aithleet Lovelock heeft het Exx- jelsehe record over de xxxijl van J. Cornes in de studenten-kampioenschappen met 13/5 se conde verbeterd. VOETBAL. E. D. OR. C. H. (1—0) De roodzwarten wisten zich door een over winning in de finale te plaatserx. E. D. O. begint met tieix spelers, omdat Goe- maat evexx op zich laat wachten. R. C. H. is de eerste oogenblikken in de meer derheid, maar als E. D. O. volledig is, neemt zij het spel in handen. R. C. H. wordt op eigexx helft teruggedrongen; haar achterhoede krijgt het zwaar te verantwoordexx. Toch zijix de enkele R. C. H.-uitvallen niet ongevaarlijk, maar vooral Zandstra staat een solide partij te backen. Nadat het R. C. H.-doel zeer hachelijke mo menten heeft doorstaan exx Kos in deze pe riode zich bijzonder heeft onderscheiden, wist v. d. Putten eindelijk een doelpunt te scoren (1—0). Na de hervatting krijgt R. C. H. den stevigen wind ixx den rug. Toch is het de thuisclub, die de eerste aanvallen doet. Kos redt weer als Van der Putten op het doel afstormt. Het spel is hierna meer verdeeld; de doelen zijn om beurten in gevaar. De R. C. H. voorhoede blijkt xxiet gevaarlijk. Weliswaar speelt de E. D. O.-verdediging uiterst solide, zoodat het niet- gemakkelijk is, te scoren. Eexxige vrije schoppen op het E. D. O.-doel wordexx naast geschoten. Aaxx de overzijde zorgt Kos er voor dat ook hier geexx doelpuxxt ïxxeer wordt ge maakt. Als scheidsrechter Kotte, die uitste kend leidde het eiixde fluit, is de staxxd nog steeds 10. De elftallen hadden de volgende opstelling: E. D. O.: Van Roon, Zandstra, Borne, Vaxx Geenxeix, Koppen, Ooixien, Nottrot, Goemaat, van der Putten, H. Koeixe, Spek. R. C. H.: Lenzeliixk, Slot. vaxx der Hoi-st, Houkes, Hanse, Prevost Jr., Ruis, Kok, Prevost Sr., van Thiel, Kos, De Zwaluwen in actie. De Zwaluwen zullexx tusschen 23 Mei en 9 Juni een viertal wedstrijdexx spelen tegeix de Engelsche prof-club Reading eix wei: Dixxsdag 28 Mei, 's avoixds 7 uur op het Sparta-veld te Rotterdam; 30 Mei (Heixxelvaartsdag) te Arn hem, op het Vitesse-terreixx; Zondag 2 Juni op het N. A. C.-veld te Breda eix Zondag 9 Juni (le Pinksterdag) op Houtrust te 's Gravenhage Voor deix wedstrijd op 28 Mei is het volgende elftal gekozen. Doel: Coheix (Sparta) Achter: De Bruin (Hernxes-D.V.S.) eix Slot (Blauw Wit). Midden: Vrauwdeuxxt, B. Paauwe en Van Heel (Feijenooi-d). Vóór: Wels (Uxxitas), Lagendaal (Xerxes), Bakhuijs (Z. A. C.), Smit (Haarlem) exx Van Gelder (V. U. C.) Op 30 Mei komt te Arnhem de volgende ploeg in het veld: Doel: Mul (H. B. S.) Achter: Derbovexx (Z. A. C.) en Fleury (S. C. H.) Midden: De la Mar (Haarlem), Kam- meijer (Haarlem) en Breitner (Hei-nxes-D.V.S.) Vóór: Van Gelder (V U. C.) Drok (R. F. C.) Looyschilder (S. C. H.), Van Spaeixdoixck (Nep- tunus) en Wessels (S. C. H.) SCHAKEN. De match EuweAljechin. In eexx Woensdagmiddag in het Carltoix Ho tel te Amsterdam gehouden bijeeixkoxxxst van het N. C. W. S. het Euws-Aljechincoixxité ter voorbereiding van het schaaktournooi om het wereldkampioenschap tusschen Dr. Alje chin exx Dr. Euwe is definitief besloten deze schaakontmoetingen tusschen de beide groot meesters ixx October van dit jaar in oixs land te doerx plaats hebben Direct na aankomst van den wex-eldkampioen Dr. Aljechixx, die voor dit doel naar Amster dam zal komen, zullen de contracten voor de zen wedstrijd bindexxd wordexx geteekend. een- feit, dat naar alle waarschijnlijkheid a.3. Dins dag plaats zal hebben. De wedstrijden zixllen worden gespeeld ïxï verschilleixde plaatsen van ons land en begin nen in het eixxd van September of begin Oc tober. Er zullen mixxstens 30 partijexx worden gë- speeld met als winnaar exx rechthebbende op den titel hij. die in deze 30 partijen de meeste' winstpunten behaalt, met een nxininxunx vaxx 6 punten. Is na 30 partijeix dit puixtenaaxital' xxiet door eexx der partijeix behaald, dan wordt zoo laxxg doorgespeeld, tot eeix der rivalen zijix zesde wixxstpuixt maakt. De loterij, die georgaixiseerd werd, teneinde de noodige gelden voor dit wereldtournooi bij een te brengen, is een groot succes geworden. Van de 20.000 loten zijn er reeds bijna 14.000 verkocht. Aan het eind vaix het tourxxooi onx het we reldkampioenschap schaken zal eeix origineel' wedstrijd-boek worden gepubliceerd, dat zal worden samengesteld door dr. Aljechiix exx dr. Euwe. Het Indische dames-zevental, dat a.s. Zondag in het Sportfondsenbad te Amsterdam de Nederlandsche dames ontmoet, is door de Commissie „Holland-Indië te Water" als volgt samengesteld: Doel: J. F. d'Arnoud Gei'kens; Achter: S. Sieberg. T. Boxman, en T. van Out- gaerden. Voor: B. Muns, J. Boxman exx D. Rebkers. In de Woeixsdag voortgezette interna tionale teixniskanxpioexxschappen vaix Frank rijk heeft onze landgenoote, mej. Rollin Cou- querque in het dubbelspel met mej. Horn (Duitschland) de overwinning behaald op het Eaigelsch-Zwitsersche duo Thomas en Payot met de cijfers 7—5, 3—6, 6—3. Daar deze zege, hebben mej. Rollin Couquerque en mej. Horn zich in de kwart-finale geplaatst. Woensdagmiddag' heeft op het terrein van de Neurenbergsche Voetbalclub een wed strijd plaats gehad tusschen laatstgenoemde club en Blauw Wit. De Duitschers wonnen met 32. De stand was met rust luidde 11.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 12