M CHIEF WHIP EISCH VOORTAAN JÊSt T De beste sigaret ff voor Uw gezondheidl Geen mijnconflict. NIEUWE REGELING VAN DE PACHT. ZATERDAG 25 MEI 1935 HAARDE M'S DAGBCAD 3 Lucht- en scheepvaart gaan samenwerken. Overeenstemming tusschen partijen bereikt. Loonkorting ingetrokken. Vrijdagmiddag is ten departemente van Waterstaat een bespreking ge houden in verband met de situatie in de particuliere mijnindustrie en de positie van het algemeen Mijn- Voor het vervoeren van passagiers Overeenkomst gaat met 1 Juni in. Tusschen een groep van Neder- landsche en Engelsche reederijen waaronder de Stoomvaart Maatschap pij „Nederland", Rotterdamsche Lloyd Koninklijke Paketvaart Maatschappij en de Java-China-Japanlijn en de Engelsche lijnen P. and O., Blue Fun nel, The Orient Line, The B. I. (British-Indian Steamship Naviga tion Company) en de Luchtvaart Maat schappijen K. L. M. en Imperial Air ways is een overeenkomst aangegaan om nauwere samenwerking te verkrij gen voor het vervoeren van passagiers tusschen Europa en het Verre Oos ten en Australië. Het meest belangrijke punt dezer overeen komst is wel, dat de retourbiljetten der be treffende Maatschappijen over en weer gel dig zullen worden onder verrekening van verschil in overtochtprijs, zoodat b.v. de hou der van een retourbiljet per vliegtuig naar Singapore de terugreis desgewenscht per schip kan maken en omgekeerd. Wat de enkele reizen betreft, wordt gere geld, dat tegen bijzondere tarieven gedeelte lijk per schip en gedeeltelijk per vliegtuig kan worden gereisd. Voor Nederlandsch-Indië, waarheen de Scheepvaart Maatschappijen Nederland en Rotterdamsche Lloyd geen retourbiljetten af geven, is tusschen deze lijnen en de K. L. M. geregeld, dat rondreis biljetten verkrijgbaar zullen zijn rechtgevende op heenreis per schip en terugreis per vliegtuig of omgekeerd. De overeenkomst wordt van kracht met in gang van 1 Juni 1935 en de algemeene ver wachting is, dat veel passagiers van dit ge combineerde vervoer gebruik zullen maken. Vrouw stak haar echtgenoot in de borst. Officier acht noodweer aanwezig en requireert vrijspraak. AMSTERDAM, 24 Mei (V. D.) Op 28 Ja nuari speelde zich in een woning aan de Nieuwe Heerengracht een drama af. In een ruzie, die tusschen man en vrouw ontstond wond de laatste zich zoodanig op, dat zij een mes greep, waarmede zij haar echtgenoot in de borst stak. De wonde was zoo ernstig, dat de man, een slager, spoedig overleed. Op den noodlottigen avond was hij dronken thuisge komen. De slager wierp haar kopjes en borden naiar het hoofd. Verschillende getuigen verklaren, diat de verhouding tusschen verd. en haar man verre van goed was. Hij dronk veel en maakte dan ruzie met zijn vrouw. De officier van justitie, mr. De Blecourt, zeide, dat de getuigenverklaringen wel een schril beeld van de huiselijke ellende van verd. gaven. Verd. is herhaaldelijk ernstig door den ver- slagene mishandeld. Spr. schetst dan de gebeurtenissen van den noodlottigen dag, dronkenschap, ruzie, bedrei gingen en de vrouw greep naar het mes met de bekende noodlottige gevolgen. Hier is slechts sprake van noodweer. Spr. requireer- de daarom ontslag van rechtsvervolging. Vonnis 7 Juni. N.V. BEGRAAFPLAATS „WESTERVELD". In de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Begraaf plaats Westerveld, werden de balans en de winst- en verliesrekening over het afgeloopen boekjaar goedgekeurd. Overeenkomstig het voorstel van het bestuur is het dividend bepaald op 14 pet. op de aan- deelen en f 70 per bewijs van deelgerechtigd- Jieid. A. V. R. O. bleef ook in 1934 bloeien. Positie iveer versterkt. Maar schaduwen hangen over de toekomst. Verschenen is het Jaarverslag 1934 van de A. V. R. O., uitgebracht door den Directeur van het Omroepbedrijf, den heer W. Vogt. aan het Algemeen Bestuur. Er wordt in ge constateerd. dat de A.V.R.O. niettegenstaan de de ongunstige tijdsomstandigheden, een goed jaar heeft gehad. Het aantal leden liep iets terug Bij de tel ling op 1 October 1934 bleek dit te zijn 198.187. Dit beteekent een teruggang van niet ten volle 1 tegenover 1933. De vrijwillig door de leden bijeengebrachte contributie bedroeg f 716.300.of plm. f 36.000 minder dan in 1933. De „Radio Bode", het weekblad van de A. V. R. O., wist zich uitstekend te hand haven. Hoewel de omvang toenam, bleef de abonnementsprijs gelijk, de oplaag is onge veer 1 4 millioen exemplaren per week. Mede dank zij de baten uit de exploitatie van de Radio Bode. kon het bedrijfs-over- schot over 1934 ruim f 600.000 bedragen. Het kapitaal van de A. V. R. O. kwam daardoor na afschrijving tot op f 1.van alle bezit tingen (met uitzondering van het Effecten bezit) op 2.5 millioen gulden. Aan de omroep programma's werd bijna 625.000 gulden ten koste gelegd. Talrijke grafieken geven het verloop van inkomsten, uitgaven, ovei'schotten. ledental len over de verschillende bedrijfsjaren over zichtelijk aan. Het verslag bevat fascimile van verklaringen van de Nederlandsche Banl?» van de Leden-commissie tot het nazien van de Rekening en Verantwoording en van den accountant J. N. Preyer. „De vooruitzichten voor 1935", aldus de heer Vogt in het verslag, „hoewel niet on gunstig te noemen, werpen toch donkerder schaduwen, dan wij vroeger wel hebben zien hangen". Tot en met Maart '35 stortten de Luister vinken n.l ruim f300.000.— aan contribu- I tics. Toch wordt het bedrijfs-overschot voor I 1935 voorzichtigheidshalve geraamd op niet 1 meer dan f200.000. werkersfonds. Na langdurige discus sies is tenslotte overeen stemming bereikt. Het loonconflict is hiermede tot een bevredigende op lossing gebracht. De bereikte overeenstemming komt in hoofdzaak hierop neer, dat de mijndirecties er in hebben toegestemd, de aangekondigde loonkorting, welke aanleiding is geweest tot het conflict, terug te nemen. Zoowel de di recties als de besturen der mijnwerkersor ganisaties hebben toegezegd, volle medewer king te verleenen aan het onder leiding van mr. T. J. Verschuur in te stellen onderzoek. Deze is tevens benoemd tot regeeringscom- missaris in het bestuur van het Algemeen Mijnwerkersfonds. Vreemdeling kwam hier met een valsch paspoort. Strenge straf gerequireerd. Voor de Amsterdamsche Rechtbank stond een 28-jarige koopman terecht, verdacht van het gebruik maken van een valsch paspoort. Op 14 Februari j.l. was hij door de politie te Amsterdam als ongewenschte vreemdeling aangehouden. Hij gaf zich toen uit voor Ernst Bauer en zeide van Zwitsersche natio naliteit te zijn. Ook toonde hij een Zwit- sersch paspoort op naam van Bauer. Bij on derzoek door den Vreemdelingendienst bleek, dat de pas valsch was. Verd. gaf toe een valschen naam te hebben opgegeven. Hij moest wel maatregelen ne men om onbekend te blijven, omdat hij bang was, over de Duitsche grenzen te worden ge zet. zooals dat was gebeurd in het Larensche geval. Requisitoir. De Officier van Justitie achtte het feit bewezen. Ons land is zeer gastvrij, misschien al te gastvrij. Spr. requireerde een gevange nisstraf van een jaar. Een verzoek om invrij- heidsstelling wera afgewezen. Oude ontwerpen leverden de bouwstof. Pachtovereenkomst wil de regeerisg voor onbepaalden tijd doen gelden. de beëindiging der overeenkomst in strijd zou zijn met de billijkheid. De vergoeding voor door den pach ter aangebrachte verbeteringen. De regeering erkent, dat tegen de redactie van de overeenkomstige bepaling in het oude ontwerp ernstige bedenkingen waren aan te voeren. De regeering vertrouwt, dat de nieuwe redactie de moeilijkheden oplost. Het tegengaan van buitensporige pachtovereenkomsten. Het ontwerp belast den in pachtzaken be voegden rechter met de taak alle nieuwe pachtovereenkomsten te toetsen aan het cri terium der al- of niet-buitensporigheid. (Adv. Ingez. Medj Dr. Jac. P. Thijsse. Dr. Jac. P. Thijsse, die behalve een bekende in onze omgeving ook een bekend Nederlan der is, werd 25 Juli 1865 te Maastricht gebo ren. In zijn jeugd reeds heeft hij met verschil lende deelen van ons land kennis gemaakt, o.a. woonde hij te Grave, Woerden en Am sterdam. Reeds vroeg raakte de heer Thijsse met het buitenleven bekend, ook het verblijf in Amsterdam kon daarin geen verandering brengen, omdat de ouders van Dr. Thijsse aan den rand van de stad gingen wonen. Na verschillende lagere scholen te hebben bezocht, kwam hij in Amsterdam aan de Kweekschool voor Onderwijzers. Daarna was de heer Thijsse onderwijzer en in 1890 kwam zijn benoeming als hoofd van de M.U.L.O.- school op Texel. Later werd hij nog hoofd van een Openbare Lagere school te Amsterdam tot zijn benoeming volgde als leeraar in de bio logie aan de Kweekschool te Amsterdam, de zelfde waar Dr. Thijsse zelf zijn opleiding had ontvangen. In 1921 werd de heer Thijsse aan het Ken- nemer Lyceum verbonden, waar hij leeraar bleef in de biologie totdat hij in 1930 wegens net bereiken van den vijf en zestig-jarigen leeftijd afscheid moest nemen. Nu is Dr. Thijsse curator en bestuurslid van het Kenne- mer Lyceum. In 1925 werd Dr. Thijsse officier in de orde van Oranje Nassau; eenige jaren eerder ver leende de Amsterdamsche Gemeentelijke Uni versiteit den heer Thijsse de onderscheiding van doctor honoris causa. Alleen en met anderen heeft Dr. Thijsse ver scheidene boeken het licht doen zien.- Met E. Heimans en Dr. H. W. Heinsius stelde hij de Geïllustreerde Flora van Nederland samen. Met den eersten alleen schreef Dr. Thijssj een serie over flora en fauna van Nederland, w.o.: „In sloot en plas", en „Het Wandelboekje voor natuurvrienden". Dr. Thijsse schreef voorts: „Het Vogeljaar". „Het Vogelboekje", tallooze artikelen in vele tijdschriften en dagbladen. Ook onze lezers zullen de artikelen van Dr. Thijsse kennen. Vooral het tijdschrift „De Levende Natuur" is nauw met Dr. Thijsse ver bonden. Velen zullen hem ook kennen als de samen steller der bekende Verkade albums. Dr. Thijsse is de oprichter der Vereeniging voor Behoud van Natuurmonumenten, waar van hij nu secretaris is. Dr. Thijsse is lid der staatscommissioe voor natuurbescherming, van de staatscommissie voor drinkwatervoor ziening Westen des Lands en van de monu mentencommissie der gemeente Bloemendaal. Te zijner eere heeft Thijsse's Hof den naam gekregen van een onzer bekende Nederlanders. TOERISTENK AART VOOR BEZOEK AAN BELGIë. Zooals reeds medegedeeld kunnen wat pas faciliteiten betreft reizigers voor België vol staan met een z.g. toeristenkaart, welke tegen betaling van 5 Belgische francs bij de Belgi sche Consulaire ambtenaren verkrijgbaar is. Naar wij vernemen sluit deze niet uit. dat voor terugkeer in Nederland deze reizigers desge vraagd aannemelijk moeten kunnen maken, Nederlander te zijn. Er zijn voldoende manie ren om aan dit laatste reeds met zeer ge ringe moeite te kunnen voldoen. NU WEER DRIE VREEMDELINGEN NAAR FORT IIONSWIJK. Naar wij vernemen zijn drie in het Huis van Bewaring ingesloten vreemdelingen, die te Amsterdam wegens hun gedragingen op po litiek gebied waren aangehouden, naar het fort Honswijk overgebracht. Bij de Tweede Kamer is thans de reeds lang verwachte nieuwe pacht wet ingediend. Aan de Memorie van toelichting ontleenen wij: Het hierbij aangeboden ontwerp bedoelt niet een in beginsel nieuw ontwerp te zijn. Het is een oud ontwerp of juister een samensmelting van twee oude ontwerpen, welke slechts een revisie, zij het dan ook een op een aantal punten niet onbelangrijke re visie, hebben ondergaan. De onderdeelen welke een wijziging hebben ondergaan, zijn: 1. Het zoogenaamde continuatierecht. 2. De vergoeding voor door den pachter aan gebrachte verbeteringen. 3. Het tegengaan van buitensporige pacht overeenkomsten. 4. De berechting van pachtzaken, in verband met de pachtcommissie. 5. De vorm van het ontwerp. Wat het z.g. continuatierecht betreft: De pachtovereenkomst geldt, behoudens na te noemen uitzonderingen voor onbepaalden tijd. Zij kan te allen tijde door een der partijen worden opgezegd met een opzeggingstermijn van anderhalf jaar. Heeft de verpachter op gezegd, dan kan de pachter eenuitspraak van den rechter uitlokken. De rechter zal de opzegging slechts ongedaan make i, wanneer Pachtcommissies. Bij de kantongerechten zullen pachtkamers worden gevoegd. De kantonrechter is voor zitter Naast hem zullen twee niet tot de rech terlijke macht behoorende deskundigen zit ting krijgen. Wat tenslotte den vorm betreft, heeft het onderhavige ontwerp den vorm van een afzon derlijke wet gekregen. REGEERINGSCOMMISSIE VOOR DE GRENS REGELING VAN SURINAME. Met de „Cottica" naar West-Indië vertrokken. Met het mailschip „Cottica" van de Kon. Ned. Stoomboot Mij. is Vrijdag naar West- Indië vertrokken de regeeringscommissie, die opdracht heeft tot bepaling van de grens regeling van Suriname, waarbij Nederland en Frankrijk eenerzijds en Nederland en Enge land anderzijds betrokken zijn. Van deze com missie, die door een aantal autoriteiten, o.w. de heeren Valstar en Hudig namens de Directie van de K.N.S.M., uitgeleide werd gedaan, ma ken deel uit vice-admiraal b. d. C. C. Kayser, A. J. H. baron van Lynden, H. E. Rombouts, arts en luitenant ter zee F. H. N. van Stralen. Met de uitvoering van haar taak zullen drie jaren gemoeid zijn. De regeering blaast de Nederlandsche Scheepvaart nieuw leven in Dbiz P. van dec Hetn

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5