INGEZONDEN De strijd om het blauwe lint. coco ros o DOBBELM^N D I N S-D AG 28 M E I 1935 6 Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantxooordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Waarom de groenteprijzen hoog zijn. In Haarlem's Dagblad schrijft de heer Herm. Bakkenhoven over de groenteprijzen. En waar hij eindigt, begin ik! Hij zegt terecht, dat men deze zaak ook van den anderen kant. n.l. van den kant van de groentehandelaars moet bekijken en beseffen, dat de groentehandelaren in moeilijkheden verkeeren! Hij maakt een groote fout. als hij zegt. dat èn de grossiers en de groenteboeren (ik on derstreep het eerste) de goedkoopste schakel zijn: Ik voeg er aan toe: Wél de groenteboeren, die 't thans zeer zwaar hebben en met goed fatsoen niet aan een behoorlijk weekgeld komen! Maar de grossiers, voornamelijk in onze stad hebben een monopolie! Ze blijven op een kluit en spreken met elkaar of om tegenover ons, groenteboeren één prijs te houden. Hier krijgt de tuinder dus de schuld van den heer Bakkenhoven. Maar deze ligt bij den grossier, waardoor wij. kleinhandelaren, op onze beurt ook in het harnas gejaagd worden en tegen de tuin ders (die ook hard werken moeten) in het harnas gejaagd worden en de tuinders op hun beurt tegen óns! De lachende derden worden in dit geval voorbijgegaan, en zijn toch de ware schuldigen. Daarbij komt nog een cate gorie: de boekhouders die een goed vast sa laris verdienen ad f 35 a f 40 per week en de employé's van de veiling, waar de tuinders verplicht zijn aan te brengen. Deze employé's krijgen 10%! Dan wordt van zelf de handel duurder. Ook de boekhouders der commissio nairs moeten betaald worden! Onze handel loopt dus over te veel schijven, waardoor hij kunstmatig opgevoerd wordt! Ook de regle menteering brengt den groenteboer, den klei nen man èn den tuinder, die in dezelfde soort moeilijkheden verkeeren in een lastig parket. Protectie in het groot en in het klein, bin nen- en buitenlandsch is voor de groote mas sa's het verderf! Die protectie, reglementee ring en „ordening" brengen een wanorde op de wereld zooals nooit tevoren! Vroeger kon een gewone kleinhandelaar van een tuinder koopen! Nu is dit bij „ordening" verboden! Nu is dat koopen monopolie der grossiers gewor den! We hebben „standen" in onzen handel gekregen! Die vestiging dezer handels-stan den kost den consument geldEn het kost den hard-werkenden tuinder geld! De vrije mensch bestaat niet meer! Er is geen concurrentie ge noeg: Haarlem onder dc grossiers!! In Am sterdam, bijna in alle Nederlandsche plaatsen ls de vrije handel aan banden gelegd en dat Js de kwestie, waarom het gaat! Monopolies van derden, die zoo „vriendelijk" zijn, het voor U te „regelen" zijn altijd duur!! Dit vooral schijnt de heer Bakkenhoven uit het oog te verliezen en dan geeft hij zijn medemenschen. de tuinders de schuld, die 't even hard hebben als hij en voor 'n even klein schijntje als hij moeten werken van den vroegen ochtend tot den laten avond! Als alle „ordening" en „reglementeering" in den handel in binnen- en buitenland weg zijn, dan kost de huishouding' óók goedkooper en heeft elk weer^brood! Maar zoolang men mee helpt aah ordening én règlemënteeririg in !t klein, waardoor de handel op onze markt een monopolie wordt van enkele zeer bevoorrech ten, dan zullen de groente en fruit wèl duur blijven! Ik weet zeker, dat van die 18 of 19 cent voor dat bloemkooltje slechts 12 cent in des tuin ders zak komt en dat heeft deze man best ver diend! Ik doe een beroep op de stedelijke autoritei ten, om zulke monopolietoestanden als hier eens voorgoed op te ruimen in 't belang van producent, transporteur (de kleinhandelaar), en consument. M. S. GAARKEUKEN. Vrouwen-Vredesgang. Mijnheer de Redacteur. Gaarne zou ik onderstaande opgenomen zien in uw veelgelezen blad. Bij voorbaat mijn dank. In verscheidene landen hebben vrouwen hun haat tegen den oorlog gedemonstreerd of zullen dit nog doen en hoewel dit verschijnsel eenigszins is toe te juichen zullen dergelijke demonstraties en andere acties van pacifis tische organisaties nooit het ideaal bereiken, wat men zich ten doel gesteld had n.l. de wereldvrede en wel omdat men de oorzaak, de bacil van den oorlog niet bestrijdt, het kapi talistisch economisch stelsel. Wanneer één of andere besmettelijke ziekte bestreden moet worden zoekt men toch ook den verwekker der gevreesde ziekte en tracht hem onschadelijk te maken. Men volstaat er dan toch ook niet alleen mee zijn afschuw te getuigen'? Men is zelfs al zoo ver in pacifistische krin gen om te erkennen dat „Vaderland", „Ge boortegrond" e.d. fraaie leuzen slechts dienen om een volk rijp te maken voor een oorlog, maar dat internationale economische geschil len oorzaak zijn, dat een oorlog uitbreekt. Men ziet dus wel duidelijk, dat oorlog een belangenstrijd is die alleen voordeel oplevert voor een bepaalde „kliek", maar men is bang de uiterste consequentie daarvan te trekken. Toch zullen die vrouwen, die de bestrijding van den oorlog ernstig meenen, dien stap moeten doen, hoewel het soms zeer groote gevolgen met zich mee brengt, het verbreken van jaren lange tradities, zelfs botsingen met bloedver wanten, die zich haar geestesgesteldheid niet kunnen indenken. Dit geldt speciaal voor de proletarische vrouwen in de pacifistische or ganisaties. De niet-proletarische vrouwen die meestal uit gevoelsoverwegingen de zaak van den vrede dienden, zullen dan, als een integreerend deel van een klasse die het bestaande maat schappelijk stelsel willen handhaven, spoedig den strijd tegen den oorlog opgeven, daar voor dergelijke vrouwen, uit een niet-proletarische omgeving, meestal de gevolgen van haar stap te groot zijn. dat zij ze kunnen dragen. De vrouwen dus, die den oorlog verafschu wen. die niet bereid zijn haar mannen, zoons, verloofden te laten opofferen op het slagveld, maar die nog niet den weg van den consequen- ten strijd betreden hebben, zullen dit om te beginnen moeten doen willen zij niet zien, dat hun bloedverwanten en ook zij zelf, waar schijnlijk zullen gegast worden, blind gescho ten. uiteen gereten enz. ook al wordt dit be loond met een lintje voor betoonden moed en trouw. Vrouwen het is nu aan U om met de daad Uw afschuw te demonstreeren. Strijdt voor de vernietiging van een economisch stelsel, dat door z'n planloosheid oorzaak is van den dood van millioenen menschenlevens. Strijdt voor de bevestiging van een econo misch stelsel van planmatige productie, waar geen uitbuiters en uitgebuiten zijn, maar waai de werkende massa's de macht zullen hebben. Daarmede dient ge den Vrede. L. V. Het doodelijk ongeluk te Santpoort. Het berichtje in Uw blad van 22 Mei om trent het doodelijk ongeval te Santpoort, dat aan een negenjarig kind het leven kostte, zal door velen met ontzetting zijn gelezen. Naast diep medelijden met de ouders, die hun kind op zulk een droeve wijze moesten verliezen, dringt zich onwillekeurig de vraag op, of het gevaar, dat onzen kinderen op den openbaren weg nu eenmaal onvermijdelijk dreigt, niet noodeloos wordt vergroot door het toelaten op dienzelfden weg van vehikels, aLs in bovenver meld berichtje als oorzaak van het ongeval vermeld. Men houdt zijn hart vast als men dergelijke, met de achterwielen ver buiten de eigenlijke breedte van het voertuig uitstekende vrachtauto's ziet rijden. En het moet een won der heeten, dat deze voertuigen nog niet méér ongelukken veroorzaken. Een eenvoudig voor schrift, dat bepaald dat de wielen van auto's steeds binnen de breedte van het voertuig- zullen zijn aangebracht, zal aan dergelijke verschrikkelijke ongelukken een einde kunnen maken. Het is te hopen dat degenen, wien zulks aangaat, de noodzakelijkheid van een spoedige regeling zullen inzien, waardoor veel niet noodzakelijk leed zal kunnen worden voorkomen. EEN VADER. Doodelijke aanrijding bij Halfweg. Het doodelijk ongeluk, dat den 50-jarigen venter Platschorre uit Haarlem bij Halfweg overkwam, is evenals de vele reeds vroeger gebeurde doodelijke aanrijdingen van men schel! op kleine motor- en 3-wielige bakfiet sen. uitsluitend het gevolg der eigenaardige verkeerswetgeving. waarbij het aan dit soort zich langzaam voortbewegende vehikels toch verboden is zich op het rijwielpad te bevin den, wat toch eigenlijk hun pad is, inplaats van den snelverkeersweg. De lichte motorfiets van 25 a 40 K.M. snel heid. de bakfiets met, doch vooral zonder motor en de in panne geraakte wagens, die men maar op de groote baan laat staan en repareert of men in zijn tuin bezig is, zijn de eenig overgebleven, doch uiterst gevaarlijke obstakels op de allernieuwste snelverkeers- banen. Negentig van de honderd berijders der eerstgenoemde kleine vehikels kunnen zich door gemis aan ondervinding eenvou dig niet indenken in de geweldige gevaren, waaraan ze blootgesteld zijn. vooral niet, wanneer het avond wordt en regenachtig of stormachtig is. Ik vraag me zelf wel eens af, of degenen, die de verkeerswetten ontwerpen, allen zelf voldoende ondervinding hebben, van het ma noeuvreeren met een auto. onder alle weers gesteldheden. Zelfs hij, die in zijn auto goed thuis is. houdt dikwijls zijn hart vast. als hij plotseling voor buitengewone daden van on handigheid. onvoorzichtigheid en nalatig heid bij bak- en motorfietsberijders komt te staan, om maar niet te spreken van de staal tjes, die gewone wielrijders op dit gebied te zien geven op we°en, die zoogenaamd alleen voor het snelverkeer zijn bestemd. En het vereischt onder zulke omstandig heden sterke zenuwen, om er dan zelf heel huids af te komen en dengene te sparen, die onverwacht van richting verandert of op zij waait-! Regelmatige rijders, die telkens het ge vaar zien, wat bak- en motorfietsen op den Jacth rwf/ Z>OOi, Gedurende korten tijd kunt U twee groote tubes Coco-Roso scheer-crême koopen voor slechts 75 cent! Geweldige scheercrême en geweldige tubes. En perfect scheren ook, leest U dezen brief maar eens: Thans echter, ha het gebruik van Coco-Roso, is het scheren mij tot een genot geworden... en voor wie zich pijnloos en goed wil scheren, zou ik deze zeep ten zeerste kunnen aanbevelen. M. Mellema Hoogstraat, Dokkum. bevat het vermaarde „Recinit" - dat zelfs dc stugste baarden zacht maakt! O PO GOEDE ZEEP STAAT (Adv. Ingez. Med.) grooten weg veroorzaken voor zich en voor anderen, zullen het ongetwijfeld met mij eens zijn, dat dit soort langzaam voortschrij dende voertuigen evenmin op de snelver- keersbaan kan blijven, als al het andere wat er op verboden werd. doch een plaats dient te krijgen daar, waar het thuis behoort: op het rijwielpad, of, wanneer het voorhanden is, op de baan voor wagens met paarden- tractie. J. VAN IPEREN. Rotterdam, Bergweg 64. In het belang der jonge vogels. Geachte redactie, Nu het weer de tijd is van jonge merels, lijsters, meesjes, enz. is net- bedroevend te zien, evenals alle jaren, hoe de katten huishouden onder het kleine, onnoozele grut; men begrijpt niet dat er één ontkomt, aan de katten-klau- wen. Het doordringend- angstgegil van de oude merels wordt door de menschen niet opge merkt: en evenmin zorgen zij ervoor, in dezen tijd hun kat eens wat minder vrijheid te geven zoodat onze heerlijke zangers en nuttige meesjes een kans krijgen om groot te worden. In elk geval zou de kat voorzien moeten zijn van een halsbandje, waaraan een belletje be vestigd is. Voor de ouderé vogels blijkt dit mid del uitstekend te voldoen; en poes is er gauw aan gewend. Bij een mijner kennïsséri zag ik een gedeelte van den achtertuin afgesloten met kippengaas; hierin waren de geliefde poesjes 's morgens opgesloten; hadden er hun ligplaats; hoog aangebrachte plank om' over 'té Yöópéh;'enk; en waren 's nachts in huis. Op deze wijze waren èn de katten' èn de vogels veilig'. D. V. Prov. Staten van Noord- Holland. Verkiezing van leden van Ged. Staten cn van de Eerste Kamer. De Commissaris der Koningin heeft aan de leden der Prov. Staten medegedeeld, dat de eerste gewone zitting der Prov. Staten zal worden geopend op Dinsdag 2 Juli 1935. des voormiddags te half twaalf in het Gouverne mentsgebouw. In de op dien dag te houden vergadering zal in de eerste plaats worden overgegaan tot het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuwe benoemde leden. Na de toelating en beëediging der nieuwe leden, alsmede de mededeeling van de inge komen stukken, zal de vergadering worden verdaagd tot Woensdag 3 Juli 1935 des voor middags te half elf, op welken datum overeen komstig artikel 46 der Provinciale Wet, de verkiezing moet plaats hebben van zes leden van Gedeputeerde Staten. Voorgesteld zal worden, terstond na afloop van deze verkiezing, de punten van de agenda, die daarvoor in aanmerking komen, door Commissiën te doen onderzoeken en de vergadering te verdagen tot Donderdag 25 Juli, des voormiddgs te half elf, ter behande ling in openbare vergadering van bedoelde punten. Een voorstel omtrent de samenstelling van deze Commissiën zal den leden met de puntenlijst. worden toegezonden. Loopt de openbare behandeling op 25 Juli niet af, dan zal zij den volgenden dag, Vrijdag 26 Juli worden voortgezet, na aflooo van de. bij Koninklijk Besluit van 21 Maart 1935. op dien datum bepaalde stemming van de ver kiezing van Leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. De vergadering zal hiertoe te half elf bij eenkomen; de stemming heeft ten 10.45 uur precies plaats. LEVENSVERZEKERING-MAATSCHAPPIJ „HAARLEM". De Levensverzekering Maatschappij „Haar lem" hield een algemeene vergadering, waarin de door commissarissen goedgekeurde balans en het wiskundig verslag over de afgeloópen vijf jaren ter tafel werden gebracht. Hieruit bleek, dat het vermogen der Maatschappij „Haarlem" op 1 Januari 1935 bestond uit: Vaste goederen f238.500; Hypotheken f 1.765.831,50; Effecten f200.911,95; Beleening op polissen f 101.460,50; Saldi Bankier en Gi rorekening f30.204,83; Kassa f 5.830,79; Loo- pende renten en huren f34.594,18; Saldi Agen ten en Kantoor-incasso f30.363,46 1 2; Debi teuren f363.43 1/2; Meubilair f3000. Totaal f2.411.060.65; waarop in mindering komt voor gereserveerde uitkeeringen, Borgstellingen en crediteuren f 21.082,41 1/2; zoodat het vermo gen bedraagt f 2.389.978,23 1/2. Hiertegenover staan de volgende verplich tingen: eigen risico f2.127.511; Reserve pen sioen-ambtenaren f 109.380; Reserve voor waardevermindering van eigendommen en effecten f 20.000; Extra Reserve f 108.353,23 1/2 Reserve voor winstuitkeering aan verzekerden f24.734. Totaal f 2.389.978,23 1/2. De voorzitter stelde voor de bestaande winstuitkeeringen aan verzekerden voor 5 ja ren te handhaven, waarvoor de noodige wis kundige reserve.aanwezig is. Dit voorstel wordt m^-t algemeene stemmen aangenomen, waarna de'vergadering door den voorzitter werd ge sloten, onder dankzegging voor de door de le den betoonde belangstelling. Tal van Oceaanreuzen namen er reeds aan deel. Thans is het wachten op de ..Normandie" Men kan het eens zijn met professor Ein- ;tein of niet. Iedereen heeft het volste recht het zijne of het hare van de relativiteits theorie te denken. Voor hem of haar, die het naadje van de kous willen weten, diene, dat professor Einstein's theorie hierop berust, dat alles relatief oftewel betrekkelijk is. Populair uitgedrukt komt het hier op neer, dat, wat de een lang zal noemen, door een ander kort ge vonden wordt. Wat de een groot noemt, noemt een ander klein. Hetzelfde begrip geldt voor veel, weinig, vlug, langzaam, hard zacht, enz., enz. Als onze voorouders den tocht van Am- terdam naar Haarlem per trekschuit in twee uur volbracht hadden, plachten zij den schip per te complimenteeren vanwege de snelle en voorspoedige reis. Tegenwoordig, als de vlieg machine uit Berlijn na een vlucht van drie uur op Schiphol daalt, zegt de havenmeester tot den piloot: „Tjonge, wat zijn jullie lang onderweg gebleven!" Wanneer het spreekwoord: „Tijd is geld" voor het eerst in de mode is gekomen valt niet met zekerheid te zeggen. In de oudheid zeker niet. De geschiedenis leert ons. dat de volks verhuizing ongeveer tweehonderd jaar geduurd heeft. Honderdvijftig jaar lang hebben de Hoekschen en Kabeljauwschen ruzie gemaakt. Eerst in de zestiende eeuw begint het begrip .efficiency" ingang te vinden. Na den tach tigjarigen oorlog komt de dertigjarige idem. Sindsdien heeft men er naar geijverd om de oorlogen zoo kort mogelijk te maken. De we reldoorlog', die ons allen nog versch In het ge heugen ligt, duurde weliswaar ruim vier jaren, doch dit was meer het gevolg van het feit, dat de betrokken landen het er niet over eens konden worden, wie gewonnen of verloren hadden. Op het oogenblik is men veelal van oordeel, dat een toekomstige oorlog niet lan ger dan veertien dagen zal duren, doch dit hebben wij per slot van rekening in 1914 ook reeds gedacht. Hoe het ook zij, de geest van naijver, con currentie. sportiviteit, noem het zooals je wilt. zit ons allen in het bloed. Op zee is dit wel het meest gebleken. Chr. Columbus, de pionier van de transat lantische vaart, Zuidelijk traject, deed de over tocht in een voor die jaren recordtijd van negenenzestig dagen, elf uren. twee-en-veertig minuten cn 19,4 seconden. Den 6den April 1609 startte de heer H. Hudson, in opdracht van de Oost-Indische Compagnie, aan boord van het zeilschip „De Halve Maan" van de reede van Texel, voor een trip naar New York; den 5den Mei daaropvolgend bevond de expeditie zich in de Barentszee en na verschillende weder waardigheden, welke wij in dit korte bestek niet kunnen opsommen, arriveerde het scheep je den 3den September 1609 op Amerikaansch territorium. Op de thuisreis gelukte het Hud son zijn record te verbeteren. Na op 4 October van hetzelfde jaar van Amerika vertrokken te zijn, arriveerde hij 7 November daaropvolgend te Dartmouth (Engeland). Hoe de navigatie vereenvoudigd werd en de schepen een grootere snelheid verkregen, zul len wij hier buiten beschouwing laten. Aange stipt dient slechts te worden, dat de reeders en kooplieden er het grootste belang bij had den, dat de door hen uitgeruste of zooals dat tegenwoordig heet gecharterde schepen, zoo spoedig mogelijk de piaats van bestemming bereikten. Om de activiteit van kapitein en schepelingen te stimuleeren, werd wellicht het premiestelsel ontworpen. De zeeman is echter op zijn eer gesteld en zoo kon het ge beuren, dat bij den jaarlijkschen wedstrijd der zeilschepen, die met een lading wol aan boord van Australië naar Engeland vertrokken, de boot, die het eerste in het Kanaal kwam, een blauwe wimpel heesch. Het schip, dat „de blauwe wimpel" geheschen had. werd door de reeders als het snelste schip van dat jaar be schouwd. Dit gebruik geraakte, evenals zoo veel andere gebruiken, in vergetelheid, totdat dit door de moderne stoomschepen op de be langrijkste route ter wereld die tusschen Europa en Amerika weer in eere hersteld werd. Het eerste stoomschip, dat in het transatlan tische verkeer een rol ging spelen, was het Engelsche schip „Royal William". Dit schip, een raderboot, was voorzien van een machine met een capaciteit van 200 P.K. De totale bouwkosten van deze schuit beliepen 16.000. Aanvankelijk zou de .Royal William" de dienst onderhouden tusschen Montreal, Quebec en Nieuw Schotland, doch de reederij besloot later een dienst te openen tusschen Amerika en Europa. De tocht werd volbracht met een gemiddelde snelheid van zeven mijl per uur. Zoodoende kwam het schip in het bezit van „Het Blauwe Lint". De kosten waren echter wegens het groote brandstofverbruik te hoog en de exploitatie dientengevolge niet loonend. Men keerde dus weer tot de oude zeilschepen terug. Zeven jaar later werd de bekende „Cunard Line" opgericht, en van dien af, kan men zeg gen, dateert het moderne transatlantische verkeer. Het eerste schip, door deze maatschappij in 1839 in de vaart gebracht, was de houten ra derboot „Brittannia", die twaalfhonderd ton mat en met een gemiddelde snelheid van tien knoopen per uur de overtocht in ruim tien dagen volbracht. De ..Cunard Line" veroverde toen „Het Blauwe Lint" welke trophee zij vele jaren in haar bezit wist te houden. In 1843 werd door dezelfde maatschappij het eerste ijzeren stoomschip in de vaart gebracht. Dit schip, de „Great Brittain" werd op de beken de werf aan de Clyde gebouwd; het had een waterverplaatsing' van 3.720 ton, machines met een totale capaciteit van 1.500 P.K, en was het eerste stoomschip, dat door een schroef voortbewogen werd. De pionier der oceaanreuzen was de in 1854 gebouwde „Great Eastern". Dit zeekasteel mat 18915 ton. De machines ontwikkelden 11.000 P.K. Dit was tevens het eerste stoom schip, waarvan de bouwkosten één millioen pond sterling beliepen. Het schip bleef in de vaart tot 1890. Pas in 1903 werd dit schip in grootte over troffen door de „Celtic" van de „White Star Line". De „Cunard Line" heeft er echter steeds naar gestreefd de snelst varende schepen te construeeren. Vóór den bouw van bovenge noemd zeekasteel had de maatschappij ver schillende kleinere, doch uiterst snelvarende booten in het verkeer gebracht. Het 3.300 ton metende stoomschip „Persia" had een snel heid van 12 1,2 knoop, welke snelheid echter weer door de Scotia", die in 1862 in de vaart kwam, overtroffen werd. Deze boot ontwikkel de een gemiddelde uursnelheid van veertien knoopen en maakten den overtocht in record tijd: acht dagen en drie uur. Intusschen had de „Cunard Line" verschil lende concurrenten gekregen. Zoo bracht de Amerikaansche stoomvaartmaatschappij „Col lins- en Inman Line" de „City of Brussels" in de vaart. Dit schip veroverde „Het Blauwe Lint" door den overtocht in zeven dagen twee- en-twintig uur te maken. In 1871 trad de „White Star Line" in het strijdperk met de „Oceanic", een schip, dat vijftien knoopen per uur voer. Deze maat schappij liet het hier echter niet bij en bouw de twee zusterschepen, de „Britannic" en de „Germanic". De beide schepen, met hun ma chines van 5000 P.K., brachten den reisduur op zeven dagen en tien uren. Kort daarop werd de „White Star Line" het blauwe lint ontnomen door de iets grootere „Arizona" van de „Guion Line", die een uur snelheid van 16 14 zeemijl ontwikkelde. De zelfde maatschappij verbeterde haar eigen record in 1883 met de „Oregon", die een snel heid van negentien knoopen had. De reederij kwam echter in financieele moeilijkheden en was genoodzaakt haar schip aan de „Cunard Line" te verkoopen. Inmiddels had de „White Star Line" niet stil gezeten en bracht twee 10.000 ton schepen in de vaart. Het waren de „Teutonic" en de „Majestic". Deze schepen hadden machines van 17.500 P.K. en konden een gemiddelde snelheid van twintig zeemijlen bereiken. In 1890 kwam het „Blauwe Lint" weer in Amerikaansch bezit. De „City of Paris" werd met 211/2 knoopen het snelste schip en maak te den overtocht in vijf dagen, veertien uur en veertien minuten. Kort daarop verhuisde de blauwe wimpel weer naar de „Cunard Line", die twee schepen in de vaart had gebracht, de „Campania" en de „Lucania", welke 12.500 ton maten en machines hadden met een capaci teit van 30.000 P.K. In 1897 bond de „Nord Deutsche Lloyd" voor het eerst den strijd aan. De Kaiser Wilhelm der Grosze", een 23 knoopen per uur varend schip, veroverde het blauwe lint voor Duitsch- land. In 1900 wisselde de trophee van eige naar en kwam in het bezit van de „Hamburg Amerika Lijn", die in de 23 1/2 knoopen per uur varende „Deutschland" den snelsten oceaan stoomer bezat. In 1902 was het wederom de „Nord Deutsche Lloyd" die zegevierde, doch vijf jaar later moest zij het eereteeken weder afstaan aan de „Cunard Line". Deze onderne mende maatschappij had twee groote vier- sehroefs-stoomschepen laten bouwen, de „Mauretanla" en de „Lusitania" (welke laatste tijdens den wereldoorlog getorpedeerd werd). Deze schepen maakten den overtocht van Southampton naar New York in vier dagen, 18 uur en 17 minuten. In 1929 werden de „Bremen" en de „Europa", schepen, die 50.000 ton meten, de bezitsters van „Het Blauwe Lint". Javaansche muziek en haar grondslagen. Lezing van Mr. J. Kunst voor de Nederlandsche Toonkunstenaars- vereeniging. De afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Toonkunstenaasrvereeniging hield in restau rant Brinkmann een vergadering onder lei ding van haar voorzitter, den heer K. de Jong. Mr. J. Kunst uit Arnhem, die als musicoloog van den oudheidkundigen dienst in Neder- landsch-Indië veel bekendheid heeft verwor ven, hield op deze bijeenkomst een lezing over de Javaansche muziek, haar oorsprong en grondslagen. Spreker merkte aan het begin van zijn voor dracht op, dat er in Nederland een te geringe belangstelling voor de Javaansche cultuur be staat, speciaal wat de muziek betreft. Het is begrijpelijk, dat men er hier moeite mee heeft de Javaansche muziek te verstaan. Wij zijn er met onze Westersche ooren niet zoo zeer op ingesteld, daarom ontgaat ons het raffine ment van deze kunst en waardeeren wij haar minder, Anderzijds staat de Javaan vreemd tegenover de Europeesche muziek, waarin hij het orchestrale niet naar waarde kan schat ten. Er is eens over het verschil gezegd en dat is natuurlijk in groote trekken bedoeld dat de Javaansche muziek statisch en de Wes tersche dynamisch is. Op Java is de muziek voor alles gemeen schapskunst. Vorst en koelie gaan gelijkelijk in haar bekoring op. Vervolgens ging spreker uitvoerig in op de toonschalen in de Oostersche muziek en de geschiedenis daarvan. Het Javaansche zangideaal is anders dan het onze: het is, zooals alle Oostersche mu ziek, nasaleerend. De Europeesche manier van zingen is den Javanen vreemd. De Javaansche zingt bijvoorbeeld in zittende houding en met afgewend hoofd. Nergens komt de zang zoo goed tot zijn recht als bij de vocale begelei ding van het wajangspel. Spreker deelde verder mede, dat op sommige plaatsen in Nederlandsch-Indië de Inlandsche zang gedeeltelijk door de Europeesche ver drongen is. Op Nias bijvoorbeeld is dit te wij ten aan de Rheinische Mission, die overigens geheel te goeder trouw te werk gaat. Ook met de Soendaneesche zang is het langen tijd in dalende lijn gegaan, doch het is mr. Kunst mogen gelukken met behulp van. een enthou siast Inlandsch zangpropagandist het oor spronkelijke lied weer in eere te herstellen. Ook van het Indische orkest, de gamelan, vertelde spreker vele interessante bijzonder heden. Dat de gamelan nog geenzins aan heb uitsterven is bewijst wel het feit, dat op Java 17500 dezer orkesten te vinden zijn. Ook op Bali geniet de gamelan groote populariteit. Mr. Kunst verlevendigde zijn voordracht met een reeks fraaie gramofoonplaten, waarop zang en gamelanmuziek prachtig werden weergegeven. Bovendien gaf hij den aanwe zigen door het vertoonen van een aantal lichtbeelden een goeden indruk van de ver schillende instrumenten, die tezamen de ga melan uitmaken. De voorzitter heeft na afloop van de lezing den heer Kunst met eenige vriendelijke woor den dank gezegd. Hierop ging de vergadering in huishoudelijke zitting over. STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF. (OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK), Nieuwe aanwinsten. Nederl. en in het Nederl. vert. romans: Donker: Schaduw der bergen. Fallada: Wij hadden eens een kind. Luber: Moeras. Reuling: Sara Vierhout. De Vries: Eroïca. Duitsche romans: Bunin: lm Anbruch der Tage; Arssenjews Leben. Döblin: Giganten. Döblin: Pardon wird nicht gegeben. Meyrink: Das grüne Gesicht Zweig: Knaben und Manner. Sociale wetenschappen. Diepenhorst: De eigendom. Einzig: De economische grondslag van het fascisme. Nieuwenhuis; Een halve eeuw onder socia listen. Reuchlin: Werkverruiming en haar gevol gen. Wigersma: Het wezen van het fascisme. Beeldende kunsten. Rothe: Daumier und die Justiz. Rothe: Daumier und der Krieg. Rothe: Dalimier und die Politik. Rothe: Dalmier und das Theater. WeinerLes chefs d'oeuvres de la galerie de tableaux de l'Ermitage a Petrograd. STADSSCHOUWBURG. De directie van den Stadsschouwburg heeft ^emeend op Donderdag 30 Mei een voorstel ling tegen lage prijzen te moeten geven van „Kinderen van ons Volk", spel van het land in 5 bedrijven naar de romans van „Kinderen van ons Volk" en de „Schoone Voleinding" van Antoon Coolen. Zij vertrouwt dat velen die dit uitstekende stuk nog niet hebben gezien, van deze gelegenheid zullen profiteeren. BACHCONCERT IN DE GROOTE KERK. Door Haarlem's Gemengd Koor, dirigent Jan Booda, zal op Woensdag 12 Juni in de Groote Kerk een Bachconcert gegeven worden. Als solisten werken mede: Jaap Stotijn, hobo, en Jan Booda, orgel. Door het koor zullen Bachkoralen ten ge- hoore worden gebracht. CLUBAVOND VAN DE NEDERLANDSCHE SMALFILMLIGA. De afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Smalfilmliga hield haar maandelijkschen club avond. Nadat de voorzitter, de heer C. Sellen- raad de aanwezigen verwelkomd had, deed de heer Boer mededeeling van den uitslag van het Internationaal filmconcours, dat verleden week te Barcelona werd gehouden. Daarna deelde de heer H. Elsinga den uitslag mede van den „Flora-filmwedstrijd". Van de vier prijzen, die daar waren toegekend, werden er drie behaald door leden van de afd. Haarlem. De eerste prijs 16 m.m. Flora-reportage werd behaald door den heer Haye, de tweede prijs 8 m.m. Flora-reportage door den heer Van Wessem en de Flora-medaille^ voor kleu renfilm door dr. Noppen. Daarna liet de heer Gallas drie films zien, die hij in Indië had opgenomen. Dc films van de,n heer Hunningher waren geheel anders In zijn „Zonnelied" had hij getracht aan te toonen, dat de gewoonste dingen een vroolijk aanzien krijgen, als de zon ze beschijnt. Groote bewondering werd verder geuit voor de film „Op de Fiets door de Fran- sche Alpen".

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10