Bezoekt Hemelvaartsdag de THEESCHENKERIJ v.h. Boerderij v. Bruggen Gebruikte auto noodig? Showroom Houtplein Bijgedachten. Hei Betouftijltste 52e Jaargang No. 15929 Verschijnt 3agëïïjEs, behalve bp Zon- én Feestdagen Woensdag 29 Me! 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72 Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles indier geschiktheid 600.-, Overlijden 6001-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger f 50-, Arm- of Beenbreuk f 30._ ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400 -, Verlies Duim 175.-. Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger 30.-. het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT. TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 29 Mei. Amsterdams Nieuwe Roeibaan Morgen wordt de „Varsity" op het Noord zeekanaal gehouden. Dit oogenblik van bij zondere belangstelling in de roeisport neem ik te baat om iets te schrijven over een zeer merkwaardig bouwwerk, dat al sinds gerui- men tijd nabij Amsterdam in wording is en in 1936 voltooid zal zijn. Er zijn blijkbaar maar weinig menschen die daar iets van we ten. In de dagen der hoogconjunctuur ontwierp de gemeente Amsterdam grootsche plan nen ten aanzien van den aanleg van een groot bosch nabij de Nieuwe Meer. Daarin was opgenomen het graven van een speciale baan voor roei wedstrijden. Een speciale baan, die dus buiten het „verkeersnet" te wa ter zal liggen en uitsluitend voor roeiwed- strijden bestemd zijn. De uitvoering van het boschplan is voor een groot deel uitgesteld, maar het deel dat het meest geschikt was om in werkverschaf fing te worden gegeven, tot verlichting der werkloosheid, is aangegrepen. En zoo bouwt men nu al sinds geruimen tijd aan deze roeibaan, die een unicum in Europa, mis schien wel in de gansche wereld zal worden en zich schitterend zal leen en voor het hou den van groote internationale wedstrijden, met name bv. de Europeesche kampioen schappen. De nieuwe roeibaan, gelegen tusschen de Nieuwe Meer en de Amstelveensche Poel, wordt 2000 M. lang met 200 M. „uitloop", dus in totaal 2200 M. De breedte zal 62 M. zijn, be rekend op de mogelijkheid dat vier ploegen of skiffeurs gelijktijdig starten, de diepte 2 M. Natuurlijk is de baan kaarsrecht. Rekening houdend met de overheerschende windrichting- in ons land is zij in de richting West-Oost aangelegd. Gestart zal worden van vaste lage steigers. In den loop der jaren zal de baan windvrij worden door beplanting aan weers zijden. Maar vlak erlangs komt een autoweg op 21/2 M. boven den waterspiegel, breed ge noeg voor op- en neergaand verkeer. Op een lager niveau komen er fietspaden. Dit alles aan de Zuidzijde, De Noordzijde blijft gereser veerd voor voetgangers en zal op een breede berm een massa publiek kunnen opnemen. Overigens wordt er een tribune bij de finish gebouwd, en komt er een ruim bootenhuis, terwijl de roeibaan door een sluis in verbin ding met de Nieuwe Meer zal staan, zoodat ïoeimateriaal te water aangevoerd kan .worden. U ziet dat dit alles niet gering is. Wij gaan In Nederland op sportgebied weer eens een buitengewoon initiatief nemen. En dat in dezen tijd! Merkwaardigerwijze bezitten we in ons waterrijk land eigenlijk geen enkele be paald goede roeibaan. Andere landen zijn er overigens, over 't geheel genomen, nog slech ter aan toe, behalve Zwitserland en Polen, die pik een uitstekende baan bezitten. De Zwitsers hebben die pas sinds ruim feen jaar, nabij Luzern, tengevolge vaar door graving van het land tusschen twee meertjes, bekend als de „Rotsee", waarop verleden jaar de Europeesche kampioenschappen zijn 'ver- roeid. De meeste landen bezitten alleen „stroombanen" op rivieren, die gi-oote nadee- ïen hebben voor een zuiver wedstrijd-verloop. Bij den aanleg van deze Amsterdamsche baan zijn adviezen van deskundigen uit den Ne- derlandschen Roeibond ten volle ingewonnen en hebben als beslissend gegolden bij de be paling van baanlengte, breedte, diepte, ta luds, accomodatie, enz. De financieele exploitatie van de baan zal nog wel wat zorgen opleveren. Men is in Holland niet gewend bij roeiwedstrijden en- trée te betaien. In zekeren mate zal dat bij deze nieuwe baan zeker moeten gebeuren, althans door fietsers en autorijders die de races volgen. In „De Watersport" wordt opgemerkt dat er wel tegen gewaakt moet worden onze roei wedstrijden door het heffen van een alge- meenen entréeprijs te verlagen tot „voorstel lingen". In die opmerking zit zeker veel waarheid. Overigens neem ik aan dat men ook wed strijden op andere, minder perfecte banen zal blijven houden. In elk geval is het een zeer belangwekkende onderneming, die van groo- ten invloed op de verdere ontwikkeling van de Nederlandsche roeisport zal kunnen zijn. R. P. INSTALLATIE GRIFFIER RECHTBANK. In een bijzondere zitting van de Arr. Rechtbank alhier is Mr. W. A. baron Sloet ge ïnstalleerd als griffier bij die Rechtbank. De president, Mr. G. Sluis, sprak den nieuw- benoemden griffier toe en zeide daarbij o.m. dat de jaren, gedurende welke Mr. Sloet aan de Rechtbank is verbonden geweest, tot te vredenheid van allen, die met Mr. Sloet in aanraking kwamen, zijn verloopen. Hierna had de installatie plaats en kregen de aanwezigen de gelegenheid, den griffier te complimenteeren. HET VERMOGEN VAN PISCATOR GECONFISCEERD. Officieel wordt te Berlijn bekend gemaakt dat het in beslag genomen vermogen-van den voormaligen Duitschen onderdaan Erwin Pis- cator de bekende revolutionnaire tooneel- regisseur aan den staat vervallen verklaard PERSONALIA in den Hout (Adv. Ingez. Med.) Tot leerares aan de Juliana van Stolberg- Zendings-Huishoudschool te Djokjakarta is benoemd onze stadgenoote mej. H. Korvinus, Bulks met ingang van 1 Augustus a.s. Opruiming van krotwoningen. Bouw van een klein complex woningen voor financiëel zwakken te Haarlem. Naar wij vernemen worden in opdracht van het Haarlemsche gemeentebestuur thans plannen uitgewerkt voor den bouw van on geveer 25 woningen voor financieel zwakken. Als die woningen eenmaal betrokken kunnen worden zal een gelijk aantal krotwoningen in de binnenstad onbewoonbaar verklaard worden. Andere plannen voor woningbouw met overheidssteun (uitgezonderd nog een groep huizen voor ouden van dagen die door jeug dige werkloozen gebouwd zullen worden men zie daarover elders in dit nummer) zijn thans te Haarlem niet aanhangig. Door het rijk zou ook voor uitvoering van andere plannen geen financieelen steun gegeven worden. Arbeid voor jeugdige werkloozen. Woningen voor ouden van dagen. Bij 'de behandeling van de gemeentebe- grooting voor 1935 zijn in den Haarlemschen raad plannen besproken als arbeidsobject voor jeugdige werkloozen den. bouw van een groep woningen voor ouden van dagen te kiezen. Algemeen vond dit plan in beginsel in stemming. De details van dit plan zijn door Bouw en Woningtoezicht nader uitgewerkt. Die voorbereiding is thans: zoover gevorderd dat het nadere voorstel binnenkort in den raad behandeld zal kunnen worden. Het is evenwel nog niet te zeggen wanneer met de uitvoering van het plan begonnen zal kunnen worden, want daarvoor is ook de medewerking van de regeering noodzakelijk. Wij kregen wel den indruk dat thans zoo veel mogelijk spoed achter de zaak gezet wordt. Koopen op veilingen voor de gemeente Haarlem. Maatregelen om te voorkomen dat te veel betaald wordt. Eenigen tijd geleden wezen wij op het feit dat het op een veiling van landerijen de aandacht getrokken had, dat een makelaar dfe voor de gemeente kocht- „mijnde" op een- zeer hoog bedrag als wij het goed ont houden hebben f 40 000 boven het hoogste bod. De algemeene indruk was. dat de ma kelaar vermoedelijk veel goedkooper voor de gemeente had kunnen koopen. Wij vestigden er toen meteen de aandacht op, dat de betrokken makelaar niet anders had kunnen handelen. In dien tijd ontvin gen de makelaars die voor de gemeente grond of huizen op veilingen moesten koo pen de opdracht voor een bepaalden prijs te koopen. Zonder meer hadden zij daaraan te voldoen. Het zou een makelaar kwalijk ge nomen zijn als hij. in de hoop voor de ge meente tegen een lager bedrag to kunnen koopen, de kans aanvaardde, dat een ander het perceel kocht voor een prijs waarvoor ook de gemeente het had willen hebben. Wij vernemen nu. dat het gemeentebestuur heeft ingezien, dat het gewenscht is aan ma kelaars die met een opdracht belast worden andere instructies te geven. Wel wordt nog een bedrag genoemd dat ten hoogste besteed mag worden, maar daarbij wordt tevens een percentage genoemd dat de makelaar bij het „mijnen" mag gaan boven het hoogste bod. Als de gemeente bijvoorbeeld opgeeft, dat zij een huis wil koopen voor hoogstens f 12.000. geeft zij tevens op, dat de makelaar 15. 20 of 25 pet. (het percentage kan wisselen) bo ven het hoogste bod moet afmijnen. Als het percentage in dit geval op 15 gesteld is. moet de makelaar als het pand voor f 10.000 in bod staat, op f 1500 „mijnen". Door deze methode wordt voorkomen, dat de gemeente belangrijk meer betaalt dan in de gegeven omstandigheden noodig is. Na tuurlijk is de schaduwzijde er van, dat het wel eens een zeer enkelen keer kan voorko men, dat een ander gegadigde mijnt op een hooger bedrag, maar tegenover dit kleine risico staat veel besparing. Bovendien kan naar gelang de gemeente belang heeft bij den aankoop het percentage hooger gesteld worden om dit risico te verkleinen. Wij vernemen dat in de practijk deze nieu we maatregel goed voldaan heeft. De ge meente heeft onlangs op een veiling !t pand TGeine ^u^'e0"voor een veel lager bedrag aangekocht dan indertijd door haar aan den eigenaar voor vri.iwilligen ver koop geboden was De gemeente heeft in deze ook geprofiteerd van het lagere prijsniveau op de woningmarkt. Het College van Ged. Staten. Mr. Dr. J. P. Witteman opvolger van den heer P. J. M. Verschure? Wij hebben reeds eenigen tijd geleden me degedeeld dat de heer P. J. M. Verschure geen herbenoeming als lid der Prov. Staten w van Noord Holland wenschte. Hij treedt dus ook af als lid vaji het college van Gedepu teerde Staten. De RK. Staten-fractie heeft vergaderd om zich uit te spreken over een candidaat voor deze R. K. vacature in Ged. Staten. Een beslissing is nog niet genomen, maar vermoedelijk zal als candidaat gesteld worden Mr. Dr. J. P. Witteman te Overveen. AmsterdamHaarlem Zandvoort. Extra-treinen op Hemelvaartsdag. Bij gunstig weer zullen de Ned. Spoorwegen op Donderdag 30 Mei (Hemelvaartsdag) tus schen Amsterdam (C.S.) Haarlem en Zand voort Bad in de ochtenduren extra-treinen laten loopen van Amsterdam naar Zandvoort en in de avonduren in omgekeerde richting. GARAGE KEMPER IN DEN HOUT (Adv. Ingez. Med.) GROOT BADHUIS, ZANDVOORT RESTAURANT GEOPEND LUNCHf 1.75 DINERf 2.50 DAGSCHOTELS vanaf f 1.— Hemelvaartsdag, Middag en avond DANCING THE BONZONIANS (Adv. Ingez. Med.) Als Haarlem-Zandvoort zal zijn geëlecfrificeerd. Zullen de treinen een directe verbinding hebben met Amsterdam Overveen blijft in ieder geval een halte. Wanneer in October de electrische treinen van Haarlem naar Zandvoort en terug zullen loopen, verandert er heel wat. Ten voordeele, want niet alleen staat sneller vervoer te wachten, geriefelijker zal het ongetwijfeld in vele opzichten ook worden. Deze electrificatie was echter oorzaak dat er verschillende geruchten de wereld inkwa men o.a. werd bekeerd dat het station Over veen opgeheven zou worden. Wij hebben ter bevoegder plaatse geïnformeerd wat hiervan waar was. De stationschef te Haarlem, onder wien het Overveensche station ressorteert, zei dat dit gerucht volkomen uit de lucht ge grepen was. Het ligt immers voor de hand dat juist bij een electrificatie, dat over het algemeen een drukker reizigersvervoer met zich mede brengt, een station als te Overveen meer re den van bestaan krijgt dan het tot dusver had. Bovendien is te Overveen reeds ruimen tijd eigenlijk geen sprake meer van een „station" in de gewone beteekenis van het woord, doch wel van een halte. Inwoner van Overveen behoeven niet te vreezen dat de lang verwachte electrificatie voor hen een verslechtering zou beteekenen door de ophef fing van het station, alias halte. Dit zou in di- recten strijd zijn met de verwachtingen, die iedereen ook de directie der spoorwegen, zich van electrificatie hebben gesteld. Hoe het met den treinenloop zal worden, is nog niet bekend. Bij de besprekingen in den Zandvoortschen gemeenteraad eenigen tijd geleden werd meegedeeld dat de treinen uit Zandvoort naar Amsterdam zouden doorrij den. m.a.w. dat in Haarlem niet behoefde te worden overgestapt. Hiervan was den sta tionschef te Haarlem echter niets bekend. De nieuwe dienstregeling voor October is nog lang niet gereed en over al of niet overstap pen te Haarlem is nog niets beslist. Wat de technische mogelijkheden betref fen zou deze regeling over het algemeen zeker wel mogelijk zijn doch een andere vraag is. of een grootere frequentie tusschen Haarlem en Amsterdam economisch gesien gewettigd is. Tot nog toe voorzien de nu loopende treinen volkomen in de behoefte. Nieuwe treinen die tusschen de halfuursdien sten zouden doorloojvn, zouden ongetwijfeld veel minder bezet zijn dan die waaraan het publiek is gewend en het is de vraag nog of na eenigen tijd het vervoer door deze nieuwc- treinen zou stijgen en wel in evenredigheid tot de daaraan verbonden onkosten. In ieder geval moet men op de nieuwe dienstregeling wachten om hierover een beslissing te kun nen nemen. Deze is dus niet voor eind Augus tus tegemoet te zien. Van andere zijde vernamen wij dat het plan om in het Overveensche station een fa briek te vestigen van de baan is. Er waren te veel bezwaren tot de stichting ervan in deze buurt. Bovendien leek het ook niet ge wenscht. doordat het Overveensche station na de electrificatie in beteekenis zal toene- jnen. TENTOONSTELLING VAN DE NIEUWE FORD Alle modellen en alle kleuren N.V. Haarl. Auto-Centrale (Adv. Ingez. Med.) (In een straat te Utrecht is dezer dagen een zwerm bijen neerge streken, hetgeen leidde tot afzet ting van de straat, tot een des kundige de bijen in een zak had- geschept.) Telkens rijzen weer problemen In 't verkeer der drukke stad, Die zoovele doornen vormen, Op 't politioneele pad. En de Utrechtsche politie, Sterke stut der burgerij. Bleek op 't steeklig punt der bijen, Toch nog niet voldoendebij. Bij dit onverwacht bijeenzijn Van een bijenzwerm op straat, Kon zij 't niet meer doen verkeeren, En wist zonder hulp geen raad. In 't examen der politie Komt dit bijvak zelfs niet voor, En als bijbetrekking komt er, Niet veel bijverdienste door. Neen dit bijwerk eischt den bijstand Van bijzonder bij verstand, Zoudt u zelf wel bij de hand zijn Met die bijen bij de hand? 'k Denk dat niemand, zoo bijziende, Bijna graag nabij zijn zal, Als hij bijgeval geraakt is, Bij zoo'n lastig bijgeval. Dat de bij-val in die bijzaak Met veel bijval-werd begroet Toen 't voorbij was, zonder bijslag, Snap ik bijgevolg heel goed. P. GASUS. Aftreden van Mr. Vening Meinesz. Wij vernemen dat mr. S. H. Vening Meinesz, griffier der Prov. Staten van Noord-Holland, voornemens is in den loop van dit jaar ont slag te vragen uit zijn ambt, dat hij dan on geveer 20 jaren zal hebben vervuld. De da tum van het ontslag staat nog niet vast. Mr. Vening Meinesz, zoon van den Rotter- damschen en Amsterdamse hen burgemeester van dien naam, werd 4 December 1873 te Amsterdam geboren en bezocht de gymnasia te Rotterdam en te Amsterdam, in welke laat ste stad hij aan de Gem. Universiteit studeer de en in 1899 promoveerde. Na eerst eenigen tijd in Velsen ter ge meente-secretarie werkzaam te zijn geweest en van 19011903 de functie van secretaris van den Militieraad te hebben vervuld, werd Mr. Vening Meinesz benoembd tot- volontair ter Prov. Griffie van Noord-Holland. Zeer spoedig werd hij adj.-commies en in 1909 hoofdcommies-chef eener afdeeling. Op 24 Februari 1915 werd Mr. Meinesz in zijn tegenwoordige ambt benoemd. Werkverruiming te Haarlem. De bouw van de brug over het Zuider Buiten Spaarne. Zooals men weet is Maandagmorgen door het Haarlemsche gemeentebestuur aanbe steed de onderbouw van de nieuwe brug over het Zuider Buiten Spaarne een der Haar lemsche objecten voor het 60 millioenfonds. Om zoo spoedig mogelijk werkloozen aan dit object aan den arbeid te kunnen zetten, was het de bedoeling van B. en W. zoo snel moge lijk de gunning te verleenen. Dit werd moge lijk gemaakt omdat een der bekende Haar lemsche aannemers de laagste inschrijver was. namelijk de heer J. P. A. Nelissen. Reeds nu is aan hem het werk opgedragen. Als men bedenkt, dat anders gewoonlijk een maand tusschen aanbesteding en gun ning verloopt, blijkt wel dat nu met veel -poed gewei-kt is. temeer omdat ook nog toestemming van het Werkfonds in Den Haag verkregen moest worden. Wij hebben al gemeld, dat de bovenbouw van de brug aan de Haarlemsche Machine fabriek is opgedragen. Hongarije eischt den tweejarigen algemeenen dienstplicht. pag. 4 De Amerikaansche vakvereenigingen dreigen met staking. pag. 4 Het aangekondigde machtigingsontwerp is gisteren bij de Fransche Kamer ingediend. pag. 4 Dinsdag is een Fransch-Nederlandsch verdrag van handel en scheepvaart onderteekend. pag. 3 De regeering wil het buitcnlandsch autobus- vervoer beperken. pag. 3 Bij verkeersongevallen zijn vijf menschen ge dood. pag. 3 De zaak der valsche II. V. A. aandeelen voor het Amsterdamsche Hof. pag. 3 De regeering wil de kunstenaars steunen. pag. 3 Koopen op veilingen voor dc gemeente Haar lem. pas. 1 Er worden plannen gemaakt om te Haarlem krotwoningen op te ruimen. pag. 1 De Griffier der Staten zal in den loop van dit jaar aftreden. pag. 1 De oplichting door een bankier te Zandvoort voor de rechtbank. pag. 2 Het jaarverslag der Ned. Handel Maatschappij over 1934. pag. 2 Triton favoriet voor de Varsity? pag. 9 Het Zwaluwenelf tal verliest met 13 van Reading. pag. 9 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Amsterdams nieuwe roeibaan. Mr. E. Elias: Wij in den Haag. pag. 1 pag. 3 Van onzen Weenschen correspondent: Een Jood als anti-semitisch parlementslid. pag. 4 Van onzen Parijschen correspondent: Een Parijsch avonturier. pag. 4 Van onzen Londenschen correspondent: Re- cruteering voor de Britsche luchtmacht. pag. 9 J. H. de Bois: Haarlem's Kunstschatten. pag. 3 Bekende Haarlemmers: De heer C. L. Becking. pag. 3 Damrubriek. pag. 9 BERICHT. In verband met HEMELVAARTSDAG zal het volgend nummer van dit blad VRIJDAG 51 MEI verschijnen. Uit Haarlem Noord. Het nieuwe hulppostkantoor. Men weet. dat het hulp-postkantoor in de Frans Halsstraat binnenkort zal worden vervangen door een beter en voor dezen dienst meer geschikt kantoor aan den Scho- terweg, tegenover de kazerne. Het gebouw van de vroegere centrale keu ken der gemeente Schoten, wordt daartoe geheel gerestaureerd. De voorgevel is gedeeltelijk vernieuwd. De verbouwing schiet flink op. maar het inte rieur moet nog geheel worden gewijzigd; daaraan is nog veel werk te verrichten. Maar Haarlem-Noord krijgt straks een goed postkantoor, waarnaar door de bewoners al vele jaren verlangd is. Doodelijk ongeluk te Enschedé De heer J. N. Kettenes uit Santpoort verongelukt. Dinsdag is de 27-jarige musicus J. N. Ket tenes afkomstig uit Santpoort, die tijdelijk te Enschede vertoefde op den straatweg naar Buursem nabij het station Broek Heurne met zijn motorrijwiel tegen een paal van de elec trische geleiding gereden. De heer Kettenes. die een zeer ernstige hoofdwonde opliep, over leed enkele oogenblikken later. Uit het onderzoek is gebleken, dat hij met zeer groote snelheid in den bocht moet heb ben gereden. De woonschepenhaven. Wordt in gebruik genomen. Wij meldden reeds, dat de woonschepen haven aan den Oostelijken oever van het N B. Spaarne gereed gekomen was. Zij zal de vol gende maand in gebruik genomen worden. Den bewoners van de vele woonschepen in éen Oneharsino-pi 1c dat 7>i in de maand Juni naar de nieuwe haven moeten verhuizen. De toegangsweg naar dezen haven door den Waarderpolder is verbeterd en zal zelfs van een. asphaltbedekking worden voorzien.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1