Hei HAARLEM'S DAGBLAD Muilperikel. BEoempjescolIecte Geeft U op! 52e Jaargang No. 15931 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 1 Juni 1938 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post i 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIC BLADZIJDEN. HAARLEM, 1 juni. Het Hengelseizoen. Vandaag is het hengelseizoen in dit land geopend. De gedachte doet, in deze felbe- wogen tijden, weldadig aan. Wel schenkt de massa veel meer aandacht aan bijna alle andere sporten van, het Bruine Monster tot Tafeltennis en van de Luehtrace om de Schneider Cup tot het wereldkampioenschap snelwandelen toe, maar moet ons dit weer houden van het uiten onzer sympathie jegens de bedaardste aller sporten? Neen! Moet al die snelheidsmanie, zich uitend in vereenig-ingsnamen als Quick, Be Quick, Velo- citas, Rapiditas, Celeritas, Vitesse, in het vo- gelenheir van de K.L.M., in de tallooze P.K.'s, de cylindrische veelvouden en de eindeloos- bezongen stroomlijnen onzer auto's, ons niet veeleer tot inkeer brengen en den geboren hengelaar, den hangelaar-van-roeping, met een afgunstig oog doen beschouwen? Deze man kent, ondanks 1935, nog steeds de Rust. Tegenover al die velocitas en vitesse plaatst hij bedaardheid en afwachting. Zij vor men de basis, zij zijn de ziel van zijn sport. Hij zit in het gras aan den kanaaloever, wacht en geniet. Het wachten zelf is voor hem een genot. De Jan van Gent van meneer Ples- man raast over hem heen, de gestroomlijnde V 8 van meneer Ford snort achter hem langs, de Harley van meneer Davidson doet zijn gehoorvliezen trillen, en boven de vreemde staketsels daar ver in de weilanden stijgt Ihet geloei uit der bezeten menigte, die meneer Pijnenburg hartstochtelijk haar bij- Val betuigt.... het deert hem niet. Alles om hem heen is snelheid. Hij alleen zit en wacht. Zelfs de meeste visschen ook al dol op snel heid, schieten hem voorbij. Hij glimlacht rustig, trekt aan zijn pijp en denkt: „wacht maar". Dit is zijn devies: Misschien is het groote, berustende motto van zijn sport wel het best verwezenlijkt in dien ouden, behagelijk-loomen haam van een destijds-bestaand visch- college „Je hebt ze niet aan een touwtje". Een prachtige waarheid,, waarmee b.v. ook de politiek haar voordeel zou kunnen doen. Maar de politiek heeft ook al haast, heeft ook al geen tijd om zich te bezinnen en struikelt "juist daardoor zoo veelvuldig. Lang is het geleden dat eens een Engelsche regeering, het bewind voerend onder het motto „Wait and see" („Wacht af en zie toe") de levens- philosophie des hengelaars benaderde. Die regeering schijnt ons thans een wonderlijke antiquiteit toe. De hengelaar is dat. niet. Men moge voor-1 spellen dat het moderne menschdom aan zijn snelheidsrazernij te gronde zaïl gaan. maar dan overdrijft men zeer sterk. Want de Hengelaar zal blijven, in vele exemplaren, en zijn aas rustig kiezen, het met zorg aan den haak be vestigen, het kalm in het water doen neer dalen en de beweginkjes van zijn dobber met loome voldoening bespieden. Slechts één snel moment kent hijdat is het oogenblik, waarin hij beet heeft en ophaalt. Maar weet hij niet dat hem lange tijd beschoren is, soms uren lang, om zich van deze inspanning te her stellen? Is niet een der moeilijkste en schoon ste Levenskunsten het afwachten, gepaard aan het snel ophalen als men beet heeft? Geeft hij ons niet allen een voorbeeld in de symbolische wijsheid van zijn sport? En dan de gezondheid die hij oogst! Heeft ooit een hengelaar zich naar het Bureau van Sportkeuring moeten begeven om te laten uitmaken of hij deze sport wel beoefenen mocht? Is er ooit een geweest, die haar heeft moeten opgeven wegens een hartvergrooting, verhoogden bloeddruk or een geschokt ze nuwgestel? Nimmer! En wordt hij niet prachtig gehard tegen hitte en koude,-tegen zonnesteek en nat gras en Noordoostenwin den?.... ofschoon ik wel eens gehoord heb dat de laatste hem op de een of andere ma nier hinderen in zijn vangst? Van de techniek van zijn sport weet ik niets. Maar .schoon geen hengelaar zijnde, bewon der ik haar. En hem. En als hij in conflict ge raakt. met den Sterken Arm, vanwege uitstap jes op verboden vischwater, waarbij hij wel eëns in de pijnlijke noodzaak komt snel te roeien en het pieremegoggel-record te bena deren.... dan voel ik, het zij erkend, sym pathie jegens hem. Hij kent de zegen van Rust en Bedaardheid. Hij is ons allen ten voorbeeld. Dat het hem wèl ga in dit hengelseizoen-'35. Dat hij veel vange! En dat hij ex-, wat mij betreft, met smaak en overtuiging over moge opsnijden. Snijden de snelheidsmaniakken, met hun blik semsnelle rennen, keiharde schoten en „ik rij als regel negentig" soms niet op? Leve de hengelaar! Hij vange vandaag mijn compliment. R. P. Nederlandsche Bank verhoogt het disconto. Naar wij vernemen heeft de Nedèr- Iandsche Bank met ingang van heden het disconto over de geheele linie met 1 procent verhoogd en dus gebracht van 4 op 5 pet. Nieuw Crisis-Zuivelbesluit. Heden in werking-. Spoedig is de afkondiging te verwachten, van het Crisis-Zuivelbesluit 1935 I, waarbij •tevens worden ingetrokken de op de Crisis- Zuivelwet steunende besluiten. De inwerking treding van dit besluit heden, 1 Juni, is in de eerste plaats noodig in verband met de op dien datum ingaande regeling van den be perkten melksteun. Met het oog op deze rege ling is nl. in het besluit het zelfkarnen tot bepaalde gevallen beperkt, Groot Badhuis - Zandvoort. HOTEL EN RESTAURANT GEOPEND. lunch .fi.75. diner ƒ2.50—ƒ3.50 dagschotels vanaf ƒ1.— Kamers met klein pension, vanaf ƒ5. Kamers met volledig pension vanaf 6. PINKSTERTARIEF Klein pension 16.18.- Volledig pensiop ƒ18.ƒ20.- Zaferdag- en Zondagavond DANCING. Zondagmiddag THé DANSANT. THE BONZONIANS. (Adv. Ingez. Med.) M. de Braai. De nestor 35 jaar lid van den Raad. 26 Juni 1900 werd de heer M. de Braai voor de An'ti-Revolutionnaire partij tot lid van den gemeenteraad van Haarlem gekozen. Sinds dien heeft hij onafgebroken in dit college zitting gehad. Ook voor de a.s. verkiezingen heeft de A. R. partij hem weer candidaat gesteld. Reeds enkele jaren is hij nestor van den raad. ..r 26 Juni a.s. zal de heer De Braai dus 35 jaar lid van den raad zijn. Jongen botst tegen tram. Slechts kneuzingen gekregen. Hedenmorgen omstreeks kwart over acht wilde de 1'6-jarige V. op den hoek van het Frederikspark op de tram naar Amsterdam springen. Hij werd echter door den tram te gen een boom gegooid en liep kneuzingen op aan rechterpols en rechterbeen. Nadat hij voorloopig in het Sportfondsenbad door de directrice, die lid is van den Ongevallen Dienst was verbonden, is hij per ziekenauto naar het Diaconessenhuis gebracht Het ongeluk is buitengewoon goed afgeloopen. NEDERLANDSCH ONDERWIJZERS GENOOTSCHAP. De afd. Haarlem van het N.O.G. hield een ledenvergadering in Lion d'Or. De ingeko men stukken gaven aanleiding tot uitvoe rige besprekingen. Achtereenvolgens passeer den het advies Montessorischool, de versprei de circulaire van Volksonderwijs en het Cri sisfonds van het N.O.G. de revue. Bij dit laat ste wees het hoofdbestuurslid P. Krabben dam, welke eveneens aanwezig was, nog eens op den nood onder de collega's, vooral onder de jongeren en op den plicht van de overige N.O.G.'ers, deze menschen te helpen. De vergadering besloot uit de kas een bij drage voor dit Crisisfonds ter beschikking te stellen, terwijl den leden werd aanbevolen, dit fonds door vrijwillige bijdragen nog meer te versterken. Vervolgens werden de voorstellen, voor de alg. vergadering besproken. Het voorstel van het Hoofdbestuur om van de contribueerende leden per jaar f 1 te heffen als bijdrage voor het Crisisfonds gaf de vergadering aanlei ding hierop een amendement in te dienen, waarbij een progressieve schaal wordt aan bevolen, gebaseerd op den pensioengrondslag en waarbij de bijdrage varieert van f 0.50 tot f 1.50. Over 't beleid van 't hoofdbestuur en van de redactie van het Schoolblad zullen eenige vragen worden gesteld. Tot afgevaardigden naar de alg. vergade ring welke op 31 Juli en 1 Augustus te Gro ningen zal worden gehouden werden be noemd de heeren W. Barneveld, W. P, J. Ente, E. Geerts en W. P. Nieman. Als eerste plaats vervanger de heer F. K. Witmer. GecL Staten van Noord- Holland. Over den zetel van Mr. M. Slingenberg. In ons nummer van Woensdag deelden wij mede, dat de fracties der S. D. A. P., R.K., C. H., A. R. en Vrijzinnig Democraten verga derd hebben over de verdeeling van de zetels van Gedeputeerde Staten. Wij schreven dat nog geen beslissing gevallen was over de vraag of één dezer zetels aan een Vrijzinnig Demo craat of aan een Vrijheidsbonder moet worden toegewezen. Thans wordt die bezet door Mr. M. Slingenberg te Haarlem. Nader kunnen wij melden, dat Vrijdag een conferentie heeft plaats gehad tusschen de le den der Vrijz. Dem. Statenfractie en die van den Vrijheidsbond. Er is nog geen overeen stemming tusschen deze fracties verkregen. Op een volgende bijeenkomst zullen de be raadslagingen voortgezet worden. Alg. Vereen, voor Bloem bollencultuur. De saneering weer aan de orde? Maandagmiddag 24 Juni a.s houdt de Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur haar 177e (buitengewone) algemeene vergadering, waar om. aan de orde komt het verzoek van de af- deelingen Hillegom. Bovenkarspel en omstre ken, Castricurn, Oegstgeest en omstreken, Texel, Heemskerk, Uitgeest en Hoogkarspel en omstreken tot het houden van een alge meene vergadering in Juni ter behandeling van de saneeringsmaatregelen. Het Hoofdbestuur, zoo lezen wij in het Weekblad voor Bloembollencultuur, is in meerderheid de meening toegedaan, dat met 't uitlokken van een uitspraak der algemee ne vergadering gewacht moet worden tot het einde van het handelsseizoen, wanneer men veel beter den toestand kan beoordeelen dan thans. De minderheid van het Hoofdbe stuur deelt de vrees voor nadeelige gevolgen voor den buitenlandschen handel niet. Het Hoofdbestuur zal nu in de algemeene vergadering eerst aan de orde stellen de vraag: „wenscht de algemeene vergadering heden (24 Juni) haar meening uit te spreken over de wenschelijkheid van het al dan niet voortzetten der saneeringsmaatregelen na afloop van het plantjaar 1934'35?" Indien deze vraag ontkennend wordt beantwoord moet de verdere behandeling dei- agenda uiteraard vervallen. Wordt zij toe stemmend beantwoord, dan volgt de be handeling van de volgende motie-Hillegom: „De algemeene vergadering, gehoord de besprekingen inzake saneering bloembollen- bedrijf, gelet op de uit de saneering voort vloeiende ondragelijke lasten, alsmede op de schadelijke en ongewenschte gevolgen voor het bloembollenvak verbonden aan voortzet ting der door de regeering getroffen maat regelen, spreekt zich uit tegen verdere overheidsbe moeiing en noodigt het Hoofdbestuur der Al gemeene Vereeniging voor Bloembollencul tuur dringend uit, onverwijld stappen te wil len doen om de saneeringsmaatregelen na afloop van het seizoen (derhalve op 1 Decem ber 1935) te doen eindigen". In haar toelichting zegt de afd. Hillegom o.m. dat de regeeringsbemoeiingen een groot gevaar opleveren voor export en kweekerij, daar geen bevredigende t-eeltregeling moge lijk is, omdat de oogst tevoren niet bepaald kan worden. De handel wordt -door de sanee ringsmaatregelen in alle deelen belemmerd en overplaatsing der bloembollencultuur naar het buitenland wordt er ten zeerste door in de hand gewerkt. Het Weekblad wijdt verder nog een artikel aan deze kwestie, waarin o.m. wordt gezegd dat, als men n u een uitspraak doet, men het gevaar loopt, den indruk te wekken, dat aan een eventueele uitspraak tot opheffing der saneeringsmaatregelen de wrevel over de slechts gedeeltelijke uitbetaling der opge kochte overschotten en de inning der roe heffing niet vreemd zal zijn. De redactie zegt verder: „Wanneer de vergadering het gewenscht zou achten, om nu een uitspraak te doen, dan komt de saneering zelve ter sprake. De meeningen hierover zijn nog steeds zeer ver deeld. Naar onze meening is het saneeringsplan in twee deelen te splitsen. Er zijn maatre gelen tot beperking van het aanbod door een teeltregeling en daarbovenop zijn nog maat regelen getroffen voor de verhandeling van dit min of meer in handen gehouden aanbod. Bij de tegenwoordige regeling van alle Ne derlandsche bodembedrijven zijn wij huive rig om een opheffing van een beperking van de in Nederland met bloembollen beplante oppervlakte te verdedigen. Wij vreezen, dat andere bodembedrijven, die deels rendeeren, maar vaak grond over hebben zich op de bol lenteelt zouden werpen. Het is natuurlijk mo gelijk, dat men die teelt zal staken, als deze niet rendabel zal blijken te zijn, maar ervan overtuigd, dat dit onder de huidige omstan digheden zal gebeuren, zijn wij niet. Het minimumprijzenstelsel is geboren uit den nood der omstandigheden. De prijs is voor ieder vakgenoot in -de allereerste plaats de maatstaf voor de grootte van zijn inko men. Het inkomen uit de bloembollenteelt verminderde in een zeer korte spanne tijds geweldig.Om een verderen teruggang te voorkomen, heeft men de minimumprijzen ingesteld. Hierbij is naar onze meening over liet hoofd gezien dat de prijs in het economisch BIJ KANTOOR VAN HAARLEM'S DAGBLAD SOENDAPLEIN 37 „Het adres voor bewoners van Haarlem-Noord voor hun abonnementsopgaven, adver tentieopdrachten, brieven op advertenties in Haariem's Dagblad." Telefooncel gratis ter be schikking. SOENDAPLEIN 37 TELEFOON 12230 (Naar verluidt zouden er onder handelingen gaande zijn om in Augustus te Amsterdam het we reldkampioenschap boksen zioaar- gewicht tusschen Sclimeling en Baer te houden.) Neen, stel u voor dat Amsterdam Zoo'n wereldglorie zou beleven, Als dat eens voor elkander kwam, 'k Zeg u, dat dat een klap zou geven. Er zijn wel, heeft men mij verteld, Van zulke teerbesnaarde lieden, Die boksen, als hei gaat om geld, Voor heel ons land willen verbieden. Dat is in Amsterdam gedaan, Hoezeer ook velen het betreuren, Als men voör geld zijn slag wil slaan, Mag 't daar figuurlijk slechts gebeuren, Hoe vreemd toch dat de „nooble kunst", Om met de Engelschen te praten, Zich niet kan koestren in de gunst Der Amsterdamsche magistraten. Wat hindert hun een bloedneus nou, Of een paar stukgeslagen ooren, Gevolgen van een watjekou, Als ze aan andren toebehooren. Wat deert een uitgeslagen tand, Of een paar dichtgebeukte oogen, Als die voor velen in het land Het „nobel kunsf'genot verhoogen. 'k Hoop .dat de hoofdstad zoo meteen, Aan Schmeling en aan Baer zal gunnen, Dat zij zich in hun handgemeen, Ook hier door 't leven boksen kunnen. Er zijn, als ik het zeggen mag, Wel anderen in deze tijden Die, van bedenkelijker „slag", Niet open voor de vuist weg strijden. Terwijl dit open is en bloot, Zelfs handschoenen zijn voorgeschreven, Terwijl men zonder slag of stoot Zich zeker niet zal overgeven. De sport: munt uit een ander slaan Voldoet aan 't menschelijk verlangen En Amsterdam zou toch hieraan Ook nog een heele „mep" ontvangen. Neen, stel u voor, dat Amsterdam Dit muilperikel zou beleven, Als dat eens voor elkander kwam.... Dan zou ik er geen cent voor geven. P. GASUS. leven ook nog een andere functie te vervul len heeft. De prijs is ook het kompas, waar op de productie zeilt. Een hooge prijs voor een artikel bewijst, dat er behoefte is aan da-t artikel; en is een aanleiding voor de pro ducenten, om de productie dienovereenkom stig uit te breiden. Een lage prijs is een be wijs, dat het aanbod van het artikel om een of andere reden te groot is voor de behoefte en een aanleiding om de productie in te krim pen of te staken, daar deze dan niet meer rendeert". En verder: „Het totaal negeeren van de functie van den prijs, om de productie in zoo goed mo gelijke banen te leiden, en het daartegen over zeer op den voorgrond stellen van den prijs als inkomensbestanddeel heeft zich ge wroken. Ei- wordt veel te veel geteeld van bepaalde variëteiten, die gedoemd zijn te ver dwijnen of een veel minder belangrijke rol te spelen". Kabinet Bouisson Dinsdag voor de Kamer. Nieuwe regeering schijnt een gunstige ontvangst te hebben. Vervolg pag. 4. Fernand Bouisson. De nieuwe Fransche premier Fernand Bouis son zal hedenmorgen zijn kabinet aan presi dent Lebrun voorstellen. De samenstelling is gelijk aan de voorloopige ministerlijst, die elders in dit nummer is gepubliceerd. Het kabinet zal zich Dinsdagmiddag aan de Kamer voorstellen. Bouisson heeft ook den afgevaardigde Franklin Bouillon een minister schap zonder portefeuille aangeboden. Deze bedankte hiervoor met de motiveering, dat hij zijn campagne voor de nationale eenheid wilde voortzetten PARIJS, 1 Juni (Reuter) Het kabinet Bouis son is het acht en negentigste sinds het be staan van de Fransche Republiek en het negende van de tegenwoordige vijftien wet gevende periode. Negen leden van het kabinet maakten reeds deel uit- van het kabinet Flan- din, drie der leden van de regeering zijn voor de eerste maal minister geworden en wel de afgevaardigden Frossard, Perfetti en Lafont. Over het algemeen schijnt de samenstelling van het kabinet een gunstige ontvangst té hebben. Flinke meerderheid voor Bouisson verwacht. Blijkens een nader Reuterbericht zal ook de neo-socialist Varenne in het kabinet wor den opgenomen. Het nieuwe ministerie is van een flinke meerderheid in de kamer verzekerd. De mi nister-president zou voornemens zijn Dins dag in de Kamer dezelfde volmachten te verlangen als Flandin heeft gedaan en het parlement ongeveer negen Juni met vacantie te zenden. Overigens zou de regeering op grond van de machtigingswet de verdediging van de valuta als haa/r voornaamste taak be- schouwen en zich geheel hieraan wijden. DEZE WEEK DRIE In de afgeloopen week zijn hier ter stede drie rijwielen ontvreemd. VOOR TOEVALLIJDERS (Stichtingen Haarlem en Heemstede) op 2en PINKSTERDAG te Haarlem. Nog vele Collectanten noodig!!! POSTLAAN 11 HEEMSTEDE - TELEF. 28637 (Adv. Ingez. Med.) Fernand Bouisson heeft het nieuwe Fransché kabinet samengesteld. Een der programma punten is behandeling der muntwaarde. pag. 4 Roosevelt heeft zich uitgesproken, voor grond wetswijziging. Dag. 4 Een catastrofale aardbeving heeft in Be- loedsjistan eenige tienduizenden dooden geëischt. pag. 4 De Nederlandsche Bank verhoogt het disconto met 1 procent. pag. 1 Onvoorzichtigheid op den weg. pag. 3 Regeex-ing begint de vaste lasten te verlagen. pag. 3 Nog meer ari-estaties te Oss. pag. 3 Het college van Ged. Staten van Noord-Hol land. oag. 1 Prof. Verrijn Stuart en Prof. Polak voor de vereeniging voor waardevast geld. pag. 2 Massaontslag bij de Kon. Holl. Lloyd. pag. 11 Voor Haariem's Politierechter. pag. 7 Bioscopen. pag. 15 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Het hengelseizoen. pag. i Jhr. dr. B. de Jong van Beek en Donk: Goede dagen voor den Volkenbond. pag. 4 Financieele kroniek: De stabilisatiegeruchten verdroxigen door de financieele en politieke spanning in Frankrijk. pag. 7 J. B.Schuil over het afgeloopen tooneelsei- zoen. pag. 15 J. B. Schuil over den bonten avond van Voor uitgang. pag. 15 K. de Jong: Radiomuziek der week. pag. 15 K. de Jong: Leerlingenuitvoering. pag. 15 J. H. de Bois: Litteraire kantteekeningen. pag. 15 P. van der Hem: Rijdt gerust wat langza mer pag. 3 Van den Abeelen: Britsche luchtverkeei-s- plannen. pag. 13 Stilte voor veiligheid. pag. 13 M. H. J.: Wonderen der kroostverzorging. Dag. 13 Mr. J. H. van Gelderen: De voetganger en de gevaren van den weg. pag. 14 Kerst Zwart: Vogels en planten in ontwaken de natuur. pag. 14 De strijd om het blauwe lint. Wat zal de Nor mandie doen? pag. 14 W. van der Tak: Het buïtenlandschc boek van deze maand. pag. 9 J. Bastiaans: Iets over vrijheid in de opvoe ding. t»ag. 9 Sport in 't kort. pag. 11 Overpeinzing van een examinandus pag. 3 Bekende Haarlemmers: Mr. A. Beets. Dag 3 Annie E. Evers: II. D. Vertelling. „Het beeldje" pag. 14 Voor de Jeugd. pag. 17 en lS

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1