DE BILT J. HOLSTER ZWEMBRILLEN se ZATERDAG 1 JUNI 1935 HAARIE M'S DAGEtAD 2 Vereeniging voor waardevast geld. Prof. Verryn Stuart en prof. Polak bepleiten devaluatie. Haarlem Zaterdag Ter gelegenheid van de oprichting van de afdeeling Duinstreek der Nederl. Vereeniging voor waardevast geld werd in restaurant Brinkmann Vrijdagavond een vergadering ge houden waarin prof. mr. dr. G. M. Verrijn Stuart over ..Uit den vicieuzen cirkel der de flatie" en prof. dr. N. J. Polak over ..En als.... wat dan?" spraken. De voorzitter, dr. G. C. A. van D orp, leid de de sprekers in. Prof. G. M. Verrijn Stuart schetste de funeste gevolgen, welke algemeen deflatie in de depressie heeft gehad inzonderheid voor de landen, die zich niet tijdig door muntcor- rectie aan de gevolgen der deflatie wisten te onttrekken. Deflatie werkt bovendien bij wijze van vi cieuzen cirkel: eenmaal ingetreden remt zij steeds verder de geldcirculatie. Deze vicieuze cirkel moet worden doorbro ken. Dit zou in theorie kunnen geschieden door verlaging van alle onderdeelen van ons prijzenstelsel, die zich niet bij de deflatie hebben aangepast. Dat is dus verlaging van alle vaste geldschulden, verlaging van loonen, salarissen, huren pachten, pensioenen, uit- keeringen op levensverzekeringen enz. enz. Het vrije spel der economische krachten gaat voortreffelijk, wanneer er een waardevast ruiï middel is, maar het faalt in een deflatiepe- riode, als de onderhavige. Systematische schuldverlaging is echter een middel, dat onze Regeering blijkbaar niet aandurft. En welke regeering zou dit tot een behoorlijk einde, kun nen brengen? Wat thans voor „aanpassing" doorgaat, heeft daarmee weinig gemeen. De huidige Regeering volgt een politiek, eensdeels van ir.cidenteele steunverleening. anderdeels van verlaging van lasten ten koste van hen, die het minst bij machte zijn zich te verweren en die het minst protesteeren. Deze politiek moet op den duur tot een algemeen fiasco voeren. De andere weg tot verbetering van den huldigen toestand is het verlaten van den gouden standaard om de geldwaarde te corri- geeren en een beter harmonie tusschen op brengst en kosten van ons bedrijf te verkrij gen. „Experimenteel" achtte spr. het verlaten van den gouden standaard niet in bijzondere mate. Veeleer past op de huidige Regeerings- polltiek de benaming „experiment", omdat deze het proefstuk wil uithalen den Neder- landschen" gulden jaren lang tientallen pro centen boven de vroegere pariteit van de overwegende meerderheid der andere valuta's te houden. Sterkend voor onze volkskracht is het vast houden aan den gouden standaard aller minst. Integendeel, het ongebruikt laten van honderdduizenden valide arbeidskrachten en van een aanzienlijk deel der productie-instal laties met interen der reserves zal ons ver zwakken. Immoreel is het loslaten van den gouden standaard zeker niet. De levenskosten zullen, als men bij het loslaten van het goud tevens met afbraak van steunmaatregelen begint, nauwelijks stijgen; geen enkel overwegend volksbelang wordt geschaad. Daarentegen is de huidige toestand van dr» ergerlijkste immo raliteit; door het waardeonvaste geld worden tal van eerlijke burgers in hun bestaan be dreigd en is de Regeering genoopt om telkens weer bestaande rechtsverhoudingen op de be- denkelijkste wijze aan te tasten (pensioenen, landelijke hypotheken) Directe steunverleening, door de regeering boven devaluatie geprefereerd, leidt tot wille keur en tast bovendien de kwaal t.w. een on juist ruilmiddel en de daaruit voortspruitende verkeerde prijsvorming, niet aan. Ineffectief zal het loslaten van de huidige goudbasis niet zijn zooals spr. betoogde. Handhaving van den gouden standaard op ADR. STOOPPLEIN 24 Centrale Verwar TEL.15597.0ïerTeen Oliestookinrichtingen. (Adv. Ingez. Med.) AGENDA ZATERDAG 1 JUNI Frans Hals Theater: „Prinses voor dertig dagen." 2.30. 7 en 9.15 uur. Palace: „Alleen op de wereld-'. Op het too- neel: Lupesco Sisters, equilibristen. 2 30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „In de haven van San Fran cisco" 2.30 en doorloopende voorstelling van 7—11.30 uur. Rembrandt Theater: Josephine Baker in „Zou-Zou". Op het tooneel: Les Diodattis, porceleingroepen 2.30. 7 en 9.15 uur. N.V. Cultuur Mij. Kalie Djompo. Jaarl. alg. vergad. van aandeelh. Ten kantore: Juliana- straat 30. 12 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Velsen: Opening natuurbad en sportpark Velserend. 2.30 uur. ZONDAG 2 JUNI Rozekruisers Genootschap: Openbare voor dracht van den heer J. Leene over „Moderne inwijding en magisch beleven". Bakenesser- gracht 13. 7.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. MAANDAG 3 JUNI Bioscoopvoorstellingen. ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid) Voor de apotheken, die toestemming ge vraagd hebber om 's avonds 's nachts en Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster op gemaakt. Van Zaterdag 1 Juni des avonds 8 uur tot en met Vrijdag 7 Juni zijn de volgende apo theken op Zondag 's avonds na acht uur en des nachts geopend. J. M. A. Hegland, firma Th A Klinkhamer Koninginneweg 69 Tel. 11596 C J. Fischer, firma Grijsee'7 en van Hees, Lange Veerstraat 14, Tr.l. 11000. L. Schoorl. Frans Hals Apotheek Fran? He'mr in 1. Tel. 11180 W- P. Woutersen, Apotheker, Koninginne-i weg 3, Tel. 12038. 1 de huidige basis beteekent echter den onder gang van den uitvoer, waardoor ons land zich in steeds toenemende mate uit het interna tionale verkeer zal uitschakelen. Spr. bestreed dat devaluatie slechts tijdelijk zou helpen. Devaluatie van den gulden moet niet zijn het sluitstuk van onze aan passingspolitiek, zooals minister Oud zulks schijnt te wenschen doch is van de grootste urgentie. Prof. D r. N. J. Polak, had als titel van zijn voordracht gekozen „En alsdan". Ter aanvulling van de in dezen titel openge laten voorwaarden zag spreker drie mogelijk heden le. dat wij nog geruimen tijd zouden door gaan als nu. door het economische leven met allerlei kunstmaatregelen te steunen en de aanpassing meer met het woord dan met de daad te belijden. 2e. een bewuste verlaging van prijs- en kostenniveau over de geheele linie, 3e. aanpassing door devaluatie. Het tot dusverre gevolgde systeem moest leiden tot een steeds ingewikkelder steun- systeem. De voortzetting' van de incidenteele steun- politiek en aanpassingsdrang, alleen daar, waar men door de steunoolitiek op een be paalde categorie vat heeft, kan niet anders dan op een ernstige debacle uitloopen. Geforceerde aanpassing over de heele linie zou volkomen liggen in de lijn van wat door velen wordt verlangd. Indien het aangekon digde aanpassingsontwero van de regeering in die richting gaat, indien het niet schroomt loonen. renten, huren, prijzen consequent en zoodanig omlaag te drukken, dat ons land wederom een prijsniveau kriigt. waardoor de invoer niet overmatig wordt bevorderd en de uitvoer niet in het bijzonder wordt be lemmerd. dan zou het, gezien de wensch van onze regeering om het huidige goudpeil van den gulden te handhaven, een consequent, wijs en moedig pogen zijn. En wanneer dit voor nemen dan zou slagen., dan zou men met alle eerbied moeten opziep tegen hen, die de ver lossing uit de duurte en daardoor uit de werk loosheid tot stand brachten. Maar men dient zich wel te realiseeren, welke gevolgen dergelijke maatregelen zoo den meebrengen. Gedurende den eersten tijd zou een ieder, die de daling in het verschiet ziet, zich als kooper van de markt terugtrek ken. Een verlamming van het bedrijfsleven, een vergrooting van de werkloosheid, een ver grooting van de ontevredenheid en een golf van verzet zouden het gevolg zijn. Dit geldt echter slechts voor de overgangsperiode, ge durende welke wellicht zeer krachtige maat regelen zouden moeten worden genomen om het stelsel te doen slagen. Nemen wij aan, dat dat slaagt, dan zal dus het prijsniveau in alle opzichten omlaag moeten zijn gebracht. Pro ducten van beschutte bedrijven, producten van den dan veel minder of niet gêsteunden landbouw, huren, onroerende goederen, dat alles zal aanzienlijk in nrijs zijn verminderd. Maar dan zullen ook alle geldleeningen in die in prijs gedaalde goederen een aanzienlijk gereduceerde basis vinden. Vele hypotheken zullen minderwaardig blijken, hetgeen zijn in vloed zal hebben op de gegoedheid van de hypotheekbanken. De inkomsten van de over heid uit huizenbezit. uit voorschotten voor woningbouw, uit bedrijven, uit personeele ber lasting, uit inkomstenbelasting en wat dies meer zij, zullen zoo hard achteruit loopen,. dat schuldregelingen noodzakelijk worden. De be leggers zullen schade lijden. Door de aanpassing door devaluatie wordt het bedrijfsleven vrij van de handicap tegen over het buitenland en van den druk der on zekerheid, die het gevolg is van de met zeker heid verwachte prijsdaling op ieder gebied. Weliswaar gaan de kosten van het levens onderhoud, in guldens uitgedrukt, iets om hoog, zoodat allen die een inkomen hebben in vaste geldbedragen, vergeleken bij thans er iets op achteruitgaan, maar bij de andere wijze van aanpassing gaan zij er ook op achteruit, want dan blijven hun nominale be dragen niet dezelfde. Bovendien, wat heeft men liever: het ouden inkomen met een uiterst sombere toekomst of een. wat lager inkomen met hersteld vertrouwen op de toe komst? De stijging van de kosten van het levens onderhoud zal volgens een vroegere bereke ning van spr.gering zijn. Bij een devaluatie van 25 pCt., die de prijzen aan de grens tot 33 1/3 pCt. doet stijgen, zullen de kosten van het levensonderhoud ten hoogste 5 a 6 pCt. omhoog gaan. Deze berekening heeft vrijwel geen bestrijding gevonden. Thans bestaat de mogelijkheid, dat bij devaluatie allerlei paniekachtige inkoopen worden gedaan, dié een acute prijsstijging zou den kunnen veroorzaken, waarvoor de verant woordelijkheid komt voor rekening van de sensationeele berichtgevers. Deze prijsver- hooging van het oogenblik dient door over heidsmaatregelen te worden voorkomen. In België heeft men gezien dat na een week van onrust de prijsstijging tot eenige procenten bleef beperkt. Het wegvallen van de voortdurende vrees voor prijs en inkomendaling zal na devaluatie het bedrijfsleven weer aan den gang brengen. De invoerpremie valt weg, zoodat het binnen- landsche bedrijfsleven vrijer kan ademen. Talrijke contingenteeringen en andere steun maatregelen kunnen vervallen of verzacht worden. Ook voor den uitvoer en de interna tionale dienstverleening wordt de toestand weer gunstiger. De overheidsfinanciën komen door devalu atie in betere conditie. De schuldenlast drukt niet meer zoo onevenredig zwaar. Belasting op goudwinsten van particulieren kan een bate brengen, die tot verlaging van andere lasten in staat stelt. Ook op de beleggingsmarkt zal na een kortstondige beweging, alweer veroorzaakt door angstaanjagingen, het vertrouwen spoe dig zijn weergekeerd. Allen, die thans de be leggingsmarkt ontvluchten zullen na devalu atie wederom kunnen vertrouwen in de toe komstige voldoening der verplichtingen. Het vertrouwen zal te eer terugkeeren, wanneer men geen banken of beurzen tijdelijk sluit, maar open mét alles voor den dag komt. Juist het verdoezelen van de gevolgen van langzame aanoa==sing of geforceerde aan passing tot handhaving van ons huidige gul- denspeil brengt de voortdurende onrust te weeg temidden waarvan wij thans leven. Als men de werkelijkheid niet durft bloot te leg gen. dan komen in de nationale samenleving, zoowel als in het enkele bedrijf het bankroet en de chaos. Alleen als men openhartig durft ziin, kan men. na wellicht oijnlüke regelingen, den weg bereiden tot een betere toekomst. meldt: Hoogste barometerstand 765.8 m.M. te Jan Mayen. Laagste barometerstand 752.3 m.M. te Helsingfors. en voorspelt: Zwakken veranderlijken wind. Afnemende bewolking .Weinig of geen regen. Warmer overdag. Uit het Buitenland Meer warmte te venvachten! In onze omgeving is de barometer lang zaam gestegen. De stijging zet zich in Noord- Duitschland nog voort. Maar het Noordelijke hoogedrukgebied trekt- zich Noordwaarts te rug. De depressie in Scandinavië nam toe en ook die in het Westen begint actiever te wor den, zoodat de windrichting veranderlijk zal worden, maar geleidelijk weer meer warmte kan worden verwacht. In het Oostzeegebied en in Noord-Duitschland is de lucht opge klaard. Overigens is de lucht bijna overal zwaar bewolkt met sneeuw in Noord- en Mid- den-Scandinavië en regen in Noorwegen en Zuid-Duitschland. De temperatuur daalde in Duitschland en steeg in onze omgeving. Alleen in Zwitserland en Zuid-Duitschland viel nog meer dan matige regen. barometer Stand van heden Vorige stand Neiging: Vooruit Opgave van: FA. KUIPERS EN ZN., Opticiens. Zijlstraat 97 Telefoon 12726. 763 m.M. 762 m.M. REISGIDS VAN DU MéE. Het reisbureau Du Mée deed ons een reis- boekje 1935 toekomen, waarin de reizen uit gebreider beschreven en geïllustreerd wer den. Fr ziin drie nieuwe reizen ontworoen. de v'prdengsche R linteis met tchten doov het Siegdal en het Westerwald. de zesdaag- sche Harzrcis en een reis naar Zwitserland. De reizen staan onder leiding van de heeren H. Stinis, en Fr. du Mée, Thermometer 1 Juni: Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 10 uur 57 F 51 F. 59 F. Alleen Zijlstraat 97 Telefoon 12726 Opticiens (Adv. Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND HAARLEM 1 JUNI. Getrouwd: 31 Mei: K. P. A. Borgmann en M. J. M. v. d. Bogaardt. H. W. Lamfers en S. M. de Tello. Bevallen: 30 Mei: M. A. Firing-Planjer, d. C. Schaut-Kroezen, z. M. Dekker-de Gelder, d. J. Hoefsmit-de Winter, d. 31 J. Sparreboom-v. Straaten, z. 29 W. C. F. Venema-v. d. Putten, d. 30 J H C. Gros- souw-Poortman, z. M. L. Stekelenburg- Uithoven. d. J. M. Ketter-de Vries, d. 29 A". E. Boereè'-Peters. d, "C. J.'L. Hug ten--.. burg-Gosen, d. 30. G. M. Koster-Ver duin, z. 28 A. W. M. v. 'Ling-de Best, z. 31 G. Bosveld-Brandt, d. 29 A. M. Joosten-Rijs, d. 29 D. v. d. Dool-Zwaan, d. Overleden: 30 Mei: H. v. d. Steeg, 67 j„ Roosveldstraat. 29 A. M. Böhm-v. d. Pot, 71 j„ Zijlweg. J. J. Niehorster-Remmers, 85 j., Hoogerwoerdstraat. 28 J. L. H. Spook. 66 j., Oude Raamstraat. 29 J. H. Nijhof, 30 j., Bantamstraat. 29 P. P. Smit. 42 j., Timorstraat. M. H. SpoorlFeije, 54 j., K. Lakenstraat. DIRECTEUREN EN COMMIEZEN P. T. T. De Broederschap van Directeuren en Com miezen bij den Post-, Telegraaf- en Telefoon dienst, heeft haar tiende jaarvergadering te Utrecht gehouden, welke druk was bezocht. Van den Directeur-Generaal was een in sympathieke bewoordingen gesteld schrijven ontvangen, inhoudende een gelukwensch met het tienjarig bestaan. Opnieuw kwam tot uiting, daA het commiezencorps nog steeds niet die waardeering ondervindt, zoowel moreel als- financieel, waarop het krachtens kennen en kunnen aanspraak meent te mogen maken. De besprekingen gingen vooral over de ver werving van den rang van hoofdcommies. Het aftredende bestuurslid R. J. H. Leenders te Haarlem werd met algemeene stemmen her kozen, terwijl in de vacature Dommer holt de heer H. C. Pasman te Amsterdam bij enkele candidaatstelling werd herkozen. Krachtig zal worden geijverd voor verhoo ging van de bestaande toelagen en toekenning daarvan aan directeuren van 4a kantoren en beheerders van bijkantoren. Aan den Directeur-Generaal werd een tele gram van hulde en dank gezonden in verband met zijn tienjarig jubileum. ONTSNAPT INBREKER WEER GEARRESTEERD. De beruchte inbreker Otto Wilhelm, die uit de gevangenis te Aken was ontsnapt en wiens opsporing was verzocht, is opnieuw door de Kriminal-Polizei te Laurensberg. na bij de Nederlandsche grens, gearresteerd. Een herbergier ontdekte den inbreker, toen hij geheel uitgeput in een korenveld lag te sla pen. Uit het verhoor bleek, dat W. de bedoe ling had naar Limburg te vluchten, waar hij zich reeds vroeger met eenige „collega's" aan Inbraken had schuldig gemaakt. VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE JONGEREN ORGANISATIE. De afdeeling Haarlem van de V/D.J.O. houdt een feestelijke propaganda-avond op Zaterdag 1 Juni in de Muziekzaal van Café-Restaurant Brinkmann op de Groote Markt. Spreker is Mr. B. W. Stomps uit Heemstede met het onderwerp Rechtsstaat of Machts- staat. Daarna volgt het optreden van enkele leden van het Ballet Tilly Sylon NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN GROOTE KERK. Groote Markt. Nam. 6 uur: Ds. v. Poelgeest, pred. te Castricum. HILLEGOM. NED HERVORMDE KERK. V.m. 10 uur Ds. Chr. Eerhar d. Doopsbediening. Nam. 5 uur: Ds. Chr. Eerhard. GEREF KERK. - V.m. 10 uur: Ds. A. K Krabbe. Nam. 5 uur: Ds. Kuiper van Sassenheim. Boete- en bededag in verband met den nood des tijds. CHR. GEREF. KERK. V.m. 10 uur: Ds. W Hendriksen. Nam, 5 uur: Dezelfde* Arbeidsongevallen. De hulp van den G. G. D. te Amsterdam werd Vrijdagmiddag ingeroepen voor twee mannen die op het s.s. „Brunla W" liggende aan den Kop van de Handelskade getroffen waren door een mast, die tijdens het hijschen was gebroken. Een van de twee had een groote hoofdwonde en een hersenschudding bekomen. Hij werd opgenomen in het Bin nen Gasthuis. De tweede kwam er beter af. Hij werd na verbonden te zijn. naar huis vervoerd. Op een bootje, liggende aan de Ranonkel kade te Amsterdam is een 24-jarige man ge vallen. Met een bekkenfractuur is hij overge bracht naar het Binnen Gasthuis. De 58-jarige landbouwer A. Engels, te Hel- den-Panningen heeft het ongeluk gehad, van een ladder te vallen. Hij kwam terecht op de steenen vloer van de schuin- en was on middellijk dood. HET BETALINGSVERKEER MET DUITSCHLAND. De toestand van het Nederliandsch-Duit- sche betalingsverkeer noopt in den laatsten tijd steeds dringender naar mogelijkheden te zoeken om in dezij toestand verbeterin; te brengen. De Nederlandsche kamer van koophandel voor Duitschland te Den Haag heeft daarom besloten, dit vraagstuk door een commissie grondig te doen onderzoeken. Deze commissie zal vooral tot taak hebben alle denkbeelden, die van verschillende zijden zijn opgeworpen om in genoemd verkeer ver beteringen te brengen, nader on hun practl- sche bruikbaarheid te onderzoeken, zelf voor zoover mogelijk voorstellen uit te werken en tenslotte de resultaten van dit onderzoek in een rapport samen te vatten. Voorzitter dezer commissie, die binnenkort met haar werk zal aanvangen, is de heer C. J. A. Begeer, directeur-generaal van de Ko ninklijke Nederlandsche Edelmetaal bedrijven president der Nederlandsche kamer van koophandel voor Duitschland te Wassenaar. Secretaris is dr. Th. Metz, algemeene secre taris van bovengenoemde kamer van koop handel te Den Haag. IIET VERKEER MET BELGIë EN LUXEMBURG Tijdelijke opheffing der Rijwiel-douanekaarten. De Kon. Nederl. Toeristenbond A. N. W. B. meldt: Tot heden dienden toeristen, die hun rij wiel wilden meenemen naar België, daartoe een z.g. douanekaart te toonen, welke ver krijgbaar was bij verschillende vereenigingen hier te lande. Dit voorschrift is thans tijdelijk vervallen, ook voor Luxemburg, Ter bevorde ring van het bezoek aan de Brusselsche We reldtentoonstelling heeft n.l. de Belgische re geering bepaald, dat gebruikte rijwielen, mits begeleid door de gebruikers, vrij België en Luxemburg mogen worden ingevoerd. Deze vrijstelling geldt tot 15 November a s. GEBR. GERZON'S MODEMAGAZIJNEN N.V. In de jaarlij ksche algemeens vergadering van aandeelhouders der Gebr. Gerzon's Mo demagazijnen N.V. werden-- de balans- en de Verlies- en winstrekening over 1934 goed gekeurd. Voorstellen voor statutenwijziging werden aangenomen. De aan de beurt van aftreden zijnde Commissaris Mr. G. Hambur ger werd herkozen. NIEUWE ESPERANTO UITGAVEN. De Nederlandsche Vereeniging van blinde esperantisten „Nosobe" gaf enkele maanden geleden een esperanto-lïederenbundeltje uit. Thans verrast zij de belanghebbende door de uitgave van een braiile-catalogus van Espe- rantowerken. verkrijgbaar bij de vier lande lijke braillebibliotheken. Het werkje is sa mengesteld door de dames J van Breemen en I. de Vries en gedrukt aan het blindenin stituut te Bussum. door bemiddeling van Dr. Belzer, die daardoor het bestuur in staat stelde, zich het boekje voor niet meer dan den kostprijs aan te schaffen. DE HOOGE VELUWE. De A.N.W.B. meldt: De nieuwe regeling betreffende d-e open stelling van het Nationale Park „De Hooge Veluwe" is met ingang van 30 Mei in werking getreden. Kinderen beneden de 16 jaar onder geleide worden toegelaten tegen een toegangsprijs van f 0.10. Voor kampeerders is die gesteld niet op f 0.25 maar op f 0.20. De ingangen voor de wandelaars zijn bij de dienstgebouwen aan den weg Otterloo- Hoenderloo, te Oud Reemst en te Hoenderloo gedurende de maand- Augustus ook te Otterlo. INSPECTEUR VAN POLITIE MISHANDELD. Verd. tot 9 maanden veroordeeld. De rechtbank te A-nsterdam deed uitspraak in de zaak tegen den metselaar W. S., die wegens mishandeling van den Inspecteur van Politie C. M. Langeveld te Bussu-m te recht heeft gestaan. In den avond van den Hen Maart jl. zou hij, toen hij bij een rel letje op den hoek van den Huizerweg en de K. P. C. de Bazelstraat te Bussmn gesom meerd werd om door te loonen, den inspec teur klappen met een moei utel op het hoofd hebben gegeven, waardoor deze werd gewond. Het O.M. had negen maanden gerequi- reerd. De rechtbank wees conform dezen eisch vonnis en veroordeelde verdachte we gens poging tot zware mishandeling, tot ne gen maanden gevangenisstraf. STOFFELIJK OVERSCHOT FRANSCHE ONDERDANEN WORDT OPGEGRAVEN. Teraardebestelling in gemeenschappelijke graven tc Soesterberg en Weert. Naar wij vernemen heeft de Fransche ge zant te 's-Gravenhage, opdracht gegeven het stoffelijk overschot van de Fransche onder danen. die in Nederland gedurende het tijd vak 19141918 zijn overleden, te doen op graven. Het ligt in de bedoeling het stoffelijk over schot van hen, die ten Noorden van den Rijn en Lek liggen, over te brengén naar een reeds bestaand gemeenschapnelijk graf te Soester berg en dat van hen, die ten Zuiden van ge noemde wateren liggen, naar een reeds be staand gemeenschappelijk graf te Weert (L.) De opdracht is gegeven aan de N.V. Begra fenis-Onderneming van W, J. Innemee en Zonen. te 's-Gravenhage. Te Viissingen, Rotterdam. Dordrecht en Maastricht bestaan reeds Fransche graven, doch deze blijven geheel onaangeroerd. VERGADERING NEDERLANDSCHE VAK KRING VAN DANSLEERAREN. Vrijdagavond hield, de Nederlandsche vak kring van dansleeraren afdeeling Haarlem, een actie-vergadering in „Du Commerce", op het Plein. Na openingswoord door den heer Spijker en toelichting door den -heer Du Beau. werd besloten om actief en gezamenlijk op te tre den tegen de clandestiene vereenigingen die op het oogenblik als paddestoelen ven-ijzen. De positie als dan-sleeraar komt in het ge drang, en er zal getracht worden met mede werking van de autoriteiten hun positie te versterken. Ook is een prijsregeling in studie genomen, die het volgende dansseizoen wel uitwerking zal hebben. SUCCES VOOR „JOHEZ". Op Hemelvaartsdag behaalde het mannen koor „Johez" alhier den eersten prijs in de 2e afdeeling met 348 punten op het concours van „Door oefening beter" te Naarden ter gelegen heid van het 30-jarig bestaan van de ver eeniging. PROGRAMMA DER IIUISVROUWEN- VEREENIGING IN JUNI. Het programma van de Haarlemsche af deeling der Nederlandsche vereeniging van huisvrouwen luidt voor deze maand: demon stratie van Opekta op Dinsdagmiddag 4 Juni in Zang en Vriendschap en een excursie naar de behangselpapierfabriek van Rath en Doo- denheefer en het Koloniaal Instituut te Am sterdam op Vrijdag 14 Juni. De Haarlemsche Bakkerij tentoonstelling, die van 28 Juni tot en met 6 Juli in het gebouw der Haarlem sche Veiling wordt gehouden, wordt in de belangstelling der leden aanbevolen. PERSONALIA. Te 's-Gravenhage slaagde voor het direc teursexamen van de centrale vereeniging voor openbare leeszalen en bibliotheken mej. E. Visser, te Haarlem. Voor het assistentsexamen slaagden mej. M. K. T. Versteegh en de heer J. Kuiper, bei den te Haarlem Te Amsterdam slaagde voor de akte M.O. Lichamelijke Oefening de heer C. E. dè Bock te Haarlem. KINDERVOEDING De vereeniging „Kindervoeding" reikte in deze week uit in hare af deelingen: Zoetestraat 567 porties; Overtonstraat 545 porties en Byzantiumstraat 357 porties. Bovendien werden dagelijks aan de scholen voor Buitengewoon L. O. 105 porties verstrekt. De werkzaamheden van ..Kindervoeding" zijn voor dit seizoen afgeloopen. NED. VEREENIGING TER BEHARTIGING VAN DE BELANGEN DER JONGE MEISJES. Zooals reeds eerder werd gemeld, wordt het Emmahuis, Emmastraat 22, verplaatst naar Nieuwe Gracht 100. Daar dit nieuwe tehuis echter nog niet ge heel klaar is, kan het nog niet betrokken wor den. Het tijdelijk adres voor inlichtingen over 'logies voor het Ster-Bureau, is tot na Pink steren: mej. E. Boeke, Westerhputpark 3. DE VRIJHEIDSBOND Dinsdagavond 4 Juni zal in restaurant Brinkmann een ledenbijeenkomst worden gehouden van de liberale staatspartij De Vrijheidsbond afd. Haarlem. Als sprekers zul len optreden ir. S. H. Stoffel, gemeenteraads lid in Delft en mevr. mr. E. A. J. Scheltema- Conradi, gemeenteraadslid in Haarlem nr. 1 der candidatenlijst voor de nieuwe raadsver kiezing. GROENTEMARKT TE HAARLEM. Tomaten 1425 ct. per K.G. Spinazie 15—65 ct. per kist. Andijvie 5095 ct. per kist. Postelein 1550 ct. per kist. Raapstelen f 11.50 per 100 bos. Sla f 1.509.00 per 100 krop. Komkommer 5—8 ct. per stuk. Bloemkool 520 ct. per stuk. Radijs 23 ct. per bos. Wortelen 410 ct. per bos. Asperge 20—40 ct. per bos. Rabarber 24 ct. per bos. Prij 210 ct. per bos. Pieterselie 25 ct. per bos. Selderie 310 ct. per bos STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF. (Openbare Leeszaal en Bibliotheek). Nieuwe aanwinsten. Wijsbegeerte: Cresson. De wijsgerige stel- Ziel- en Zedekunde: Adler, Op verkenning in het onbewuste; Aram, Magie und Mystik; Fetter, Menschbeschouwing en zielszorg; Kün- kel, Crisisbrieven; idem. Levend denken: Mou- rik Broekman, Erotiek en huwelijksleven; Schleich, Die Wunder der Seele. Natuurlijke Historie: Stoppelaar, Strijbos en Wigman. Een jaar natuurleven; lente. Geschiedenis: Aretz, Eine Frau regiert; das Leben Katharina II: Bernstein, Over Jood- sche problematiek; Blankenstein en Cohen, Het jaar 1934; wereldgeschiedenis; Fischer, Schets eener kuituurgeschiedenis van West- Europa; Ludwig gesprekken met Masaryk; Nat. Geschiedenis van het oude Oosten tot 6 eeuw v. Christus; Rotterdamsche Jaarboekje 1935; Zweig, Maria Stuart; idem, Marie An toinette. BAPTISTEN BIJEEN. In het gebouw van de Jonge Mannenver- eeniging aan de Lange Margarethastraat was een bijeenkomst van de Nederlandsche Bap tisten-Jeugdbeweging. gewest Holland De vergadering stond onder de leiding van den Haarlemsehen Baptisten-predikant, ds. A. P. Barendregt. Als onderwerp van den dag werd het motto .Vreugde" uitgegeven. Drie sprekers behan delden dit onderwerp. Ds. Barendregt betoogde als inleider: „Door het centrale in de schepning, God, te maken tot het centrale van ons leven in de overgave aan Christus, wordt in ons de ware vreugde, bestaande in harmonie der ziel geboren". De heer G. Planting bouwde hieron verder en zei: .Vreugde in God wekt kracht in ons leven, en kracht om door dezen moeilüken tijd heen te komen". Ds. L. de Haan sloot deze cyclus door te zeggen: „Vreugde in God stelt ons in staat tot dienst aan ds naaste". Enkele dames hebben onder luitbegeleiding verschillende liederen gezongen, Het zangkoor der Baothten gemeente Bake- 1 neesergvacht luisterde onder leiding van den heer A. Bak met een tweetal stukken de ver gadering op. Tot slot, van den dag was er een gemeenschappelijke wandeling van een, paar honderd deelnemers.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2