RIJDT GERUST WAT LANGZAMER.... DOOR PIET VAN DER HEM ZATERDAG 1 JÜNÏ 1935 HAAREE M'S D "A" 'G BEAD 3 als een papier dat op de leeraarstafeltjes is vastgeprikt, vermeldt. Dan verdwijnt hij weer. Ik vermoed dat hij om het examen lokaal blijft zwerven als een misdadiger om het lijk. De eerste onzer die zij ia werk heeft ingeleverd wordt buiten door den zenuw- achtigen leeraar opgevangen, die alle uit komsten weten wil, uitleg geeft, het hoofd schudt, voortdurend zegt: Maar dat heb ik toch hónderd maal met jullie behandeld; weer schudt, zijn gezicht als in pijn vertrekt bij het hooren van fouten en het volgende slachtoffer opvangt. De wantrouwige leeraar beschouwt ons als misdadigers-in-voorarrest, Wie rondkijkt vangt zijn bestraffende blik op, wie een liniaal laat vallen ziet hem de wenkbrauwen fronsen. Hij loert als een panter op over tredingen en zou ons liefst voor de aanvang van elk examen aan den lijve fouilleeren Hij heeft ons al dagen van te voren ver halen opgedischt over ongeldig verklaarde examens1 maar leeft toch nog in de over tuiging dat onze misdadige aanleg voor niets terugdeinst. De onverschillige leest de krant. Boven de krant drijven rookwolken. Wie iets noodig heeft moet tienmaal met zijn vingers klak ken voor hij zijn geliefd dagblad laat zak ken en onder zijn bril door verdwaasd rond kijkt, waar dat gekke geluid vandaan komt. Hij geeft je een vel en verdwijnt' weer achter de rubriek Buitenland. Zoo surveilleeren onze leeraren. Een halve eeuw geleden. Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 1 Juni: Bij de Prinses de Sagan te Parijs zal den 2den Juni een bal worden ge geven, waarvoor de kostuums of de kop pen moeten gekozen zijn uit de natuur lijke historie van Buff on. De heeren zullen er verschijnen als leeuwen, oli fanten, tijgers, bulhonden enz,, de dames als witte katten, kolibri's, duiven, wespen, spinnen en wat niet al. Door onze lens gesnapt. Begin van verlaging der vaste lasten. Executie-verbod op wettelijke basis. Nog meerdere maatregelen te wachten. Bij de Tweede Kamer is thans, onderteekend door alle leden van het kabinet, ingediend het aange kondigde eerste wetsontwerp tot ver laging van de vaste lasten, onder den naam „bijzondere maatregel ten aan zien van loopende landbouwhypo- theek- en pachtovereenkomsten". Dit ontwerp beoogt W-ettelijken grondslag en vorm te geven aan de regeling van het, Kon. Besluit van 12 Maart j.l. waarbij den minister van Economische Zaken de be voegdheid is gegeven orn in geval een land bouwer, wiens goed met hypotheek is be zwaard, met executie wordt bedreigd, te be schikken, dat degeen, die het landelijk eigendom op de executieveiling koopt en de volgende gebruikers, niet zullen'! worden toe gelaten tot een crisisorganisatie, hetgeen tot gevolg heeft, dat zij geen producten meer mogen telen, geen vee mogen houden en geen landbouwsteun zullen ontvangen. Het spreekt vanzelf, dat onder deze omstandigheden het aangeboden goed niet spoedig een kooper zal vinden. De ministerieele beslissing werkt dus practisch als een executie-verbod, zij het ook niet in absoluten zin. De regeering zal niet ontkennen dat wordt hl- gegrepen in burgerrechtelijke verhoudingen. Zij acht dit echter in de tegenwoordige om standigheden onvermijdelijk. De contracten waarom het in deze wetsvoordracht gaat, zijn contracten van duurzamen aard; bij het sluiten heeft de schuldenaar onmogelijk deze omstandigheden kunnen voorzien. Het is redelijk, dat de crediteur, wiens onderpand zijn waarde grootendeels ontleent aan den landbouwsteun, zijnerzijds een offer brengt door bij de uitoefening van zijn recht niet het volle pond te eischen. Het wetsontwerp beoogt dit doel te be reiken door te bepalen, dat. indien de schul denaar door de tijdsomstandigheden niet Sn staat is zijn rente- en aflossingsverplich tingen uit hoofde van geldleeningen te voldoen, hij zich tot den rechter kan wen den om verlaging van die geldelijke ver plichtingen 'te bekomen. In de gevallen, waarin de wet wordt toege past, heeft zij derhalve een saneeren-de wer king en als zoodanig een vaste-lasten-verla- gende tendenz. Een en ander slechts voor zoover de schuldeischer niet aantoont dat zijn belangen zwaarder wegen dan die van den schuldenaar. De verlaging van de rente en de wijzi ging in de aflossingsverplichtingen zou den schuldeischers uit geldleeningen aanleiding kunnen geven de al of niet onder hypothe cair verband gesloten leeningen.op te zeggen. Ten einde een ongebreidelde opzegging te voorkomen opzegging, welke ook niet zou zijn in het eigenbelang der crediteuren plaatsen de artikelen 10 e.v. haar onder rechterlijke controle. Tenslotte wordt aan pachters de bevoegd heid gegeven zich te beroepen op de Crisis pachtwet 1932,- voor zoover zij niet in staat zijn om de verplichtingen na te komen, voortvloeiende uit pachtcontracten, geslo ten tusschen 1 Januari 1932 en 1 Juni 1935 zulks in afwachting van de totstandkoming van het door de regeering onlangs ingediende wetsvoorstel tot nieuwe regeling van de pacht. De crisispachtkamer der kantongerechten zal voortaan „Kamer van crisis-landbouw zaken" heeten. De toepasselijkheid der wet is beperkt tot contracten, aangegaan vóór 1 Juni 1035. Hoewel het ontwerp zich bepaalt tot maatregelen op het terrein van de landbouw mag daaruit niet wor den afgeleid, dat hiermee het laatste woord inzake de verdere aanpassing door verlaging van vaste lasten gesproken is. Een beslissing van de regeering is binnenkort te verwacht ten. Eerste Nederlandsche. Aan het jaarverslag van de Eerste Neder landsche, verzekeringsmaatschappij op het leven en tegen invaliditeit, ontleenen we: De productie was in 1934 alleszins bevredi gend. Zij bedroeg f 25.964,050. Aan rente Werd verzekerd een bedrag van f 823,765 tegen f 995,150 in het voorafgaande jaar. Het roiement was in 1934 grooter dan in 1933. De cijfers van roiement door wanbetaling en afkoop waren f 9.319.185 kapitaal en f 117,604 rente, tegen f 9.509.356 kapitaal en f 121.998 rente in 1933. Het verzekerd bedrag ging vooruit met f 3.277.310 waardoor de verzekeringsstand steeg van f 276.322.340 tot f 279.599.650. Hiervan be- hooren f 154.238.743 tot de kapitaalverzekerin gen, aan jaarlijksche rente is verzekerd f 9.961.808, hetgeen met een verzekerd be drag van f 99.618.080 is gelijk te stellen, terwijl de volksverzekeringportefeuille f 25.742.827 groot is. Van het tegen hypothecaire zekerheid ver strekte bedrag loopt f 46.550.580,81 op in Ne derland gelegen onderpanden. Het overige loopt voor f 311.778.15 op onderpanden in Ne- derlandsch-Indië gelegen; deze leeningen lui den in Nederlandsch-Indisch courant. In acht gevallen was men genoodzaakt tot executie over te gaan. Bij vier van deze acht executies kocht de maatschappij het onderpand in. Na aftrek van de reserve voor aan herver- zekeraars opgedragen risico's bedraagt de premiereserve per ulto. December 1934 f 83.531.231. De gelièele premiereserve werd wederom naar de nettomethode, welke meebrengt, dat alle onkosten, verbonden aan het afsluiten van de verzekeringen terstond geheel worden afgeschreven. Van de premiereserve voor eigen rekening is een bedrag van f 58.919.589 naar een, rentevoet van 4% berekend en f 24.611.642 naar een rentevoet van 3 1/2%. De door de Maatschap pij en hare beleggingen gemiddeld gekweekte rente bedroeg in het afgeloopen jaar 4.89%. Het totaal der vrije reserves (extra-reserve, reserve voor uitbreiding en zekerheidsfonds) bedraagt f 7.825.000. Het batig saldo van de winst- en verlies rekening bedraagt f 1.643.679.10 1/2. Hiervan wordt f 1.009.998,67 in de extra-reserve gestort. Aan aandeelhouders komt volgens de des betreffende bepaling van de statuten in de eerste plaats 3% van het Zekerheidsfonds. Voorts wordt aan hen uitgekeerd 4% over het onverplicht gestorte bedrag en 5% over het op de aandeelen verplicht gestorte. Een en ander vordert f 47.354. Hierna blijft een bedrag van f 586.326.43 1/2 beschikbaar, waarvan f 557.500 aan aandeel houders. verzekerden met aandeel in de winst en tantième-gerechtigden wordt uitgekeerd; f 27.833.53 moet gereserveerd worden voor di vidend- en tantièmebelasting, waarna f 992.90 1/2 als onverdeeld winstsaldo op nieuwe rekening wordt overgeschreven. Aan de met aandeel in de winst verzekerden wordt f 278.750 uitgekeerd. Het dividend voor aandeelhouders bedraagt in totaal 30% over de verplichte storting. Rotterdamsche Verzekering Sociëteiten (R. V. S.) Aan het verslag over 1934 der Levensverze- keringMaatschappij N.V. Rotterdamsche Ver zekering Sociëteiten (R.V.S.) te Rotterdam ontleenen wij het volgénde; In financieel opzicht is 1934 voor de R.V.S. weder een zeer gunstig jaar geweest. De extra reserve kon als gevolg daarvan met ruim f 1,347,000 worden verhoogd. Zij bedraagt thans f 6,763,0.07;. De productie van nieuwe verzekeringen was belangrijk grooter dan het vorige jaar, zij bedroeg nl. f 51,539,000 tegen f 45.033,000 in 1933. Het bedrag der vervallen verzekeringen is, als gevolg van den verderen achteruitgang van den algemeenen economi- schen toestand in Nederland, eveneens toe genomen. In totaal verviel f 53,945.000 tegen f 45.889,000 in 1933. De gekweekte rente was gunstig. De bereke ning der premiereserve is geschied in de ver onderstelling, dat van de beleggingen een rente van 4 pet. zou worden gemaakt. Inder daad werd in 1934 een gemiddelde interest gekweekt van 4.81 pet. Het totaal der kosten van beheer der beleggingen bedroeg 0.24 pet. van het gemiddeld uitstaand bedrag der be leggingen. Na aftrek dezer kosten resteert dus een netto rente v/n 4.57 pet. De premiereserve bedraagt per 31 December 1934 f 61,101,796 (58,039,267). De extra-reserve bedraagt f 6.763,327 (5.415.691). De grootste post onder de beleggingen wordt gevormd door onze hypotheken, Zij be dragen op 31 December 1934 f 30.823,125 (28,742, 980) en maken 44,28 pet. (44.32 pet.) uit van het totaal der beleggingen. De gemid deld gekweekte rente van hypotheken over 1934 bedraagt 4.82 pet. (4.93 pet.) Slechts driemaal moest tot executie worden overgegaan. Het nadeelig koersverschil op effecten be draagt f 80.104. In de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders werd besloten, de verdee ling van het saldo ad f 2,069,801 (v. j f 1,956.722) als volgt te doen geschieden: extra reserve f 1,433,767 (1,340.067); reserve voc\r bij zondere doeleinden f 326,991 (298,308)aan deelhouders 5 pet. over f 581,250 (572,200), f 29,062 (28,610); winstgratificatie personeel f 120.000 (115.000); tantièmes directie en com missarissen f 41,861 (41.592); houders van winstbewijzen f 19,997 (onv.); res. v. afschr. (14.765); totaal f 1,971,680); restant f 98.121 (98,381) en van dit restant: aan aan deelhouders uit te keeren f 54,319 (54,042); te reserveeren voor dividend- en tantièmebeias- ting f 13,144 (13,053)aan de extra reserve toe te voegen f 30.657 (31,285). Het dividend zal dan bedragen 20 pet. (onv.), op de verplicht en 8 pet. onver, op de onverplicht gestorte bedragen en de uit- keering op winstbewijzen f 79.-99 per stuk. OVERPEINZINGEN VAN EEN EXAMINANDUS. Het schiftelijk eindexamen is achter de rug. Zes zware dagen. Nu gaan we -eerst wat uitblazen en dan begint de voorbereiding tot de volgende verfijnder marteling: het mon deling. Als ik me nu de uren in de gymnastiek zaal met z'n kaarsrechte rijen tafeltjes in de herinnering roep, doemt voor mijn geestes oog de figuur op van hem, onder wiens toe zicht we zoo tallooze zweetdroppels vergoten: de surveillant. 'n Surveillant is een beklagenswaardige leeraar, die anders vrij zou hebben gehad: maar die in opdracht van den Baas komt kijken hoe wij ons afsloven. Men treft on derscheiden soorten onder hen aan. De trage zet zich achter zijn tafeltje, be laden met vellen smetteloos papier, vouwt de handen over de horlogeketting en staart naar de balken van het gymnastieklokaal Zoo blijft hij als een Boeddha zitten tot hem de bel verlost. Hij is vervelend, maar niet hinderlij k. De vlijtige leeraar zeult een zware tasch met zich mee, waarin zich stapels proef werken bevinden, die hij listig de dag te voren heeft laten maken om ze nu te corri- geeren. Hij schrapt griezelig veel fouten aan; af en toe glijdt een controleerende blik over onze hoofden. Hij rookt uit zijn eigen koker 'n cadeautje van z'n vrouw de eene sigaar na de andere. De zuinige leeraar werpt zich onmiddellijk na zijn binnenkomst op het kistje Gemeente sigaren. Elke dag een nieuw kistje, geloof ik. Hij puft behaaglijk en op zijn gezicht staat duidelijk te lezen, dat de sigaar hem uit muntend smaakt nu ze hem niets kost. Als de tijd om is en wij ons werk inleveren steekt hij nog gauw een nieuw exemplaar op en wandelt er zegevierend mee heen. De vriendelijke leeraar zit op stel en sprong om ons te helpen. Er zwaait er een met een leeg glas en reeds is hij toegeijld en vult het met frisch water, zorgvuldig, liefderijk. Hij fluistert: Gaat het? en danst op de punten van zijn teenen hij wil ons niet storen terug naar zijn tafeltje, af en toe een hand op een schouder leggend. Hij heeft speciaal medelijden met de meisjes. Zoodra er een het hoofd opheft ontmoet ze zijn blik. Hij knipoogt met een vaderlijke knip, die de be doeling heeft haar rustig te maken! Hij wil zoo erg graag dat het helpt. De zenuwachtige leeraar doolt om de gym zaal gedurende de uren dat „zijn" werk wordt gemaakt. Al heeft hij geen surveillance, hij is in de buurt. Als de opgaven worden uit gedeeld grijpt hij haastig het eerste papiertje monstert het werk en zijn gezicht doorloopt alle stadia van hooge tevredenheid tot diepe ontsteltenis. Hij bromt allerlei in zijn baard. Wie dichtbij zit hoort: Nou, nou! Juist juist! en verder wat ondefinieerbaar gemum- mel. Dan gaat hij denk ik in zijn lokaal gauw de. opgaven uitwerken. Na een poosje verschijnt hij weer. Hij loopt langs de rijtjes en werpt steelsche blikken op onze papieren. Dat mag hij eigenlijk niet doen want „het maakt sommigen onrustig", zoo- Groep X No. Y. Arrestaties 'te Oss duren voort. Nog drie mannen achter slot en grendel. Het aantal arrestaties te Oss blijft nog voortduren. Zoo is Woensddagmiddag te zij nen huize te Tilburg nog gearresteerd de veer tigjarige brandtaxateur J. C. Deze had er belang bij. dat het in zijn rayon dikwijls brandde en de marechaussee meent voldoende aanwijzingen te hebben, dat hij niet alleen schuld heeft aan de vele brandstichtingen, maar dat hij ook tips aan de Ossche bende heeft gegeven, waar men roofovervallen zou plegen. De 23-jarige A. H., bijgenaamd Toon de Soep, heeft Woensdag een overval te Uden, den roofmoord te Oyen en den roofoverval in Mariaheide bekend. Gearresteerd zijn voorts nog, een expediteur en monteur uit Uden, zekere D. en v. S., die geruimen tijd des nachts er op uittrokken per auto en dan op frauduleuze wijze hoeveel heden benzine uit lang den weg staande pom pen wisten te tanken. In hun woningen werden verder allerlei gestolen goederen, alsmede uitstekende inbrekerswerktuigen aan troffen. Hulde aan de Marechaussee. De procureur-generaal bij het Bossche Hof, mr. baron Speyart van Woelden heeft Vrij dag in de kazerne te Oss de marechaussee voor haar kranig werk gehuldigd. Mr. A. Beets. Mr. A. Beets werd 3 Februari 1895 te Haar lem geboren, bezocht hier het gymnasium en studeerde aan'de Universiteit te Utrecht, waar hij in 1923 den titel van meester in de rechten behaalde, na eerst gedurende vier, jaren in militairen dienst te zijn geweest. Na afloop van zijn studie vestigde hij zich eerst als advocaat te Leiden en daarna in 1929 te Haarlem. Sedert een vijftal jaren is Mr. }3eets secre taris van de Commissie van Toezicht op het L.O. alhier en sedert vier jaar maakt hij deel uit van het bestuur der Haarlemsche Orkest- vereeniging, waarvan hij in 1934 voorzitter werd. Mr. Beets vervult nog verschillende, andere functies, o.a. die van secretaris van het Col lege van Kerkvoogden der Ned. Herv. Ge meente alhier, vaandrig van de Sociëteit „Trou Moet Blij eken" en vice-voorzitter van de Ver- eeniging „Weldadigdheid naar Vermogen". Onvoorzichtigheid op den weg. Wordt met liet leven betaald. Op den Haarlemmerweg onder Sloterdijk is Vrijdagmiddag een ernstig ongeluk geschied. Een 15-jarige jongen reed daar ter hoogte van de Patria-fabriek op zijn fiets achter de tram. Plotseling week hij naar links uit, met het ge volg, dat hij door een van den tegenoverge- stelden kant komende vrachtauto werd over reden. De zware wagen ging den jongen over het lichaam, waardoor hij op slag dood was. Motorrijder sloeg over den kop. Vrijdagavond omstreeks tien uur is op den Haarlemmerweg tusschen Halfweg en Sloter dijk een ernstig ongeluk geschied, dat nog be trekkelijk goed is afgeloopen. Waarschijnlijk tengevolge van te groote snelheid raakte de bestuurder van een motorrijwiel, de heer Mes- seling uit Amsterdam de macht over het stuur kwijt, waardoor hij dwars over het voet- en rijwielpad heen in een sloot belandde, terwijl het motorrijwiel op het land terechtkwam. De heer M. bekwam een aantal vleeschwonden en klaagde over inwendige pijnen. Hij is naar het Binnen Gasthuis te Amsterdam vervoerd. Plotseling oWgestoken. Te Bodegraven reed de ongeveer 40-jarige mevr. Batelaan op haar rijwiel aan de linker zijde van den weg. Zij wilde bij de Noordpol- derbrug' oversteken vlak voor een uit tegen overgestelde richting komende auto. De be stuurder van deze auto kon een aanrijding niet meer vermijden. Mevr. B. werd gegrepen en op slag gedood. Het stoffelijk overschot zoowel als de auto zijn door de politie in beslag ge nomen. Bij genomen proeven is evenwel ge bleken, dat de remmen van den wagen goed functionneerden. Botsing met transportrijwiel. Een motorrijder D. is op den weg Helmond^ Deurne onder de gemeente Bakel in botsing gekomen met een transportrijwiel, waardoor het motorrijwiel aan het slingeren raakte, zoodat de berijder kwam te vallen. Hevig bloe dend en met diepe wonden aan het gelaat is hij overgebracht naar het ziekenhuis te Hel mond. Zijn toestand is zeer ernstig. Ernstige val van motorrijder. Te Noordwijk aan Zee is een motorrijder van den berm van den Duinweg gereden en tegen een bollenschuur geslingerd, De man is met een zware hersenschudding en een bekkenfractuur naar het Academisch Zie kenhuis te Leiden vervoerd. NIEUWE CUBAANSCHE GEZANT Tot.gezant van Cuba bij ons. hof is benoemd fie heer Pedro Martinez Fraga Er gebeurf al meer dan "genoeg.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5