FINANCIEELE KRONIEK. WEEKABONNEMENTEN ZATERDAG 1 JU N I 1935 HAAStE M'S DAGBLAD Centrale Bond van Transport arbeiders. Het jaarverslag. Het jaarverslag der afdeeling Haarlem van den Central-en Bond van Transportarbeiders begint met vast te stellen dat het jaar 1934 voor de transportarbeiders niet de zoo zeer verlangde uitkomst heeft gebracht. Het her innert aan de ingevoerd steunverlaging en verder dat inzake loon- en arbeidsvoorwaar den verdedigend moest worden opgetreden. Over het taxi-bedrijf wordt opgemerkt, dat de toestand in dit bedrijf, in tegenstelling met eenige jaren geleden, toen het Haarlemsch taxibedrijf als voorbeeld gesteld kon worden, nog steeds ongunstig is. Nadat de dwaze uit breiding van het aantal goedkoope taxi's tot stilstand was gekomen, v/egens gebrek aan belangstelling van het publiek, ontstond een even dwaze concurrentiestrijd, die het be drijf groote schade bracht ten koste van on dernemer en chauffeurs. Er zal ernstig naar moeten worden gestreefd, dit bedrijf in nieuwe banen te leiden, wil het niet den ondergang tegemoet gaan. Behalve de acties voor het taxi-bedrijf werden verschillende acties gevoerd o.m. voor de bus-chauffeurs, brandstofwerkers, petroleumbezorgers, kran tenbezorgers, binnenvaart, Van Gend en Loos, melkbezorgers enz., terwijl de leden te Bloe- mendaal en Heemstede afzonderlijk de aan dacht wordt gewijd. De werkloozenzorg neemt een belangrijker plaats in; ook hiervoor heeft het bestuur veel werk verricht. Het ledental der afdeeling bedrijg 811 be talende leden, terwijl in het afgeloopen jaar 112 leden werden ingeschreven. Het aantal werkloozen was ongeveer 300; als laagste aantal in 1934 werd 260 geconstateerd. Aan crisissteun werd in 1934 uitgekeerd 72.158.07; aan uitkeeringen van Maatschap pelijk Hulpbetoon 44.694.83 en uit de eigen werldoozenkas 21.583.33, zoodat in totaal aan de werklooze leden werd uitgekeerd f 138. 436.23. Dit zeer uitvoerige jaarverslag zal in een deze maand te houden algemeene ledenver gadering behandeld worden. Vrijwillige Burgerwacht Haarlem. DAGTOCHT VAN DE NATUURHISTORISCHE VEREENIGING. Zondag, 2 Juni zal de afdeeling Haarlem en omstreken van de Nederlandsche Natuur historische Vereeniging een dagtocht maken naar Kinselmeer, Durgerdam, Ransdorp en natuurmonument IJ doornpolder. HET JUBILEUM VAN ZR. A. J. ROSENBAUM. Ztr. A. J. Rosenbaum herdacht dezer dagen het feit, dat zij veertig jaar aan de Christelijke Vereeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte was verbonden. Ter vie ring van dit jubileum werd 's morgens in de kerkzaal van Bethesda Sarepta aan de Haze- pate^laan een herdenkingssamenkomst ge houden, die werd bijgewoond door bijna alle patiënten, in. deze stichting verpleegd, -be stuursleden van de vereeniging, de zusters van Bethesda Sarepta, familieleden van Zr. Ro senbaum en enkele broeders van de stichting „Meer en Bosch' 'te Heemstede. Zr. Rosebaum werd toegezongen door de patiënten. Ds. H. W. Duyvendak, secretaris van het bestuur der vereeniging en geestelijk verzorger van Bethesda Sarepta, sprak haar vervolgens toe. Hij bood de jubilaresse een mooi gecalligrafeerde oorkonde aan en een enveloppe met inhoud. Van dr. Ledeboer, die namens het bestuur sprak, ontving zr. Rosenbaum een vulpen houder, terwijl zr. M. Pot haar namens de zusters een lamp aanbood. Van de patiënten kreeg zij een kastje/Nadat verschillende personen, patiënten en zusters, nog eenige woorden hadden gesproken dankte zr. Rosenbaum voor de haar gebrachte hulde en cadeaux. Des middags hield de jubileerende zuster een receptie. Zeer vele gaven blijk van hun belangstelling. Een schat van bloemen ge tuigde van erkentelijkheid en de liefde van patiënten, zoowel als van kennissen voor haar die al veertig jaar de belangen van anderen behartigt. Ook nu ontving de jubilaresse vele geschen ken. Eenige Haarlemsche doktoren kwamen haar feliciteeren evenals enkele predikanten. Verder kwamen op de receptie vele zusters van het Diaconessenhuis, familieleden en pa- tienten. Ook het bestuur van Bethesda Sarepta bood zijn gelukwenschen aan. In de kerkzaal werd Woensdagavond een concert gegeven, dat zeer geslaagd mag he-e- ten. Er werden door bekende Haarlemsch' musici verscheidene instrumentale en vo cale nummers ten gehoore gebracht, o.a. twee trio's van Mendelssohn, een trio van Beet hoven en werken van Willem Andriessen en Cat har ma van Rennes. Algemeene jaarvergadering. Sport eii TWEKA - 2 begrippen die jRk bij elkaar hooren. (Adv. Ingez. Med.) JOSEPHINE BUTLER VEREENIGING. Men bericht ons, dat de jaarlij.ksche open lucht-samenkomst van leden, busjeshoudsters en belangstellenden ditmaal wederom zal plaats hebben op het daartoe welwillend door mej. C. A. WickevoortCrommelin ter beschik king gestelde buitengoed „Wildhoef" te Bloe- mendaal, en wel op Woensdag 5 Juni a.s. des nam. ten 2 uur. Dr. J. Lammerts van Bueren. Pres. Direct, van de Heldringgestichten te Zetten, zal daar vertellen van het werk der Heldringge- stichten.. Aan het spoor-station te Haarlem zullen autobussen, voorzien van de aanduiding: J. B. V., gereed staan en om 1.45 uur vertrekken, om de deelnemers naar „Wildhoef" te bren gen, terwijl padvindsters wederom zoo vrien delijk zullen zijn op het buiten de zorg voor eventueel mede-komende kinderen op zich te nemen. GECOMPLICEERDE AUTO-BOTSING. Dezer dagen reed mej. K. uit Bloemendaal per auto op de Kleverlaan in de richting Bloe mendaal. Zij moest stoppen voor een rechts van den weg staande bakfiets, omdat 'n „tegen ligger" naderde. De bestuurder van een ach ter haar komende auto, zekere W. uit Apel doorn stopte eveneens; daarachter kwam een zandauto, die doorreed en met de voorzijde tegen de auto van den heer W. opbotste, die op zijn beurt de voor hem staande auto aan reed. De middelste auto kreeg schade. De heer W. kwam door den schok met zijn hoofd op den rand van het stuur terecht, waardoor hij kwetsuren opliep. De politie controleerde nog de remmen, die in orde werden bevonden. Van een en ander is proces verbaal opge maakt. De Vrijwillige Burgerwacht Haarlem hield Vrijdagavond in Café-Restaurant Brinkmann haar algemeene jaarvergadering onder lei ding van den voorzitter, den heer H, M. van Bemmelen. Deze sprak een woord van wel kom en verzocht toen den aanwezigen, even van hun zitplaats op te staan, om te luisteren naar het eigen muziekkorps, dat onder lei ding van den kapelmeester, den heer Henri Schulpzand op kranige wijze het Wilhelmus ten gehoore bracht. De Voorzitter deelde mede, dat het bestuur besloten had van de agenda af te voeren het punt: „Invoering van een verplichte contri butie per jaar van minstens f 1 per lid." Spre ker is er van overtuigd, dat alle leden van de Burgerwacht, die daartoe in staat zijn, gaarne een penningske willen offeren, om den finan- cieelen toestand te versterken, maar hij is er ook zeker van, dat men geen nieuwe verplich tingen moet vragen aan hen, die ook graag het gezag willen helpen steunen, maar wier' maatschappelijke positie het niet toelaat, zulk een financieel offer te brengen. Zij zijn bij het bestuur evenzeer in- tel als de leden, die wèl zouden kunnen bijdragen. Deze redenen hebben het bestuur er toe geleid, dit voorstel in te trekken. (Applaus). De voorzitter deelde mede, dat het voorle zen van het jaarverslag voortaan achterwege gelaten zou worden, omdat het zooveel tijd in beslag nam. Daarom is het voor de leden op het Bureau van de Burgerwacht ter inzage gelegd. Toch wil hij er gaarne een en ander aan ontleenen. Het' vorig jaar had hij ver klaard, allerminst spijt er van gehad te heb ben, twee jaar geleden het voorzitterschap te hebben aangenomen. Hij had er wel tegen op gezien, om aan het hoofd van zulk een ge wichtig instituut te staan. Toch had hij zich de benoeming laten -. welgevallen, omdat- hij blij was, er ook zijn krachten aan te mogen geven, omdat de reorganisatie onder leiding van den nieuwencommandant op zulk een ki'achtige wijze werd aangepakt, In dat eerste jaar werd door aller toewijding veel tot stand gebracht. Ook nu wil de heer Van Bemmelen nog eens met grooten nadruk herhalen, er geen spijt van te hebben gehad. De Burger wacht verheugt zich in een steeds toenemen- den bloei. Dit blijkt uit alles, o.a. ook uit den groei van het ledental. Op 31 December 1933 bedroeg het aantal gewapende leden 672, on gewapende leden 105, samen 777. Op 31 De cember 1934 bedroeg het aantal gewapende leden 802, dat van de ongewapenden 110, samen 912. Alzoo een vermeerdering van 135 leden. Het is een lust aldus de voorzitter om te zien, op welk een uitstekende wijze 'de leden op de w-ekelijksche bijeenkomsten worden klaargemaakt voor den plicht, dien ze vrijwillig op zich hebben genomen. Zoo gaat het met alle on&erafdeelingen en ook bij de schietoefeningen. Spreker herinnerde aan den mafsch van de Burgerwacht j 1.1. Maandag met het kranige muziekkorps door de stad. De stoet maakte een uitstekenden indruk. Men kon op de ge zichten der vrouwen en mannen lezen, dat ze 'het met lust en ambitie deden. Een goeden indruk maakte de Burgerwacht ook bij de parade op Schiphol en bij de begra fenissen van de Koningin-Moeder en Prins Hendrik. De financieele toestand is nooit bij zonder sterk geweest. Daarom bracht spreker warmen dank aan de propaganda-commissie die onder leiding van Jhr. Teding van Berk hout en professor Van Schelven zooveel geld aan giften ineens bij elkaar wist te brengen. Die giften ineens raken echter eens op; daar om zou spreker gaarne zien, dat er meer j aar lij ksche contribuanten kwamen. Hij wekte dus de aanwezigen op, zooveel mogelijk con tribuanten te werven. De voorzitter dankte onder luid applauis ook de bestuursleden Roodenburg, Bijvoet en Blankevoort, die in hun kwaliteit van raads lid zooveel er toe hebben bijgedi'agen, dat de Burgerwacht een gemeentelijk subsidie kreeg. De heer Van Bemmelen zag zich echter nu in verband met zijn leeftijd verplicht mede te deelen, dat hij versterkt was in zijn aan vankelijk voornemen, om aan het eind van dit kalenderjaar als voorzitter af te treden en deze functie aan een jongere kracht over te laten. Dit deed hij met een gerust hart, omdat nu de reorganisatie gereed is ge komen. Spreker deed een beroep op de leden, om hem ook tot aan het eind van dit jaar te steunen. (Applaus.) We ontleenen verder aan het jaarverslag van den commandant, majoor C. L. Becking, dat er met vreugde op gewezen kon worden dat de Burgerwacht in 1934 niet behoefde te worden opgeroepen. Hij dankt de leden, 'die hem in het afgeloopen j-aar hebben geholpen aan den verderen opbouw van de Burgerwacht Haarlem. De penningmeester, de heer S. Reitsma. bracht het jaarverslag uit. De ontvangsten hadden bedragen f 5418.82, de uitgaven f 5365.09, zoodat er een batig saldo is van f 53.73. Aan den penningmeester werd onder applaus décharge verleend. De heeren W. Roodenburg en Mr. C. Blanke voort werden als bestuursleden herkozen. In de vacature W. J. Huysman werd gekozen de heer H. Scholte. Bij de rondvraag deelde de voorzitter mede. dat er in September in Den Haag een groote Burgerwacht-dag gehouden zou worden .en dat de heer J. W. F. Maas een marschlied voor de Burgerwacht gemaakt heeft, getiteld „Treedt aan, Burgerwachten, geeft acht!" op de wijs van „In naam van Oranje doe open de poort!" Op verzoek van den voorzitter werd dit lied door de aanwezigen met veel enthousiasme gezongen. De heer Duijn Jr. bracht -hulde aan den heer Van Bemmelen en vroeg hem, of hij zijn func tie niet in ieder geval tot de volgende alge meene jaarvergadering zou willen blijven ver vullen en dus niet eind December te ver trekken. De voorzitter bezweek voor den op hem ge- oefenden aandrang en beloofde nog eenigen tijd te zullen blijven. De heer Duijn Sr vroeg weer een jaarfeest •te willen organise eren. Dit werd onder applaus goedgekeurd. Majoor Becking zegde toe, dat heden Zater dagmorgen een commissie ter voorbereiding van dit jaarfeest benoemd zou worden. De heer De Jong bracht hulde aan den heer Duijn Sr. voor zijn vele werk voor de propa- gandacommissie. De vergadering werd gesloten met het staande zingen van het Wilhelmus en een driemaal herhaald „Leve de Koningin!" Voor Haarlem's Politierechter. Politieke opwinding. In Lisse was bij gelegenheid van de Sta tenverkiezing een vergadering van de Katho lieke Democratische partij en daar kwam het tot een opgewonden debat, toen een lid der R.K. Staatspartij het woord nam bij wijze van interruptie en enkele woorden de zaal inslingerde, die de leden der andere partij in het hart troffen. Een der bestuursleden wond zich zoo op, dat hij niet, zooals men zou verwachten, den debater te lijf ging, maar een serie grieven, die hij tegen den gemeente-opzich ter had, ging uiten. Deze grieven waren van dien aard. dat de man, zoo ze gegrond waren geweest, die niet op een politieke vergadering had moeten uiten, maar ze ter kennis van de justitie had moeten brengen. Nu de gemeenteopzichter, die niet ter ver gadering was, zich tegen den aanval niet kon verdedigen, diende hij op zijn beurt een klacht bij de justitie in, tengevolge waarvoor het opgewonden bestuurslid zich thans had te verantwoorden. De opzichter, als getuige verschenen, ver klaarde nadrukkelijk, dat de tegen hem in gebrachte beschuldigingen valsch waren De Officier van Justitie was van oordeel dat de politieke debatten op een laag peil komen te staan, wanneer ambtenaren wor den aangevallen en hun openlijk dingen ten laste worden gelegd, die hun eer en goe den naam raken. Spreker wilde er rekening mee houden, -dat het opgewonden lid der R.K. Staatspartij den knuppel in het hoen derhok had geworpen en dat diens uitlatin gen zeer zeker ongepast waren, maar dat had voor het bestuurslid in kwestie geen aanleiding mogen zijn om den gemeenteop zichter aan te vallen, die geheel buit-en het debat stond. De Officier eischte daarom f 30 boete. Mr. Stomps, de verdediger, liet hetgeen over den opzichter was verteld buiten be spreking. daar deze verklaard had dat de beschuldigingen valsch waren, maar verzocht er vooral rekening mee te houden, dat de verdachte door vermelde uitlating opgewon den was geworden, zoodat clementie werd gepleit. Verdachte was geen intellectueel man en daarom mag men niet verwachten ■dat hij zijn woorden altijd kan wikken en wegen. De politierechter gaf f 5 boete, maar deed er 7 dagen voorwaardelijk bij om de tong van verdachte in bedwang te houden. Onder vrienden. Ze waren samen op de markt te Purmerend en dat was voor hen aanleiding om als goede vrienden verschillende cafés te bezoeken. Tot zoover ging alles goed, maar de vriend schap kreeg opeens een gevoeligen klap, toen een van beiden merkte, dat hij zijn porte- monnaie kwijt was en in zijn min of meer beneveld brein de gedachte post vatte, dat zijn kameraad die portemonnaie 'gestolen had. Zonder verder naar- bewijs voor zijn bewering te zoeken, begon hij zijn kameraad af te rossen en deze vond die uiting van vriendschap hoogst ongepast, want hij had de portemonnaie niet gestolen, zooals later bleek, want ze werd teruggevonden; ze was bij het drinkgelag buiten den broekzak ge stoken. De afstraffing was hiermee niet ongedaan te maken en daarom verschenen de twee vrienden voor den politierechter. Het leed was alweer vergeten en er heerschte weer de beste harmonie, waarmee rekening werd gehouden, zoodat slechts f 4 boete werd op gelegd De beleedigd' veldwachter. De bewoner uit Haarlemmermeer, die een rijksveldwachter voor hongerlijder had uitge scholden en op een fiets zonder belasting- plaatje had gereden, dacht zich er uit te redden, althans wat het scheldwoord betrof, door te verklaren dat dit woord niet tot den veldwachter was gericht, maar tegen een meisje dat op den weg fietste en waarmee de verdachte omgang had gehad. Dit nu vond de politierechter niet aan nemelijk, want eerstens had de man dan hongerlijdster moeten zeggen, waarvoor trouwens ook geen aannemelijke verklaring te vinden was geweest en voorts had de veldwachter duidelijk gezien en gehoord, dat het woord op hem gemunt was, Hoe de man er toe gekomen kon zijn om te ver onderstellen, dat de veldwachter aan onder voeding leed. was trouwens evenzeer een raadsel, de veldwachter zag er niet naar uit. Het rechterlijk betoog vermocht niet ver andering in verdachte's verklaring te bren gen; het meisje was bedoeld. Helaas ver mocht de ontkentenis niet den rechter van opinie te doen veranderen en het schelden werd met f 15 bestraft. BRIDGE DRIVE TE AMSTERDAM. Het-Nat. Ned. Comité Wereldkampioen schap Schaken organiseert een Bridge-drive op Dinsdag 4 Juni in het Carlton Hotel te Amsterdam, onder leiding van Mrs. F. W. en E. C. Goudsmit, Mi". M. Levenbach en M. A. Salvador Nolte. AANBESTEDINGEN. Vrijdagmorgen werd door den Rijkswater staat alhier aanbesteed: het m-aken van de westelijke opritten van de basculebrug over het Noordhollandsch kanaal te Stolpen in den Rijksweg no. 9, onder de gemeente de Zijpe. met bijkomende werken; raming f 18.000. Het laagst werd ingeschreven door F. D. Dienaar, Den Helder, voor f 12.394. Verder werd aanbesteed: de voorziening der boorden van het Noord Hollandsch kanaal, in drie perceelen. Raming perceel I f7500; perceel II f4500; perceel III f 5500. Laagste inschrijvers waren: voor perceel I. B. W. de Groot te Sliedrec-ht voor f 6465; voor perceel II: P. Daalde-r's Aannemingsbedrijf te Alkmaar voor f3190; voor perceel III: B. W. de Groot te Sliedreoht voor f 4060. De stabilisatiegeruchten verdron gen door de politieke en finan cieele spanning in Frankrijk. Amerika's moeilijkheden over de onwettigverklarihg der N.R.A. De Amsterdamsche beurs in span- 7iing. Lagere koersen voor de geheele linie. De jaarverslagen der Indische Cultures. Verbete ring in de statistische positie van suiker. Toenemend rubberver bruik in de V.S. met als gevolg iets hoogere prijzen. De Java- tabaksinschnjviJigen. Beleg- gingsmarkt ongedecideerd. Een sfeer van onrust en onzekerheid heeft deze week op de beurzen weer haar intrede gedaan. Aanvankelijk leek het dat eenige ont spanning op politiek gebied in Europa te con- stateeren viel, zoodat geruchten over een sta bilisatie der valuta van allen kant opdoken. En hoewel deze geruchten telkens weer wer den tegengesproken, schijnen toch officieuze besprekingen dienaangaande te zijn gevoerd. In de V.S. overheerseht. de meening, dat een uitnoodiging tot een conferentie met betrek king tot de valuta van Engeland behoort uit te gaan, omdat Engeland begonnen is de ver warring op valuta-gebiecl te stichten en der halve ook het initiatief moet nemen bij de po gingen om den wagen weer in het rechte spoor te brengen. Al deze vooruitzichten zijn echter op den achtergrond gedrongen door de spanning welke in Frankrijk heerseht in politiek en fi nancieel opzicht. Na de aanvallen op den Zwitserschen Franc en onzen Gulden werpt de speculatie zich thans op den Franschen Franc en naar het zich laat zien. niet geheel zonder succes. Slaagden Nederland en Zwit serland erin na een enkele discontoverhooging de speculatie te doen terugtrekken, in Frank rijk heeft men, ondanks den grooten goud voorraad daar groote moeite mee. Na eerst het disconto van 2 1-2 tot 3%, daarna tot 4'j; te hebben verhoogd, bleek dit nog niet vol doende te zijn en vond een verdere verhooging tot 6% plaats. On deze en op andere wijze stelde de Fran sche regeering alle pogingen in het werk de valuta op peil te houden. Zoo had de Minis ter van Financien aan Kamer en Senaat even uitgebreide vcjlmachten gevraagd als in 1926 aan Poincaré zijn verleend, om de staatsfinan ciën in evenwicht te brengen. Deze volmacht is evenwel door de financieele commissie weigerd. Onze lezers weten wat de gevolgen zijn geweest. Het valt niet te verwonderen dat de Am sterdamsche Beurs met spanning de situatie in Frankrijk volgt en niet veel ondernemings geest aan den dag legt. Men vraagt' zich af, welke gevolgen een eventueele devaluatie voor ons land zal hebben, of de verwarring op valutagebied nog grooter zal worden, of dat nu de tijd gekomen is om achter de groene tafel de vertegenwoordigers der landen te doen beraadslagen omtrent een stabilisatie. Waai bij dan weer de vraagt rijst of Nederland en Zwitserland ook een veer en zoo ja, van welke grootte, zullen moeten laten. Bij al deze moeilijkheden voegen zich die van Amerika. President Roosevelt, die een succes van beteekenis te boeken had in de bonus-bill en zijn prestige daarmee niet wei nig versterkt zag, leed deze week een gevoe lige nederlaag, welker gevolgen nog niet zijn te overzien. Het Hooggerechtshof verklaarde namelijk: de beginselen der N.R.A. in strijcl met de grondwet. Daar nu in Amerika de rechterlijke macht kan beoordeelen of de wet gevende macht handelt in overeenstemming, dan wel in strijd met de grondwet, komen door deze beslissing 75 codes op losse schroeven te staan. Begrijpelijkerwijs stichtte deze uit spraak groote verwarring. De bedrijven zijn den laatsten tijd ingesteld op codes, die nu plotseling niet meer behoeven te worden na geleefd. Vele maatschappijen houden ze nog in eere, andere maken onmiddellijk van de be slissing gebruik, naar gelang het al dan niet in hun voordeel ligt. Verwacht wordt dat de .egeering er wel iels op zal vinden om aan de bezwaren van het Hooggerechtshof tegemoet te komen. Met dit al neemt de onzekerheid met den dag toe en laat niet na haar invloed op het koersverloop uit te oefenen. De Amsterdam sche beurs die den laatsten tijd hoogere koer sen noteerde, ziet ze weer tot haar vroegere niveau terugkeeren. Nu langzamerhand de verslagen der Indi sche Cultures uitkomen,, blijkt voorzoover van een herstel sprake is, dat de verwachtingen dienaangaande niet geheel zijn vervuld ge worden. De winsten, zoo ze gemaakt zijn, zijn vaak niet voldoende de afschrijvingen, die de laatste jaren al te zeer in het gedrang waren gekomen, te dekken. Enkele maatschappijen maken daarop een uitzondering als bijv. de „Goalpara", die 13 pet. tegen v. j. 10 pet. di vidend uitkeert en de Soerowinangoen, die na enkele dividendlooze jaren de uitkeering met 10 pet. hervat. Doch in het algemeen komt er van de dividenden nog weinig terecht. Een troostelooze aanblik bieden de jaarver slagen der suikermaatschappijen. De verliezen zijn zeer groot geweest, wat trouwens ook niet anders verwacht werd. Evenwel is de statis tische positie den laatsten tijd aanmerkelijk verbeterd. Dr. Prinsen Geerligs raamt de Java- suikervoorraad per 30 April j.l. op 1.508.584 ton tegen 1.621.284 ton eind Maart 1935 en 2.397.119 ton eind April 1934. Toch is de prijs lang niet in die mate gestegen als men in verband met de voorraadvermindering zou verwachten. Men schrijft dit toe aan Cuba, dat met zijn overschrijding van 200.000 ton van het quotum voor dit jaar, weer roet in 't eten gooit. Het zal de Javasuiker-cultuur op deze wijze weinig baten als tegenover de restrictie, welke zij toepast, weder een be langrijke toename van de productie staat. Evenwel, de meeste suikermaatschappijen be ginnen voor 1936 weer een bescheiden aan plant in den grond te brengen en de kostprijs is de laatste jaren dermate gedaald, dat ook bij matige prijzen en kleine oogsten de kans op eenige winst niet uitgesloten is. Deze week verscheen ook het jaarverslag der Nederlandsche Handel Maatschappij. De maat schappij, die als bekend, eind 1934 een dras tische reconstructie van kapitaal en bedrijf doorvoerde, maakte in 1934 een winst van f 701.949, welke winst naar nieuwe rekening- wordt overgebracht. De gunstige uitwerking van de reorganisatie zal in de resultaten van 1935 tot uitdrukking komen. In het als altijd zeer lezenswaardige verslag komen belangrijke beschouwingen over den toestand van ver schillende landen voor. Deze beschouwingen zijn nog in mineur gesteld. Echter ten aanzien van Indië laat de directie zich, zij het op zeer voorzichtige wijze, wat optimistischer uit. Wij hebben er reeds meermalen op gewezen dat de aanpassing in Indië reeds veel verder gevor derd is dan in het Moederland. De rubberaandeelen konden zich de laatste weken goed handhaven, in verband met den iets hoogeren prijs voor het taaie product. Het verbruik in Amerika is belangrijk toegenomen en bedroeg in de eerste vier maanden van dienen uiterlijk Dinsdagsavonds betaald te177,600 ton tegen 173,600 ton in dezelfde riin daar de hP7nreers on Woensdae af- l Periode van 1934 en 86,400 m 1933. In hoe- reLenen bezoxgers op woensdag ai verre zich deze stijging in de toekomst zal re I kunnen handhaven of voortzetten, valt natuur lijk niet te zeggen, doch ze is vooreerst een stimulans van beteekenis voor de rubber- markt. De huidige rubberprijs maakt ook de han del in licenties weder loonend. Men betaalt daarvoor thans 13 ct. per 1 '2 K.G. Bij een verkoopprijs van 19 ct. en een kostprijs van 5 ct. wordt aankoop van licenties voor sommige maatschappijen weder loonend. Hoewel de laatstelijk gehouden Java-tabaks- inschrijving een iets beter aspect vertoonde, is de toestand op de tabaksmarkt lang niet rooskleurig. Duitschland. de afnemer voor Besoeki-tabak. heeft zoo weinig deviezen be schikbaar, dat het alleen het allernoodigste koopt en voor de rest binnenlandsch materiaal gebruikt. De Beleggingsmarkt had een flauw verloop. Vieren Nederland noteeren thans 971/2 pet. idem Ned. Indië 94 pet. Ook voor Gemeente- leeningen en Pandbrieven waren de koersen belangrijk lager. Geld op Prolongatie 3 1/4 na 2 1/2 pet. Muziekconcours te Zaandam. i succes van „Apollo". Op Hemelvaartsdag nam de Haarlemsche Harmonie Muziekvereeniging „Apollo", diri gent Henry Schulpzand, deel aan het mu ziekconcours te Zaandam. „Apollo" behaalde des middags twee eerste prijzen: twee zilveren lauwerkransen. De avonds kwam dezelfde muziekvereeni ging uit in den eere-wedstrijd. De jury be staande uit de heeren Walther Boer. kapitein der Grenadiers, dirigent van de Kon, Mil. Kapel; den heer F. II. Z. Liestikow, Luit.- Kapelmeester der Kon. Marine Kapel en den heer G. Brouwer, musicus te Zaandam; kende in dien eerewedstrijd de volgende pun ten toe: Afdeeling Harmonie. Harmonie Excelsior. Ennelo Verwijk 143 p. Harmonie Avanti, Amsterdam 133. Haarl. Harmonie „Apollo" 158 p. Harm. 8.V.D B.. Rotterdam 140 p Tuindoro „Watergraafsmeer" 137 p. Zoodat ..Apollo" voor dien dag in den eere-wedstrijd bet hoogst aantal punten be haalde. De uitslag (prijzen en extra prijzen) wordt aan het s'ot van het concours be kend gemaakt-. Er deed zich bij deze eere-wedstrijd nog iets bijzonders voor. De muz. vereeniging „Tuindorp", Watergraafs meer. die als gekozen nummer „Fakkeldans" van Meyerbeer zou uitvoeren was gehandi capt, doordat haar directeur, de heer Hage- meier, plotseling naar Alkmaar, werd onge roepen, doch de oartituur niet achtei'liet, daar hii meende, tijdig terug te kunnen ziin. Per luidsprekers wei-d toen gevraagd of een der aanwezige directeuren de nlaats van den heer Ilagemcb'er wilde vervullen. De heer Henry Schulnzand meldde zich biervoor bij de jury aan en zonder partituur onvoorbereid heeft hij de Vereen1 ring Tuindorp Watergraafsmeer uit de moeilijke situatie kunnen helpen. Na afloop was een hartelijk applaus ziin belooning. Het concours wordt Eersten Pinksterdag voort gezet. PERSONALIA. De volgende afgestudeerden van de Mid delbare Technische School te Haarlem wer den geplaatst in de na vrijen de betrekkingen: Afdeeling Bouwkunde: B. SchuRheiss heeft zich gevestigd als architect te Haarlem. Afdeeling Weg- en Watei'bouwkunde: J. Euitink als opzichter-teekenaar bij de Pro vincialen Waterstaat van Noord-Holland: J. Kuiper aks bouwkundig teekenaar bij aan nemer A. Boots te Beverwijk. Afdeeling Werktuigbouwkunde: J. J. Boom Jr. als assistent op de teekenkamer bij de firma Stork-Hij.sch te Haarlem; II. Bvuvns als assistent-bedrijfsleider bij de N.V. Nu- mans Au torn •■"'ten fabrieken, te Amsterdam. Afdeeling Electro techniek: M J. van Bal- kom als assistent biï de N.V. Philips' Gloei lampenfabrieken te Eindhoven; A. H. Donze als opzichter bij de Provinciale ERctriciteits Mij., in Zeeland: J G. G. Forger als chef van de afdeeling droosmachines en centrale drooginstallaties van de N.V. Handelmpij. v.h. Hollander Kohn te 's-Gravenhage; W. H L. Oosterkamn aks technisch assistent van den chef der Revrolle afdeeling bij de N.V. Hazemever te Hengelo (O.); J. W. Par doen als bedrijfsleider bh het Installatiebu- reau Borgmever-Kok te 's-Gravenhage: H. van Schelt als machine en eiectr. teekenaar bij het- Ingenieurskantoor voor scheepsbouw te 's-Gravenhage; J. Versteeg als opzichter bij de Gem. liehtbedrirven te Beverwijk. Afdeeling Scheensbouwkunde: II. Fuchs "is teekenaar bii het Maritiem kantoor W. H. Medema te Amsterdam: J. Goedkoop Bzn. als emnlové van d-> afdeeling Worthing- ton bij de NV. Becht Dvserinck te Am sterdam; J. J. Vissei- ah bedriif«assistent van de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken te Eindhoven. DE ADMINISTRATIE. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Ceintuurs, handschoenen, zwarte cape, In- validiteitsbewijs, kinderportemonnaie (1 ct.) Regenjas, Politiebureau Smedestraat 9; Abonnement zwembad, Van Dijk Oranje boomstraat 188; R.K. boekje, Krebbe, Goud bloemstraat 107 Amsterdam; Contracten op zegel, Piepers. Jacobijnenstraat llrd.; Duif, Raaymakei's, Timorstraat 151, .Metselgereed- schap, Politiebureau Smedestraat 9; Honden. Asyl, Ridderstraat 11; Idem, Kennel Haer- lem, Amst.vaart 320; Idem, Kennel Klijst, Houtvaartpad 206; Iedem, Roussac, Ged. Schalkburgergracht 45; Nikkelen dames armbandhorloge, Tol, Urselastraat 1; Ket ting met slot, Graaf J. v. Goyenstraat 20, Heemstede; Katten, Asyl Ridderstraat 11; Idem, Kennel Haeilem, Amst.vaart 320; Idem Kennel Fauna, Fr. Varkensnwkt 24; Medaille. Bergman, J. Evertsenstraat 2; Damesmantel, Kleinhout, Donkei-e Spaarne 58x-d.; Portemonnaie (bruin 49 ct.) Van Eg- mond, Bloemfonteinsti-aat 16; Idem (heeren f 1.35): Sanders, Ruychhaverstraat 36; Idem (dames) Van der Mey, Leidschevaart 38k, Rozenkrans, Wijker K. Heeren vest 3 rood; Jongersrijwiel, Tollenaar. Rijksstraatweg 99; Regenjas. Van Norde, Voorzorgsti-aat 82rood; Bruine riem, Heerens, Van Beresteynstraat 27; Rijwielbelastingplaatje, Van Kessel, Graafschapstraat 4; Idem, Van den IJssel, Weteringstraat 45; Koperen slotpen met ge- merkten sleutel, P. Smit, Gr. Van Wiedstr. 19; Schildpad. But. Wilhelminapark 29; Bruinlederen tasch met boekje, Grauwel- man, Kritzingerst-raat '23; Zwarte vulpen: Scheivenaar, Zomerstraat 37; Blauwe werk kiel (gem. vm-vman)Versterre, Binnenpad 2, Bloemda:.;; IV.kje wol en knoopen; Hoorn Bartelj oriss traat - 27.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 9