TIP; Per fiets naar Nederlandsch-lndië. DINS DA" G 4 JUNI 1935 HAARDE M'S D A G B E A D 6 Voor Haarlem's Politierechter. Klappendag. De Tilburger mijnheer, die iemand met ëen stikspaan een schoenmakersinstru ment te lijf was gegaan, was het eigenlijk met de Haarlemsche begrippen niet eens. Je mag. zei hij, in Haarlem niet slaan, maar bij ons in Tilburg is dat anders, daar wordt dagelijks geslagen en ze gaan niet voor zoo'n kleinigheid naar de politie. Vele jaren ge leden was hij in Tilburg echter toch met de politie in aanraking geweest, maar toen was de klap ook wat al te hard aangekomen. Die Tilburger bewees dat hij zijn land aard getrouw was gebleven, want ze slaan daar zonder bepaalde aanleiding; de Bra- banters zijn gauw op de teenen getrapt. Zoo ook nu. Iemand was aan zijn woning geko men met een kwitantie voor een blaadje waarop de schoenmaker geabonneerd was en dat vond hij niet zooals het hoorde, ter wijl het toch heel gewoon was want de man was kwitantielooper voor den uitgever. Het zal dus in Tilburg een. riskant bedrijf zijn met kwitanties te loopen. De officier en de politierechter waren het met de Tilburgsche gewoonten niet eens en onze schoenmaker kreeg daarom f 10 boete voor de klappen, die hij niet de moeite waard vond, ja, hij meende dat de geslagene hem feitelijk nog dankbaar moest zijn, dat hij dezen met de stikspaan had bewerkt, want. zei hij. als hij dit voorwerp niet had gebruikt zou het waarschijnlijk niet zou gauw zijn af- geloopen. Speele hem door het hoofd, dat in Brabant het mes graag een woordje mee spreekt? Het waren echter niet alle Tilburgers, die zich voor klappen hadden te verantwoorden want in Zandvoort en IJmuiden zitten de handen ook wel eens los. Een kellner uit Zandvoort had in den verkiezingstijd een ontmoeting met een politieken tegenstander, die verslaggever van een dagblad is. Deze heer zou hebben waar genomen, dat de kellner een politiek twist gesprek voerde en hij zag daarin copie, want het debat kon leiden tot meer kracht dadige uitingen van politiek. Dat was niet zoo en de copie ware achterwege gebleven als de kellner den verslaggever niet had aangesproken om hem te vragen of „het morgen in de krant kwam''. Want hieruit ontstond een woordenwisseling tusschen den kellner en den verslaggever, welke leidde tot een klap op 's verslaggevers wang. welke toen werd teruggegeven. De copie was er. De kellner gaf wel een eenigszins andere lezing, maar de officier achtte het slaan door den kellner als aanvaller bewezen en eischte f 15 boete, welke de rechter toewees. Eenzelfde boete kreeg ook een IJmuide- naar. die in een dronken bui een jongenman een klap had gegeven, toen hij meende, dat deze hem leelijk aankeek. Die jonge man had alleszins reden om den ander leelijk aan te kijken, want de dronken man had even te voren het voornemen te kennen ge geven het meisje, waarmee de jongeman w;andelde, een klap toe te dienen, zonder dit echter te hebben gedaan. De dronken man was niet verschenen, hij had blijkbaar weinig excuses. Een andere IJmuidenaar, die ook geen excusus had, was wel verschenen en hoorde f 15 tegen zich eischen, omdat hij in een café met bierglazen en een bloemenvaas had gegooid en toen de caféhouder zich tegen die liefhebberij verzette, dezen op het gezicht had geslagen. Deze vreemdsoortige cafébezoeker was na tuurlijk ook al niet geheel vrij van sterken drank geweest, maar meer ontnuchterd had hii gelukkig begrepen, dat het niet aangaat caféhouders te slaan en met bierglazen te gooien, waarom hij de schade had vergoed en dat was in zijn voordeel, want anders had het wel eens niet bij f 15 kunnen blijven. Warenhuizen. De warenhuizen, zei de officier, stallen hun waren in zoo'n overvloed, voor ieder zoo gemakkelijk bereikbaar uit, dat ze de winkel diefstallen bevorderen en dat ze menschen nocdig hebben om de klanten op de vingers te zien. We weten hel; 't zijn vooral vrouwen, die zich in die warenhuizen vergrijpen en zoo stond er ook nu weer een juffrouw terecht, die voor de schittering van een knot frotté- wol was bezweken. Ze zette het gebruike lijke armoedige en onschuldige gezicht, wat moet beteekenen ik weet niet hoe ik er toe gekomen ben, maar niet geheel in overeen stemming hiermee was het feit, dat zij al eens eerder voor een dergelijk feit had te rechtgestaan. Ze smeekte natuurlijk om voorwaardelijk en zou alles aan haar man zeggen, die nog van niets wist. maar de officier vond die herhaling zeer bedenkelijk en eischte 3 weken gevangenisstraf onvoor waardelijk. De rechter maakte er voor dezen keer nog eens voorwaardelijk van, maar zette de juf frouw de pen op den neus. PERSONALIA. Onze vroegere plaatsgenoote mej. A. van Slooten heeft het diploma ziekenhuisverple- ging te Hoorn behaald. VERGADERING UITGESTELD. De ledenvergadering van de afd. Haarlem van den Centralen Bond van Transportarbei ders, die eerst Donderdag 6 Juni gehouden zou worden, is uitgesteld tot Dinsdag 11 Juni. DE BLAUWE WEEK Evenals andere jaren wordt ook ln ons land gedurende de Pinksterweek veel actie ontwik keld door de geheel-onthouding. Verschillen de vereenigingen dragen het hare bij tot het welslagen der voorgestelde propaganda. Ook de I. O. G. T. te Haarlem zorgt voor een aan trekkelijk programma. Op verschillende plaat sen ziet men hare vlaggen wapperen en di verse leden zorgden voor toepasselijke étala ges, terwijl een reclame-wagen met program ma's, platen en vlaggetjes getooid, door de stad rijdt. A.s. Vrijdag om 8 uur 's avonds wordt in de zaal van het Bavo-gebouw in de Smcdestraat een propagandafilm vertoond, waarbij de Groot-Tempelier voor Nederland een verklarend woord zal spreken en een ieder de wijze van werken der vereeniging kan lee- ren kennen. Op 2den Pinksterdag heeft een grootsche betooging der Blauwewcek te Apeldoorn plaats tot besluit dezer Anti-alcohol-actie, De werkverschaffing te De Hulst. Waar ook Haarlemmers werken. In aansluiting op de mededeelingen in ons blad van Vrijdag deelt een der te werkgestel- den bij de werkverschaffing te De Hulst ons niede: De loonsverlaging, waarvan in uw bericht sprake is, werd ons 4 weken geleden al mede gedeeld. Ons loon zou worden verlaagd van 42 tot 33 cent per uur. Hierover waren wij ernstig ontstemd omdat wij nog in training waren, zoodat verschillende arbeiders hun steun zelfs niet konden verdienen. Nadat wij met den directeur en een ambte naar van den Werkloosheidsdienst gesproken hadden, kwam deze ambtenaar een onderzoek ter plaatse instellen. Het bleek, dat de mede- deeling over de loonsverlaging op een vergis sing berustte en voorloopig dan ook niet zou doorgaan, maar toch wel in het uitzicht werd gesteld. Maandag 27 Mei kwam de werkbaas ons zeggen, dat de loonsverlaging was ingegaan op Maandag 20 Mei. Dus precies zooals door u is medegedeeld. Daar wij in het bezit waren van puttarieven over die week, waarin was bepaald, dat wij voor het 70 cM. diep uitgraven van 100 M2. grond 5.67 zouden ontvangen, waren wij zeer onstemd, omdat die prijs nu tot 4.73 ver laagd werd. Nu is aan u geschreven, dat met hard wer ken 16 verdiend kan worden. Daarover is het volgende mede te deelen: De werktijdregeling is hier 9j/> uur per da:, werken. Ook oo Zaterdag .omdat wii om de 14 dagen op Vriidag naar huis gaan. Den Zater dagmorgen dien wij dan verzuimen moeten wij de volgende week op Zaterdagmiddag in halen. Wij moeten 's morgens en 'avonds een half uur loopen. Per dag zijn wij dus precies 12 uur op de hei, waarvan dan l\A uur schaft tijd afgaat. In de week van 25 Mei tot en met 1 Juni is 40V2 uur gewerkt. In dien tijd is een loon verdiend van f 3.75 tot 10.50 door 26 te werk- gestelden. 10 arbeiders hebben ander werk gehad, dat ziin de vakmannen of getrainden, die meer verdiend hebben. Nu krijgt men voor het verwerken van har den grond toeslag, maar de arbeiders hebben daarop geen controle, omdat alleen de werk baas over het geven van dien toeslag beslist. In de hierboven genoemde bedragen is nog geen toeslag begrepen, daar de werkbaas wel de prijzen van dezen toeslag wist. maar daar van nog geen mededeeling kon doen. omdat de hoofdbaas nog niet op het terrein aan wezig was. Er wordt aan ons gegeven 2 broodgeld. waarvoor wij 6 dagen brood en boter moeten koopen, en 2.75 voor warme voeding. Blijkbaar heeft men die bedragen bij ons loon geteld, zocdat men toen in een totaal op 16 kwam. Maar het lijkt mij niet juist om dit te doen, want, het kan toch niet als inkomen beschouwd worden. KRUISWEG 60 HAARLEM (Adv. lngez. Med.) STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL VAN HAARLEM. Statistiek van bezoek en uitleening over Mei 1935 (1934) I. Prinsenhof. Totaal 110.23 bezoekers (v.j. 9121); van wie overdag 5193 mannen en 1503 vrouwen, 's avonds 3284 mannen en 1043 vrouwen. De Leeszaal werd overdag bezocht door 1192 mannen en 245 vrouwen, 's avonds door 769 mannen en 146 vrouwen, in totaal 2352 personen (v. j. 1963). Het aantal bezoekers van de krantenzaal bedroeg overdag 3261, van wie 2970 mannen en 291 vrouwen, 's avonds 1776 mannen en 220 vrouwen, te zamen 19660 personen. To taal bezoek 5257 (v. j. 5128) II. Filiaal ..Het Huis te Zaanen". Bezoek totaal 1624 personen (v. 1C"7) Bezoek aan leeszaal door 701 mannen en 102 vrouwen, totaal 803 personen (v. j. 675). Aantal bezoekers aan beide inrichtingen 12647 (V. j. 10698. Het aantal uitgeleende boeken bedroeg aan het Prinsenhof 6433 (v. j. 6477) aan het „Het Huis te Zaanen" 1450 (v. j. 1353). He*- -ezamenlijk aantal uitgeleende boeken bedroeg 7883 (v. j. 7830). VRIJW. BURGERWACHT HAARLEM. Bevorderd met ingang van 3 Juni 1935 bij keuze tot vaandrig bij de Oranje-Afdeeling de sergeant J. C. H. Jacobs Toezending van Haarlem's Dagblad naar vacantie-adres De vacantietijd komt weer aan en wij wil len niet nalat-en, de aandacht van onze lezers er op te vestigen, dat wij gaarne bereid zijn hun de courant dagelijks naar hun vacantie- adres te zenden. Van deze faciliteit wordt ieder jaar in toenemende mate gebruik ge maakt en wij bewijzen onzen abonnés dez'- extra diensten gaarne. De regeling bestendigende, die wij reeds eerder hebben ingesteld, zullen wij ook ait jaar voor nazending binnen de landsgrenzen geenerlei kosten van verzending in rekening brengen voor de eerste week van het verblijf elders. Zij, die niet langer dan een week uit- stedig blijven, behoeven dus geen extra kosten voor porti boven hun abonnementsgeld te voldoen, voor hen die langer wegblijven, be gint de betalingsverplichting der verzendkos ten eerst bij de tweede week hunner afwezig heid. Wij moeten vriendelijk doch dringend ver zoeken het tijdelijk adres voor nazending voor al tijdig op te geven aan onze administratie, onder vermelding tevens van het gewone adres. DIRECTIE HAARLEM'S DAGBLAD Woningen voor ouden van dagen. Uitgifte van grond in erfpacht. B. en W. stellen den Raad voor. aan de alhier gevestigde R.-K. Coöp. Woningbouw- vereenlging ,.St. Jozef", voor een tijdvak van ongeveer 50 jaar in ei-fpacht uit te geven, met de bestemming om daarop 8 woningen voor ouden van dagen te bouwen, A, gron den, gelegen aan de Van Wassenaerstraat, ter oppervlakte van pl.m. 580 M2. en aan de alhier gevestigde Woningbouwvereeniglng „De Voorzorg", voor een tijdvak van onge veer 50 jaar in erfpacht uit te geven, met de bestemming om daarop 7 woningen voor ouden van dagen te bouwen. B gronden, ge legen aan de Van Wassenaerstraat, ter op pervlakte van pl. 851 M2. Voor beide vereeni gingen tegen een jaarlijkschen erfpachts canon van f 0.45 per M2. DR. VAN DER SLFEN MET DE LIJSTER NAAR INDIë. Onze medewerker, Dr. van der Sleen, ver trekt Donderdag a.s. met de Lijster, dus met het laatste ..boemelvliegtuig" (de vol gende week begint de versnelde dienst) naar Indië en stelt zich voor. daar Sumatra, Java, Bali en Borneo te bezoeken. Dr. Van der Sleen keert dan terug over Zuid-Oost-Azië voor een bezoek aan Siam en In do-China HET UITBREIDINGSPLAN „ZUID—OOST". De Vaste Commissie voor uitbreidingsplan nen in Noordholland heeft in haar advies van 5 September 1934, uitgebracht aan Ged. Sta ten dezer provincie, naar aanleiding van het bij Raadsbesluit van 25 April 1934 vastgesteld uitbreidingsplan „Zuid-Oost", de opmerking gemaakt, dait verzuimd is te rekenen op vol doende breedte om den weg (provincialen weg) over de spoorlijn (Haarlemmermeer spoorlijn) heen te voeren, hetgeen zoolang de spoorlijn niet is opgeheven en de Minister van Water staat geen toestemming geeft voor een krui sing-a-niveau, noodig is. Met deze opmerking gaan B. en W. accoord. Zij hebben dan ook aan Ged. Staten toege zegd, een daartoe strekkende wijziging van het uitbreidingsplan voor te bereiden. Het is ech ter gebleken, dat een definitief plan, waarbij met de vorenomschreven opmerking geheel zal zijn rekening gehouden, thans nog niet kan worden ontworpen. B. en W. achten het daar om gewenscht om het uitbreidingsplan „Zuid- Oost", voor zooveel betreft de gronden nabij den geprojecteerden weg. ten Zuiden van de Zomervaart, in te trekken. Zoodra de aldaar te verwachten ontwikkeling voldoende kan worden overzien of wel, nadat als gevolg van het ter zake met den Provincialen Waterstaat en de Vaste Commissie, voornoemd, te plegen overleg over voldoende gegevens kan worden beschikt, zullen zij den Raad een nieuw ont- werp-uitbreidingsplan voor het betreffend gedeelte van „Zuid-Oost" ter vaststelling aan bieden. Behalve de hierboven omschreven wijziging, stellen B. en W. voor, in het plan „Zuid-Oost" nog enkele wijzigingen aan te brengen. B. en W. bieden den Raad een ontwerp besluit ter bekrachtiging aan. NAAR SOFIA- Een moeilijke en gevaarvolle tocht. In Yougo Slavië heb ik het met het weer al buitengewoon slecht getroffen. Beograd ver liet ik hedenmorgen onder striemende regen vlagen die de al in een ergerlijken toestand van verwaarloozing verkeerende wegen, in ware modderpoelen veranderden en mij ge ducht in het voortgaan belemmerden. Voor mij ligt thans het traject naar Nis over Smeaerevo-Draszje-Cuprija-Paracin-Ra- zanj-Alexinac; 194 K.M. Aan beide zijden van den weg liggen met lage wilgenstruiken be groeide bergen. Plotseling trok een sissend geluid mijn aandacht. Ik stapte af en bemerk te dat de achterband niet langer weerstand had kunnen bieden aan de puntig gekante stukken rotspuin die overal uit de modderpap opstaken. Bij onderzoek bleek het een flink winkelhaakje te zijn waarvan het repareeren gelukkig weinig tijd vorderde, daar ik in deze dingen al een zekere vaardigheid heb ver kregen. Verder ging weer de tocht. De dorpen waar ik lang en door reed boden niet veel belangwekkends. De bewoners, voor een groot deel landarbeiders, maken een armoedigen en viezen indruk en wonen in huisjes(?) die al even slecht onderhouden zijn als de wegen. De dag na mijn vertrek uit Beograd arriveer de ik des avonds 10 uur te Nis, gelegen aan de rivier de Nisjawa. De stad is in de lengte ge bouwd. Behalve de ver boven de huizen uit stekende Domkerk, ziet men hier weinig groo- te bouwwerken; verscheidene moskeeën trek ken de aandacht en toonen aan, dat een groot deel van de bewoners Mohammedanen zijn. Even na den middag den volgenden dag ver trek ik uit Nis; de temperatuur is in tusschen gedaald, terwijl sneeuwvlokken dwarrelen en mij het idee geven dat mijn reis naar het Noorden gaat jnplaats van naar het warme zonnige Zuiden. De modderwegen heb ik thans achter mij, maar nu komen andere wegen van nog slechtere kwaliteit Haast zonder overgang strekt zich voor mij uit een pad van roodge- tinte, taaie, vette klei die voortdurend vast- klont tusschen wielen en spatbord waardoor practisch van wielrijden geen sprake meer is: t rappend, glijdend, afstappend en duwende ga ik voorwaarts. De weg loopt nu bergopwaarts, moeilijk en gevaarlijk wegens de onpeilbare afgronden links en rechts die tot dubbele voor zichtigheid aanmanen. Middelerwijl was het 5 uur in den middag geworden. Ik had gehoopt via Pirot Caribrod de Bulgaarsche grensplaats te zullen bereiken, Weldra zou mij echter blijken, dat dit onmoge lijk was. Pirot passeerde ik. Steeds nog pias buien natte sneeuw, waarvan in deze streken in dit veelbezongen jaargetijde een onuitput telijke hoeveelheid aanwezig blijkt te zijn. Ontmoedigen liet ik mij door dezen kleinen tegenslag echter niet en ik modderde blijge- moed, doch door en door nat, verder om te pogen de kilometers die mij nog van de Bul gaarsche grens scheidden, vóór de invallende duisternis af te werken. Toen ik op een hoogte van enkele honderden meters was gekomen, nam de toch a! krach tige wind in hevigheid toe en dreef zware, donker grijs getinte wolkgevaarten over de hoog' in de lucht piekende wit gekuifde berg toppen naar de dalen, zoodat in korten tijd de geheele omgeving in een dikke, vochtig aan doende ondoordringbax'e mist gehuld was. waarop de lichtstralen van mijn inmiddels ontstoken electrische lantaarn, terugkaatsten en waardoor het voortgaan op dezen vetten bergweg steeds bezwaarlijker werd. temeer daar ik nu aangewezen was op „blindrijden". Met dubbel gespannen aandacht sukkelde ik zoo nog eeniger, tijd Voort, doch moest ten slotte den on gel ij ken strijd opgeven. De mist en de klei hadden mijn tocht voor vandaag tot een einde gebracht. Wat ik zeer zeker niet wenschte. Hier stor.d ik nu, eenzaam en ver laten te midden van de zich torenhoog ver heffende woeste borgen die wel niet meer te zien waren, doch waarvan de tegenwoordigheid zich in deze duisternis drukkend deed gevoe len. Eerlijk gezegd: tegen deze teleurstelling was ik bijna niet opgewassen, vermoeid als ik mij gevoelde door de buitengewoon onaange name omstandigheden en de inspanning van de haast bovenmenschelijke klimpartij. Het vinden van eenige beschutting tegen het ruwe weer bleek zoo goed als uitgesloten door het ontbreken van struik en boom hetgeen ook haar goede zijde had, aangezien slangen, die in deze bergen veelvuldig voorkomen, gewoon lijk niet de kale vlakten tot woonplaats kiezen. Vergeefs beproefde ik mijn tent op te zetten. De pogingen daartoe faalden jammerlijk, daar zich onder de dikke laag bergslib een harde rotsbodem bevond waarin het niet mo gelijk bleek de pennen, die dienen voor het vastzetten, te bevestigen. Er bleef dus niets anders over dan den nacht staande, of liggen de op de slibmassa door te brengen. Noodge dwongen, gaf ik de voorkeur aan een liggende houding, spreidde het dekzeil uit en vleide mij met mijn drijfnatte plunje op het geïmprovi seerde bed neder, de kanten van het zeil als een deken om mij heenslaande. Zoo was ik vrijwel „waterproof" geïnstalleerd. Van slapen kwam, niettegenstaande ik over vermoeid was, niets, want nauwelijks was ik even ingedommeld of de nachtelijke stilte werd wreed verscheurd door het op verren afstand klinkende angstaanjagende gehuil van wolven, die in deze bergstreken zeer talrijk zijn. Op slag was ik klaar wakker en op mijn qui vive, het gehuil klonk steeds naderbij. Spoedig bevreesd te zijn, ligt niet in mijn aard, maar toch wil ik wel de verzekering geven, dat ik mij allesbehalve gerust voelde, daar door den stikdonkeren mistigen nacht onmogelijk te bemerken was. van welke zijde eventueel gevaar dreigde. Om op alles voorbe reid te zijn, hield ik de revolver, die ik mij in dit land heb aangeschaft klaar. Terwijl ik rustig afwacht, klinkt eensklaps het lugubere gehuil in deze overigens doodsche stilte, van zeer nabij. Mijn revolver knalt, een keer, nog een keer, terwijl het schot door de bergwanden honderdvoudig weerkaatst wordt. Daarna een nog grooter stilte. Gelukkig voor mij heeft deze vreesaanjaging haar doel niet gemist, want het gehuil heeft zich verwijderd en klinkt verder af, totdat het ten slotte nog flauw v xarneembaar is, ver weg, in deze eindeloos uitgestrekte berglanden. Tusschen al deze emoties door was deze nacht, (zooals ik geen tweede ooit meer hoop door te maken) flink gevorderd en ik begroet te het ochtendgloren met vreugde. De door dringende, ijskoude mist trok geleidelijk op, de roodgekleurde zon waagde een zwakke po ging door het wolkendek heen te boren, spoe dig waren de dalen door invloed van wind en zon weder dampvrij, doch boven, hoog tegen de besneeuwde bergen aanschouwde ik achter gebleven wolkenslierten, die als proppen wat ten, donzig en wit, als vastgekleefd schenen aan de stéile bergwanden en een machtig schouwspel boden. Helaas, lang kon ik mij in de rustige schoon- Precariorechten voor cafés en restaurants. Verlaging gevraagd. De afd. Haarlem van „Horecaf" en de Ver eeniging „Onderling Belang" (afd. Haarlem en omstreken van den Ned. Bond van Kof fiehuis-, Restauranthouders e:n Slijters) heb ben een adres gericht aan B. en W, en aan den Gemeenteraad, waarin gevraagd wordt, het tarief der precariorechten ten aanzien van hotel-, café- en restaurantbedrijven zoo danig te verlagen, dat de heffing op het recht van de exploitanten dezer bedrijven, om stoelen en tafels op den openbaren grond te mogen plaatsen voor het geheele jaar niet meer bedraagt, dan thans voor de maanden Mei. Juni, Juli en Augustus. Adressanten vestigen er o.m. de aandacht op, dat de hooge tarieven slechts bestreden, kunnen worden uit de opbrengst van verte ringen, die het publiek in de genoemde maanden op de café-terrassen maakt. BADHUIZEN „WITTE KRUIS" HAARLEM. Het aantal genomen baden in de afgeloo- pen maand Mei 1935 was: Badhuis Koudenhorn 1105 mannen, 452 vrouwen, baden werkloozen 106. totaal 1663. Badhuis Leidscheplein 1406 mannen, 702 vrouwen, schoolbaden 457, 155 baden werk loozen, totaal 2920. Badhuis Schotei'singel 1833 mannen, 942 vrouwen, 863 schoolbaden. 277 baden werk loozen, totaal 3915. Badhuis Hofdijkplein 1630 mannen, 672 vrouwen, 1292 schoolbaden, 255 baden werk loozen, totaal 3849. Badhuis van Egnxondstraat 1845 mannen, 1086 vrouwen, 1199 schoolbaden, 439 baden werkloozen, totaal 4569. DOUCHE-BADHUIZEN „WITTE KRUIS". B. en W. stellen den Raad voor, goed te keu- x-en de rekening en verantwoording over 1934 van het le, 2e, 3e, 4e en 5e douche-badhuis, ingediend door de Afdeeling Haarlexn der Noordhollandsche Vereeniging „Het Witte Ki-uis" en de bijdrage aan de Haarlemsche Stichting voor Woningverbetering volgens raadsbesluit van 24 Januari 1923, vast te stelp len op f 2.480,23. heid van het wondermooie berglandschap niet verdiepen, daar de ware lust mij hiertoe ont brak; de doorwaakte nacht op mijn harde legerstede had mij geen goed gedaan, ik was verkleumd van de koude en rilde als een es penblad. Het ontbijt, bestaande uit een paar overge bleven plakken chocolade (iets beters had ik niet meer, want de reserve behoorde door dit onvrijwillig oponthoud tot het verleden) was ras genuttigd. Fit voelde ik mij allesbehalve, maar ik moest vooruit. De fiets, die dik onder de klei zat. werd af- gebikt, voor vertrek gereed gemaakt en voort ging de reis langs steile rotswanden, door diep ingesneden dalen, over wisselend zeer slechte en minder begaanbare wegen, terwijl de nu krachtige zonnestralen een dampwolkje uit mijn kleeding tooverden, naar Caribrot dat ik na eenige, gelukkig niet ernstige val- en slippartijen, binnenreed. De Bulgaarsche douane-beambten keken bij mijn entree zeer verwonderd op; hun gezich ten drukten onmiskenbaar verwondering en medelijden uit over den meer dan deplorabelen toestand waarin mijn vervoermiddel alsmede ikzelf verkeerden. Zij betoonden zich uiterst inschikkelijk en boden mij, voor tot visitatie enz. over te gaan, een groot glas warme melk aan dat dankbaar werd geaccepteerd. Zij be stormden mij met vragen, ten minste dat ver onderstel ik. Ik wees hun als antwoord op mijn rood-wit-blauw. Ieder verder antwoord op hun welluidend taaltje moest ik hun schul- dig blijven. Mijn papierep werden nagezien en accoord bevonden, bagage behoefde niet te worden onderzocht; een armgroet en Bulgarije stond thans voor mij open. Dien verdereix dag en nacht bleef ik in deze onbeteekenende grexxsplaats om mijn uitrusting, die in meer dan gehavenden toestand verkeerde, op te knappen. Den inwendigen mensch deed ik te goed met zurig smakend, donkergekleurd brood waarbij de yoghurt, die hier gebruikt wordt als bij ons de thee goed paste en niet lang daarna kroop ik, na een grondig onder zoek van mijix niet al te frisch uitziend dorps hotelbed en het slikken van een paar aspirine- tabletten. onder de warmende dekens. Spoedig droomde ik van troepen wolven, die ik thans gelukkig niet te vreezen had. Den volgenden morgen was ik de verkoud heid voor een goed deel kwijt en voelde mij weder vrijwel „O.K." voor den tocht naar Sofia. Over het traject daarheen, dat eveneens door een woeste bergachtige streek voert, is weinig te vertellen. In den avond van den derden Mei om 8 uur peddelde ik de Bulgaarsche hoofdstad binnen, dus juist een maand na mijn vertrek uit Bloemendaal. Ik had toen in totaal 2041 K.M. afgelegd. Bij mijn aankomst wederom sneeuwbuien en een alleronaangenaamst kou de temperatuur. Ik stapte af aan het Union hotel waar ik veel moeite had mijn wenschen kenbaar te maken, daar men mijn Engelsch en Duitsch niet verstond. Sofia is geen stad van be teekenis; het ligt te midden van met sneeuw bedekte bergen, waarbij er zijn met een hoogte van ca. 3000 meter. Alles maakt hier een uiterst modevnen indruk. De bewo ners in de binnenstad zijn Europeesch gekleed, .electrische trams snorren door de met keien geplaveide straten. Op een rondwandeling ziet men diverse in verschilenden stijl gebouwde bedehuizen, moskeeën, synagoges. Boven deze alle steekt een Grieksch-Katholieke Kathe draal, geheel gebouwd in koepelvorm en ver sierd met een aantal grootere en kleinere koepels: een Imposant bouwwerk. Een Turksche moskee genaamd „Basji Dsja- misi" en een daarnaast gelegen badgelegenheid met warme zwavelhoudende bronnen, is groot van opzet en interessant om te zien. Mijn wandeltocht breek ik nu af. Ik ga naar het hotel terug, daar nog eenige corx-espon- dentie afgedaan moet worden. £,-C, yERWEY, DE BLOEMBOLLENSANEERING. Maandagavond Is in café-restaurant- Brink- mann een bijeenkomst van het anti-sanee- ringscomité gehouden, ten einde belangheb benden, vóór de vergadering der AJg. Ver eeniging voor Bloembollencultuur op 24 Juni a.s., de bezwaren duidelijk te maken die de tegenstanders van de saneering tegen de re- geeringsmaatregelen hebben. De vergadering stond onder leiding van den heer Murk, uit Hillegom, en de tweede voorzitter van het comité, de heer Jac.. Bra bander, uit Hilleeon hield een inleiding, waarin hij zijn standpunt uiteenzette, dat over de saneering reeds in Juni een beslissing moet worden genomen, in tegenstelling met de meening van het hoofbestuur van „Bloem bollencultuur". dat de beslissing, zooals wij' meldden, tot het najaar wil aanhouden. Spr. zette voorts uiteen, dat een vroege -be slissing noodig is, in verband met de moge lijkheid van nieuwen uitvoer van narcissen naar Amerika en vestigde de aandacht op het feit. dat Deensc-he, Engelsche en Duit- sche kweekerijen zich uitbi'eiden, volgens spr. niet alleen een gevolg van het verschil in valuta, maar ook wel degelijk van desa neering. Medegedeeld werd, dat het comité al eeni ge duizenden adhaesiebetuigingen van niet- leden der vereeniging heeft ontvangen. SCHOOLGELD LAGER EN VOORBEREIDEND LAGER ONDERWIJS. B. en W. stellen den Raad voor, de bestaan de verordening tot heffing van schoolgeld op de scholen voor lager en gemeentelijk voorbe- x-eidend lager onderwijs, die van kracht is tot 1 September 1935, opnieuw vast te sitellen LEDENVERGADERING KERK EN VREDE. I Ter jaarlijksche ledenvergadering der Haar lemsche afdeeling van Kerk en Vrede die Maandagavond In het Remonstrantenhuis werd gehouden, bleek uit het jaarverslag van de secretaresse,mej. G. Ratelband dat het ledental 355 was, hetgeen veertien minder is dan verleden jaar. Verder bleek dat het moei lijk was sprekers voor de avonden te verkrij gen en dat het aantal bezoekei-s voor de openbare vergaderingen terugliep, zoodat een afnemende belangstelling te constateeren valt. O.a. kwam ook nog ter sprake de moeilijk heidvergaderlokalen te vinden, temeer daar verschillende kerken niet beschikbaar mogen zijn. Het verslag van de penningmeesteresse, mej. Oostenbroek vermeldde een batig saldo van 122.70 hetgeen belangrijk minder was dan dat van verleden jaar. Besloten werd voor het dienstweigerings fonds bonnetjes bij de leden te plaatsen, zoo dat een bedrag kan worden gestort zonder bezwaar van de kas. Tien gulden werd be schikbaar gesteld voor de Duitsche pacifisten. Er werd vaiv'Cgedachten gewisseld, hoe de jongeren kunnen woxden betrokken bij het werk van Kerk en Vrede. In plaats van het bestuurslid, den heer M. Groot werd gekozen de heer De Wijs, die tevens het penning meesterschap van mej. Oostenbroek zal over nemen, welke laatste wel best-uurslid blijft. Ds. J. M. Leendertz zei dat hij tot zijn groot-e spijt als voorzitter moest aftreden, daar zijn. predikantswerk hem te veel ixx beslag neemt. Als opvolger werd voor 'n jaar benoemd Ds. P. A. E. Sillevis Smitt. Als plaatsvexwanger werd nu reeds aange wezen Ds. Van der Voet, die zich binnenkort in Haarlem zal vestigen, die candidaat is voor het hoofdbestuur van Kerk en Vrede en zich reeds vaker een actief lid heeft getoond. Ds. Leendertz werd het bijzonder lidmaat schap aangeboden. Als afgevaardigden voor de algemeene ver gadering te Leeuwarden werden benoemd Ds. Sillevis Smitt, de heer De Wijs, mevr. Buis eir mej. Magré en als plaatsvervangers de heer-en Beun, Buis en Van der Plas. UITSLAG GEMEENTERAADSVERKIEZING STAVOREN. Het res.ultaat van de Maandag gehouden verkiezing van den gemeenteraad van Stavo- ï^en luidt als volgt: Aantal uitgebrachte geldige stemmen 445 (450). Aantal zetels: 7. Kiesdeeler: 64. Aantal uitgebrachte stemmen op: Ant. Rev. Partij 112 (120). Christ. Hist. Unie 197 (186). Soc. Dom. Arb. Partij 67 (47). Vrijz. Dem. Bond 69 (97). Aantal gekozenen: Ant. Rev. Partij 2 (2). Christ. Hist. Unie 3 (3). Soc. Dem. Arb. Partij 1 (1). Vrijz. Dem. Bond 1

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10