HEEREN C05TUMES V R IJ D A G 7 J U N I 1935 H A A R E E M'S D A G B E A D 3 Naar verdere verlaging der vaste lasten. Lagere huren. Rente van Rijksvoorschotten verminderd. Ten einde voor de woningen, waar voor van gemeentewege tweede hy- thecaire geldlceningen zijn verstrekt, tot de noodzakelijke verlaging der liuren te kunnen komen, is de re- geering bereid den rentevoet der uit 's Rijks kas verleende voorschotten tot 4 pet. te verlagen. De minister van Sociale Zaken heeft dit in een rondschrijven aan de gemeentebesturen medegedeeld en daarbij eenige eischen ge steld. Het voordeel dezer renteverlaging moet ge heel voor huurverlaaring voor de betreffende woningen worden aangewend. Van dezen eisch kan worden afgezien, wanneer de huur reeds zoodanig is verlaagd, dat deze niet meer toereikend is tot betaling van de ex ploitatie-uitgaven. Bij inwilliging van verzoeken om rente verlaging moet het college van B. en W. een bedrag vaststellen, waarboven de huur niet mag stijgen. Ten genoege van de gemeente besturen zal bij de rentebetaling moeten worden aangetoond, dat niet meer huur is bedongen, dan door B. en W. werd toege staan. De minister vertrouwt, dat de colleges van B. en W. nauwlettend zullen toezien, dat de gestelde voorwaarden worden nagekomen. Van de toegestane renteverlagingen wenscht de minister mededeeling te ontvangen, op dat het noodige kan worden gedaan tot ver laging van de rente betreffende Rijksvoor schotten. Douglas Fairbanks te Batavia. BATAVIA, 6 Juni (Aneta). Heden te kwart over elf Java-tijd kwam Douglas Fairbanks op het vliegveld Tjililitan aan. Er was nogal belangstelling van de zijde van hen die bij de film geïnteresseerd zijn. Fairbanks verhaalde nog het een en ander van zijn reis-indrukken, welke wellicht kun nen worden aangewend in volgende films. Op een van de Zuidzee-eilanden die hij aan deed, heeft hij een operateur met film-mate riaal achtergelaten. Hij vertelde ook nog dat de United Artists, waarvan hij directielid is, zal worden gereor ganiseerd. De filmheld gaat via Batavia en Singapore naar Shanghai en Manilla en vandaar met de nieuwe Amerikaansche luchtlijn in drie dagen naar Hollywood. De nieuwe film van Douglas Fairbanks zal er een zijn in den trant van Robin Hood, doch met geluidsweergave. 1934 voor de Koninklijke beter dan 1933. Winst f 7.6 millioen hooger. Jac. Urlus overleden. Einde onverwachts gekomen. Te Noordwijk, waar hij de laatste twee jaren woonde, is Donderdagmid dag overleden de bekende zanger Jacques Urlus. Hij was 68 jaar oud. De heer Urlus was gedurende de laatste 1/ jaar lijdende. Anderhalf jaar geleden moest hij een operatie ondergaan, wélke door een viertal andere operaties moest worden ge volgd. Hij is nimmer geheel hersteld. Den laatsten tijd had men hoop, dat de bekende zanger weer een beteren gezondheidstoestand zou gaan genieten, doch hedenmiddag is hij plotseling, nadat de toestand onverwacht ver ergerd was. overleden. Jacques Urlus werd op 9 Januari 1867 te Hergenrath bij Aken geboren. Na zijn eerste opleiding studeerde hij in Amsterdam bij Hugo Nolthenius, Ant. Averkamp en Cornelie van Zanten. Deze beroemde Nederlandsche zanger zong en gasteerde aan alle eerste theaters in Ne derland en Duitschland, Frankrijk, Engeland, België. Zweden, Denemarken, Rusland en Amerika. Gedurende vijf seizoenen was hij verbonden aan de Metropolitan Opera te New York. Verder zong hij o.a. in Bavreuth en aan het Prinz Regententheater te München. Tot voor twee jaren woonde de overledene in Hilversum. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal Dinsdag a.s. te Noordwijk plaats hebben. Voor den aanvang van de Negende Sym- phonie deel uitmakende van den Beethoven- Cyclus in het Concertgebouw te Amsterdam, heeft prof. dr. Willem Mengelberg met een kort woord het overlijden van Jac. Urlus herdacht. Ik ben er van overtuigd, zeide hij. dat aller gedachten zullen uitgaan naar hem. wiens heerlijke stem zoo vaak door dit kunstwerk tot ons allen heeft gesproken. Op verzoek van den dirigent nam het pu bliek na deze woorden eenige oogenblikken van eerbiedige stilte in acht. Elders in dit nummer publiceeren wij een artikel van onzen medewerker den heer K. de Jong, over den zanger. GIFTEN VAN DE KONINGIN. Het heeft de Koningin behaagd, als blijk van belangstelling in den arbeid, een gift aan de „Boadaert-tehuizen" te schenken. Tevens heeft de Koningin een gift aan „De Joodsche Invalide" toegezegd. De V. I. C. O. ging het beter. Dividend 7Va procent. In het jaarverslag van de Koninklijke Petro leum Maatschappij wordt gezegd, dat geduren de het jaar 1934 de slechte tijden zwaar op het bedrijf drukten. Voorts worden de verschil lende algemeene factoren opgesomd, die een ongunstigen invloed uitoefenden, als het sperren van gelden in verschillende landen, de verwarring en onzekerheid op monetair gebied enz. Voorts wordt melding gemaakt van de moeilijkheden waarmede vooral de petroleum industrie te kampen had. Het stemt daarom hoopvol, zoo vervolgt het verslag, dat hoe slecht de tijden en hoe zwaar ook de lasten van overheidswege waren, de vraag naar petroleum en haar derivaten blijft toenemen. De wereldconsumptie van benzine, kerosine, stookolie, smeerolie en andere pe- troleumproducten bedroeg in 1932 ruim 178.000.000 K.G. ton, in 1933 ruim 186.000.000 K.G. ton en in 1934 rond 195.000.000 kg. ton. De wereldproductie bedroeg in het afgeloopen jaar 208.547.793 kg. ton tegen 197.696.164 kg. ton in het voorafgaande jaar. Hiervan lever den de Vereenigde Staten 123.874.000 kg. ton, Rusland 24.150.500 kg. ton, Venezuela 20.112.115 kg. ton en Nederlandsch Indië 5.907.419 kg. ton (v. j. 5.417.359 kg. ton). De vermindering dei- Russische productie wordt geweten aan uit putting van de voornaamste terreinen, die door verhoogde booractiviteit niet kon worden ge neutraliseerd. De totale productie van de maatschappij beliep in het afgeloopen jaar 24.078.012 kg. ton tegen 21.953 473 kg. ton in het voorafgaande jaar, waarvan Nederlandsch Indië resp. leverde 4.478.706 kg. ton en 4.192.514 kg. ton. De stijging van de productie is voornamelijk het gevolg van grootere opbrengsten in Venezuela en Roemenië, waar de maatschappij in verband met de activiteit der concurrenten genood zaakt was de productie op te voeren. De stikstof fabriek te Velsen (N.V. Mekogt werkte tot December 1934 op volle capaciteit. In verband met de minder gunstige afzet mogelijkheden moest tegen het einde van het jaar de productie eenigszins ingekrompen wor den. De stikstof fabriek in Californië werkte gedurende 1934 op volle capaciteit. Het pro duct vond gere'gelden afzet. De fabricage op groote schaal van verschillende chemische producten onderging in 1934 wederom belang rijke uitbreidingen, Op 31 December 1934 had de groep de be schikking over een vervoercapaciteit van 1.825.140 ton met inbegrip van de vloot van de Eagle Oil en Shipping Company en de ge charterde tonnage. Ej was gedurende het jaar 1934 meer vraag naar tankschepen. De geheele laadruimte van de groep was gedurende het jaar in vol gebruik. De maatschappij ging voort met zich te ontdoen van oudere schepen. Er werden nieuwe tankschepen besteld met een laadruimte van in totaal 142.000 ton. Ten aanzien van de processen naar aanleiding der doilarobligaties houdt de maatschappij zich aan de traditie om hangende het proces geen mededeelingen er over te doen. Door de verdere daling van het pond ster ling hadden zoowel de Koninklijke als de Ba- taafsche Petroleum Maatschappij een verlies te boeken op haar bezit in deze valuta. Aan gezien uitbreiding op zeer beperkte schaal plaats had is de kaspositie nog belangrijk sterker geworden. De nette-winst over het jaar 1934 heeft f 38.131.575 bedragen (v. j. f 30.546.306), welke toelaat een dividend van 71.2 procent (v. j. 6 procent) uit te keeren, na betaling van 4 procent (onv.) op de pre ferente aandeelen. De Winst- en Verliesrekening staat debet voor: Administrate en andere onkosten f 297.150 v.j. f 239.811'interest op 4?,', dollar- obligatieleening f 2.353.172 (v. j. f 2.934.6321. Koersverschillen f 3.767.516 (v. j. f 599.835), Dienst der 4'),; dollarobligatieleening (f 1.000.0001. Contractueele verplichtingen (v. j.-f 22.500), Saldo winst f 38.131.577 (v.j. f 30.546.306) en credit voor dividend op aan deelen in diverse maatschappijen f 38.985.312 (v. j. f 28436.539), Contractueele verplichtin gen f 49.000 tv. j. Interest f 5.499.712 <v. j. f 6.894.0871, Verjaarde dividenden f 15.389 .(v. j. f 12.459). Winstsaldo 204.013. Aan het jaarverslag der V. I. C. O. ontlee- nen we: De netto-opbrengst van den oogst heeft be dragen 495.247 'v.j. 210.973), verminderd met de productiekosten van 241.000, afschrij vingen 75.01)0, tantièmes Indië en diverse las ten I' 21.559, resteert een winstsaldo van 157.529 (v.j. 23.915». Met de onverdeelde winst A. P. ad 46.4S4 is er een winstsaldo van 204.013 (f 46.484). Voorgesteld wordt ,van het winstsaldo een di vidend uit te këeren van 5 pCt. (nihil), 3900 te reséfveeren voor dividendbelasting, het res tant ad 100.113 (v.j. nihil) als onverdeeld winstsaldo naar nieuwe rekening over te brengen. De op 1 Juni 1934 van kracht geworden rubberrestrictie heeft gunstigen invloed ge oefend op het resultaat. Anderzijds blijft groo te voorzichtigheid geboden. Gedurende de eerste vier maanden van 1935 heeft de oogst, bedragen 738.000 h. kg. Hier van werd tot dusverre verkocht 321 t,.tot ge middeld ca. 18 3/8 cent per h. kg. fob Belawan. Voorverkoopen vonden niet plaats. Lampong Sumatra keert weer dividend uit. In de vergadering van den raad van com missarissen en directie der Lampong Sumatra Rubber Maatschappij werd besloten aan de algemeene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1934 een dividend uit te keeren van 4 pCt. (v. j. nihil). „Moeara Enim" maakte grootere winst. Uitkeeringcn worden hooger. Aan het jaarverslag der Petroleum-Mij. „Moeara Enim" ontleenen wij: De gezamenlijke productie van alle terrei nen bedroeg 44.639 t. (v. j. 36.675». De winst- en verliesrekening laat een winst saldo van 1.438.043 (v. j. 1.136.458». De uitkeering aan aandeelhouders bedraagt 12 2/5 pCt. (10 4 5 pCt.). Per winstbewijs wordt uitgekeerd 10.20 7.10) en per oprichters aandeel f 95.75 67). Aan de toelichting ontleenen wij voorts nog: „Te ontvangen dividenden" omvat het divi dend over 1934 van 18.550000 aand. „Ko ninklijke" aangenomen op 7/ pCt. (v.j. 6 pCt.) In de raffinaderij te Pladjoe werd 44.639.9 Eng. ton ruwe olie ontvangen: hierover was de „Koninklijke" aan „Royalty" verschuldigd f 2.50 per ton of tc^aal 111.599 (vorig jaar 91.687). De vordering op de Kon. Ned. Mij. tot Expl. van "etr.br. in Ned.-Indië werd in het loopen- de jaar geïncasseerd. OVERPEINZINGEN VAN EEN EXAMINANDUS. De menschen denken, dat ik de eenige ben uit ons gezin die examen doet. Dat is niet waar. Mijn heele familie doet examen. Vader in de wis- en natuurkundige afdec- ling. Maar hij zakt eiken dag. In mijn achting. Wat ik hem ook vraag over goniovraagstuk ken, transversale golven of de ionen theorie, hij zegt altijd: Die dingen bestonden in mijn tijd nog niet. Toch heeft vader zijn einddiploma vijf jarige. Met alle vrijstellingen. Maar de vakken waar wij nu het meest op zweeten stonden toen zeker nog in de kinderschoenen. De we tenschap heeft niet stilgezeten de laatste dertig jaar. Moeder is, geloof ik, veel knapper dan vader. Ze is een reuze kei in talen. Voor onze Duit- sche examenvertaling had ze vast wel een 6— gefokt. Gehaald, zegt moeder. Als ik er een 3 voor krijg ben ik allang lekker. Laatst heeft moeder een fout gevonden in de Schwere Wör- ter. Geen drukfout, maar een echte. Mijn broertje zit in de 3e. Voor den twee den keer. Die leert me algebra. In de 3e weten ze ontzettend veel. Wanneer Staring leefde en zoo. Van literatuur ken ik geen fluit. Geen sikkepit, zegt moeder. Mijn oudste zuster is verloofd met een stu dent in de plaiit- en dierkunde. Die overhoort me, maar je merkt best. dat hij telkens in het boek moet kijken of ik het goed zeg. En ik weet van te voren welke vragen hij zal doen: hij gaat precies volgens het fijt je. Ons dienstmeisje heet Gep. Ze komt uit Friesland. Ze zeggen altijd, dat Friesch zoo veel op Engelsch lijkt, maar van de Engelsche vertaling bracht ze niets terecht. En die ging nog wel over dienstmeisjes. Haar uitspraak is ook heel anders. Onze hond heeft pas jongen gekregen. Ik wou er de theorie van Mendel op toepassen, maar 't ging niet. Ze lijken geen van allen cp hun moeder. En den vader ken ik niet zoo precies. Moeder vindt, dat ik veel te hard werk cn vader zegt dat ik niets uitvoer. In zijn tijd werkten ze veel harder. En ik zal het nooit ver brengen, als ik nu al zóó begin. Maar moeder vindt weer, dat ik er slap uitzie en brengt me melk op mijn kamer. Vader zegt, dat ik best tegen een stootje kan en dat ik dan maar vroeg naar bed moet en vroeg op. Maar als je den heelen dag hebt zitten pezen 'studee- ren, zegt moeder), dan wil je 's avonds wel eens uit. Bij de lui zitten kletsen en zoo. Of 'n bioscoopje. Dan staat vader 's morgens vroeg om een uur of half negen, al weer voor mijn bed. Als ik er niet kom ga ik eraf. zegt hij. Of naar Wullinx. Dat helpt wel. dat is waar. Je wordt er goed wakker van. Maar leuk is het niet. Af en toe ga je naar school. Tegen twaal ven. Dat is wel lollig, als de lui van de lagere klassen er uit komen. En voor (Ie leeraren neem je reuze diep je hoed af. Sommigen zeg gen, dat dat helpt, maar anderen beweren weer, dat je je juist niet moet laten zien. Dan lijkt het of je niets doet dan vossen. Daarom ga ik om den anderen dag. 'n Werkrooster heb ik ook gemaakt. Daar ben ik een dag mee bezig geweest. Hij is heel mooi geworden en hangt aan den wand tegen over me. Maar hij komt nooit uit. Ik heb tel kens tijd over of tekort. Als ik tijd over heb ga ik een sigaret rooken en een plaatje draaien; als ik tijd tekort heb, schuif ik het restje werk op naar den Zondag. Want 's Zon dags hoef ik niets te doen. Op mijn dagrooster staat in een vierkantje een M. Dat beteekent: ovorhooren door moe der. En een B. Dat beteekent: repeteeren niet Bert. Bert is mijn broertje uit de 3e. En een D. Dat is: werken met Daan. En voor het eten een V. Dat was wiskunde en natuurkunde en scheikunde met Vader. Maar na één keer heb ik alle V-tjes van mijn rooster geschrapt. Dat spaart tijd en narigheid. Zoo werken mijn huisgenooten voor het mondeling. Behalve vader dan En Gep. En de hond. GROEP X No. Y. EEN EEUWENOUDE BEUK VERBRAND. Op de grens van de gemeente Epen (Wit- tem) en de Belgische grens staat sinds het jaar 1000 een beuk van reusachtigen omvang. De volksmond noemde dezen eerbiedwaardi- gen beuk den „Herrgotsbeuk", omdat een honderdjarig kruisbeeld, eens op den boom vastgeslagen, volkomen in de boom gegroeid was. Deze boom is door den bliksem getroffen en grootendeels door brand vernield. De Koningin naar Barneveld. Tijdens de officieele opening van den Landdag van den B. V. L, welke Donderdag middag in de Eierenhal te Barneveld plaats had, werd medegedeeld dat de Koningin he den een bezoek aan Barneveld zou brengen. De Koningin zou te omstreeks twee uur des middags aldaar aankomen waarop na de officieele ontvangst een défilé door de leden van den B. V. L voor de Koningin zou plaats hebben. DE ZAAK DER VERDWENEN JUWEELEN. De Rotterdamsche rechtbank heeft de be handeling voortgezet van de zaak tegen den 45-jarigen Haagschen koopman, mr. H. A. L. E.. gedetineerd, die zich te verantwoorden heeft wegens poging tot oplichting van The Liverpool and London and Globe Insurance Company Limited te Liverpool, voor een be drag van f 23.000. voor welk bedrag een aan tal sieraden, welke mr. E. tijdens een reis naar Parijs opgegeven had verloren te heb ben. verzekerd was. Nadat verschillende getuigen waren ge hoord, schorst de rechtbank de behandeling van de zaak voor onbepaalden tijd en hief het bevel tot gevangenhouding van ver dachte op. Breng uw vacantie in eigen land door! Nederland biedt voldoende. Propaganda van verkeersondernemingen. Teneinde de vele mogelijkheden, welke in het komende seizoen door de Nederlandsche Spoorwegen aan het Nederlandsche publiek worden geboden om aangename uitstapjes in eigen land te maken onder de algemeene aandacht te brengen, hadden de Neder landsche Spoorwegen en de A.T.O., in samen werking met de Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer dezer dagen een excursie voor een aantal vertegenwoordigers van de binnen- en bui- tenlandsche pers naar den Gelderschen Achterhoek georganiseerd. Het gezelschap kwam te Utrecht bijeen. Op de snelst mogelijke manier bracht een extra Dieseltrein ons van Utrecht naar Arn hem, waar een tweetal autobussen der A.T.O. gereed stond om het gezelschap naar den Gelderschen Achterhoek te rijden. De fraaie reiswagen bracht ons eerst via Velp naar de Middagterallee en liet ons, in kalm tempo rijdend, volop genieten van de. fraaie natuur en het prachtige landschapschoon van Veluwezoom en IJseLstreek. Via Doesburg, Laag Keppel, Hummelo en Hengelo werd Vorden bereikt, het dorpje, dat het middelwant vormt van den beken den Achtkasteelentocht en dat telkem jare talrijke vreemdelingen trekt. Het eerste gedeelte van onze trip eindigde te Warnsveld, waar de lunch werd gebruikt. Het was aan dezen maaltijd, dat de heer Evers ons in lichtingen verstrekte betreffende het maken van goedkoope spoorreizen in het aanstaand seizoen gecombineerde tochtjes per autobus, uitstapjes per boot enz. waaromtrent reeds volledige gegevens zijn opgenomen in de uit gave „Uitstapjes door Nederland" 1935 van de N.V. C. J. van Doorne te Delft. We staan, aldus de heer Evers, chef van den dienst der Exploitatie der Ned. Spoorwegen aan het begin van een nieuw reisseizoen en als de natuur en het weer zoo vriendelijk zullen zijn medewerking te verleenen. ver trouwen wij, dat dit seizoen een gunstig ver loop zal hebben. De bestaansmogelijkheid van vele ondernemingen hangt hiervan af, wel in de eerste plaats het Hotel-, Restaurant- en Pensionbedrijf. Maar in niet mindere mate is dat het geval met de verkeersondernemin gen. Ondanks de crisismoeilijkheden mogen initiatief, durf en ondernemingsgeest niet achterblijven om het Nederlandsche publiek ertoe te brengen vacantiedagen in eigen land door te brengen. In dit verband wees do heer Evers ook op de goedkoope treinen, de attracties, welke daaraan verbonden zijn, en de standaardreizen, voor kinderen. Steeds moeten nieuwe wegen worden ingeslagen en de Nederlandsche Spoorwegen hebben ten be hoeve van vereenigingen e.d. als gezelschaps- tochten een groot aantal reisschema's ont worpen, welke de aardige en volkomen juiste benaming hebben gekregen van „Kant en Klaar Tochten". Deze „Kant en Klaar Toch ten" zijn dit jaar voor het eerst ontworpen en zullen, als zij succes hebben, het volgende jaar belangrijk uitgebreid worden. Het reizend publiek wil gaarne een vlotte en goede ser vice hebben, het wil weten, war men heen kan gaan. hoe dat mogelijk is, op welke tijden en wat de kosten bedragen. Deze excursie naar den Gelderschen Achterhoek, aldus be sloot de heer Evers, zijn uiteenzettingen, i? een voorbeeld van een „Kant en Klaar Tocht" vanzelfsprekend een willekeurig voorbeeld maar naar wij hopen een "elukkig. Dat de excursie naar den Gelderschen Ach terhoek inderdaad slechts een willekeurige greep uit een groot geheel was, vernamen wij ook uit den mond van den directeur van de A.N.V.V., den heer Van Deventer, die daar bij een warm pleidooi hield voor het bezoek aan de badDlaatsen aan de Noordzeekust, welke het dit seizoen zeker van Nederland sche gaston zullen moeten hebben. De Com missie der Noordzee-badplaatsen heeft een aardig propagandaboekje waarin alle 23 bad plaatsen van Schiermonnikoog tot Vlissingen zich gezamenlijk aandienen. Alle plaatsen groot of klein, hebben haar eigen bekoring, alle staan bekend om hun prachtig breed strand en de mooie duinen, in één woord om het echt Hollandsch karakter. Onze badplaatsen zijn een brok goede en degelijke nationale rijkdom, aan wiens behoud iedereen kan medewerken. Wij kregen tijdens deze excursie den indruk dat in de kringen der verkeersondernemingen sterk de overtuiging leeft, om alle krachten in te spannen ten einde het vreemdelingen verkeer en het toerisme te bevorderen. Van ganscher harte hopen wij. dat dit streven door het Nederlandsche publiek begrepen en ge waardeerd zal worden. Na de lunch werd de terugtocht aanvaard Via Lochem, Barchem, Ruurlo, Vorden werd Zutphen bereikt en vandaar werd langs de IJsel in de richting Arnhem gereden, waar te Sonsbeek de thee werd geserveerd. De extra trein bracht h*t gezelschap na deze uit stekend geslaagde excursie, in den laten na middag weer naar Utrecht terug. AMSTERDAM GEEFT GARANTIE VOOR EEN SCHEEPSBOUWORDER. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft een voorstel van B. en W. aangenomen om aan de Nederlandsche Scheepsbouw Mij. ten be hoeve van de uitvoering van de opdracht tot den bouw van een motorhouttransportschip voor de Sovjet-Republiek zoo noodig een voor schot te verleenen tot een bedrag van ten hoogste f 477.000 tegen een rente van 3 pro cent en ten behoeve van de Nederlandsche Scheepsbouw Mij. aan de Sovjet Republiek eveneens eenige garanties te verleenen. Door onze lens gesnapt. De heer C. J. E. D1NAUX. De heer C. J. E. Dinaux werd 13 November 1898 te Ommen geboren. Hij doorliep de opleidingsschool in de Wil- helminastraat alhier, toen bekend als „de school van Hubregtse") en daarna de Haar- lemsche Hoogere Handelsschool (thans H. B. S. A.). waarvan hij het einddiploma ver wierf in 1918. Daarna studeerde hij aan de Leidsche Universiteit, aanvankelijk in de Sinologie (voor opleiding tot Chineeschen tolk in Ned. Indië). maar later, zich meer aangetrokken gevoelend tot het onderwijs, in de Staats wetenschappen Na korten tijd werkzaam geweest te zijn in de journalistiek en in den boekhandel werd hij in 1926 benoemd tot le era ar aan het Lyceum, de Hoogere Handelsschool en de Hoogere Textielschool te Enschedé en aan de H.B.S. te Hengelo, waar hij zijn journa- liestieke werkzaamheden bij zijn leeraars- betrekking hervatte. In 1931 werd hij benoemd tot leeraar aan de H.B.S. A te Haarlem, in de vacature ont staan door het overlijden van den heer Beuvery. Sinds 1926 is de heer Dinaux secretaris (eerst van de afd. Enschedé, daarna van de afd. Haarlem) van de Vereengiing voor Vol kenbond en Vrede. Hij is ook secretaris van de Vereeniging van Leeraren in de Staatswetenschappen. Zijn vrijen tiid besteedt de heer Dinaux aan de studie der Duïtsche letteren: hij vertaalde Thomas Mann's „Zauberberg" en enkele van Mann's novellen. Superieur Sngelsch Kleermakers handwerk UIT VOORRAAD LEVERBAAR. GR HOUTSTHhoekGRMARKTHAARLEII (Adv. Ingez. Med.) ZONNESTRAAL-COLPORTEURS VOORWAARDELIJK VEROORDEELD. AMSTERDAM, 6 Juni. Het Gerechtshof heeft heden arrest gewezen in de strafzaken tegen twee colporteurs met „Zonnestraal"- loten, die zich te verantwoorden hebben ge had wegens meineed. Ter zitting van den politierechter van 27 April 1934 hadden ver dachten. die eerder nimmer veroordeeld zijn geweest, verklaard dat een derde colporteur met deze loten, die door een agent, na ge waarschuwd te zijn, was aangehouden omdat hij in stv-'jd met de politie-verordening, ge werkt had met een megaphoon, geen „verzet" tegen cjezen agent had gepleegd. Wel had de arrestant volgens hen. naar zij later toe gaven, eenigszins „gerukt en getrokken", doch zij hadden dit geen oogenbiik als eigenlijk „verzet" beschouwd. De Rechtbank, die opzettelijke meineed bewezen had geacht, had elk van hen veroor deeld tot één jaar gevangenisstraf. Het Hof Vegde hun eenzelfde straf op. echter geheel voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaren. Het Hof overwoog in zijn arrest dat een voorwaardelijke straf gemotiveerd was. gezien het blanco strafregister en het gunstig ver leden van beide colporteurs, terwijl het tevens de omstandigheden liet gelden waaronder 't feit was geplepgd.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5