I Conflict Bloemendaal—Zandvoort over tenten op het strand. LETTEREN EN KUNST JAC. URLUS. t y R TJ D 'A G 7 JUNI 1935 HAAREEM'S DAG BEAD 13 Spoedige oplossing voor strandbezoekers en kampeerders zeer gewenscht Wat zal dezen zomer geschieden? Dezer dagen schreven wij over de moei lijkheden tusschen de gemeentebesturen van Zandvoort en Bloemendaal, naar aanleiding van het besluit van Zandvoort het tenten kamp naar het Noorden (op enkele hon derden meters afstand van den Zeeweg) te verplaatsen. Wij gaven toen de meening van Zandvoort. Hier volgt lioe Bloemendaal er over denkt. Bloemendaal heeft zich groote financieele offers getroost (te z-amen aan weg en ter reinen twee millioen gulden) om een toegang te verkrijgen naar eigen strand. Het heeft den stadsbewoners gelegenheid gegeven, van zon en zee te genieten in ten tenkampen. Ook voor deze categorie strand - bezoekers heeft Bloemendaal de laatste ja ren aanzienlijke offers gebracht. De reden tot het indienen van het uitbreidingsplan was de behoefte om een behoorlijke badge legenheid te kunnen bouwen, het strandle ven te ordenen en de aangekochte gronden in exploitatie te kunnen brengen. Enkele dagen nadat het uitbreidingsplan van Bloemendaal is aangenomen, kwam Zandvoort met het plan. het tentenkamp •naar het Noorden te verplaatsen. De Zand- voortsche raad verkeerde in de meening, dat van Bloemendaalsche zijde geen bezwaren waren te verwachten. Zandvoort heeft nu een tentenkamp ont worpen -zonder behoorlijke toegangswegen. Dit nu is volgens Bloemendaal's standpunt het begin van veel moeilijkheden. Het Zandvoortsche college, beklaagt zich nu. dat Bloemendaal afgangen naar zee heeft afgesloten zonder Zandvoort er in te kennen. Doch Zandvoort is begonnen het tentenkamp te verplaatsen zonder 'Bloemen daal er m te kennen. De verplaatsing van het Zandvoortsche kamp tot vlak bij den Zeeweg heeft voor Bloemendaal twee nadeelen: le. De overstrooming van de eigen strook door inwoners van het tentenkamp. Dit is heel natuurlijk en niet te vermijden. 2e. De strook duingrond achter dit gebied, in het bezit van Bloemendaal, is absoluut onverkoopbaar voor villabouw. In 1931 heeft Zandvoort al gedreigd een bouwverbod te leggen op dien grond, als Bloemendaal niet gratis grond wilde afstaan aan Zandvoort voor wegverbreeding. Ged. Staten hebben dit verhinderd. Zandvoort is nu ontstemd omdat Bloemen daal twee afgangen heeft afgesloten. Dit is pas gebeurd toen de onderhandelingen met Zandvoort niet wilden vlotten. Iedere eige naar zou het zelfde doen, wanneer hij hin der ging ondervinden op eigen terrein. De vrije strook van 260 meter zooals Zandvoort die zich denkt, zal zeker niet blijven bestaan, •dit jaar, omdat de standplaatsen voor ver- verschingstenten zijn verpacht. Bloemendaal meent dat dit is geschied om de afgangen weer geopend te krijgen. Mocht de raad van Zandvoort van mee ning veranderen, dan .zal Bloemendaal ook de afgangen weer open stellen. Bloemendaal wenschte een minnelijke schikking. Het heeft voorgesteld indien het tentenkamp-Zuid van Zandvoort blijft, in de kosten van een aan te leggen weg bij te dragen. B. en W. van Zandvoort hebben dit voor stel niet aan den raad voorgelegd. Een an der voorstel van Bloemendaal, om beide kampen te concentreeren, ten Noorden van den Zeeweg is eveneens afgewezen en even min door B. en W. van Zandvoort in den raad gebracht. Van Bloemendaalsche zijde wordt het ver der als een grief beschouwd, dat op een ver zoek van die zijde om een bespreking met B. en W. van Zandvoort, als antwoord bin nen kwam, dat men de meening van het •college zou kenbaar maken, terwijl het ver zoek om een onderhoud onbeantwoord werd gelaten. Bloemendaal is van meening, dat net zoo ver is gegaan, als het mogelijkerwijze kon. Maar voorop staat, dat het zich niet kan laten inklemmen tusschen twee tentenkam pen. Door dit aneeningsverschil zouden de strandbezoekers en kampeerders wel eens de dupe kunnen worden, zij het tijdelijk.- Het is te hopen dat beide gemeenten, die elk afzonderlijk een taak hebben te vervul len in het strandleven, het spoedig zullen eens worden. Het algemeen belang weegt „toch nog altijd het zwaarst. Wat de kampeervereenïgïngen er van denken. De leden van eenige kampeervereeni gingen te Haarlem en te Amsterdam zijn dezen zomer gedwongen hun heil elders te zoeken dan op het Bloemendaalsche strand. Op den eersten van deze maand heeft namelijk het bestuur van de al- gemeene kampeervereeniging „Licht en Vrijheid", gevestigd te Haarlem, na eenigen tijd zoowel mondeling als schrif telijk met het Bloemendaalsche ge meentebestuur in contact te zijn geweest, het volgende schrijven ontvangenr „Hier bij hebben wij de eer u in kennis te stellen met het genomen besluit om, hangende het geschil over het kampee ren met Zandvoort. voor dit jaar geen kampeervergunningen te .verleenen. wes halve wij u in overweging geven om ten- spoedigste te trachten kampeergelegen heid te Zandvoort te verkrijgen". Zooals men zal weten is in een zitting van den Zandvoortschen gemeenteraad besloten het kampeerterrein van het Zuiden te ver plaatsen naar het strand tusschen het Noorderbad en de grens van de gemeente Bloemendaal. De prijs der vergunningen werd bepaald op f 5.75 per week voor „vaste kampeerders"en op f 0.75 voor hen. die een dag of een weekend hun tent op dit gedeelte opsloegen. Door dit besluit kwam dus het einde van den Zeeweg (bij het Bloemendaal sche strand) te liggen tusschen twee tenten kampen. want op 't strand ten Noorden van den Zeeweg sloegen reeds verscheidene jaren leden van "kampeervereenigingen en niet- aangeslotenen hun tenten op. De kampeer vergunningen voor dit gedeelte waren voor den prijs van f 2 per seizoen verkrijgbaar. Omdat het eigenlijke Bloemendaalsche strand nu tusschen twee kampeerterreinen zou komen te liggen, is men in den Bloemen- daalschen raad tot wijziging van de bestaan de regeling overgegaan met het resultaat, [weergegeven- in bovenstaand-en brief» Voornamelijk zijn door deze wijziging de kampeervereenigingen .Licht en Vrijheid" te Haarlem en „Licht en Lucht" te Amsterdam in moeilijkheden gebracht. De voorzitter der eerstgenoemde vereeni- ging de heer D. van Lieshout, deelde ons om trent den geschapen toestand een en ander mede. De vereeniging „Licht en Vrijheid" streeft er reeds vijf jaar naar, in samenwerking met de Amsterdamsche vereeniging .Licht en Lucht", een ordelijk kampeeren mogelijk te maken. Vorig jaar werd de vereeniging door het Bloemendaalsche gemeentebestuur ver zocht een plan voor een goed geregeld kamp aan het Bloemendaalsche strand te maken en dit tegen het voorjaar In te sturen. Dit is geschied. In het begin van dit voorjaar was echter de Bloeniendaalsch-Zandvoortsche kwestie nog niet opgelost en er werden geen vergunningen voor dit jaar verleend, hoewel de Bloemendaalsche burgemeester. Jhr. mr. C. J. A. den Tex. niet tegen het kampeeren op zich zelf is. Licht en Vrijheid heeft zich. via het lid der vereeniging het Kamerlid Küpers, tot den directeur-generaal voor de volksgezondheid gewend, die na overleg met de betrokken gemeente geen grond vond verandering van beleid te bepleiten. Ook is vanwege het gemeentebestuur van Bloemendaal getracht een regeling met de gemeente Zandvoort te treffen, waardoor de kampeerders van 't Bloemendaalsche strand tegen het voor hen bestaande tarief van f 2 per seizoen naar Zandvoort zouden kunnen verhuizen. Dit is niet gelukt. Thans heeft het bestuur van Licht en Vrij heid een request aan den minister van so ciale zaken opgesteld, waarin het hem de vroegere en de huidige situatie uiteenzet en de moeilijkheden schetst, waarin de vereeni ging en de leden zich thans bevinden. Het bestuur dringt er bij den minister op aan zijn bemiddeling te verleenen tot het ver krijgen van de gewenschte kampeergelegen heid van 1 Juli af. Ook de vereeniging „Licht en Lucht" is voornemens een request in te dienen, terwijl door deze vereeniging en door de vrouwe lijke leden er van een schrijven is gericht tot Prinses Juliana. Een vereeniging, die voor een groot deel uit minvermogende leden bestaat, is thans de dupe geworden van een kwestie tusschen twee gemeenten. Zij heeft zich. teneinde een goed geordend kamp te verkrijgen, verschil lende papierbakken en reddingsmateriaal aangeschaft. Het gevaar dreigt nu dat dit voor niets is gedaan. Door de onmogelijkheid langer te Bloemendaal aan Zee te kampee ren is het ledental sterk achteruitgeloopen, terwijl, naar het bestuur in het request aan den minister zegt, het streven naar volks gezondheid belemmerd wordt. Dit is jammer, daar er kans bestaat, dat het kampeerwezen door het oprichten van een federatie van kampeervereenigingen aan de Noordzeekust geregeld zou worden. De eenige kans opeen oplossing 'ligt, aldus de heer Van Lieshout,'in de ver- - klaring van den Bloemendaaïschen -bur gemeester, dat hij geen bezwaar tegen 't weder uitreiken van vergunningen zal hebben, wanneer het - kampterrein ten Noorden van het Noorderbad weer naar Zand voort-Zuid zou worden verplaatst. Jac. Urlus overleden! Nog onverzwakt is bij ons de herinnering aan den metalen klank, waarmede hij, als Judas Maccabaeus in Handel's werk van dieh naam, de trompetten op-, de troepen ten strijde riep. Wat ook zijn leeftijd aan zijn lyriek mocht hebben ontnomen: toen in die aria stond de -held voor ons in volle kracht. Want Urlus was vooral een heldentenor. Als zoodanig heeft hij triomfen gevierd in de grootste centra, waar opera 'of muziekdrama gecultiveerd werden. Het behoeft geen betoog dat ons land, zijn vaderland, daarbij in de latere jaren slechts van ondergeschikte be- teekenis was. Hij moge hier van tijd tot tijd als gast zijn opgetreden, hij moge in Noord- wijk en in het Gooi eenige jaren de maanden zijner rust hebben doorgebracht: in hel. buitenland vond hij het belangrijkste deel van zijn werkzaamheid. Leipzig telde hem vele jaren onder zijn meest illustere burgers; aan de Metropolitan Opera te New York was hij meerdere seizoenen verbonden; in Berlijn en Weenen was hij een gevierde gast. in Bayreuth een uitverkorene. In de titel rollen van „Rienzi", „Tannhauser" en ..Lohen grin", als Siegmund, Siegfried en Loge in „Der Ring der Nibelungen". als Walther in „Die Meistersinger von Nürnberg", als Parsifal, Tristan in „Tristan und Isolde" ziedaar een prestatie als Wagner-inter- preect. die bewondering afdwingt: Don José in „Carmen", Maurico in ..De Troubadour" en zoovele andere zouden er biigevoegd moeten worden zooals de tenorpartij in Mahler's .Lied von der Erde". om'een overzicht van zijn levensarbeid te geven. Maar in Wagner- werk heeft, hij toch wel zijn grootsten roem geoogst. Was Urlus dus in de eerste plaats drama tisch zanger, ook op-het gebied van het oratorium heeft hij zijn sporen verdiend. A. NoordewierReddingriïs. A. P. de Haan Manifarges. Jac. Urius en Joh. Messchaert. vormden indertijd een solokwartet, welks luister dien der hedendaagsche minstens evenaarde, zooal niet overtrof; een solokwar tet, dat bij de Amsterdamsche uitvoeringen der Negende onmisbaar was. En in de eerste iaren van Urlus' openbaar optreden hoorde men hem als lyrischen tenor. Het eroico '■wam pas later. Als meerdere anderen van onze groote vocale sterren stamde Urlus uit het Zuiden van ons land. Aan de grens van Limburg, dat ons ook Jos. Tiissen schonk, werd Urlus in 1867 geboren; Noordbrabant, waaruit Jos. Oreiio afkomstig was, zag het kind tot jon geling opgroeien en daar te Tilburg werden de buitengewone stemkwaliteiten van den 16- iarige opgemerkt. Het volgende jaar kwam hij als solist te Utrecht en daar werd hij door den operadirecteur De Groot die met. Kees van der Linden samenwerkte, ontdekt. ■Ernstige zangstudie te Utrecht, waar o.a. de beroemde zangpaedagoge Cornëfie- van Zan ten hem onder hare leiding had, volgden en in 1894 werd Urlus aan de toenmalige Neder- landsche Opera van De Groot en Van dei- Linden verbonden. Gedurende die verbinte nis voltrok zich zijn metamorphose van lyrischen- tot heldentenor. Enkele jaren later werd hij'.als eerste heldentenor aan de Koninklijke Opera te Leipzig verbonden, en tot het begin van den wereldoorlog is hij in Duitschland woonachtig gebleven. We vin den hier een parallel met den levensloop van den zooeven genoemden Jos. Tijssen, die ook van het lyrische tot het heroïsche genre overging en ook in Duitschland het meest vaste terrein voor zijn werkzaamheid vond. Hoewel de gezondheidstoestand van Jac. Urlus al een paar jaren te wenschen over liet. is zijn overlijden toch nog onverwacht gekomen. En zoo is dan weer een van de grooten der oude garde van ons heengegaan. Wat er nog van in leven is. is niet meer in actieven dienst. Mevr. Noordewier en Mevr. De Haan hebben zich uit de openbare kunstbeoefening teruggetrokken. Messchaert is reeds lang overleden, Jos Tijssen. werd het- slachtoffer van een laaghartigen overval. De naam van Orelïo behoort al lang tot de geschiedenis, die van Henri Albers, Cato EngelenSewing insgelijks. Het was een geschiedenis, „opge- leyt van litswissel en menigerley verval", de geschiedenis der eerste Nederlandsche opera- Zij is ondergegaan in dien lotswissei. evenals de gelijksoortige ondernemingen die in den loop der jaren op haar gevolgd zijn. Een Koninklijke-, een staats-, een stedelijke opera zijn we nog steeds niet rijk. Die geschiedenis is niet vleiend voor het aanzien dat- de dra matische kunst in de officieele kringen of bij de Maecenaten van ons land genoot. Maar in die geschiedenis blinken toch voor immer eenige heldennamen uit en daartoe mag de naam van Jac. Urlus zeker in de eerste plaats gerekend worden. K. 'DE JONG. AUTOTOCHT. Op Zondag 23 Juni a.s. zal de afdeeling Haarlem van de Vereeniging tot bevordering der gezondheid in de grafische vakken in Ne derland haar jaarlijkschen autotocht hou den. De reis gaat ditmaal naar Breda, Tilburg en 's-Hertogenbosch. In Breda wordt het gezel schap door het bestuur der afd. Breda ont vangen, die het gezelschap de mooiste punten zuilen laten zien. De nieuwe Beurs te Rotterdam komt er. Met het werk wordt begonnen. Plannen van architect Staal uitgewerkt. Op het Rotterdamsche Stadhuis is een pers conferentie gehouden, waarin namens het be stuur van de N.V. De Beurs van Koophandel door den heer Plate mededeelingen zijn ge daan over den stand van zaken met de Beurs- plannen, waarna architect Staal die plannen aan de hand van teekeningen heeft toegelicht. Het is ruim 6 jaar geleden, dat architect Staal de prijsvraag voor den bouw van een nieuwe beurs in Rotterdam aan den Coolsin- gel, won. Sindsdien is er hard aan de verwe zenlijking van dit plan gewerkt. De gemeente heeft indertijd haar medewerking verleend door deel te nemen aan de stichting en in te brengen den benoodigden grond ter waarde van 11/2 millioen gulden. In totaal zou dan nog 6 millioen noodig zijn. Door de tijdsom standigheden moest het plan vereenvoudigd worden. Mede dank zij de goedkoopere bouw kosten kan het thans benoodigde bedrag, bui ten den grond, op 3.8 millioen worden geraamd. B. en W. van Rotterdam hebben bouwvergun ning verleend, zoodat niets den bouw meer in den weg staat. Nog dit jaar zal dan ook krach tig met het werk begonnen worden. Over eenige maanden zullen de op de gronden nog aanwezige gebouwen gesloopt zijn. het laatste de Academie voor kunsten en wetenschappen waarvoor een nieuw gebouw moet worden ge sticht, doch dat zoolang in een schoolgebouw huisvesting krijgt. Architect Staal denkt eind 1939 met het groote werk gereed te zijn. Deze nieuwe Beurs is ontworpen op een ter rein ter grootte van 13.000 M2. begrensd dooi den Coolsingel, de Meent, de Zandstraat en de St. Laurensstraat. De zalen van het Beurs- bedrijf liggen op de hoofdverdieping, die 5.25 M. boven de begane straat ligt. Zij bestaan uit een groote zaal voor Graanbeurs en Goede renbeurs, waarop aansluiten de effectenbeurs, de termijnbeurs, de schippersbeurs, veilingzaal. post, telegraaf en telefoon. De hoofdingang komt op den hoek van Coolsingel en St. Lau rensstraat. De strooken aan den Coolsingel en de Meent worden bebouwd met kantoorge bouwen, boven winkels op straathoogte. De kantoren aan den Coolsingel bevatten 5. aan VERZEKERINGSVOORWAARDEN GRATIS ONGEVAI.I.ENVERSEKERIHG Zie vetgedrukte aanvulling onderaan Elke betalende abonné van Haarlem's Dagblad Is. zoolang lijn abonnement duurt, dit blad verschijnt en de Directie van „Haarlem'» Dagblad" de verzekering doet duren, verzekerd tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen, op de volgende voorwaarden: Artikel i. Als verzekerden worden beschouwd alle per week, per maand enjof per kwartaal betalende geabonneerden, die aan de volgende vereischten voldoen: a. gedurende minstens twee weken (in het geval van maand-en kwartaal-abonnés gedurende een volle maand)als geabonneerde in de registers van „Haarlem's Dagblad" zijn ingeschreven; b den iSen verjaardag gepasseerd zijn en den Bosten verjaardag nog niet bereikt hebben; niet lijden aan ziekten o( gebroken, welke voor hen het gevaar voor ongevallen vergrooten, en voikomen het gebruik hebben van bunnc ledematen en zintuigen. Artikel a. Onder ongeluk, als in deze voorwaarden bedoeld, wordt verstaan de uitsluitende en rechtstreeksche oorzaak van een lichamelijk letsel .(waaronder qolt te water geraken verstaan wordt), den verzekerdeonafhankelijk van zijn eigen wil overkomen, en ikvaarvdin het bewijs geleverd worde dat zulks door van buiten af töegcb'raqht geweld werd veroorzaaktmet het gevolg hierna in Artikel 3 aangeduid. Artikel 3. De nitkeeringen bedragen: 600 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen dé grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van de levenslange ongeschiktheid van den verzekerde waaronder begrepen wordt de amputatie van twee ledematen, hetzij beide voeten of beide handen, dan wel één voet. en één hand, boven den enkel of den pols of onherstelbaar gezichts verlies uit beide oogen (totale blindheid), een en ander binnen tien dagen 11a den datum van het ongeval; 600 GULDEN, Indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van den dood van den verzekerden geabonneerde, hetzij onmiddellijk of uiterlijk binnen driemaal 24 uren na het ongeval GULDEN, Indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak Is van de amputatie van één hand of één voet boven den pols of enkol of van het onherstelbaar gezichtsverlies uit één oog (totale blindheid van dat oog), een en ander binnen 10 dagen den datum van het ongeval; GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak Is van de amputatie van beide leden van een duim, binnen tien dagen na den datum van bet ongeval; 150 GULDEN, Indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaardeu) de eenige en rechtstreeksche oorzaak Is van de amputatie van alle leden van een wijsvinger binnen tien dagen na den datum van het ongeval; 50 GULDEN, indien het oDgcluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) dc eenige en rechtstreeksche oorzaak is van dc amputatie van alle ledeu van eeu anderen vinger binnen tien dagen na den datum van het ongeval; GULDEN, indien het ongeluk (vaUende binnen de grenzen in de voorwaarden) de eenige cn rechtstreeksche oorzaak is van de breuk van een boven- en/of onderarm of van de breuk van een boven- en/of onderbeen; terwijl onverminderd de bepaling der voorlaatste alinea van artikel 6, krachtens deze verzekering alle ultkeeringen op het hoofd van één persoon verzekerd cn om welke redenen ook te doen, te zamen nooit meer dan t 600,kunnen bedragen, onder bepaling, dat ingeval reeds bij het plaats grijpen van een ongeluk de bovengenoemde ledematen van het lichaam mochteD worden gescheiden, door snijding, wringing, scheuring, knelling, als anderszins, dat verlies met amputatie zal worden gelijkgesteld. Verder onder bepaling, dal het verlies van vóór het ongeluk reeds onbruikbare, gebrekkige of verminkte ledematen geen aanspraak geeft op, cn niet in aanmerking komt bij overlijden. Hetzelfde geldt voor liet geval dat reeds vóór het ongeluk ledematen gemist werden. Heeft een ongeval liet verlies van meerdere vingers van een hand teugcvolgc, dan gaat de volle te verleenen uitkeering in geen geval het bedrag te boven dat voor het verlies van de gchcele hand is vastgesteld. Een ongeval geeft nimmer recht op meer dan één uitkeering, met dien verstande, dat indien hetzelfde ongeval zoowel breuk als verlies van een boven- of onderarm of been tengevolge heeft, de uitkeering voor verlies zal worden verleend. Artikel 4. De uitkeering Ingeval van overlijden geschiedt aan de echtgenootc of bij ontstentenis daarvan aan de erfgenamen van den gedooden abonné. Uitkeeringen wegens verlies van ledematen, vingers of oogen geschieden aan den abonné zclven. In geval recht op schadeloosstelling ontstaat, zal de uitkeering geschieden binnen tien dagen nadat de noodige inlichtingen verkregen zijn en het persoonlijk letsel, en de oorzaak en gevolg daarvan bewezen zijn ten genoege der Directie „Haarlem's Dagblad". Artikel 5. Eene uitkeering zal niet verschuldigd zijn bij dood of verlies van ledematen of oogen, of breuk van ledematen direct of indirect, veroorzaakt: a. door ceaigc ziekte, kwaal of voorbeschiktheid van den ver- b. door eenige heelkundige operatie of door uitputting als gevolg daarvan (tenzij die operatie noodzakelijk was wegens letsel, waartegen verzekerd is); c.:door eene bevalling of zwangerschap, ook al mocht de dood verhaast zijn door een ongeluk; d. door zonnesteek, of terwijl de verzekerde onder don invloed van overprikkeling of somnambulisme was of door bedwel mende dranken of krankzinnigheid minder in staat dan ge woonlijk om zorg voor zich zclven te dragen; c. door zelfverminking, zelfmoord of poging daartoe, hetzij willekeurig of niet, onverschillig of de geabonneerde al dan niet goed bij zinnen was; f. in duel. of gedurende dc voorbereiding tot of deelneming aan wedstrijden of bij vlieg- of luchtvaarttochten of bij baden, 1, automobielrijden, motorwielrijden of wielrijaen; 400 250 30 voor alle betalende abonnés van HAARLEM'S DAGBLAD g. door grove nalatigheid of grove onvoorzichtigheid of door vechten, of aanvallen tegen den persoon van verzekerde of in buitcnlandschen oorlog of biuucnlandschc beroerten. Het verdwijnen, verdrinken of door gas of gassen verstikken van den verzekerde, wordt ten opzichte van deze verzekering aango- :t als te zijn veroorzaakt door grove nalatigheidof grove onvoor zichtigheid, tenzij ten genoege van de Directie van Haarlem's Dagblad het bewijs van het tegendeel wordt bijgebracht. De verzekering geldt echter wel voor gevallen waarbij hot ongeluk veroorzaakt werd tengevolge van rechtmatige zelfverdediging, of wel bij poging tot redding van personen of tot afwending van drei gende gevaren. Onder bepaling, dat indien een abonné in staat van krankzinnig heid of verstandsverbijstering zal raken of zich buiten Europa mocht begeven (behalve indien hij van ccne Europeesche haven naar een andere Europeesche haven reist in een schip' met vast dek in tijd van vrede) of indien hij zich in krijgdienst te land of te water begeeft en evenzeer van den dag af waarop hij ophoudt zijn abonnementsprijs van Haarlem's Dagblad te betalen of deze courant ophoudt te verschijnen, of de Directie van Haarlem's Dagblad de verzekering doet eindigen, alsdan deze verzekering voor hem geheel zal ver vallen en krachteloos worden. Van de verzekering zijn uitdrukkelijk uitgesloten: allen die zich met de bereiding, het verwerken of proefnemingen met buskruit, schietkatoen, nitroglycerine, dynamiet, naphtha, acetylccngas of andere licht-ontplofbare of licht-ontvlambare stoffen bezig houden of daarbij desbewust tegenwoordig zijn. Evenmin geldt deze verzekering voor mijnwerkers, acrobaten, circusrijders en dergelijkcn. Zeevisschers, zeevarenden en personen van den Loodsdienst zijn in de verzekering begrepen, cn wel, wat betreft ongevallen aan den wal voor alle uitkeeringen. Verlies van ledematen wordt ook aan boord gedekt, doch op uitkeering bij overlijden kan voor hen uitsluitend aanspraak worden gemaakt indien hel ongeval dat het overlijden tengevolge heeft, aan den wal plaats had. Indien de gevolgen van een ongeluk door ziekelijke omstandig heden, waarin de verzekerde verkeerde op het oogenblik dat het ongeval plaats had, vergroot worden, wordt eventueel geen hoogere .schadeloosstelling betaald, dan die, welke volgens het oordeel van den geneeskundigen adviseur van „Haarlem's Dagblad" zou hebben moeten zijn uitgekeerd aan een normaal persoon, door hetzelfde ongeluk getroffen. Gedurende den termijn, waarin de verzekerde lijdende is aan de gevolgen van een ongeluk, zal de verzekering tijdelijk buiten kracht zijn met betrekking tot elk nieuw ongeluk, dat den verzekerde mocht treffen. Artikel 6. Ingeval een geabonneerde een ongeluk overkomt, moeten in alle gevallen alle bijzonderheden daaromtrent cii omtrent het bekomen letsel zoo spoedig mogelijk schriftelijk gemeld worden aan de Directie van „Haarlem's Dagblad" te Haarlem en Indien zoodanige kennisgeving niet binnen driemaal 24 uur nu het ongeluk Is geschied, dan zal geenerlel uitkeering ver schuldigd zijn. Indien de getroffene zeevarende ls, moet de kennisgeving van het overlijden geschieden binnen drie dagen na het bekend worden van het ongeluk aan de belanghebbenden. Zoo spoedig mogelijk na liet ongeluk, moet de hulp van een be voegd geneeskundige worden ingeroepen en dc verzekerde is gehouden onder geneeskundige behandeling te blijven en dc voorschriften van den geneesheer onafgebroken op te volgen totdat hij volkomen hersteld is. In ieder geval moet den geneesheer van „Haarlem's Dagblad" toegestaan worden den verwonde tc onderzoeken, wanneer en zoo dikwijls zulks billijkerwijs getischt kan worden cn „Haarlem's Dagblad" heeft eveneens vrijheid om zoodanige genees- cu heel kundige hulp te verstrekken als het noodig acht. Elk bewijs hetwelk de Directie van „Haarlem's Dagblad" van tijd tot tijd zou kunnen eischcn betreffende ccnig ongeluk of verwonding op grond waarvan een eisch werd ingesteld, zal haar zoo spoedig mogelijk, nadat hiertoe het schriftelijk verzoek gedaan werd, gegeven moeren worden. In geval van eenig Ongeluk met doodclijken afloop moet hiervan aan de Directie van Haarlem's Dagblad te Haarlem schriftelijk worden kennis gegeven, onmiddellijk nadat het ongeluk aan belanghebbenden bekend zal zijn geworden. Het niet nakomen van een of meer der in dit artikel genoemde verplichtingen, zal elke aanspraak op uitkeering voor belangheb benden verloren doen gaan. Alleen na overlegging van het nauwkeurig door licra en den behandelenden geneesheer ingevulde aanvragc-formulier tot uit- keeriug, en ingeval van overlijden, van de doodacte, kan de belang hebbende aanspraak maken op dc behandeling zijner vordering. De overgelegde stukken blijven het eigendom van „Haarlem's Dagblad". De kosten der gcêisclitc verklaringen komen ten lasto van dengene die de uitkeering aanvraagt. Alle bedragen, die krachtens deze verzekering verschuldigd zijn. zullen betaalbaar zijn ten kantore van „Haarlem's Dagblad", slechts na ontvangst van eene door de(n) rechthebbende(n) ge teekende quitantie. terwijl de verzekering bij uitbetaling van een bedrag van meer dan twee honderd eu vijftig gulden zal vervallen. Van geen som, die verschuldigd is, zal interest betaald worden, ook niet in gevallen, waarin die anders volgens dc wet verschuldigd zou zijn: terwijl de verplichting tot uitbetaling van ecnig bedrag ophoudt, wanuccr het niet hiuuen ecu maand, nadat het ls toegestaan geworden, is ingevorderd. Artikel 7. Alle geschillen uit de voorwaarden voortvloeiende, zullen beslist worden door drie scheidslieden, Nederlanders, bij onverdeelde keuze door partijen te benoemen- Bij weigering of bij gebreke van overeenstemming geschiedt de benoeming der drie scheidslieden door den Kantonrechter te Haarlem. Partijen zijn aan ae uitspraak der scheidslieden onderworpen als aan een vonnis in het hoogste ressort en zullen elk haar eigen kosten dragen, benevens de helft van het honorarium der scheidslieden. Artikel S. Bczwarlng of vervreemding van de rechten, voor een geabonneerde uit deze verzekering voortvloeiende, heeft geen rechtsgevolg. Alzoo zal het ontvangbewijs van den verzekerde of, bij overlijden, van de echtgcnoote of erfgenamen van den verzekerde in ieder geval volledige kwijting ten gevolge hebben. Met het oog op vaststelling der identiteit van den verzekerde, moet deze bij elke verandering van woonplaats, beroep oi naam, hetzij door huwelijk of anderszins, daarvan ten spoedigste opgave doen aan de Directie van „Haarlem's Dagblad" te Haarlem. ALGEMEENE VOORWAARDEN'. Als abonné In den zin dezer verzekering wordt beschouwd het hoofd van bet gezin, tenzij, voordat het ongeval plaats greep een ander lid van het gezin als verzekerde is aangewezen na schriftelijk verzoek aan^de administratie van Haarlem's Dagblad. De abonnés van het Geïllustreerd Zondagsblad van Haarlem's Dagblad zijn eveneens nog afzonderlijk gratis tegen ongevallen verzekerd. Voor deze aparte verzekering (waarvan de uitkeeringen worden gegarandeerd door de Nieuwe HAVBank te Schiedam) zijn de voorwaarden gratis ten kantore van Haarlem's Dagblad verkrijgbaar. De uitkeeringen voor de verzekering van het Geïllustreerd Zondagsblad zijn als volgt: Levenslange ongeschiktheid f 2000.Overlijden f600.Verlies van hand, voet of oog f 400.Duim of Wijsvinger f 75.Elke andere vinger f 30. Bij spoor* of tramongeval, etc., worden de uitkeeringen: bij overlijden f 1000.bij invaliditeit f 3000. Door deze publicatie zijn alle vroeger gepubliceerde perzek eringsvoorwaarden vervallen* de Meent 4 verdiepingen. Op den hoek van Meent en Coolsingel komt een café-restaurant, in aansluiting daarmede is, met den ingang aan den Coolsingel, een concertzaal gedacht voor ongeveer 600 menschen. De bedoeling is een perfecte muziekzaal t-e scheppen voor uit voeringen van kamermuziek. Voor ae Kamer van Koophandel is in dit gebouw een zeer ruime huisvesting ontworpen, grootendeels op 12.25 M. boven de begane straat. Op het gelijkstraatsche oppervlak treffen we nog aan een schipperscafé aan de Zand straat "en een groote garage aan de St. Lau rensstraat. De Groote beurszaal wordt over dekt met een glasgewelf van half-kristaltegeis in betonramen gevat, met speciale schermen in het kapprofiel ter wering van zonlicht. Het gehcele complex van het Beursgebouw bestaat uit een samenvoeging van zuivere ge bruiksruimten, zuinig en compact gegroepeerd, zooveel mogelijk en zoo direct mogelijk die nend het gebruik. Dit karakter bepaalt in groote trekken het uiterlijk van het gebouw. VEILINGEN. Donderdagavond werden in het Notarishuis geveild: No. 1. Huis met bovenwoning Prinsenbol- v/erk 20 en 22. annex smederij met machine rieën Baljuwslaan 20. Kooper J. G. Veenen- bosch qq. f 15.850. No. 2. Villa Pieter Aertzlaan 8 te Heem stede. Kooper A. Meijer f 13.D50. No. 3 Heerenhuis Heemsteedsche Dreef 110. Kooper A Stevens qq. 10.900. No. 4 Heerenhuis Heemsteedsche Dreef 112. Kooper J. B. Kroon van Diest qq. f 10.800. No. 5. Huis Lucas van Leydenlaan 8 le Heemstede. Kooper J. Feilzer f 7000. No. 6. Heerenhuis, Havenstraat 42 Heem stede. Koóper J. D. Rigbers f 4700. No. 7. Niet geveild is uit de hand verkocht. No. 8. Het door brand beschadigde huis Bloemenaaalscheweg 155 te Bloemendaal. Kooper C. Keur f 2925. No. 9. Huis Oranjestraat 71. Kooper Tj. Schaap f 3075. No. 10. Heerenbuis, Wagenweg 84. Opge houden op f 13.500 No. 11. Huis Nieuw Heiligland 15. Opge houden op f 1800. No. 12. Huis Vooruitgangstraat 63. Kooper A. Bdedeveld qq. f 3210. No. 13. Huis Westerstraat 83. Kooper Tj. Schaap f 2405. LAGER ONDERWIJS. B. en W. van Haarlem stellen aan den raad voor den heer L. v. Berkel, onderwijzer aan school 37 (Soendastraat) over te plaatsen naar school 13 i Haarlemmerliedestraat) en den heer J. Berends van school 13 naar school 37. NIEUWE COMMISSARISSEN BIJ DE HOLL. VOORSCHOTBANK. Tot commissarissen van de Hollandsche Voorschotbank werden benoemd Prof. Mr. J. Ph. Suyling en de aftredende directeur de heer H. M. van Bemmelen, waarvan laatst genoemde als commissaris aandeel in de leiding der bank behoudt. Ook" werd op de aandeelhoudersvergadering besloten geen 41 12 pet. en 6 pet. schuld brieven uit te loten. SCHEEPVAART BERICHTEN HOLLAND—AMERIKA LIJN. Nebraska, Rotterdam n. Vancouver p. 5 (12.5 nan. Beachy Head, Binnendijk. Rotterdam n. N.-Orleans 4 (n. m.) van Havana. Lochmonar, 6 v. Vancouver te Rotterdam. Drechtdijk, Vancouver na Rotterdam 4 te Balbao. Damsterdijk 3 v. Voncouver n. Rotterdam. HOLLANDAFRIKA LIJN. Jagersfontein, 6 v. Hamburg n. Amsterdam. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Hercules (thuisr.) 6 van Havre. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Zuiderkerk (thuisreis) 5 van Colombo. JAVA-CHINA-JAPAN LIJN. Tjikembang, 4 v. Hongkong n. Muntok. Tjisondari 5 te Manilla. Tjinegai'a, Shanghai n. Java 4 v. Macassar. JAVA—NEW-YORK LIJN Palembang, New-York n. Batavia 6 te Sin gapore. Adrastus. Java n. New-York 5 te Penang. KON. HOLL. LLOYD. Eemland (uitr.) 6 (v.m.) van IJmuiden. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. Achilles, 5 v. Hamburg n. Amsterdam. Alkmaar, Chili n. Amsterdam via Liver pool 6 (12.30 v.m.) 350 mijl N.N.W. van Flores. Calypso, 5 van Genua naar Livorno. Costa Rica, Amsterdam n. Barbados 5 (5 n.m.) van Madeira. Fauna, 5 van Catania naar Messina. Ganymedes, Bourgas n. Rotterdam, pass. 5 Finisterre.. Rhea, 5 van Lissabon naar Oporto. Saturnus 5 van Algiers naar Calamata. Ulysses. 6 van Varna naar Constantza. Merope 6 van Huelva te Lissabon. Telamon, 6 van Amsterdam naar Rotterdam Vulcanus 6 van Amsterdam n. Rotterdam. Orestes, 6 van Amsterdam n. Rotterdam. ROTTERDAMSCHE LLOYD Dempo, (thuisr.) 6 te Suez. ROTTERDAMZUID-AMERIKA LIJN. Aldabi (thuisreis) 5 v. Victoria (Braz.). STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. J. P. Coen (uitr.) 6 te Southampton. Poelau Bras (uitr.) p. 4 Gibraltar. STOOMVAA RT-MIJ OCEAAN Theseus, 5 van Batavia en Amsterdam te Londen. Philoctetes. Rotterdam n. Japan 5 (8.20 v.m.) 63 mijl Z.O. van Land's End. Eurymedon, Liverpool n. Java p. 5 Gibraltar. City of Cardiff, Japan n. Rotterdam 5 v. Penang. Polydorus, 5 Juni van Batavia te Hamburg. Phrontis, Amsterdam n. Java 6 van Suez. Perseus. Japan n. Rotterdam 4 te Yokohama City of Wellington. Dairen n. Rotterdam te Shanghai. An tenor. Japan n. Rotterdam 5 v. Hongkong. Clytoneus, Batavia n. Amsterdam p. 6 Prawle Pt. SILVER-JAVA-PACIFIC LIJN. ISilverbeech, Vancouver n. Bombay 5 te Madras. Silverpalm 2 v. Vancouver n. N.-Orleans.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 7