Café's willen later sluiten. de THEESCHENKERIJ v.h. Boerderij v. Bruggen in den Hout Fotografeeren goedkooper dan ooit! fata ZeiHfta Bce-estc&ai 6 Intermezzo. Hel Belou^eifltsie 52e 'Jaargang N&. 15937 Ver«vcKIfhï clagelijlcs, EeKalvë öp Zori- én Feestdagen Zaterdag- 8 Juni 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: F. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden f 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72y2. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIcN 1—5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim 75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. Concurrentie met andere plaatsen is te groot. Haarlem verkeert in een uitzonderings positie wat den sluitingstijd voor café's en res taurants betreft. Het ligt gelijk een eiland in een zee van late sluitingsuren. Het heeft nog meer bepalingen, waardoor het ongunstig af steekt tegen andere plaatsen, die alle in min of meerdere mate concurrenten zijn. Enkele eigenaren en exploitanten van café's en restaurants hebben overlegd wat hieraan gedaan moet worden. Zooals men weet heb ben de café's tijdens de bloemententoonstelling Flora vergunning gekregen tot één uur 's nachts geopend te blijven, al heeft deze regeling aanvankelijk wel interne moeilijk heden in het cafébedrijf veroorzaakt. De bedoeling is het gemeentebestuur te ver zoeken een dergelijke regeling als voor Flora ook voor de Zaterdagen en Zondagen in te mogen stellen. Immerst zoo meenden deze café en restaurantexploitanten, is het onmo gelijk te concurreeren tegen omliggende plaat sen, waar het sluitingsuur veel later ligt: Zandvoort, Amsterdam, Den Haag en alle andere groote steden. Doch niet alleen het sluitingsuur verschilt in groote mate met andere steden en dorpen, ook de bepalingen wat de muziek betreft, kennen hier een arti kel dat men vergeefs ih elke andere plaats zal zoeken. In Haarlem is het namelijk verboden vrou welijke musici te engageeren. Op het oog lijkt deze bepaling misschien van weinig belang, zei ons iemand uit het restaurantbedrijf, doch in werkelijkheid brengt dit voorschrift menig exploitant in moeilijkheden bij de aanstelling van een orkest. Heel vaak komt het voor dat in een goed orkest de echtgenoote van een der leden ook een werkzaam aandeel heeft. Het artikel in de muziekverordening maakt het dan onmogelijk dit ensemble te engageeren. Dit als een der vele voorbeelden van moeilijk heden door deze bepaling. Wij vernamen voorts dat na de sluiting van Flora het hotelleven in onze stad nagenoeg stil ligt. Reeds met Hemelvaartsdag was het te merken dat in Brussel een wereldtentoon stelling wordt gehouden Ofschoon deze kwestie natuurlijk los staat van het andere, moge daaruit ook nog^ eens blijken dat de Haarlemsche hotels, café's en restaurants in dezen tijd geen reden tot jui chen hebben en dat het wenschelijlc is te hel pen waar te helpen is. De vluchtkeuvel tusschen Raaks en Raaksbrug. De heer Klein vraagt verwijdering. Het'raadslid, de heer M. L. A. Klein, heeft tot B. en W. de vraag gericht, of zij het oogenblik niet gekomen achten, den vlucht heuvel tusschen de Raaks en de Raaksbrug, die daar bij wijze van proef is gelegd, te doen verwijderen, daar die vluchtheuvel, die niet in de as van de Raaks ligt, meer een hinder nis voor het verkeer is, dan dat hij een vlot verkeer bevordert. Dringen op de Singels. Vrijdagavond is weer een avond geworden van dringende drommen, duwend en vechtend voor het bestaan en het behoud der ingesla gen luilak-bloemen en -planten. Golvend ging het op en neer op de Haarlemsche Zuidelijke singels, van links naar rechts en rechts naar links, van de Lange Brug tot de Raambrug toe. Terwijl we ons afvroegen of het nat of droog zou blijven. En op onze teenen werden getrapt. Een takje hoorden knakken. Een jon gen zagen vallen. Een meisje hielpen dat wor stelde met een veel te groote hortensia. Vrijdagavond is weer een heerlijke-typische Haarlemsche singelavond geworden, al leek het ons niet zoo druk als vorige jaren. De singels stonden onder de bloemen en de planten, iedereen trachtte te verkoopen, tot het jonge tje in het korte broekje met een cigaret in zijn kindermondje toe. Men at ijs. men at paling, men at koek en nougat en Hollandsche wafelen, men at van alles en sjouwde. Sjouwde heele tuinen met potten eraan: cactussen met en zonder ste kels. boeketten veldbloemen en rozen, kluiten aarde met groene sprietsels, die bloemen be loofden te krijgen en huisvaders hebben ge toond dat zij in ieder geval geen luilakken zijn. In de gracht, rustig en bedaard, gleden de kano's, die deden of zij er niet bij hoorden. Maar op de singels, daar was het leven. Daar waren de vuisten van de heeren die wilden opschieten,, die haast hadden, alleen om haast te hebben. Daar waren de meisjes die lachten, alleen om te lachen. Daar waren de zwoegers uit de fabrieken, de gladde jassen van de kan toorstoelen, de keurige broeken-in-de-vouw van weer anderen en het waren allen Haarlem mers die op luilak aan iemand een bloemetje moeten geven, of in ieder geval iets moeten hebben gekocht. Zoo is de luilak verstreken, zooals alle lui lakken verstreken: 's middags kwamen de schuiten met bloemen, 's avonds kwamen de dringers en duwers, nog later gingen de lan tarens aan en toen werd het, naar de meening van de echte luilak-kenners, pas goed roman tisch. Luilak is voorbij, met alle heerlijkheid en de ellende van vroeg-opstaan Luilak: bloemenkoopdag. Luilak: feestelijke voorbereiding van Pink steren, - - De verpachting van den Stadsschouwburg. Verlaging van de pachtsom met 4000. voorgesteld. Thans is het reeds door ons aangekondigde voorstel van B. en W. verschenen inzake de verlaging van de pachtsom voor den Stads schouwburg. B. en W. schrijven aan den Raad: „Ingevolge de op 30 September 1933 met Ph. A. Deinum, alhier, gesloten overeen komst is het gebouw van den Stadsschouw burg aan dezen verpacht met ingang van 1 September 1933 tot en met 31 Augustus 1939 tegen f 10.000 voor het eerste pachtjaar (in verband met het feit, dat het buffet aan een ander was verpacht) en voorts tegen f 12.000 per jaar voor de overige pachtjaren. Genoemde pachter heeft ons blijkens zijn voor uw leden ter inzage gelegd schrijven dd. 12 December 1934 medegedeeld, dat hij over het tijdvak van 1 September 1933 tot en met 31 Augustus 1934 een verlies heeft geleden van f 3315. Met dit verlies is hij het seizoen 1934- 1935 begonnen, in de hoop, dat door een be ter schouwburgbezoek dit tekort zou kunnen worden ingehaald, althans niet grooter zou worden. Inmiddels is evenwel gebleken, dat het schouwburgbezoek niet toeneemt, doch vermindert. Met het oog daarop verzoekt hij zijn lasten te verlichten. Wij hebben de administratie betreffende den Stadsschouwburg over het seizoen 1933- 1394 doen nazien en een exploitatie-overzicht doen samenstellen. Uit dit overzicht blijkt, dat het netto-verlies over het tijdvak van 1 Sep tember 1933 tot en met 31 Augustus 1934, f 3773.63 heeft bedragen. Het desbetreffend rapport is mede voor uw leden ter inzage ge legd. Uit dit rapport blijkt, dat onder de hui dige omstandigheden bij handhaving van de thans geldende pachtsom ad f 12.000 geen gunstige exploitatie kan worden verkregen. Op grond van genoemd rapport en mede in verband met het door de Commissie van toe zicht voor den Stadsschouwburg aan ons uit gebracht mede ter inzage gelegd advies d.d. 17 Mei 1935, stellen wij U voor, om de pachtsom over het tijdvak van 1 September 1934 tot en met 31 Augustus 1935 te vermin deren met f 4000 en alzoo vast te stellen op f 8000, onder voorwaarde dat gedurende de maanden dat de schouwburg niet in bedrijf is, geen overgenomen personeel wordt ontsla gen en onder bepaling dat in de dan te beta len loonen aan dat personeel geen bij drage door de gemeente zal worden verstrekt. Een ontwerp-besluit wordt den Raad ter be krachtiging aangeboden. De Montessorischool in de Bakkerstraat. B. en W. zijn tegen opheffing. De school onder een ander hoofd? In de raadsvergadering van 13 Maart werd om prae-advies in handen van B. en W. ge steld een door den heer K. Brants ingediend voorstel tot opheffing met 1 September a.s, van de Montessorieschool aan de Bakker straat. Naar aanleiding hiervan zijn aan den Raad verzoekschriften gericht door de ouders van leerlingen, zoowel van de school in kwestie, als van de voorbereidende school, waarin met klem van redenen wordt gevraagd de be staande school in de organisatie van het lager onderwijs te handhaven. B. en W. hebben, alvorens hun standpunt definitief te bepalen, over deze aangelegen heid advies gevraagd aan de Commissie van plaatselijk toezicht, aan de Ambtelijke Ver- eeniging van Hoofden van Scholen en aan de betrokken vak-organisaties, welke alle in 1930 bij de oprichting der school van voor lichting hebben gediend. Bij kennisneming van de ontvangen ad viezen blijkt dat het voorstel van den heer Brants tot opheffing der school (zonder meer) geen instemming ontmoet. Integendeel komt vrijwel onverdeeld tot uitdrukking de wensch om de proef met deze speciale methode voort te zetten, hetzij in volkomen overeenstemming met de Montes- sorie-theorieën, hetzij naar het onlangs ge wijzigd gematigd systeem. Ook wordt in enkele adviezen de wensche- lijkheid uitgesproken om het hoofd der school te vervangen door iemand met sterker voorkeur voor deze leerwijze en inniger over tuiging van de voortreffelijkheid daarvan. Het een zoowel als het ander hebben B. en W. ernstig overwogen. Zij meenen echter onder de aandacht van den raad te moeten brengen, dat reeds bij de behandeling van hun voorstel (in de ver gadering van 29 October 1928) tot oprichting der school, naar aanleiding der gevoerde be sprekingen, door den toenmaligen Wethou der van Onderwijs, den heer Roodenburg, is toegezegd, dat B. en W. zouden ingrijpen in dien de resultaten van «deze leermethode niet aan de gestelde verwachtingen mochten be antwoorden. Nu onlangs het hoofd der school op aan- merkelijken achterstand in de vorderingen der leerlingen voor bepaalde vakken heeft gewezen, hebben B. en W. voorgeschreven om ter verbetering daarvan op vastgestelde tijden klassikaal onderricht te geven. Deze vorm van een samengaan van indivi dueel- en klassikaalonderwijs geen uitzon- dering. Integendeel, èn elders èn hier komt deze voor. Het streven is om het goede van beide methodes te combineeren. Op deze wijze is tegemoetgekomen aan de bedenkingen van het hoofd en is tevens een bevredigende oplossing verkregen bij het overig personeel en de ouders, die aanvanke lijk eenige bezwaren hadden. Een streng vasthouden aan de Montessori- methode zou niet alleen ignoreeren de; op-1 Bezoekt met de Pinksterdagen (Adv. Ingez. Med.) gedane ervaring, maar vooral onverantwoor delijk zijn ten opziente van de leerlingen, die hiervan de dupe zouden kunnen worden. Zonder ook maar eenigszins te kort te willen doen aan de verdiensten van het hoofd der school dien B. en W. als uitnemende leerkracht waardeeren kunnen zij toege ven. dat het aanbeveling verdient om de leiding in handen te geven van een onvoor waardelijk voorstander der Montessori- methode. Waarschijnlijk zou dit aan een goeden gang van zaken bevorderlijk kunnen zijn. Hoewel de keuze van practisch ervaren leiders zeer beperkt moet worden genoemd zullen B. en W. niettemin pogen (althans onderzoeken) of aan den wensch tot vervan ging kan worden tegemoet gekomen. EEN KRANT VOOR VEILIG VERKEER. Van 11 tot 15 Juni wordt een verkeersweek gehouden, ter propaganda van een veilig verkeer. In een oplaag van honderdvijftig duizend exemplaren is een Verkeerscourant verschenen die een uitgave is van het Ver bond van Vereenigingen voor Veilig Verkeer. De minister van waterstaat. Ir. O. C. A. van Lith de Jeude heeft het hoofdartikel ge schreven, waarin hij uiteen zet dat veilig verkeer voor alles gaat, en dat veilig ver keer -niet opgeofferd mag worden aan ge makkelijk verkeer en snel verkeer. Een statistiek van het aantal doodelijke ongelukken in de laatste jaren in verschil lende provincies geeft een afschrikwekkend beeld door de sterke stijging. In 1928 stierven 572 persqnen door een verkeersongeluk, in 1934 waren dit reeds 828. Het is te hopen dat deze courant, vooral door de ruime verspreiding er ook toe moge bijdragen dat het aantal ongelukken op den weg afneemt en dat veilig verkeer eens geen ver idaalmeer is, maar dichte wei'kelijkheid. GIFT VAN DE KONINGIN VOOR PARK HERSTELLINGSOORDEN. AMSTERDAM, 8 Juni (V D.) Van den particulieren secretaris van de Koningin ontving het bestuur van de Vereeniging Parkherstellingsoorden het verheugend be richt, dat de Koningin als blijk van belang stelling in het werk der vereeniging een gift voor Parkherstellingsoorden heeft bestemd. Klapcamera 6x9, AnastigmaatF 4,5 f18.75 Prima metalen Rolfilmcamera f 2.50 Metalen Statieven I 1.65 Rundlederen tasschen voor boxen f 0.90 Pluche gevoerde Klapcamera- tasschen f 1.50 Goed, goedkoop en vlug afwerken voor amateurs. Elke order 's morgens vóór tien uur opgegeven, wordt denzelfden dag uit gevoerd. 2e Pinksterdag geopend van 9-1 uur! (Adv. Ingez. Med.) Adieu, wij moeten elkander groeten. Ik ga op stap, 't is mijn vacantietijd, Drie weken ga ik in het tijdlijk zoete Bestaan van ongerijmde' ledigheid. Ik ga drie weken uit de krant verdwijnen, En, onder ons, ik voel me heerlijk vrij. Wanneer nu nog de zon wat gul wil schijnen, Dan is het best kom, duimt u wat voor mij. 'k Zal opstaan op een uur naar eigen keuze En doe ook verder slechts mijn eigen zin. In 't heele jaar vind ik geen dag zoo-reuze, Als die waarop ik mijn verlof begin. Gij. die nog zwoegt, hoe kan ik u beklagen, Ik stel mij dat niet zonder rilling voor. Och arme, moet gij nu nog alle dagen Naar uw fabriek, uw school of uw kantoor? Ik ga eruit, ik ga eens profiteeren Van de natuur en ('k hoop) de blauwe lucht, Totdat ik dan opnieuw terug moet keeren En u op uw beurt eens uw taak ontvlucht 't Zal mij plezier doen om u te ontmoeten, Maar waar ik heenga, dat is iets geheims, Adieu, wij moeten elkander groeten. Adieu vaarwel, tot we-he-he-derrijms! P. GASUS. Laval's overwinning in de Fransche Kamer. 107 afgevaardigden onthielden zich van stemming. Vervolg van pag. 4. PARIJS, 8 Juni (Reuter). De nachtzitting versterkte geheel en al den namiddag. De Kamer begreep vrijwel zonder uitzondering, dat het catastrofaal geweest zou zijn, wanneer de crisis langer had geduurd en was Laval dankbaar, dat hij er éen einde aan had ge maakt. Hoewel de oppositie haar houding handhaafde door tegen de buitengewone vol machten te stemmen, waaraan de kwestie van vertrouwen was verbonden, zetten haar woord voerders op eenvoudige, doch sombere wiize uiteen. Eenige radicaal-socialisten, die bij Bouisson en Flandin tegen hadden gestemd, verklaarden, dat zij zich zouden onthouden. Delbos, de voorzitter van de radicaal-socialis tische fractie, zette de reden voor het vertrou wen in Laval uiteen en wees op de onmogelijk heid op het oogenblik een nieuwe crisis te ont ketenen. Laval, die begreep, dat hij het pleit had gewonnen, voerde slechts kort het woord en beperkte zich er toe mede te deelen, dat de regeering op liberale wijze van de volmach ten gebruik zal maken. Laval beëindigde zijn rede onder het applaus van de meeste aan wezigen, met de verklaring, dat hij er van overtuigd was door het eisohen van een uit spraak van de Kamer de openbare instel lingen en vrijheden te verdedigen. De stemming wees reeds dadelijk een meerderheid aan van 164 stemmen. Slechts zeven radicaal-socialisten hebben tegen ge stemd, terwijl in totaal 107 afgevaardigden zich van stemming onthielden. PARIJS. 8 Juni. De 160 stemmen die tegen de regeering Laval zijn uitgebracht, zijn afkomstig van communisten en socialisten van een deel der onafhankelijke socialisten en van zeven of acht radicaaii-socialisten. Ongeveer negentig afgevaardigden waren af wezig of hebben zich van stemming onthou den onder wie zeventig radicaal-socialisten Ook bij het centrum en de rechtsche groepen hebben eenige afgevardigden zich van stem ming onthouden. Ook al was hun aantal ook lang zoo groot niet als bij de stemmingen tegen de regeeringen Flandin en Bouisson. De Fransche Kamer heeft met 324 tegen 160 stemmen de volmachten aan de regeering Laval toegestaan. pag. 4 De Italïaansch-Abessynische verzoeningscom missie zou te Scheveningen bijeenkomen. pag. 4 De Britsche kabinctsreorganisatie is gisteren voltrokken pag. 4 Tegen den wagenbestuurder van den Diesel- trein, die bij het W. P. station in botsing kwam met een stoomtrein is een maand hechtenis geëischt. pag. 3 Bij behandeling in hooger beroep is geen ver beurdverklaring van de „Juno" geëischt. pag. 3 Twee keer per week naar Indië. pag. 14 B. en W. van Haarlem willen de pachtsom van den schouwburg met f 4000 verlagen. pag. 1 Haarlemsche caféhouders wenschen een later sluitingsuur. pag. 1 Plannen tot bestrijding der werkloosheid in de provincie Noord-Holland. pag. 5 Land- en tuinbouw in Noord-Holland. pag. 6 Aanhoudingen te Oss duren nog steeds voort. pag. 14 Geruchten rond een ex-hoofdcommissaris. pag. 2 Een nieuwe sport voor ons land. pag. 6 Bioscopen. pag. 9 ARTIKELEN. ENZ. Van onzen Brusselschen correspondent: Van de Brusselsche wereldtentoonstelling. pag. 4 Van onzen Weenschen correspondent: Neder land bij Oostenrijk vergeleken. pag. 14 Mr. E. Elias: Wij in den Haag. pag. 23 Financieele kroniek: De strijd om de Goud valuta. pag. 5 Dr. W. G. N. van der Sleen: Wat ik in Parijs hoorde. pag. 7 Willy van der Tak: Londen streeft Parijs naar de kroon pag- 7 J. II. de Bois: Het nieuwe gemeentemuseum van Den Haag. pag. 8 Duco Wilkcns: Olifanten.jacht. pag. 8 Ko Zweercs: De Koekoek. pag. 8 M. II. J.: Levende electrische centrales. pag. 8 K. de Jong: Radiomuziek der week. pag. 9 J. B. Schuil: Fientje de la Mar in Dokter Josephine. pag. 9 P. v. d. Hem: Marianne in de vroolijke keuken pag. 3 Bekende Haarlemmers: Mr. P. E. Barbas. pag. 3 Overeenstemming tusschen Hitler en Mussolini? Bevredigende formule verwacht. Poogt Goering een anti-bolsjewistisch front te vormen? ROME. 8 Juni (V.D.). De Romeinsche cor respondent. van de Daily Telegraph meldt, dat de besprekingen tusschen Rome en Berlijn een gunstig verloop hebben en dat men er zeer waarschijnlijk in zal slagen een formule te vinden, die zoowel Hit-Ier als Mussolini be vredigt, ten aanzien van de toekomst van Oostenrijk. Men neemt aan, dat ook de andere mogend heden met een dergelijke formule accoord zul len kunnen gaan. Uit Belgrado wordt gemeid, dat men in welingelichte kringen van meening is. dat het bezoek van generaal Goering aan Zuidoost-Europa ten doel heeft te komen tot een anti-bolsjewistisch pact tusschen Duitsch- land, Polen. Oostenrijk, Hongarije. Bulgarije en Joego-Slavië. Tot- nog toe zou Goering echter weinig suc ces heben geboekt en vooral in de Slavische landen weinig instemming voor zijn plannen heben gevonden. Foto van de enveloppe, uitgegeven ter herinnering aan de eerste vlucht van den tweemaal wekelijkschen dienst AmsterdamBatavia, v.v. op 12 Juni 1935. De K.-L. M- stelt'deze enveloppen gratis -ter beschikking van depostverzenders. De uitbreiding der Britsche luchtvloot. Groote activiteit in de vliegtuigindustrie. LONDEN. 8 Junf (Reuter). De marineme dewerker van de Daily Telegraph meldt, .dat de Engelsche vliegtuigindustrie tengevolge van het luchtbewapeningsprogram op het. oogen blik een buitengewone activiteit aan den dag legt. In het loopende begrootingsjaar zijn in totaal ongeveer 1300 nieuwe militaire vlieg tuigen besteld en wel in de eerste olaat? ge vechtsvliegtuigen, j ach teendekkers voor ver schillend gebruik, vliegtuigbommen, bombar dementsvliegtuigen en zware nachtbombarde mentsvliegtuigen. In het komende jaar zal echter het aantal van 1300 nieuwe vliegtuigen aanzienlijk worden overschreden.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1