\!<m wed atdtukweek „ARNHEM* Uit Haarlem's Gemeenteraad. iiiiiiüniiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii LEVENS VERZEKERING MAATSCHAPPIJ DONDF. EDA'G 13 JUNI '1935 HAAEEEM'S DAGBEAS 8 De Montessori-school blijft be houden. De veiligheid in de woonscliepenhaven. Het prae- advies van B. en W. over de erfpachtsgronden is nu spoedig te verwachten. Nieuwe werken voor het 60 Millioenfonds, ook een object in werkverschaffing. De pachtsom van den Stads schouwburg wordt van f 12000 op f 8000 gebracht. H. F. Lijnbach verzoekt eervol ontslag als onderwijzer aan school 14, onder dankbetui ging voor de langdurige diensten aan het onderwijs bewezen. (Applaus). Onder de ingekomen stukken bevond zich een ontslagaanvrage van den heer F. J. A. v. Ghert als hoofd van school 18 en leeraar aan de avondschool voor handelsonderwijs. Zooals bekend is. is de heer Van Ghert kort geleden overleden, De voorzitter zei, toen de raadsleden zich van hun zetels verheven hadden, dat het nu niet mogelijk was eervol ontslag te verleenen. I-Iij sprak zijn waardeering uit over het werk, wat de heer van Ghert voor het onderwijs gedaan heeft. Aangenomen werden zonder stemming de volgende punten. PUNT 5. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van het kohier zakelijke belasting 1935 PUNT 6. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de tails I. II en III van het uitbreidingsplan „Zuid-Oost". PUNT 7. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de algemeene voorwaarden voor de overneming van voor straat bestemden grond. Punt 7 werd aangehouden. PUNT 11. Voorstel van B. en W. tot aankoop van de perceelen KI. Houtweg 107 en Oranjeboom straat 6. PUNT 12. Voorstel van B. en W. tot verkoop van grond aan den Rijksstraatweg aan J. v. Eist). PUNT 16. De Montessorischool blijft behouden, B. en W. ontraden de aanneming van het voorstel Brants tot opheffing van de Mon tessorischool. Wel hebben B. en W. gedeeltelijk klasse-onderwijs op de school voorgeschreven, terwijl zij ook zouden pogen een ander hoofd aan te stellen, namelijk een onvoorwaardelijk voorstander van Montessorionderwijs. Als volgende punt kwam de kwestie der Montessorischool aan de orde, omdat de voorsteller, de heer rBants. de vergadering spoedig moest verlaten. De heer Brants (A.-R.) gaf een uitvoerige historische uiteen zetting over het Montessori-onderwijs te Haarlem. Het onderwijs, daar gegeven, is zeer orthodox Montessori-onderwijs, doch het past zich aan. zoover dat gaat aan het onderwijs van de lagere school, om zoodoen de het best de belangen der kinderen te dienen. De vrijheid, die de wethouder van onder wijs gegeven heeft aan de onderwijsleiding, die geen orthodoxe Montessori-aanhanger is. is de nekslag geweest voor het -Montessorh onderwijs. (Bovenstaande is reeds in een deel onzer vorige oplage opgenoinen.) (Vervolg). De heer Brants (a.r.) zette zijn rede over het Montessori-onderwijs voort. Spr. aarzel de niet te zeggen, dat het volksonderwijs pas mogelijk is geworden door het klassikale onderwijs. Spr. vroeg zich af of het heele onderwijs wel beheerscht wordt door het Montessori-onderwijs en hij zei er geen se conde aan te denken. Er zijn andere veel belangrijker proeven op het gebied van het lagere onderwijs, nl. het Dalton-onderwijs, het persoonlijkheidsonderwijs van den heer Groeneweg in Amsterdam, en de proeven van Kees Boeke. De resultaten van het Montessori-onderwijs kunnen wel gelijk zijn aan die van het klassikale, maar volstrekt niet beter. En die resultaten zijn verkregen nadat het Montessori-onderwijs zijn eigen graf heeft gegraven. Er wordt óók wel ge drild. Meestal zijn het elitescholen, en als de school niet genoeg geeft, krijgt het kind thuis wel meer. Maar als het volkskind niet genoeg krijgt, waar krijgt het dan de rest? Met cijfers poogde spr. aan te toonen, dat per kind aan Montessori-leermiddelen en meubilair driemaal zooveel wordt betaald dan per kind aan gewoon onderwijs, en zoo zijn alle kosten bij het eerste onderwijs hooger, in de verhouding drie tot een. In dit geval heeft men iets, wat men nooit bedoeld heeft, wat veel te duur is, en wat geen effect sorteert. Men beknibbelt en be zuinigt, tot het haast niet meer kan op het onderwijs, doch men laat een school als de bewuste bestaan. Daar moet een eind aan komen, per 1 September. De 93 kinderen kunnen over de Haarlemsche scholen ver deeld worden, zonder bezwaar, zooals de praktijk heeft aangewezen. Het vrijgekomen personeel van 3 personen kan wel overge plaatst worden. De heer Weustink (r.k.) zeide geen te genstander van het Montessori-onderwijs te zijn, zooals de heer Brants, met wiens rede hij het bijna over het geheel eens is. Hij heeft uitstekende resultaten gezien. Wat hier thans in Haarlem gebeurt is geen aan passing meer, het is absoluut veranderen. Het kwaad zit niet in de hoogste afdeeling, maar in de lagere afdeelingen. En nu moge men de school willen behouden door een zuiver Montessorl-hoofd, dan zal de proef nog 'mislukken. Spr. vreest, dat de kinderen de dupe zullen worden van deze proefne ming. Spr. zal mee moeten gaan met het voorstel-Brants, zij het ook met spijt. Mevr. Schel te ma-C on radi (lib.) zei, dat haar fractie met B. en W. zal meegaan. Het Montessori-onderwijs is te belangrijk dan dat men in dezen tijd tot opheffing kan besluiten. Als men nu zou praten over stich ten. zou spr. misschien er tegen zijn. Op deze school heerscht geon eenheid tusschen hoofd en onderwijzeressen. Spr. zou er voor voelen de school te continueeren, maar het hoofd te vervangen door een onvoorwaardelijk voor stander der Montessori-methode. Dan kan men bezien hoe het onderwijs zich ontwik kelt. De lijn. die tot nog toe dit onderwijs gevolgd heeft, moet nu veranderd worden. De heer Visser (c.h.) meende, dat de overheid niet verschillende liefhebberijen moet aanmoedigen en daar dure stichtingen voor maken. Hij is voor het voorstel-Brants. De heer Schoil (s.da.p.t was den heer Brants dankbaar voor zijn uitvoerige uiteen zetting. waarin deze den raad trachtte te brengen tot het doen staken van de proef. Maar men dient voort te gaan met deze school, zoowel in het belang van kinderen en personeel. De proef, zooals die genomen 1 is. is mislukt. Maar dit is geen proef met het orthodoxe Montessori-onderwijs ge weest. Spr. bepleitte afwijzing van het voor stel-Brants. Men kan dan pas over eenige jaren zeggen of de proef met het echte Mon tessori-onderwijs geslaagd is of niet. Maar dan zal men den weliswaar bekwamen on derwijsman, die aan het hoofd staat, doch geen onvoorwaardelijk Montessori-voorstan- öer is. moeten vervangen. Wethouder Boes zei, dat een half jaaT geleden klachten binnen kwamen bij spr. van ouders, die meenden dat te veel afge weken was van het Montessori-onderwijs. Een door spr. ingesteld onderzoek wees uit, dat inderdaad veranderingen waren aange bracht die verder gingen dan de wethouder wilde. Het hoofd der school verdedigde zijn onder wijs,, dat hij gewijzigd had, om betere prak tische resultaten voor de kinderen te kunnen bereiken. De bezwaren van het hoofd zijn schriftelijk bij B. en W. ingekomen, weer heeft de lieer Boes zoowel hier als buiten Haarlem een onderzoek ingesteld.. Toen heeft hij een regeling tob stand gebracht, die alle betrok kenen bevredigd heeft, In de lagere groep (van 68 jaar) zal het Montessori-onderwijs geheel ongewijzigd worden voortgezet, in de groep van 810 jaar ook, tenzij er bezwaren komen. De Commissie van Bijstand heeft zich vereenigd met deze regeling, uitgezonderd de heer Brants, ook B. en W. keurden het goed evenals de ouders, die bij den wethouder ge weest zijn. Wethouder Boes achtte het verkeerd aan de proef een einde te maken. Spr. heeft kunnen merken dat het onderwijs gegeven wordt vol gens de regeling van den wethouder. Het openbare Montessori-onderwijs in Amsterdam, dat lang niet zoo conservatief is als is voor gesteld, gaat ook in de richting van de hier gevolgde methode. In den Haag gaat men op sommige Montessori-scholen even ver als of verder dan hier. Verwerping van de motie-Brants maakt, dat men in Haarlem een Montessori-school be houdt. zooals men die ook elders verlangt. Een orthodoxe Montessori-school acht spr. niet gewenscht. Het huidige hoofd is iemand met uitsteken de gaven, die bij zijn leerlingen een goeden geest weet te verwekken. B. en W. willen die leerkracht gaarne houden. Het zou mogelijk zijn hem over te plaatsen. Het was vroeger reeds voldoende overal bekend, dat hij niet met hart en ziel het Montessori-onderwijs voorstond. Wat de kosten betreft, deze zijn bij de stich ting gemaakt. Er heerscht thans volkomen harmonie op school. Als de proef gelukt, dan is misschien bereikt dat men op weg is naar een nieuwen onderwijsvorm. De Dalton- methode wordt bijna nergens ongewijzigd toe gepast. Het voorstel-Brants werd in stemming gebracht en verworpen met 2115 stem men, zoodat de Montessori-school behou den blijft. Woningbouwvereenigingen Naar aanleiding van een voorstel van B. en W. tot goedkeuring van de balans der wonhig- bouwvereeniging „Rosenhaghe" vroeg de heer Gr oenen daal (s.d.a.p.) wanneer B. en W. komen, met hun voorstel om de rente voor de woningbouwvereenigingen van 5 tot 4% te verlagen. De heer Roodenburg (C,H.)voorzitter, zei dat B. en W. een voorstel ontwerpen. Maar het is de vraag of dit 4% zal worden, want de rente is inmiddels weer opgeloopen. 4% is voor den tegenwoordigen tijd al weer een lage rente. De heer Peper (communist) zei dat 12 huizen van deze vereeniglng in het afgeloopen jaar ledig hebben gestaan. Het zal goed zijn te overwegen om de huur te verlagen opdat alle huizen weer bewoond zullen worden. De badhuizen van het Witte Kruis. De heer Peper (communist) vroeg, in ver band met het voorstel van B. en W. om de rekening over 1934 van het Witte Kruis goed te keuren, of B. en W. al met het bestuur over legd hebben over een betere exploitatie opdat de badhuizen meer tot hun recht zullen komen. De voorzitter; misschien komt in de volgende vergadering al het voorstel van B. en W. Schoolgeld. De heer Castricum (r.k.) wees er bij het voorstel van B. en W. tot vaststelling van de verordening op het schoolgeld voor het lager en het voorbereidend lager onderwijs, op, dat de gemeente dit jaar zeer veel aanslagen voor het schoolgeld heeft laten uitreiken die te hoog zijn. Die methode is onjuist. Er is in veel gevallen zelfs een aanslag uitgereikt ter wijl er geen plicht was tot schoolgeld te be talen. De heer van de Wall (C.H.) gaf allereerst eenige redactiewijzigingen in de verordening in overweging. Voorts betoogde spr. dat schoolgeld geen belasting maar retributie is. Het is daarom niet geoorloofd, dat een gemeentelijke deur waarder een dwangbevel uitreikt als het schoolgeld niet wordt betaald. Dit is een rijks zaak. De rijksdeurwaarder moet dit doen en dan geldt het tarief dat bij de justitie geldt. De heer Roodenburg, voorzitter, (C.H.) deelde mede dat B. en W. op het standpunt staan, dat alleen aangeslagen mag worden voor het bedrag dat iemand, schuldig is. Soms moet evenwel gewerkt worden met een voor- loopigen aanslag. Het is juist dat er aanslagen zijn uitgereikt terwijl er geen plicht was tot betaling van schoolgeld. B. en W. hebben dit ongedaan gemaakt en aan den dienst gezegd, dat zooiets niet meer mag voorkomen. Spreker is het niet eens met den heer v. d. Wall. Schoolgeld valt wel terdege onder be lasting. B. en W. hebben volgens de Gemeente wet de bevoegdheid achterstallig schoolgeld te laten vorderen door een gemeentelijken deur waarder. Ook de redactievoorstellen bestreed spreker. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen. De woonschepenhaven. B. en W. stelden voor de gemaakte haven aan het Noorder Buiten Spaarne aan te wij zen als ligplaats voor woonschepen. De heer Reinalda (s.d.a.p.gaf in over weging om de gemaakte aanlegsteigers te ver anderen. Er is nu maar één uitweg voor de bewoners aan land te komen. Dat is te gevaar lijk bij brand. Kunnen de steigers niet ver lengd worden? De woonschepen moeten twee uitgangen hebben, maar nu heeft men niets aan dien tweeden uitgang. De heer Peper (communist) gaf in over weging om de woonschepenhaven niet in ge bruik te nemen. Als er 70 schepen in de haven moeten liggen is dit veel te veel. Als de toestand gevaarlijk is in verband met het brandgevaar is het onverantwoordelijk de bewoners daar aan te wagen. Er is geen MllllllllllllllllllllllllllllH Toiohandd B. <U Leeuw Tuththu.ssie.J4 (Adv. Ingez. Med.) doorstrooming in de haven, zoodat te vreezen is, dat het water spoedig verontreinigd zal zijn. De particuliere pontveer-exploitatie zal natuurlijk steeds geld vragen voor het over zetten. Dat is voor de minimum-lijders die hier zouden wonen ondragelijk. Een gezin heeft 7 kinderen, de schoolgaande kinderen zullen dus steeds den langen omweg over den Oudenweg moeten maken. De heer Kuiper (r.k.) pleitte er ook voor om de steigers te verlengen. Bij sterken wind zullen de steigers ook te kort blijken. Voor de kinderen is in het geheel geen stukje terrein voor speelplaats. Is zoo'n speel plaats nog niet te vinden? Het tarief van den veerman is laag 10 cent voor een school gaand kind per week. Maar als er een gezin met 7 schoolgaande kinderen is, beteekent dit een extra-belasting van 70 cent in de week Kunnen B. en W. in deze nog niet iets doen om de bezwaren zooveel mogelijk op te hef fen. De heer Van Liemt, wethouder (r.k.) zei dat B. en W. al overwogen hebben om de steigers te verlengen. Voor de veiligheid zal voldoende gezorgd worden. Ook zullen B. en W. trachten iets te doen voor de groote gezinnen wat het veergeld betreft. Moeilijker zal het zijn een speelterrein te vinden. Toch zullen B. en W. trachten ook in deze een op lossing te vinden. Het voorstel van B. en W. werd aange nomen. de communisten stemden tegen. De heer Reinalda zei voor de stemming dat hij en zijn fractie voor zou stemmen om dat dit voorstel van B. en W. een 'zuiver uit vloeisel is van het indertijd genomen raads besluit. Wel wilde hij zeggen, dat hij de haven geen ideale gelegenheid vond. Grond in erfpacht. In verband met het voorstel van B. en W. tot het geven van grond in erfpacht aan de R.K. Coöp Bouwvereeniging „St. Jozef", her innerde de heer Meijers (s.d.a.p) er aan. dat B. en W. reeds lang een voorstel hebben toegezegd over het geven van grond in erf pacht. Het wordt nu wel eens tijd dat dit voorstel komt. Verder stelde spreker nog eens vast dat B. en W. indertijd hebben toegezegd dat als de raad alsnog een lagere rente voor erfpacht vaststelt die lagere rente ook zal gelden voor de vereenigingen die grond in erfpacht gekregen hebben nadat B. en W. die toezegging gedaan hebben. De heer Roodenburg. voorzitter (C.H.) zei dat B. en W. thans spoedig met het voor stel zullen komen. W erkverruiming. Wethouder van Liemt (r.k. deelde mede dat B. en W. in de volgende raad met- een voorstel hopen te komen om eenige nieuwe werken voor het Werkfonds te laten uit voeren. Daarmede zal een bedrag van ruim 2 ton gemoeid zijn. Bovendien zal een werk in werkverschaffing uitgevoerd worden, na melijk het aanleggen van een verharden weg in het gebied der Haarlemsche duinwater werken. De omgeving van Elswout. B. en W. stellen voor goed te keuren dat de eigenaar der grond tusschen de Ramplaan en den weg langs Elswout aan de gemeente ovedraagt. De heer Van Kessel (r.k.) hoopte dat B. en W. er voor zullen zorgen dat daar een bebouwing komt die bij de mooie omgeving aanpast. Er zijn daar in de omgeving eenige huizen gebouwd die er niet hadden moeten komen. De heer Van Liemt, wethouder (r.k.' zei toe, dat B. en W. hieraan hun volle aan dacht zullen schenken. Verpachting Stadsschouwburg. B. en W. stelden voor. in verband met de minder gunstige uitkomsten van de exploita tie, de pachtsom van den Stadsschouwburg voor het jaar 1934—1935 van f 12.000 tot f 8.000 te verlagen. De heer Reinalda (s.d.a.p.) constateer de dat nu wel uitkomt, dat de raad twee jaar geleden een verkeerd besluit genomen heeft. Het is inderdaad een vreemd figuur, dat B. en W. zich niet houden aan de voor waarden der gehouden verpachting. Maar het was ook al een vreemd figuur, toen B. en W. twee jaar geleden afgezien hebben van een openbare verpachting. Nu willen B. en W. zoo maar f 4000 op de pacht laten vallen. Dat is ook vreemd. Is er evenwel iets waar van de bewering van een der plaatselijke bladen, dat er door B. en W. indertijd pressie uitgeoefend is op de heer Deinum, dat hij de pacht zou aanvaarden? Spreker kan dit evenwel niet aannemen. Laten B. en W. het evenwel duidelijk uitspreken. Inmiddels is uit deze twee jaar ervaring bij de verpachting gebleken, dat de cultuur instelling van den Stadsschouwburg er niet op vooruitgegaan is. Dit is een gevolg van de ingevoerde bezuiniging. Er wordt ook te weinig gedaan om aandacht te vestigen op de voorstellingen. Op het personeel is te veel bezuinigd, evenzoo op de verlichting in de zaal en in de corridors. Door al die din gen is het te ongezellig in den Schouwburg- geworden. De meerderheid van den raad zal evenwel nog niet willen erkennen, dat men 2 jaar ge leden een verkeerd besluit genomen heeft. Daar zal meer tijd mee gemoeid zijn, Spreker zal meegaan met het voorstel van B. en W. om de pacht te verlagen van f 12.000 tot f 8.000. Dit zal natuurlijk ook gelden voor de komende jaren; leder kan dit op zijn vingers natellen. Maar tegenover deze concessie van den raad moeten B. en W. toezeggen dat het toezicht der commissie verscherpt zal moeten worden opdat de cultuurinstelling van den schouwburg beter tot haar recht zal komen. Het instituut der volksvoorstelling is in wezen verworden. Vroeger kwamen er veel bezoekers bij die voorstellingen nu niet meer. De heer Visser (C.H.) zei dat de heer Reinalda de fout gezocht heeft waar die niet zit. De schouwburg heeft te veel concur rentie van de bioscopen. Bovendien heeft de stadsschouwburg concurrentie van den par ticulieren schouwburg en van de schouw burgen te Amsterdam. De heer Deinum heeft absoluut ontkend, dat hij indertijd door B. en W. geprest is de pacht van den Stadsschouwburg te aanvaar den. Spreker betreurt nog dat de raad jaren, ge leden het geschenk van den Stadsschouwburg heeft aanvaard. Het was een olifant die men op een kamer moet houden. De heer Peper (communist) was tegen het voorstel van B. en W. Beter is dat de ge- mgente de exploitatie weer zelf ter hand neemt. Waarom verhuurt de heer Deinum de zaal op ongebruikte avonden niet voor het houden van vergaderingen? De heer Castricum (R.K.) wees er op, dat de Stadsschouwburg in vroeger jaren groote tekorten opleverde. De pachter heeft zich 2 jaar geleden vergist, of hij is niet in staat gebleken om de exploitatie te leiden. Er is geen reden om die f 4000 zoo maar aan den heer Deinum cadeau te geven. De heer Deinum heeft naderhand het Concertgebouw gepacht voor een som die te laag genoemd kan worden. B. en W. hebben, toen al gezegd, dat dit een compensatie was voor den Stads- schouwburg. De gemeente kan het contract ontbinden, dan kan er een andere pachter komen die beter voor zijn taak berekend is. Mevrouw Scheltema (V.B.) vond het besluit van den raad om den Schouwburg te verpachten, nog steeds goed. De schouwburg is nog steeds gezellig, althans als er veel pu bliek is. De heer Deinum heeft vele goede stukken gebracht. Men moet evenwel beden ken, dat de crisis een nadeeligen invloed heeft gehad op de exploitatie-uitkomsten. Spreekster is geneigd het voorstel van B. en W. aan te nemen. Zou de raad iets willen doen om den toe stand van het tooneel te verbeteren, dan zou de vermakelijkheidsbelasting voor tooneel- voorstellingen verlaagd kunnen worden. De heer B ij vo e t (R.K.) was het geheel eens met den heer Reinalda. 2 jaar geleden- heeft spreker gewezen op het gevaar, dat als de pachter niet zou slagen, den loop uit den schouwburg zou verdwijnen. Dan zou de ge meente als de pachter het moet opgeven ko men te zitten met een schouwburg waar de loop uit is. Het is thans nog wel niet zoo ver, maar de kans op verwezenlijking is veel groo- ter geworden. Spreker kan zich begrijpen dat de pachter zooveel mogelijk bezuinigt, maar het is ver keerd om te bezuinigen op dingen die den schouwburg ongezellig maken. Het zal goed zij-n door den tijd nog eens te overwegen of het niet beter is den Stads schouwburg zelf weer te gaan exploiteeren. Het theater is een groote cultuurfactor. Juist in dagen van crisis is het de taak der over heid de daling in de cultuur zooveel mo gelijk tegen te houden. Er is wel geld voor uit gaan, de voetbalwedstrijden bewijzen dit. Het is dus niet alleen de crisis, maar ook de daling van de cultuur, dat er ledige schouwburgen zijn. Daarom heeft de overheid op theaterge- bied een taak. De heer Scholl (S.D.A.P.) zei, dat er nog duistere punten in deze zaak zijn. Hoe is het indertijd met de pacht gegaan? Hebben B. en W. soms bij de verpachting gezinspeeld op een tegemoetkoming als de exploitatie niet loonend was? Als nu het voorstel van B. en W. wordt aangenomen zal de pacht op een onzekere basis gekomen zijn. De heer Roodenb u.rg,. voorzitter (C.H.) •verklaarde namens B. en W., dat aan het col lege niets bekend is over pressie die indertijd op den pachter zou uitgeoefend zijn. Men moet het geheel© geval wijten aan de crisis. Daardoor zijn de exploitatie-resultaten on gunstiger geweest dan verwacht werd. Van daar dat B. en W. bereid ^ijn de pachtsom te verlagen. Particulieren zouden ook zoo han delen. Als de gemeente met de exploitatie zou zijn doorgegaan, dan zou het verlies veel groo- ter geweest zijn. De menschen hebben de bedragen, die voor het schouwburgbezoek noodig zijn, niet meer. De toegangen voor de bioscopen zijn in het algemeen lager. Door een verlaging van de vermakelijkheidsbelasting wordt de schouw burg niet voller. Het zou voor een plaats, als wij de belasting tot de helft verlagen, enkele dubbeltjes per plaats beteekenen. B. en W. zullen aan de schouwburgcommis sie vragen wat gedaan kan worden om het schouwburgbezoek te verbeteren. Als er andere gegadigden zouden zijn die wel f 12.000 voor de pacht willen betalen, dan zal de heer Deinum het zaakje misschien wel willen overdoen. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen met 22 tegen 14 stemmen. De pacht van Dreef zicht. Voorstel van B. en W. om de huur van ,.Dreefzicht" voor het jaar 1934 1935 vast te stellen op f 2500. (De exploitant heeft ge vraagd de huur, evenals dat voor 1934 gedaan is, te bepalen op f 2000.) De heer Castricum (r.k.) kan zich niet met dit voorstel vereenigen. De heer Roodenburg, voorzitter (C.H.), zei dat het billijk is een verlaging toe te staan, "als de raad het niet doet kan de pachter het gebouw niet meer exploiteeren. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen. Verhouw van een perceel. De heer Meijers (S.D.A.P.) besprak het voorstel van B. en W. om af te wijzen het be roepschrift van G. Kroon inzake de vergun ning tot verbouw van het perceel A. L. Dyse- rinckstraat. Hebben Bouw en Woningtoezicht den aanvrager indertijd hoop gegeven, dat hij vergunning zou kunnen krijgen? Dit zou verkeerd geweest zijn. Het was practisch ge weest als men meteen aan hen gezegd had. dat de artikelen van de Bouwverordening zich absoluut verzetten tegen het verleenen der gevraagde vergunning. De heer Van Liemt (R.K.), wethouder, beloofde dat B. en W. alsnog zullen onder zoeken hoe de gang van zaken is geweest. Men moet de merischen niet op sleeptouw houden. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen. Benoemingen. Benoemd werden: tot lid der commissie voor de werkloosheids bestrijding A. Mars; tot deskundige voor de herschatting van localiteiten voor het vergunningsrecht H. J. H. van den Bosch. De vluchtheuvel hij de Raak^hrus. De heer Klein (R.K.) meende, dat de vluchtheuvel bij do Raaksbrug zeer onnrac- tisch gelegd is. Indertijd heeft er een verkeers agent gestaan om de menschen aan te geven hoe zij moesten rijden. Daaruit bleek, dat het verkeer voor raadsels wordt gesteld. Vooral voor de autobussen ligt de vluchtheuvel zeer slecht. Ongelukken kunnen niet uitblijven. De heer Klein Schiphorst (R.K.) was het met dit betoog gedeeltelijk eens. Maar de toestand kan wel verbeterd worden als het verkeer om den vluchtheuvel anders geregeld wordt. De heer Reinalda (S.D.A.P.) meende, dat de vluchtheuvel wel goed ligt. Er is daar een kruispunt van 5 wegen. Daarmede moet rekening gehouden worden. Bij een druk ver keer kan het wel eens noodig zijn dat er ge stopt moet worden, maar dat is juist goed. De heer Bijvoet (R.K.) meende dat er verschil van meening tusschen de partijen is. Laat de raad nu de discussie staken en eerst den toestand zelf eens opnemen. De voorzitter: de raadsleden wisten dat de vraag door den heer Klein gesteld zou worden. Zij hebben zich dus op de hoogte kunnen stellen. Wethouder de heer Van Li e m t (R.K.)' meende dat de vluchtheuvel moeilijk te nemen is voor de automobilisten die van den Zijlsin gel naar de Wilhelminastraat willen rijden. Laten B. en W. de zaak nog eens bezien. De vluchtheuvel is gelegd zooals de commissaris geadviseerd heeft. Misschien zijn in overleg met den commissaris nog maatregelen te nemen om bezwaren op te heffen. De heer Van Kessel (RJKJ: het beste zal zijn als er op dit punt een stopsignaal komt. Hierna ging de raad om 6 uur over tot een besloten zitting. 1 de basis voor een zorgenvrij bestaan. Dir. Bijkantoor W. J. WIERSMA. Schotersingel 129 (A.dv. Ingez. Med.) Voor Haarlem's Kantonrechten Onvoorzichtige autobestuurders. Iemand uit Haarlemmermeer reed op 29 Maart achteruit zijn erf af, toen langs den weg een personenauto aankwam. Hij dacht, dab die auto wel zou stoppen, wat verkeerd gedacht was, want- de berijder van den hoofdweg heeft er niet in de eerste plaats op te letten of van een erf langs den weg een auto zal komen, doch de andere moet rekening houden met wat op den hoofdweg nadert. Een botsing volgde en de man, die van het erf was geko men, had zich nu wegens onvoorzichtig rijden te verantwoorden. Niet in zijn voordeel was, dat hij in 1933 was veroordeeld wegens bestu ren onder den invloed van sterken drank tot een maand hechtenis en een jaar ontzegging en in 1935 voor een dergelijk feit tot 6 weken hechtenis en 2 jaar ontzegging, welke zaak echter in hooger beroep opnieuw moet die nen. Bovendien is hij meer dan eens wegens dronkenschap geverbaliseerd. De ambtenaar van het O. M. meende, dat dergelijke personen niet achter een stuur be- hooren en .eischte behalve f 25 boete opnieuw, tweè. jaarontzegging,Naar aanleiding van het laats,te vonnis,.waarbij,al tweè;j:aar ontzegging: is uitgesproken én dat'waarschijnlijk wel iff hooger beroep bevestigd zal worden, gaf de Kantonrechter niet opnieuw 2 jaar ontzeg ging doch hij wees den eisch van f25 boete toe. Een andere autobestuurder, die echter een sehoone lei had, stond eveneens terecht we gens onvoorzichtig rijden. In Lisse staat op eenigen afstand van een gevaarlijk kruispunt op den Heerenweg een waarschuwingsbord met een kruis en de aan duiding: „gevaarlijk kruispunt"; bovendien is er een bord aangevende als maximumsnel heid 30 K.M. Dit alles had voor den bestuurder, die thans terecht stond aanleiding moeten zijn om zijn vaart te temperen en niet met 40 of 50 K.M.- vaart op het kruispunt af te stormen. Hij wou nu wel beweren, dat het er maar 20 of 25 wa ren geweest, maar de getuigen vertelden anders en bovendien was zijn optreden daarmee in strijd. Toen hij namelijk bij het kruispunt kwam en een auto uit den zijweg zag komen, die van rechts kwam en dus voorrang had, zou hij bij geringe vaart gemakkelijk gestopt kunnen hebben, maar nu legde hij er nog een schepje op "en zwaaide zoo sierlijk om de andere auto heen, dat twee wielen de hoogte in gingen en een voetganger zich haastte om het veege lijf te bergen. 't Liep zonder ongelukken af, maar de chauffeur uit den zijweg, die twee oude dames vervoerde, haalde er de politie bij en deze maakte proces-verbaal op. De verdachte beriep zich wel op zijn zenuw achtigheid, maar de kantonrechter meende, dat hij bij een kalm gangetje geen schrik en zenuwaandoning gekregen zou hebben. De ambtenaar eischte f 6 wegens te snel en f 25 wegens roekeloos rijden, de kantonrechter gaf f 5 en f 15 boete. PROTESTVERGADERING ALG. COMITé OVERHEIDSPERSONEEL. In ons vorige nummer werd medegedeeld, dat de Centr. Ned. AmbtenaarbondopZaterdag 15 Juni een protestvergadering zal houden. Dit moet zijn Algemeen Comité Overheids personeel, waarbij de Centr. Ned. Ambtenaars bond is aangesloten. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Pol: Bureau, Smede- straat handschoenen en ceinturen; koperen gewicht; id. id.; portemonnaie; pakje met ceinturen; regenmantel; v. Beest, Nachtegaal straat 90, bril; Post, 1ste Hoogerwoerddwars- straat 10, notitieboekje; Breeuwer, Elzenplein 49, das; Dijkstra, Spaanschevaartstraat 74, dekentje; Hoogland, Pleiadenstraat 83, hond (bruine poedel); v. d. Kasteele, Molijnstraat 50, hond (zw. bruine herder) - de Vries, Kana riestraat 92, heeren regenjas; Harten, Oude Raamstraat 4 zwart, ketting; Pol. Bur. Smede- ■straat, koffer; Honing. Orion weg 52, potlood; Hoevens. Zomerstraat 40. portemonnaie; Cou perus, KI. Houtweg 23, portemonnaie: S. v. Honschoten, Graaf Willemstraat 4. portemon naie: Visser, Timorstraat 20, pet; Graf. Bil- derdijkstraat 17 rood. portefeuille; Stoute, Dahliastraat 7. damesparapluiev. Koddelaar Archipelstraat 71, rozenkrans: Scholtz. Prean- gerstraat 31, rijw.bei.merk: Flink, Eikenstraat 50. rijw.bei.merk; Vergers Pres. Steijnstraat 113. rijwiel; Rody, Joh. de Breukstraat 49. rij wiel; Klein, Mesdaglaan 33, Heemstede, ten nisschoen; Pelser. Kaninefatenstraat 37. twee stoelen; Reimeringen, Wilhelminapark 2, haarstrik: de Jong, Oostvest, Woonschuit 2091, kinderschoen tje; v. d. Loo. Olmenstraat. 4 rood, tasch.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10