DE BILT Hef geheim van Edwin Drood. DONDERDAG 13 JUNI 1935 IIAARL'E M'S D'A'GB CA D 2 De saneeringsmaatregelen voor het bloembollenvak. De motie-Hillcgom geamendeerd door Limmen. Zooals bekend komt op de 117e (buitenge wone) algemeene vergadering der Alg. Ver een iging voor Bloembollencultuur een motie Hillegom aan de orde inzake de saneerings maatregelen voor het bloembollenvak. Deze motie is nu geamendeerd door de afd. Limmen. ALs dit amendement .wordt aangenomen, zal de motie als volgt luiden: „De 177e algemeene vergadering, gehouden op 24 Juni 1935. gehoord de besprekingen inzake .saneering bloembollenbedrijf. gelet op de uit de saneer in g voortvloeiende on dragelijke lasten, alsmede op de schadelijke en ongewenschte gevolgen voor het bloem bollenvak verbonden aan voortzetting der door de regeering getroffen maatregelen, evenwel van meening, dat het wenschelijk blijft de maatregelen tot beperking van de met bloembollen beteelde oppervlakte voor alsnog te handhaven, spreekt zich met dit voorbehoud uit tegen verdere overheidsbemoeiing en noodigt het Hoofdbestuur der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur dringend uit, on verwijld stappen te willen doen om de sa neeringsmaatregelen na afloop van het sei zoen (derhalve op 1 December 1935) te doen eindigen met uitzondering van de beperking van de met bloembollen beteelde opper vlakte" Tot zoover deze geamendeerde motie. De afdeeling Limmen is van oordeel, dat het in het belang van den export niet ge- wenscht is. reeds op 24 Juni een beslissing te nemen, ten aanzien van de wenschelijk- heid van het al dan niet voortzetten der sa neeringsmaatregelen. Zij wenscht deze aan gelegenheid op de Algemeene Vergadering in behandeling te zien nemen na 15 September 1935, dus in ae tweede helft van genoemde maand, opdat een beter overzicht verkregen kan worden van het beloop van den handel in het algemeen Zij vreest, dat een te vroeg tijdige uitspraak in den export een chaos zou kunnen scheppen. Daar echter op 15 Sep tember wel 80 of 90 pet. van de te exportee ren bloembollen verzonden zullen zijn, zou dit gevaar alsdan niet meer.dreigen. Verder meent zij, dat, al zou onverhoopt op 24 Juni een beslissing worden genomen ten aanzien van de bestaande regeerings- maatregelen, in ieder geval aan de in boven genoemde motie vervatte wensch om de maatregelen tot beperking van de met bloem bollen beteelde oppervlakte te handhaven gevolg dient te worden gegeven. Wanneer deze maatregelen zouden verval len vreest zij een toomlooze uitbreiding der cultuur. Verder vreest zij, dat een roekelooze uit breiding ten gevolge zou hebben, dat het buitenland, bevreesd voor dumping, tegen maatregelen zou nemen. Vrijheidsbond in Heemstede. Vergadering in Boekenroode. In Boekenrode hield de Heemsteedsche af deeling van den Vrijheidsbond Woensdag avond een vergadering. De eerste spreker, de heer H. M. van Un.en sprak over de financiën en de grondpolitiek. In elke huishouding, dus ook in die eener gemeente, vormen de financiën het belang rijkste onderdeel. In dezen tijd is het een vereischte de tering naar de nering te zetten, opdat de gemeente voor vestiging aantrekke lijk blij ve, hetgeen een algemeen belang is. De Vrijheidsbond heeft krachtig medegestreden tegen te hooge belastingen. Een ernstig ver antwoordelijkheidsgevoel voor de financiën is bovendien een waarborg voor gemeentelijke autonomie. Helaas maakt de regeering het den gemeenten vaak lastig door afwenteling van lasten. De spreker liet enkele financieele gestes van de fractie t.o.v. de opcenten en straatgeldbelasting de revue passeeren. Om te voorkomen dat men in de toekomst te veel uit de reserves zal moeten putten, zal ongetwijfeld een zeer zuinig beheer moeten worden gevoerd. Dit is ook noodzakelijk om belastingverhooging te voorkomen. Over de overheidssalarissen zei ae heer Van Unen dat deze niet mogen uitgaan boven die in het particuliere bedrijf Bij de grondpolitiek moet de gemeente wa ken tegen speculatie en opdrijving der hu ren door particulieren. Daarbij moet zij reke ning houden dat dit onderwerp in nauw ver band staat met eventueele uitbreidingsplan nen. waarin de gemeente niet belemmerd mag worden. De gemeente moet zich bijtijds van toekomstig bouwterrein verzekeren en dit ge reed maken ten verkoop. De heer S. R ij k e s had als onderwerp „Een en ander over de bedrijven". Een gemeente kan op twee manieren zuinig zijn: enkele uitgaven niet voteeren of op de uitgaven, die geschieden moeten, critiek oefenen. De eerste, waarbij men over ae uitgaven zelf wil oordeelen, is niet de beste, daar men hierover steeds van meening kan verschillen. De tweede, verlaging der uitgaven, leek spre ker beter. Over I-Ieemstede in het bijzonder zei de heer Rijkes dat hierin naar de meening van den Vrijheidsbond meer gedaan had kunnen worden. De loofien van het overheidspersoneel zijn naar het oordeel van den heer Rijkes naar verhouding te hoog, men moet in aanmer king nemen, da! de verhooging vroeger vrij willig door het gemeentebestuur is gegeven. Het is niet waar dat de Vrijheidsbond altijd aan de loonen wil tornen, doch volgens de cij fers die de heer Rijkes noemde, behooren die loonen welke te hoog zijn, aangepast te wor den. Spreciaal kwam de spreker tot deze con clusie naar aanleiding van de toestanden bij de gasfabriek. Ook zei de heer Rijkes dat de kwaliteit van het gas oorzaak zal kunnen wezen, dat petroleum het gas voor een groot deel zal verdringen. De heer Rij kes zei dat de tegenslag bij de Provinciale Sta ten-verkiezingen geen oorzaak mag ziin dat men de gemeenteraadsverkie zingen met minder vertrouwen tegemoet ziet Ir. IJ. C. W. H e r w e y e r sprak over „Li berale gemeentepolitiek en iets over het on derwijs". Hij is een voorstander van behoud van het landelijk karakter van Heemstede en bevordering der communicatie-middelen. De heer Hcrweyer verklaarde zich tegenstander van grond in erfpacht uitgegeven- Hij was van oordeel dat de gemeente niet zuinig genoeg is. vooral niet efficient arbeidt. Volgens spreker is het noodig de Leidsche- vaart van stank te bevrijden en een verga derzaal te stichten. De Vrijheidsbond is van meening, dat er groote behoefte is aan uitbreiding van het openbaar onderwijs. Controle op de uitgaven voor het bijzonder onderwijs is ten zeerst' noodig. Na de pauze was er gelegenheid vragen te_ steller.. Erdal vermaard door z'n glans! S C H O EN CR ME Groote doos 1 O-ets. Extra groote doos 15 ets. (Adv. Ingez. Med.) R.-K. Kiesvereeniging. Dr. L. G. Korten horst over de ordeningsgedachte. Voor de R.K. Kiesvereeniging, besturen van stands- en vakorganisaties en verdere be langstellende Katholieken sprak Woensdag avond in St. Bavo Dr. L. G.Kortenhorst lid van de Tweede Kamer, over het onder werp: „De ordeningsgedachte". Het vraagstuk van de bedrijfsorganisatie is een brandend vraagstuk: alle partijen en kringen wijden er aandacht aan, zoo begon spr., niet alleen in ons land, maar ook in het buitenland. Men gaat zich meer en meer oriënteeren naar het corporatieve en naar het organische. Wij waren langzamerhand in het economi sche leven gewend geraakt aan conjunctuur schommelingen, aan eb en vloed. Deze bewe ging heeft zich nu overleefd. Wij zijn nu in een structureel© crisis, waaruit wij niet zoo gemakkelijk meer komen. De menschheid had zich afgoden gemaakt: de cultuur, de tech niek, democratie, die haar overheerschten, maar die nu van hun voetstuk zijn gevallen. In dezen crisistijd zijn de oogen weer ge opend voor oude waarheden: de ordenings- gedachte en bedrijfsorganisatie. Dit vraagstuk kan men bezien in verband met de staatkundige organisatie. Prof. Aal- berse heeft reeds gevraagd om een commissie om dit vraagstuk te bestudeeren. Dit is met een hooghartig gebaar door de regeering af gewezen, naar spr.'s meening ten onrechte, want dit probleem is er een van de allereerste orde. Want een gezond staatkundig leven zal op den duur niet mogelijk blijken, als men blijft voortgaan als tot heden. Het zou struis vogelpolitiek zijn, dit niet te willen zien. Spr. wilde meer in 't bijzonder behandelen de ordening in het sociaal en economisch le ven. Deze beide zijn niet te scheiden. Er zijn thans twee reacties werkende: de eene wil terug naar den dictator, de andere naar het corporatieve stelsel. In ieder geval zal bij ieder systeem rekening worden gehou den met een levensbeschouwing, met. den die peren grond, waarop men zijn leven baseert. Niet alleen voor de Katholieken, maar voor het geheele land zullen de Katholieken schou der aan schouder moeten staan en het voor beeld moeten geven, ook aan het buitenland, hoe dit vraagstuk moet worden opgelost. Sprekende over de N. S. B. zeide Dr. Korten- horst o.m„ dat aan de N. S. B. en ook aan het nat. socialisme in Duitschland ten grondslag liggen de denkbeelden van den „heidenschen" Berlijnschen professor Hegel (1820). Volgens Hegel komt aan den staat het opperste recht toe; alles moet onderworpen zijn aan den staat. De hoogste deugd is: gehoorzaamheid aan den staat. Alleen het gezag is uitdrukking van den goddelijken wil van den staat. Het individu heeft tegenover den staat alleen een plicht, geen enkel recht, geen enkele bevoegd heid. Ook de kérk is aan den staat onderwor pen. De Katholieken staan lijnrecht tegenover deze absolute staatsvergoding. Het lijdend beginsel van de nat. soc. bewe ging is de ondergeordendheid van het groeps belang aan het nationaal belang en van het individu aan. het groepsbelang. Op elk terrein van staatkunde en, economisch leven komt deze ondergrond naar boven. De katholieke staatsleer daarentegen zegt dat de staat geen doel. maar middel is en dat de staat aan de zelfde wetten is gebonden als het individu. Spr. schetste vervolgens hoe in ons land langzamerhand de organisaties van werkne mers, toen van werkgevers, zijn ontstaan, met als gevolg: collectieve arbeidscontracten en hoe ons land aan de spits staat der sociale be weging. Langzaam is men ook gekomen tot bedrijf saf spraken. ondernemersovereenkom- sten. Allengs is gegroeid de macht der sociale organisaties. De ontwikkeling dezer sociale idee is langzamerhand ook erkend door den staat; zooals bij voorbeeld bleek uit de er kenning van Nijverheidsraad en Midaen- standsraad. Een schuchter begin dus van be- drij fsorganisatie. In welke richting zal deze gedachte van bedrijfsorganisatie verder tot ontkieming moeten komen? Er is bedrijfsorganisatie van boven af en van onderen op. Spr. verklaarde zich onvoorwaardelijk voor het laatste. Katholieken zullen hierbij volgen de richt lijnen, aangegeven in Quadragesimo Anno, waarin staatsbemoeiing (dat is te zeggen: staatsbemoeiing op elk gebied) wordt afgekeurd. Er zijn dingen, die niet toebehoo- ren aan den staat, maar aan individu of sociale organisatie. Dingen van minder be lang moet de staat aan individu of organisa tie overlaten. Het komt aan op het beginsel der subsidiaire werkzaamheid van den staat. Alles wat door den staat is geüsurpeerd, moet den staat weer worden ontnomen. Een goede stap is reeds gedaan door aan maatschap-, pelijke organisaties de uitvoering dei- ziektewet over te laten. Een zelfstandige ontwikkelingskans moet aan de maatschappelijke organisaties gelaten worden Er is nu de wet op de „verbindend- en on verbindend verklaring der ondernemersorga nisaties". Er zal ook moeten komen een wet op de vereenigingen van arbeiders en werk gevers. Gezorgd moet worden dat bij de be- drijfsordening die wij nu zullen krijgen, geen chaotische toestand ontstaat. En men volge daarbij niet het voorbeeld van Oostenrijk. Duitschland en -Italië. Verkapte staatsorgani saties mogen niet ontstaan. Wij staan op een zeer interessant punt van maatschappelijke ontwikkeling. De corporatieve maatschappij is bezig zich te ontwikkelen. Ook bij de samenstelling dei- vertegenwoordigende lichamen zal dit tot uiting komen. Er zal noodig zijn een wet op het politieke partijwezen. Excessen zullen moe ten worden uitgesneden. In dit tijdsgewricht moet de éénheid onder alle omstandigheden worden gehandhaafd bij den opbouw der nieuwe maatschappelijke ver houdingen. De voorzitter, dokter Th. Kooc, dankte den spreker voor zijn belangwekkende inleiding en vroeg in zijn slotwoord of men zal moeten blijven voortgaan een regeering te volgen die voor de ordeningsgedachte niets gevoelt. CHR. GEREF. KERK. De kerkeraad der Chr. Geref. Gemeente van Haarlem-Noord heeft in de vac. voortdurend door het bedanken van Ds. W. Kremer te Leeuwarden, een nieuw tweetal geformeerd bestaande uit de predikanten Ds. D. Biesma te Drogeham (Fr.) en Ds. J. Tamminga te Harderwijk. meldt: Hoogste barometerstand 768.6 mM. te Krakau. Laagste barometerstand 748.3 mil. te Torshavn. en voorspelt: matigen, tijdelijk nog toenemenden, Zuide lijken tot Westelijken wind. Half tot zwaar bewolkt of betrokken. Later kans op eenige regen. Weinig verandering in temperatuur. Uit het Buitenland Weinig- verandering op komst. De depressie over de Britsche eilanden bleef vrijwel nog stationnair, terwijl de se cundaire die gisteren over de Oostzee lag zich naar Midden-Zweden verplaatste. Over het Zuid-Oosten van het waarnemingsgebied ont wikkelde zich een maximum, dat in Ooste lijke richting trekt en sinds gisteren aan haar Westzijde (over Spanje en Frankrijk) aan be- teekenis verloor. In dit hooge drukgebied is het rustig weer met weinig bewolking. Over ons land, op de grens van hooge en lage druk king. waaien nog vrij krachtige winden, ter wijl secundairen lichte regenbuitjes brachten en zwaardere bewolking veroorzaken. Over de Britsche eilanden is het regenachtig. Op Groenland en over de Poolzee handhaaft zich de hooge druk. Over IJsland werd het wat kouder evenals plaatselijk in Scandinavië, ter wijl in het geheele overige gebied de tempe ratuur een weinig steeg. Voor onze omgeving zal het weertype nog weinig veranderen. Waarschijnlijk neemt de wind wat af. De regenkansen blijven bestaan, temeer daar zich ten Zuidwesten van Ierland weer een nieuwe secundaire schijnt te ont wikkelen. Barometer Stand van heden Vorige stand Neiging: Stilstand. Opgave van: FA. KUIPERS EN ZN., Opticiens. Zijlstraat 97 Telefoon 12726. Thermometer 13 Juni: Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 12 uur 762 m.M. 762 m.M. 65 F. 54 F. 63 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 13 Juni. Ondertrouwd 12 Juni: J. Wessingrên E. J. M. Ruijsenaars; B. Huybens en H. v. Blokland; H. Snoeks en M. Burggraaf; L. M, Bogers-en C. M .Nieüwenhuizen; A. Leurs en M. A. W. Koomen; N, Merks en M. Prins;. R-. Bouwens en A. Waldrab; A. W. Le Noble'en A. C. Piek; J. J. Persoon en H. P. Kaina; R. Felician en J. H. van Dijk; B. Hoogkamer en M. Hore man; J. L. Toornend en D. C. Rosenhart. Getrouwd 12 Juni: J. J. van Koperen en A. H. M. Riksen; J. Terol en J. Wakker; A. T. H. Boesen en M. Langen; H. Kreeft en R. H. Mak- kelie; P. van Leeuwen en A. C. Cornet; C. M. Haksel en E. M. Harte!A. v. d. Berg en J. C. Spijkstra; Bevallen 8 Juni: L. M. SchreursWarmen - hoven, z.: J. Nijssende Vries, d.: J. C. J. MertensCreemers. d.: 9 Juni: M. de Mol Meinders, z.: H. H. NooijZweers, z.: J. Eijken Kort, d.: M. J. LeeuwenbergMolkenboer. z.:A. Waagev. Nimwegen, d.; 10 Juni: A. A. van BeemDoolaard, z.; W. Riebeekvan Nimwegen, d.: M. WitkamDKeesmaat, z.; 11 Juni: E. J. StringerGutterswijk, z.; H. C. Frijnv. d. Pligt. d.: M. G. C. Stolkerv. d. Drift, d.: A. BandBoll, z. Overleden 11 Juni: M. T. BlankertScher- penhuizen, 63 j., Zijlvest. FILMKUNST. ONZE VLOOT. De afdeeling Haarlem en Omstreken van de Kon. Ned. Vereeniging „Onze Vloot" houdt haar jaarlijksche algemeene vergadering op Maandagmiddag 17 Juni in Hotel Lion d'Or,. Na de Bloemententoon stelling. Woensdagavond had in Café-restaurant „Hof van Heemstede" de uitreiking plaats van de prijzen van den wedstrijd in tuinbeplanting, uitgeschreven door het Comité van Tuin- en winkelversiering tijdens de bloemen tentoon stelling Flora 1935. De voorzitter van het Comité, de heer N. Vos, heette de aanwezigen welkom. Daarna sprak hij woorden van dank tot de deelnemers, voor het vele werk dat zij zich voor deze ten toonstelling getroost hebben. De deelneming was boven aller verwachting, nl. 88. De algemeene indruk was eveneens schit terend. Het doel om Heemstede als woon plaats bekend te maken, zal dus wel geslaagd zijn. Dank bracht de heer Vos ook aan de Ver eeniging voor Bloembollencultuur, van wie het initiatief is uitgegaan. De heer C. Preijde, sprekende namens de Vereeniging voor Bloembollencultuur, zei dat nooit zooveel bereikt zou zijn, als de com missie niet de volle medewerking had gehad van het gemeentebestuur. Vervolgens reikte de heer N. Vos met eenige toepasselijke woor den de prijzen uit. De eerste prijs, met lof der jury, bestaande uit een groote zilveren plaquette, geschonken door Haarlem's Dagblad, werd uitgereikt aan den heer M. de Bruijn, Heemsteedsche Dreef 101, die het hoogste aantal punten (40) be haald had. De overige 23 prijzen bestaande uit schilderstukken, luxe voorwerpen en boek werken, op het gebied van tuinversiering, alle voorwerpen gegraveerd of bedrukt met een herinnering aan deze tentoonstelling. Deze voorwerpen waren geschonken door het ge meentebestuur, corporaties en bouwexploi- tanten. Iedere prijswinnaar ontving tevens een fraai uitgevoerd diploma, met sierlijke letters vermeldend de woorden: „Comité voor tuin- en winkel versiering tijdens de bloemen tentoonstelling Flora 1935" en de namen der juryleden. MILITAIREN EN DE VERKIEZINGEN. De minister van defensie heeft bepaald, dat aan stemplïchtigen, behoorende tot het verlofspersoneel in werkelijken dienst en aan stemplichtige militairen van het beroepsper- soneel, voor zoover deze laatste zich in het belang van den dienst buiten hun vaste stand plaats bevinden, ten behoeve van de in 1935 te houden gemeenteraadsverkiezingen, een dag buitengewoon verlof (eventueel met be houd van de volle bezoldiging) en vervoer voor rijksrekening kan worden verleend. Prachtige verfilming van Dickenslaatste werk. De drie hoofdpersonen uit de film „Het geheim van Edwin Drood", haar het laatste boek van Charles Dickens, welke film Vrijdag in het Luxor Theater haar première voor Nederland beleeft. Van links naar rechts: Douglas. Montgomery, Claude Rams en David Manners. Den laatsten tijd worden Dickens' werken graag verfilmd. We noemen slechts David Copperfield, Kleine Dora en nu Het Geheim van Edwin Drood. Dit laatste werk is door Dickens niet voltooid, daar hij tijdens zijn ar beid aan dat boek is overleden: Cetera desunt. Universal heeft "t aangedurfd hiervan niet al leen een film te maken, maar ook de geschie denis te voleindigen en we voegen hier onmid dellijk aan toe, dat het slot logisch is gevon den, met een hier geenszins hinderlijk ge lukkig einde. Het zou onaardig zijn tegenover hen, die de film willen zien, om de geschiedenis in extenso te vertellen. Dat zou veel van de spanning wegnemen. We willen derhalve slechts zeggen, dat het verhaal drie jonge mannen tot hoofdpersonen heeft, tussahen wie zich het drama afspeelt: Jasper, een aan de opium verslaafd voorzanger in een Engel- sche dorpskerk, zijn neef Ned (verloofd met Rosa, ofschoon hun liefde niet sterk is) en Neville, een driftig, heetbloedig jongmensch uit Ceylon. Ned wordt vermoord en Neville wordt er van verdacht, en ongeveer in dezen stand van zaken eindigde Dickens. Het boek is, wat de groote lijnen betreft, die het verhaal aangeven, vrijwel op den voet ge volgd en zelfs de dialoog is grootendeels ont leend aan het werk. Wat een uitmuntend sce narioschrijver zou Dickens geweest zijn, als hij wat minder lang van stof was geweest een kwaal overigens van dien tijd volgens onze 'begrippen, - r Regisseur StuartWalker (die ons De Ko ningin had bezoek me.t Claude t,te 'Colbert ;ën Fred. March, geschonken heeft) en camera man George Robinson hebben te zamen een prachtig brok romantiek gebracht, prachtig van fotografie, prachtig van sfeer. Met kleine trekjes verplaatsten zij ons in Dickens' schep pingen: éven de postkoets, die bij een Inn stopt, éven de vier jongens, die Christmas Carols zingen. Wat een kostelijke Dickens-fi- guren schiepen zij, daarbij meesterlijk gehol pen door groote acteurs, ook'in''de bijrollen, zooals de doodgraver Durdles, een creatie van Forrester Harvey (die in de Raadselachtigë Mr. X. de chauffeur speelde), van burgemees ter Sapsea, door E. E. Clive voortreffelijk ge speeld, van het wijf uit de opiumkit en van Grewgious, de voogd van Rosa! Claude Rains, (De Onzichtbare Man) schijnt voor rollen als eén voor de wereld onkreukbaar persoon, maar bezeten door een misdadige krankzinnigheid, de aangewezen man te zijn. Wie herinnert zich zijn uitstekende vertolking niet in de Misdaad zonder Hartstocht?' En de nieuwe rol, van Jasper, evenaart de vorige David Manners en Douglas Montgomery staan hem krachtig terzijde. De meisjesrollen Rosa van Heather Angel en Helena, de zuster van Ne ville, van Valerie Hobson zijn zwakker. Men let in Amerika meer op schoonheid dan op talent, schijnt het, in de meeste gevallen. Prijzenswaardig is de Engelsche sfeer, die over de film hangt, ook in de taal. En wat een spanning hebben de vervaardigers weten te leggen, door beeld en geluid, bijv. in de scènes in de grafkelders, en tijdens den storm nacht! Jammer is het, dat een onduidelijkheid in de film is geslopen. Het gesprek tusschen: Rosa en Ned, waarbij zij elkander hun woord! teruggeven, brengt dit besluit niet duidelijk: over. En hieraan ontleent de film toch haar naam, want Ned neemt zich voor deze schei ding voorloopig geheim te houden. Laat ons mogen volstaan met het boven staand^. Men zal bij een bezoek aan Luxor, dat a.s. Vrijdag de première voor Nederland! brengt, zelve, kunnen oordeelen. We. zouden, willen'aanraden: ga dezè film zien! Ze is een. verademing tusschen al het clichéwerk, dat steeds weer uit de studio's komt. En het doet goed eindelijk eens een getrouwe verfilming van een boek te zien wat lang niet altijd! gebeurt! Het voorprogramma vermeldt een teeken- film van Krazy IKat, een komische tweeacter, getiteld „Een vroolijke Gevangenis", en bin nen- en buitenlandsch journaal. A. J. C. VE. MUZIEK. Haarlem's Gemengd Koor. Bachconcert. Het concertseizoen is eigenlijk voorbij. De critische pen is opgeborgen. En ziet: daar komt H.OJK. met 'n Bachuitvoering waarover de referent zich verheugen kan en de critische pen ook: de eerste omdat hij er nagenoeg ongestoord van heeft kunnen genieten, de tweede omdat zij deswegehaar functie kan overdragen aan de niet-kritische pen en zelve ongestoord genieten van haar zomer- slaap. Nu zou er toch nog wel gelegenheid zijn om aanmerkingen te maken; om te zeggen dat een paar koorinzetten niet ge heel toonvast waren, het tempo der orgel fuga in e kl. t. wat traag, de registratie er van at luid was, de bas in de fluitsonate in Es gr. t. wat duidelijker had mogen spre ken. Maar dat waren kleinigheden die aan den mooien en bevredigenden indruk van het geheel weinig of geen afbreuk deden. Het woord „fluitsonate" berust niet op een vergissing! Het programma vermeldde Jaap Stotijn als solist en deze heeft in twee als ..hobosonates" op dat programma voorkomen de sonates van Bach medegewerkt, maar Bach heeft nooit sonates voor hobo geschre ven en de gespeelde werken waren dan ook fluit-sonates." En daarin heef' ctetijn gespeeld met de toonqualiteiten, de b koring en de uitdrukkingskracht, .die men zijn speciaal eigendom zou mogen noemen, indien hij ze ook niet aan de besten onder zijn leerlingen had weten te brengen. Wat niet wegneemt dat het luisteren naar Stötijn's spel telkens weer een buitengewoon genot verschaft. De twee gespeelde sonates, in A gr. t. en Es gr. t. zijn onderling zeer verschillend. De eerste is van een gecompliceerde polyphone struc tuur; in de tweede hoort men slechts twee obligate stemmen en een begeleidende bas, maar daartegenover is het karakter dezer sonate warmer dan dat der eerste. Een milde glans straalt van het Allegro moderato af: de Siciliano ademt een zachten weemoed en roept ook rythmitsh en melodisch terstond 'n vergelijking met het Andante uit Mozart's Klavierconcert in A gr. t., K.V. 488. op, het slot-Allegro is vriendelijk en opgewekt. Het samenspel met den organist Jan Booda was uitstekend te noemen. Was in de sonates alles duidelijk verneem baar. in de orgelsoli werkte de galm van de ruimte der Groote Kerk af en toe eenigpin* vertroebelend. Vooral bii de Fantasie in e kl. t. en soms ook bij het Preludium in b kl. t. was dat bet geval. Overigens viel er or> deze voordrachten weinig af te dingen. Ze waren correct en toonden goed muzikaal be- grip. De klank van een- koor wordt door de ruimte der oude St. Bavo steeds gesublimeerd en zoo klonk de zang van H. G. K. dan ook ditmaal in ongewone schoonheid. De dirigent Booda liet in de verschillende zangen rijker dynamische nuanceering aanbrengen, dan we gewoonlijk in de Concertzaal van hem hoorden: vooral in „Wachet auf. ruft uns die Stimme" werden daardoor prachtige pianis- simo-effecten bereikt. Een opmerking zij ons nog vergund: de pauzes tusschen de onderdeelen van de eerst- gespeelde sonate hadden we gaarne wat min der lang gehad. Zooals 't nu was werd de continuïteit wat verbroken, hetgeen met name na de halfsluiting van het Largo be merkbaar was. Maar nu zou mijn verslag toch weer cri- tisch dreigen te worden en dat zou onbillijk zijn ten opzichte van 'n uitvoering die over 't geheel zeer schoon was en waarvan velen in hooge mate genoten hebben. K. DE JONG. VERGADERING S.D.A.P. De afd. Bloemendaal van de S.D.A.P. houdt een openbare vergadering met debat op Vrij dag 14 -Juni in hotel Roozendaal te Overveen. Sprekers zijn Ir. Ch. G. Cramer Lid der Tweede Kamer en C. Schultz, lid van den Raad van Bloemendaal over het onderwerp: De komende Gemeenteraadsverkiezingen, ALG. NED. GEIIEELONTHOUDKRSBOND. De A.N.G.O.B. hield heden haar huishou delijke vergadering in het gebouw van den Chr. Besturenbond, Bakenessergraoht. De vergadering was goed bezocht. Namens de jeugdgroep werd verslag uitgebracht van de sluiting der Blauwe Week in Apeldoorn. Besloten werd, deel te nemen aan den A. N. G. O.B.-familiedag op Zondag 30 Juni in het Burgemeester Rijken.spark te Santpoort. Het plan bestaat, Zondag 28 Juli een fiets tocht te organiseeren naar het congres van den A. N. O. G. B. te Alkmaar. AGENDA Heden: DONDERDAG 13 JUNI Dreef zicht: Vrouwengroep in de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond 2.30 uur. „Het Brokkenhuis", Alg. jaarvergadering, Janswcg 39. 8 uur. Luxor Sound Theater: „Langs het leven". Doorioopende voorstelling 711.30 uur. Rembrandt Theater: „Haar grootste succes" Tooneel: Lay Fun Troupe. 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: ..Alleen voor U". 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „De 4 Müllers". Tooneel: Rolf Han sen, Weensche goochelaar. 7 en 9 15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur. behalve 's Maan dags. Toegang vrij. VRIJDAG 14 JUNI Bioscopen, nieuw programma,

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2