Weer tien jaar geëischt DE AVONTUREN VAN PROFESSOR DONDERDAG 13 JUNI '1935 HAARDE M'S DAGBLAD 3 DOODSLAC-HOOFDDORP Na een nader getuigenverhoor. Verdediging concludeert tot vrijspraak. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft Woensdagmiddag, zooals het bij interlocutoir vonnis had beslist, nog een aantal getuigen gehoord in de zaak tegen den 24-jarigen elec- tro-technicus W. K„ die zich te verantwoor den heeft gehad wegens doodslag op zijn 43- jarigen pleegvader Van Brussel, welk feit in den nacht van 5 op 6 September 1.1. te Hoofd dorp is gepleegd. Ter herinnering moge dienen, dat de ver- slagene in den morgen van 6 September in een schuurtje bij zijn woning vermoord was gevonden; zijn hoofd was met een zwaar voor werp ingeslagen. Om het te doen voorkomen of er een ongeluk was gebeurd, had men een zak gips en andere voorwerpen op het lichaam gestapeld. Verdachte, die aanvankelijk met zijn pleegmoeder gearresteerd was, de laatste is kort daarna vrijgelaten had voor de recht bank te Haarlem en ook voor het Hof hard nekkig ontkend, het misdrijf te hebben ge pleegd. Het O. M. had tien jaar gevangenis straf geëischt. de rechtbank had verdachte echter vrijgesproken, waarna hij onmiddel lijk op vrije voeten was gesteld. Bij de behandeling voor het Hof was de procureur-generaal van oordeel, dat opzette lijke levensberooving had plaats gehad; hij had vernietiging van het vrijsprekend vonnis en, evenals de Officier, veroordeeling van verdachte wegens doodslag tot tien jaar ge vangenisstraf gevorderd. Woensdagmorgen heeft het Hof een bezoek aan Hoofddorp gebracht om de situatie ter plaatse nauwkeurig op te nemen. Als eerste der getuigen werd Woensdag middag naar voren geroepen de inspecteur van politie te Hoofddorp, Jelsma, die nog maals verklaarde, dat in het inwendige van het schuurtje door een der daarin aanwezige raampjes een met bloed bevlekt karton dui delijk zichtbaar was. Pres.: Verdachte, toen U wegreed met uw fiets, was het licht? Verdachte: Het begon licht te worden. Pres.: U hebt de voordeur achter dicht getrokken? Verdachte: Jawel en daarna ben ik met mijn fiets aan de hand, over het grintpad naar buiten geloopen. Pres.: Er was in het huis van Van B. geld uit den muntmeter gestolen. Had Van B. u daar wel eens over gesproken? Verdachte: Hij heeft er tegen mij nooit iets van gezegd. Getuige J.: Van B. heeft wel eens tegen me gezegd: Zeg in 's hemelsnaam nooit dat ik gezegd heb, dat- K. het wel gedaan zal heb ben. Er is ook een ander bij mij thuis geweest die de schuldige kan zijn. Op vragen van den president deelt verdach te verder mede dat hij dien morgen op zijn fiets naar Haarlem was gereden; hij is daar op den trein naar Amsterdam gestapt en ver der naar Bilthoven gereisd. Het moet ruim negen uur geweest zijn, toen hij daar aan kwam. Hierna wordt gehoord de huisarts van den buurman van den verslagene, dr. Nanninga. Deze buurman had op den ochtend van den moord, toen hij thuis ziek lag, den geheelen nacht wakker gelegen en in het huis naast hem geluiden gehoord. Dr. N. verklaarde dat het, met het oog op het lijden van zijn pa tient, zeer goed mogelijk is geweest, dat -deze voortdurend wakker heeft gelegen. Ook van de zuster van verdachte, aan wie deze op den ochtend van 6 September een ziekenbezoek had gebracht, is dir. N. huisarts De vraag is vroeger gerezen of er voor dit zie kenbezoek wel een plausibele verklaring was voor het feit, dat K. te laat op zijn. werk te Zeist is gekomen. De dokter verklaart thans dat haar toestand wel ernstig was, doch dat er geen direct gevaar had gedreigd. Een chauffeur uit Vijfhuizen, die te Haar lem werkzaam is, verklaart dat hij verdachte, dien hij wel kende, begin September eens heeft gereden en hem toen had medegedeeld dat zijn zuster ernstig ziek was. Hij wist dit omdat hij verdachte's moeder en zuster, die te Vijfhuizen woont, uit het ziekenhuis had gehaald, waar zij in observatie was geweest. Pres.: ,.En schrok verdachte toen erg?" Getuige: „Dat weet ik niet, dat kun je niet zien als iemand naast je zit". Getuige Veneman, de buurman van den verslagene, legt vervolgens verklaringen af omtrent zijn bevindingen in den nacht van 5 op 6 September en op den vroegen morgen, toen hij niet had kunnen slapen. Omstreeks 5 uur heeft hij een bonzend geluid gehoord in de woning van Van Brussel. Geruimen tijd later werd de deur dichtgeslagen en weer eenigen tijd later volgde het geluid van een wegrij denden fietser. Hoe men van de voor deur gekomen is bij de gereed gezette fiets, weet getuige niet. Het geluid van voetstappen in het grint is niet tot hem doorgedrongen. Getuige heeft vaak in de werkplaats het ge luid gehoord van slaan op een aanbeeld en van zagen. Het eigenaardige geluid, dat hij den bewusten ochtend hoorde, was van geheel anderen aard. Daarna is het stil geworden. Dan wordt naar voren geroepen de monteur Van Weelde, een belangrijke getuige in deze zaak, die de vorige maal langdurig is gehoord. Pres.: „Van Weelde, ben je zoo ontdaan over hetgeen de kranten over je geschreven heb ben?" Getuige: ,.Ja, dat ben ik zeker". Pres.: „De kranten hebben toch niets ver keerds over je geschreven, er staat toch niets in, dat in je nadeel is?" Getuige: „Iedereen, die me tegenkomt, spreekt wat er over me in de krant heeft ge staan. De stommerds denken, geloof ik, dat ik meer van de zaak weet!" Pres.: „Tracht U nu eens duidelijk te maken wat U op den ochtend van 6 September heeft gedaan. Toen men U niet opendeed, hebt U gewacht, niet??' Getuige: ,.Ja zeker, meer dan een uur!" Pres.: „En U bent niet eens even om het huis geloopen en U hebt niet door het breede raam gekeken?" Getuige: „Ja, ik wou dat ik dat maar gedaan had. Ik heb geen oogenblik gedacht dat er iets ergs gebeurd kon zijn." Pres.: „U hebt zoo'n tijd gewacht; dacht U dat van Brussel wel komen zou?" Getuige: „Ja. dat weet ik niet precies." Mr. Eskens (een der verdedigers)„Hebt- U dien Donderdag door het achterraampje ook de fiets van Van Brussel gezien?" Getuige: „Ja". Mr. ten Bokkel (de tweede verdediger) „Wist U niet dat er in het schuurtje een groot voorraam was?" Getuige: „Neen". Mr. ten Bokkel: „En toen ik voor het eerst over de zaak sprak, hebt U gezegd, dat U dat raam zelf had gemaakt". Getuige weet zich dat niet meer te herinne- w» Een landbouwer, die vervolgens wordt ge hoord, zegt, dat van Brussel hem meegedeeld had voor K. bang te zijn. Het woord is dan aan den procureur-gene raal. die verwijst naar zijn uiteenzetting in zijn requisitoir, waarin hij al zijn oordeel had te kennen gegeven, dat alleen verdachte het feit kan hebben gepleegd. Na nog op enkele belangrijke feiten in deze zaak te zijn ingegaan, zeide spr. dat wel zeer duidelijk naar voren is gekomen de groote angst, die de verslagene voor verdachte, uit hoofde van mishandelingen en bedreigingen, van verdachte heeft gehad. Gebleken Is, dat getuige Van Weelde het lijk niet door het tui melraampje van de werkplaats heeft kunnen zien. Hij is slechts nalatig geweest toen hij, geen gehoor krijgende, geen onderzoek heeft ingesteld. Als deze getuige aan het misdrijf debet zou zijn geweest, zouden zijn antwoor den geheel anders geweest zijn. De schuld van verdachte staat, naar spr.'s oordeel, vast. Spr. persisteert dan ook bij zijn eisch van tien jaren gevangenisstraf. De verdedigers, mrs. Th. Eskens en P. C. ten Bokkel de laatste heeft verd. voor de Recht bank te Haarlem bijgestaan concludeeren, evenals in hun vorig pleidooi voor de recht bank. tot vrijspraak. Volgens hun oordeel is geen enkel doorslaand bewijs voor de schuld van K. geleverd. Mr. ten Bokkel deed voorts nog uitkomen, dat verd. zich in deze zaak op geen enkel punt heeft tegengesproken. Na re- en dupliek werd het arrest bepaald op 25 Juni. Over de grens gezet, maar - weer teruggekomen. Geschiedenis van een uitgeleiden Duitscher. Op de vragen van den heer Hermans, be treffende de uitleiding over de Duitsche grens van een uit Duitschland afkomstigen Joodschen jongen man, heeft de minister van justitie geantwoord: 1. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat in den laten avond van den tweeden Mei 1.1. de politie in kennis gesteld is met de aanwezigheid van een verdachten vreemde ling te Overdinkel. Deze vreemdeling is kort daarna, komende uit een café te Losser, aan gehouden. Dat deze aan de politie zoude heb ben medegedeeld, „dat hem in Duitschland gevangenisstraf te wachten stond, omdat hij twee jaar geleden critiek op de machtheb bers in Duitschland zou hebben uitgeoefend" gelijk in de vragen gesteld is, is onjuist. Ook volgens de getuigen, bij het voorval aanwezig geweest, heeft de vreemdeling in dit verband slechts verteld, dat hij twee jaar geleden een halfjaar gevangenisstraf had ondergaan, omdat hij toen op den 1 Meidag te veel had gezegd. De vreemdeling had geen voldoende mid delen van bestaan en bezat niet de noodige papieren voor binnenkomst hier te lande. Omdat hij in Duitschland geen vergunning tot het aanvaarden van werk kon verkrijgen en daar, naar hij aan dezen en genen heeft medegedeeld, reeds in moeilijkheden was ge raakt als gevolg van het drijven van handel, was hij in ons land gekomen om werk te zoeken of naar Palestina te gaan. Hem is toen aangezegd het bewakingsge bied over de rijksgrenzen te verlaten. Daar aan heeft hij onder controle van de politie voldaan. Uit het onderzoek is niet gebleken, dat hij gesmeekt zou hebben niet te worden teruggebracht. 2 en 3. Ondergeteekende heeft niet den indruk, dat in deze door de politie onjuist is gehandeld. Overigens zij nog opgemerkt, dat de vreem deling thans, naar den ondergeteekende be richt -wordt, in ons land moet zijn terugge keerd. Christelijke onderwijzers hebben bezwaren. Tegen het saneeringsontwerp. De Vereeniging van Chr. Onderwijzers con- gresseert te Leeuwarden. In één der zittin gen heeft dr. Brederveld gesproken over: „Het Christelijk beginsel en de schoolvorm". De klassikale schoolvorm is gedurende de laatste anderhalf jaar de algemeen gang bare geworden. Sinds eenigen tijd echter worden andere groepeeringen aangewezen. Een nieuwe schoolvorm tracht zich baan te breken en vindt vrienden en vijanden. Geen enkele schoolvorm kan echter rechtstreeks als eisch van een christelijk beginsel worden beschouwd. De vergadering besloot een verklaring ter kennis van de regeering te brengen, waarin het congres zich uitspreekt, dat het bereid is achter de regeering te staan in haar po- ;ingen tot saneering van 's lands financiën maar dat echter bij verschillende voor stellen van het ingediende bezuinigingsont- werp het beginsel der vrije school ernstig in 't gedrang komt en het zich dus niet met deze voorstellen kan vereenigen, vooral niet omdat het voortbestaan van verschillende scholen onmogelijk wordt gemaakt, de op leiding met vernietiging wordt bedreigd en ais gevolg van de vervroegde pensionneering vele oudere onderwijzers in groote moeilijk heden zullen geraken. Tot lid van het hoofdbestuur werd gekozen de heer J. Tuinsma te Varseveld. N.V. NED. INDISCHE SPOORWEG MIJ. Aan de op 27 dezer te houden jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. Nederlandsch-Indische Spoorweg maatschappij zal worden voorgesteld het ver lies over 1934 ad f 435.198.99 van de reserves af te schrijven. Gemeenteraadsverkiezingen in vele plaatsen. Communistische meerderheid in Finsterwolde. Goes. Bij de Woensdag gehouden gemeenteraads verkiezingen te Goes werden uitgebracht 4403 (4161) geldige stemmen. Hiervan verkregen de Ant. Rev, Partij 608 (581) stemmen, de Chr. Hist. Unie 1366 (1175) stemmen, de Vrijheids bond 963 i943) stemmen, de R.K. Staatspartij 653 (662) stemmen en de S. D. A. P. 813 (800) stemmen. De samenstelling van den Raad ondergaat geen verandering en blijft A.R. 2, C.H. 4, V.B 3, R.K. 2 en S.D. 2. Araerongen. Bij de verkiezingen voor den raad der ge meente Amerongen werden uitgebracht 1246 (1162) geldige stemmen. Daarvan verwierf de lijst van de thans samenwerkende Ant. Rev. Partij (83). Chr. Hist. Unie (184) en Vrijheids bond (157) 298 stemmen. S.D.A.P. 198 (109), Staatkundig Geref. Partij 156 (110), Gemeente belang 171, Lijst Rijfkogel 190, Lijst ir. Tenge 171, Lijst Wildeman 62. Gekozen werden Ant. Rev. Partij 1 (0), Chr. Hist. Unie 0 (1), Vrijheidsbond 1 (1), S. D. A. P. 1 (1), Staatkundig Geref. 1 (1), Gemeen tebelang 1 (1), Rijfkogel 1 (0), ir. Tenge 1 (0 Twee vertegenwoordigers van onafhankelijke groepen keeren niet in den Raad terug. Castricum. Totaal aantal geldige stemmen 2202 (1883). S.D.A.P. 412 (304). R K. Staatspartij 0 (654), Anti-Rev. en Christ. Hist. 147 (136), Vrijz. Dem. 186 (136), R.K. dissidenten 1457 (0), andere partijen 0 (653). De samenstelling van den raad wordt thans: S.D.A.P. 2 (1), C.-H. 0 (1), R.K. St. 0 (4), V.-D. 1 (1), Onafh. 8 (4 r.k.). Wageningen. Uitgebracht werden 6250 (5649) geldige stem men. Hiervan verwierven A.R. 371 (339), C.H. 855 (894), C.P.H. 398 (441), V.B. 446 (455), R.K. Staatspartij 480 (753). S.D.A.P. 1588 (1391), Staatk. Geref. Partij 608 (643), V.D. 200 (265), Gem. Belang 275 (468), Pol. Onafhankelijken 307 (0), Lijst Assink 455 (0), Werkloozen Be langen 35 (0), Lijst-Freezen 172 (0). Volgens de meerderheid van het Centraal Stembureau zijn gekozen A.R. 1 (1), C.H. 2 (3), C.P.H. 1 (1), V.B. 1 (1), R.K. 1 (2). S.D.A.P. 5 (4), S.G.P 2 (2), V.D. 0 (0), Gemeente Be lang 0 (1), Politiek Onafhankelijken 1 (0), Lijst-Assink 1 (0), Werkloozenbelangen 0, Lijst-Freezen 0. Winschoten. Uitgebracht werden 6229 (5816) geldige stemmen, waarvan op de gezamenlijke lijst van A.R., C.H. en R.K. 1556 (1440), C.P.H. 674 (516), Winschotensch Belang 1013 (948), S.D.A.P. 1993 (1909), V.D. 743 (1003) en Win keliersvereniging 250. Gekozen werden A.R. 2 (3), R.K. 1 (0), C.H. 1 (1). C.P.H. 2 (1), Winschotensch Belang 2 (2), S.D.A.P. 5 (5) en V.D. 2 (3). Beerta. Bij de raadsverkiezingen te Beerta werden uitgebracht 1652 (1500) geldige stemmen. De C.P.H. behaalde 622 (555) stemmen, de Vrij heidsbond 316 (370), de S.D.A.P. 401 (364), de V.D. 141 (216) en Gemeente Belangen 172 (0). Gekozen werden C.P.H. 4 (40, V.B. 2 (3), S.D.A.P. 3 (3), Vrijz. Dem. 1 (1), Gem. Bel. 1 (0). Brielle. Uitgebracht werden 1646 (1574) geldige stem men, waarvan op de A.R. 161 (145), C.H. 334 (370), V.B. met Vrijz. Dem. Bond 483 (562), R.K. Staatspartij 116 (142), S.D.A.P. 456 (355), Neutrale Partij 96 (0). Gekozen werden A.R. 1 (1), C.H. 3 (3), V.B. en V.D. 3 (3 plus 1), R.K. 1 (1), S.D.A.P. 3 (2). Finsterwolde. De verkiezingen te Finsterwolde hebben een in meerderheid Communistischen raad opge leverd. Uitgebracht werd 1355 (1218) geldige stem men. Hiervan verwierven de C.P.H. 682 (454), Gemeentebelangen 245 (254), Neutrale Kies vereniging 428 (376), terwijl de Onafhanke lijke lijst van vier jaar geleden thans niet uit kwam. Er werden gekozen C.P.H. 6 (.4), Ge meentebelangen 2 (2), Neutrale Kiesvereni ging 3 (4), Onafhankelijken 0 (1). Een overzicht. In totaal zijn thans de uitslagen van 97 gemeenten bekend. Het resultaat daarvan is, dat de zetels in de raden dezer gemeenten als volgt bezet zullen worden: S.D.A.P. 197 (167), R.K. Staatspartij 104 (133). Anti-Revolutionnaire Partij 161 (160), Christelijk Historische Unie 111 (117), Vrij heidsbond 88 (125), Vrijzinnig-Democratische Bond 28 (39), Communistische Partij Holland 19 (13), Christelijk Democratische Unie 4 (0), Hervormd Gereformeerde partij 1 (1), Staatkundig Gereformeerde partij 14 (13) Plattelanders Bond 3 (13) en verschillende andere partijen gezamenlijk 195 (144). H. V. A. ziet de toekomst somber in. Groote verliezen op suiker. Dividend-voorstel 4*/n (v. j. 5%). Aan het verslag der Handelsvereeniging „Amsterdam" ontleenen wij het volgende: De vier suikerfabrieken verwerkten 4 666.978 quint, riet (16 160.305), waarvan met een rendement van 11 99 pet. worden verkregen 559.749 quint (1.751.290) suiker. De overige fabrieken maalden niet. Onze suikervoorraad per 1 Januari 1934. groot 412.271 t. verminderde ultimo 1934 tot 285.915 t. De opbrengst der afgeleverde sui ker bedroeg gemiddeld f 3.87 per q. suiker. De voorraad per ultimo 1934 is op de balans aangenomen op f 4.50 per q. superieure hoofdsuiker en f 4 per q. hoofdsuiker, uit komende op f 4.30 gemiddeld per q. suiker. Het verlies op de suiker van vorige oogsten bedroeg, met inbegrip van f 866.827 daarop verboekte rente, f 3 781.768. welk bedrag werd gebracht ten laste der reserve tegen verlies op suikervoorraad. Het verlies op oogst 1934 bedroeg f 1.255.864 (v. j. oogst 1933 f 376.606 en totaal f 641.449waarin begrepen f 1.053.097 voor kosten der gesloten fabrieken en der voor afgevloeid personeel getroffen voorzieningen. Dit resultaat werd mede on gunstig beïnvloed door de als gevolg der toe gepaste restrictie zeer korte, dus oneconomi sche, campagnes. De vooruitzichten voor de toekomst blijven slecht, zoowel ten aanzien van den mogelij ken afzet als van den bedingbaren vei-koop- prijs. Onder deze omstandigheden is het pro- duceeren van Javasuiker een weinig aan trekkelijk en zeer riskant bedrijf geworden, waarvan de voortzetting alleen voor de best gesitueerde fabrieken mogelijk en aanvaard baar zal zijn. Voor oogst 1935 brachten wij geen aan plant in den grqnd. Voor oogst 1936 bedoe len wij een aanplant tot stand te brengen met een geraamde productie van c.a. 73 000 ton suiker. Ten laste der reserve tegen verlies op sui kervoorraad werd geboekt het in: 1934 ge leden verlies op den suikervoorraad ex vo rige oogsten f 3.781.768. Wij stellen voor aan het saldo, groot f 218.231 ten laste der winst en verliesrekening toe te voegen f 1.981.768 (f 4.00.000). zoodat de reserve per ultimo 1934 bedraagt f 2.200.000. Diverse cultuurondernemingen. Ondanks de ver doorgevoerde bezuinigingen bleek het ook in het afgeloopen jaar niet mogelijk tot een winstgevend bedrijf te komen. Wel is waar toont de exploitatierekening een voor- deelig saldo aan. t.w. een winst van fl.559.232 (2.436.095) doch daarin zijn geen afschrijvin gen begrepen op de waarde der ondernemin gen, waarin een kapitaal van ver over de honderd millioen gulden is belegd. Bij het tegenwoordig prijsniveau en den stand van onze valuta kan de landbouw-industrie in Ned.-Indië, op weinig uitzonderingen na, niet tot een rendabel bedrijf komen. De winst, inclusief de reserve 1934 ad f 2.250.000 en het saldo Ao. Po. ad f 4432, bedraagt f 1.602.308 2.004.432), welk bedrag toelaat een uitkeering van 4 pet. (5 pet.) dividend, na aftrek waarvan resteert voor overdracht op nieuwe rekening f 2308 (f 4432). UIT DE STAATSCOURANT. Rechterlijke macht. Bij K.B. is benoemd tot auditeur-militair plaatsvervanger bij den Krijgsraad voor de landmacht te Den Bosch, jhr. mr. F. L. J v. Rijckevorsel, ambtenaar van het openbaar ministerie in de kantongerechten te Den Bosch, Boxmeer. Eindhoven en Tilburg, ter standplaats Den Bosch Notarissen. Bij K.B. is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Leeuwarden, ter standplaats Sint-Jacobi-Parochie (geb. 't Bildt) P. v. d. Maën, candidaat-notaris te De Werkhorst. (gem. Staphorst). NATIONALE BELLAMY-DAG IN DEN HAAG De Internationale Vereeniging „Bellamy'' heeft te 's Gravenhage een nationale samen komst gehouden, waarin o.m. is gesproken door de heeren Zijlstra en Bouwmeester uit Haarlem. Het Nut vergaderde. In het gebouw van de Vrije Gemeente te Amsterdam is Woensdag de algemeene verga dering gehouden van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. De voorzitter mr. G. J. Salm gaf in zijn openingsrede de noodzakelijkheid aan van de inzichten in de machten, krachten en invloe den, die in onze samenleving werkzaam zijn. De Maatschappij, in al haar geledingen, stelt zich mede ten doel dat inzicht te bevorderen, waarbij zij zich afzijdig houdt van het ge bied van godsdienst en poiitiek. Er blijven voor haar werkzaamheden uitgestrekte ter zinen over en deze zullen eerst dan ontgon nen zijn, indien ieder Nederlander in staat is, op grond van eigen verworven inzicht, zich een zelfstandig voordeel te vormen over de groote levensvragen, die zijn tijd den denkenden mensch zal stellen. Mr. Salm, die over de onzelfstandigheid op politiek gebied niet wilde spreken, dacht hier bij aan het gedachteloos copieeren van eens anders oordeel over vragen van maatschappij, samenleving, ervaring, kunst en wetenschap. Men ontwent zich, zelf een oordeel te vormen. Dientengevolge gelijken de geesten op elkan der, trots wezenlijken verschillen van aanleg en vermogen. Intusschen valt een eigen inzicht niet in den schoot, het moet worden herwonnen. Grondslag voor die herwinning is vooreerst een behoorlijke dosis parate kennis. Welk een aantrekkelijke taak, volksgeluk te bevorderen door sluimerende belangstelling te wekken en onverschilligheid te doen verkeeren in aan dacht en begrip. Die taak. aldus spr., is één der onzen. Nadat des morgens de gewone agendapunten waren afgedaan, waarbij rekening, verant woording en begrooting werden goedgekeurd heeft in de middagvergadering dr. C. A. Steenbergen een voordracht gehouden over: „De beteekenis van de Nutsbibliotheken voor de Volksontwikkeling". De heer P. Krabbendam Jr. sprak daarna over „De beteekenis van de Nutsbibliotheek voor het dorpsleven. Dr. J. C. A. Vetter sprak nog over Het Ne- derlandsch Volkskarakter en de Mij. tot Nut van 't Algemeen in het licht der huidige tijds omstandigheden". Een halve eeuw geleden. Uil Haarlem's Dagblad van 1885. 13 J+ini: Deze week heeft men een aanvang gemaakt met het leggen der pijpen voor de drinkwaterleiding in de gemeente Alkmaar. Door onze lens gesnapt. J. C. Mol. De heer J. C. Mol werd geboren te Venhui zen (N. H.) in 1891. Hij bezocht de Hoogere Burgerscholen te Enkhuizen en te Hoorn en kreeg daarna een administratieve opleiding. Hij is werkzaam geweest als directeur eener groente- en fruitveiling in de Streek en daarna als mede-directeur der N.V. „Focus" te Bloe- mendaal. Thans is hij directeur der N.V. „Multifilm" te Haarlem, in welke functie hij vooral werk zaam is op fotografisch en filmgebied. Zooals algemeen bekend is vervaardigde hij een groot aantal zeer interessante wetenschap pelijke films. Hij was jaren lang voorzitter der Kennemer Fotoclub en is thans hoofdbestuurslid van de Ned, Vereen, voor Cultureele Films, hoofd bestuurslid der Ned. Smalfilmliga en lid der Society of Motion Picture Engineers. Aantal studenten blijft nog steeds stijgen. Eveneens het aantal leerlingen bij het M. O. In het verslag van den staat van het onder wijs over 1933 wordt door de commissie uit de Tweede Kamer, in wier handen het verslag werd gesteld, omtrent het hooger onderwijs medegedeeld, dat het aantal studenten aan de gezamenlijke inrichtingen voor hooger on derwijs in het studiejaar 1932/1933 13.480 be droeg. d.w.z. 741 meer dan in het studiejaar 1931/32 Het trok de aandacht der commissie, dat bij het voorbereidend hooger en bij het mid delbaar onderwijs de stijging van het aantal leerlingen nog steeds voortgaat. Steeg het leerlingental van den cursus 1932/33 in ver gelijking met den vorigen met 1918, of 3.1 pCt„ in den daarop volgenden cursus 1933/34 bedroeg deze stijging 3366 of 5.3 pCt. VER. VOOR INT. VRIENDSCHAP EN WERELDVREDE IIEEFT SUCCES. Tijdens en na het bezoek van 50 buiten- landsche gasten gedurende de Paaschva- cantie aan het vacantietehuis van de ver eeniging voor Int. Vriendschap en Wereld vrede. in Zandvoort. zijn vele nieuwe leden ingeschreven, terwijl nieuwe groepen werden opgericht te Den Haag Haarlem en Rotter dam. In de a.s. zomervacantie zal, het vacantie- huis, naar men ons schrijft, aan een flink aantal buitenlandsche leden gastvrijheid ver- leenen; reeds bijna 200 buitenlandsche leden hebben zich als gast laten inschrijven. Evenals het vorig jaar worden weer een aantal reizen gemaakt naar buitenlandsche centra, hierbij staat vooral Engeland in 't middelpunt der belangstelling. Op 2 Augustus wordt een speciale reis van zeventien dagen van Nederland naar Enge land en van Engeland naar Nederland geor ganiseerd

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5