y Radfo-Pf De spanning stijgt in het Verre Oosten. Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT De nieuwe Engelsche regeering. THIJS IJS EN DE VERLOREN SLEUTEL Radfo-Procramma I DOXDERDAG 13 J U N I 1935 HAARLEM'S DAGBLAD BUITENLAND. Japan eischt massa-ontslag van Chineesche regeerings- ambtenaren. Vrees voor onmiddellijke gevechten in Noord-China. Een onafhankelijke regeering in Peking? HET BELANGRIJKSTE NIEUWS CHINA. De Japanners hebben den Chineezen nieuwe opzienbarende eisclien aangeboden, die groot.e ongerustheid wekken. Zij bevatten het ontslag in massa van regeeringsambtenaren en hun vervanging door andere, die Japan gunstig ge zind zijn. Verder verneemt Reuter uit geloofwaardige bron dat de Japanners de terugroeping uit Tsjakar eischen van den gouverneur Soe Tsjehjoe-au en al zijn troepen. Volgens bericht uit Nanking is de verhou ding tusschen China en Japan plotseling slech ter geworden omdat Hoying Tsjin, de Chinee sche minister van Oorlog geweigerd heeft een schriftelijk antwoord te zenden op de Japan- sche eischen, zooals de Japanners eisehten. Men vreest, dat ei' onmiddellijk gevechten in Noord-China zullen beginnen, indien de Japansche militaire autoriteiten te dezer zake persisteeren. In welingelichte kringen in Sjanghai koes tert men de vrees, dat het conflict betreffende Hoepeih, dat men reeds geregeld achtte, ver scherpt wordt tengevolge van de nieuwe eischen, die het centraal politiek comité met spoed onderzoekt. Men meent, dat Ariosji, de ambassadeur van Japan, die Vrijdag zijn ge loofsbrieven zal aanbieden, er op zal aan dringen, dat China zijn leeningen consolideert, o.a. een leening van 1917. die de Chineezen steeds weigeren te erkennen. De consolidatie zou economische en financieele samenwerking tusschen China en Japan inleiden. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de Chinee sche leiders van Noord-China wegens de nieuwe eischen van het Japansche leger voor nemens zijn en bloc af te treden. Ook aan Japansche zïjae ziet men den toestand pessimistisch in. Naar genera a majoor Doihara, wien de Chineezen ver wijten, dat hij op het beslissende oogenblik voor Japan bruikbare incidenten weet te verwekken, volgens de Tel, verklaarde, kan men eventueel op een scherper optreden van Japan tegen de Nanking-regeering rekenen Men moet namelijk nog zien, of de Chineezen de eischen wel in hun geheel zullen uitvoe ren. Hij liet zich aan ook nier, uit over de verdere ontwikkeling in Noord-China. Door de Fransche concessie te Tientsin zijn gisteren op oorlogsvoet uitgeruste japansche troepen getrokken. Er was toestemming ge geven voor den doortocht van 700 man. doch naar schatting zouden er wel 1500 soldaten zijn gepasseerd. Volgens de Japanners dienen deze mannen ter aflossing van het oude gar nizoen, dat naar Japan terugkeert. Omtrent hetgeen er in de provincie Tsjahar is gebeurd wordt gemeldt dat vier leden van het Japansche Kwantoengleger te Tsjangpei werden gearresteerd en dat de Japanners daartegen in Peking hebben geprotesteerd, waarbij zij tevens de aandacht hebben ge vestigd op de anti-Japansche beweging in Tsjahar. Inzake de kwestie van de vorming van een bufferstaat tusschen Mandsjoekwo en China wordt in politieke kringen te Tokio verklaard, dat deze kwestie op het oogenblik niet urgent is. Bepaalde Chineesche politieke kringen zou den voornemens zijn, te Peking een onafhan kelijke regeering uit te roepen, zonder even wel relaties van welken aard ook met Mand- .sjoekwo Sjasji-sji. die in den loop dezer week te Peking aankomt, waar hij zich denkt te vestigen. Men brengt zijn voornemens in verband met de aeruchten inzake de vorming van een onafhankeliike regeering met zetel te Pekin" Er is tot dusver met betrekking tot deze geruchten nog geen officieel dementi gepu bliceerd. Amerika. Roosevelt over de veiligheid. In een rede, gehouden op de militaire acadeinie te West Point, zeide president Roosevelt, dat hij zijn goedkeuring zal hech ten aan de wetsontwerpen tot uitbreiding der weermacht daar hij er van overtuigd is dat de sterkte van het leger was teruggebracht tot een niveau, dat niet gerechtvaardigd wordt door een goede zorg voor de eigen veiligheid van Amerika. De grootste behoefte van de wereld op dit oogenblik, zeide hij verder is de zekerheid van een permanenten vrede, een zekerheid gebaseerd op wederzijdsch begrip. Senator Long roert zich weer. Senator Hley Long van Louisiana heeft in den Senaat een feilen aanval op de N.R.A gedaan. Hij noemde deze organisatie een tweede regeering met een eigen president een eigen senaat, een eigen huis van afge vaardigd en en een eigen vlag. Bovendien zeide hii. dat president Roosevelt tijdens zijn uitstapies on het. lacht van Astor onder den invloed der RockefePer- en Astorbelangen was gekomen Ooatschlairnd. Instemming met de woorden van den Prins van Wales. Rudolf Hess, de plaatsvervanger van Hitier, heeft naar het D.N.B. mededeelt tegenover de Engelsche pers de woorden van den Prins van Wales met instemming begroet. Als de front strijdersgeest, zoo liet Hess zich uit, ook in de buitenlandsche politiek meer en meer door breekt, wordt er een groote stap gedaan in de richting van den vrede. Generaal Goering gaf eveneens zijn instem ming te kennen en verklaarde, dat de rede van den prins van Wales geschikt was om den vrede te handhaven. De Duitsche dagbladen wijden groote aan dacht aan de woorden van den Prins en spre ken hun voldoening uit over het voorgenomen bezoek der oud-strijders. De Diplomatisch-Politische Korrespondenz schrijft o.m.: De oudstrijdersbonden zijn op zich zelf zeker nog geen verantwoordelijke staatsinstanties en vergissingen over wijze en mogelijkheid van hun ingrijpen zouden tot te leurstellingen leiden maar zij kunnen de werkzaamheid van ae staatsleiding en de di plomatie beïnvloeden en vergemakkelijken. De oudstrijdersgeest zai ook op het uitgespro ken politieke terrein beslissende effecten heb ben en zijn ervaringen en zijn oordeel welker onkreukbaar en patriottisch karakter door niemand bestreden wordt, zullen steeds ef fectiever worden dan alle tendentieuze kuipe- -ïjen van den dag." Engeland. Accoord met Duitschland over de vlootsterkte. Nog voordat de Duitsche vlootdelegatie uit Londen is vertrokken, is naar Reutér meldt, een Britsch-Duitsch accoord tot stand ge komen, welks aanvaarding afhankelijk is gesteld van de voorwaarde, dat de andere onderteekenaren van het verdrag van Ver sailles er geen bezwaar tegen maken. Overeenkomstig den Duitschen wensch wordt de verhouding tusschen de Britsche en Duitsche vloot vastgesteld op 35 procent. Die verhouding zou gelden voor elke categorie oorlogsschepen afzonderlijk en zou constant olijven. Hiermede bedoelt men dat de uit breiding der vloot van een andere mogend heid dan Groot-Brittannië niet zal leiden tot een uitbreiding van de Duitsche vloot. Van denstand der Britsch-Duitsche on derhandelingen is, naar van particuliere zijde aan Reuter wordt gemeld, de Fransche regeering op de hoogte gesteld. Inzake de Engelsch-Duische vlootbesprekin- gen verluidt te Parijs in welingelichte kringen dat de Fransche regeering dezer dagen van de Britsche regeering een mededeeling heef! ontvangen over de besprekingen, waarvan het eerste gedeelte thans beëindigd is. Het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken en het ministerie van marine, zijn thans bezig met het bestudeeren van dit document. Na den ministerraad op heden Donderdag zal .een antwoord aan Londen gezonden worden, zoodat de Britsche regeering bij de hervatting der besprekingen met de Duit sche onderhandelaars op de hoogte zal zijn van de Fransche opvatting. Daar de Duitsch-Engelsche besprekingen nog niet buiten het stadium van informatie gekomen zijn. en aangezien de Fransche re- Teering haar houding nog niet in een be raadslaging heeft kunnen vaststellen, is het moeilijk op het oogenblik te Parijs een ge- -rn<vi-,»v.v,Rnde meening te vernemen. Wapenstilstand 'in den Chaco thans gesloten. Vijandelijkheden worden Vrijdag gestaakt. Uit Buenos Aires, 12 Juni. Woens dagmiddag te 12 uur 30 is de wapen stilstand tusschen Bolivia en Paraguay geteekend. Dientengevolge zullen de vijandelijkheden in den Gran Chaco a.s. Vrijdag worden gestaakt, zoodat voldoende tijd beschikbaar is om beide partijen op alle deelen van het front van de bereikte regeling in kennis te stellen. Bij de onderteekening van het verdrag werd het woord gevoerd door den Argentijn- schen president Justo. door de ministers van buitenlandsche zaken van Paraguay en Boli via en door hun collega's van Argentinië en Brazilië. De Pan-Amerikaansche handelsconferentie heeft heden een buitengewone, plechtige zit ting gehouden, gewijd aan het tot stand ko men van het accoord inzake het Chaco-con- flict. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat het succes der bemiddelingspogingen in het Chaco-conflict in geheel Brazilië en vooral in de hoofdstad een groot enthousiasme ver oorzaakt heeft. Te Rio werden gistermiddag alle kerkklokken geluid. Omtrent de heden onderteekende overeen komst tot het sluiten van een wapenstilstand tusschen Bolivia en Paraguay meldt United Press nog de volgende bijzonderheden aan de Tel. Nadat na verloop van 48 uur na de onder teekening de vijandelijkheden gestaakt zullen zijn, zal na een voorloopige periode van 12 da gen een wapenstilstand voor onbeperkten tijd worden gesloten. Gedurende dezen tijd zullen de vredesonderhandelingen worden gevoerd. De beide ministers van Buitenlandsche Za ken hebben bovendien namens hun. regeerin gen plechtig beloofd, dat de legers binnen ne gentig dagen zullen worden gedemobiliseerd en wel in ieder geval alvorens de vredesconferen tie bijeen komt. De sterkte der legers na de mobilisatie zal 5000 man mogen bedragen. Bovendien verplichten beide landen zich, het verdrag binnen twintig dagen door hun parle menten te doen ratificeeren. Zoolang de vre desonderhandelingen nog niet zijn afgesloten zullen beide landen alles doen om den wapen stilstand te doen eerbiedigen. Voorts is bepaald dat de beide regeeringen rechtstreeks onderhandelingen zullen voeren met het doel de oorzaken van het conflict uit den weg te ruimen. Wanneer hierover geen overeenstemming wordt bereikt, zal een be roep worden gedaan op het Haagsche ge rechtshof. De kwestie der verantwoordelijk heid voor het uitbreken van den oorlog' zal waarschijnlijk worden beslecht door een in ternationale commissie. Normandie in het vaderland terug. Recordsnelheid kon niet gehandhaafd worden De „Normandie" is gisteravond van zijn eerste reis naar Amerika te Havre terugge keerd. Na het passeeren van Bishop Rock heeft het schip zijn recordsnelheid niet meer kunnen handhaven. Ook het binnenloopen van de haven van Plymouth bracht tijdverlies mede, Wegens zijn grooten diepgang moest de „Normandie" bü het vertrek uit Plymouth het opkomen van den vloed afwachten. RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-N. TEL. 16726 •ar»af i - met garantie, pijn- anai j oo. trekken inbesr ,loos trekken inbegr. BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING. Spreekuren alle werkdagen van 9—12 en 14 uur. Zaterd. 912 uur. Avondspreekuren Dinsdag, Woensd. en Donderd. v. 79 u. (Adv. Ingez. Med.) De Baseier Handelsbank in moeilijkheden. Moratorium voor gedeelte der financiëele verplichtingen. Naar uit Basel gemeld wordt, heeft de Zwitsersche Bondsraad het verzoek om een moratorium te verleenen voor een gedeelte der verplichtingen der Baseier Handelsbank tot 30 Juni, ingewilligd. De betalingsmoeilijkheden komen voort uit- het bevriezen van het grootste deel van het kapitaal dat door de bank in Duitschland en in andere landen met beperkt betalingsver keer is belegd. Daar niet alle verplichtingen onder het moratorium vallen, zal de bank het bedrijf binnen zekere grenzen kunnen voortzet ten. Men verwacht, dat de noodmaatregelen, waarin voorzien wordt door de nieuwe Zwit sersche Bank wet, die op 1 Maart j-1. in wer king trad binnen enkele dagen zullen wor den afgekondigd. Het is nog onmogelijk te overzien in welken omvang de andere Zwitsersche banken door de moeilijkheden van de Baseier Handelsbank worden getrokken. De Baseier Handelsbank, die een van de voornaamste der Zwitsersche banken is heeft een aandeelenkapitaal van frs. 75.000.000 ter wijl de reserves ongeveer frs. 15.000.000 be dragen. Onder de verplichtingen komen de schulden op korten termijn en obligatiever plichtingen voor met een bedrag van frs. 117.000.000. FRANKRIJK'S MAATREGELEN TEGEN DE SPECULATIE. PARIJS, 11 Juni. De meestal goed inge lichte schrijver over de Fransche binnenland- sche politiek in de Ec.ho de Paris verklaart te hebben vernomen, dat de regeering wegens de financieele saneering wil teruggrijpen naar een plan dat nog stamt uit den tijd van Poin- caré. Het komt hierop neer, dat de amortisatie der rentebetalingen wordt uitgesteld tot de door de eerste maatregelen tegen de speculatie bereikte verbetering der rentekoersen de uit gifte van een conversieleening mogelijk maakt welker succeskansen door speciale voordeelen die zullen worden toegestaan als zeker kunnen worden beschouwd. Bezwaren tegen de 40-urige werkweek. Werkgevers tegen de conventie. Ondanks alle moéiie. welke de voorzitter der arbeidersconferentie Creswell zich ge geven heeft, om de bezwaren te overwinnen welke de werkgeversgroep er tegen had om mede te werken aan het ODstellen van con venties ter invoering van de 40-urige werk week in vijf industrieën, is hij hierin niet geslaagd, aldus meldt de Tel. uit Genève. Slechts de afgevaardigden der werkgevers uit Italië en de Vereenigde Staten waren hiertoe bereid. De conferentie besloot de aangelegenheid in de plenaire zitting te behandelen. Men kon echter niet tot overeenstemming komen over de te volgen procedure en na een breed voerig debat, dat tot niets leidde, werd be sloten de beslissing hieromtrent tot heden uit te stellen. Op voorstel van de arbeidersgroep werd met 5749 stemmen een resolutie aangeno men, waarin verklaard wordt, dat de con ferentie van oordeel is. dat een algemeene conventie op basis van de 40-urige werkweek behoort te worden aangenomen en dat naar deze conventie de verschillende industrieën zich zullen moeten richten. Voor de aanne ming van dit besluit was een geringe meer derheid voldoende, doch voor de aanneming van de conventie zelf is een meerderheid van 2/3 vereischt. Baldwin vertegenwoordiger van een verdraagzaam Conservatisme. LONDEN. Juni. (Van onzen correspondent). In zijn eerste rede als premier heeft Baldwin stilgestaan bij een van de omstandigheden, welke tot de regeeringsverandering hebben ge leid. Het vormde de inleiding voor zijn uiteen zettingen. „Ik heb vier jaar ervaring van na tionaal bestuur gehad", zeide hij, „en ik wensch hulde te brengen aan den man die tot Vrijdagavond gedurende het bestaan van de nationale regeefing premier is geweest. Indien ik aan één karaktertrek meer hulde zou willen bewijzen dan aan andere dan zou ik zijn moed noemen, moed welke MacDonald eerst in staat heeft gesteld te doen wat wellicht het hardst is niet alleen voor een politicus maar voor elk mensch. Dit is, wanneer ge gelooft, dat het juist is, te breken met hen, met wie men een gansch leven lang hebt samengewerkt. Nie mand weet, dat dit een scheuring is voor eiken vezel van het lichaam. Ik bewonder den moed, welke hem in staat heeft gesteld, die vier jaren lang te werken ondanks lichamelijke ongesteldheden en lijden aan zijn oogen. die de meeste mannen lang tevoren zouden heb ben gedwongen den strijd op te geven. Al dien tijd heeft hij opgewekt volgehouden, hard werkend, laat werkend, maar altijd hoffelijk, vriendelijk en met zorg voor zijn collega's. De last is te zwaar geworden. Hij heeft hem neer gelegd. Dag in dag uit is onze samenwerkinL die vier jaren lang onverzwakt gebleven. Eiken dag ontmoetten wij elkaar en bespraken wij samen onze problemen. Er zal geen ver andering komen in deze samenwerking. Geheel als vroeger zal ze voortgaan. Wij zullen beiden voortgaan het onze te doen in de ons aange wezen posten. De boot zal worden voortge trokken en naar ik hoop met behulp van onze collega's even doelbewust."Aldus Baldwin. Niet alleen de gezondheidstoestand van MacDonald kan verantwoordelijk zijn geweest voor de komst van de nieuwe regeering. Men zou nauwelijks van een nieuwe regeering heb ben kunnen spreken, indien men het bij het ruilen van posten tusschen MacDonald en Baldwin had gelaten. Daarmee zou nochtans aan het verlangen van MacDonald het pre mier-bijltje er bij neer te leggen zijn voldaan. Maar het kabinet besefte, dat de gelegenheid kon worden gebruikt om eenige ministers, die in hun departementen niet hadden voldaan, te vervangen door nieuwe mannen. Daarmee kon nieuwe critiek op onderdeelen van regee- ringsbeleid thans verstomd als gevolg van concentratie der nationale gedachte op de lands veiligheid in verband met de internatio nale spanning worden voorkomen. Een re- regeering, die vier jaar lang in touw is geweest toont haar zwakke plekken en is er zich ge voelig van bewust. Er was een gelegenheid herstellingen aan te brengen; en ze zijn aan gebracht. Een derde motief heeft klaarblijke lijk maar zwak meegesproken. Het is het machtsbewustzijn van de Conservatieve Partij, dat zich in het algemeen het sterkst uit in de oud-gedienden die tevens het meest reaction- nair zijn. Op het eerste gezicht heeft Baldwin aan deze machtsbewuste steunpilaren van. zijn partij concessies gedaan, bij nadere aanschou wing niet. Het is waar, dat drie voorname kabinets-posten, het premierschap, Buiten landsche Zaken en het voorzitterschap van het Hoogerhuis, van Labour en Liberalen naar de Conservatieven zijn overgegaan. Maar nieuw bloed" in het kabinet heeft de verhouding der partijen, welke de eerste nationale regeering een overheerschend Conservatieven invloed gaf, vrijwel onveranderd gelaten. Het kabinet telt thans 15 Conservatieven, 3 Nationale La- bourmanhen en 4 Nationale. Liberalen. In de eerste nationale regeering waren de cijfers: 14. 3 en 3. Afgaande op het aantal Conservatieve kabinetsleden en het feit adt de be langrijkste posten door Conservatieven worden bezet zou men moeten af leiden. dat dat regeering nog wat meer Tory is geworden dan ze reeds was. Baldwin zelf echter zal als hoofd van het bestuur er wel waarborg voor blijven dat de bevolking het gevoel behoudt dat het in wezen zijn nationaal karakter heeft behouden. Baldwin is een man, die zich verheugt in het ver trouwen van het gansche land. met de mi nimale uitzondering wellicht van de Die hards van zijn eigen partij. Zijn Conserva tisme is van de soort die veel verdraagt, veel dat Liberaal, veel dat Radikaal, veel dat So cialistisch is. Van hem kon worden verwacht dat hij een man als Lord Eustace Percy in het kabinet zou benoemen. Het was de eenige benoeming die verrassing bracht. Percy is iang in het Lagerhuis de leider geweest van de jonge Tories die hebben beproefd de re geering te bewegen krachtiger het vraagstuk der werkloosheid en andere sociale proble men aan te pakken. Hij heeft herhaalde malen in het Lagerhuis de gelegenheid aan gegrepen de regeering lauwheid op dit ge bied en „noodlottige fouten" te verwijten. Het is dit soort Conservatisme, meer dan ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Mïchias, de booze toovenaar, die op het eiland leefde en voor wien elk dier en mensch angst koesterde, liep juist te wandelen langs den oever en zag nog net de koene duik van onzen kleinen beer. „Hij wil mijn werk teniet gaan doen!" schreeuwde Michias. „Hij wil dien sleutel weer naar boven halen dat zal ik hem beletten!" Hoe Michias nu Thijs ging hinderen zul je de volsende maal ervaren. het reactiormaire waarvan Lord Hailsham, de nieuwe Lord-Kanselier. een vertegenwoordi ger is. dat ongetwijfeld in de nieuwe regee ring den boventoon zal voeren. Dit is de wensch van den grootmoedigen Conservatie ven leider welke o.a. ook is uitgesproken in de benoeming van Sir Samuel Hoare tot mi nister van Buitenlandsche Zaken. Velen hier en in het buitenland hadden graag gezien, dat deze post naar Anthony Eden zou zijn gegaan. Maar de oud-minister voor Indië, die met zooveel volharding en bekwaamheid dien bijzonder liberalen maatregel, de be- stuurshervorming in Britsch-Indië. door het Lagerhuis heeft geloodst, is een keuze voor buitenlandsche zaken waarover de voor standers van verzoenend overleg in de in ternationale wereld zich niet ongerust be hoeven te maken. Met MacDonald, Simon en Eden behoort hij tot de groep welke streeft naar georganiseerde veiligheid door mlridel van een in gezag en aanzien groeienden Vol kenbond. Of de regeering hiervoor ijveriger zal werken dan ze tot heden heeft gedaan is een andere zaak. Men heeft geen redenen hooren noemen voor het vertrek van Sir John Simon van het Foreign Office. De eenige reden en het is uiteraard geen geldende is de nim mer versagende campagne van de Tories te gen dezen bewindsman. Simon heeft er zich tot het laatste toe tegen verzet. Het is nooit heelemaal duidelijk geweest of de campagne gericht was tegen zijn persoon of tegen zijn politiek. Het zal wel een persoonlijke zaak zijn geweest, want Simon heeft alleen steeds gedaan wat het kabinet hem voorschreef te doen. De benoeming van Eden tot minister voor Volkenbondszaken beteekent dat wel licht het leeuwenaandeel van Buitenlandsche Zaken aan hem zal moeten worden overge laten want er zijn slechts weinig buitenland sche aangelegenheden te behandelen die geen verband houden met het werk van den Volkenbond. Uit de eerste rede van Baldwin als Pre mier waarvan hierboven een stuk is aan gehaald is ten overvloede nog eens geble ken dat alles tennaastenbij zijn ouden gang zal gaan. dat het nationaal karakter van het bestuur angstvallig bewaard moet blijven, dat de regeering. haar landsverdediging ver sterkend als aangekondigd, hard zal blijven strijden en Europa geheel of gedeeltelijk een stelsel van collectieve veiligheid te bezorgen. A. K. VAN R. Volkenbondsvereenigingen te Brussel Bijeen. Mevr. BakkerVan Bosse aan het woord. In het kader van het congres, dat de In ternationale Unie van Volkenbondsvereeni gingen op het oogenblik te Brussel houdt, is gisteravond in het groote feestpaleis op de wereldtentoonstelling een openbare verga dering gehouden, waarvoor buitengewoon veel belangstelling bleek te bestaan. Volgens het Alg. Handelsblad waren naar schatting 3000 a 4000 toehoorders die de groote lang zaam naar achteren opgiooiende zalen vul den. Aan de bestuurstafel zaten o.a. mevr. Bakker-Van Bosse, minister Paul Hymans, Lord Cecil, Paul-Boncour en de voorzitter van het congres Giannini. Mevrouw Bakker-Van Bosse opende de rij der sprekers anet een rede, die zij. naar zij mededeelde, op verzoek van de Belgische ver- éënigihg voor den Volkenbond in het Neder- landsch uitsprak. Mevr. Bakker wees er op, dat de nauwe nabuurschap tusschen Neder land en België onvermijdelijk 'hier en daar tot economische tegenstellingen en naijver leidt. Maar onbetwistbaar ontwikkelt zich in de twee landen de neiging tot'beter we- derzijdsch begrip, tot hechter solidariteit en tot medeleven in elkanders lief en leed. Spreekster zeide verder o.m.: Een gelukkig verschijnsel in de kritieke dagen die wij thans beleven, is het groeiend besef van de noodzakelijkheid den vrede te bewaren om tot nauwere samenwerking te komen. De nationale legers worden niet meer beschouwd als instrumenten, die alleen bestemd zijn voor de eigen landsverdediging maar men ziet ze tevens in den dienst van de handhaving van het internationale recht. De gedaohte van de gemeenschappelijke veiligheid wint veld. Voor de kleine landen als België en Nederland is het vooral van belang, dat zij in het koor der volken met hetzelfde recht hun stem kunnen laten hoo ren als de groote mogendheden. De Volken bond biedt hiertoe de mogelijkheid. Na mevrouw Bakker spraken nog de Fran sche oud-minister Paul-Boncour. de Engel sche oud-niinister Lord Cecil en tenslotte minister Hymans, die zeide meer en meer overtuigd te worden van de noodzakelijkheid en van de toekomst van den Volkenbond. Zijn feitelijke waarde is gebleken bij de re geling van de Saarkwestie. De Volkenbond echter is slechts middel: het doel moet zijn: alle landen en volken in internationale 'sa menwerking aaneen te sluiten. ^jj. lll«*W VRIJDAG 14 JUNI HILVERSUM, 301 M. 8— VARA 12.— AVRO 4.— VARA 8.— VPRO. 11.— VARA 8.Gramofoonpl. 9.30 P. J. Kers Jr.: Onze Keuken. 10.Morgenwijding VPRO, 10.15 Voor Arb. i. d. Continubedr. J. de Rodde (le zing), Mevr. L. Tilanus (lezing) en gramofoon platen, 12.Gramofoonpl. 12.Gramofoon- platen. 12.30 Kovacs Lajos en gramofoonpl. 2.Modepraatje Mevr. I. de Leeuw-van Rees. 2.20 Het Riele Queling strijkkwartet. 3.10 De Avro-Decibels olv. Eddy Meenk. 4.Gramo- fooaiplaten. 5.Kinderuurtje. 5.30 Gramo foonpl. 6.00 Gaby Ehrhart (zang) en J. Jong (orgel). 6.30 De Notenkrakers, olv. D. Wins. 7.W. J. v. d. Woestijne: Vrede, veiligheid en recht. 7.20 E. Walis en zijn orkest. 7.50 Vaz Dias. Herh. SOS-ber. 8.Ds. F. Dijkema: De profeten. 8.30 Residentie-orkest olv. Carl Schuricht (Uit Kurhaus te Schevenïngen), I. d. pauze, lezing van de VPRO. ca. 10.15 Dr. H. Faber: Uit eigen bongerd. 11.0012.00 Gra mofoonpl. HUIZEN, 1875 M. Algem. progr. verzorgd door de KRO. 8.009.15 en 10.Gramofoonpl. 11.3012.00 Voor zieken en ouden van dagen. 12.15 Schla- jermuziek en gramofoonpl. 3.004.00 Opera concert. 4.15 Orkestconcert en lezingen. 7.15 en 7.35 Causerie. 8.05 Gramofoonpl. 8.15 Or kestconcert en gramofoonpl. 10.Populair concert. 10.30 Vaz Dias. Gramofoonpl. 10.50 Populair concert. 11.3012.00 Gramofoonpl. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.20 „Der Messias oratorium van Handel, olv. B. Kittel. 10.20 en 11.05 Berichten. 11.20— 12.20 Populair concert uit Stuttgart.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 6