ITlPSIMBiyW: C.J.GUDE WEEKABONNEMENTEN GROOT SUCCES VOOR ONZE SIGARETTEN-INDUSTRIE Rubriek voor Vragen. V R IJ D A C ï"4 JUNI 1935 H A A R E E M'S D A 'G B E A D' 5 CAIRO. 10 Juni. - Door de N.V. K> [riazi Frères te Amsterdam is een nieuwe sigaret FINAS gecre- eerd, die hiermee opnieuw Kyriazi's wereldreputatie hoog zal houden. Deze buitengewone sigaret, FINAS, zal in 3 modellen: Oval, Round en Grande tegen den frappant-lagen prijs van 25 ct. de 20 stuks verkrijgbaar zijn. Nederlands rookers zullen spoedig overtuigd worden, dat Kyriazi in de „FINAS" een ongewone sigaret brengt! (Adv. Ingez. Med.) Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond". Over gezond gemeentebeheer. WiVoor de afd. Haarlem van de Vrouwen groep in de Liberale Staatspartij „De Vrij heidsbond" spraken Donderdagmiddag in „Dreefzicht" mevr. mr. E. A. J. Seheltema— Conradi en mevr. E. W. Venemavan Doorn, beiden lid van den Haarlemschen Gemeente raad. over het onderwerp: „Gezond gemeente- beheer". Na een openingswoord van de presidente, mevr. C. S. de VeerBlok Wybrandi, was het woord aan mevr. Venema, die begon met hulde te brengen aan mevr. Seheltema, nr. 1 van de Hijst van den Vrijheidsbond voor den Ge meenteraad, die getoond heeft, die eerste plaats waardig te zijn. De grootste zorg, zoo ging spr. voort, is thans, de gemeente gezond te houden. Daar- voer moet de Raad tegenwoordig dikwijls be sluiten nemen, die voor velen onaangenaam zijn. Maar de liberale leus is: het gemeente belang vóór het partijbelang. De S.D.A.P. wil uitsluitend de lasten laten drukken op de meer gegoeden. De Vrijheids bond daarentegen wil de draagkrachtigen draagkrachtig doen blijven, ja wil zelfs gaarne het aantal draagkrachtigen opvoeren. De be drijven moeten in gang gehouden worden, dit is het grootste belang van stad en land. En slechts dan kan ook op den langen duur iets voor de werkloozen worden gedaan. Boven dien: bij uitbreiding der bedrijven zal het aantal werkloozen verminderen. Om het den bedrijven gemakkelijker te maken kunnen be paalde lasten worden verminderd. De liberalen zijn er altijd tegen, wanneer men het bedrijfsleven moeilijkheden in den weg wil leggen. Dan is er het woningvraagstuk. Toezicht van overheidswege op de woningmarkt is zeer ge- wenscht. Haarlem heeft zich in dit opzicht niet slecht gedragen. Er heeft een algemeene verschuiving plaats gehad van bewoners. Ge volg: veel woningen met hooge huurwaarde staan leeg. Het is wenschelijk, dat de vaste lasten (als personeele belasting) voor de eigenaren dier woningen worden verminderd. Mevr. Venema herinnerde aan de vele be zuinigingen, die in den loop der jaren zijn ingevoerd. Naar spr.'s meening is in het middelbaar onderwijs te plotseling en te pijn lijk ingegrepen: hetzelfde geldt voor de sala risverlagingen bij het lager onderwijs en voor bereidend L.O. En soms is niet bezuinigd, waar het wèl noodig was. Voor den nieuwen Raad zal het niet zoo eenvoudig zijn, de begrooting sluitend te ma ken. Maar spr. gelooft, dat de fractie van den Vrijheidsbond, onder leiding van mevr. Sehel tema. hieraan veel zal kunnen doen. Na de pauze sprak mevr. Seheltema, die be gon met te zeggen dat zij zich in den Raad nooit zoo speciaal „vrouw" heeft gevoeld. Toch zijn er dingen die in de eerste plaats tot de vrouw spreken en noodzakelijk zijn. Helaasj zijn de handen thans gebonden door de be zuinigingen. De belastingschroef kan niet meer worden aangezet; dit zou kapitaalvlucht ten gevolge hebben. Aan den eenen kant moet worden bezui nigd, maar aan den anderen kant moet het 'bedrijfsleven worden gestimuleerd o.m. door verlichting van lasten. Noodig zijn: inkrim ping van gemeentediensten; commercieel beheer der bedrijven; beperking van het uitvoeren o.a. van onderhoudswerken in eigen beheer en zooveel mogelijk aanbeste den daarvan aan particulieren zonder te be zwarende voorwaarden. Veel moet aan par ticuliere vereenigingen worden overgelaten. Spr. gaf voorts een overzicht van wat er in de afgeloopen periode van vier jaren al zoo is geschied en waarvoor vrouwen be langstelling zullen gevoelen: b.v. winkelslui ting, middenstandsdistributiebedrijven, vent- verórdening. Over de vestigingsquaestie zei- de spr. dat de liberalen van sluiting van be drijven niets willen weten; wel kan te groote uitbreiding van het aantal winkels worden tegengegaan. Spr. wees er verder op dat de liberale fractie er in den Raad steeds op uit is ge weest de stad aantrekkelijk te maken. Daar voor is vooral een goede parkeerregeling noodig om de koopers uit de omgeving naar Haarlem te trekken. Voortdurend heeft de fractie ook gewerkt voor goed vervoer; een geluk is het "dat er geen gemeente-exploita tie van het vervoer is, b.v. geen gemeente tram. r.nders gaf dit weer een strop. Het onderwijs heeft door de bezuiniging niet al te zeer geleden, meende spr. Het voorbereidend lager onderwijs beslist nog te Haarlem, men heeft de afschaffing nog kun nen tegenhouden. Of dit op den duur mo gelijk zal zijn? De opheffing van het Gem. Lyceum heeft spr. betreurd, maar de exploitatie was duur en gaf geen voldoening. Nog Woensdag heeft de fractie er aan medegewerkt de gem. Montessorischool te behouden. De Meisjes H.B.S. heeft in de afgeloopen 4 jaar buitengewoon veel moeten doorma ken. En nog steeds worden er aanvallen op deze schoof gedaan. Tegen het wegnemen van intellectueel onderwijs op deze school zal spr. zich altijd verzetten. Tegenwoordig worden vele aanvallen ge daan op den vrouwenarbeid. Spr. betreurt die aanvallen ten zeerste. Waakzaamheid is hier noodig. Verbod van arbeid van de ge huwde vrouw zou soms jonge huwelijken ikunnen verhinderen. De inspectriceplaats bij de politie zal de fractie zeker zoo maar niet laten gaan. Te Haarlem zal meer werk moeten wor den gemaakt van het werken voor den steun. Een eigenaardig feit is het, dat er in deze dagen geen aanbod is van Hollandsche kellners en kamermeisjes voor de hotels in de Noordzeebadplaatsen. Subsidies voor tooneel en orkesten zou spr. willen bestrijden uit een fonds te vor men uit de vermakelijkheidsbelasting op voetbalwedstrijden enz. De vermakelijkheids belasting voor het tooneel zou bovendien ge halveerd kunnen worden. Mej. M. C. Berdenis van Berlekom, oud raadslid, vestigde nog de aandacht op een adres, dat aan den Raad zal worden gezon den. waarin gevraagd wordt, de vacature van inspectrice bij de politie weer door een vrouw te doen vervullen in 't belang van de jeugd en van het jonge meisje. Laten ver eenigingen van alle richtingen trachten te bereiken, dat weer een vrouw benoemd wordt De voorzitster dankte de inleidsters en ook mej. Cor Igesz en mej. Bets Nederkoorn. die de bijeenkomst door haar muzikale me dewerking hadden opgeluisterd; beiden kre gen bloemen. NUTSKWEEKSCHOOL TE HAARLEM. Akte onderwijzeres. Geëxamineerd 6 candi dates Geslaagd de dames: W. Tjassens Kei- ser. L. J. van Toombergen. J. Smit, T. C. van der Werff en M. Wilmot. Vrouwen, de S. D. A. P. en gemeentepolitiek. Vergadering in de Concertzaal, Als propaganda voor de verkiezingen hield de federatie Haarlem der S.D.A.P. in samen werking met de Vrouwenclu'o Donderdag avond in het Gem. Concertgebouw een ver gadering. De voorzitster, mevrouw Voogd zei dat de vrouwenclub als doel heeft opvoeding tot goede partijgenooten, zonder 't streven „dat de vrouwen nu weer eens iets aparts willen hebben". De heer J. A. Scholl, het gemeenteraadslid der S.D.A.P., begon met een uiteenzetting van den wereldtoestand: het kapitalisme wil verbetering door waardevermindering der munten, terwijl anderen er weer tegen zijn. Beide stroomingen kunnen de arbeiders niet baten'. Bovendien rust men zich in alle landen tot den oorlog uit. Alles bij elkaar is de toestand niet zeer rooskleurig. Landelijk is de toestand met het woord „aanpassing" te kenschetsen. Aanpassing is bezuiniging, is vermindering van de koop kracht. Het tegendeel is echter de taak der regeering: de welvaart in stand houden en zoo mogelijk bevorderen. Onze regeering be reidt het volk er echter op voor, dat armoede voor de deur staat. De maatregelen die tot nog toe zijn genomen hebben de arbeiders klasse reeds een groot deel teruggedrongen. Druk op de gemeenten is een der voorbeel den. Het bezuinigingsplan is volgens spr. geen plan. Het is slechts: salarisverlaging en ont slag van personeel. De arbeiders hebben als taak die partijen te kiezen, die de regeering niet steunen. De regeering is eveneens in gebreke ge bleven bij de bestrijding der werkloosheid. In Haarlem stond o.a. de bouw van twee scholen op 't program hetgeen door regeerings maatregelen onmogelijk werd gemaakt. Een andere invloed der „aanpassing" was vermindering der koopkracht terwijl de werk loosheid steeg, waardoor de belastingen weer moesten worden verhoogd. Andere partijen konden natuurlijk wel in stemmen met de overheidsmaatregelen, daar zij de regeering hadden helpen vormen. Daardoor vond de Soc. Dem. Arb, Partij in Haarlem altijd een aaneengesloten blok tegenover zich. Alles wat van de s.d.-fractie kwam was al a priori veroordeeld, zoowel in Haarlem als in de landsregeering, meende de heer Scholl Het verwijt aan het adres der s.d.ap. dat zij de verantwoordelijkheid niet aandurfde, weerlegde de heer Scholl dat de soc. demo craten zelf wenschen te bepalen waarvoor zij de verantwoordelijkheid willen dragen. Ook bij de uitbreidingsplannen der ge meente Haarlem, waarin de s.d. in de moderne richting wilden arbeiden, is veel tegenstand overwonnen moeten worden. Den wethouder, Mr. J. Gerritsz komt in deze alle lof toe. Om Haarlem echter een goede toekomst te verzekeren is ophooging van. de spoorbanen rondom de gemeentenoodig. Verdere huur- verlaging is eveneens noodzakelijk. In tegenstelling tot andere partijen die be loften doen, doch niet nakomen, wilde de heer Scholl slechts richtlijnen aangeven. Voor een beteren toestand is: wijziging der regeerings- politiek een eerste verelschte. De S.D.A.P. wil bestrijding van armoede en verhooging van welvaart, redenen waarom men op de S. D. A. P. moet stemmen, aldus eindigde de heer Scholl. Mej. Lien Broersma. sprekende over ziekte en gezondheid, stelde in het licht welk een belangrijke taak de overheid hier heeft. Zie- kenhuisverpleging immers ressorteert vaak on middellijk onder de gemeentezorg. Opvoeding en gezondheid sta,an ook in nauw verband met elkander en ook hier heeft de overheid een belangrijk aandeel. Men denke aan de bureaux voor consultatie voor toekom stige moeders, schoolartsendiensten enz. Ook vacantiekolonies en openluchtscholen vormen een belangrijk onderdeel. Geestelijke opvoeding in een gezonde rich ting mag men niet onderschatten. Voor dit en het vorige stond en zal de S. D. A. P. altijd op de bres staan. Kinderspeelplaatsen en kleu terscholen hebben ook de speciale aandacht der soc. democraten. Over het onderwijs sprekende laakte mej. Broersma het feit dat de boventallige onder wijzers <ten volle betaald door de gemeente) vervangen zullen worden door kweekelingen met acte (die veel minder ontvangen). Het program der S. D. A. P. voor het onder wijs luidt: herstel van het afgebrokene. Iedereen die zich van zijn verantwoording is bewust, zal dan ook op de S. D. A. P. moeten stemmen, concludeerde de spreekster. Ten slotte was er gelegenheid vragen te stel len, eer enkele lichtbeelden zouden worden vertoond. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Ceinturen en handschoenen: Politiebureau, Smedestraat; actetasch: idbal: Breeuwer, Elzenplein 49; beursje: V" ""Hterodestraat 18; corset: Koster, Scho t. 11; brillen- étui: Petersen, Spaarnho. ,aat 15; foto's in zakje: v. d. Laarschot, Voorzorgstraat 47; hondje (Mous)v. Mekeren, Zaanenstraat 50 rood; dameshoed: Bloemink, Pallasstraat 4; dameshoed: Dollekamp, KI. Houtstraat Ha; 2 katjes: Kennel Fauna: Fr. Varkensmarkt; Alpino muts: v. d. Pol, Westergracht 51 rood! een bus olie: Hut, Berkenstraat 27; pakje (brei werk): Hollander, Kleverlaan 157; portemon- naie: v. d. Heuvel, Van Oosten de Bruijnstraat 180; rijwielplaatje: Copini, Oranjestraat 50; idem: Ophuysen, Dorre boomstraat 12; idem: Eenhoorn, Parklaan 53; idem: v. Warmen- dam, Gasthuislaan 182; idem, Schaapman, Hooimarkt 10; schuier: Hut, Berkenstraat 27; schoentje: Bosch, Obistraat 33; sleutel aan ring: Kiekens. Bakenessergracht 32a; Vat met inhoud: Giesberts, Burgwal 41; zeiltje van kinderwagen: de Goede, Soerabajastraat 3. EXAMENCOMMISSIE HANDELSTERMINOLO GIE EN -CORRESPONDENTIE IN VREEMDE TALEN. Bij beschikking van den minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen a.i. is in de commissie, in 1935 belast met het examineeren van hen, die een akte van bekwaamheid voor onderwijs in handelsterminologie en handels correspondentie in vreemde talen wenschen te verkrijgen, benoemd, tot lid en voorzitter: dr. S. Elzinga. inspecteur van het gymnasiaal en het middelbaar onderwijs in de 3de in spectie, te Haarl0^ to*i lid oj~ T' «ak ker te Haarlem. ARROND. RECHTBANK. Roekeloos chauffeur. Op den avond van 10 Februari heeft in de Marnixstraat een botsing plaats gehad tus- schen twee auto's, waarbij een der vrouwelijke inzittenden van een der auto's een schedel- basisfractuur en schouderbladfractuur opge- loopen heeft, een ernstig lichamelijk letsel, waarvan de 52-jarige getroffene gelukkig weer genezen is. Zij herinnert zich van het ongeluk heelemaal niets. Zes weken is ze thuis geweest. De schade is door de verzekering vergoed. De chauffeur van de aangereden auto is uit de Eikenstraat gekomen en wilde links de Marnixstraat inrijden. Hij zag de andere auto al op minstens 50 M. aankomen. Het was glad op den weg door sneeuw en ijzel en getuige want de 21-jarige chauffeur van de andere auto stond terecht voor de Haarlemsche rechtbank reed langzaam. Hij werd onge veer midden op den weg in de linkerflank met groote hevigheid getroffen door den anderen wagen, die met een veel te groote snelheid reed volgens getuige. Verd. ontkende dit laat ste. Hij heeft geremd, maar is geslipt. Pres.: „Als u weet dat de weg glad is, moet u veel voorzichtiger rijden dan anders!" Verd. verklaarde nog den ander pas op het laatste oogenblik gezien te hebben. De Officier, mr. A. R. Andringa, vond dat verd. roekeloos gereden heeft; de voorruit was be-ijzeld, de weg was glad. Het verkeer van rechts heeft hij bovendien niet voor laten gaan. De officier vorderde een boete van f40 subs. 20 dagen. Uitspraak over 14 dagen. Auto rijdt bakfiets aan. Op 5 Januari 1935 zou een 28-jarige chauf feur op den Kerkweg achteruit gereden te hebben zonder signaal te geven, waardoor een 3-wielige bakfiets werd aangereden en ernstig beschadigd. De Kantonrechter heeft den chauffeur op 18 Maart veroordeeld tot een boete van f 10, tegen welk vonnis de chauffeur in hooger beroep is gegaan bij de rechtbank in Haarlem. De getuige, de bestuurder van de bakfiets zei, dat er geen signalen gegeven waren. Verd. verklaarde dat hij uit de auto gestapt is om te kijken of de weg vrij was en dat hij daarna een hoornsignaal gegeven heeft. De president las hierop de verklaring van verd. voor onmiddellijk na het oh'geluk aan de politie afgelegd. Hieraan heeft de chauf feur gezegd niet. gekekn te hebben op den weg en niet te weten of liij getoeterd heeft. President: „U maakt uw verklaringen steeds mooier! Er zat een jongen naast u in de cabine. Waarom zette u dien niet op den weg om uit te kijken? Ik lees in de stukken dat u herhaaldelijk kleine aanrijdingen ge had hebt. En dan belooft u schadevergoe ding, doch laat verder niets van u hooren!" Verd, meende geen schuld te hebben. Rechter: „U mag wel oppassen anders kon uw rijbewijs wel eens worden ingenomen!" Daar er nog eenige getuigen gehoord moeten worden wordt de behandeling van deze zaak over 14 dagen voortgezet. UITZENDING VAN Gevestigd DINERS sedert 1920 CUISINIER IORDENSSTR. 74 TELEFOON 13132 HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) BIJENTEELT. Dezer dagen hield de afdeeling Kennemer-. land van de Vereeniging ter bevordering van de bijenteelt in Nederland haar j aarlij ksche excursie. Daarvoor bestond groote belang stelling, 32 leden namen er aan deel. Het doel was de bijenstand van den heer Tukker, die voor de oudere Haarlemsche imkers geen onbekende was. Het werd echter een verre tocht. De heer Tukker, die met bijenhouden begonnen was in Kennemerland, had zich na vele omzwervingen metterwoon gevestigd te Ossendrecht in het Zuid-Westen van Bra bant, terwijl zijn bijenstanden nog een eind verder gevestigd waren, namelijk te Rilland in Zeeland, waar ze geprofiteerd hebben van de bloeiende vruchtboomen. De heer Tukker die zijn bijen niet houdt uit liefhebberij, zoo als hier veelal het geval is, maar als bedrijf reist met zijn bijen. Tegen den 20en Juni, als de witte klaver begint te honingen, verhuist hij met zijn bijen weer naar Dinteloord in het Noord-Westen van Brabant en als deze uitgebloeid is, trekt hij met zijn bijen naar de Brabantsche heidevelden. Maar al was het ver, het was ook een prachtige tocht, be gunstigd door schitterend zomerweer. Het hoogtepunt vormde natuurlijk voor de ras echte imkers de kennismaking met het be drijf, de manier, waarop het werd uitge oefend, de methode, die in toepassing ge bracht werden en (ie lessen, die de heer Tuk ker daarbij uit zijn rijke ervaring ten beste gaf. Het waren echter niet alle opwekkende klanken die wij te hooren kregen. Integen deel de bijenteelt als bedrijf, maakt door de lage prijzen, waartegen de Amerikaansche honing op de markt gebracht wordt, moei lijke tijden door. Komt er geen steun van regeeringswege, dan zal het spoedig gedaan zijn met de bijenteelt in Nederland, wat jammer zou zijn om het bedrijf zelf. maar ook voor de fruitteelt, die voor de bestuiving en dus voor de vruchtzetting, zoozeer van de bijen afhankelijk is. dienen uiterlijk Dinsdagsavonds betaald te zijn daar de bezorgers op Woensdag af rekenen. DE ADMINISTRATIE. Bedreiging van een ambtenaar Die op de treeplank van een auto meegenomen werd. Het was op 7 Februari van dit jaar, dat een assistent der directe belastingen zich bevond op den Cruquiusweg te Heemstede, ter contro leering der wegenbelastingkaarten. Een vracht auto, die aan kwam, stopte en de ambtenaar maakte zich bekend en vroeg naar de kaart. De chauffeur kon deze niet toonen en de amb tenaar wilde proces-verbaal opmaken. Aange zien de chauffeur op de vraag waar hij woon de antwoordde: „Overal en nergens", maande de ambtenaar hem aan goed te antwoorden op de gestelde vragen daar anders de auto in beslag genomen zou worden. Plotseling greep de chauffeur het stuur en reed snel weg, de ambtenaar, die zich aan de cabine vastge klemd had, meevoerende door Heemstede en Vogelenzang. Op den Woestduinweg stopte hij greep een dikken knuppel van den weg en kwam op den ambtenaar toe met de bedrei ging: „Als je er niet af gaat, sla ik je er af!" De rechtbank had den chauffeur bij verstek veroordeeld tot een gevangenisstraf van 2 maanden tegen welk vonnis verdachte in ver zet gegaan was. Verdachte zei al geen maanden gereden te hebben met de auto en geen wegenbelasting- kaart te bezitten. Juist den vorigen dag was hij voor een zelfde overtreding veroordeeld tot f 15 boete en was daardoor „overspannen van de zenuwen". Hij noemde zijn vlucht dom, daar het nummer van de auto immers opge nomen was! Wat hij gedaan heeft wist hij eigenlijk zelf niet. Een voorbijganger op den Woestduinweg be vestigde de verklaringen van den ambtenaar. Met een woeste vaart was de auto komen aan rijden. Pres. tot verd.: „Een onverantwoordelijke wijze van rijden! De ambtenaar had er wel af geslingerd kunnen worden. Dit gaat niet. Een ambtenaar moet zijn plicht kunnen doen." De Officier mr. A. R. Andringa, vroeg be vestiging van de straf van 2 maanden gevan genis. De verdediger mr. D. de Jong, wees er op, dat verd. op weg was zijn auto te verkoopen en haalde verzachtende omstandigheden aan. Pleiter drong aan op het inwinnen van een rapport en een voorwaardelijke straf. De pres. deelde nog mee, dat verd. door den politierechter twee maal veroordeeld is wegens mishandeling. Uitspraak over 14 dagen. De verlichting van den Rijks weg Amsterdam-Haarlem. De K. N. A. C. dringt op bespoediging aan. De regeering heeft op 27 Februari j.l. bij de behandeling van hoofdstuk IX (Departement van Waterstaat) der Rijksbegrooting voor 1935 toegezegd, dat een proefverlichting zal worden aangebracht op den Rijksweg Amster damHaarlem. Aangezien het van groot belang wordt ge acht voor de veiligheid van het verkeer op dezen weg. dat als z.g. gemengd verkeer wordt bestempeld (motorrijtuigen, gewone rij- en voertuigen waaronder bakfietsen), indien de nog resteerende zomermaanden worden ge bruikt om deze verlichting gereed te doen zijn vóórdat in het najaar een groot deel van het wegverkeer gedurende de duisternis moet worden afgewikkeld, heeft de Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club aan den be trokken Hoofdingenieur-Directeur van den Rijkswaterstaat verzocht een spoedige uitvoe ring van onderwerpelijke wegverlïchting zoo veel mogelijk te willen bevorderen. Het is te hopen zoa meldt de K.N.A.C. ons nader dat wanneer deze weg van een doel matige moderne (natrium) verlichting zal worden voorzien, de wettelijke bepalingen in zoover wijziging zullen ondergaan, dat de motorvoertuigen hier zonder c.q. alleen met gedempt licht mogen rijden. INDEELINGSDISTRICT HAARLEM. Door den commandant van het indeelings- district Haarlem zullen op 17 Juni a.s. worden ingelijfd: de dienstplichtigen voor opleiding onderofficier, 2e ploeg v. h. 10e en 21e Regi ment Infanterie; de le ploeg, beredenen, 2e Regiment Veldart.; de 2e ploeg v. d. School- comp. v. h. Korps Pontonniers; de 2e ploeg v. h. Korps Torpeclisten; de 2e ploeg, onder officiersopleiding v. d. Regimenten Grena diers en Jagers; de 2e ploeg v. d. le en 2e Schoolcomp. v. h. Korps Luchtdoel Artillerie; de 2e ploeg v. h. le Bataljon, Regiment Genie troepen. Op 18 Juni zullen worden ingelijfd te Amers foort de dienstplichtigen bestemd voor de le ploeg v. h. 5e en 21e Regiment Infanterie en de le ploeg, opleiding onderofficier, v. h. 21e Re giment Infanterie. GROENTEMARKT TE HAARLEM. Tomaten 612 ct. per K.G. Spinazie 1860 ct. per kist. Andijvie 551.10 per kist. Postelein 2035 ct. per kist. Raapstelen 80f 1,25 per 100 bos. Sla 1.002.50 per 100 krop. Asperges 1735 ct. per bos. Wortelen 510 ct. per bos. Rabarber 24 ct. per bos. Rady's 24 ct. per bos. Prei 25 ct. per K.G. Selderie 35 ct. per bos. Pieterselie 510 ct. per bos. Bloemkool 410 per stuk. Komkommer 25 ct. per stuk. Peulen 1.251.75 per zak. SYNAGOGENDIENSTEN. Ned. 1st. Gemeente. Sabbath: Vrijdagavonddienst bij den In gang van den Sabbath te 8 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1.30 uur. Avonddienst te 10.21 uur. Werkdagen: Ochtenddiensten te 7 uur. Zon dag te 7.30 uur. Middag- en Avonddiensten te 8 uur. Talmoed Torah: Sabbath te 12.30 uur. Werkdagen te 7.30 uur. Zondag te 7.15 uur. De middag- en avonddiensten op de werk dagen, alsmede Talmoed Torah op Sabbath worden verricht in het Gemeentegebouw, Lange Wijngaardstraat 14. De overige diensten vinden plaats ter Syna goge, Lange Begijnestraat 11. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van Haarlem's Dagblad worde?i door een spectalen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge- oubliceerd. RECEPTEN VRAAGHoe reinigt men een paar ongevoer de. lichtbruine, lederen hcerenhandschoenen? ANTWOORD: Met een harden borstel en wasch benzine stevig afborstelen; nog eens goed in ben zine kneden en wassehen: tusschen ee doek goed uitwringen; rekken en buiten ophangen. Deze be handeling buiten In de schaduw en vooral geen vuur of vlammetje in de nabijheid! VRAAG: 1. Hoe verwijdert men vetvlekken uit een bruin zijden japon? 2. Hoe melkvlekken? ANTWOORD: 1. De vlekken luchtig wrijven met een propje watten en waschbenzine en da delijk daarna bedekken met een laagje magnesia. Een half uur laten drogen en dan afschuieren. 2. Als onder 1. maar daarna herhaalt gij de zelfde bewerking met lauw water Inplaats van benzine; tusschen doeken droog betten en dan bedekken met magnesia. Stil laten liggen tot het droog is en dan afschuieren. Behandelingen 1 en' 2 beide buiten in de schaduw en geen vuur of vlammetje in de nabijheid! VRAAG: 1 Hoe maakt men een pitrieten wieg schoon? 2. Hoe een witte wagenvacht? ANTWOORD: 1. Goed stofschoon maken; ste vig afboenen met lauw zeepsop; een paar maal met schoon lauw water afspoelen. Terwijl de wieg nog nat is, bestrooien met bloem van zwavel en deze met een schoon borsteltje uitstrijken, zoo dat het riet overal geraakt wordt. Goed laten drogen en dan afborstelen. 2.De i vacht met, de haarzijde naar boven op een tafel legg'en en met de hand stevig wassehen met een lauwe, sterke zeepsop van vlokkenzeep; met schoon, lauw water afspoelen; zoo goéd mogelijk uitdrukken en glad ophangen, Is de vleeschzijde ook doornat geworden, dan deze in wrijven met een oplossing van 1/2 ons aluin en 1/2 ons zout op y2 L. water. VRAAG: Hoe maakt men jam van gedroogde abrikozen? ANTWOORD: Wasch de abrikozen in lauw water goed af en laat ze met zooveel lauw water, dat ze ruim onder staan, 24 uur weeken. Breng het dan, met deksel er op, aan de kook en laat, zonder deksel en steeds roerend, inkoken tot het zoo dik is, dat een druppel ervan, die gij in een kopje water laat vallen niet uitvloeit, maar in zijn geheel naar beneden zakt. Schep er dan vlug maar zorgvuldig het schuim af en vul er de uitge kookte potjes mee. Sluit goed van de lucht af. BELASTING ZAKEN VRAAG: 1. Wordt belasting geheven van een in bruikleen gegeven piano? 2. Hoeveel belasting wordt geheven van een piano in eigendom? 3. Is men verplicht zelf aangifte te doen als men een piano heeft gekocht? ANTWOORD: 1. Ja, van alle meubelen, die in het huis aanwezig zijn-ionverschillig wie de 2. Dat hangt af van de verkoopwaarde van het instrument. 3. Neen, wel dient men bij den jaarlijkschen rondgang den ambtenaar daarvan in kennis ta stellen. DIVERSEN VRAAG: Hoe heet de schitterende ster. dia men iederen avond .omstreeks 10 uur, aan den westelijken hemel ziet? ANTWOORD: Dat is Venus, die enkele uren na zonsondergang zichtbaar blijft aan den wes telijken hemel. Venus is. van de zon af geteld, de tweede planeet in ons zonnestelsel; op haar volgt de aarde; dan Mars, Jupiter. Saturnus en nog een drietal planeten, die voor het bloote oog onzichtbaar blijven. Ook Mars en Jupiter zijn momenteel bij avond in het zuiden te zien. Sa turnus vertoont zich pas na middernacht boven den horizon, PLANTEN VRAAG: 1. In mijn tuin st.aan appel- en pere- boomen als leiboomen tegen de schutting. Wat kan ik doen tegen rups? 2. Is het goed de stammen met witkalk te be strijken? 3. Wanneer moet ik ze bemesten? 4. Zij dragen volop vrucht. Is het noodig er wat vruchten af te halen, om de andere grooter te maken? ANTWOORD: 1. Indien het heel erg is, kunt gij met Parijsch groen bespuiten, maar denk er om, dat dit vergif is. 2. Dit kan heel goed zijn, als het in den winter gedaan wordt, maar het geeft niet tegen rups. 3. In het winterseizoen, maar als ze nog niets gehad hebben, kunt gij nu nog wel wat kunst mest geven. 4. Iedere vrucht moet ruimte hehben. om zich te kunnen ontwikkelen, maar gewoonlijk zorgt de plant er zelf voor, dat do overtollige vrucht af valt. VRAAG: 1. In mijn klimroos, die prachtig bloeit, heb ik veel last van „wit". Wat moet ik daartegen doen? 2. Verleden jaar hadden mijn rozen er geen last van. maar die van mijn buur wel. Is het soms besmettelijk? ANTWOORD: 1. Bij droog weer bestuiven met bloem van zwavel. Eenige keeren herbalen. 2. Ja, vooral als het op dezelfde plant voor- kopit.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10